Ministrul suedez pentru Afaceri Europene indeamna UE sa fie mai dura cu Romania - presa

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 17:06 Actualitate | Esenţial

UE ar trebui sa fie mai ferma in privinta cerintelor ca Romania sa respecte libertatea de exprimare si drepturile omului, a declarat ministrul suedez pentru Afaceri Europene, in contextul escaladarii luptei politice dintre premierul si presedintele roman, relateaza postul Radio Suedia, citat de Mediafax.

Potrivit site-ului postului, Sverigesradio.se, Birgitta Olsson a pledat pentru strategii UE mai dure in privinta respectarii drepturilor omului in statele "mai noi" din cadrul blocului european. Ea a apreciat ca, desi cerintele dinaintea aderarii la UE sunt "stricte" in privinta responsabilitatii referitoare la drepturile omului si democratie, este mai dificil ca state sa fie monitorizate in aceste domenii dupa aderare.

Olsson a declarat ca doreste sa creeze un "sistem de clasificare" a statelor UE din perspectiva drepturilor omului. "Trebuie sa numim, (sa facem de) rusine si sa expunem (problemele unor) tari, ci nu sa ne fie teama sa utilizam sanctiuni", a subliniat ea.

In opinia ministrului suedez, UE ar trebui sa nu evite sa utilizeze sanctiuni impotriva tarilor care "submineaza" drepturile omului. "Daca nu rezolvam problemele pe care le avem in Romania, cream un standard rau pentru tari care vor sa adere la UE, ca Serbia si alte tari din Balcani. De aceea este important sa fim mai duri", a subliniat Birgitta Olsson pentru Sverigesradio.

Natura luptei pentru putere din Romania a ridicat intrebari daca aceasta tara, care a aderat la UE pe 1 ianuarie 2007, este suficient de democratica, potrivit postului. Presedintele Traian Basescu (centru-dreapta) a fost suspendat de o coalitie condusa de premierul Victor Ponta (centru-stanga) in Parlament. Un referendum va stabili duminica daca presedintele, suspendat din functie, va fi nevoit sa demisioneze.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2049 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    e bine (Vineri, 27 iulie 2012, 17:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pentru noi si rau pentru michi mincinosul si istericul crizel. Ei mizau pe faptul ca guvernele ue se vor obisnui cu ideea si ii vor lasa in pace. Nu va fi asa.Nemtii si nordicii nu se vor lasa. Iar dupa ce s-au facut de kko cu le monde, nici franta nu ii va mai apara.
    • 0 (2 voturi)    
      nu cred ca e bine (Vineri, 27 iulie 2012, 18:29)

      pete1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ...pt ca eventualele masuri luate de UE vor avea consecinte asupra cetateanului, dar pentru politicienii romani legalizarea furtuli, a spagii si fraudei sunt mult mai importante...pt politicianul roman interesul personal primeaza, pt ei 20-22 de mil. de cetateni sunt o cantitate neglijabila, care poate fi cumparata din 4 in 4 ani cu o bere sau o galeata de plastic.
      ...societatea civila trebuie sa se mobilizeze si sa ceara diminuarea numarului de parlamentari si eliminarea imunitatii parlamentare!
    • -4 (6 voturi)    
      romanii DA, strainii NU (Vineri, 27 iulie 2012, 19:22)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Strainii au tot interesul sa ramanem slabi, manipulabili, sa nu devenim o forta.
      • +2 (2 voturi)    
        Dar suntem! (Vineri, 27 iulie 2012, 21:00)

        kelye [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Al doilea masochist al prostiei, după mazeta.

        Suntem o forţă a prostiei, a traiului pe vătrai şi a jmekeriei (aia proastă, de trib african) !

        Şi îţi voi demonstra că eşti fruntea.

        În ultimii 20 de ani statele dezvoltate au fost asediate de imigranţi în căutarea unui trai mai bun.
        De multe ori aceştia au fost de tipul 'descurcăreţ' (vezi Germania în 93-95) şi i-au îngrozit.
        Este normal să te gândeşti că acest lucru va continua cât timp oamenii sunt nemulţumiţi de condiţiile din ţara natală.

        Drept urmare explică-mi şi mie de ce ar vrea ei să aibă probleme cu imigranţii în continuare ?
        (spun imigranţi pentru că vorbesc din perspectiva lor, nu a noastră de unde lumea emigrează)

        Aceeaşi idee i-am expus-o şi unui ranchiunos prost ce ne scria din Germania şi ne spunea cum "ei nemţii" (deja era neamţ don'le) abia aşteaptă să treacă la marcă şi să plece din zona euro că "s-au" săturat să plătească impozite pentru leneşi.

        De ce te-ar vrea neamţul slab când fudulia românului dă noi sensuri cuvântului 'opulent' ?
        De ce ar vrea să fi sărac când piaţa de maşini SH e dominată de mărci germane ? Nici la noi nu cred că stau mai prost.

        De ce ar vrea olandezul să fi sărac când cumperi din supermarket roşii dintr-o ţară fără teren agricol ?

        Şi ce forţă vrei să devii tu şi nu te lasă ei ? Ai ceva deosebit de spus în evoluţia omenirii şi nu te lasă vesticii ?
        Ai descoperit perpetuum mobile şi eşti ignorat?

        Nu am întâlnit român care să nu fie de acord că suntem în urmă (cu cât, variază de la 5 la 50 de ani).
        De ce nu am fi şi la politică în urmă ? De ce neapărat ne vor răul şi nu vor doar să nu repetăm greşelile pe care le-au făcut ei în ăia 5-10-50 de ani cu care sunt înainte ?
  • +7 (9 voturi)    
    Ce mai zic si francezii (Vineri, 27 iulie 2012, 17:56)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Aseara m-au abordat pe strada niste francezi oarecare, in varsta, turisti, intrebandu-ma despre situatia politica din Romania, descrisa in Le Monde.
    Le-am facut un rezumat al evenimentelor din ultimele 3 luni, iar concluzia lor a sunat la sfarsit, sec: "Mais votre Parlament c'est comme la Mafia !"

    Fara cuvinte...
    • -4 (6 voturi)    
      Pe bune? (Vineri, 27 iulie 2012, 18:39)

      giubster [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ei lasa-ma! Pe bune? Te-au abordat, asa la intamplare, trei francezi pe strada si direct te-au intrebat despre situatia politca din Romania?
      Ba mai mult, tu ai avut timp sa le explici tot ceea ce s-a intamplat in ultimele trei luni. UAU!

      Concluzia cu Parlamentul e buna, dar faza cu turistii care intreaba pe strada e geniala. Trebuia sa-i trimiti prin Rahova, pe la etnici, sa-i intrebe si pe aia. :)
      • +2 (4 voturi)    
        Pe bune ! (Vineri, 27 iulie 2012, 20:42)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui giubster

        Intitial incercau, intr-o engleza jalnica, sa afle unde este Cercul Militar, iar vazand ca ma descurc in lb.franceza si pentru ca prin zona tocmai era mitingul din Piata Revolutiei, au intrat in vorba. Ce e asa de UAU ??? Se pare ca uiti ca suntem in Europa, nu in Coreea de Nord...

        Se pare ca nu prea te-ai plimbat prin lume, ca sa intelegi ca, atunci cand descoperi un localnic care iti vorbeste limba materna, incerci sa afli cat mai multe despre locul in care te afli, mai ales cand nimeresti in plin balamuc...
  • +4 (6 voturi)    
    Suedezii ... (Vineri, 27 iulie 2012, 18:12)

    za-k [utilizator]

    nu se baga niciodata fara sa faca 100 de sedintze in care discuta despre probleme din toate unghiurile posibile si imposibile.

    Asa ca daca si suedezii se baga e clar ca e nasoala.

    "I Rumänien är inte lagom" cum ar zice suedezu' :)

    Numa' bine,
    za-k/
  • -2 (4 voturi)    
    Suedia vrea ? (Vineri, 27 iulie 2012, 20:01)

    sanduionescu2012 [utilizator]

    Este si normal sa vrea sa ne puna la colt fiindca are datorii mari ,neplatite de mai bine de 30 ani si nici nu am vrut sa cumparam avioanele de lupta de la ei . E NORMAL ?