Vicepremierul Ungariei, Semjen Zsolt: Nu vom renunta niciodata la ideea autonomiei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iulie 2012, 13:48 Actualitate | Esenţial

Vicepremierul Ungariei, Semjen Zsolt, a declarat, miercuri, in deschiderea Universitatii de Vara Tusvanyos ca maghiarii nu vor renunta niciodata la ideea autonomiei, fie ca este vorba de autonomie culturala sau teritoriala, transmite Agerpres.

Oficialul ungar a tinut sa le transmita "prietenilor romani" ca aceasta solicitare este conforma cu normele europene si nu reprezinta ceva "nemaiauzit".

"Nu vom renunta niciodata la ideea autonomiei, toti pasii trebuie sa fie pentru autonomie - pentru ungurii din diaspora autonomie culturala si autonomie teritoriala pentru cei care traiesc in bloc. (...) Le transmitem prietenilor romani ca nu e nimic special in asta, maghiarii nu au cerut niciodata nimic din ceea ce nu e in Uniunea Europeana, daca altii pot si noi putem", a declarat Semjen Zsolt, potrivit traducerii oficiale.

Vicepremierul Ungariei a tinut sa adauge ca maghiarii nu pot accepta sa fie cetateni de categoria a doua si nu vor renunta la solicitarea de acordare a autonomiei.

"Nu putem accepta sa fim cetateni, natiuni de categoria a 2-a. Daca alte persoane si natiuni au aceste drepturi, daca altii pot si noi putem. Prietenii romani trebuie sa vada ca nu vom renunta niciodata la asta, dar asta nu inseamna un lucru (...) nemaiauzit, ci este un lucru care e prezent in Uniunea Europeana. Nu vom renunta niciodata la acest scop", a conchis Semjen Zsolt.

Cea de-a 23-a editie a Universitatii de Vara de la Baile Tusnad si-a deschis portile, miercuri, la eveniment urmand sa fie prezente personalitati ale vietii politice a maghiarilor din Romania, Ungaria dar si din Serbia sau Slovacia. Sambata, in ultima zi a evenimentului, este asteptat sa participe la dezbateri si premierul Ungariei, Viktor Orban.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2151 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Va inteleg (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:55)

    sentenced [utilizator]

    Nici noi la Unire.
    • +7 (7 voturi)    
      EXODUL ! (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:16)

      Mos Gerila [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Daca vor autonomie, propun sa le cumparam cateva hectare de pamant undeva prin Africa, si sa le dam acolo autonomie teritoriala, culturala, de care vor ei. Trenuri sa-i bagam la vagoane avem destule zic eu...
  • +10 (10 voturi)    
    constitutional (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:56)

    IonPopescu1 [anonim]

    Poi sa modifice constitutia mai intai. Sa vedem daca pot. European este si sa respecti contitutia, cu acesta constitutie am intrat in Europa, asa ca vorbe. Si noi am vrea sa avem Cadrilaterul si Basarabia, de la vrut la putut e cale lunga.
    • +4 (4 voturi)    
      Putine alte natiuni, de categoria 1 sau 2... (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:07)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui IonPopescu1

      au facut atat rau, la vremea lor de glorie imperiala, pe cat le-ati facut voi, ''prietenilor romani''. Nu degeaba a vrut Bucovina la austrieci! :) Si nu degeaba va detesta toti vecinii, si astazi - amintiti-va Conferinta de Pace de la Paris (1919), cand aproape-ati fost stersi de pe harta, ''prieteni unguri''!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce e aia autonomie?? (Miercuri, 25 iulie 2012, 13:59)

    marvio [utilizator]

    Asta gandeste ca Stalin! Daca am cere toti romanii autonomie, dupa capul astuia, am putea ajunge la concluzia ca nu trebuie sa mai lasam maghiarii in Bucuresti?

    Cand spune ca autonomia este acceptata in UE, Zsolt ar face bine sa vina si cu textul de lege, nu cu bla-bla-uri in care nici maghiarii nu cred.

    Nu vi se pare ca Zsolt arunca cu vorbe, la fel ca Ponta al nostru?
  • +8 (8 voturi)    
    Hautonomia (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:04)

    Brezel [utilizator]

    Cred ca Zsolt a vrut de fapt sa sugereze prietenilor romani sa termine odata autostrada aia ca oricine doreste sa plece catre Budapesta in conditii civilizate sa o poata face linistit. Ce-i drept, ei si-au facut partea lor de autostrada, ne asteapta pe noi acum pentru jonctiune.
    Destept baiat Zsolt asta, numa nu stiu cum or sa se descurce cand or sa vina toti ungurii acasa! Cred ca o sa ii ajutam si noi cum putem, le trimitem corturi, mici la gratar etc. important e sa fie autonomi.
  • +7 (7 voturi)    
    Tupeu (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca as fi ungur indoctrinat, si as visa la autonomie totala fata de Romania, as astepta cu rabdare, ani de zile, un moment prielnic, in care Romania nu poate reactiona.

    Acest moment a sosit. Romania nu ar putea face fata simbata unei declaratii de independenta a tinutului secuiesc. Europa e in fierbere. Nimeni nu mai are timp sa analizeze ce si cum. Nici macar romanii. Lumea va asista neputincioasa la derularea autonomiei unguresti. La fel cum toata lumea a ramas hipnotizata de tupeul loviturii de stat Ponta-Voiculescu-Antonescu.

    Nu credeti scenariul autonomiei ??!! Nici eu. V-am pacalit, nu se va intimpla nimic deosebit. Cum ar indrazni presedintele Ungariei sa declare simbata autonomia tinutului secuiesc ??!! Asemenea tupeu nu exista in realitate.
  • +11 (11 voturi)    
    ****** (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:10)

    Andradda [utilizator]

    E dreptul lor sa aiba pretentii de autonomie. Nimeni nu poate sa-i opreasca sa ceara una-alta.
    Insa este si dreptul statelor respective de a nu acorda aceasta autonomie.
    Iar acest lucru este si el conform cu normele europene.
    • +6 (6 voturi)    
      In principiu..... (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:17)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ....ai dreptate !! E evident insa ca nu-i cunosti pe unguri !!!!!!!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    "Prietenii romani ".....!!!!! (Miercuri, 25 iulie 2012, 14:13)

    polonyca [utilizator]

    .....asta suna deja a batjocura !!! Noi , cei din Ardeal......cunoastem deja !! Da ceilalti , miticii.......sunt f.f. curios cum ....inteleg ei mesajul asta !!! ??? Oricum , o astfel de declaratie facuta de un inalt responsabil politic , in acest moment , numai si numai in Ro se putea face !!!!! In orice alta tara , normala la cap , in secunda urmatoare acest ....politician ar fi fost expulzat si declarat "persona non grata" ...!!!!! La noi merge insa si asa...:) Fain....
    • -1 (1 vot)    
      sunt periculosi (Miercuri, 25 iulie 2012, 19:09)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      asa e !
  • +4 (4 voturi)    
    AUTONOMIE (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:03)

    paganel67 [utilizator]

    Singurii care fac scandal cu autonomis sunt politicieniimaghiari,sustinuti frateste de cei din UNGARIA. l si asta ca sa mai prinda vreun loc de parlamentar sau europarlamentar, ca altfel nu-i doare capu si nici funde de ceilalti muritori de rand maghiari. eu sunt tot din minoritatea tatara din DOBROGEA, zona unde nu exista asemea discutii interetnice, si se stiea ca in DOBROGEA, CEAUSESCU a adus din toate zonele geografice oameni. iar noi stim sa convietuim cu totii. Daca sunt dispute,nu sunt de natura interetnica,ci doar intre indivizi.
  • +3 (3 voturi)    
    mda ... nici noi (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:07)

    adrian8 [utilizator]

    ii vreti ?
    invitatii la voi , ca se zice ca e mai bine ca aici .
  • +5 (5 voturi)    
    Salve (Miercuri, 25 iulie 2012, 15:40)

    supermario [utilizator]

    Nici noi nu vom inceta sa va dam Flit in figura! Stati in Ungaria voastra, cinstiti-l pe Atila si lasati-ne in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    nici eu nu am renuntat la ideea (Joi, 26 iulie 2012, 0:41)

    visio [utilizator]

    de a cere, si obtine, chirie locuit de unguri; nu de alta, insa pamantul pe care isi duc zilele vreo 9mil de ununguri, este pamant romanesc; noi l-am dat moca iar astia s-au obraznicit; despre crimele "imperiului" austro-ungar ce mai spunem? auzi la ei, imperiu...
    doi pacalici s-au adunat si s-au dsat mari in fata romanilor ca sunt ditamai imperialistii....eu zic ca in maxim 25 ani, ungaria va fi impartita intre vecini...
    au mai fost unii care visau prostii si au sfarsit prost; burebista stie...si de atunci multe alte imperii si "imperii"