VIDEO Victor Ponta: RA-APPS a informat Guvernul ca Vila Dante urma sa fie atribuita in 2014 unui fost sef de stat. In urma cu o zi, un comunicat publicat tot de RA-APPS afirma contrariul

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2012, 15:11 Actualitate | Esenţial

Conducerea RA-APPS a transmis Guvernului o adresa in care sustine ca mobilierul de la Vila Dante a fost achizitionat special pentru o resedinta de locuit, nu pentru o vila de protocol, si ca urma ca, in 2014, sa fie adoptata o hotarare prin care imobilul sa fie atribuit "unui fost sef de stat".

Documentul a fost prezentat, joi, la Palatul Victoria, de premierul Victor Ponta.

Potrivit unui alt comunicat prezentat miercuri tot de guvern, RA-AAPS preciza: "Pana in prezent, nu s-a primit nicio solicitare pentru ca imobilul sa aiba destinatia prevazuta de legea privind acordarea unor drepturi fostilor sefi de stat".

"Am auzit ca Basescu vrea sa depuna o plangere penala impotriva mea pentru ca am dezvaluit publicului larg faptul ca, din bani publici, si-a pregatit o vila de protocol pentru perioada de incheiere a mandatului. Mi-e teama ca nu va face nicio plangere penala, mi-as dori sa faca, pentru ca in fata procurorilor zecile de angajati ai RA-APPS, membri ai SPP, cei care au lucrat acolo, vor veni si vor depune marturie pentru faptul ca presedintele Traian Basescu este cel care in mod direct a cerut, a inspectat, a vazut toate lucrarile facute acolo", a spus Ponta, joi.

Presedintele suspendat Traian Basescu a declarat, joi, ca va face o plangere penala impotriva premierului Victor Ponta, considerand ca acesta trebuie sa raspunda in fata legii pentru afirmatiile ca ar fi cerut sa fie renovata Vila Dante pentru a o folosi dupa incetarea mandatului.



Basescu a apreciat ca "si disputa politica trebuie sa aiba niste limite".

De asemenea, referindu-se la faptul ca Victor Ponta a invocat surse din SPP care i-ar fi furnizat informatii cu privire la amenajarile din Vila Dante, presedintele suspendat a afirmat: "Cand spui ᅡcineva din SPPᅡ fara a da nume, trebuie sa fii foarte las". Basescu a mai apreciat ca Ponta "minte" si cand spune ca cineva din SPP i-a dat informatii.

Traian Basescu a precizat ca nu a facut nici o solicitare legata de Vila Dante nici in timpul Guvernului Boc si nici in timpul Guvernului Ponta, mentionand ca nici Victor Ponta nu a putut prezenta un document scris in acest sens.

Premierul Victor Ponta a luat, miercuri, mai multi jurnalisti acreditati la Palatul Victoria si a mers cu ei la Vila Dante a RA-APPS, unde le-a spus ca are date ca acest imobil a fost pregatit, cu reparatii din bani publici de peste un milion euro, ca viitoare locuinta a lui Traian Basescu la finele mandatului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

9935 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    Am o idee (Joi, 26 iulie 2012, 15:17)

    basescujudecat [utilizator]

    Spune in comunicat ca aceasta casa urma sa fie atribuita unui fost sef de stat. Nu spune acolo ca ar fi vorba de basescu. Deci.. e clar, Iliescu dorea sa se mute acolo. Sau Constantinescu ? Iar a mintit basescu.
    Pentru cei interesati.. comunicatul se gaseste pe net. Scris negru pe alb.
    • +7 (7 voturi)    
      serios (Joi, 26 iulie 2012, 17:20)

      rhesse [anonim] i-a raspuns lui basescujudecat

      da si tu un link, nu fii numai pentru tine. sau asta este tot o fumigena?
    • +2 (4 voturi)    
      si io avui una (Joi, 26 iulie 2012, 18:44)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      nu cumva grajdan a fost numit la ra apps, azi noapte ?!
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu am una (Vineri, 27 iulie 2012, 2:23)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui basescujudecat

      LASA-NE
      Cu majuscule in caz de ai probleme cu ochii. Paraseste-ne. Lasa-ne de izbeliste numai nu ner mai stresa cu prezenta.
      Comunicate pot sa fac si eu. Cum au fost facute si filmulete cu Basescu lovind copilul. Filmul ala de a spus toata lumea inclusiv cei de au verificat autenticitatea si au declarat ca e un fals mai putin motanul Felix si Latrina Media. Pana una alta canta la alta masa.
  • -15 (15 voturi)    
    Pam Pam (Joi, 26 iulie 2012, 15:19)

    CUCU [anonim]

    Gata Bese... Pe faras.
    Ponta conduce.
    DA... PaPaPa. Gaozare!
  • +8 (10 voturi)    
    Fumigene (Joi, 26 iulie 2012, 15:20)

    agentgru [utilizator]

    Conducerea RAPPS a emis un comunicat prin care repeta acuzatia lui Ponta insa nu o dovedeste - dovada consta nu intr-o adresa de ASTAZI , 26.07.2012, ci schimbul de mesaje intre Administratia Prezidentiala si RAPPS in urma caruia s-a initiat modernizarea la cererea expresa a Administratiei Prezidentiale. In prezent, pentru a-si pastra postul, cei de la RAPPS pot sa declare si ca albul este de fapt negru.
    • -3 (3 voturi)    
      Mai ce indulgent esti... (Joi, 26 iulie 2012, 17:30)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui agentgru

      ... cu astia de la RAPPS! Saracii de ei! Auzi tu, de frica emit acte cu antet si semnatura!
      • +3 (3 voturi)    
        Nu de frica, ca doar exista precedent. Nu? (Joi, 26 iulie 2012, 18:21)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Zi ca n-ai auzit de unu' care a emis "acte cu antet si semnatura" intr-un proces, acte prin care certifica ca ISC nu a fost prejudiciat cu nimic de nastase!
  • +12 (12 voturi)    
    Asa (Joi, 26 iulie 2012, 15:21)

    Parzival [utilizator]

    si unde e adresa respectiva? Sau trebuie sa-l credem pe Tonta pe cuvant de onoare, ca el nu minte si nu fura!
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi si tu (Joi, 26 iulie 2012, 17:31)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      http://pesurse.ro/2012/07/26/dovada--ca-vila-dante-ii-era-destinata-presedintel/#news
      • +2 (2 voturi)    
        E site USL (Joi, 26 iulie 2012, 18:28)

        Demostene [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Eu din adresa aia inteleg ca vila Dante e pregatita pentru Antonescu, ca si el o sa fie un fost presedinte.
        Documentul ala nu incrimineaza pe nimeni si spune clar ca decizia privind modul de utilizare a vilei a fost luata de RAPPS, nu spune cine sau daca a solicitat cineva asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      RA-APPS a informat (Joi, 26 iulie 2012, 17:51)

      ssassas [anonim] i-a raspuns lui Parzival

      daca citesit cumva jurnalul national ai sa vezi si adresa
  • -17 (23 voturi)    
    e clar ca lumina zilei ... (Joi, 26 iulie 2012, 15:21)

    Bogdan [anonim]

    Si-a mai dat d-l presedinte o casa! Asta e!
    • +11 (11 voturi)    
      de chucky spui (Joi, 26 iulie 2012, 16:28)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      nu-i asa? Dupa ce a cumparat penthouse-ul ala de 500.000 euro de la fiul lui Virgil Magureanu, a considerat ca nu-i ajunge...
      Halal!
    • +11 (11 voturi)    
      HEY (Joi, 26 iulie 2012, 16:43)

      Paul_Atreides [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Cand vad asa ceva trecut pe numele lui, atunci e stire, nu o vila a guvernului in care urmeaza sa stea un fost sef de stat! Aceea este proprietatea statului, n use mosteneste, nu se vinde, nu nimic.
      Asa ca mai lasati barfele astea ieftine.
      Mai putin si o sa se auda: "uita cu ce Mercedes blindat se plimba presedintele", cuvinte pentru urechile unui popor care e frustrat si traieste de o zi pe alta. Asta e manipulare ieftina domnilor!
      • -7 (7 voturi)    
        accept vila fara achizitie (Joi, 26 iulie 2012, 17:02)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Paul_Atreides

        "Subsemnatul..... declar pe proprie raspundere ca nu am nimic inpotriva sa locuiesc restul vietii pe banii statului intr-o vila de 1400 mp pe teren de 5000mp, recent renovata si mobilata, bineinteles fara chirie. Accept sa fiu transportat pe parcursul utilizarii vilei cu autoturisme Mercedes S, eventual BMW 7.Promit sa nu cumpar vila."
        Unde pot depune cererea???
        • +5 (5 voturi)    
          la AEP (Joi, 26 iulie 2012, 17:20)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui marius

          Autoritatea Electorala Permanenta, impreuna cu candidatura pentru prezidentiale.
          dupa ce vei castiga prezidentialele ti se va semna si cererea.
          pana atunci ai un minus de la mine.
          sper sa-ti tina loc de vila si mercedes.
    • +5 (9 voturi)    
      ptr bogdan (Joi, 26 iulie 2012, 16:52)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Baietica in loc sa fii ingrijorat ca idolul tau ponta calca in strachini la fiecare pas tu te tii de glumite de doi bani !

      Asta e ! Ai cap dar iti mai trebuie si minte !
      • +2 (2 voturi)    
        Are! (Joi, 26 iulie 2012, 17:25)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        Dar ii sta comod/lejer in cap!
    • +5 (5 voturi)    
      De fapt, cel cu casele... (Joi, 26 iulie 2012, 16:53)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      ...era altul
  • +3 (5 voturi)    
    Nu-i asa ca vedem si anuntul de atribuire a lucrar (Joi, 26 iulie 2012, 15:28)

    Dedalus [utilizator]

    Aaa, cred ca lucratorii pot spune asa ceva. imaginatia oamenilor nu cunoase limite.

    Ce mi se pare insa suspect este suma exagerata a renovarilor- CE anume s-a renovat acolo asa demult sa coste 1 milion de lei noi?!!

    DE CE fix in 2012 i-a apucat pe cei de la RAPPSrenovarea?!!!

    Taaaare mult as vrea si eu numarul anuntului din SEAP al licitatiei de renovare.....
    • -2 (2 voturi)    
      renovare in mijlocul crizei? (Joi, 26 iulie 2012, 17:35)

      George [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Cand Boc spunea mereu ca nu sunt bani?
  • +8 (8 voturi)    
    Idiotul (de Tolstoievski) (Joi, 26 iulie 2012, 15:29)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Asta ne ia de prosti. S-a intalnit hotsu' cu prostu'. Da' ce-ti facuram, ma nene, de ne minti in halul asta? Propun o emisiune cu tine. "Pastila de ras" s-o inlocuim cu "Una (minciuna) pe zi".

    Azi ne-a prezentat lista cu semnaturi pe acordul cu colonelu' Dogaru iar maine va apare si cu lista obiectivelor, alta decat cea prezentata azi. Deja lucreaza la ea.
    Va spune ca cea de azi a fost facuta de Dogaru, de frica lui Basescu.
    • +5 (5 voturi)    
      e fix modelul (Joi, 26 iulie 2012, 16:25)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      grajdan de la isc. A pus pe unul sa faca toate hirtoagele astea, il expune si urmaririi penale, cu siguranta ca va fi la comanda justitiei si-i ajuta pe toti sa scape.
    • -6 (6 voturi)    
      Dovada (Joi, 26 iulie 2012, 16:31)

      Colonel [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      Iata si dovada:

      http://networkedblogs.com/Aj1xa

      Daca nu cumva ma cenzureaza iarasi Hotnews, ca nu le place cand venim cu dovezi sau argumente care ar putea convinge si pe basisti, indiferent cat creier "are".
      • +5 (5 voturi)    
        E tare asta (Joi, 26 iulie 2012, 17:02)

        Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

        Doar ca am vazut alta adresa cu o zi inainte. Cica aia era facuta de frica lui Basescu. Asta e facuta de frica lui Ponta. Ar fi meci nul, dar dupa mintea voastra asta e mai valabila decat cealalta. Lasa-ne, ti-ai facut datoria; ti-au luat aia cinzeci de lei pe ziua de azi!
      • +4 (4 voturi)    
        va sa zica (Joi, 26 iulie 2012, 17:09)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Colonel

        In document cei de la RA Apps explica celor de la SGG cum in urma cu un an "din cauza starii avansate de degradare" s-a inceput renovarea vilei. Totodata, de comu n acord cu SGG s-a hotarat schimbarea destinatiei. Unde scrie ca Presedintia a hotarat asta? Unde scrie, cu exceptia datei 2014, ca e pentru Basescu? poate e pentru Crin. De ce SGG -ul nu a cautat in corespondenta proprie arhivata istoricul vilei?
        Si ultima intrebare. Basescu asta e Nostradamus sa fie sigur ca in 2014 guvernul ii va da lui aceea vila ?
  • -6 (10 voturi)    
    manipulare uselista (Joi, 26 iulie 2012, 15:30)

    gustav [anonim]

    Eu zic ca viloiul este pregatit pentru Crin, doar este sef de stat, chiar si interimar. Iubitul nostru conducator ales Traian Basescu trebuie sa infiereze cu putere mojicia lui Ponta care a putut gandi macar o secunda la destinatia basista a locatiei. Pentru Crin a supravegheat si indrumat domnul presedinte Basescu asigurarea celor mai bune conditii de locuit, fiind convins ca il va discredita total in ochii poporului saracit.
  • +10 (10 voturi)    
    da (Joi, 26 iulie 2012, 15:31)

    I [utilizator]

    uite eu sunt ala care vrea ca Basescu sa primeasca vila aia. A facut mai mult bine Romaniei decat valoareaza vila.

    In plus Ponta arunca niste diversiuni de parca nu ar sti ca toti presedintii au dreptul la o vila de la stat. Daca nu stie il invit sa intrebe pe tovarasul Iliescu.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai perfecta dreptate (Joi, 26 iulie 2012, 16:39)

      Andi [anonim] i-a raspuns lui I

      nici eu n-am nimic impotriva sa primeasca o casa moka dupa ce-si INCHEIE mandatul LA TERMEN asa cum au facut si ceilalti presedinti. Problema lui Base e ca daca referendumul trece s-a lins pe bot de orice casa plus alte privilegii de fost sef al statului. Curat constitutional!
      • +3 (3 voturi)    
        Hellooo (Joi, 26 iulie 2012, 17:35)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Andi

        Va vaitati ca va tine Basescu sub papuc de 8 ani dar scapati din vedere ca pentru a se intampla asa ceva trebuie sa fi fost nevoie de inca un mandat .. hm ceva de genul 2004-2009. Oare cine a executat un mandat intre anii aia ?
  • +7 (7 voturi)    
    Un mincinos (Joi, 26 iulie 2012, 15:32)

    Kepler [utilizator]

    instiga la marturii mincinoase!
    Iar acel document a fost scris la CEREREA lui copy-paste!
  • +9 (9 voturi)    
    O mare sila (Joi, 26 iulie 2012, 15:33)

    avint [utilizator]

    O mare sila imi provoaca mizeriile si minciunile marca PONTA.

    Sper ca oamenii de teapa lui sa dispara din politica.

    Visez si eu....
  • +5 (5 voturi)    
    lol... (Joi, 26 iulie 2012, 15:33)

    Laurentiu78 [utilizator]

    "Mi-e teama ca nu va face nicio plangere penala, mi-as dori sa faca, pentru ca in fata procurorilor zecile de angajati ai RA-APPS, membri ai SPP, cei care au lucrat acolo, vor veni si vor depune marturie pentru faptul ca presedintele Traian Basescu este cel care in mod direct a cerut, a inspectat, a vazut toate lucrarile facute acolo"

    si dupa ce face Marinelu' plangere o sa faca la fel cu universitatea si plagiatul...

    e adhoc, e dosar politic!!!

    Circ de calitate domnilor...pacat ca nu e gratis si e chiar scump...
  • +8 (8 voturi)    
    s-au grabit (Joi, 26 iulie 2012, 15:35)

    dantess [utilizator]

    cine le-a facut agenda a uitat sa le pregateasca si un Grajdan la RAPPS, asa ca s-au trezit fara acoperire de la institutia respectiva; apoi s-au repliat, dar mult prea tarziu; acum nu fac sa se adanceasca in ridicol. Ma uit la ei mai amuzat decat la filmele cu Jerry Lewis. Partea nasoala e ca, daca le iese, ne-am ars...
  • +6 (6 voturi)    
    procurorul de carton (Joi, 26 iulie 2012, 15:35)

    flitmania [utilizator]

    si-a folosit metoda binecunoscuta(bocancul) si i-a strans cu usa .
    Oare cine este director la RAPPS si ce culoare politica are?
  • +5 (5 voturi)    
    pai nu ziceai tu (Joi, 26 iulie 2012, 15:35)

    zaboo [utilizator]

    ca Base nu e sef de stat?
  • +7 (7 voturi)    
    Curiozitate (Joi, 26 iulie 2012, 15:39)

    Alexandru Michael [anonim]

    Omul aceste este retardat?Ca fost procuror(in cazul in care a studiat Dreptul si nu a primit diploma in plic) ar trebui sa stie ca totul se bazeaza pe dovezi.Un plutonier de la SPP daca primeste ordin poate sa declare orice...inclusiv ca in vila a locuit sau va locui Fidel Castro...Pana acum trebuia sa prezinte un document in care aparea un nume...Idiot.Se identifica modul de lucru stalinist al mentorului sau fara nici cea mai mica problema.Oare ei nu isi dau seama ca Basescu le-a intins o capcana in care s-au prins ca niste gaini?
  • +4 (4 voturi)    
    Munca (Joi, 26 iulie 2012, 15:43)

    Ion H [anonim]

    Dar Ponta asta nu munceste? Pentru ce primeste salariu? Pentru birfe si mistouri. Minciunile sunt din partea casei.
  • +5 (5 voturi)    
    urma, (Joi, 26 iulie 2012, 15:44)

    mos ion roata [utilizator]

    ca in 2014 sa fie adoptata o hotarare (a cui ?).Mai nou in viziunea plagiatorului Ra-apps stie ce hotarari o sa dea guvernul in 2014 (oare care guvern?)
  • +6 (6 voturi)    
    Ctrl+VP a plagiat ... (Joi, 26 iulie 2012, 15:44)

    za-k [utilizator]

    documentul ala de miercuri care nu-i dadea dreptate si l-a modificat sa-si dea dreptate :)

    Sau a tot sunat la RAPPS pina i-a raspuns Grajdanu' lui care i-a emis ce document vroia el.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +3 (3 voturi)    
    publica actul (Joi, 26 iulie 2012, 15:44)

    alba_ca_zapada [utilizator]

    Don Pontache, publica actul, sintem capabil sa citim singuri ce scrie. Publica actul, spune nume, esti cinstit, asa ca ce mai stai?
  • +12 (12 voturi)    
    poate (Joi, 26 iulie 2012, 15:48)

    nash pandelica [utilizator]

    vroiau sa i'o dea lui porumbacu, sa se odihneasca, saracu, dupa trei saptamani de stress la cotrocesti !

    ca nu se specifica carui ...fost sef e stat.
    ilici kaghebescu ?
    • +3 (3 voturi)    
      conferina de presa (Joi, 26 iulie 2012, 16:11)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Urmeaza detalii in obisnuita conferinta de presa matinala (ora 19:00) de la palatul Cotroceni.
    • +3 (3 voturi)    
      ...poate nu.. (Joi, 26 iulie 2012, 16:16)

      Ne0 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Mi-e teama ca Ponta a cam umflat prosteste ce i-a fost comunicat de RA-APPS.
      Probabil i-a fost spus ca este pregatita pentru "UN SEF" de stat...
      Avand in vedere ca Basescu nu o sa mai fie presedinte din 2014 si a si spus ca se simte bine la Vila Lac 3...probabil acolo va sta. Iar Vila Dante va fi atribuita noului presedinte...si nu poti pune noul presedinte intr-o dugheana..oricat de idiot ar fi.
    • +2 (2 voturi)    
      bun comentariul tau:) (Joi, 26 iulie 2012, 16:23)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      si plus ca stim ca si dl constantinescu (maaare om, mare caracter) are o vila in cotroceni, cu paza, servitori etc.
      Deci nici despre el nu e vb
  • +15 (15 voturi)    
    Hmmm... (Joi, 26 iulie 2012, 15:48)

    George [anonim]

    "... si ca urma ca, in 2014, sa fie adoptata o hotarare..." Ce-i mizeria asta urat mirositoare? Evident, o manipulare ordinara. Cine sa dea hotararea in 2014???? Reamintesc ca RA-APPS se afla in subordinea guvernului Romaniei...
    Plagiatorul mitoman minte cum respira... Tovarasa Daciana o avea incredere in acest individ care cica i-ar fi sot?
    • +4 (4 voturi)    
      stai asa ! (Joi, 26 iulie 2012, 16:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui George

      poate ca taman dumneai a poftit la acea cocioaba.
      poate era vorba de un..fost prim ministru.
    • +3 (3 voturi)    
      stai sa vezi (Joi, 26 iulie 2012, 16:20)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui George

      ca se pare ca i se va cam zdruncina increderea sotiei. Sa nu uitam de un dosar hot in lucru....
    • +2 (2 voturi)    
      Trist (Joi, 26 iulie 2012, 16:22)

      raphaelengouch [utilizator] i-a raspuns lui George

      Daca e o femeie cu principii..nu stiu..dupa parerea mea o sa divorteze curand...daca Ponta e si in familie ca si in politica..uff! Vai si amar de familia aia..si de copiii ce ies de acolo..
  • +8 (8 voturi)    
    chiar asa?! (Joi, 26 iulie 2012, 15:51)

    corvus coraX [utilizator]

    bănuiesc că te-au informat telefonic. sau că ţi-au trimis vorbă prin femeia de servici. nu cred că dispui de documentul respectiv. dacă da, pune-l la dispoziţie, că mitoman cum eşti nu te crede nici broasca mea din fundul curţii
  • +7 (7 voturi)    
    pai bineinteles ca... (Joi, 26 iulie 2012, 15:52)

    exilatul [utilizator]

    o sa se gaseasca repede niste milogi care sa repete ca papagalii ceea ce li se vor sugera....inainte de 89 erau destui ``binevoitori`` care isi ofereau singuri ``sprijinul`` autoritatilor...nu cred sa fi disparut aceasta ``specie`` in rpm......dar copypaste sa prezinte ceva SCRIS, documente, care sa demonstreze acuzatia...
  • +8 (8 voturi)    
    Iarasi acuze fara acoperire!! (Joi, 26 iulie 2012, 15:54)

    Liviu [anonim]

    Si unde se spune in document ca e pentru Basescu?? Ca eu nu vad asta nicaieri... Daca era pentru altcineva, sau ca sa faca un schimb (asta presupunand ca si el ar fi implicat, ceea ce nu reiese din act)? La urma urmei, din cate stiu, oricum are dreptul la o locuinta, la protectie, etc., si ca fost presedinte.
  • +10 (10 voturi)    
    Penibili (Joi, 26 iulie 2012, 15:55)

    Gamma [anonim]

    Ramasi fara pacate ale lui Basescu din trecut acum le ataca pe alea din viitor . Eventual repartizati o garsoniera da o sa fie cam greu SPP-ului sa il pazeasca . Hmm poate pe pagina secreta nr2 din acordul cu Dogaru era trecuta desfiintarea SPP si inlocuirea cu un pluton de executie .
  • -11 (13 voturi)    
    nu a cerut... (Joi, 26 iulie 2012, 15:57)

    m [anonim]

    A luat tot ce a vrut.A gandi ca se cuvine sa iei o casa de 1300mp.,e o nebunie.Ptr .fostii conducatori,trebuia limitata undeva suprafata locativa primita gratis.Ori mai bine deloc.Au avut ei grija sa-si puna deoparte,cat pentru mai multe vieti.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce a luat? (Joi, 26 iulie 2012, 16:15)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui m

      Nu inteleg ce vrei sa spui! Ce a luat? Dar te rog, cu acte, nu vorbe goale... Nu vezi ca nici macar ponta nu a reusit sa faca rost de o hartie care sa-l incrimineze?? Sau crezi ca daca ar fi avut asa ceva ar fi tinut-o secreta??
  • +3 (3 voturi)    
    hai ca asta-i tare (Joi, 26 iulie 2012, 16:02)

    Gobelin [utilizator]

    adica RA-APPS trimite miercuri un comunicat cum ca NU s-a primit nici o cerere ca acel imobil sa fie atribuit unui fost sef de stat, iar joi trimite alt comunicat in care afirma contrariul?
    este incredibil cum ne poate minti in fata Che Ghe Varza.
  • +3 (3 voturi)    
    Nedumerire (Joi, 26 iulie 2012, 16:04)

    mary [anonim]

    Nu inteleg : ieri a fost o scrisoare de la RA-PPS cu un continut , astazi a aparut o alta scrisoare de la RA-PPS, cu alt continut, parca dictata. Daca te gandesti, RA-PPS , fiind in subordinea guvernului, nu este o problema sa fabrici o scrisoare asa cum vrei tu.Nu a fost nici o problema sa faci o comisie care sa spuna ca nu ai plagiat, desi asta se vede si din avion
    Nu inteleg , deasemenea, de ce o casa , oricat de mare este ea, este asa o chestie de interes national.
    Mult mai grav mi se pare , sa semnezi un act secret cu sindicatele si sa promiti desfiintarea institutiilor statului de drept... Nic asta nu este lovitura de stat ?
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta - un nemernic (Joi, 26 iulie 2012, 16:13)

    ion [anonim]

    Am vazut acel document al lui Ponta. Ponta a fost acuzat astazi dimineata ca o sa fie dat in judecata de Basescu, caci face acuze fara acoperire. Mai ales ca exista un document RAPPS in care scrie negru pe alb ca nu a existat asa solicitare.

    Ce a facut Ponta? A MERS ASTAZI, 26 IULIE, LA SUBALTERNUL SAU, DIRECTORUL RAPPS SI I-A ZIS:
    - Bai, da-mi un document, ca o incurc in instanta.

    Si astazi, 26 iulie 2012 (documentul e datat cu data de iesire din registratura RAPPS, repet 26 iulie 2012!!!), directorul RAPPS, SUBALTERNUL LUI PONTA, i-a dat un document in care se exprima confuz: "reparatiile s-au facut pentru ca au existat niste discutii pentru ca din 2014 sa ii fie schimbata destinatia, atunci urma sa se dea o hotarare de guvern pentru asta"

    Adicadupa ce a fost acuzat, Ponta si-a presat subalternul sa ii dea un document in care se scrie ca s-ar fi discutat despre asta in trecut, desi nu exista NICIO DECIZIE SCRISA sau dovada palpabila in trecut.

    Ponta, nu te mai spala nici toata Dunarea! Poti sa mai ramai in politica si 1000 de ani, pentru mine tot un nemernic esti. Si nu cred ca sunt singur!

    Esti compromis total, baiate! Da, ai prins o perioada nasoala. dar aia care sunt oameni politici puternic razbesc. Tu doar ai dovedit ca esti un rebut in politica. Si asta inainte de a incepe. Pa!
  • +7 (7 voturi)    
    Documentul lui Ponta e datat 26 iulie 2012 (Joi, 26 iulie 2012, 16:16)

    ion [anonim]

    Ca sa fie clar: ASTAZI, 26 IULIE 2012, Ponta a mers la SUBALTERNUL LUI< DIRECTORUL RAPPS si i-a cerut un document din care sa rezulte ce a zis el ieri, adica acea acuza.

    Acest document practic contrazice complet primul document RAPPS care spunea ca nu s-a primit nicio solicitare de modificare a destinatiei.

    Iar noul document nu are atasat nimic: vreo decizie, solicitare, hartie, document din trecut. Pur si simplu directorul de acum al RAPPS a scris ce i-a dictat Ponta: "ar fi avut loc discutii intrecut ca sa.., urma sa se dea o hotarare de guvern, etc"
  • -10 (10 voturi)    
    si ce daca am pregatit-o ? (Joi, 26 iulie 2012, 16:18)

    si ce daca [anonim]

    Doar nu vreti sa stau in Mihaileanu?
    • +1 (1 vot)    
      Zau, chiar el a pregatit-o?? Credeam ca muncitorii (Joi, 26 iulie 2012, 16:43)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui si ce daca

      1. ORICE fost Presedinte are dreptul la locuinta dupa incetarea mandatului (si la paza, etc.).
      2. NICI MACAR in acest document nu e specificat numele lui Basescu. Daca ar fi fost, trebuiau sa prezinte si solicitarea semnata de el. Neprezentand-o, e EVIDENT ca nu o au. Doar nu crezi ca ponta il apara pe Basescu!!!
      3. In momentul cand vor prezenta documente scrise si SEMNATE de Basescu, DOAR ATUNCI o sa-i cred, si evident, o sa le dau dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar banii de referendum? (Joi, 26 iulie 2012, 16:31)

    Ne0 [utilizator]

    Batem taraba de pomana pentru 1 mil euro..care au fost investiti intr-o proprietate a statului..

    De acord...e pe timp de criza... e investitie oarecum peste mana.. dar daca era in paragina..trebuia modernizat..

    Intrebarea mea e... pe timp de criza... merita sa cheltuim de 10-15 ori mai mult pe un referendum?

    De asta sa-si faca griji Ponta.. nu de milionul de euro care tot la stat a ramas.
  • +1 (1 vot)    
    Facem O concesie (Joi, 26 iulie 2012, 16:33)

    Andrei [anonim]

    Daca Basescu curata Romania de corupti, de la controlorul de tren pana la ultimul puscariabil din Parlament, Merita vila!!!
  • +2 (2 voturi)    
    ATA ALBA (Joi, 26 iulie 2012, 16:48)

    livius [anonim]

    Prea-i cusuta cu ata alba. In lipsa de idei de atac, Ponta pune botul la orice prostie de acuzatie, demontabila imediat.
    Ponta, concentreaza-te, te fac ai tai ca la nufarul :)
    Tot cel care ti l-a recomandat pe grajdan ti-a spus si asta ?
    Si in definitiv:
    1. - ce cautai tu in casa aia ? nu va puteati intalni cu ambasadorii la guvern ? sau la cotroceni ? coincidenta ? hmmm.
    2. - un fost def de stat poate fi si iliescu. trebuia sa verifici temeinic.
    3. - in fiecare zi dai declaratii pe care le corectezi in maxim 24 ore. ce naiba, chiar asa greu e sa fii PM ? Ca nici nu ai inceput de fapt.
    4. - ai auzit ca georgescu mai ia un imprumut de la fmi ? s-au terminat banii fiind pompati in cursul valutar ? cat ne costa "alegerile" din anul 2012 de fapt ? sa vezi ce mai dai legea cu tva la incasarea facturii in ritmul asta :)
    5.- tara merge daca produce. bunuri, nu scandaluri. la munca, nu la intins mana dupa saluturi oficiale in consiliul european.
    6.- antonescu ce mai face ? si-a luat salariul luna asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    MAMA OMIDA (Joi, 26 iulie 2012, 16:56)

    DORIN BRETAN [anonim]

    Intrebatii si de evolutia cursului peste 2 ani poate facem un ban
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Joi, 26 iulie 2012, 18:31)

    Viorel Neculae [anonim]

    Nu inteleg de nu poti sa specifici numele. De ce "pentru un fost sef de stat"?
    Daca murea Basescu pana in 2014? O primea urmatorul presedinte? Pai parca era pentru Basescu
    Cum poti sa faci un act pe ceva ne spunand numele clar?
    As vrea sa cred ca e asa, dar de ce fraza aia, de ce nu numele in negru pe alb.
    Plus exista greseli gramaticale (repsectiv in loc de respectiv de ex.).
    Apoi se mentioneaza de o hotarare de guvern ce va fi luata. Cu alte cuvinte, si-a facut plan ca in 2014 sa dea o hotarare de guvern. Cum poti sa planui asa ceva?
    Cine face chestia asta? Ce om care ajunge presedinte, fie el bun sau rau, o da in bara atat de rau, isi planuie ceva, atat de vag? Nu mai bine vinzi vila aia sau o inchiriezi si iti iei banii frumos sub un cont ascuns?
    Pare cusuta cu ata alba,
    Nu sunt fan Basescu, ne-a fost rau, ne e rau, dar fața de lupii astia...
    Romanii nu stiu in ce se baga, se duc precum mieii la taiere...
    Sper sa nu fie asa si sa gresesc
  • 0 (0 voturi)    
    Romaneste (Joi, 26 iulie 2012, 18:59)

    Ted [anonim]

    Nicaieri in Romania o institutie guvernamentala sau din administratia locala nu raspunde la o adresa / solicitare in aceeasi zi.
    Raspunsul e din 26.07.2012 la o Solicitare primita in 26.07.2012, care a fost emisa de de Secretariatul Guvernului in 26.07.2012. Orice roman care a cerut macar o data vreun document de la o instutitie de stat intelege ca asta e o facatura, o dovada fabricata.
    Jenant, poate vila chiar era pregatita pentru Basescu. "Dovada" asta ne ia de prosti, mai degraba ma convinge sa nu ma duc la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    ganditi de cinci ori pana faceti un pas (Joi, 26 iulie 2012, 19:14)

    maria [anonim]

    Domnule Ponta
    Atitudinea D-voastra in cazul " vila" o consider nepotrivita pentru functia de premier .Este impardonabil ca un primministru sa ia presa dupa el si sa le serveasca asa o gogoasa
    Este INSPAIMANTATOR sa semnati acel document de colaborare cu sindicatul "avantajatilor sortii "'cu pensii inca nesimtite comparativ cu ceilaltil pensionari care au avut, unii dintre ei mult mai multa raspundere si au facut incomparabil mai multe sacrificii, decat ofiterii in timp de pace.
    Toate acestea cred ca se fac pentru voturile de la referendum si de la parlamentare De aceea ,, acel -liderul X numara membrii acestei aliante pentru distrugerea Romaniei ,ca "steagurile de la primari
    pentru care el trebuia sa -si ia portia de demnitar in viitorul guvern
    Ma intreb cu stupoare daca liberali adevarati mai exista si ce fac ?Sunt constienti de faptul ca arunca Romania intr-o prapastie ?Mai apasat, intreb CU CE DREPT ISI BAT JOC DE VIATA NOASTRA ?
    La conducerea UE nu sunt NEDEMNITARII nostri sau NEILUSTRII ana listi politici si sociologi care
    fara un dram de respect pentru inteligenta poporolui nostru, care poate este naiv ,dar nu este prost ,se straduiesc din adancul stintei lor de manipulare, sa -l dirijeze pe drum gresit
    Dragi politicieni ,va dati seama ce faceti in lupta voastra oarba pentru putere ?Va ganditi ca poporul roman nu va mai accepta sa ia de la capat sacrificiul ale carui rezultate voi le risipiti cu atata nonsalanta si fara nici un drept ?
    Poate se trezesc si liberalii si vad in ce fundatura intra ,pentru ambitiile unuia sau altuia .Poate raspunde domnul Antonescu cum a semnat acel domn X un asemenea document si am vrea sa stim numele tuturor liberalilor de la varful partidului care au fost de acord cu o asemenea SENTITA pentru Romania .Poate isi aminteste D-i Antonescu ca profesor de istorie , ce a facut adevaratul PNL pentru Romania
  • 0 (0 voturi)    
    Incercare de clarificare (Joi, 26 iulie 2012, 23:47)

    Ata super alba [anonim]

    Vila era pazita de SPP. Seful Guvernului, Guvern caruia ii apartine Vila, nu poate sa o vada, pt ca SPP nu i-a dat voie, situatie de neconceput ! Adica nu ai voie sa vezi un imobil care iti apartine!!
    Cine a dat ordin SPP-ului, oare si, mai ales, PENTRU CE? Oare NATO, sau Ambasada SUA ?? Sau vreun extraterestru? Ce parere aveti, de cine a ascultat conducerea SPP?
    Acolo este raspunsul !!!
    - De cine a ascultat conducerea SPP:
    cand s-a dat ordinul, cine l-a dat, cine l-a primit, cu ce scop? (orice ordin in regim militar se consemneaza).
    Este F.F. simplu !!
    RESTUL, BLA, BLA!
    • 0 (0 voturi)    
      guvern curios (Vineri, 27 iulie 2012, 10:20)

      post-it [anonim] i-a raspuns lui Ata super alba

      cata treaba avea PM sa vada o casa din multele detinute de guvern ...! miroase de la doi km. poate doi si un sfert :)
  • 0 (0 voturi)    
    cata activitate ! (Vineri, 27 iulie 2012, 9:30)

    postac neautorizat [anonim]

    cata treaba avea ponta - am vrut sa vad ce e acolo ...:))))
    cum pana mea vrei sa te creada cineva, cand vii cu infantilisme de-astea. mai bine foloseai timpul sa inveti cum sa te porti la viitoarea intalnire cu baroso. ca data trecuta, nu te mai incapea costumul de emotionat ce erai...