Autoritatea Electorala Permanenta a amanat pana saptamana viitoare procedura de achizitionare a softului pentru depistarea votului multiplu la referendum

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2012, 19:23 Actualitate | Esenţial

Autoritatea Electorala Permanenta va relua, la inceputul saptamanii viitoare, procedura de achizitionare de servicii de arhivare electronica a listelor electorale, in vederea depistarii eventualelor voturi multiple, anunta Agerpres.

"Vineri a avut loc sedinta de deschidere a ofertelor pentru procedura de negociere fara publicare a unui anunt de participare referitoare la achizitionarea de servicii de arhivare electronica a listelor electorale utilizate la referendumul national din 29 iulie pentru demiterea presedintelui Romaniei, precum si alte servicii conexe. Au fost depuse trei oferte de catre urmatorii operatori economici: Siveco SA, Star Storage si Total Soft. In urma deschiderii documentatiei s-a constat faptul ca niciunul dintre ofertanti nu a depus garantia de participare cu perioada de valabilitate solicitata prin documentatia de atribuire", a aratat AEP, intr-un comunicat.

Astfel, incalcandu-se prevederi din Hotararea nr. 925/2006 pentru aprobarea normelor de aplicare a prevederilor referitoare la atribuirea contractelor de achizitie publica, comisia a luat hotararea de anulare a procedurii de atribuire, intrucat nici una dintre oferte nu a fost admisibila, mai precizeaza reprezentantii Autoritatii Electorale Permanente.

AEP reaminteste ca, potrivit Hotararii de Guvern nr.682/2012 privind stabilirea masurilor tehnico-organizatorice privind referendumul national din 29 iulie, Autoritatea Electorala Permanenta are obligatia sa verifice listele electorale utilizate in sectiile de votare, in vederea depistarii eventualelor voturi multiple.























3629 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    scenariu (Vineri, 20 iulie 2012, 19:29)

    Eugen_ [utilizator]

    Zic si eu, daca nici saptamana viitoare nu se poate face licitatia? Tot din cauze hilare de astea cu "nu s-a depus dom-le garantia de participare", de parca firmele alea nu stiau, nu citisera naibii caietul de sarcini sa vada ca trebuie depusa suma respectiva... Ce se intampla mai departe? Se mai amana o data, eventual pentru dupa referendum?
    • +36 (36 voturi)    
      Se pregateste fraudarea (Vineri, 20 iulie 2012, 19:52)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

      Prin neachizitionarea software-ului respectiv.
      • +27 (27 voturi)    
        este deja pregatita.... (Vineri, 20 iulie 2012, 21:01)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        .....fraudarea iar acum se lucreaza doar la diversificarea metodelor, dupa care drumul spre dictatura parlamentara este deschis.
        Acum ce parere mai aveti toti aceia care aparati sistemul politic parlamentar?
        Inca mai credeti ca este "cea mai inalta forma a democratiei"? Inca nu v-ati convins ca de fapt acest sistem este o smecherocratie si trebuie desfintat?
        • +17 (17 voturi)    
          Pontonescu demoleaza BNR-ul (Vineri, 20 iulie 2012, 22:36)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Trebuie opriti ! Romania nu mai este izolata. Sa nu mai creada nimeni ca faptele celor din fruntea tarii nu influenteaza cursul de schimb valutar. Leul se PRABUSESTE cu cei trei la conducerea tarii iar primii afectati sunt amarastenii cu rate la banca si care nu au venituri in valuta.
      • +13 (13 voturi)    
        Il fac eu gratis (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 1:18)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

        Il fac eu gratis in 24 de ore, ca sa evit fraudarea.
        Un astfel de soft ul face un elev bun de la un liceu de informatica in 24 de ore
        Eu as fi dat proiect pentru studenti realizarea unui astfel de soft, pe baza de concurs si cu un premiu de 10.000 Euro, in 3 zile aveai cel mai tare soft posibil

        Garantez ca nici gratis nu se vrea acel soft
  • +29 (29 voturi)    
    ... (Vineri, 20 iulie 2012, 19:32)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Deci abonatii obisnuiti la contracte cu statul in IT.

    Si intr-adevar este un proiect de complexitate colosala sa faci un soft care compara CNP-uri si alte elemente gen nume, serie buletin. Daca tot nu au soft scump oficial facut de altii ar putea intre timp sa isi faca singuri un programel intern care macar sa ii ajute atragandu-le atentia unde sa se uite dupa date duplicate. Ia cateva ore maxim sa faci un script simplu care compara CNP-uri.
    • +25 (25 voturi)    
      open-source? (Vineri, 20 iulie 2012, 20:05)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      Bine ar sa fie facut public codul programului...
      Nu ca asta ar fi suficient, dar ar fi benefic.
    • +24 (24 voturi)    
      Pai daca (Vineri, 20 iulie 2012, 20:12)

      bercu [anonim] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      Pai daca se compara cnp-urile de ce ar mai fi nevoie sa controleze si nume siserie de buletin ? Programul nu este deloc complicat .
  • +31 (35 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu (Vineri, 20 iulie 2012, 19:34)

    Raju [utilizator]

    Acest program, soft, trebuia avut de mult timp. Cine crede ca un saemenea program se face in 7 zile nu are habar ce inseamna un sistem informatic. Rezultatele hotiei se vor publica peste 10 ani si iar vom majung batjocora Europei. Fereasca Dumnezeu de hotia USL ce se pune la cale!!!
    • +21 (23 voturi)    
      Ia sa vedem cum e cu alea 7 zile (Vineri, 20 iulie 2012, 20:40)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Raju

      1. Webform simplu pt culegere primara de date (un Rails cu scaffold pentru viteza) - 1h, cu test, filtre si validari cu tot?
      2. Doua baze de date MySQL in master-master replication, pt. redundanta - 2h, cu instalare de OS, cu tot.
      3. Tot felul de query-uri asupra setului primar de date, unul fiind cel de duplicate - 1-2 MINUTE pt. un SQL-ist average.

      Avem 3h in total.

      Chiar crezi ca toata lumea este habarnista in IT ca tine sau esti in "echipa de aur" Siveco?
      • +8 (10 voturi)    
        scuze... (Vineri, 20 iulie 2012, 22:29)

        diasporescu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        ... dar trebuie sa spun ca nu cred ca ai lucrat vreodata intr-o institutie sau companie mare. nu cred ca ai multa experienta. ai uitat niste lucruri esentiale:
        - cereri si aprobari achizitie hard si soft
        - pregratire infrastructura existenta (test si productie)
        - scolarizare utilizatori
        - teste de aprobare
        - etc
        dar si dpdv technic ai uitat ceva esential:
        - test technic
        - integrare

        asa ca 7 zile sunt de ordinul imposibilului. aici nu vorbim de instalarea unui pc acasa...
        • +14 (14 voturi)    
          Ai dreptate (Vineri, 20 iulie 2012, 23:04)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui diasporescu

          Doar ca discutia era legata de "Cine crede ca un saemenea program se face in 7 zile", nicidecum de training.

          Strict aplicatia se face in cateva ore, cu tot cu instalare si testare. Birocratia dureaza... cat trebuie :)
      • +8 (8 voturi)    
        hmmm (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 1:27)

        mumu [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Sistemul tau nu are trasabilitate - este imposibila auditarea actiunilor.
        Sistemul tau este extrem de vulnerabil. Traficul (chiar si ssl sau https) poate fi interceptat cu un sniffer de catre un incepator.
        Culegerea de date nu se face printr-un webform ci automat din Kofax-ul de la AEP. Iarasi pentru a preintimpina "eroarea" umana.

        E una sa bagi cateva linii de cod pentru un proiect la facultate si altceva sa dezvolti un sistem informatic care sa opereze, fara eroare, la nivel national, in medii eterogene, cu trasabilitate clara a actiunilor, auditabil, securizat, monitorizat,

        Problemele adevarate sunt doua:
        1. Este un sistem independent sau va fi inclus in sistemul de numarat voturi?
        2 Cel mai important: va exista undeva un loc unde se va marca cine a fost si cine nu a fost la vot.... asta deja e o problema de etica....
  • +19 (19 voturi)    
    informatizare (Vineri, 20 iulie 2012, 19:56)

    dan2 [anonim]

    Nu vor sa informatizeze sistemul de asigurari de sanatate. Cine sa vrea sa informatizeze sistemul de vot. Informatizare = verificare = transparenta. Dar sa nu credem ca acel soft faimos va rezolva ceva: se introduc datele cu erori, cade reteaua, se blocheaza serverele. Lozinca: "noua nu ne este frica de softul pentru depistarea votului multiplu, stim sa il fentam".
  • +24 (24 voturi)    
    qrqrwqr@yahoo.com (Vineri, 20 iulie 2012, 20:20)

    pinto [anonim]

    Dragilor, nu votul multiplu este marea problema la alegeri sau referendumuri, ci votul celor care stau acasa si se trezesc ca au votat. Cred ca ar fi democratic sa se publice pe un site toate listele cu votantii care au semnat pe ele. Multi o sa ramaneti surprinsi ca ati votat desi nu ati fost la vot.
    • +2 (2 voturi)    
      la asta ma gandesc si eu (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 9:10)

      franz [utilizator] i-a raspuns lui pinto

      Cei care raspandesc chemarea la boicotarea referendumului nu iau in calcul faptul ca, in locul lor vor vota altii........sau, cei ce vor sa ne tina acasa sunt tocmai cutrele de la USL si spalatii pe creier de catre latrine. Zic si eu.
      Nu vreau sa legitimez suspendarea asta care, NU SE BAZEAZA PE NIMIC - l-au suspendat ptr ca asa au vrut ei, ptr ca le sta in coaste, nu ptr ca ar fi comis o fapta grava (mai grava decat faptele lor, in nici un caz)
      Deci, ce e de facut?
  • +29 (29 voturi)    
    Frauda (Vineri, 20 iulie 2012, 20:23)

    buncrestin [utilizator]

    Intentia de frauda a USL este evidenta...va fi mai rau ca pe vemea comunistilor
    • +10 (10 voturi)    
      :) (Vineri, 20 iulie 2012, 22:43)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      daca e asa evidenta, sa o trecem deci in lista lui Barosso, sa raspunda Pontacu la problema ....sper sa nu o copieze dupa modelul de la ambasada din Franta, ca la al doilea plagiat intra in cartea recordurilor...
  • +22 (22 voturi)    
    Ponta - fiara disperata - va frauda la referendum (Vineri, 20 iulie 2012, 20:48)

    Sergiu [anonim]

    Victor Viotrel Ponta dizolva tot ce ii sta in cale. Omul e dus. Din pacate copilul cu zambet de m .mouse ne conduce si o face prost .....rau de tot!!!!!!Minte, minte minte si iar minte. Sunt sigur ca va face tot ce ii sta in putinta sa fraudeze alegerile. e ultima lui sansa. Daca pleaca acum e terminat. Va ingrosa obrazu, va pune gaj viitorul nostru, se va pune rau cu occidentul, dar ce mai conteza, scopul ( chiar daca e penal) scuza mijloacele. Mi-ar place sa-l vad langa Nastase, dar nu numai pentru 2 ani ci pana va recunoaste ca: a plagiat, a fost implicat in scenariu pentru scaparea lui Nastase, etc etc.E clar vede negru in fata ochilor cand aude de Basescu
    • +12 (12 voturi)    
      o parere (Vineri, 20 iulie 2012, 23:14)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Parerea mea este ca VP, in eventualitatea ca ar dori sa plece, nu va fi lasat. Este tinut artificial in viata pentru ca va trage tot trenul dupa el si e prea putin timp ramas pana la parlamentare, nefiind loc de "recuperare".

      Nici macar nu discut despre faptele lui de vitejie, intre atatia spalati pe creier si de-o parte si de alta, e greu sa iti formezi o opinie fara a fi etichetat, dar el nu va pleca. S-a pus in miscare o masinarie care este peste capul lui Ponta si chiar al lui Antonescu. Si daca mor vor fi legati de locomotiva si trenul merge mai departe.

      Va urma o lupta pe viata si pe moarte in urmatoarele luni, pana la alegeri, cu toate armele din dotare.

      Pe de o parte noi castigam, deoarece asa iese rahatul la suprafata, pe de alta pierdem (si cred ca mai mult), deoarece se duce dracului si bruma de economie pe care o avem.
  • +12 (12 voturi)    
    Frauda marionetelor (Vineri, 20 iulie 2012, 21:22)

    Trojan.H [utilizator]

    Marionetele Rusiei pregatesc cea mai mare frauda din istoria Europei. Nimeni nu se mai indoieste de asta.
  • +12 (12 voturi)    
    nimic nou ! (Vineri, 20 iulie 2012, 21:41)

    tina [anonim]

    ce va surprinde ?? probabil ca numai la Referendumul de demitere a lui TB este voie sa se fraudeze. Pun pariu ca daca ramanem pe cap cu Ponta , Antonescu si USL nu mai scapam de ei !!!!!
  • -7 (7 voturi)    
    Iesiti la vot (Vineri, 20 iulie 2012, 22:10)

    panselutzavesela [anonim]

    Oameni buni, ce atata cearta? Cine ii vrea in continuare pe Anastase, Udrea, Blaga, Baselu, voteaza cu Nu, cine vrea schimbarea, voteaza cu DA.
    Important este sa avem un referendum valid.
    • +11 (11 voturi)    
      intrebare (Vineri, 20 iulie 2012, 23:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui panselutzavesela

      Te-ai gandit ca exista si varianta in care nu ii vrem nici pe aia, nici pe ailalti si ca toata mizeria asta cu suspendarea nu ne intereseaza?

      Te-ai gandit ca nu vrem sa validam un referendum cu care nu suntem de acord? Ca este sau nu demis Basescu este mai putin relevant, deoarece pulimea va fi pacalita si furata in continuare, dar unii chiar vrem sa ne exercitam dreptul obtinut in '89 de a NU participa la vot. Cei care te iti spun ca atunci s-a obtinut dreptul te vot isi bat joc de tine. Inainte toata lumea vota.
    • +7 (11 voturi)    
      NU , iesiti la vot.... (Vineri, 20 iulie 2012, 23:36)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui panselutzavesela

      referendumul asta trebuie boicotat, nu este legal.
  • +8 (8 voturi)    
    vigilenta pentru democratia noastra !! (Vineri, 20 iulie 2012, 22:11)

    anton [anonim]

    fraudare la greu in partea usl intrat in panic! in 47 a fost joaca de copil pe laga ce fac astia. singura solutie sa fim cu ochii pe urne si um sesizamceva, poze si anuntarea ambasadelor occidentale...!!.
  • -5 (5 voturi)    
    referendum (Vineri, 20 iulie 2012, 22:54)

    dinu211 [anonim]

    Daca va incerca cineva fraudarea acela va fi Basescu, Jos Basescu DA la referendum
    • +8 (8 voturi)    
      @dinu211 (Vineri, 20 iulie 2012, 22:58)

      F. [anonim] i-a raspuns lui dinu211

      Poate explici si cum face Basescu fraudarea asta.
      Parca organizatorii sint cei din USL ..
      Btw, 211 e indexul care spune cite nick-uri folosesti pentru postari ?
    • +5 (5 voturi)    
      Bineinteles (Vineri, 20 iulie 2012, 23:06)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui dinu211

      ...ca dintre cele 2 parti (chiar, de ce sunt 2 parti politice in cazul suspendarii si a unui referendum?) Basescu este singurul care are interes sa fraudeze, doar el a si initiat actiunea de suspendare, nu?

      Oameni buni, de ce sunteti activi in a va mentine spalati pe creier? Chiar va place viata de vesnic infometati si batjocoriti?
    • +6 (10 voturi)    
      NU.....VOTATI (Vineri, 20 iulie 2012, 23:37)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui dinu211

      referendumul asta e o pacaleala.
  • +10 (10 voturi)    
    SUNTEM MULTI.. (Vineri, 20 iulie 2012, 23:00)

    claudiu [anonim]

    dati un mesaj clar ce trebuie sa facem la referendum NU MAI VREM COMUNISM!
  • +10 (10 voturi)    
    Facem pariu ca va fi Ghita? (Vineri, 20 iulie 2012, 23:03)

    Petran [utilizator]

    Nu credeti ca va iesi firma lui Sebastian Ghita? Au amanat poate ca nu a apucat sa depuna el oferta. Prietenii lui din PSD stiu de ce:)
  • +7 (9 voturi)    
    vot (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 0:29)

    TDragos [utilizator]

    Ca protest fata de actuala clasa politica nu o sa merg la vot pentru referendum dar vreau sa verific ca nu a votat "cineva" in numele meu.

    Se poate verifica la Autoritatea Electorala daca o persoana a votat?

    Intentionez sa le trimit pe 30 o cerere sa-mi spuna daca apar ca am votat sau nu.

    Cine plateste transportul celor care stau pana la ora 23 in sectia de vot? Din cate stiu este interzis in Romania sa muncesti 16 ora intr-o zi?
    S-au sesizat autoritatile in privinta acestor abuzuri?
  • +8 (8 voturi)    
    Aici Radio Erevan (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 0:36)

    adrian [anonim]

    -De ce si-a pus tenul in pericol Crinul Crinilor si a participat asa de devreme la sedinta de ieri,mai ales ca-l durea undeva de atentatul din Bulgaria?Sursa noastra este Copypastetotul;daca a mintit din nou,asa sa fie.
    -Pentru ca niste nevolnici de la Senat nu l-au inghesuit unde trebuia pe cineva,nu spun cine,persoana importanta!si a trebuit sa faca el pe mana care sa dea un picior in chiuveta si s-o sparga, fara succes insa
    -.De ce Crin zis El Discreto a asteptat apoi mai mult de o zi ca sa se produca in sezatorea in care a tipurit sa auda si Conu Obama si tanti Hillary peste mari si tari?
    -Ca sa ii demonstreze d-lui Mark cat de cuminte este de fapt el,dupa ce a mai primit un telefon in cap!
    Si uite asa s-a facut ca trei cavaleri de Malta au venit la o anume licitatie fara ca macar sa citeasca caietul de sarcini
    Din emisiunea -Noapte buna, povesti pentru adormit romanii ,cei pe care Crin zis El Discreto ii crede retardati mintali
  • +8 (10 voturi)    
    Referendumul asta pana la urma e foarte ciudat (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 0:39)

    kebab [utilizator]

    Abia acum mi-am dat seama de o realitate despre care toti vorbim. Fac un exercitiu logic luand in considerare urmatoarele fraze: 1.) -Daca ma duc la referendum si votez NU, Basescu ramane. 2.) -Daca NU ma duc la refedendum si NU votez cel mai probabil nu se ajunge la 51% din electorat deci Basescu ramane. In concluzie eu de ce sa ma duc la Refedendum sa imi pierd timpul, cand cel mai probabil majoritatea o sa stea acasa astfel Refedendumul avand acelasi rezultat prin neprezentarea a 51% din electorat.
  • +8 (8 voturi)    
    din prea putul gandirii (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 0:53)

    explodezu [utilizator]

    va spun: oameni buni, eu m-am saturat sa fiu prost si sa traiesc printre prosti. vreau alta viata pt copiii mei. in 92 l-am votat pe iLIESCU, lucru pe care nu pot sa mi-l iert nici acum. eram un student ignorant vis-a-vis de prezentul pe care il traiam si nu puteam sa concep ca as fi putut sa mor de 3 ori la rEVOLUTIE fiind un figurant intr-o piesa dramatica in regia unui ateu. si culmea, figurant neplatit.
    e timpul sa nu ne mai credem nuferi intr-o mlastina plina de buruieni: pai unde va credeti voi, elevatilor, in Germania, in Anglia ... de va inchipuiti ca astia or sa pice pe spate ca voi a-ti boicotat referendumul ca sa le demonstrati ca este neconstitutional. o sa-i doara in CUR. pardon: o sa le convina.
    probabil ca o sa fie o pezenta in jur de 50%. si avand in vedere ca de vre-o 10 ani cam asta este cifra, cum credeti voi ca va exista vre-o sursa media care sa spuna: domnule, au lipsit constitutionalii (poate latrina3 ... ha,ha...).
    sper ca acelor elevati, care ani de zile au gandit ca acest principiu democratic al votului este inutil, sa le fi ajuns cutitul la creier. daca nu vreti sa fiti operati pe creier - ACTIONATI. ACUM ORI NICIODATA - poate aceste cuvinte intruchipeaza realitatea mai bine ca atunci.
    tot timpul m-am gandit ca prostia si ignoranta poporului roman nu poate dainui la infinit. poate ca acum este momentul sa iesim din adormire. indiferent ce se va intampla la referendum (cu o singura intrebare: daca vor castiga usl-isti vom mai putea striga prea mult pe caldaram?) noi cei cu neuronii partial intregi trebuie sa ne cerem dreptul de a trai normal.
    in final va spun o vorba consacrata care trebuie sa fie sangele nostru in aceste zile: NU POT EI FURA CAT PUTEM NOI VOTA!
    Dumnezeu sa ne dea minte si suflet.
  • +10 (10 voturi)    
    adaugare (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 1:00)

    explodezu [utilizator]

    si pdl-ul are puscariabili lui care nu-l mai vor pe BASE presedinte. si ce credeti ca striga ei ?
    NU E CONSTITUTIONAL. BOICOTAM REFERENDUMUL.
    alianta PA (ponta antonescu)
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 8:13)

    Ariona [anonim]

    si daca se voteaza cu acte de identitate false, pe astea cum le pot verifica?
  • +2 (2 voturi)    
    Clar de tot!!!! (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 10:43)

    ada [anonim]

    Mai are cineva vreun dubiu ca referendumul va fi fraudat ??
  • +2 (2 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 10:47)

    Wanga [utilizator]

    Listele din fiecare sectie de votare cu semnaturi sa fie facute publice sa vada fiecare cetatean daca intr-adevar a vota el sau altcineva l-a semnat si a votata in locul sau
    tariful la alegerile trrecute a fost cativa lei pentru o pozitie manarita in liste!
    daca intr-un bloc au votata sa zicem 20%, la inchiderea sectiilor, apar cam 50-60% votanti!!
    si cum votul s-a prelungit pina la orele 23 va dati seama pe ce se bazeaza PI si PM cand spun ca-si dau demisia daca.......!!
    Deviza comunistilor a fost nereu: nu conteaza cati voteaza ci doar cine numara?!
    Cine garanteaza corecta desfasurarea votului la referendum si mai ales cine controleaza desfasurarea referendumului??

    singura solutie ar fi ca societatea civila neaservita si necumparata sa solicite paritate cu autoritatile in sectiile de votare, orice derapaj sa fie sesizat de urgenta ambasadelor statelor din UE !!
  • 0 (0 voturi)    
    Astea sunt texte (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 21:36)

    fefe [anonim]

    Autoritatile au voie sa faca achizitii directe in cazuri de urgenta. E un caz de urgenta, dar acum nu se poate. Altfel te crucesti cate motive ca fatarea pisicii o sa le gasiti prin justificari pentru achizitii directe.

    Sa vedeti cate milioane de alegatori vor fi la sectiile speciale din Constanta.

    La alegerile locale umbla un zvon prin lumea taximetristilor legat de carat saci cu buletine de vot gata stampilate la Constanta (nu spun pentru cine persoana importanta). E doar un zvon si nu e verificat in niciun fel, luati-l ca atare. Dar prea se potrivesc toate.