Mariana Campeanu: Codul muncii trebuie modificat pentru sanctionarea penala a angajatorilor cu lucratori la negru

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 20:40 Actualitate | Esenţial

Ministrul Muncii, Mariana Campeanu, a declarat vineri la Iasi ca anumite prevederi din Codul muncii ar trebui modificate intrucat pana acum niciun angajator care a fost prins cu cinci lucratori fara forme legale nu a fost urmarit penal, desi Codul include astfel de prevederi, transmite Agerpres.

Mariana Campeanu a explicat ca in conformitate cu prevederile Codului muncii desi angajatorii prinsi cu cinci lucratori fara forme legale trebuie anchetati de organele abilitate, acest lucru nu se intampla in realitate.

"Persoanele descoperite ca au peste cinci lucratori fara forme legale se constituie infractiune si se trimit actele respective la Procuratura. De cand se aplica Codul muncii nici macar un caz nu a fost rezolvat in acest sens pentru ca toate au primit neinceperea urmaririi penale pentru ca ancheta se face de catre politistul din zona respectiva care scrie un proces verbal care constata ca nu exista fapta sau alte considerente, iar procurorul, in baza procesului verbal, da NUP. Ca atare, este o masura de protectie a angajatilor pe care trebuie sa o rezolvam in momentul in care vom modifica Codul muncii", a spus Mariana Campeanu.

O alta modificare, sustine Mariana Campeanu, trebuie sa vizeze si legea zilierilor intrucat 'aceste persoane nu se bucura de nici o protectie sociala in Romania'.

"Daca o persoana angajata pentru o zi sau doua are un accident de munca, nu este protejata. Nu i se considera nici vechime si nu i se considera stagiu de cotizare nicaieri. Legea zilierilor sta in atentia noastra pentru a remedia acest lucru", a afirmat ministrul Muncii.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

818 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    solutie eronata (Vineri, 27 iulie 2012, 21:08)

    BME [utilizator]

    nu ajuta nimanui ca patronul sta la inchisoare, sa se aplice amenzi ca alea dor mai tare. Chiar daca stau 2 ani la puscarie afacerile merg si dupa o luna te dai bolnav si scapi pe cand daca platesti o suma mare de bani e mult mai greu. ASA CA ce ne foloseste ca VANTU si NASTASE sunt la inchisoare ,daca ar fi confiscate averile atunci e durerea mare. Si apoi eu ca angajat, vreu sa lucrez la negru pt. ca degeaba platesc cotizatii ,ca nu beneficiez de nimic. Daca ma duc la doctor platesc,retete gratuite nu am, somaj nu am luat niciodata, si pensie nu cred ca am sa apuc (poate mor sau poate nu vor mai fi fonduri peste 3o de ani).Daca ar fi dupa mine nu ar trebui platit nimic la stat mai ales de catre cei ce lucram la particular. ACESTE CONTRIBUTII AR TREBUI SA FIE OPTIONALE NU OBLIGATORII
  • +4 (4 voturi)    
    Ce fel de liberal e fufa asta ? (Vineri, 27 iulie 2012, 21:13)

    Tigertiki [utilizator]

    Vrea sa intoarca codul muncii spre stanga, sa restaureze ala vechi comunistoid promovand lenea si ineficienta, exact de ce avem nevoie in criza. Ma intreb, cum aceasta contabiluta a ajuns mare liberal. Un bun exemplu cum e posibil aceasta alianta intre comunisti si alti comunisti ascunsi in culori liberale. Vai de capul nostru.
  • +3 (3 voturi)    
    păcat (Vineri, 27 iulie 2012, 21:53)

    kelye [utilizator]

    Ideile bune se vehiculează doar în preajma ocaziilor în care oamenii sunt chemaţi la vot şi mor imediat după.

    Ce uită mereu e să specifice şi ce beneficii propune pentru angajatorii care îşi dau silinţa să fie în legalitate.

    În contextul actual doar li se cere să plătească mai mult pentru ca unii să-şi acopere excesul promisiunilor electorale.
  • +1 (3 voturi)    
    si ce facem (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 0:02)

    evoque [utilizator]

    cu cei care angajeaza persoane cu salariul minim pe economie iar diferenta de bani o plateste la negru?
    • 0 (0 voturi)    
      Sa moara capra vecinului angajator (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 10:12)

      OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Eu zic sa-ti faci tu o firma si sa angajezi oameni cu salarii mari si trecute integral in cartea de munca si dupa aia o sa ai dreptul si experienta sa-i inveti si pe altii cum sa faca asta.
      • 0 (0 voturi)    
        domnule pe dinafara (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:44)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui OutsideThisBox

        cum vrei sa fie respectata legea daca incurajezi faradelegea?
        Eu stiu foarte, foarte bine care sunt problemele, insa se pot acorda si salarii decente fara sa fie partial platite la negru.
        Acest lucru se poate face doar cu ajutorul legiuitorului nu cu al meu sau al tau, daca ai beneficia de un sistem de taxe, cel putin just, nu ai fi nevoit sa lucrezi cu bani la negru. Aceasta era ideea insa ai ramas outside.
  • +1 (3 voturi)    
    Wow (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 0:16)

    Petru Moldovan [utilizator]

    E prima data cand aud ca un ministru de la astia vrea sa faca guvernare, nu numa politica de tip gargara.
    De principiu eu sustin ca toti infractorii trebuie sa intre la bulau (sunt in "partidul" cu MM, Daniel Morar, Kovesi, etc.), asa ca daca politistii si alti din astia nu isi fac treaba sa ii prinda DIICOT si alte "organe" specializate si sa ii bage si pe astia la bulau.
    Am totusio retinere, avem suficienti bani sa-i tinem pe toti trantorii astia sa huzureasca la bulau?
  • 0 (0 voturi)    
    liberalism (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:09)

    omliber [utilizator]

    Doamnă, cred ca aţi greşit. Trebuie să fiţi membră PSD (după tot ceea ce spuneţi). Un liberal ar spune şi ar face următorul lucru: "micşorez impozitul pe muncă". Eu lucrez la patron, dar pot să gândesc cu mintea mea. Dacă micşoraţi impozitele pe muncă, impozitele în general angajatorii au interes să respecte legea decât să rişte. PNL-ul actual (prin ceea ce face) nu seamănă deloc cu PNL-ul de care îmi vorbea tatăl meu - liberal până la moarte!