Andrei Marga: Romania a luat contact cu fortele opozitiei siriene. Se impune expulzarea ambasadorului Siriei la Bucuresti, refuzata de Basescu acum doua luni

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2012, 11:54 Actualitate | Esenţial

Ministrul de Externe, Andrei Marga, a declarat ca Romania a luat deja contact cu fortele opozitiei din Siria si are discutii cu aceasta privind situatia din tara, care se indreapta clar spre o tranzitie politica, situatie in care se impune si expulzarea ambasadorului de la Bucuresti, relateaza Mediafax.

"Solutia este sa luam contact si cu fortele opozitiei siriene si acest contact il luam, l-am si luat de altfel, pot sa va marturisesc, am fost si la conferinta de la Paris (in 5 iulie, conferinta "Prietenii poporului sirian" - n.r.) si acolo am avut discutii. Avem in continuare discutii. Va fi o tranzitie politica in Siria, aceasta este clar, discutia este daca tranzitia include sau nu oameni din actualul regim, probabil ca se va gasi o solutie de calmare a tuturor spiritelor in acest sens, suntem pe aceasta directie", a declarat Marga, miercuri seara, la TVR Info.

El a aratat ca supravietuirea actualui regim de la Damasc, condus de Bashar Al-Assad, nu mai este posibila, iar directia este de a se contribui la unificarea fortelor opozitiei siriene si la angajarea tranzitiei politice. "Problema este de a contribui acum la unificarea, pe cat depinde de noi, a opozitiei siriene si de a angaja tranzitia in cadrul unui front politic mai larg (...) E limpede ca acolo vine o tranzitie politica, nu mai sunt solutii de supravietuire a regimului actual, indiferent cum se considera lucrurile", a spus Marga.

Seful diplomatiei a sustinut ca, in acest context, se impune si expulzarea ambasadorului Siriei la Bucuresti, masura pe care MAE a propus-o inca de acum doua luni, insa a fost refuzata de Presedintie. Marga a argumentat ca nu doreste ca si in cazul Siriei Romania sa se afle cum a fost in situatia Libiei, printre ultimele tari care au rupt legaturile cu regimul aflat la conducere, iar in urmatoarele zile va discuta si cu premierul Victor Ponta si cu Presedintia Romaniei despre acest lucru. "Vedeti, in cazul Libiei, Romania a ramas aproape printre ultimele tari care au semnalat ruperea legaturii cu ce a fost. Nu as vrea ca Romania sa se trezeasca in aceeasi situatie si in cazul Siriei (...) Cred in continuare ca pentru Romania solutia rezonabila aceasta e, cea pe care am propus-o si acum doua luni. Vom face analize, MAE poate face propuneri, vom discuta si cu presedintia tarii si cu primul-ministru, se intelege, in primul rand si vom vedea in zilele urmatoare care va fi solutia", a aratat Marga.

De asemenea, el a aratat ca situatia de securitate a Ambasadei Romaniei la Damasc este problematica si va trebui adoptata in acest sens o initiativa comuna impreuna cu celelalte tari UE care mai au deschise misiunile la Damasc. "Este clar dupa toate evaluarile ca situatia de securitate se deteriorieaza de la o zi la alta, incat trebuie luate deja masuri de aparare fizica. Si pentru ambasadele de acolo, cum este si Ambasada Romaniei, se pune problema gasirii unei solutii in conditiile in care luptele sunt in fata portii ambasadei. Se trage cu pusca, cu tunul chiar, in apropiere", a mai aratat Marga.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3377 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Marga cel Viteaz! (Joi, 26 iulie 2012, 11:57)

    Dragoch [utilizator]

    Ai vorbit cu putin si ti-a dat voie sa-l expulzezi?
    • +1 (1 vot)    
      intrebare directa!!! (Joi, 26 iulie 2012, 15:12)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Dragoch

      exista dle Marga o intelegere cu dna Clinton ca RO sa pastreze un canal deschis de comunicatii cu SIria? DA sau NU????? DA sau NU?????
      • 0 (0 voturi)    
        De unde?! (Joi, 26 iulie 2012, 16:04)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

        Pai de unde sa stie domnul Marga asa ceva ?! Nimeni nu l-a informat, dar o sa se intereseze.

        Si te rog sa nu mai sugerezi in comentarii ca domnul Marga e un papagal neinformat, sau ca are probleme de memorie, sau ca nu-l baga nimeni in seama.
  • +18 (22 voturi)    
    ai grija margarinule (Joi, 26 iulie 2012, 11:57)

    corvus coraX [utilizator]

    ca te pui rau cu idolul tau putin
  • +20 (22 voturi)    
    Margo! (Joi, 26 iulie 2012, 12:04)

    cristi_201 [utilizator]

    Mai tembelule! Ambasadorul ala pleaca ultimul de-acolo, dupa ce-ai adus in tara toti romanii.

    Sa fii ambasador e nasol cate-odata. Excelenta trebuie sa va faceti datoria pana la capat.
  • +16 (20 voturi)    
    ok! (Joi, 26 iulie 2012, 12:05)

    kostake [utilizator]

    Inteleg, te dai in fata, dar te rog lasa profesionistii sa faca analize, pentru ca stim exact ce poti.Oare de ce la virsta matale nu ai refuzat functia si sa lasi locul unor consacrati?
  • +17 (21 voturi)    
    Dobitoc (Joi, 26 iulie 2012, 12:08)

    Cel [anonim]

    Pleaca e la MAE, tu habar nu ai ce este politica externa, abandonezi romaniii din siria datorita faptului ca te-ai intalnit cu cu pucistii din Siria, doar si voi sunte-ti pucisti
  • +13 (17 voturi)    
    Ministrul de Externe (Joi, 26 iulie 2012, 12:11)

    Haplo [utilizator]

    Tataie, sa nu mai iei contact neprotejat, cine stie ce patesti!
  • +4 (8 voturi)    
    USLamistii (Joi, 26 iulie 2012, 12:13)

    V.R. [utilizator]

    Se pare ca porecla de "USLamisti" a fost aleasa chiar mai inspirat decat autorul ei anonim ar fi banuit vreodata...

    Asta pentru ca islamistii se pare ca sunt prieteni mai buni ai USLamistilor decat regimul secular al lui Assad...
  • +14 (14 voturi)    
    exprimare de diplomat sau de politruc? (Joi, 26 iulie 2012, 12:37)

    MG [utilizator]

    exprimare de diplomat sau de politruc?
    JALNIC
  • +1 (3 voturi)    
    si... (Joi, 26 iulie 2012, 12:44)

    nash pandelica [utilizator]

    de romanii aflati in siria, se va ocupa marga ajutat de lovirutionarii sirieni ?
    stie domnul marga daca acei lovirutionari vorbesc in unitate ? ca exista o singura forta lovirutionara in siria si ca el, adica margafaua clujului, este in kontakt cu ce mai dreapta, cu cea care va invinge ?
    are garantii ca romanii si familiile lor vor primi vize si pasapoarte de la ei ?

    ce se va intampla daca autoritatile, inca legale, inchid ambasda romana din damasc ?
    asa, pentru reciprocitate.

    nu intamplator seamana marga cu brejnev...
  • +3 (3 voturi)    
    Doar ca, (Joi, 26 iulie 2012, 12:49)

    _florin_ [utilizator]

    Doar ca dupa capu' lu' Marga ambasaboru' sirian trebuia declarat persona non grata!

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12456988-ministrul-externe-andrei-marga-sustine-conferinta-presa-ora-12-00.htm

    Asta da intelegere a politicii externe.
  • +4 (4 voturi)    
    Tataie, (Joi, 26 iulie 2012, 13:17)

    adrianuk22 [utilizator]

    sa-ti aduc aminte ce te-a sfatuit Lazaroiu: pastila rosie dimineata, pastila alba seara si vezi ca ai si sireturile desfacute!
  • 0 (0 voturi)    
    Este Marga spion rus? (Joi, 26 iulie 2012, 17:22)

    dice [utilizator]

    Probabil ca nu este spion rus desi unii spun ca da. Motivul este ca un asa prostovan nu cred ca ar interesa pe cineva, mai ales pe rusi.
    Fara sa gresesc si dupa indelungi eforturi de memorie,
    afirm ca este PE DEPARTE cel mai prost ministru de externe din istoria Romaniei si cred ca din lume la acest moment.
    E o performanta USL: sa ai cel mai prost ministru de externe din lume...
  • 0 (0 voturi)    
    nu's de ce, da io inteleg altceva (Joi, 26 iulie 2012, 18:38)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ,,rebelii rosii'' din Romania, au luat legatura cu rebelii din Siria.
    sai ma 'nsel ?