Irlanda a deschis complet piata muncii pentru romani

de MVA     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2012, 20:23 Actualitate | Esenţial

Ambasada Romaniei in Irlanda a anuntat, joi, ca toate restrictiile impuse pe piata muncii irlandeze pentru cetatenii romani au fost ridicate, cu aplicare imediata. Masura a fost luata cu un an si jumatate inaintea expirarii automate a restrictiilor pentru cetatenii romani, care va intra in vigoare la inceputul lui 2014.

In 2003 s-a inregistrat varful numarului de romani care au plecat sa munceasca in Irlanda. Din 2007, acest numar a scazut consistent. Autoritatile irlandeze estimeaza ca numarul romanilor si bulgarilor care muncesc in Irlanda a scazut cu 3000 de persoane din 2008 pana in 2011. Doar 9 dintre cei 27 membri ai UE mai mentin restrictiile de munca pentru cetatenii romani si bulgari. Mai multe amanunte puteti gasi pe www.informatia.ie.


Citeste mai multe despre   























11148 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Un moment numai bun (Vineri, 20 iulie 2012, 20:32)

    andrei [anonim]

    Au intuit ca urmeaza un aflux mare de emigranti din Romania incepand cu 29 iulie.
    Cum zice un prieten recent plecat definitiv din tara, In loc sa plecam noi in Congo, ii lasam pe ei sa ramana in Congo.
    • +8 (8 voturi)    
      Da-da! (Vineri, 20 iulie 2012, 21:18)

      Mr. W [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Bună asta!
      N-o să mai plecăm ÎN Congo, ci DIN Congo.
      • -6 (6 voturi)    
        Daca introduceau RESTRICTII NOI (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 9:55)

        Porumbelul Pacii [utilizator] i-a raspuns lui Mr. W

        era din cauza PLAGIATULUI lui Ponta.
        *
        ...asa insa - liberalizare totala in Irlanda
        si inceperea liberalizarii in Franta sunt
        o FORMA DE SOLIDATITATE cu eventualii
        exilabili epavieni.
        *
        Ciudat totusi
        cum Republica Merkeliana Germania
        pe cat este de galagioasa in apararea libertatii in Romania - pe atat de tacuta cand e vorba sa
        dea un semn de bunavointa pe piata muncii pentru romani.
        *
        Irlanda este ea insasi cu economia
        la ananghie ...cu atat mai elegant
        apare acest gest prietenis fata de Ro. De tinut minte !
        *
        Tot asa dupa cum trebuie tinuta minte
        generozitatea autoritatilor din Spania si Italia
        care au fost campioane la primirea romanilor la munca.
        Din pacate media din Romania a pedalat
        - atat pricepe , ce putem face - exclusiv pe situatiile conflictuale ivite
        in special in Italia ,
        *
        In Germania si Olanda nu au fost astfel de tensiuni pentru ca romanilor li s-a spus HALT
        in materire de munca.
        *
        Iar englezii au fost cei mai josnici
        cu campaniile lor anti-romanesti extraordinar
        de dure - desi nici ei nu au primit romani la munca ci doar pe dragalasii lor de ”rromas” veniti la produs....

        PS. Si sa nu-i uitam pe merkelienii din SUA
        care bla/bla cu democratia , dar ne tin la colt
        chiar si pentru o plimbare turistica.
        • 0 (0 voturi)    
          Piata muncii in Germania (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 15:58)

          Frau Merkel [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          Este cit se poate de libera in primul rind pentru ingineri, care nu mai au nevoie de permis de munca, cit si pentru cei cu studii superioare gen medicina unde obtii permisul de munca in maxim o saptamina. Daca stii limba germana si ai un angajator nu ai proble cu obtinerea permisului de munca in nici un domeniu indiferent de studii.
    • +4 (4 voturi)    
      Echilibru (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 12:54)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Contrbalanseaza migratia irlandezilor- doar anul trecut au emigrat 4000 de irlandezi educati in Australia - oficial
  • +9 (13 voturi)    
    venim si noi !!! (Vineri, 20 iulie 2012, 20:43)

    turistul2 [utilizator]

    nu inchideti poarta pana nu ajungem !!!
  • -8 (12 voturi)    
    vor muncitori ieftini (Vineri, 20 iulie 2012, 21:51)

    tz3p3s [utilizator]

    irlandezii sunt datori vanduti FMI si altora.
    cineva trebuie sa le plateasca deficitul financiar urias.

    de aia au deschis poarta...

    asta ca sa nu visati frumos.
    • +5 (7 voturi)    
      si ce daca ? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 9:44)

      turistul2 [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      la finalul lunii dupa plata facturilor si a chiriei tot vei avea mai multi bani decat in romania. plus ... alte avantaje sa le zicem vizuale ... lipsa cainilor vagabonzi, a tiganiei si mizeriei din romania, a marlanilor din trafic.

      asistenta medicala net superioara ...

      ce mai, o tara normala cum romania nu va ajunge poate niciodata (vezi de ex ce se intampla acum cu democratia in romania).
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 10:05)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui tz3p3s

      Muncitorii specializati cred au acces si acum la piata lor. Restrictiile erau mai mult pentru cei fara specializari. Au nevoie de mai multi oameni care sa le faca munca de jos dar nu cred ca acestia sunt cei care fac productie.
      Totul e bine cat timp sunt multumite amandoua parti.
  • +2 (2 voturi)    
    Vesti bune (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 7:10)

    UT [anonim]

    In sfarsit mai primim si vesti bune. Dintr-o tara de mana a 3-a am devenit de mana a doua. Nu e rau oricum.
  • -2 (4 voturi)    
    That's no place like home (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 8:32)

    paddy [anonim]

    Se putea lucra legal in irlanda si pana acum, daca stiai sa faci ceva util
    Irlanda e intr-o recesiune crunta, cu o datorie publica de platit pt 4 generatii de acum incolo.
    Pt cei care vin din romania: luati-va gandul de la gratare: in irlnada loua mai mereu si e ilegal sa faci focul in padure sau aiurea; luati-va gandul de la terase: pub-urile nu au terase, iar daca vrei sa fumezi, stai afara in picioare si cu paharul in mana , ca sa tragi un fum.
    Mai sunt multe de spus dspre irlanda, dar va astept ca sa experimentati pe pielea voastra.
    Cheers!
    • 0 (0 voturi)    
      Ireland: "There's no place like home..." (Luni, 4 februarie 2013, 13:10)

      Ken [anonim] i-a raspuns lui paddy

      Ireland:
      Nu va fie cu suparare, se zice:
      "There's no place like home..."
      Nu ca zic , dar vreau sa spun, daca tot va dus vantul, sau ploaia acolo, profitati si invatati macar limba corect....

      There's = forma scurta pentru "there is" = exista.
      Expresia este din Engleza Americana, de unde o structura de negatie cu o turnura un pic populara (coloquial), folosirea aici un pic inedita a negatiei "no".

      Forma gramaticala corecta (vorbesc de Engleza Britanica) ar fi "There isn't any place like home".

      Oricum am inteles," nu-i bai", "Nu-i niciunde (nicaieri) ca acasa"!

      "Sorry", deformatie profesionala, sunt profesor de Engleza....
  • -5 (5 voturi)    
    izolatii (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 10:09)

    grigore [anonim]

    incep sa imi dau seama cat de "izolati" suntem....vorbesc doar cei care sunt deranjati ca nu mai pot sa isi faca congresul la Bucuresti....in rest viata merge inainte.....pentru "intelectualii de dreapta" Talmacean, Igas, Botis, Ialomiteanu, etc. le doresc drum bun....dar parnosul agonisit sa ramana aici....de fapt cu Irlanda avem tratat de extradare....ei tot in Congo ajung....intr-un final.
  • -2 (4 voturi)    
    e deschis dar ... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 11:15)

    din irlanda [anonim]

    Nu e de munca! Piata munci e foarte slaba, somajul crescut, asistenta sociala da din colt in colt incercand sa faca fata cozilor la somaj, iar mucitori calificati sau nu cu gramada incercnd sa faca fata cheltuielilor si incercand sa isi gasesca de lucru. Ganditi bine mutarea ! inta pe link : ) E din 2008 si situatia e muuuult mai proasta http://www.romaniancommunity.net/showthread.php?1318-Tutorial-vin-in-irlanda-am-nevoie-de-cazare&highlight=tutorial
  • -1 (3 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 11:59)

    dan [anonim]

    MA pufneste rasu , nu isi gasesc irlandezii de munca ...si aia elimina restrictiile la romani :))) Va cheama pentru ca toata lumea a plecat de acolo de bine ce e.
  • +3 (3 voturi)    
    Alooo (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:21)

    Anjo [utilizator]

    Asta este unul din succesele USL. S-au luptat zi de vara pana-n seara sa deschida granitele Irlandei. Ce nu fac iubitii nostri conducatori pentru bunastarea poporului.
  • 0 (2 voturi)    
    daca-i va face sa si munceasca.... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:36)

    John M. [utilizator]

    si nu sa mearga acolo ca sa fure, bravo ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa si? (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 19:59)

    arabela [anonim]

    Sa fim seriosi....la vremea de acolo...tre sa fii disperat rau de tot!!
  • 0 (0 voturi)    
    ridicare restrictie (Duminică, 22 iulie 2012, 21:47)

    daniel [anonim]

    sant roman si lucrez in irlanda de nord (UK),ridicarea restrictiilor este valabila si aici sau numai in irlanda de sud?
    • 0 (0 voturi)    
      nord sau sud (Luni, 23 iulie 2012, 0:22)

      moshu [anonim] i-a raspuns lui daniel

      ca la noi si la voi; trebuie doar sa stii sa citesti.