Germania se indoieste de o aderare rapida a Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen. Romania se angajeaza pe o cale politica indoielnica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 august 2012, 11:56 Actualitate | Esenţial


Ministrul german de Interne, Hans-Peter Friedrich, si-a exprimat indoiala asupra unei aderari rapide a Romaniei si Bulgariei la spatiul Schengen, intr-un interviu publicat miercuri si citat de AFP.

"Este posibil ca ridicarea prevazuta a controalelor la aeroporturi si porturi sa fie amanata din nou", a declarat ministrul, pentru cotidianul regional german Hamburger Abendblatt, adaugand ca "nu vede pentru mult timp deschiderea frontierelor terestre".

"Din pacate, evolutia din Bulgaria nu este atat de avansata pe cat se spera. Romania se angajeaza pe o cale politica indoielnica. Trebuie, evident, sa privim in cadrul aderarii unei tari la spatiul Schengen situatia statului de drept", a adaugat acesta.

In septembrie, Uniunea Europeana va analiza din nou aderarea celor doua tari la spatiul fara frontiere Schengen, la cinci ani dupa intrarea in UE.

In 18 iulie, Comisia Europeana a criticat sever Romania, care trebuie sa restabileasca rapid controlul democratic, dar si Bulgaria, careia i s-a solicitat sa respecte independenta judecatorilor si sa lupte mai dur impotriva coruptiei la nivel inalt.


Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7141 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Rasplata binemeritata (Miercuri, 8 august 2012, 12:04)

    sambadi [utilizator]

    Gata! In sfarsit am reusit sa-l pedepsim pe Basescu! Oricum tot el e vinovat pentru amanarea asta dar si pentru ca in capul sec al celor de la USL este un vid total, murdarit pe alocuri de spagile si furturile Primului Hot Copy Paste si a Presedintelui Interploconar Antenescu.
    • -16 (18 voturi)    
      Si la basescu a fost la fel (Miercuri, 8 august 2012, 13:54)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui sambadi

      Pai si Basescu ne-a bagat in Schengen ? Ca atunci "functiona justitia" si nu erau probleme cu "democratia" ? Dar asa nu e lasat Basescu niciodata: SA BASINITI BINE !
      • +9 (15 voturi)    
        Mitocanu' (Miercuri, 8 august 2012, 14:20)

        Rasmus [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        dincolo de mitocania care te califica pt tabara uselista, iti aduc aminte numai ca Germania si Franta au propus intrarea in doua trepte, ori acum tocmai Germania da inapoi.
        Stiu ca pentru tine nu este un argument daca sursa nu este Antena 3
      • +6 (6 voturi)    
        basinim, basinim (Miercuri, 8 august 2012, 21:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        ca va face placere, vad.

        da ce zici, astia iar s'amesteca in problemele noastre interne, aaaa ?! :)

        ilici ce parere are ?
        ca vaz ca l'ati scos la inaintare, pe la canalii, vuvuzele, latrine reteve-iuri si alte megafoane de intoxicarea boborului.
        asta inseamna ca e groasa.
        astept sa i se dea cuvantul, in direct, premiera, la gadea, si celui de la jilava.

        jos iliescu si clica lui !
    • -15 (15 voturi)    
      Basescu e de vina! (Miercuri, 8 august 2012, 14:35)

      Buz [utilizator] i-a raspuns lui sambadi

      Trebuia sa-si dea demisia de buna voie cum fac altii care au demnitate. Un presedinte de cea mai joasa speta. Cine se aseamana se aduna, ca de aia are si acoliti.
      • +5 (5 voturi)    
        Demnitate?? (Joi, 9 august 2012, 0:01)

        freeardeal [utilizator] i-a raspuns lui Buz

        Tu chiar ai scris demnitate? Poti sa explici te rog conducerii actuale termenul?Te rog!
        • -1 (3 voturi)    
          conducerii actuale ? (Joi, 9 august 2012, 13:36)

          Buz [utilizator] i-a raspuns lui freeardeal

          Referendumul este pentru Basescu, nu pentru conducere actuala sau neactuala. 88% au votat DA. Cei care nu au votat, au ramas doar SPECTATORI. Pe listele de vot au fost doar doua rubrici. A treia pe care sa scrie Boicot nu a existat. Acum platim scump toti, nesabuinta celor asa zisi boicotisti si a SEFULUI LOR.
      • +6 (6 voturi)    
        In primul rand.. (Joi, 9 august 2012, 4:25)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Buz

        ...Basescu s-a aratat dispus sa demisioneze, daca alde Poanta si Antenescu accepta si impun rezultatul referendumului din 2009 (unde au votat ceva mai mult de 9.000.000 de oameni). Sper ca esti de acord ca reducerea mandatului prezidential si cel al numarului parlamentarilor este ceva benific pentru tara.

        In al doilea rand, de ce sa-si dea demisia? Unde este demnitatea? A castigat de doua ori alegerile. Care este ratiunea de a-si da demisia? In baza carei "demnitati"?

        "Cum fac altii care au demnitate" - care sunt aceia "altii" care au "demnitate"? Ponata care a spus ca-si da demisia daca se va dovedi ca a plagiat? Nici nu trebuia sa se ajunga la "a dovedi", ca ci el trebuia demult sa-si dea demisia. Antenescu cel care a incalcat Constitutia participand la mitinguri electorale ale USL, in timp ce era si presedinte interimar?

        Deci, in concluzie, fii mai exact: care sunt aceia cu demnitate care si-au dat demisia si care ar fi motivele pentru care sa-si dea Basescu demisia. Multumim!
  • +26 (30 voturi)    
    ba tu, arogantule imperialist prusak ! (Miercuri, 8 august 2012, 12:07)

    MenInBlack [utilizator]

    ''Romania se angajeaza pe o cale politica indoielnica''

    S-a angajat deja, pe o aratura bolsevic-democratica :)))
    Mai ieuropenilor mai, fiti mai blanzi, ca de nu...o sa va ceara Ponton si Anton viza la intrarea in Ro :))))
    • -14 (14 voturi)    
      Lasa ca o sa traiesti tu bine in Ieuropa ! (Miercuri, 8 august 2012, 13:55)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Lasa ca o sa traiesti tu bine in Ieuropa !
      • +9 (9 voturi)    
        Tu, (Miercuri, 8 august 2012, 14:27)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        in Rusia?
      • +5 (5 voturi)    
        nu (Miercuri, 8 august 2012, 18:49)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ansy

        ma, in ieropa ta de la scornicesti si radovanu, acolo o sa traiesti tu bine. Deja esti fericit.
  • +27 (29 voturi)    
    Romania? (Miercuri, 8 august 2012, 12:11)

    nano2k [utilizator]

    Sa le explice cineva nemtilor si nu numai ca România nu inseamna USL si nici USL nu inseamna România.

    Sa vedem in toamna ce parare au si ceilalti compatrioti de-ai mei...
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 8 august 2012, 20:18)

      Marcel Gheorghita [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      Nu conteaza poporul atat cat cei care au puterea de decizie.
  • +21 (23 voturi)    
    altul (Miercuri, 8 august 2012, 12:12)

    andrei1245 [utilizator]

    platit de SIE.

    Chucky, nu credeam ca Romania sa mai aiba asemenea dobitoci de frunte, asa ca tine!

    Ascunde-te!
  • +26 (28 voturi)    
    Tare Base! (Miercuri, 8 august 2012, 12:15)

    Rasmus [utilizator]

    l-a mituit el si pe ministru de interne al Germaniei:
    "Romania se angajeaza pe o cale politica indoielnica"

    gluma, gluma dar ce dracu facem cu papitoi astia?
    si cu cine-i de fapt in spatele lor, nucleul dur comunisto-securist: Voiculescu, Dragnea, Hrebenciuc si, ultimul pe lista,cu voia dvs, Iliescu.
    Niste "urari" celor doua gaste cand vin la serviciu la Antena 3, o noua Piata Univesitatii. sau ce?
    Marea alianta de centru dreapta care ar fi o solutie sta si se coace la soare de a ajuns Vadim cu 15% incredere.
    Daca stam si palavragim o sa ne moara iara copii.
  • +17 (19 voturi)    
    sutem la nivelul anilor 1800 (Miercuri, 8 august 2012, 12:15)

    vodatepes [utilizator]

    Tara este acum la nivelul anilor 1800- era fanariota. Suntem mai balcanici in comportament ca niciodata. Mai lipseste ciuma lui Caragea si intreg tabloul e realizat. Avem politiceni care "darima casa" numai ca ei sa ajunga la putere sau sa ramina la putere. Interesul national s-a dus pe apa sambetei, poporul roman se uita cu gura cascata la ce se intimpla pe arena politica in timp ce tara se duce la vale. Ne trebuie o generatie a anilor 1848 si un neamt in fruntea tari care se introduca ordinea cat si respectul fata de lege. Toti oameni politici actuali incalca legea, uitati-va la referendum ce bataie de joc, uite cvorumul uite ca nu e uite CCR uite nu e CCR. Cum spunea Eminescu despre casa de nebuni unde ar trebui toti bagati si sa dat foc. Suntem satui de ei de toti. USL, PDL, PNL, PSD, UDMR,- baieti plecati si lasati in pace acest popor.
    • +6 (6 voturi)    
      dupa Revolutie (Miercuri, 8 august 2012, 12:46)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      am avut proasta inspiratie sa recitesc Camil Petrescu. Si am descoperit multe caracteristici ale clasei politice din anii 90 (nu ca cea de acum ar fi cu mult mai buna) si cea dintre cele doua razboaie monidale. M-am ingrozit.
  • +22 (24 voturi)    
    Adio Shengen! (Miercuri, 8 august 2012, 12:16)

    marvio [utilizator]

    Atata timp cat Ponta, Antonescu si o mana de aventurieri politici, fac praf legile tarii sub pretextul ca nu le place lor de Basescu, nu avem nicio sansa sa mai patrundem in Schengen! Problema grava ramane functionarea extrem de defectuoasa a statului de drept. Cei cativa descreierati politici au reusit sa intoarca Romania in timp cu cel putin 5-6 ani!

    Dar ce-i intereseaza pe votantii USL (pensionari, bugetari cu venituri mici, someri, asistati social, etc) ca Romania nu va mai intra in Schengen?
    • -7 (11 voturi)    
      Si Base ne-a bagat in Schengen de nu am mai putut (Miercuri, 8 august 2012, 13:51)

      Ansy [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Ca si Base ne-a bagat in Schengen de nu am mai putut ! Statea la granita sa nu intre tirurile cu lalele ! Un adevarat democrat :).
  • +17 (19 voturi)    
    Scheiße (Miercuri, 8 august 2012, 12:21)

    banel [utilizator]

    S-au prins si astia ca n-avem fata de Europa.

    Propun un referendum din care sa reiasa ca de fapt poporul roman nu e interesat de aderarea la Schengen
  • -15 (31 voturi)    
    ei si? (Miercuri, 8 august 2012, 12:24)

    miha53 [utilizator]

    De ce va indoiti voi prea putin ar trebui sa ne pese. Tot voi si Anglia, SUA, Franta il aplaudati pe Ceausescu pntru ca va apara ceva interese strategice in timp ce el distrugea o tara. Apoi v-ati dat sama... Asa o sa faceti si acum . Aveti un pion intr-un post suspendat si nu vreti sa dispara, inca, de pe tabla de sah dar istoria va va contrazice din nou.
    • 0 (10 voturi)    
      Ai dreptate! (Miercuri, 8 august 2012, 13:52)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      Cu o singura observatie: Pionul de care vorbesti si care va dispare instant de pe tabla de sah a istoriei este Paiata Crizel.
    • +2 (12 voturi)    
      daca vrei comparatii, (Miercuri, 8 august 2012, 14:09)

      meddio [utilizator] i-a raspuns lui miha53

      afla ca USL-ul nu-l va ajunge niciodata pe Ceausescu in realizari . In USL vei gasi tradatori , si chiar pusi in varf , dar Ceausescu nu a fost un tradator de tara . Pionul de care vorbesti se opune rusilor, este evident, dar adevaratul razboi este intre SUA si Rusia , dat in culise . Polonia a platit si ea pretul pentru scutul antiracheta, printr-un "nefericit accident " in care a murit jumatate din elita polonezilor , acum este decontul pentru Romania . Numai ca NATO a invatat lectia , nu vor dansa rusii aici . Istoria pe care tu o stii e aia care ti-a predat-o Androneasca in scoala ? Fugi repede la partid sa-ti de-a nenea Ilici eugeniile .
  • +23 (25 voturi)    
    Bravo Ponta! (Miercuri, 8 august 2012, 12:26)

    xolv [utilizator]

    Bravo Ponta! Cand Olanda si Finlanda protesteaza e ceva, cand vorbeste Germania se asterne linistea. Ratoieste-te la Merkel in continuare!
  • +23 (25 voturi)    
    din nou, (Miercuri, 8 august 2012, 12:29)

    mos ion roata [utilizator]

    Monica Macovei l-a pus pe ministru de interne german sa nu ne bage in Schengen. Despre calea indoielnica a politicii romanesti vom merge la Bonn sa-l rugam pe ministru german sa astepte pana termina nea Vasile mini-recensamantul si Cacarau invata englezeste.
  • +5 (5 voturi)    
    Nenea asta (Miercuri, 8 august 2012, 13:08)

    qwed [utilizator]

    Nu e sanatos la cap. El nu a auzit ce a declarat marele nostru geniu Andrei Marga:
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12851419-andrei-marga-sentimentul-launtric-vom-adera-schengen-partial-toamna.htm
    Nah sa te vedem acum pe unde mai scoti camasa , Herr Friedrich!
  • +7 (7 voturi)    
    PARCA (Miercuri, 8 august 2012, 13:20)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    inainte de a veni USL la putere si cand presedinte inca era "dictatorul" Basescu, aderarea partiala a Romaniei la Schengen in toamna nu era pusa la indoiala. Doar olandezii aveau o problema cu noi, dar celelalte state reactionau pozitiv. Acum...s-a schimbat treaba. De ce? Pentru ca USL-ul si Crin Antonovici Cacarovski vor sa ne ghideze spre est. Mai e putin pana la Parlamentare. In mana poporului sta decizia. Vreti spre Rusia sau spre UE? Eu vreau sa stau alaturi de francezi, germani, cehi, polonezi si maghiari, nu alaturi de bielorusi, gagauzi si kirgizi.
  • -3 (3 voturi)    
    da (Miercuri, 8 august 2012, 14:38)

    sabo [utilizator]

    mai de luat si nu au omul potrivit sus! asta e..e pe bani..e mai rau decat cu URSS!
    Sincer! e maxim !
  • -3 (3 voturi)    
    SCUIP (Miercuri, 8 august 2012, 19:33)

    cebuano [utilizator]

    Nu am fost consultat ,ca cetatean roman, la momentul aderari la UE, asa ca parerile pidosnicului ministru german ,nu i-mi spune nimic interesant.
  • +2 (2 voturi)    
    Marga se lauda cu sentimente (Joi, 9 august 2012, 10:15)

    visio [utilizator]

    launtrice ca vom adera la Schengen; numai prostii nu vad cancerul usl:
    - crime decembrie `89
    - mineriade;
    - industrie buna vanduta pe nimic;
    - conturile lui ceausescu devalizate;
    - banci pline de economiile romanilor, golite de "smecherii inteligenti"
    - ....
  • +1 (1 vot)    
    indoiala (Joi, 9 august 2012, 12:02)

    Mats [utilizator]

    Eu ma indoi mai tare ca Germania :)
  • -2 (2 voturi)    
    CE CE TREABA ARE POLYTYKYA CU PALARYA ? .. (Joi, 9 august 2012, 12:45)

    unavailableentry1300615439641 [utilizator]

    CE TREABA ARE POLYTYKYA CU PALARYA ?
    Adica, eu chiar ca nu vad nicio legatura intre "deplasatul" pe o cale politica indoielnica si accesul in Spatiul Schengen !?
    Adica, daca o sa fim primiti in acest "spatiu" o sa fim cumva contagiosi ? O sa transmitem/contaminam pe Schengen-ei cu "tarele politice" made in "spatiul mioritic" ?
    Ciudata logica !!