Ioan Rus si Andrei Marga vor avea joi o intrevedere despre referendum cu ambasadorii la Bucuresti

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 19:53 Actualitate | Esenţial

Ministrul Administratiei si Internelor, Ioan Rus, impreuna cu ministrul Afacerilor Externe, Andrei Marga, va avea joi o intrevedere cu ambasadorii din tarile UE la Bucuresti si cu cei ai Canadei si SUA pentru a-i informa asupra modului in care se va desfasura referendumul de duminica, informeaza Agerpres.

"Maine (n.r. joi), la ora 10.00, voi avea o intalnire impreuna cu ministrul de Externe cu toti ambasadorii din tarile UE la Bucuresti si cu cei ai Canadei si SUA pentru a-i informa si pe ei exact asupra pasilor pe care i-am facut pana in acest moment si asupra modului in care vom desfasura acest referendum si ii vom invita si pe ei, ca si pe dumneavoastra, sa participe, in masura in care doresc, la oricare dintre etapele de desfasurare a acestui referendum, astfel incat sa asiguram o transparenta totala a acestui proces electoral", a spus Rus, miercuri, la intrunirea Comisiei de Transparenta si Monitorizare infiintata la nivelul MAI.

Totodata, el a mentionat ca pentru 29 iulie a fost organizat un numar de sectii de vot mai mare decat la alegerile locale.

"Avem statiunile balneoclimaterice, am facut sectii suplimentare, astfel incat sa existe posibilitatea ca si cei care se afla in concediu sa poata vota, dat fiind faptul ca la acest referendum, spre deosebire de alegerile locale, fiecare poate sa voteze oriunde se afla si de asemenea am suplimentat si sectiile din exteriorul Romaniei, astfel incat si acolo sa aiba posibilitatea orice cetatean roman sa voteze. Sectiile acestea suplimentare organizate in statiuni in diverse zone turistice vor avea acelasi regim ca si toate celelalte sectii", a afirmat Rus.

Potrivit acestuia, in prezent, toate structurile MAI de la nivel local sunt in cunostinta de cauza privind exigentele ministerului privind referendumul.

"Pentru ziua de duminica punem la dispozitia acestui proces electoral aproximativ 50.000 de oameni de la MAI care vor fi implicati si ei, unii pe partea de organizare, ceilalti pe partea de asigurare a securitatii acestui proces", a adaugat Rus.

Programul de relatii cu publicul al MAI de referendum va fi intre orele 7.00 si 23.00, a anuntat un reprezentant al ministerului.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

580 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Dregerea busuiocului (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:13)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Ioan Rus si Andrei Marga vor incerca sa cosmetizeze lipsa de legalitate in ceea ce priveste conditiile de desfasurare a referendumului. Fac apel la metodele clasice din anii 50' adica: prapaganda, canferintii, tilifoni, tiligrafii...
    • 0 (0 voturi)    
      detalii? (Joi, 26 iulie 2012, 11:45)

      MateiDinu [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      Poti sa detaliezi in ce consta ilegalitatea referendumului?
      • 0 (0 voturi)    
        Clarificare (Joi, 26 iulie 2012, 12:30)

        Cetatean-roman [utilizator] i-a raspuns lui MateiDinu

        Daca ati fi citit cu atentie ati fi vazut ca m-am referit la conditiile de desfasurare ale referendumului.
        Punct.
  • 0 (2 voturi)    
    sunt pregatiti hotii... (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:33)

    exilatul [utilizator]

    posibilitatea de a vota si la mare si la munte, peste tot ( unde este NEVOIE!!!!! ) le va permite sa frauduleze acest referendum....si sunt sigur ca cei aflati afara , in strainatate, vor vota IN MASA...aici vor fura cel mai mult pt ca e si mai greu de verificat..
  • 0 (2 voturi)    
    Sa-i informeze si despre ce cred romanii! (Miercuri, 25 iulie 2012, 20:56)

    Sorin111957 [utilizator]

    http://www.petitieonline.com/apel_pentru_sesizarea_procuraturii

    http://www.petitieonline.com/demisia_premierului_victor_ponta_cerut_de_mediul_academic

    http://www.petitieonline.com/petitie_manifest_domnul_victor_ponta_si_guvernul_usltrebuie_sa_p

    http://www.petitieonline.com/miscarea_pentru_apararea_statului_de_drept_din_romania
  • -1 (1 vot)    
    Vai de mama noastra !!!! (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:47)

    polonyca [utilizator]

    Daca astia doi comunisti informeaza ambasadorii si ne reprezinta in fata lor.......e jale !!!!!! Ma duc si-mi fac pasaport cat mai repede.....o sa avem nevoie de asa ceva incurand si nu vreau sa satu la cozi !!!! Rusine mare.......comunistii revin !!!!!! Noi romanii , ce am facut cu tara noastra ????
  • -1 (1 vot)    
    sa ia (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:53)

    kite [utilizator]

    cu ei si vaselina
  • -1 (1 vot)    
    UE, Canada, SUA...? Rusia unde e? (Miercuri, 25 iulie 2012, 21:53)

    VOCEA_MINORITARULUI [utilizator]

    Mai baieti, nu va e bine? Pai voi stiti ce-a facut mentorul vostru la Revolutie? S-a dus la ambasada Rusiei sa le spuna "cine suntem si ce vrem" (textual, copy paste curat!). Dom' Marga, va deziceti asa usor? Nu e-n regula, s-antors lumea cu susu-n jos?
    Si ce-o sa le spuneti? Ca sunteti campioni ai democratiei si ca daca astea sunt legile in Romania, cum ca poti destabiliza ordinea in stat in 2-3 zile cu legea-n mana, n-ati rezistat sa va jucati de-a pucistii!
    Imi imaginez imaginea voastra in pantaloni scurti si fetze inocente (ca sa nu zic stupide) in fata ambasadorilor adevatelor democratii din Europa si nu-mi dau seama daca e vorba de un tablou comic sau grotesc de-a binelea.
    Abia astept sa va vad dupa intrevedere cu urechile rosii si urme de talpi la fund!
    Iliescu si discipolii (pana la cel mai recent celebru plagiator de pe mapamond) nu cred c-o sa fie mandri de voi.
    Take care!
  • -1 (1 vot)    
    ROMANII NU POT HOTARI (Miercuri, 25 iulie 2012, 22:41)

    geocrin [utilizator]

    NU o spun eu, ci un "DEPUTAT COMPETENT"

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12827319-video-victor-socaciu-psd-nu-competenta-poporului-decida-cazul-unui-parlament-bicameral-sau-unicameral-romanii-nu-pot-decide-chestiune-atat-tehnica.htm

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-12819907-vladimir-voronin-mie-imi-place-ponta-mie-imi-place-crin-antonescu-iaca-persoanele-astea-imi-plac-foarte-mult-procedat-conform-constitutiei.htm