Agricultorii cer instituirea starii de urgenta si sistarea exporturilor de cereale din cauza secetei

de George Stefan     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 11:55 Actualitate | Esenţial

Agricultorii cer instituirea starii de urgenta din cauza secetei, ceea ce ar presupune printre altele sistarea exporturilor de cereale, afirma Laurentiu Baciu, presedintele Ligii Asociatiilor Producatorilor Agricoli din Romania (LAPAR), care sustine ca 80% din cultura de porumb este compromisa, relateaza Mediafax.

"Am cerut declararea starii de urgenta din cauza secetei, iar domnul ministru ne-a trimis la dictionar. Ne-am uitat in dictionar si am vazut ca se declara starea de urgenta si din cauza calamitatilor naturale, printre care si seceta. Astfel, statul ar trebui sa sisteze urgent exporturile, sa gestioneze corect stocurile existente de cereale, prin insilozarea lor in conditii de siguranta, si sa puna in functiune toate instalatiile de irigatii", a spus Laurentiu Baciu.

El sustine ca rezervele de cereale ale Romaniei sunt suficiente pentru maxim doua saptamani, dupa care ar trebui sa se recurga la importuri.
"Noi n-avem mancare pentru mai mult de doua saptamani", a afirmat el.

Baciu a mai spus ca in cazul porumbului situatia este dezastruoasa, peste 80% din cultura riscand sa fie compromisa. Floarea soarelui risca sa piarda 50% din productie, iar la grau, spune oficialul patronatului, s-a obtinut jumatate din cultura de anul trecut, iar preturile s-au dublat in ultima luna. "E prapad", a incheiat el.

Daniel Botanoiu, seretar de stat in MADR, spune ca statul a luat cateva masuri impotriva secetei, dar ca nu este cazul decretarii unei stari de urgenta.

"N-am inteles ce vor cei de la LAPAR. Le-am zis sa vina la minister si sa ne explice", a afirmat el.

Pe de alta parte, asociatii din mai multe judete au reclamat in ultimele zile ca mare parte din culturile de cereale a fost compromisa din cauza secetei si au cerut declararea starii de urgenta.
Asociatia Producatorilor de Cereale si Plante Tehnice din Vrancea a solicitat marti Ministerului Agriculturii instituirea starii de urgenta in judet, din cauza gradului mare de calamitare a culturilor afectate de seceta din ultimele luni.

Potrivit presedintelui Asociatiei Producatorilor de Cereale si Plante Tehnice Vrancea, Constantin Bazon, cele mai afectate de seceta sunt culturile de porumb si floarea-soarelui care sunt compromise iremediabil in proportii covarsitoare. Conform sursei citate, pagubele inregistrate de marii fermieri sunt la ora actuala de ordinul zecilor de miliarde de lei, insa nici micii agricultori nu-si vor putea recupera macar banii investiti.

De asemenea, Asociatia Producatorilor Agricoli din Braila solicita Ministerului Agriculturii decretarea starii de urgenta dupa ce seceta a compromis recoltele.
Potrivit Stelutei Dutu din cadrul Asociatiei Producatorilor Agricoli Braila, in judet sunt zeci de mii de hectare compromise din cauza secetei prelungite, astfel incat se impune decretarea starii de urgenta.

Conform Mediafax, premierul Victor Ponta a anuntat marti ca Guvernul va reduce tariful la apa folosita pentru irigatii cu 50 lei/mia de metri cubi, va aloca suplimentar 25 milioane euro pentru proiecte de irigatii si ii va despagubi pe fermierii afectati de seceta. El a aratat ca reducerea tarifului la irigatii va permite cresterea suprafatei irigate cu cel putin 35.000 hectare.

Despagubirile vor fi acordate, dupa incheierea campaniei de recoltat, pentru intreprinderile mici si mijlocii a caror productie a fost afectata cu cel putin 30%, veniturile acestora urmand sa fie compensate, raportat la anii trecuti, cu 80% din pierderea inregistrata in acest an din cauza secetei, precum si pentru fermierii care nu se incadreaza in categoria IMM-urilor, acestia urmand sa beneficieze de un ajutor individual de 7.500 euro.

Ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, a afirmat tot marti ca seceta a afectat culturile agricole din judetele din sudul, sud-estul si estul tarii, iar dupa recoltare Ministerul Agriculturii va stabili cuantumul sumelor cu care vor fi despagubiti agricultorii.

"Judetele din Ardeal au fost oarecum ferite de aceste probleme. Daca va uitati pe harta desertificarii veti vedea ca pe zona de sud avem cele mai multe probleme. Nu pot sa fac o estimare in momentul de fata, pentru ca suntem in plina campanie de recoltare. La grau avem 80% din productie recoltata", a spus el.

Ministrul a afirmat ca dupa recoltare vor fi stabilite concluziile si va intra in vigoare o hotarare de guvern pentru acordarea de despagubiri.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4961 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Stimati agricultori, descurcati-va singuri! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:14)

    Trojan.H [utilizator]

    Mafia nu are ca obiect de activitate agricultura.
    Cel mult, se poate ocupa de IMPORTURI.
    • +8 (12 voturi)    
      Voi cereti ajutor lui Felix? (Vineri, 27 iulie 2012, 13:08)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Osa va i-a si ce mai aveti si o sa va puna hamurile pe veci.
      "Oaia cere ajutorul lupului"!!!!
      • +7 (13 voturi)    
        lasa nominalizarile (Vineri, 27 iulie 2012, 14:39)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        toti sunt o apa si un pamant (felix este de rahat, e drept)
    • -3 (15 voturi)    
      Seceta (Vineri, 27 iulie 2012, 15:02)

      Baba.Ana [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Halal agricultori de secol XXI! Rugaciuni de ploaie nu cereti la guvern? Unde va sunt irigatiile, prducatori agricoli de doi bani ce sunteti?
  • +21 (21 voturi)    
    Nu are timp Ponta de altceva decat de (Vineri, 27 iulie 2012, 12:18)

    anonim1234 [utilizator]

    Basesc. Ce nu s-a inteles ? Va mai explic odata ?
  • +14 (18 voturi)    
    Asa, pe ardeleni da-i in..... (Vineri, 27 iulie 2012, 12:23)

    Andor74 [utilizator]

    Hai sa dam subventii doar la olteni si molodveni (ca deh, daca ne uitam pe harta, acolo e "rosu" = sunt votantii).
    Si oricum, ardelenii sunt obisnuiti sa munceasca, spre deosebire de astialalti care-s obisnuiti sa primeasca....
    Or trecu vremurile alea de mult (cam prin '89) cand se muncea la fel de mult in toata tara.
  • +14 (14 voturi)    
    RELAX (Vineri, 27 iulie 2012, 12:24)

    schumi [utilizator]

    RELAX ca e campanie...is culmea oamenii astia....vor masuri luate dar nu se uite ca alesii sunt ocupati...cata nesimtire din partea lor...prin ianuarie, cam asa, se accepta sesizari :)

    Culturi va trebuie...fuga la vot...lasa tu graul si starea de urgenta :)
  • +13 (13 voturi)    
    si sa nu face si buzunaru' lor niste bani (Vineri, 27 iulie 2012, 12:26)

    artistul000 [utilizator]

    din plimbat cereale pe hartie la export?

    stare de urgenta este atunci cand nu or mai avea ei ce manca... nu norodul
  • +14 (18 voturi)    
    Ponta (Vineri, 27 iulie 2012, 12:26)

    ggna [utilizator]

    viziteaza vile. Voi tarani prosti, treceti ca oile la urne si taceti din gura! De agricultura se ocupa Voiculescu!
  • -1 (9 voturi)    
    mda (Vineri, 27 iulie 2012, 12:50)

    Xorciser [utilizator]

    Mie mi se pare ca sunt niste speculanti care vor sa creasca pretul la cereale.
  • +7 (9 voturi)    
    asa e (Vineri, 27 iulie 2012, 13:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de cind au venit la putere michi mincinosul si istericul crizel n-a mai plouat deloc. O fi coincidenta, n-o fi....
    • +3 (5 voturi)    
      n-ai inteles (Vineri, 27 iulie 2012, 15:51)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Basescu e de vina. Si pentru plagiatul lui poanta tot Basescu e de vina. Si pentru ca ponta e prost tot Basescu e de vina (ma rog, cred ca daca il facea ma-sa cu Basescu iesea mai destept...)
      • -3 (7 voturi)    
        greu de crezut (Vineri, 27 iulie 2012, 16:55)

        mcirsta [utilizator] i-a raspuns lui dj

        Daca te uiti la Eba ... ea nici sa plagieze un doctorat nu cred ca e in stare :))
    • +3 (5 voturi)    
      Pedeapsa divina (Vineri, 27 iulie 2012, 16:21)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      :) Poate ca ne pedepseste Dumnezeu de 2 ori. O data cu mafia pro-rusa si o data cu seceta. Ultima se rezolva mai usor. Sper ca si mafiotii sa infunde puscariile multi ani.
  • +15 (17 voturi)    
    numai ponta va poate salva recolta... (Vineri, 27 iulie 2012, 14:01)

    frederik [utilizator]

    o sa dea copy/paste pe ceea ce a ramas din porumb si astfel
    o sa o inmulteasca de cite ori vreti
  • -6 (12 voturi)    
    Oare de ce se întâmplă asta? (Vineri, 27 iulie 2012, 14:07)

    AIius [utilizator]

    Datorită ineficienței lui Băsescu și a celor din PDL din ultimii ani. Ori acum vom sări ca sclavii să-l apărăm pentru ineficacitatea alocată pe termen lung? Nu mă voi lega de tăierea pensiilor și a salariilor, care era necesară în această perioadă de criză. Însă În 8 ani de mandat, România a rămas tot pe loc. Agricultura e varză, turismul e varza, comerțul portuar e varză, oamenii sunt varză. De ce vă opuneți atât de artificial unor rațiuni palpabile? Autostrada se dezintegrează deja, nu avem în dotare nici măcar un elicopter pentru stingerea incendiilor în pădurile din țară. La Roșia Montană ne iau alții aurul, în Transilvania se planifică autonomie. Oare de ce? Pentru ce îi susțineți orbește? Ce au făcut aceia pe care îi lăudați atât, în ultimii 8 ani? Fiți realiști oamenilor, sunteți spălați la creier, iar sistematic vi se vinde țara.
    • +6 (10 voturi)    
      gresit (Vineri, 27 iulie 2012, 14:35)

      BME [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      mai toti primarii din judetele cu terenuri agricole mari ,au fost din psd si majoritatea au asociatii cu pamanturile oamenilor . Au primit fonduri , au facut recolta iar sarmanilor oameni le dadeau cite 3-4 saci cu grau. Daca nu aveti pe nimeni la tara intrebati pe cei ce au si va vor spune ce averi au primarii psd de pe urma agriculturii.Vezi jud. teleorman, giurgiu,calarasi,ialomita etc
    • -5 (9 voturi)    
      Hmm.. (Vineri, 27 iulie 2012, 14:38)

      The Knight [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      observ cu nedumerire cum unii dintre cititorii fideli hotnews au inceput sa se intoarca impotriva lui basescu. foarte ciudat! suntem niste tradatori infecti si ne meritam soarta!
    • +3 (7 voturi)    
      Da, mah, da ! (Vineri, 27 iulie 2012, 15:50)

      terka [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      Nu se putea sa nu dati voi vina pe Basescu si pentru seceta de anul acesta.

      Numai ca e seceta si pe continentul american , de exemplu si nici macar pe tine nu te cred in stare sa crezi ca si acolo tot Basescu e de vina. Sau ma insel?
    • +1 (7 voturi)    
      Gherila Internet (Vineri, 27 iulie 2012, 16:22)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      Vezi ca aici nu esti la Antene.
    • -2 (4 voturi)    
      Pentru 'AIius'.... (Vineri, 27 iulie 2012, 17:54)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui AIius

      Daca TOT ce este VITAL pentru Romonia este "varza".....

      ai ocazia UNICA sa devi miliardar !!!!!

      Incepe o afacere cu ..................................................varza.

      P S "Am" 10% pentru 'idee'...........................
  • +9 (13 voturi)    
    beneficiar liviu dragnea psd (Vineri, 27 iulie 2012, 14:25)

    BME [utilizator]

    cele mai mari despagubiri vor fi luate de liviu dragnea care are mai multe afaceri in teleorman(bineinteles ca nu pe numele lui) restul dumnezeu cu mila ,ca guvernul are probleme f importante si anume sa joace hora demiterii. Din pacate multi de la tara au sa voteze cu usl pt ca asteapta ca ponta si crin sa-i scoata din saracie in urma promisiunilor facute pe posturile tv. ATENTIE , in sate primarii vor merge cu urna in fiecare casa motivand ca oamenii sunt batrani si nu pot merge la vot. Nu-i asa ca nu-i nimic de facut?
  • +2 (4 voturi)    
    fermierul mai mic decat IMM-ul (Vineri, 27 iulie 2012, 16:53)

    eyeswideshut [utilizator]

    cand o auzi fermierul de 7500 de euro, cum i-or mai sclipi ochii... si cum mere el la vot..
    si-apoi, in criza asta, de unde atata banet??
    fireste, inca o masura economica de tip electoral...
    firmele din agricultura trebuie sa aiba planificati si ani cu productie slaba si o politica menita sa compenseze/diminueze deficitele de productie..
    iar statul, in loc sa dea banii ca o compensatie, ar face mai bine sa gaseasca resorturile ca fondurile acestea sa se duca DOAR in INVESTITII (ex. sisteme de irigatii) si nu in compensatii financiare pentru pierderi... asta da sprijin pentru agricultura.. dar fireste ca n-ar mai da atat de bine la electorat.
  • +2 (4 voturi)    
    Doamne fereste-ne! (Vineri, 27 iulie 2012, 17:34)

    ggna [utilizator]

    Sarmanii de ei, si acus, sarmanii de noi. Mai arde cuiva de referendum? Cat trebuie sa rabdam ca sa ajungem sa spunem: GATA!
    Anul trecut ne-a salvat agricultura. Chiar mi-am zis, ca s-o rugat mult Boc sa dea Dumnezeu ploaia, ca tare eram chinuiti. Anul asta, nu s-o mai rugat nimeni, decat amaratii pe care nu i-a auzit nimeni, iar acum sunt chemati la urne.
    Ati vazut vreodata un taran cu palmele arse, tinand o vaca de capastru pe o pasune arsa de seceta? Ati vazut un animal insetat ragand la o adapatoare de mult secata?