Comitetul Olimpic si Sportiv Roman cere incetarea utilizarii simbolurilor olimpice in scopuri politice, in campania pentru referendum

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 26 iulie 2012, 10:57 Actualitate | Esenţial

Comitetul Olimpic si Sportiv Roman cere, prin intermediul unui comunicat, incetarea utilizarii simbolurilor olimpice in tara noastra in scopuri politice. COSR precizeaza ca a urmarit cu preocupare evolutia situatiei politice din tara noastra, prin prisma participarii sportivilor romani la Jocurile Olimpice de la Londra (27 iulie - 12 august), si ''a constatat cu regret utilizarea, fara stiinta sa, a simbolurilor olimpice si anume a tortei, flacarii si stafetei in cadrul campaniei pentru referendum, sub denumirea de <flacara democratiei>, cu aluzie directa la cuvantul <olimpic>, de catre echipa de campanie a presedintelui suspendat si de catre domnia sa'', se arata in comunicatul citat de Agerpres.

COSR avertizeaza in comunicat ca ''sunt incalcate, in felul acesta, prevederile Chartei Olimpice referitoare la proprietatea intelectuala, dar mai ales principiile si valorile olimpismului, care interzic utilizarea acestor simboluri, cu adevarat sacre si universale, in scopuri politice''.

In acest context, COSR cere ''cu fermitate incetarea imediata a utilizarii simbolurilor olimpice in scopuri politice, care risca sa puna sub semnul intrebarii adeziunea cu adevarat a Romaniei, dar mai ales a unora dintre oamenii sai politici, la valorile universale de respect, egalitate si solidaritate, valori olimpice, dar deopotriva valori europene fundamentale''.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1428 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Mai exact, cine a folosit cuvantul "olimpic"? (Joi, 26 iulie 2012, 11:03)

    fLoreign [utilizator]

    Va rog, nu ne spuneti ca acest comitet olimpic a inventat focul!
    • +3 (3 voturi)    
      Toti imbatranim (Joi, 26 iulie 2012, 12:43)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

      A imbatranit si el, ca si Cristian Topescu. Unde sunt iesirile sale curajoase din anii '70, '80.
  • +14 (14 voturi)    
    da, stim! (Joi, 26 iulie 2012, 11:13)

    catelu [utilizator]

    Stim, am citit in stenogramele PNL ca domnul jocheu Topescu se va ocupa de aspect. Se pare ca si-a facut treaba, asa ca poate trece pe la casieria partidului intre orele 14-18 de Luni pana Vineri.
  • +13 (13 voturi)    
    Iertati-ma stimati Olimpieni! (Joi, 26 iulie 2012, 11:18)

    alleex2000 [utilizator]

    N-am stiut ca atunci cand, de paste, ma bag si eu sa iau lumina, incalc asa niste grave percepte, sacre! Dar ma rog, festile voastre sunt mai lungi, si asta o stim si noi , astia mai prosti, marimea conteaza!
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Joi, 26 iulie 2012, 11:20)

    iudi [utilizator]

    Bey,voi sunteti sanatosi ? De unde pâna unde "proprietate intelectuala" ??? De "Veniti si luati lumina" ati auzit ? Ati aprins vreodata o lumânare la Paste ?
  • +12 (12 voturi)    
    mi se pare exagerata aceasta comparatie (Joi, 26 iulie 2012, 11:22)

    MPatrick [utilizator]

    cred ca torta si flacara sunt simboluri mult mai vechi decat olimpiada moderna.
    pare comandata aceasta reactie, nu credeti?
    • +1 (1 vot)    
      Dubla masura, (Joi, 26 iulie 2012, 12:48)

      cboengiu1284466354445 [utilizator] i-a raspuns lui MPatrick

      Cealalta tabara, desi n-ar trebui sa fie in campanie, ei pronuntandu-se in parlament, folosesc la greu in mitinguri simboluri nationale, precum tricolorul si imnul national.
  • +10 (10 voturi)    
    foarte tare asta... (Joi, 26 iulie 2012, 11:26)

    Rpopa [utilizator]

    de acum nu se mai pot folosi cuvintele ce au legatura si ne duc cu gandul la Olimpiada... gen adidasi, tricouri, chiloti, fair-play.... pentru ca ne gandim imediat la Olimpiada... foarte tare...
    • +3 (3 voturi)    
      Mare noroc (Joi, 26 iulie 2012, 12:11)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Rpopa

      Imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca olimpicii ar plagia si ei, atunci Ponta ar scapa nepedepsit la masa verde!
  • +1 (1 vot)    
    Torţa Drepturilor Omului în Timişoara (Joi, 26 iulie 2012, 11:35)

    torta [utilizator]

    http://ro.clearharmony.net/articles/200802/1649.html
  • +4 (4 voturi)    
    draga comitet olimpic (Joi, 26 iulie 2012, 11:42)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    delimitati-va de participarea lui Ponta la deschiderea Olimpiadei , si va credem impartiali.

    Pana una alta, focul este al tuturor!
    Doar daca nu cumva ati legiferat dvs. altfel.
    • 0 (0 voturi)    
      demagog si COR-ul asta (Joi, 26 iulie 2012, 18:49)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ar trebui sa-i ceara plagiatorului, sa stea acasa !
      altfel, eu inteleg ca furtul este un lucru onorabil, si de aceea trebuie ca plagiatorul sa fie prezent la festivitatile de deschidere a J.O.
      p.s. C.O.R., ca sa fie fayr-play pina la capat, sa nu mai apeleze la politic, sa nu mai ceara bani de la buget,daca sportivul vrea a faca sport, sa faca pe banii lui !
  • +4 (4 voturi)    
    vag (Joi, 26 iulie 2012, 11:51)

    omidius [utilizator]

    Avem de a face doar cu o acuzatie vaga: ''sunt incalcate, in felul acesta, prevederile Chartei Olimpice".
    Ce articol, ce paragraf din Charta Olimpica se incalca?
    Si daca se incalca, datoria COSR e sa impiedice acest lucru, de exemplu dandu-i in judecata pe cei care fac acest lucru.

    Doar ca in Charta Olimpica (http://www.olympic.org/Documents/olympic_charter_en.pdf) "torta" apare in doar 2 paragrafe. In art. 13 p2 se spune ca o torta e 'olimpica' doar daca e o replica a formei aprobate de IOC _si_ daca e destinata aprinderii flacarii olimpice:
    "An Olympic torch is a portable torch, or a replica thereof, as approved by the IOC and intended for combustion of the Olympic flame."

    iar in art. 54 p2 din nou apare referirea la faptul ca o torta e 'olimpica' doar daca e destinata pentru aprinderea flacarii:
    "After the closing ceremony of the Olympic Games, any Olympic torch, cauldron or other device intended for any form of combustion of the Olympic flame may not be used, in any host city or elsewhere, without the approval of the IOC."

    Astfel, acuzatia e in mod intentionat vaga, pentru a ascunde faptul ca nu exista nici o incalcare.
  • +4 (4 voturi)    
    flacara (Joi, 26 iulie 2012, 12:08)

    nash pandelica [utilizator]

    este un simol de dinainte de olimpiade.
    tocmai pentru intelesul de mentinere vie a libertatii si democratiei, a fost folosita ca simbol de catre primii organizatori olimpici.

    este ca in chestia aia cu rom^nul care a dat romei salutul roman, acum interzis/blamat pentru ca a fost folosit si de hitler.

    nimen nu are dreptul sa aresteze simboluri.
    focul, flacara este simbolul vietii, al libertatii omului, de dinainte de olimpiade.

    tzineti flacara democratiei vie !

    varaNU votez !
  • 0 (0 voturi)    
    Olimpiada şi bunica (Joi, 26 iulie 2012, 14:09)

    omliber [utilizator]

    Doamnelor, domnilor!
    Ce ni se întâmplă!!! Nu mai avem minţile la noi!! Ce-i paranoia asta? Bunica mea de la munte avea o torţă cu care mergea în beci (refuza să-şi pună un bec acolo). Asta însemna că aducea o blasfemie olimpismului?
    Haideţi să ne revenim!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune?? (Vineri, 27 iulie 2012, 10:25)

      somebody85 [utilizator] i-a raspuns lui omliber

      chiar compari torta bunicii tale cu asa zisa flacara a democratiei?? cat de absurd poti sa fii!! habar nu aveti ce inseamna proprietate intelectuala, dar va dati cu parerea..era clar ca au copiat simbolurile olimpice si imi pare bine ca le-a fost interzis acest lucru. Jocurile Olimpice sunt un eveniment sportiv mult prea important si frumos ca sa fie murdarit cu jocurile lor politice.
      • 0 (0 voturi)    
        apropo.. (Vineri, 27 iulie 2012, 10:26)

        somebody85 [utilizator] i-a raspuns lui somebody85

        Stii cine s-a mai folosit de simbolurile olimpice?? Hitler, daca asta iti spune ceva..si cica flacara democratiei...