Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

UPDATE Horia-Roman Patapievici: Conducerea ICR isi prezinta joi demisia. Nimeni din strainatate nu va mai recunoaste in viitor ICR

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 iulie 2012, 12:47 Actualitate | Esenţial

H.R. Patapievici
Foto: Rompres
Presedintele Institutului Cultural Roman (ICR), Horia-Roman Patapievici, a declarat marti, dupa anuntarea deciziei Curtii Constitutionale asupra Ordonantei privind trecerea ICR in subordinea Senatului, ca intreaga conducere ICR va demisiona, dupa rezolvarea unor chestiuni de gestiune, in conditiile reducerii bugetului.

UPDATE Patapievici: "Conducerea ICR isi va prezenta joi demisia." (Agerpres)

"Misiunea Institutului Cultural Roman va consta doar in intarirea identitatii nationale a romanilor din afara granitelor, prin preambulul ordonantei de urgenta care a fost declarata constitutionala astazi si prin afirmatii ale celor care au fost la originea acestei schimbari, de exemplu ministrul Culturii, Hasotti", a spus marti Patapievici, citat de Agerpres.


In opinia acestuia, desi numele ramane, institutia pe care a construit-o "a murit".

Patapievici considera ca 'aceasta schimbare a statutului ICR consta in transformarea lui intr-un soi de agentie nationala de propaganda'.

"Nimeni din afara, in afara de partenerii nostri si care ne considera partenerii nostri de incredere - Consiliul Britanic, Institutul Francez, Institutul Italian de Cultura, nimeni din strainatate nu va mai recunoaste in viitor ICR, institutia partenera pentru programele pe care noi le-am dezvoltat in ultimii sapte ani", a spus Patapievici.

Patapievici a precizat ca cei din conducerea ICR raman "in acelasi cadru" si vor demisiona dupa "rezolvarea catorva chestiuni de gestiune punctuala, legata de reducerea severa a bugetului" institutului.

Ministerul Finantelor a informat ICR, printr-o adresa, ca vor fi operate o serie de modificari, incluzand reducerea bugetului institutului cu 14,5 milioane de lei, reprezentand mai mult de o treime. Ministerul a cerut, totodata, ICR sa se incadreze in restul sumei prevazute in bugetul aprobat la sfarsitul anului trecut, respectiv in 28,5 milioane de lei, urmand ca reducerea sa fie si operata, au precizat pentru Mediafax reprezentantii ICR.

Insa ICR a cheltuit sau angajat in proiecte aflate in derulare suma de 29 de milioane de lei, astfel ca, pana la sfarsitul acestui an, ar trebui sa functioneze cu minus 500.000 de lei, pentru a respecta cererea Ministerului Finanatelor.

Horia Patapievici a declarat, la sfarsitul lunii iunie, ca, daca Curtea Constitutionala va decide ca este constitutionala Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 27/ 2012, prin care ICR trece de la Presedintie in subordinea Senatului si este modificata misiunea institutului, intreaga conducere ICR isi va da demisia.

Prin actul normativ citat, plenul Senatului va numi atat conducerea operativa a institutului, cat si membrii consiliului de conducere.

Curtea Constitutionala a decis, marti, ca OUG nr. 27/ 2012 este constitutionala, respingand exceptia de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului.

Patapievici a declarat ca aspectul sesizat de Avocatul Poporului este cel al caracterului de urgenta, Curtea Constitutionala distingand intre decizia politica si caracterul de urgenta, pe care l-a considerat legitim.

Patapievici a subliniat ca, prin decizia Guvernului, nu este schimbata doar afilierea institutiei, care trece "de la autoritatea simbolica a presedintelui in subordinea efectiva a Senatului", ci se modifica si misiunea ICR, care urmeaza sa se ocupe de "identitatea nationala a romanilor" de peste granite, asa cum este stipulat in preambulul OUG nr. 27/ 2012 si asa cum a precizat si ministrul Culturii, Puiu Hasotti.

Patapievici a mai spus ca ministrul a recunoscut ca scopul OUG nu era numai schimbarea subordonarii, ci si schimbarea misiunii, la respectarea careia ar putea veghea numai Senatul.e
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

16064 vizualizari

  • +33 (57 voturi)    
    pacat..... (Marţi, 31 iulie 2012, 13:08)

    bogdanlungu [utilizator]

    ...... se va termina cea mai frumoasa perioada de promovare a culturii in lume.
    • -32 (50 voturi)    
      :)))) (Marţi, 31 iulie 2012, 14:17)

      compadre [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      M-am spart de ras. Sau erai ironic?! Atunci imi cer spuze.
    • -30 (44 voturi)    
      Ponei si zvastici (Marţi, 31 iulie 2012, 14:26)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui bogdanlungu

      Singurele momente cand am auzit de ICR au fost cel in care s-au facut de ras cu poneiul roz si zvastica, si momentele in care s-au implicat in politica.

      Nu stiu ce realizari au mai avut, dar senzatia mea e ca au tocat banii degeaba.
  • -40 (60 voturi)    
    Tot răul spre bine (Marţi, 31 iulie 2012, 13:09)

    Mazeta [utilizator]

    Sigur domnul Patapievici va avea de acum mai mult timp la dispoziție și va putea să înceapă a scrie ceva notabil. Succes!
    • +31 (35 voturi)    
      nu toti avem (Marţi, 31 iulie 2012, 14:27)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      talentului si creativitatea lui Victor Ponta. Nu e frumos sa razi (sau sa te "spargi de ras" vezi colegul de partid de mai sus) de conationalii mai putin inzestrati.

      Neaparat din noua conducere trebuie sa faca parte Victor Ciutacu si Radu Mazare.
    • +13 (17 voturi)    
      Repetitia, mama invataturii (Marţi, 31 iulie 2012, 14:31)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai putea sa mai exersezi si tu scrisul
  • +32 (38 voturi)    
    cadre de nadejde (Marţi, 31 iulie 2012, 13:14)

    Rasmus [utilizator]

    Suzana Gidea o mai trai?
    Ca Paul Dobrescu a fost recuperat si pus la Comisia Nationala de Etica
    • +20 (28 voturi)    
      intreaba-l (Marţi, 31 iulie 2012, 14:09)

      zmeurat [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      pe nepotul lui suzanica....marele jurnalist ...ptiu drace ca-mi scapa ....domnul gadea....acest gadea plin de sensibilitate si atentie fata de soarta boborului ..ptiu drace ca iar imi scapa
  • +43 (53 voturi)    
    surse (Marţi, 31 iulie 2012, 13:14)

    nailbomb [anonim]

    Domnul Marian Vanghelie a declarat ca va prelua conducerea ICR imediat dupa rezolvarea chestiunilor de gestiune.
  • +21 (41 voturi)    
    pariu (Marţi, 31 iulie 2012, 13:16)

    alip [utilizator]

    Asa e, cultura nu tine de foame. Sa vezi acum ce de treaba o sa faca ICR sub conducerea unui om agreat de analfabetii din senat.
  • +34 (40 voturi)    
    nu'i bai (Marţi, 31 iulie 2012, 13:16)

    nash pandelica [utilizator]

    dinescul ese disponibil !
    sa promoveze zaibarul romanesc in lumea larga.
  • +36 (48 voturi)    
    Respect! (Marţi, 31 iulie 2012, 13:17)

    dj [utilizator]

    Un adevarat OM!
    • -21 (31 voturi)    
      de ce? (Marţi, 31 iulie 2012, 14:11)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui dj

      e constitutional .
      deci ? demisia din orgoliu si razbunare politica ...

      oricum problema nu e demisia , ci : "nimeni din strainatate nu va mai recunoaste in viitor ICR"
      pe sitemul , avem noi grija , ne invata macovei cum sa facem ...

      in alta ordine de idei , acum ca pleaca , sa se faca un audit sa se vada cat (daca) au furat , si in caz afirmativ , la puscarie cu ei !
  • +34 (42 voturi)    
    Cum le stie guvernul roman pe toate... (Marţi, 31 iulie 2012, 13:21)

    cerber1972 [utilizator]

    Institutul Cultural Roman se va ocupa de "identitatea nationala a romanilor"?! Nu-i rau, numai ca trebuie sa-i gasiti un alt nume, fiindca una-i una si alta-i alta.
    In alta ordine de idei, Dl Patapievici, va rog sa va faceti putin timp si sa-i explicati si lui copy-paste si lui somnorici, cum este cu onoarea.
    Scuze pentru prostia de care dau dovada! Am spus putin timp, dar nici intr-o viata nu vor intelege conceptul.
  • -27 (41 voturi)    
    Sinecuristii (Marţi, 31 iulie 2012, 13:23)

    Un cititor [utilizator]

    Ce pierdere pentru cultura romana ! Cu ocazia asta mai ia si dl. Patapievici o pauza si poate isi gaseste timp sa mearga si el la biserica, ca oamenii. Poate i se urca mintea la cap.
    • -8 (20 voturi)    
      da dalidis , cu majoritate (Marţi, 31 iulie 2012, 13:59)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      La biserica ne ducem la alegeri sa iasa "cu majoritate" .In rest se duce cine , cand si daca vrea- ce vrei sa insinuezi dinozaurule ?
    • +10 (14 voturi)    
      la biserica? (Marţi, 31 iulie 2012, 14:11)

      bogdaniulian [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      eu nu merg la biserica, nu cred in fantasme din astea. inseamna ca nu sunt om sau nu sunt "om de bine"?
      • -7 (11 voturi)    
        Practic , da (Marţi, 31 iulie 2012, 14:55)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui bogdaniulian

        Asta inseamna. Eu la comunisti ii numar pe cei care nu cred in Dumnezeu. Fie ei materialisti dialectici sau nedialectici. Vorba lui Tutea , " ce deosebire e intre Iliescu si o vulpe? " Asa si dumneata.
  • +22 (28 voturi)    
    Parlamentul (Marţi, 31 iulie 2012, 13:23)

    Draky [utilizator]

    Parlamentul sa se ocupe de "identitatea nationala a romanilor" de peste granita? Si cam cum se vor ocupa? Vor da ceva legi aici care sa-i ajute acolo?
    Cam stranie abordare...
  • +12 (18 voturi)    
    Cine poate ridica capul...? (Marţi, 31 iulie 2012, 13:30)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Chiar daca sunt personalitati certe in Romania, "sistemul", adica intelegerile de clan pot impiedica promovarea libera a valorilor in institutii si in chiar in societate. Astfel de lucruri le-am mostenit si continuam sa le purtam in fibra noastra ca natie.
  • +23 (29 voturi)    
    Granite (Marţi, 31 iulie 2012, 13:30)

    Borisov [utilizator]

    Si uite asa, un institut care trebuia sa promoveze cultura romaneasca peste granite se transforma intr-un institut care care "promoveaza" identitatea nationala a romanilor de peste granite. Adica nu scriitorul sau pictorul roman, care traieste in Romania trebuie promovat in afara ci manelarul care canta in metroul din Roma si etniile care-si pun satrele la marginea oraselor. De ce sa promovam valoarea si nu tigania? Pt ca asa vrea un premier aflat in razboi cu un presedinte.
  • -23 (39 voturi)    
    Propun desfiintarea ICR (Marţi, 31 iulie 2012, 13:31)

    padre_cosmin [utilizator]

    Propun ca HRP sa ia cu el tot ICR-ul, aceasta institutie anti-Romaneasca de denigrare a culturii nationale si proslavire a presedintelui complet nereprezentatit pentru Romania, dl. Traian Basescu. ICR mananca enorm de multi bani de la bugetul de stat pentru a alimenta un om ce spune despre limba romana ca ar trebui sa renuntam la ea si sa o folosim eventual pentru injuraturi, denigreaza pe Mihai Eminescu, promoveaza caluti roz cu svastica anala in New York...la naiba, artist ar trebui sa ma fac si eu si sa ma finanteze si pe mine ICR pentru ce am realizat in toaleta de dimineata. Plus de asta, dl HPR cat si Tismaneanu sunt fii de comunisti soviectici, parintii lor au venit si au impus comunismul sovietic cu tancul la noi in tara, stiati asta? mai baseilor.
    • +8 (16 voturi)    
      Ratacit pe un site civilizat... (Marţi, 31 iulie 2012, 14:08)

      Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

      Cautati un alt site, mai la...rasarit. Dar repede ca si acolo nu stiu sa mai gasiti loc pt. ca au introdus cenzura...
    • +6 (10 voturi)    
      incurcatura frate (Marţi, 31 iulie 2012, 14:21)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

      ai incurcat blogul lui Badea cu hotnews.ro
    • +10 (16 voturi)    
      Institutul Cultural Roman (Marţi, 31 iulie 2012, 14:24)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui padre_cosmin

      Ati trecut vreodata pe la acest institut?
      Stiti macar adresa?Ati asistat la vreun eveniment cultural promovat de acest institut? Sau v-ati multumit doar sa cititi articole in presa de scandal scrise de personaje care n-au habar de cultura dar se pricep minunat de bine la calomnii?
      De ce sunteti atat de plin de ura incat ajungeti sa va injositi folosind un limbaj necivilizat?
      Ce v-a facut domnul Patapievici?
  • +8 (14 voturi)    
    Pacat (Marţi, 31 iulie 2012, 13:49)

    berger [utilizator]

    : (
  • +15 (25 voturi)    
    RESPECTELE NOASTRE ! (Marţi, 31 iulie 2012, 14:01)

    C.T.C [utilizator]

    Respectele noastre d-lui H.R. Patapievici. Lasati-i pe puscariabili sa faca ce vor ei cu ICR de acum inainte. Vanghelie sau Voicu ar trebui pusi in fruntea institutului sa promoveze incultura romaneasca peste hotare.
  • -13 (21 voturi)    
    identic macovei , basescu , (Marţi, 31 iulie 2012, 14:08)

    adrian8 [utilizator]

    pe sistemul : dupa mine potopul .

    poate o sa se trezeasca romanii cand vad ca astia toti prefera sa distruga tot , in situyatia ca nu e sub controlul lor .


    niste mizerii umane !
  • -11 (21 voturi)    
    ce diferenta intre Patapievici si Arafat (Marţi, 31 iulie 2012, 14:11)

    deceneus [utilizator]

    daca patapievici era un adevarat om de cultura se tinea departe de politica si nu ii pasa in subordinea cui se afla.


    O diferenta ca de la cer la pamant intre Patapievici si Arafat. Ultimul din ei este un adevarat profesionist si tot ce il intereseaza este sa isi faca treaba cum trebuie.
    • +13 (17 voturi)    
      un adevarat om de cultura (Marţi, 31 iulie 2012, 14:37)

      math [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      nu va sta niciodata in subordinea marilor intelectuali Hasoti si Ponta. Oricat veti arunca voi cu noroi prin televiziuni, ziare, internet.

      Dar nu va lasati tot inainte! Vocea Rusiei este alaturi de voi !
    • +1 (11 voturi)    
      Oarecum normal (Marţi, 31 iulie 2012, 14:38)

      Radu_Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      In principiu ai dreptate insa este un lucru recunoscut unanim ca "oamenii de cultura" nu stiu sa raspunda altfel cand sunt ajutati decat printr-o sustinere fanatica a celui care-i ajuta. Dintr-o anumita perspectiva este de inteles, ei considera ca trebuie neaparat sa multumeasca si pentru ca nu au alt mijloc o fac in stilul inventat de Adrian Paunescu.

      Sigur, din alta perspectiva, elitele trebuie sa fie niste judecatori impartiali si morali la care sa apelam cand societatea se afla intr-o dilema. Din pacate, extrem de multe elite se antepronunta pierzandu-si credibilitatea generala si pastrandu-si doar credibilitatea unei tabere sau alta.

      H R Patapievici nu face exceptie si-mi aduc aminte de episodul cu caseta "sex oral" in care se presupune ca ar fi aparut Geoana. Eu ma indoiesc ca Traian Basescu i-a spus lui Patapievici sa "arunce" in piata asa ceva, pur si simplu cred ca a facut-o fiind convins ca-l ajuta pe Basescu. L-a ajutat, adevarat, dar din acel moment a incetat sa mai faca parte din elitele unanim recunoscute.
  • +15 (19 voturi)    
    Trist moment (Marţi, 31 iulie 2012, 14:26)

    SKBjull [utilizator]

    D-le Patapievici, multumesc pentru munca depusa.

    Chiar daca acum aveti un gust amar, eu sincer apreciez ce ati facut din patriotism.

    Dar asa-s romanii, nu sunt in stare niciodata sa aprecieze ce au. Tot ce stiu e desfiintare, demolare, manaca bani de la buget, etc. Ca baietii destepti au parazitat Petrom sau Hidroelectrica si au sifonat MILIARDE de euro, nimic, liniste in transee.
  • +9 (15 voturi)    
    Intregul respect (Marţi, 31 iulie 2012, 14:47)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    pentru HRP si echipa sa, România a crescut in imagine cu dvs. Va urez succese depline in noua ordine ce va sa vina :(