VIDEO "Eliberarea Ardealului de sub ocupatia romana" - filmulete cu tineri in uniforme militare invatati sa foloseasca arme, la Tabara EMI din Harghita

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 august 2012, 19:32 Actualitate | Esenţial

Trei filmulete cu tineri in uniforme militare, care sunt invatati sa foloseasca armele, alaturi de un mesaj pentru "eliberarea Ardealului de sub ocupatia romana" si chemarea la Tabara EMI din Harghita au aparut pe internet, organizatorii taberei spunand ca e "o provocare" si ca au anuntat Politia, relateaza Mediafax.

Joi, pe internet au fost postate trei filmulete in care sunt prezentati mai multi tineri, imbracati in uniforme militare, care sunt invatati sa traga cu pistolul sau cu pusca, precum si antrenamentele instructorilor lor, in poligoane care trag la tinta.

Sub fiecare dintre cele trei filmulete apare mesajul "Noi suntem Militia Secuiasca Maghiara, cei chemati pentru eliberarea Ardealului de sub ocupatia romana. Daca vrei sa te alaturi, cauta-ne la tabara EMI din Borzont. Filmul arata cat suntem de hotarati in actiunile noastre".



Sub mesajul respectiv sunt trecute un nume - Sorban Ors Attila - si un numar de telefon.

Contactat de Mediafax, Sorban a declarat ca nu a postat niciun film si nici nu se ocupa cu astfel de activitati.

"Eu nu am postat niciun filmulet, niciodata nu am fost la un astfel de eveniment si nici nu am organizat asa ceva. Sunt provocari pentru Tabara EMI care se desfasoara la Borzont. Eu sunt un organizator al taberei, sunt seful serviciului de paza, asigur linistea si ordinea publica aici si pot sa va spun ca tabara are un caracter cultural, pentru tineri", a declarat Sorban Ors Attila.

El a spus ca numele si numarul sau de telefon apar pe site-ul organizatiei "Tineretul Maghiar din Ardeal", precum si pe site-uri de socializare, iar cineva le-ar fi putut lua de acolo pentru a le folosi.

Intrebat unde ar fi putut fi facute fimuletele, el a spus ca in niciun caz in Tabara EMI de la Borzont si cel mai probabil au fost realizate in Ungaria.



Reprezentantul organizatorului principal al Taberei EMI, Soos Sandor, a declarat ca filmele nu sunt realizate in Tabara EMI de la Borzont, ci in Ungaria si ca a contactat Politia pentru a fi identificata persoana care a postat filmulete pe internet.

"Este o provocare pur si simplu. Noi am ras cand le-am vazut, insa am verificat si sunt facute in Ungaria, langa Budapesta, intr-un poligon. Acum incercam sa aflam cine este cel care le-a postat pe internet, am luat deja legatura cu Politia si vom depune si o plangere impotriva provocatorului, ca sa fie tras la raspundere. Nu este vorba nicidecum de astfel de activitati in tabara noastra, e o prostie facuta ca sa dezinformeze oamenii", a precizat Soos Sandor, reprezentant al organizatiei "Tineretul Maghiar din Ardeal" (EMI).

La randul sau, presedintele CJ Harghita, Borboly Csaba, care va sustine, vineri, la Tabara EMI, o prelegere despre alegerile din 2012 in Ardeal si despre situatia politica actuala, a declarat pentru Mediafax ca filmele postate pe internet reprezinta o "instigare la ura", apreciind, totodata, ca mesajul de chemare pentru eliberarea Ardealului "este o jignire la adresa romanilor, maghiarilor si a persoanelor de orice nationalitate".

"Este o instigare la ura care nu ne foloseste la nimic si este vorba de o gandire bolnava. Una este sa foloseasca arma pentru distractie, in poligoane, la tir, paint-ball sau vanatoare si alta este sa mearga sa ucida pe cineva. Sper ca cei din film s-au dus acolo pentru distractie. Nu sunt de acord cu sloganul prin care atrag oamenii, ca nu stiu ce vor face ei cu Ardealul. Este o jignire la adresa romanilor, maghiarilor si a persoanelor de orice nationalitate", a afirmat Borboly Csaba.

El a spus ca nu este de acord cu astfel de activitati si ca participantii la tabara ar trebui mai degraba sa fie invatati ca nu aceasta este metoda prin care se poate construi o societate pasnica, bazata pe toleranta.

Potrivit acestuia, "dupa cele intamplate in Norvegia sau in SUA, astfel de activitati ar putea induce teama".



Aproximativ 700 de persoane participa la cea de-a VIII-a editie a Taberei Tineretului Maghiar Ardelean (EMI) de la Borzont, judetul Harghita, care a inceput miercuri si se va incheia duminica, la manifestare fiind invitat si liderul partidului Jobbik din Ungaria, Vona Gabor.

Cea de-a VIII-a editie a Taberei Tineretului Maghiar Ardelean (EMI) are loc de miercuri si pana duminica la Borzont (Harghita), in apropierea comunei Joseni, fiind cofinantata de Consiliul Judetean cu suma de 8.500 de lei.

La Tabara EMI au sustinut sau vor sustine prelegeri, printre altii, istoricul Raffay Erno, profesor-doctorii Brassai Attila si Szabo Bela de la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) din Targu Mures, politologul Bodo Barna, Lukacs Csaba, jurnalistul care a fost desemnat de Guvernul de la Budapesta drept purtator de cuvant in cazul inhumarii scriitorului Nyiro Jozsef, presedintele Consiliului National Secuiesc, Izsak Balazs, si reprezentantii Partidului Civic Maghiar Arus Zsolt din Harghita si Nemes Elod din Covasna, fostul presedinte al CNSAS Csendes Laszlo, presedintele Partidului Popular Maghiar din Transilvania, Toro T. Tibor, si vicepresedintele Szilagyi Zsolt.

Din Ungaria sunt asteptati Vona Gabor, liderul partidului de extrema dreapta din Ungaria, Jobikk, si Balczo Zoltan (Jobbik), precum si Koszegi Zoltan de la FIDESZ. Vona le va vorbi participantilor la Tabara EMI despre pozitia partidului Jobikk in raport cu politica Guvernului FIDESZ, in cadrul dezbaterii "Jobbik - alegere intre cele doua politici guvernamentale".

La tabara va fi prezent si vicepresedintele Aliantei Maghiare din Voivodina, Devavari Zoltan.

Moto-ul editiei din acest an al Taberei EMI este "Sa credem in ridicarea natiunii maghiare".

Potrivit programului, pe parcursul celor cinci zile se va discuta despre autonomia teritoriala a Tinutului Secuiesc, despre alegerile locale si generale, despre recensamant, statutul ceangailor din Ardeal, despre cazul scriitorului Nyiro Jozsef si va fi abordat cazul Universitatii de Medicina si Farmacie din Targu Mures.






Citeste pe Stirile ProTV

Sotia pune poze pe Facebook din Italia, iar el schimba scutece. Povestea lui Radu, romanul care isi creste singur cei 5 copii

Mirajul unei vieti mai bune in strainatate destrama tot mai multe familii din Romania. Victime ale fenomenului sunt copiii care raman in tara, ingrijiti de un singur parinte sau de bunici. Intr-o comuna din Cluj, un tata isi creste cu greu cei 5 copii, cel mai mic in scutece, dupa ce sotia plecata la munca in Italia i-a spus ca nu se mai intoarce acasa.








8886 vizualizari
  • +31 (33 voturi)    
    :D (Vineri, 10 august 2012, 19:47)

    0m [utilizator]

    recunosc, deşi sunt român, uneori îmi vine să pregătesc şi eu un grup de eliberare a României de români. primii vizaţi ar fi politicieni ca Ponta, Antonescu, Iliescu, Crin, etc.
    Ideea nu e rea, dar fără arme ;)
    [Guns kill people]
    • +4 (4 voturi)    
      Guns don`t kill people, people kill people (Vineri, 10 august 2012, 20:25)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      Daca nu e un om in spatele armei, tragaciul nu se apasa singur.
  • +5 (11 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 10 august 2012, 19:53)

    ovidiu. [utilizator]

    Sunt foarte curios care va fi reactia romana. Cat de intensa, cat de delicata si mai ales cat de inteligenta. Succes domnilor guvernanti, SRI...
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Duminică, 12 august 2012, 15:11)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu.

      ART. 356 Cod Penal.
  • -13 (25 voturi)    
    incotro... ? (Vineri, 10 august 2012, 20:01)

    sentenced [utilizator]

    Acum cativa ani, cand unchiul meu nationalist si nebun, fugit in Germania in urma cu 40 de ani imi zicea "O sa pierdem Ardealul, vei vedea", ii ziceam ca e nebun si radeam de el.
    In ultima vreme insa, se intampla lucruri care ma fac sa ii dau dreptate.
    Probabil ne meritam soarta, nu a trecut mult timp de cand vedeam chiar pe acest site mesaje de multumire pentru maghiari, scrise de romani in lb. maghiara, prin care erau laudati ca l-au ascultat pe Viktor Orban si nu au fost la vot. (Viktor Orban fiind un sustinator al autonomiei)
    Singura scapare, este sa invatam din mitul, sau poate realitatea lui Burebista, care i-a unit pe toti dacii pentru lupta impotriva Romei.
    Va puteti imagina? Ticalosii din USL dandu-si palma cu ticalosii din PDL, pentru Romania? Mda... Nici eu.
    • +8 (8 voturi)    
      Gresit, stimabile.... (Vineri, 10 august 2012, 21:23)

      alexander the great [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Sincer, eu nu cred ca vom pierde Ardealul pentru ca un pusti cretin a postat trei filmulete pe Youtube. Luna trecuta am fost la Debretin( Debrecen in lb lor) si nu am simtit nimic impotriva romanilor, ba dimpotriva. Sunt bucurosi ca le vizitam tara si sunt foarte amabili. Numai ca au crescut preturile si nu mai merita shopping-ul la ei.
    • +4 (4 voturi)    
      sunt sigur ca unchiul e un om bun... (Vineri, 10 august 2012, 21:53)

      Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ...ca şi nepotul, dar ce facem ca să pătrăm Ardealul şi, mai mult, ca să-l preţuim şi să nu-i risipim valoarea?
      Toţi ungurii pe care i-am cunoscut sunt oameni de treabă şi numai împreună locuitorii Ardealului pot să-i redea acestui loc binecuvântat şi încercat rolul meritat.
      A cui e vina dacă până acum au fost lăsate anumite cercuri să-i amăgească pe unguri cu fantasme, în timp ce noi am uitat să fim asemenea acelor daci cu care romanii şi-ar fi dorit pacea, de n-ar fi fost aurul?
      • 0 (0 voturi)    
        In nici un caz ... (Sâmbătă, 11 august 2012, 8:42)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mihail AD

        ... nu punem botu' la provocari si nu devenim violenti. Daca va fi cazul (ceea ce eu sper sa nu fie), ripostam cu hotarare si in asa fel incat sa taiem raul de la radacina.

        Personal, cred ca doar comunicarea, intelegerea profunda a realitatilor sociale curente si mai buna cunoastere a istoriei reale de ambele parti e de natura sa elimine tensiunile, pe termen lung.

        Punctul meu de vedere: chiar si dupa recensaminte maghiare, romanii au fost intotdeauna majoritari in Ardeal si Banat, desi in ambele regiuni au avut loc evenimente cruciale pt. istoria maghiara. Secole de-a randul insa romanii au fost discriminati. De aceea, cat timp ungurii ardeleni nu ne conving ca asa ceva nu se va intampla din nou, in afara de scoala si biserica in limba proprie, marea masa a romanilor nu vor fi de acord cu alte drepturi acordate specific etniei maghiare in Ardeal. Prin ceea ce fac, ungurii ardeleni in nici un caz nu creeaza printre romani sentimentul ca mai multe drepturi pentru unguri ar fi in vreun fel de ajutor pentru eliminarea tensiunilor, ba chiar din contra.
        • 0 (0 voturi)    
          e adevarat (Sâmbătă, 11 august 2012, 19:41)

          Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          din pacate, uneori nu se vede ca suntem toti in aceeasi barca, iar cand apare un spilcuit cu discursul ca e mult mai bine pe vasul lui, omul disperat de viitorul sumbru e foarte tentat sa rastoarne barca.
          Mai apoi ies la iveala si cozile rechinilor...
          Singura cale de a iesi la liman e ca si unii si altii sa ne tinem atentia treaza si in acelasi timp sa tragem fiecare la rama lui, dar in aceeasi directie.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 10 august 2012, 20:09)

    dragos234 [utilizator]

    Orice, dar fara arme. E singura conditie asupra careia ar trebui sa fim cu toti de acord romani si maghiari.
  • +5 (5 voturi)    
    parerea mea: (Vineri, 10 august 2012, 20:15)

    uzu [utilizator]

    ura nu foloseste la nimic.
    nici dintr-un sens si nici din altul.
  • -5 (9 voturi)    
    SRI -ul face ceva ? (Vineri, 10 august 2012, 22:28)

    CrazyPicturesE-Studio [anonim]

    sau are treaba interceptand convorbirile ministrului de interne ?
  • 0 (2 voturi)    
    Ardealul ! (Sâmbătă, 11 august 2012, 2:13)

    Badea Ioan [utilizator]

    Eu i-mi pot numara "mortii" pina in 400 de ani inpoi !
    Puteti si voi ??????Eu i-mi pot stabilii identitatea prin ADN ! Puteti si voi ???????
    • +4 (4 voturi)    
      Pot si ei ... (Sâmbătă, 11 august 2012, 10:45)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

      ... ca sunt in Ardeal de mai bine de un mileniu.

      In fapt, guvernele maghiare au inceput numaratoarea asta inca din sec XIX, facand recensaminte foarte riguroase. Conform recensamintelor alora - de retinut, facute de unguri - romanii au fost intotdeauna majoritari in Ardeal.

      Nimeni dintre romani nu vrea sa le nege dreptul de a fi unguri in locurile in care ei traiesc de secole. Unii dintre ei insa dau impresia ca ei vor sa nege dreptul asta romanilor, care traiesc in aceleasi locuri de inca si mai multe secole.
      • 0 (0 voturi)    
        ... Noi , Romanii din Ardeal ... (Sâmbătă, 11 august 2012, 15:32)

        antibolsevicul [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ... suntem ivitzi din stancile Apusenilor , a Carpatilor de cand sunt ei , muntii si curgem precum Tisa , Barsa , muresul si Oltul , pe cand ei veneau in spre noi , de ceva vreme, din estul indepartat al Asiei !!! ( Izvoare doveditoare ; ADN-ul) . Si noi i-am primit cu " paine si sare " , ca asa este la noi !!! SI SA TRAIM IN PACE !!! Dar sa ne intelegem si sa nu mai votam " secera si ciocanul = USL " !!! Azi asta este dusmanul nostru comun !!!
    • 0 (0 voturi)    
      yo (Sâmbătă, 11 august 2012, 20:40)

      AdrianTurcu [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      Hei, panichel, eu nu pot sa numar asa de departe. Ce zic, ar trebui sa plec, dupa parerea ta?
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 11 august 2012, 21:16)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

      Noi nu punem botu' ! Puteti si voi ????
    • 0 (0 voturi)    
      tare faza asta! :) (Duminică, 12 august 2012, 0:14)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Badea Ioan

      ADN-ul este al tuturor si nu numai al tau!

      Nu de alta, dar la comparatia ADN-ului de la ungurii de azi si cel din mormintele maghiare din secolul IX a rezultat ca ungurii de azi nu prea mai au mult in comun cu triburile maghiare de atunci.
      Mai mult se spune ca de fapt ungurii din ziua de azi sunt atta de mixati cu populatiile locale incat cred ca doar limba ii mai deosebeste!
      PS: studiul chiar este pe bune! Orice idee stupida de natie superioara in zona asta de Europa este o prostie crunta si doar dovada de chauvinism.

      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18373723
  • 0 (0 voturi)    
    SPER CA NU NE CONFRUNTAM ... (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:17)

    UuMw09Y [utilizator]

    ... CU O PROBLEMA REALA - altfel va trebui sa luam masuri - e prea de tot sa avem asa ceva in tara. Daca e cineva caruia nu ii place sa traiasca aici , civilizat si omeneste - si daca are cumva vreo "idee" de separatism teritorial - SA SE MUTE IN ORICARE ALTA TARA unde crede ca gaseste ce cauta - NU AVEM NEVOIE de asemenea oameni, aici, in Romania! Noi romanii stim sa convietuim frumos cu co-nationalii / minoritatile - DAR TREBUIE SA INVETE SI EI SA CONVIETUIASCA CU NOI . Daca nu le place de noi - sa plece! Punct!
  • -1 (1 vot)    
    dai Doamne Romanului.... (Sâmbătă, 11 august 2012, 16:32)

    gsmart123uk [utilizator]

    mintea de pe urma.....
    Sa speram ca asta nu o sa se intample niciodata.Multi alti isi doresc o particica din tara asta nimeni nu ii da afara pe unguri dar daca nu le place pe meleaguri mioritice nu ii tine nimeni sa plece sa se mute in tara mama..nu?
  • +1 (1 vot)    
    Eu am prieteni maghiari... (Sâmbătă, 11 august 2012, 23:38)

    iMinte [utilizator]

    ... si cunosc oameni care traiesc in Harghita si Covasna si nu sunt asa cum crede lumea. Exista insa grupuri de oameni (maghiari) care se strang si comploteaza tacit pe teme antinationaliste dar, ei sunt manati de la spate si alimentati de alti "oameni de la etaje superioare"...

    Este o vrajba creata, fabricata si mizerabila.

    Lumea nu mai judeca. Lumea ia de-a gata tot ce primeste pe ecran. Aici vorbesc de romani in special.. Suntem prea obositi si infometati ca sa ne mai gandim la lucrurile astea. Suntem prea obositi si plictisiti sa mai gandim si sa analizam.