Bloomberg: Esarfe Burberry, supendari, plagiat - Romania nu este niciodata plictisitoare

de George Stefan     HotNews.ro
Vineri, 20 iulie 2012, 16:39 Actualitate | Esenţial

"Romania nu este niciodata plictisitoare", concluzioneaza, intr-un articol intitulat "Esarfe Burberry, supendari, plagiat" al lui Marc Champion, membru al echipei de editorialisti de la Bloomberg, care a facut recent o calatorie de la Istanbul la Londra, trecand prin tara noastra.

Cu cateva zile inainte sa ajung in tara, intr-o calatorie din Turcia spre Marea Britanie, un fost prim-ministru, Adrian Nastase, a preferat sa se impuste mai degraba decat sa mearga la inchisoare pentru coruptie. El a ratat. Ranit la gat, acesta a fost transportat la spital cu o esarfa Burberry plasata in jurul ranii.

Bucurestiul, in acelasi timp, este animat de faptul ca primul ministru actual, Victor Ponta, a plagiat 85 de pagini din taza sa de doctorat cu privire la Curtea Penala Internationala.

Un pacat care a condus la demisia presedintelui Ungariei in luna aprilie si a unui ministru al Apararii din Germania, anul trecut. Dupa ce o comisie academica a confirmat copy-paste-ul lui Ponta, acesta a inceput sa dezmembreze comisia pentru a face decizia acesteia inutila. Apoi, a redus puterile Curtii Constitutionale asupra Parlamentului.

Ulterior, Parlamentul l-a suspendat pe presedintele Traian Basescu si a solicitat un referendum pe 29 iulie, pe motiv ca acesta si-a depasit puterile. Daca oponentii sai reusesc sa realizeze cvorumul, cel mai probabil va fi demis - masurile sale de austeritate l-au facut nepopular.

Alti lideri europeni au criticat aceste manipulari ale legilor. Bursa romaneasca a picat. Ponta nu a clipit.

Politica in Romania a fost intotdeauna sangeroasa si ciudata in Romania: ganditi-va la Nicolae si Elena Ceausescu, cel mai bizar cuplu care a condus o tara comunista in fosta Europa comunista, si cum au murit in fata unui pluton de executie in 1989, in ziua Craciunului.

Nastase considera ca presedintele Basescu a fabricat acuzatiile de coruptie impotriva lui. Ponta este convins de faptul ca presedintele este in spatele povestii de plagiat. Totodata, sustinatorii lui Basescu spun ca aceasta condamnare a lui Nastase este o dovada ca, pentru prima data, tara are o justitie independenta si functionala.

Pe fondul acestui zgomot politic, e greu de realizat care este pozitia guvernului in fata crizei financiare. Ponta si Nastase provin din ramasitele fostului partid comunist. Precedentele guverne de centru dreapta au fost obligate sa renunte la putere cand masurile de austeritate au declansat proteste la scara intregii tari.

Prima intalnire dintre noul guvern al lui Ponta si oficialii internationali in aprilie a fost dura, delegatia Fondului Monetar International fiind pregatita sa plece acasa. Cand discutiile s-au intrerupt, tonul s-a schimbat. Oficialii lui Ponta au spus ca se angajeaza sa respecte cerintele impuse Romaniei de FMI.

Asa cum primul ministru al Ungariei, Victor Orban, a descoperit, populismul poate fi o pedeapsa financiara pentru o tara aflata la mila pietelor globale.

Romania a fost lovita puternic de criza. Cresterea economica a scazut de la o rata de 7% in 2008 la -7 procent anul urmator. Intr-un efort de diminua deficitul, guvernul a impus o reducere a salariilor sectorului public de 25%, una dintre cele mai mari Europa. De asemenea, Boc a taiat pensiile si a crescut cota TVA cu 5 puncte procentuale.

Tara ofera un caz de studiu interesant pentru modul in care FMI si clientii sai, guvernele, par mai degraba macelari decat chirurgi prin felul in care manuiesc cutitele austeritatii. Cei mai multi economisti sunt de acord ca modalitatea cea mai buna de reducere a deficitelor nu este majorarea taxelor, care afecteaza negativ cresterea economica.

Si nici taierea oarba a salariilor, a numarului de locuri de munca si a bugetelor de-a lungul tarii, care tinde sa distribuie incorect eforturile, sa reduca cererea si sa scada eficienta institutilor.

Dar a decide unde pot fi facute taieri fara efecte negative ia timp, in special in tari ca Grecia si Romania, unde nu prea s-au inregistrat analize de cost-beneficiu a programelor guvernamentale, nici macar la nivel de baza.

Sa luam spre exemplu privatizarile. Romania are in jur de 1.000 de companii controlate de stat, care impreuna detin 5% din PIB prin arierate neplatitate catre furnizori. Acest lucru reprezinta un obstacol semnificativ pentru economie.

Guvernul a acceptat sa le privatizeze, insa pana de curand nu avea o lista completa a companiilor controlate de stat si cine le conduce. Ce sa vinzi si cum? Mai este multa munca de facut in acest domeniu.

In acelasi timp, deficitul bugetar trebuie sa fie redus rapid. Salariile din sectorul public au fost reduse in 2010 - o piedica pusa consumului intr-o perioada gresita - insa 15 procente au fost returnate in anul urmator. Acest lucru a fost posibil pentru ca politicile de inghetare a angajarilor au redus forta de munca si, prin urmare, cheltuielile cu salariile. Reintregirea salariilor este asteptata sa fie facuta in luna ianuarie. Salariile din sectorul public din Romania au crescut rapid in ultimii ani, facandu-l pe Basescu sa spuna in 2010: "Sectorul de stat este ca un om gras de 200 de kg stand pe un om mic de 50 kg, care este economia reala."

Acum, guvernul spune ca spera sa fie capabil sa iasa din criza prin reforme structurale care au ajutat Polonia sa fie o performera in ultimul deceniu. "Polonia si-a folosit gloantele. Acum noi suntem unde era Polonia in urma cu sapte ani", a spus ministrul roman responsabil pentru mediul de afaceri, Lucian Isar, atunci cand l-am vizitat in centrul Bucurestiului. "Suntem un guvern pro-business"

Oamenii de afaceri cu care am discutat in capitala s-au declarat sceptici ca Ponta va reusi acest lucru - dar ideea este corecta, spun ei.

Daca guvernul poate tine politica in afara economiei, simplificand sistemul fiscal si implementand toate reformele structurale necesare pentru a muta tara de pe pozitia 72 din clasamentul privind usurinta de a face afaceri al Bancii Mondiale, Romania poate deveni o putere regionala.

In mijlocul tuturor acestor luptele politice, acesta este un mare 'daca'.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7699 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Cred.. (Vineri, 20 iulie 2012, 16:50)

    EuM [utilizator]

    ca ar fi un bun slogan pt turismul romanesc... Romania neplictisitoare! :))))))))))))))
    • +7 (7 voturi)    
      Parca (Vineri, 20 iulie 2012, 18:34)

      Baba Ana [anonim] i-a raspuns lui EuM

      Parca era unul, ceva cu "mereu surprinzatoare".
    • +2 (2 voturi)    
      apropo (Vineri, 20 iulie 2012, 23:01)

      Mirinda [utilizator] i-a raspuns lui EuM

      Stiti de ce s-a impuscat Bombonel in gat ??? E, daca nu stiti, va spun eu, el de fapt vroia sa-l impuste pe Base, care-i statea ...in gat :))))
  • -3 (11 voturi)    
    un articol prea frivol (Vineri, 20 iulie 2012, 16:51)

    viadolorosa [utilizator]

    ...amice Bloomberg, esti prost sau incomplet informat...n-am citit nimic in articolul matale de lovitura de stat din Romania, de puciul fortelor de stinga, de anularea statului de drept, de incalcarea constitutiei, de incapacitarea Curtii constitutionale...
  • +22 (22 voturi)    
    denigrare!!! (Vineri, 20 iulie 2012, 16:53)

    Rolfians [utilizator]

    sa fie arestat acest Marc Champion defaimator la adresa tarisoarei noastre !!!
    Lasand gluma la o parte .... asta citesc investitorii straini despre Romanica .... si din pacate ei nu citesc adevarata sursa de adevar numita A3!
  • +14 (14 voturi)    
    Romania: mereu surprinzatoare! (Vineri, 20 iulie 2012, 16:57)

    Berzelius [utilizator]

    Concluzia: Avem o vara fierbinte.

    Insa s-ar putea ca la iarna sa ne apuce naduselile. Numa' sa nu facem gripa.
  • +11 (11 voturi)    
    cred ca Champion (Vineri, 20 iulie 2012, 16:58)

    flitmania [utilizator]

    este convins ca toti romanii sunt champions daca pot trai intr-un astfel de balamuc si fara sa se revolte.
    • +2 (2 voturi)    
      oare (Vineri, 20 iulie 2012, 17:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      eu cred ca autorul vede lucrurile obiectiv si intelege ca daca USL a ajuns la butoane inseamna ca are in spate sustinerea electoratului, deci nu poate concluziona decat ca majoritatea romanilor care voteaza sunt usor de pacalit...
  • +13 (13 voturi)    
    Excelenta analiza (Vineri, 20 iulie 2012, 16:59)

    ddanescu [utilizator]

    Romania nu e niciodata plictisitoare, dar murim de foame cu distractia in farfurie. Cei care nu reusesc sa isi limpezeasca politica risca sa se distreze in continuare pe plan economic.
  • +10 (10 voturi)    
    Boicot (Vineri, 20 iulie 2012, 17:19)

    Raju [utilizator]

    Plictisitoare sau nu, Romania este si Patria noastra. In momentul de fata toata lumea isi bate joc de noi, de politicieni dar si de poporul roman! De aceea voi boicota cu siguranta referendumul USL.
  • +4 (4 voturi)    
    nu are f mare importanta (Vineri, 20 iulie 2012, 17:37)

    dw [anonim]

    dar va rg...fular, nu esarfa. SCARF inseamna si una, si alta:)
  • +5 (5 voturi)    
    Nu degeaba ... (Vineri, 20 iulie 2012, 17:41)

    cmkp [utilizator]

    I-au spus i-au spus "Eterna si fascinanta Romanie" ... Au stiut ei ce-au stiut si uite ca acum stiu si altii :-)
  • +2 (2 voturi)    
    uitam de noi ? (Vineri, 20 iulie 2012, 17:41)

    livius [anonim]

    Un lucru este clar, faptul ca peste tot in lume, guvernele incapabile sunt ghidate de experimente FMI, unele reusite, altele nu. De aceea, fara un plan coerent, nu vom scapa de fmi. Poate doar vom plati dobanzi mai mari, dar imprumuturile raman. Privatizarile fortate, marea indicatie actuala pentru care se lupta taberele politice, ne-au arata deja care e rezultatul. Pe de alta parte, statul actual, pare incapabil insa, sa-si administreze averea. Sa produca plus-valoare, cu atat mai mult. So, statul se imprumuta in numele romanilor, romanii se imprumuta in nume personal daca bancile mai accepta. Mai conteaza daca presedinte e crin sau basescu ? Absolut deloc. Conteaza doar ca banii din viitoarele privatizari si cei produsi de catre noi, putini cat sunt, se mai scurg si catre clientii politici din cele 2 tabere. Si mai conteaza ca se cheltuiesc acum bani pe un referendum inutil. Din putinii bani existenti. Oficial - 1 eur/roman. Odata cu prelungirea referendumului la 16 ore, probabil dublu. Multe lucruri constructive se pot face cu banii astia, in loc sa-i aruncam pe o curva; politica este peste tot o curva, dar a noastra-i de lux deja. Luptele duse in derizoriu – „ai nostri au furat mai putin” - nu duc la nimic bun. Participand la acest referendum, le legitimam actiunile. Neparticipand, irosim opinia si banii. Asta e dilema. Amendarea lor ar presupune o participare foarte scazuta in toamna, la parlamentare, dar, conform legii, oricum se aleg.
    Aici ar fi nevoie de prag electoral. Este singura optiune de a le demonstra prin neparticipare, ca nu mai reprezinta solutii viabile si trebuie sa se retraga; Toti. De unde altii ? Ar fi destui, independenti. Dar, daca vrei sa candidezi ca independent, ai piedici legisative in primul rand si piedici comunicationale in cel de-al doilea.
    va urma...
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem vedete in presa internationala (Vineri, 20 iulie 2012, 17:42)

    Demosthenes [utilizator]

    E foarte bine ca presa internationala nu ignora derapajele din Romania. Din pacate, majoritatea populatiei nu citeste presa internationala. Pentru ei The economist, Bloomberg, Le Monde , DW nu reprezinta nimic. Din contra , datorita hidoaselor deformari din popularele televiziuni, se ajunge la o ura incredibila fata de tot ce e in afara tarii.

    Cred ca ar trebui traduse in limba romana articolele din presa straina, si cumva prezentate romanilor din toate mediile, si nu doar pe internet.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Vineri, 20 iulie 2012, 23:43)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Demosthenes

      Iata un articol fain din Deutsche Welle:
      http://www.dw.de/dw/article/0,,16114312,00.html
      (am fost atent cum scriu numele DW sa nu se supere gramaticii de aici pe mine :)))
      De la Micul Titulescu la Micul Ceausescu :))
      Citat
      "Comisia de Etică a Ministerului Educaţiei ba e susceptibilă să judece plagiatul unui ministru, cazul Mang, ba nu e. Mai nou, după ce-a fost schimbată din temelii, a redevenit capabilă. Dixit Ponta. Orwell, unde eşti. "
  • +3 (3 voturi)    
    uitam de noi (Vineri, 20 iulie 2012, 17:42)

    livius [anonim]

    Cum se poate schimba asta ?
    Printr-o presiune constanta si concertata a societatii civile. Dar societatea este impartita in tabere implicate in acest razboi fratricid, nici macar transpartinic si pierde din vedere cauzele, vanand cu fervoare efectele. Deci, vina ne apartine :). Ne transformam in mici clone ale lui ponta, crin, base si chiar ceausescu si uitam de noi !
    Am plecat sa beau o bere. Ma costa cat partea mea din acest referendum inutil.
  • +2 (2 voturi)    
    ignoranta (Vineri, 20 iulie 2012, 17:45)

    liriodendron [anonim]

    Mecanismele macroeconomice si economice sunt o enigma pentru majoritatea populatiei votante !!! sa nu ne miram ca sunt usor de manipulat de catre politicieni.
    • +1 (1 vot)    
      Tragedia e ca sunt un mister.. (Vineri, 20 iulie 2012, 17:58)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui liriodendron

      .. si pentru majoritatea politicienilor. Berlusconi a fost silit sa-si dea demisia doar fiindca crescuse cu 2 pct. rata dobanzii de imprumut! La noi urca cursul, zburda somajul, creste deficitul...si baietii lupta cu lozinci staliniste demascand dusmanul!
  • 0 (2 voturi)    
    traducere (Vineri, 20 iulie 2012, 17:53)

    alip [utilizator]

    Nici macar faptul ca stiti prea bine ca era fular nu va impiedica sa traduceti "scarf" in cazul asta drept "esarfa"?
  • +1 (1 vot)    
    gatuit de tirania modei (Vineri, 20 iulie 2012, 18:06)

    paranoid_android [utilizator]

    Cum de ne-a scapat marca esarfei ?!
    Tirania modei s-a raspandit peste tot...
  • +1 (1 vot)    
    Romania (Vineri, 20 iulie 2012, 18:11)

    snowman [utilizator]

    traiesc in Canada de aproape 10 ani de zile si cand citesc articole de acest gen (nu putine) si mi se face rusine sa spun ca sunt de origine romana.
  • +3 (3 voturi)    
    Concluzia: Unii "experți" sunt uimitor de proști. (Vineri, 20 iulie 2012, 18:18)

    The Knight [utilizator]

    Acum câteva minute, la Antena3, un invitat "inteligent" de stânga, afirma cu certitudine că "Marea Britanie NU are constituție!", contrazicând astfel cele spuse de un invitat de dreapta, ce afirma că democrația modernă înseamnă, în primul rând, respectarea constituției. Răspunsul meu, ca absolvent de facultate și masterat în UK, pentru acel IMPERTINENT de stânga, este următorul: Domnule diletant, Marea Britanie este o monarhie constituțională. Ea se bazează pe constituție, respectată de oricine, începând cu cei din 'the House of Commons' până la cetățeanul de rând. Constituția este de asemenea monitorizată și apărată de monarhie. Deoarece este o formă mai aparte de constituție, o constituție necodificată/nescrisă, ea nu este prezentă într-un document formal care să definească limitele și puterile guvernului. Apărătorul suprem al constituției este Regina, astfel guvernul putând fi demis de către aceasta, în cazul unei abateri non-constituționale, precum cele din țara noastră, din ultimele două luni. Cu respect, din Londra.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa intelegem ca (Vineri, 20 iulie 2012, 18:31)

    Votati pe 29! [utilizator]

    ... aceasta este una din putinele arme care i-au mai ramas lui Basescu prin presa? Un articol care sustine ca preseditnele suspendat este aproape un sfant. Saracul, vai de el! Schimbarea sa cu un nou presedinte presupune printre mutle altele intrarea dansului in randul acelor hoti, corupti, banditi pe care a tot incercat sa ii pedepseasca pana acum, nu va mai avea putere suficienta ca sa impuna ascundere de ochii lumii de rand a tuturor mizeriilor pe care le-a facut.
    • +3 (3 voturi)    
      După Năstase, vine Voiculescu. (Vineri, 20 iulie 2012, 18:46)

      The Knight [utilizator] i-a raspuns lui Votati pe 29!

      Prietene, spre sincera ta frustrare, lui Băsescu nu îi poți aduce acuzații decât inventându-le, pe când, în tabăra cealaltă, corupția este în floare, iar pușcăria urmează. Ne vedem pe 29, la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Onest (Vineri, 20 iulie 2012, 19:27)

    Publicus [utilizator]

    Eu apreciez acest articol ca fiind neutru, onest, in care se prezinta lucrurile exact asa cum sunt. Din nefericire prea multa (alta) lume incearca sa ne convinga ca lucrurile sunt altfel decat se vad, fie de o parte, fie de cealalta. Se pare ca trebuie sa facem ca in fotbal, sa cerem arbitrii straini.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta la referendum (Sâmbătă, 21 iulie 2012, 13:41)

    Austral [anonim]

    Sunt la curent cu opinia ca referendumul trebuie boicotat prin neprezentare. Cei care isi pun "intrebarea mergem sau nu la vot?" si cei care deja au raspunsul "nu mergem!" sunt doar voturi pierdute. Argumentul ca prin prezenta se "valideaza" o mascarada e fals. Exprimarea optiunii prin vot este un drept. Din pacate nu si o obligatie legala.
    Probabil nu se vor duce la vot cei care vad dincolo de 25% taiere din salariu sau pensie. Pacat. Raman cei de tipul care la Ploiesti au votat sperand la pensii municipale.
    Sa nu dramatizati pe 29 iulie seara si 30 iulie daca masa critica se va dovedi formata din cei pe care ii dispretuiti sau bodoganiti cand sunteti la bere dupa ce ati terminat programul de lucru "la firma".
    Eu voi vota NU.

    Salutam,

    A.