Curtea Constitutionala dezbate marti sesizarea PDL privind organizarea referendumului de duminica

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 iulie 2012, 7:00 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala urmeaza sa discute marti sesizarea PDL privind extinderea programului la referendum, de la ora 7:00 la ora 23:00.

Saptamana trecuta, PDL a atacat la Curtea Constitutionala (CCR) legile prin care se modifica si aproba ordonantele de urgenta privind atributiile Curtii si organizarea referendumului.

"S-a depus o contestatie pe legea care aproba si modifica ordonanta de urgenta referitoare la competentele CCR, pe legea care modifica Ordonanta 41 in sensul stabilirii programului de vot si pe legea care modifica Legea referendumului prin care se stabileste ca de fapt guvernul este cel care instituie programul", a explicat vicepresedintele PDL Sever Voinescu.

 USL considera ca orarul de desfasurare a referendumului nu ar reprezenta o problema de constitutionalitate, iar stabilirea unui interval cat mai mare de vot vizeaza consultarea cat mai multor cetateni.

Camera Deputatilor a adoptat, in 18 iulie, proiectul de modificare a Ordonantei de Urgenta 41/2012 privind organizarea referendumului. A fost mentinuta forma adoptata in plenul Senatului, cu extinderea intervalului orar de votare. Proiectul prevede in textul de modificarea a Ordonantei un interval de votare in cazul referendumului de la ora 7.00 la ora 23.00.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4227 vizualizari

  • -22 (24 voturi)    
    Referendum o ora (Marţi, 24 iulie 2012, 8:24)

    korcico [utilizator]

    Poi la ce mai faceti referendum daca nu lasati timp sa mearga lumea la vot
    In tarile civilizate la care ne uitam si la care visam ca vom ajunge un referendum dureaza in mod uzual 2 zile pentru ca oamenii sa poata vota si nici macar nu au prag de validare.
    Sa iti fie rusine Udreo, tie Bourene tie buldogule nu mai vorbesc de Anastase 0 clase
    • +15 (15 voturi)    
      si tie (Marţi, 24 iulie 2012, 11:22)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui korcico

      sa-ti fie rusine pentru ca jignesti niste persoane pe care nu le cunosti.
    • +15 (15 voturi)    
      Nu mai spune ... (Marţi, 24 iulie 2012, 11:48)

      DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui korcico

      Doua zile? Prag? Nu mai spuneti .... La televiziunea la care va uitati au dat si sursele de informare? Sau ati crezut doar ce vi s-a spus? Data viitoare, va rog, veniti cu sursele de inspiratie la "dosar".
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Marţi, 24 iulie 2012, 15:04)

      Adrian. [anonim] i-a raspuns lui korcico

      doar ca acolo nu se dau lovituri de stat la fiecare 2-3 ani.... de aceea isi permit sa lase referendumul 2 zile :)
  • +21 (23 voturi)    
    Boicot (Marţi, 24 iulie 2012, 9:24)

    Raju [utilizator]

    Si eu voi fi la o sectie de votare. Imi doresc liniste si foarte putini vizitatori. Dupa ora 21 sper sa pot citi un roman fara sa fiu intrerupt de un USL-ist turmentat.
  • -16 (18 voturi)    
    Mami mami (Marţi, 24 iulie 2012, 9:36)

    Itic [utilizator]

    Mami, mami uite USL iar m-a lovit. Oaaaaa Oaaaa !
  • +20 (22 voturi)    
    Orar de votare. (Marţi, 24 iulie 2012, 9:52)

    Raju [utilizator]

    Schimbarea regulilor cu doar 10 zile inainte de vot este o clara incalcare a constitutiei. Voi fi la o sectie de vot si voi face o statistica a prezentei in fiecare ora.
    • -12 (12 voturi)    
      ce regula ma ? (Marţi, 24 iulie 2012, 11:28)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      ca ai mai mult timp la dispozitie ?

      e bine , in felul asta pot vota mai multi la paris la 3 secunde ... de ce te aprinzi asa ?
    • +3 (3 voturi)    
      O idee si mai buna, (Marţi, 24 iulie 2012, 12:49)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      Sa se numere de catre cetatzeni numarul votantiilor la fiecare punct si sa vada dupa aceea daca e corect numarul total al voturilor!!!!!!Poate initziativa civica de centru dreapta?
  • +21 (21 voturi)    
    nu mai astept nimic (Marţi, 24 iulie 2012, 10:13)

    Dedalus [utilizator]

    Dupa ce CCR a aprobat un referendum fara a se ponunta cu privire la existenta faptelor care l-au prilejuit, cum credeti ca mai are cineva incredere in ei?

    Cum a fost posibil pentru CCR sa nu se pronunte asupra existentei faptelor de incalcare grava a Constitutiei, dar sa aprobe referendumul ca si cum s-ar fi pronuntat?

    Ce fel de drept constitutional e ala care nu are nici o logica?

    Le da lor dreptul Constituia sa calce logica?

    Acum, parca vad ca se vor pronunta tot aiurea in tramvai, pe principiul "ma propnunt fara asa pronunt, ca trebuie sa ma pronunt pentru ca nu pot sa nu o fac".

    Credeam ca avem Curte Constitutionala, nu o grupa de rabini nauci.
  • +17 (17 voturi)    
    de ce 16h si nu 160h ?! USL disperat ? (Marţi, 24 iulie 2012, 10:14)

    Apolitik [utilizator]

    Daca pica Basescu, USL-stii vor da o alta OG prin care vor interzice dreptul la vot, sau "macar" o taxa pt. fiecare vot, pt. ca vba aia ...stampilele, hartiile, cerneala costa ...
  • +26 (26 voturi)    
    pontistii vs basistii (Marţi, 24 iulie 2012, 10:20)

    MirceaIo [utilizator]

    Aseara in parc am vazut un om care parea asa mai fara ocupatie cum incerca sa convinga cativa cetateni care pareau mai onorabili, dupa parerea mea, cat de bine va fi daca Basescu va fi demis. Pot sa spun ca am mai auzit opinii categorice in aceasta privinta de la in grup de oameni care mancau seminte si aruncau cojile pe jos. Si acestia isi doreau sa plece Basescu. In tot cazu toata lumea in aceasta perioada dezbate problema demiterii. Oamnenii care pareau mai normali evitau sa discute despre aceste evenimente. Dar trasi de limba isi aratau totusi dezamagirea fata de modul dictatorial in care s-a realizat suspendarea presedintelui. Se intrebau daca pleaca Basescu cine ii va lua locul (Dan Diaconescu?) exclus......si pareau ffff sceptici si neincrezatori in "noua putere" Ponta- Antonescu. Am tot auzit la televizor spunand cat de civilizati si cinstiti sunt "pontistii" si cat de nemernici si neciopliti sunt "basistii"!? Am fost surprins sa vad ca realitatea a fost muuuult modificata. Oare Ecaterina Andronescu stie acest lucru???? sau a ramas ca pe cremea lui Nastase cand ordinele se executau orbeste. Se minte fara nerusinare in Romania si se fura orice.
    • -10 (10 voturi)    
      LOL (Marţi, 24 iulie 2012, 11:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      legionarisme deastea ...

      cei frumosi si destepti tin cu basescu (adica cei ca el .. nu ? )

      betivanii , cersetorii , si aia "saraci cu duhul" sunt cu usl ...


      daca scri asta de 3 ori , chiar o sa incepi sa crezi si tu ?
  • -13 (13 voturi)    
    probabil (Marţi, 24 iulie 2012, 11:26)

    adrian8 [utilizator]

    ca o sa fie anticonstitutional sa lasi timp suficient sa voteze lumea ....

    poate or sa dea si o recomandare sa fie referendumul doar timp de 3 ore , ca asa e constitutional si democratic .
  • -4 (4 voturi)    
    nu mai bem whisky!!! (Marţi, 24 iulie 2012, 12:23)

    MirceaIo [utilizator]

    Daca Nu voteaza “basistii” cred ca treaba cu referendumul se poate transa mai repede!
    Ce rost are sa ii tineti pe cei care se ocupa de votare pana la 11 noaptea?
    Hai la lupta cea mare! alaturi de Ponta si Crin nu mai bem whisky…ci vin! si eu vin!!!
  • +1 (1 vot)    
    Inscrieti-va ca OBSERVATORI (Marţi, 24 iulie 2012, 12:47)

    zet [utilizator]

    AZI E ULTIMA ZI DE INSCRIERE.
    Nu stati pasivi in timp ce hahalerele ne calca in picioare tara.
    Cautati pe site-ul Pro Democratia, mai sunt si alte posibilitati, dar va rog, cat mai multa lume sa isi sacrifice o duminica din viata pentru a impiedica o deraiere a viitorului nostru.