Guvernul organizeaza in timpul referendumului Ziua Portilor Deschise la Vila Dante

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:41 Actualitate | Esenţial

Guvernul anunta ca duminica, cand va fi organizat referendumul de demitere a presedintelui Traian Basescu, va fi organizata, intre orele 10.00-20.00, Ziua Potilor Deschise la vila Dante din Bucuresti.

"Din dorinta de a asigura transparenta, Regia Autonoma a Patrimoniul si Protocolului de Stat (RA-APPS), prin intermediul Secretariatului General al Guvernului, a stabilit ca ziua de duminica, 29 iulie 2012, sa fie Ziua Portilor Deschise la Vila Dante, strada Dante Alighieri, intrarea din Bdul Mircea Eliade, cu acces prin strada Ivan Sergheevici Turgheniev. Publicul va avea acces intre orele 10.00-20.00", se arata intr-un comunicat al Guvernului.
  • Vila Dante se invecineaza cu Vila Lac 3 - resedinta oficiala a lui Traian Basescu, in care locuieste si in prezent presedintele suspendat.
Campania electorala pentru demiterea presedintelui Traian Basescu s-a incheiat sambata dimineata la ora 07:00.
  • Gelu Trandafir (CNA) pentru HotNews.ro: A retransmite in duminica votului un astfel de eveniment ar reprezenta o incalcare a legii referendumului si a deciziei CNA
"Atat legea referendumului, cat si decizia CNA sunt clare: campania s-a inchis sambata, la ora 7 dimineata. A retransmite in duminica votului un astfel de eveniment legat de un subiect atat de controversat in aceasta campanie pentru referendum ar reprezenta o incalcare a legii referendumului si a deciziei CNA", a declarat pentru HotNews.ro Gelu Trandafir, membru al Consiliului National al Audiovizualului.

"De altfel, ne-am confruntat cu situatii similare la alegerile locale, cand CNA a sanctionat o televiziune din Suceava pentru ca a transmis chiar in duminica votului o tombola ce era organizata de catre unul dintre candidati", a mai mentionat acesta.

"Aceste prevederi privind campania in audiovizual si interdictiile din ziua votului din legislatia audiovizuala sunt clare, au fost aplicate de foarte multe ori, au fost discutate cu posturile, sunt cunoscute de acestea si nu au fost niciodata puse sub semnul intrebarii pana acum", a subliniat Gelu Trandafir.



Miercuri, premierul Victor Ponta a luat mai multi jurnalisti acreditati la Palatul Victoria si a mers cu ei la Vila Dante a RA-APPS, unde le-a spus ca are date ca acest imobil a fost pregatit, cu reparatii din bani publici de peste un milion euro, ca viitoare locuinta a lui Traian Basescu la finele mandatului., aminteste Mediafax.

Seful Guvernului a mai afirmat ca, desi Vila Dante apartinea Guvernului, a fost informat la preluarea mandatului de prim-ministru ca acest imobil are un regim inchis si nici el nu a avut acces pana cand Crin Antonescu, din postul de presedinte interimar, nu a vorbit cu Serviciul de Protectie si Paza (SPP).

Ulterior, la RTV, Ponta a afirmat ca a aflat de la SPP ca presedintele Traian Basescu folosea deja piscina Vilei Dante in perioada in care imobilul era in proces de reamenajare si ca presedintele si-a ales personal chiar si parchetul.

Presedintele suspendat Traian Basescu a declarat, joi, ca va face o plangere penala impotriva premierului Victor Ponta, considerand ca acesta trebuie sa raspunda in fata legii pentru afirmatiile ca ar fi cerut sa fie renovata Vila Dante pentru a o folosi dupa incetarea mandatului. Basescu a precizat ca nu a facut nici o solicitare legata de Vila Dante nici in timpul Guvernului Boc si nici in timpul Guvernului Ponta, mentionand ca nici Victor Ponta nu a putut prezenta un document scris in acest sens.

Conducerea RA-APPS a transmis Guvernului o adresa in care sustine ca mobilierul de la Vila Dante a fost achizitionat special pentru o resedinta de locuit, nu pentru o vila de protocol, si ca urma ca, in 2014, sa fie adoptata o hotarare prin care imobilul sa fie atribuit "unui fost sef de stat".

Conducerea Regiei Patrimoniului Protocolului de Stat a transmis Guvernului o noua adresa privind Vila Dante, in care sustine ca destinatia fiecarei camere si mobilierul necesar au fost stabilite, in perioada aprilie-decembrie 2011, "exclusiv de catre constructor si Administratia Prezidentiala".

Pe de alta parte, Basescu, a declarat, joi seara, ca a obisnuit sa inoate la Vila Dante din momentul in care a fost operat pentru hernie de disc si pana la momentul in care a fost suspendat din functie, mentionand ca nu a cerut sa ii fie atribuita aceasta locuinta.

Presedintele interimar, Crin Antonescu, a declarat, joi seara, la Realitatea TV, ca premierul Victor Ponta, care aflase despre anchetele privind lucrarile de la Vila Dante, a vrut sa stie ce se intampla si l-a sunat, spunandu-i ca nu poate intra, in acel moment el intervenind la seful SPP.

In replica, presedintele suspendat, Traian Basescu, a spus, vineri, ca SPP nu l-a lasat pe premierul Victor Ponta sa intre in incinta Vilei Dante, apartinand RA-APPS, deoarece in acel moment in piscina complexului de protocol inota el.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6837 vizualizari

  • +73 (77 voturi)    
    Circuit (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:45)

    Ghimpeteanu [utilizator]

    In program avem si casa antonescu,,voiculescu si nastase
    • +42 (42 voturi)    
      Pai e casa dupa care saliveaza Ponta (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:56)

      Bonifaciu [utilizator] i-a raspuns lui Ghimpeteanu

      De fapt lumea merge in procesiune la viitoarea casa a lui Ponta
    • +16 (16 voturi)    
      Propun un tur complet.. (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:16)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ghimpeteanu

      .. al vilutelor RAAPPS cu lista proprietarilor alaturi. Din cate am auzit, doar Mioara Roman era pe picior de evacuare, restul elitei FSN e la locul ei.
      Sper sa vizitam si "parcul" ala pentru care Iliescu trebuia sa plateasca cateva mii de euro chirie, asa ca Tariceanu i l-a facut elegant cadou!
  • +41 (43 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:45)

    Mr.C [anonim]

    De ce? Sa vada toti cum arata o casa mai smechera?
    • +16 (16 voturi)    
      Codul Zambaccian (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:18)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Mr.C

      Ponta e invidios pe Nastase; Daca va amintiti si Bombo a prezentat un tur al casei sale din Zambaccian. Asta e boala ce se ia!
    • +1 (1 vot)    
      imbecilitate MANIFESTA!!! (Duminică, 29 iulie 2012, 9:49)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Mr.C

      orica act de "necivilizatie" sau de vandalism sau de violenta va fi decontat de organizatori, mai ales in presa straina. AUtorul oricarui act de ... poate fi si papuas, tot guvernul va fi de vina si implicit imaginea externa a RO! cine e retardatul care a venit cu ideea?
  • +58 (62 voturi)    
    incredibil (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:51)

    uvi [utilizator]

    omfg ... pana diseara anunta ca e si o sectie de votare langa piscina de la vila dante
    • +31 (31 voturi)    
      evident, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:49)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui uvi

      cu mici bere rece si tot ce mai trebuie, nu? Campanie?
    • +36 (36 voturi)    
      cu acces gratuit la piscina, evident ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:54)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui uvi

      De ce nu se face ziua potilor deschise pentru TOATE vilele de protocol ?

      Eu as dori mai mult un circuit pe la toate vilele sindicatelor, mostenite de la UGSR si folosite de belferii sindicali.
  • +59 (65 voturi)    
    Legal (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:54)

    Ghimpeteanu [utilizator]

    RASPUNZAND OFERTEI ponta, MAINE VA ASTEPTAM LA VILA DANTE CU MESAJE PT ponta si antonescu,,manifestarea este legala intrucat ponta si antonescu nu sunt subiectul referendumului.
  • +50 (54 voturi)    
    Legal? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:00)

    DinuA [utilizator]

    Este legala propaganda electorala chiar in ziua referendumului?
    • +25 (25 voturi)    
      in plus, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:37)

      eyeswideshut [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      este legal sa folosesti resursele statului pentru propaganda electorala???
    • +28 (28 voturi)    
      Nu, nu este legala, dar lui Ponta nu ii pasa ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:32)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      Oare cat la suta a fost legal din ceea ce a spus sau facut Ponta in ultimele 3 luni ?!

      Dar pentru ca se va dovedi ca nimic nu este ilegal in aceasta guvernare, propun ca in sambata dinaintea viitoarelor alegeri prezidentiale sa se organizeze o zi a portilor deschise la penthouse-ul lui Antonescu, asta asa, pentru echilibru politic...
    • +19 (19 voturi)    
      Propaganda aiurea de tip uslamist (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:58)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui DinuA

      Nu am vazut un document care sa ateste ca e a lui Basescu. Asa se intampla cand suntem condusi de camatari ,fosti turnatori si cei cu scoli de dezinformare din Rusia.
  • +52 (56 voturi)    
    aveti si sectie de votare acolo ? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:04)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    neispravitilor!
  • +46 (50 voturi)    
    directorasule (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:05)

    ccvica [utilizator]

    .... de doi bani de la RAPPS tu si puturosii tai subalterni va luati banii din impozitul pe care eu il platesc. Sincer nu am chef sa iti platesc salariul ca tu sa ii canti in struna lui Copy paste.
  • +57 (57 voturi)    
    Program (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:05)

    gigel504 [utilizator]

    Penitenciarul Rahova : non stop .
  • -26 (28 voturi)    
    info (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:14)

    ioanadidi [utilizator]

    avem orfelinate si azile de batrani unde o sa se cazeze Basescu dupa referendum
    • +4 (4 voturi)    
      Inca o porcarie (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 22:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ioanadidi

      marca USL.
    • +1 (1 vot)    
      cine plateste? (Duminică, 29 iulie 2012, 9:52)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui ioanadidi

      daca va fi devastata vila cine plateste? te inscrii pe lista de platitori, ca sa constati ca prostia se plateste, chiar daca nu doare?
  • +30 (30 voturi)    
    Doamne ce nesimtiti (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:17)

    AliKimiku [utilizator]

    Mai ramane sa il puna pe copilul "lovit"de Basescu in 2009 sa taie bilete la intrare.
  • +27 (27 voturi)    
    Neo comunistii astia (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 14:40)

    morometu [utilizator]

    Nici imaginatie nu au!
    Imi amintesc de vizitele la vila lui ceasca dupa lovitura de stat din '89 si de minciunile cu robinete de aur...
    Lenesii, refulatii, asistatii care in viata lor nu au reusit sa realizeze nimic, stau pe sant, scuipa seminte si ii invideaza pe vecinii lor mai muncitori si mai avuti.
    Cati neuroni trebuie sa ai ca pe caldura de foc sa te duci sa vizitezi o vila care este probabil, mult mai mica decat "imperiile" parlamentarilor?
    Sau de ce nu face si un intinerariu prin Corbeanca: felix, fetele, ala micu, tata socru vanatoru fara... ?
    Au o strada numai a lor .
    Daca cumva te opresti in fata gardului lui felix, esti imediat interogat. Nu ai voie sa stationezi pe drumul public!
    • +19 (19 voturi)    
      o observatie buna! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:36)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      Nu ai impresia ca este acelasi scenariu,dar actori diferiti?Metoda securistilor autohtoni si a celor rechemati din Africa de Sud.De data asta publicul este altul.
      • +5 (5 voturi)    
        Ba da (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:36)

        morometu [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

        Propaganda, manipulare, minciuni...
        Iar publicul, in marea majoritate, este alcatuit din clasa muncitoare cu dosare sanatoase ajunsa la senilitate. Si noua clasa muncitoare fara scoala, fara bacalaureat.
        Degeaba "au furat" de la locul de munca, degeaba "s-au descurcat" dpv intelectual nu au evoluat, nu au invatat nimic despre democratie, despre civilizatie. Mai mult, au impresia ca un singur om le poate face pe toate, "e tatuca".
        Nu tu sistem , nu tu gasti, nu tu securisti, nu tu masoni... "Tatuca" le da sau "tatuca" nu le da!
  • +29 (29 voturi)    
    Alo, procuratura , nu va sesizati ? (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:29)

    Cami2012 [utilizator]

    Acest director general de la RA-APPS este atat de " inteligent" incat nu stie ce sa mai faca pentru a se asigura ca sotia sa va avea un loc cat mai in fata in toamna pe listele parlamentare ale PNL. El vrea sa fie sigur ca va intra in Parlament si cred ca la intrarea in vila Dante are deja o urna , ca sa voteze "electoratul". Procuratura doarme , asta nu e incalcarea legii ? Campania s-a terminat si nu toti sunt prosti in tara asta ca sa creada toate tampeniile usl-ului.
  • +21 (21 voturi)    
    pai sa faca cum a zis dragnea (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:30)

    nash pandelica [utilizator]

    sa'ncinga acolo nisca gratare, bere, manele.
    cum le place la votatotii uslinosi, dogarilor si antenistilor.
    apropo, totul sa fie in direct, la latrina 3 !

    daca nu a da nimic, ce sa caute omul ?
    pe caldura asta...
    macar sa'i lase sa se scalde in piscina.
    mai scapa de paduchi.

    atentie, intrarea se face numai cu bulintinu' stampilat !
  • +20 (20 voturi)    
    ca sa vezi, (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 15:44)

    vulpescu [utilizator]

    neantul valah in actiune
  • +21 (21 voturi)    
    vila dante (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:03)

    k7 [utilizator]

    ...nu stiu de ce nu o scoate la licitatie....la urma urmei e o casa si banuiesc ca in tara sunt altele mult mai "cooool' ca aceasta...
  • +23 (23 voturi)    
    ponta (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:21)

    traiang [utilizator]

    Ei acum avem ocazia sa vedem si casa in care va sta Ponta ca prim ministru Asta nu-si va da demisia nici cu fumigene si cand va pleca pleaca si cu scaunul si cu vila asta doar exemple avem destule !!!!!
    • +15 (19 voturi)    
      eu as vrea (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:38)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      sa-i vad adevaratele conturi,nu astea din Romania.
    • +5 (5 voturi)    
      E obisnuit cu favoruri (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:39)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Fostul apartament a fost primit pe "de-a moaca" de la Justitie.
  • +24 (24 voturi)    
    despre pungasi si pungasii (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 16:39)

    dobra_iezer1342276131019 [utilizator]

    Apucaturi de "talhari la drumul mare"! De ce duminica si nu luni??? Parca duminica e zi de vot, orice manifestare ce aduce a campanie electorala fiind interzisa. E, de fapt , o prelungire a porcariei electorale facuta de "copy paste" zilele trecute.
  • +27 (27 voturi)    
    ESTE CLAR : (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 17:49)

    val111 [utilizator]

    ESTE CLAR : Se incearca scoaterea definitiva a Romaniei din spatiul europeean.
    Declansarea unor fenomene de tip mineriada dupa incalcarile statului de drept ne arunca rapid in afara Europei !
    Al cui este interesul ?
    • +12 (12 voturi)    
      vor spune ca a cerut societatea civila (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:55)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui val111

      societatea civila paramilitara a sefului propagandei ceausiste dogaru .
  • +18 (18 voturi)    
    Flash mob la vila Dante (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:23)

    triciupa [utilizator]

    Hai sa ne dezmortim putin si sa organizam un flash mob acolo, cu mesajele adecvate pentru plagiatori, turnatori si infractorii cu mandat parlamentar. Hai sa venim cu poze cu catalin voicu, tricouri cu ctrl+C ctrl+V si restul recuzitei. Latrinele varanului vor difuza continuu imagini cu "vila dictatorului" asa ca hai sa le facem viata grea.
  • +19 (19 voturi)    
    Vor sa faca scandal (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:37)

    Troll [utilizator]

    Pentru ca resedinta lui Basescu e chiar linga, vor sa faca scandal acolo. Asta e miezul.
    Un lucru e sigur, n-aveau astia atita obraznicie daca nu s-ar fi inteles cu Rusia. Iar stiinta ca sa puna la cale ditamai complotul, nici atit. S-a vazut cita scoala au. Au folosit consiliere de la Moscova.
    Intrebarea e, accepta NATO si UE tupeul rusilor?
    Eu zic ca nu.
  • +18 (18 voturi)    
    continua.... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:38)

    nedumeritu [utilizator]

    lista magariilor lui ponta. imi doresc ca oamenii sa-i dea o lectie usturatoare si referendumul sa nu fie validat. altfel toata lumea va ramane cu ideea ca mijloacele murdare, si ticaloase, sunt legitime si iti aduc ceea ce iti doresti.
    • +8 (8 voturi)    
      lui nedumeritu (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:02)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu

      asta e deja rezolvata....oamenii au inteles ca zuia poate deveni noapte,ca cei mai prosti pot sta pe locurile unora care ar trebui sa fie destepti,ca cei care au muncit si/sau invatat pot sa fie ironizati de cei care si-au cumparat cu bani sau influenta orice titluri au dorit.
  • -12 (12 voturi)    
    . (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:43)

    basescujudecat [utilizator]

    Ce caterinca :))))
  • +15 (15 voturi)    
    ATENTIE! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 18:49)

    triciupa [utilizator]

    Se pare ca se pune la cale o actiune violenta la vila Dante http://www.adevarul.ro/actualitate/politica/Guvernul_face_propaganda-in_ziua_referendumului-cu_Vila_Dante-_Scenariu_socant-_-Ziua_Portilor_Deschise-_ar_putea_degenera_intr-un_atac_asupra_resedintei_prezidentiale-_Serviciile_secrete_sunt_in_alerta_0_745125630.html. Maine voi fi acolo cu o camera video si sper ca si voi sa faceti la fel. Sa supraveghem strazile adiacente si cand vor apare atobuzele lui Vanghelie si Dragnea sa le filmam si apoi sa anuntam politia. Daca nu vor face nimic, vom avea dovada ca guvernul este complice.
  • +16 (18 voturi)    
    Probleme psihice... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 19:00)

    Cetatean-roman [utilizator]

    "Guvernul organizeaza in timpul referendumului Ziua Portilor Deschise la Vila Dante." Domnilor, fara nici o nuanta de ironie consider ca un astfel de Premier are urgenta nevoie de un control psihiatric... Ma/Va intreb cum o fi coordonat anchetele un astfel de procuror ?
    Ceva/cineva l-a stresat/terorizat in copilarie...
  • +16 (16 voturi)    
    Dar la Palatul de la.... (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 20:20)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Scrovistea -Palat facut de Regii Romaniei- unde sta Bunicuta... Ion Iliescu...Politician ce a luptat si el (si ta-su )impotriva Regalitatii din Romania...Ponto... la Scrovistea nu faceti porti deschise ??!!!
  • +8 (8 voturi)    
    astia-si dau cu stangu-n dreptu" ! (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:02)

    furioasa [utilizator]

    Ca parca nu erau de ajuns toate prostiile facute pana acum, au mai pus de una .
    Ceea ce imi este din ce in ce mai clar este ca dl.ponta are vocatie de agent imobiliar.Ce pacat ca nu a durat mai mult campania, ar fi reusit sa ne convinga.
  • +6 (6 voturi)    
    //// (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 21:36)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Voi intelegeti de ce a zis Base ca usl e o structura neevoluata ? A fost elegant.Aici recunoastem modul de gandire al lui marga,voiculescu si al nostru din 1989 cand ne aratau robinetele lui ceasca.Cat de prosti parem? Daca el a ajuns prim-ministru , probabil prosti rau.Dar unde sunt liberalii ca pe comunisti ii stim ?Doar dnul Chiliman a scancit soft de vre-o doua ori,in rest liniste .Mormant.Retineti asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Mi-e sila (Duminică, 29 iulie 2012, 2:16)

    GeorgeDum [utilizator]

    De USL, de antonescu, de ponta, de toti oamenii de nimic. Nu e o omisiune folosirea literelor mici. La oameni mici, "caractere" mici. Cred ca am reusit un joc de cuvinte :)!
    • +7 (7 voturi)    
      Ponta e terminat politic ! (Duminică, 29 iulie 2012, 3:41)

      ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeDum

      ...asistam la ultimile lui prestatii. 
      Ramane si el cu amintirile cand mergea la Bruxelles.
      ...si Crin cu pozele care si le-a facut la Cotroceni...
      Voiculescu trebuie sa fie foarte stresat...