UPDATE Laura Codruta Kovesi, audiata la Consiliul National de Etica in cazul acuzatiilor de plagiat. Purtatorul de cuvant al Comisiei: Au fost depuse destul de multe probe si destul de convingatoare. Nu cred ca vor mai fi necesare altele

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 iulie 2012, 10:45 Actualitate | Esenţial

UPDATE In jurul orei 12:10, Kovesi a parasit sediul Consiliului National de Etica, afirmand ca a inaintat "o mapa foarte consistenta de lucrari", care contine si "42 de anexe care depasesc o suta de pagini, in care am dovedit ca acuzatiile care mi se aduc nu sunt reale".

Purtatoarea de cuvant al Consiliului, Gabriela Catana, a precizat ca au fost depuse "destul de multe probe si destul de convingatoare". "Nu cred ca vor mai fi necesare altele", a precizat aceasta, adaugand ca nu va exista o decizie finala in cursul zilei de vineri.

"Termenul procedural este de 90 de zile, dar noi speram ca rezultatul se va obtine mai devreme", a mentionat Gabriela Catana


Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, a venit, vineri dimineata, la Consiliul National de Etica unde urmeaza sa fie audiata in legatura cu acuzatiile de plagiat din teza ei de doctorat.

"Am trimis un punct de vedere, mi-am aratat disponibilitatea de a fi audiata. Am trimis un punct de vedere la care am atasat nu numai argumente, ci si probe care dovedesc clar ca nu am plagiat. Astept sa fiu audiata, intrebata", a afirmat Kovesi.

Intrebata ce va face in cazul in care Consiliul National de Etica va decide ca a plagiat, Kovesi a spus: "Nu au cum sa ajunga la alta concluzie decat cea corecta ca nu am plagiat, am probe in acest sens".

Kovesi a mai spus ca a solicitat CSM "sa amane apararea reputatiei pana in momentul in care comisia se va pronunta".

"Comisia are la dispozitie 90 de zile, asa cum prevede legea. Sper ca acest verdict sa fie dat cat mai repede. In momentul in care verdictul va fi dat voi face si eu public punctul de vedere si absolut toate probele pe care le am si o sa arat ca afirmatiile care s-au facut nu sunt adevarate", a spus Kovesi.

Saptamana trecuta, Consiliul National de Etica a facut o prima analiza a documentelor din sesizarea acuzatiei de plagiat a doctoratului procurorului general al Romaniei.

Intr-o emisiune la Digi 24, tot saptamana trecuta, Laura Codruta Kovesi a declarat ca nu a plagiat pe nimeni si nicio lucrare.

"Cei care au facut aceste acuzatii defaimatoare nu au verificat doua chestiuni simple: prima ca am publicat foarte mult inainte de a fi procuror general sub numele de Lascu pentru ca eram necasatorita si a doua - toate articolele pe care le-am publicat pe acest segment de activitate si care apar in teza de doctorat sunt publicate in revista 'Dreptul', care nu este pe internet tocmai pentru a proteja drepturile de autor. O mare parte dintre paragrafele despre care se sustine ca le-am plagiat de la persoane care le-au scris in 2008 sau 2009 sunt paragrafe pe care eu le-am publicat inca din anul 2002. Persoanele despre care se spune ca le-am plagiat si am copiat din cartea lor m-au citat pe mine in cartea lor cu articole publicate anterior", a explicat Kovesi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6542 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    e nasol (Vineri, 27 iulie 2012, 11:01)

    mos ion roata [utilizator]

    pentru plastograful copy p. Daca se confirma plagiatul dnei Kovesi si se iau masuri,aceleasi masuri trebuie sa se ia si impotriva lui,daca nu se confirma,s-au mai facut odata de cacao.Oricum pana la pronuntare pontonelul va fi probabil ceva printr-o judecatorie mititica,mititica.
    • +16 (16 voturi)    
      Neah! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:03)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      CNE a decis ca Tonto-Ponto nu a plagiat, asadar Pontica este "la adapost". Treaba e ca verdictul in cazul Kovesi e previzibil: a plagiat! A redactat lucrarea dupa 2003 si chiar daca este acelasi modus operandi ca la Pontanel or s-o bage pe aia cu "nu a respectat normele in vigoare; trebuia sa puna ghilimele si nota de subsol." Reactia lui Pontanel: "Iata oamenii lui Basescu!Huooo, ai plagiat! Demisia!" Asta este momentul in care se da atacul pentru schimbarea Procurorului General si aducerea unuia agreat de USL. Vor interveni in problema lui Catalin Voicu? Un verdict "4 ani cu suspendare" ar fi multumitor pentru pinguinul cu moaca de interlop care se voia ministru de interne.
    • +7 (7 voturi)    
      Neah! (Vineri, 27 iulie 2012, 12:18)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      CNE a decis ca Tonto-Ponto nu a plagiat, asadar Pontica este "la adapost". Treaba e ca verdictul in cazul Kovesi e previzibil: a plagiat! A redactat lucrarea dupa 2003 si chiar daca este acelasi modus operandi ca la Pontanel or s-o bage pe aia cu "nu a respectat normele in vigoare; trebuia sa puna ghilimele si nota de subsol." Reactia lui Pontanel: "Iata oamenii lui Basescu!Huooo, ai plagiat! Demisia!" Asta este momentul in care se da atacul pentru schimbarea Procurorului General si aducerea unuia agreat de USL. Vor interveni in problema lui Catalin Voicu? Un verdict "4 ani cu suspendare" ar fi multumitor pentru pinguinul cu moaca de interlop care se voia ministru de interne.
    • 0 (0 voturi)    
      da ,dar (Vineri, 27 iulie 2012, 14:44)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      in calitate de acuzat.
  • +18 (18 voturi)    
    precedent (Vineri, 27 iulie 2012, 11:54)

    Martinezu [utilizator]

    Odata ce ati dat un verdict favorabil asupra unei lucrari xeroxate 50% , celui mai doctor dintre toti doctorii, cum mai poate fi luat in calcul un verdict de plagiat de acum inainte?
    Cite pagini trebuie sa copieze intr-o lucrare ca respectivul sa fie considerat plagiator? 100%?
    • +8 (8 voturi)    
      valoarea acestei comisii (Vineri, 27 iulie 2012, 14:16)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      este nulă de drept. comisia este atât de compromisă încât orice alt verdict, indiferent de cum va fi, este o jignire publică
  • +21 (21 voturi)    
    comisia (Vineri, 27 iulie 2012, 12:00)

    IonPopescu1 [anonim]

    Comisia aia de etica nu mai prezinta nicio credibilitate. S-a descalificat odata cu verdictul dat lui Ponta
  • +14 (14 voturi)    
    Cam dupa vreo doua ore, (Vineri, 27 iulie 2012, 12:07)

    ty [utilizator]

    dupa o indelunga analiza Consiliul va da verdictul: plagiat.
    Sunt curios. Chiar vor merge asa de departe?
    • +18 (18 voturi)    
      tot ce se poate (Vineri, 27 iulie 2012, 12:26)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ty

      astia sunt in stare sa scoata si armata... deja nu mai e nimic rau de care nu ii cred in stare.
  • +5 (5 voturi)    
    problema (Vineri, 27 iulie 2012, 13:30)

    traiang [utilizator]

    Sper ca totusi aceasta tema a doctoratului sa nu cada definitiv in derizoriu ,cum bine sublinia cineva de mai sus ca aceasta comisie practic numai exista si ar trebui revocata Deja remarc o diferenta de atitudine normala pt cineva care chiar a lucrat la doctorat fata de Ponta care l-a durut la basca dar ma intreb cel care arunca fumigene si dovedite ca nu a fost plagiat ce fel de sanctiuni poate primi sau el sta bine merci si rade in continuare in nas ?
  • +1 (1 vot)    
    Ce diferenta de reactie (Vineri, 27 iulie 2012, 19:26)

    Rex [utilizator]

    Cat de diferita e reactia lui Kovesi fata de a lui Tonta! Ea vine si aduce toate documentele necesare, e dispusa s afie audiata, prezinta clar toate faptele, totul e transparent. Vine si spune clar si raspicat ca nu a plagiat. Asta este comportamentul/ reactia unui om care stie ca nu a gresit cu nimic.
    Spre deosebire, maimutoiul hot si vanzator de tara spune orice numai nu spune clar si raspicat ca nu a plagiat. Ca o fi ca o pati , ca in anul ala, ca mai nu stiu ce. Penibil.