Le Figaro: In tara lui Eugene Ionesco, absurdul nu mai ucide. USL a ales sugestia lui Bertolt Brecht - Nu ar fi mai simplu pentru guvern sa dizolve poporul si sa aleaga altul?

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 11:36 Actualitate | Esenţial

"Nu ar fi mai simplu pentru guvern sa dizolve poporul si sa aleaga altul?", sugera odata Bertolt Brecht. Aceasta este, in fond, solutia aleasa de coalitia de guvernare USL, de centru-stanga, aflata la putere la Bucuresti, scrie Le Figaro. La o saptamana dupa esecul referendumului care viza destituirea presedintelui de centru-dreapta Traian Basescu, USL refuza sa ingroape securea razboiului. Din contra, situatia politica tulbure s-a amplificat pana la punctul in care ministrul de Interne Ioan Rus a preferat luni sa arunce manusa invocand presiuni "inacceptabile".

Hotarata sa-l debarce pe seful statului in ciuda avertismentelor Uniunii Europene, care a denuntat violari ale statului de drept, coalitia de guvernare contesta acum validitatea listelor electorale. In 29 iulie, peste 86% dintre votanti s-au pronuntat pentru plecarea presedintelui Basescu, dar rata de participare nu a fost decat de 46%. Jucator inabil, guvernul spune acum ca pragul de participare necesar pentru validarea referendumului (peste 50%) a fost atins daca se iau in calcul datele provizorii ale recensamantului efectuat anul trecut, si nu listele electorale oficiale.

Se incearca acum "reinventarea listelor electorale", dupa cum spune eurodeputatul PDL Cristian Preda. In tara lui Eugene Ionesco, absurdul nu mai ucide - Ioan Rus, membru al USL, se afla in centrul polemicii. In 24 iulie, el certificase ca listele fusesera actualizate cu mai putin de trei saptamani inaintea referendumului. Doar ca, joi, ministerul sau a transmis Curtii Constitutionale o alta nota, mai alambicata, in care spunea ca nu poate garanta exactitatea acestor liste.

Ioan Rus, care spune ca este un "om cinstit", a explicat luni ca a demisionat pentru a-si salva onoarea, amenintat de "critici si presiuni" din toate partile. Ministrul l-a citat explicit pe Traian Basescu, care a acuzat fraude, dar si voci grele din tabara sa si in special Crin Antonescu, presedintele interimar.

Ce se intampla deci? In sanul USL, confuzia pare totala.
Crin Antonescu, care isi doreste sa-i succeada lui Traian Basescu, viseaza la alegeri prezidentiale anticipate si pare gata de orice pentru a-si atinge scopurile. Mai prudent, premierul Victor Ponta s-a inclinat oficial in fata verdictului urnelor.

Dar asta nu l-a impeidicat sa convoace autoritatile locale pentru a le cere sa actualizeze listele electorale pana in 31 august, cand urmeza sa se reuneasca CCR. Problema este ca aceasta a publicat luni o nota in care dezminte propunerile sefului Guvernului: Curtea va analiza listele electorale utilizate pentru referendum si nu liste actualizate dupa scrutin.

Demisia ministrului de Interne a antrenat o remaniere guvernamentala. Aceasta are putine sanse sa franze blocajul in care aluneca clasa politica romaneasca, concluzioneaza Le Figaro.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

14407 vizualizari

  • +72 (80 voturi)    
    de la ambasadorul SUA catre... (Marţi, 7 august 2012, 11:44)

    Schimbare [utilizator]

    „DOFTORE“ asculta aici:
    •La noi in America, daca ai plagiat ramai si cu banii dati si fara diploma de PHD
    •Daca CaCaRau iti spune sa dai listele cu 5 zile inainte de alegeri si tu te apuci sa renumeri din poarta in poarta, la noi se cheama BOLSEVISM
    •La noi in USA, daca pui ministri gen Marga, Rus, Andronescu, ASTA se cheama pura incompetent, sau rea-vointa
    •Daca declare ca alegerile au fost desfasurate correct si tu ai 30.000 votanti pe liste suplimentare in jud Iasi, 70.000 in Olt, 250% votanti in nustriu ce sat din Vrancea, asta se CHEAMA FAPTA PENALA si FURT LA DRUMUL MARE
    •Lipsa ta de DEMNITATE si BARBATIE cand apari la TV, faptul ca raspunzi la ORICE INTREBARE in purul stil Iliescian (ocolind continutul de fond) denota faptul ca esti “mic” de tot, incomparabil cu discipolul tau NASTASE
    •Atat timp cat iti tii colegul de facultate la externe, pe SOVA, acest antipatic al sticlei, cu privirea lui de “guguman” , vei avea numai de pierdut.

    PLEASE RESIGN asap, since your fairness and intelligence level makes me feel uncomfortable !!!
    • -31 (37 voturi)    
      probleme grave (Marţi, 7 august 2012, 12:47)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Schimbare

      crezi ca daca ghivecesti in doua limbi esti mai convingator?
      • +7 (9 voturi)    
        deschideti ochii! (Marţi, 7 august 2012, 17:58)

        claustus [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

        Ce vezi dumneata dincolo de schimbarea lui Base? Sau crezi ca schimbarea lui Base va ilumina guvernul USL, care oricum nu a facut NIMIC? Chiar ti se pare ca Romania merge in directia potrivita(atat economic , cat si politic- vezi Vocea Rusiei)? Intrebarea e valabila pentru toti cei care au rationament si totusi ,inexplicabil, sustin genocidul democratiei in desfasurare! Chiar nu stiti ca nu presedintele este cel care trebuie sa faca ceva, ci guvernul? Chiar nu ati sezizat ca astia au inebunit dupa ce Nastase a ajuns la parnaie si tre' sa scape de Base? Oare DE CE?
        • +1 (1 vot)    
          pai cum de ce? (Marţi, 7 august 2012, 22:50)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui claustus

          stim toti de ce, numai unii se fac ca ignora, pai nu ia amenintat cu "testamentul lui politic"?
          nu prea putem sa ne intrebam oare ce s-a intamplat de nu s-a mai citit :)
          PS: stiu ca ai vrut sa fii subtil dar din pacate cu cei ca ei trebuie sa fii direct ca altfel risti sa fii neinteles de o majoritate mare de oameni.
    • +7 (9 voturi)    
      dragi ziaristi... (Marţi, 7 august 2012, 14:39)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Schimbare

      eu zic sa nu le mai dati idei acestor mascarici care conduc romania, obisnuiti sa promeasca ordine prin vocea rusiei poate lua de buna si sugestia dvs. de a "dizolva poporul si sa aleaga altul..."
      problema e ca daca il aleg dupa chipul si asemanarea usl-silor, se duce totul de rapa, nu vad cum un popor cu creierul spalat zilnic de niste tembeliziuni ale unui securist dovedit, cu acte in regul, care si-a turnat pana si rudele apropiate (astazi are mustrari de constiinta si se gandeste la binele intregului popor) format din bugetari, pensionari si asistati sociali poate supravetui... ca doar asta este poporul pe care il reprezinta usl-ul, lor li se promite zilnic salarii mai mari, pensii mai mari, ajutoare mai mari,...
    • +3 (3 voturi)    
      Subscriu (Marţi, 7 august 2012, 23:02)

      Kayros [utilizator] i-a raspuns lui Schimbare

      ...cu o mica adaugire: si locul natural al lui Iliescu tot la inchisoare ar fi. Nu inteleg ce fel de consens l-a gratiat din moment el ce este, evident, ordonatorul din tara al masacrului cu teroristii!.

      Nu putem uita pana nu iertam. Nu putem ierta pana nu ridicam la lumina adevarul!
  • +42 (44 voturi)    
    . (Marţi, 7 august 2012, 11:50)

    renegatul [utilizator]

    "absurdul se impune ca inconfundabilă dimensiune spirituală ...grație unor mari "filosofi / scriitori" (la noi este vorba de oameni politici) ... neaflând capacitatea ins-ului uman de a fi în acord / sens cu legile / canoanele societății" (sursa Wikipedia)
    La noi ABSURDUL NU CUNOASTE LIMITE!!!
    • +22 (24 voturi)    
      la noi, (Marţi, 7 august 2012, 12:05)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui renegatul

      la noi absurdul e ridicol! Pacat ca ridicolul nu ucide ca in tarile cu pretentii!
  • +24 (26 voturi)    
    bref (Marţi, 7 august 2012, 11:54)

    excalibur [utilizator]

    Chapeau bas le Figaro!!! adevar pur juice...
  • +13 (15 voturi)    
    listele vor fi bune la reluarea referendumului (Marţi, 7 august 2012, 11:55)

    edx [utilizator]

    e posibil sa se gandeasca la o reducere a listelor urmata de invalidarea referendumului (pe motiv ca sunt diferente mari) si reluarea votarii dupa noile liste, in felul asta fiind siguri de reusita si se incadreaza cat de cat si in legi.
    • -20 (24 voturi)    
      sa ne trezim dimineata fara el (Marţi, 7 august 2012, 12:51)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui edx

      Nu mi s-ar parea recomandabila solutia refacerii referendumului. Eu vreau ca faclierul natiunii sa demisioneze. In liniste! Mi-aduc aminte ce-i uram lui Ceausescu prin 84-85, cind eram disperati... n-as vrea sa ajungem acolo si cu faclierul.
  • +37 (39 voturi)    
    Baaah, fratiloooor.. eu nu mai poot..!! (Marţi, 7 august 2012, 12:21)

    akillies [utilizator]

    Deci nu mai stiu ce sa fac.. sa rad cu hohote de imbecilitatea Guvernului Ponta(merita literele mari cum merita orice expresie ce implica prosti cu P - p mare).. sau sa plang cu hohote pentru ce se intampla cu Romania de 3-4 luni..

    Bah, deci astia din UE au ralizat ca aici in Romania nu mai sunt oameni destepti, ci doar imbecili, mai ales la guvernare :))

    Acum vin eu si intreb cretinii din USL: unde va e mintea bah imbecililor??!?!?!?

    Voi credeti ca in toate institutiile unui stat care a scapat de Comunism, veti reusi voi cu instrumentele clasice ale Bolsevismului(dezinformare, confuzie, furt, minciuna) sa inflamati oamenii responsabili?

    Din pacate asta este o reeditare, la o scala mai mare, a ce s-a intamplat la ISC in timpul procesului intentat de acest institut lui Adrian Nastase: a fost pus un bou in fruntea ISC, care a decis sa retreaga acuzatiile aduse lui Adrian Nastase(fara nicio baza reala si legala), provocand astfel un scandal mediatic, un scandal politic, si decredibilizarea ISC..
    La nivel de tara avem un guvern de boi, care prin deciziile luate in cazul referendumului au declansat o criza politica, o criza economica, in curand o sa determine o criza sociala, si CEL MAI GRAV..au reusti sa DISTRUGA(DECREDIBILIZEZE) imaginea Romaniei in orice mediu dinafara granitelor..

    Mai putin in Coreea de Nord, Cuba, Iran, China si (mama) Rusia..
    Ce sa ii faci.. asta se intampla intr-o tara condusa de boi!!!

    Imi cer scuze pentru limbajul deplasat si violent, dar nu prea mai am nicio retinere. Oricat de educat sunt, in acest moment sunt ingrozit de Guvernul Ponta si de dezastrul pe care il provoaca tarii...
    Sper ca sustinatorii USL s-au mai trezit din somnul lor adanc si isi mai revizuiesc atitudinea fata de favoritii lor!!!
    • +21 (23 voturi)    
      nu esti singurul (Marţi, 7 august 2012, 12:36)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      care incepe sa isi piarda cumpatul.

      Si mie imi ramane intrebarea: daca asteptau ei cuminiti pana la alegerile parlamentare (fie fara sa demita guvernul MRU, fie cu ponta facandu-se ca guverneaza si fara prostii majore, fie incercand sa-l suspende Constitutional pe Traian Basescu, adica fara cele doua OUG si fara sa schimbe presedintii camerelor parlamentului) nu erau mult mai castigati? Ce or fi avut in cap (daca au avut ceva) cu toata tampenia asta?
      • +13 (15 voturi)    
        Pai e legat de alegeri (Marţi, 7 august 2012, 13:31)

        Moniq [utilizator] i-a raspuns lui dj

        USLamistii nu pot castiga 50% din voturi in toamna deci vor trebui sa faca o coalitie agreata de Presedinte. Cu Base la carma vor ajunge din nou in opozitie desi au terminat alegeriile pe primul loc (la fel ca in 2004, 2008).
      • +16 (18 voturi)    
        hm (Marţi, 7 august 2012, 13:36)

        grigoras gherase [anonim] i-a raspuns lui dj

        Simplu ca:"buna diminea"!Pana in toamna la alegerile generale nu mai aveau pe cine pune pe liste pentru ca erau cu totii langa Nastase!
      • +7 (9 voturi)    
        Calcu politic (Marţi, 7 august 2012, 15:31)

        chimicul [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Deja de pe la inceputul lui iulie am fost de parerea ca asta a fost un calcul foarte iscusit a lui Base, dar care a cam intrecut si propriile lui asteptari. Basescu stia clar cu cine o are de-a face, ca oricate s-ar spune de el, ii baiat destept. Cam mitocan el cateodata, dar destept.
        El s-a gandit ca iliescienii bolsevici de la USL, brat la brat cu mascota penibila de Antonescu (seamana izbitor cu papusa Chucky) o sa vaneze direct ciolanul in stil mare si o sa faca prostii. Asa s-ar mai trezesc unii, altii despre ce ii asteapta dupa alegerile din noiembrie si isi ajuta si el partidul sa nu alunece in uitare pe urmele PNTCD-ului.
        Cum insa uslasii s-au intrecut pe ei, facand nu numai escrocheriile tipice lor, dar prostii monumentale, care bat tare la ochi si cu care (sa speram) pot fi dati urgent de pamant dupa ce pierd controlul, nu stiu daca se mai bucura dom' Base de ce a obtinut. Nu-i de ajuns criza anterioara care ne-a muls bine de tot, au mai si dublat-o javrele astea.
      • +4 (6 voturi)    
        Pai (Marţi, 7 august 2012, 15:51)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Au avut, ca in aceasta perioada se terminau mandatul lui Morar de la DNA si cel al lui
        Kovesi si ei vor sa puna mana pe aceste doua functii mai mult decat orice.

        Ce a faca si ei "saracii" ? Daca au probleme cu
        Justitia?

        Mai bine arunca tara in haos ca asa nu se mai vede ce putrezi sunt. Si apoi, or mai fi niste interese straine de la "fratele mai mare de la rasarit", mai stii ...
    • +12 (14 voturi)    
      sunt destui... (Marţi, 7 august 2012, 12:46)

      Wladislav [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Nu stiu, sincer, la ce romani responsabili va referiti. Vreo 7.4 milioane (grosso modo, incluzand zecile de mii de turistii de prin sate uitate de lume) au pus botul si au votat in veselie. Si vor vota de cate ori ii vor cheama Antenele. Avea dreptate cineva care spunea ca, pastrand proportiile, milioanele de ochi lipiti de Antene reprezinta cam 60% din populatie (give or take).
  • +13 (15 voturi)    
    Articolul Le Figaro e sclipitor (Marţi, 7 august 2012, 12:33)

    Con_stan_tin [utilizator]

    cum de altfel sunt si solutiille de rezolvare a problemelor prin reducere la absurd.
  • +8 (10 voturi)    
    Asta... (Marţi, 7 august 2012, 12:50)

    blackbik [utilizator]

    ...i-o idee buna!
    Trebuie musai infiintat " Partidul Ionesco-Caragiale, Roman, Democrat, Liber-Consimtit " .
    Dixit!
  • -18 (22 voturi)    
    Oare (Marţi, 7 august 2012, 13:00)

    zaphoss [utilizator]

    Ia mai lasati-ma cu parerea unor chibiti de te miri unde. Din cauza astora avem o criza politica care altfel n-ar fi existat. E normal ca marile puteri sa prefera o Romanie mereu in conflict pe plan intern si slab dezvoltata dar care danseaza cum i se canta, in locul uneia stabila politic si dezvoltata care ar putea sa puna probleme concurentiale tarilor cu economie dezvoltata. E normal sa prefere o sluga docila ca Basescu care sub protectia UE sa-si rezolve problemele mai putin ortodoxe de pe plan intern.
    • +15 (17 voturi)    
      hm (Marţi, 7 august 2012, 13:42)

      grigoras gherase [anonim] i-a raspuns lui zaphoss

      Daca ar exista un aparat de detectat prostia,tu l-ai bloca de la primul pas pe poarta spitalului! Am observat eu cateva sute de maida nezi fugin scheunand,dar nu stiam din calea cui.Acum m-am edificat:iesise zaphoss din bloc!
    • +4 (4 voturi)    
      apropos de chibiti (Marţi, 7 august 2012, 16:39)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      A
    • +4 (4 voturi)    
      de curiozitate (Marţi, 7 august 2012, 16:43)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      Ai idee ce tiraj are ziarul asta? Ai idee de cate ori este citat de agentiile de presa/posturile de stiri de referinta zilnic? - agentii de presa/posturi de stiri nu ma refer la Antena 3.
    • -1 (1 vot)    
      Super (Joi, 9 august 2012, 0:40)

      padre_cosmin [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      Felicitari domnule zafhoss...aveti perfecta dreptate, pacat ca baseii prefera in continuare sa stea in aromele fesiene odorate de preamaritul Basescu iar ceilalti, USL-istii ranjesc dintii la putere. De 23 de ani suntem condusi de cretini toti ramuri ale unui singur trunchi, FSN... de 23 de ani inginerii nostri si oamenii nostri de valoare matrura strazile, culeg capsunele si leaga la vie in strainatate. M-am saturat sa vad la TV numai tradatori dar toate astea ni se trag doar din cauza noastra, noi votam cretini din 4 in 4 ani
  • +9 (13 voturi)    
    Si in toata telenovela asta de prost gust (Marţi, 7 august 2012, 13:02)

    bigbrother [utilizator]

    Cei care pierd suntem noi. Lupta pentru ciolan este atat de inversunata incat noi ceilalti suntem in postura de victimele colaterale. Dar ce mai conteaza, important este doar cine iese invingator dintre cei trei maidanezi. Unde's "hingherii" cand ai nevoie de ei?

    Pe vremuri se batea cel mai bun dintr-o tabara cu cel mai bun din cealalta. Invingatorul lua totul si salva mii de suflete. Asta as face si acum, i-as inchide intr-o camera pe toti trei pentru o zi. Care iese in viata, ala sa ne conduca. Desi parca ii vad in stare sa faca o alianta doar cat sa treaca momentul..

    Partea mai aiurea este ca peste cateva luni vor veni din nou sa ne ceara votul. Parca vad ca vor pune pe tapet modificari ale legilor a.i sa reduca durata de 5 ani pentru presedinte, a.i sa il poata schimba pe Basescu odata cu alegerile parlamentare. Evident, fara reducerea numarului parlamentarilor la 300.

    Si un alt scenariu, la fel de pesimist: USL vine la putere marjand pe ideea populismului ieftin si pe cat de mult rau a facut Base; stiti cum e, dupa razboi, multi viteji se arata. Partea proasta este ca de fiecare data au uitat ce au promis in campania electorala si nu vor face nimic. Alti patru ani in care vom regresa enorm.
    • +5 (5 voturi)    
      ??? (Marţi, 7 august 2012, 15:04)

      jonutz-zamfir [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      USL e la putere !!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -21 (21 voturi)    
    penibil (Marţi, 7 august 2012, 13:14)

    twe5wer [utilizator]

    cel mai bine ar fi sa se dizolve cei 7,5 milioane de romani care nu mai suporta mojicia si despotismul lui Basescu.
  • -21 (23 voturi)    
    numai 46% ??????? (Marţi, 7 august 2012, 13:16)

    jonutz-zamfir [utilizator]

    Numai 46% ???? Ia adaugati 6% ungurii ( procentaj ,,clasic) si cam 25% PDL + Basescu ( e mult e putin....), ajungem la 77% !!!!!!!!!!!!!!!!!! Acesta este procentajul real al acestui REFERENDUM! Au votat oameni care nu voteaza din principiu, nu au facut-o niciodata!!! Nicaieri in lume, in tarile civilizate, si in Romania ultimilor 20 de ani, nu voteaza mai mult de 50-55%, max 60% din cei cu drept de vot. Este o realitate confirmata!!! Acum cu boicotanti cu tot sunt cam 77%. Fata de cele 4.5 mil. de votanti USL de la locale au mai venit 3 mil. in plus!!!!!! 3 mil care de obicei nu voteaza, dar care acum, pentru prima data in 20 de ani nu au mai putut sa stea deoparte. Trebuie sa te puna pe ganduri acest fapt si nu daca suntem 19 mil pe lista, 18,5, 17, 16, sau 15 .
    • +12 (12 voturi)    
      proces de intentie (Marţi, 7 august 2012, 13:29)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      asa se cheama ce spui tu acolo. aia 31% numai tu stii de ce ii adaugi. la vot au fost 46%. despre restul nu ai nici cea mai vaga dovada in legatura cu motivul absentei lor, doar presupuneri.
      ori verdictele se dau pe baze concerete, nu pe presupuneri. iar baza concreta in cazul asta este ca prezenta la vot a fost de 46%.
      • -8 (8 voturi)    
        fals !!! (Marţi, 7 august 2012, 14:58)

        jonutz-zamfir [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Nimic mai fals ! Este ceva dovedit ca prezenta la vot in tari democratice nu depaseste 50-60 %. Sunt lucruri verificate, evidente, recunoscute.Si la noi este la fel de 22 de ani! Nu poti contesta evidenta! Este si acesta un motiv pentru care nicaieri, in nici o situatie, nu se pune prag, tocmai din cauza dezinteresului manifestat de o mare parte a populatiei cu drept de vot pentru politica.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord... (Miercuri, 8 august 2012, 8:58)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

          in tarile democratice prezenta la vot oscileaza , media fiind aproximativ aceea care o spui tu. MEDIA! asta nu exlude un 46%, cum nu exclude un 95%.

          in ce priveste pragul, hai totusi sa nu modificam regulile jocului in asa fel incat rezultatul sa corespunda dorintei noastre.

          cum ar fi daca comitetul olimpic ar zice "jucati voi acolo, ca dupa aia stabilim si noi sistemul de punctaj"? nu ar fi corect, nu?

          adica hai sa stabilim exact legea referendumului, cu propunere, cu dezbatere parlamentara, cu vot, cu promulgare si cu ce dumnezeu o mai presupune asta, si dupa asta tinem referendumul precizand integral si corect conditiile validarii si/sau aprobabarii acestuia.
      • -1 (1 vot)    
        ok (Marţi, 7 august 2012, 15:11)

        jonutz-zamfir [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        ok, fie, desi nu e nici un proces de intentie. Daca vrei sa ma convingi de buna ta intentie si obiectivitate, sincer,care este procentul pro si care contra Basescu dupa calculele tale. ( eventual poti sa treci si un proces de indiferenti ca or fi si aceasta categorie. La alegerile Basescu-Geoana au votat doar 10.5 mil., restul ???)
        • 0 (0 voturi)    
          *** (Miercuri, 8 august 2012, 9:00)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

          dupa parerea mea, procentele pro si contra basescu sunt foarte apropiate unul de altul, si se invart in jurul cifrei de 50%.

          46% au fost la vot, din care 87 sau cat naiba a fost, au fost contra basescu.

          din restul de 54% sunt cei care nu ii intereseaza si cei care au "boicotat". dar dintre acestia nu ai cum sa alegi sau analizezi obiectiv fiindca NU S-AU PREZENTAT la vot. ori in nici o tara din lumea asta, nici macar in coreea de nord, alegerile nu se castiga pe baza ca "probabil majoritatea ne-ar fi votat pe noi".

          in consecinta stabilesti in prealabil conditiile votului, dupa care respecti rezultatul calculat conform acestora.

          sau poate gresesc eu?
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Miercuri, 8 august 2012, 23:47)

            andyz [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            Daca procentajele ar fi in jur de 50-50 si toti ar fi venit la vot, inseamna ca ar fi fost o prezenta de vreo 14-15 milioane.. Si asta in conditiile in care nu cred ca sunt peste 20 de milioane de romani pe planeta asta, din care cel putin 3-4 milioane sunt minori....

            Normal ca nu se poate lua o decizie pe presupuneri, dar cred ca macar asa ochiometric se vede cam care e situatia pro si anti basescu.. ce vede marinarul (sau ce declara pt aia care pun usor botul la gogosi), cu 54% de partea lui, sunt fabulatii grosolane...

            Oricum tot CCR-ul are ultimul cuvant, discutiile si frustrarile de pe forumuri/site-uri n-au nicio relevanta.
    • +11 (11 voturi)    
      mai sova, (Marţi, 7 august 2012, 13:31)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      vezi ca ai postat de pe alt id.
      apropo... pe unde ai ajuns cu numaratoarea?
    • +8 (8 voturi)    
      hm (Marţi, 7 august 2012, 13:44)

      grigoras gherase [anonim] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      La tine efectul caldurii produce delir!Ceva ghiata este necesara.
      • -3 (5 voturi)    
        hai sa fim civilizati (Marţi, 7 august 2012, 15:02)

        jonutz-zamfir [utilizator] i-a raspuns lui grigoras gherase

        Nu e delir, e evidenta si un pic de matematica. Nu este necesara decit obiectivitate si un pic de informare ( relativ la prezenta la vot in tari dezvoltate si nu numai). Hai sa stam stramb si sa judecam drept: daca nu exista acest faimos si unic prag se mai purtau aceste discutii astazi ?
        • +3 (3 voturi)    
          Mai exact la ce fel de alegeri? (Marţi, 7 august 2012, 16:11)

          FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

          Procentul acela de 50-60% la ce fel de alegeri se refera?
          Se refera cumva la referendumuri de demitere a unui sef de stat?
          Asa ca sa fim mai exacti.
          In cazul nostru, e o diferenta; nu sunt niste alegeri oarecare. Ar fi vorba de un moment de rascruce.
          Daca marea majoritate ar fi considerat ca suntem la un moment de rascruce, atunci eu cred ca s-ar fi prezentat la vot in numar mai mare.

          Iar procentul de 46% s-a realizat dupa multe trambitari pe la sate si comune, tot felul de afise deocheate si promisiuni. Eu cred ca procentul de oameni care chiar au ceva serios pe suflet relativ la Basescu este mai mic.
  • -3 (5 voturi)    
    propunere (Marţi, 7 august 2012, 15:20)

    jonutz-zamfir [utilizator]

    Pentru toti cei care posteaza!!! Indiferent de simpatii! Apreciati fiecare, in procente, cati credeti ca sunt pentru Basescu, cati contra si cati indiferenti. Simplu, in cifre, fara comentarii si aprecieri. Hai sa facem acest experiment.
    Eu zic: 45% - contra Basescu
    30% - pro
    25% - indiferenti
    • +4 (4 voturi)    
      poate (Marţi, 7 august 2012, 15:57)

      mi3rla [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      Dezbaterea nu se mai tine cine este pro sau anti Basescu. Avem un curs valutar care a sarit deja la 4.57 cu evolutie sigura la 5.00 - si toti avem salariile in lei si serviciile taxate in euro- o seceta care va scumpi alimentele de baza - nu numai la noi dar si din Europa de unde ne facem importurile, primari alesi in baza unor liste neverificate, Jocurile Olimpice in plina desfasurare si tot ceea ce adminstreaza acest guvern se refera la o singura idee "Jos Basescu"
    • +1 (1 vot)    
      Nu este vorba de Basescu (Marţi, 7 august 2012, 15:57)

      PBuzau [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      Procentul celor care habar nu au de ce se intampla in Romania este mai mare de 50%. Printre ei reprezentanti ai tututuror categoriilor sociale de la analfabeti pana la academicieni.
      Acesta este balastul care a impins toate guvernele la dezastrul din ultimii 70 de ani.

      Din aceasta cauza avem o caricatura de prim ministru, o caricatura de guvern si o caricatura de presedinte.

      Dumnezeu cu mila si absurdul cu rasul
      • 0 (0 voturi)    
        DE ACORD (Marţi, 7 august 2012, 16:24)

        jonutz-zamfir [utilizator] i-a raspuns lui PBuzau

        De acord cu tine dar nu ai ce sa faci! Sa impuscam peste jumatate din populatie pentru ca habar nu au ce se intampla in Romania? Nu, trebuie sa tinem cont cat mai mult de parerile celorlalti ....
        • +1 (1 vot)    
          trebuie sa-i (Miercuri, 8 august 2012, 1:07)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

          invatam nu sa-i impuscam pe cei 7.5 milioane.
          Iar educatia civica se face prin lege si prin aplicarea ei.
          Neamtul nu arunca PET-ul pe geamul masinii fiindca are doua doctorate ci fiindca stie de la varsta frageda ca incalcarea legii =penalitati usturatoare sau puscarie.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Miercuri, 8 august 2012, 23:50)

        andyz [utilizator] i-a raspuns lui PBuzau

        Cel mai pertinent post de pe-aici.
        Mai bine trimitem toata clasa politica pe luna, incepand cu PDL+USL si terminand cu aspirantii astia jalnici gen Dan Diaconescu..
    • +3 (3 voturi)    
      Care e defapt baza? (Marţi, 7 august 2012, 16:14)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui jonutz-zamfir

      Ar mai fi interesant de estimat urmatorul lucru:
      - Cati din cei declarati "contra Basescu" chiar stiu de ce sunt asa? Cati din ei sunt manipulati?
  • +4 (4 voturi)    
    Bani la buget (Marţi, 7 august 2012, 15:52)

    mi3rla [utilizator]

    Eu cred ca la cata distractie au produs astia pe la televiziunile internationale ar trebui sa ceara ceva banuti ca "taxa de emisiune de divertisment".... doar e productie proprie cu frecventa zilnica
  • +3 (5 voturi)    
    Figaro (Marţi, 7 august 2012, 16:04)

    PBuzau [utilizator]

    Le Figaro se insala.

    Eroii lui E. Ionesco erau inteligenti.

    Sunt inteligenti Ponta si Antonescu ?
    Vi se par mai destepti decat Branzovenescu ?
  • -3 (3 voturi)    
    de cand primi lectii de la francezi? (Marţi, 7 august 2012, 19:41)

    demaGOCU [utilizator]

    Francezii in nici un caz nu sunt un model de democratie. Sa isi aduca aminte doar de algeria si Indochina si sa se rusineze!
    Democratie inseamna ca vointa poporului exprimata prin vot conteaza, nu e invalidata de un dictator care pretinde ca cei care s-au abtinut de la vot au votat pentru el. Traiasca democratia!
    • +1 (1 vot)    
      zau (Miercuri, 8 august 2012, 0:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Ce a devenit Algeria de cand au plecat francezii de acolo ? In afara de sursa permanenta de imigranti in Franta/UE ?
      Nu-i asa ca imperialistii francezi i-au secatuit de resurse pe algerieni incat acum saracii nu au alta alternativa decat auto-exilul in Franta?
      Ce e curios ca si pe noi ne-au supt rusii de ne-au uscat dar n-am auzit ca vreun roman(exceptie istrati) sa vrea sa emigreze in acel paradis economico-social.
  • +1 (1 vot)    
    Le Figaro: In tara lui Eugene Ionesco, absurdul nu (Marţi, 7 august 2012, 21:27)

    Liviu-Ludovic [utilizator]

    Draga R.M.,

    Privesc cu detasare si ingrijorare imensele energii cheltuite inutil intr-o confruntare paguboasa. Daca pe protagonisti ii mai inteleg pentru ca au orgolii, imi este imposibil sa ii inteleg pe suporterii care se chinuie sa nasca argumente. Pana la urma guvernarea nu are nicio legatura cu presedintele, iar pe noi nu ar trebui sa ne intreseze ambitiile lor, pentru ca doar parlamentul si guvernul ne afecteaza, restul este poezie. In opinia mea, odata rasturnat echilibrul puterii in Parlament, aceasta a trecut la USL. O fi bine, o fi rau ?... nu tine de noi. De fiecare data cand vad agitatie pe scena politica imi amintesc de gesturile scamatorului care te face sa te uiti la o mana in timp ce cu alta isi face scamatoria. In acest moment ma intreb ce este de ascuns si vad ca a venit FMI-ul sa ne controleze. Pentru cei care nu stiu economie si care nu au studiat acordul semnat de guvernul Boc cu acesta, denumit "Scrisoare de Intentie" si avand atasate doua "Memorandumuri de Intelegere", este vorba de spre cea mai grea lovitura primita in ultimul secol de economia romaneasca. In cateva cuvinte, aproape tot ce mai detine statul roman in economie dispare prin asazise privatizari sau pur si simplu prin lichidare. Incetul cu incetul, tot ce mai sustinea statul din cheltuielilile publice se transfera in sarcina populatiei prin asazise reforme, incepand cu subventiile la caldura, preturi la gaze si electricitate, privatizarea sanatatii prin introducerea coplatii, etc. Mecanismul este simplu: se ia o activitate nerentabila, dar care ofera marfuri ori servicii la pret mic (doar statul poate mentine preturi la nivelul pretului de cost), se privatizeaza, noii patroni adauga un profit consistent si ne obliga sa platim, pentru ca in majoritatea cazurilor e vorba de monopoluri. Dupa trei ani fabrica este lichidata si se fac blocuri pe teren. Cursul Leului ? Cu ce sa-l mai acoperi ? Pe cine sustine Le Figaro ? Mai conteaza cine e la Cotroceni ?
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 30 august 2012, 9:10)

      ortodoxu [utilizator] i-a raspuns lui Liviu-Ludovic

      Ai perfecta dreptate,dar acestea le intelegem noi cei putini.Spune-le aceste lucruri celor din Piata Universitatii (sau celor 7,4 ) si vei ramane fara cap!Este,intradevar,siderant sa vezi oameni atat de multi care nu vor sau nu pot judeca cu propriul lor cap situatia politica si economica actuala in toata goliciunea ei.
      Asa cum asteapta bani nemunciti de la stat,asa asteapta informatii si comentarii de la altii fara a incerca sa valideze sau nu cu propria lor minte cele auzite.
      Acesta este "poporul"USL-ului!Eu nu vreau sa fac parte din el!
      Eu sunt "prostul"care spune:gata m-am saturat de voi hiene comuniste,mafiote,vreu altceva,vreau tineri dispusi sa "dea"nu sa ia!Vreau tineri care sa se "plimbe"prin Romania nu prin Dubai,vreau tineri care sa reprezinte modele pentru generatiile viitoare de absolventi de liceu pentru a nu mai semana cu "bacalaureatii"de azi.Vreau tineri care sa inlocuiasca Ghisii,Margaii,Pontaii,Antonestii,Orbanii,Zgoneii,Dusii de azi,creind bunastare pentru obiditii acestui meleag si nu pentru GASCA lor de mafioti!
      Din pacate semanam tot mai mult cu minoritatea cunoscuta ca cersetoare a unei felii de paine decat a unei paini intregi contra munca cinstita!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai cum mai? (Joi, 9 august 2012, 0:31)

    padre_cosmin [utilizator]

    Cum adica sa trimiti mesajul "Nu ar fi mai usor sa dizolve poporul" celor de la USL, nu ca as tine cu ei, acum o luna si ceva speram sa-l vad pe Nastase mort si pe toti FSN-istii tavalindu-se in chinuri, inclusiv ramura PDL a lui. Dar totusi cum sa crezi ca USL dizolva poporul cand momentan Basescu si clica lui incearca prin toata puterea lor, prin toti aia pusi in posturi potrivite sa dizolve 7.4 milioane de oameni care au zis "Papa Basescule!!!" ...Basescu e cel care dizolva milioane de oameni, noi i-am zis "Pa Pa!"...7,4 mil versus ..<1mil de oameni, e peste de 7 ori...unde e logica?! Cine dizolva in cazul asta poporul? USL sau Basescu? In rest fata de USL am propriile antipatii, motivate... fapt pentru care Jur ca nu-i voi vota... dar totusi sunt unul dintre cei 7,4 mil care chiar NU mai poate cu Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Joi, 30 august 2012, 8:48)

    ortodoxu [utilizator]

    Aceasta si vor sa faca:sa "dizolve"poporul roman si sa-l reconstruiasca pe "scheletul"a 7,4 mil.de pacaliti! Nu m-ar mira sa se federalizeze tara in doua parti:una de11-12 mil.si cealalta de 7.4 care sa fie guvernata de ei,cum doresc ei,dupa poftele lor.Daca 7,4 mil de romani vor sa fie angajatii acestui"bordel politic",n-au decat!Nimeni nu le va mai "scoate"ochii ca au ucis oameni in 1989,nimeni nu le va mai reprosa ca sunt fii si gineri de comunisti,ca sunt mafioti,ca sunt securisti,turnatori,ca sunt plagiatori si multe alte asemenea!Vor fi iubiti,adulati,peste o gloata de agramati infometati.