Cod rosu de alerta pe toate aeroporturile din Romania in urma atentatului din Bulgaria

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 17:52 Actualitate | Esenţial

Ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, a declarat, joi, la Constanta, ca a fost instituit codul rosu pe toate aeroporturile din tara in urma atentatului din Bulgaria, anunta Mediafax.

"Da, este cod rosu pe toate aeroporturile din Romania. Imediat, aseara, dupa ce s-a intamplat evenimentul s-a luat aceasta masura, deci atentia este sporita. Sunt masurile maxime de siguranta luate si este normal, in cazuri de urgenta asa se procedeaza", a afirmat Silaghi.

Opt persoane au fost ucise, iar 37 ranite in urma unui atac terorist comis miercuri la aeroportul din Burgas, cand un autocar care transporta turisti israelieni catre statiunea Sunny Beach a explodat.

Atentatul din Bulgaria a fost unul dintre subiectele sedintei de joi a Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, de la Palatul Cotroceni.

Joi, premierul a spus, pe Autostrada Soarelui, ca la CSAT se va discuta despre tragedia de la Burgas si despre masurile pe care Romania trebuie sa le ia, existand anumite proceduri in astfel de situatii.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2019 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Sa scoata codul rosu (Joi, 19 iulie 2012, 17:58)

    Empire [anonim]

    La noi nu se intampla atentate, la noi se lovesc singure tranvaiele.
    • -1 (3 voturi)    
      Uite cine critică.. (Joi, 19 iulie 2012, 19:08)

      The Knight [utilizator] i-a raspuns lui Empire

      Nu înțeleg cum pot unii ca tine să critice un sistem politic, când ei nu sunt în stare nici măcar să se exprime corect în limba română. Nu ți-e un pic rușine? Mai bine te exprimai în limba ta natală, maghiara. Corect, în limba română, este 'TRAMVAIELE', nicidecum 'tranvaiele'. Încet-încet, înțelegem cine stă și comentează pe acest HotNews. Singuri vă dați de gol. Dar, ce-i mai grav, îl trageți în jos pe Băsescu.
      • +2 (4 voturi)    
        Iti dai seama... (Joi, 19 iulie 2012, 19:13)

        lalala [anonim] i-a raspuns lui The Knight

        ...ca a glumit! Era o ironie si o greseala gramaticala intentionata. Mie mi-a placut, m-a amuzat :)
        • +1 (1 vot)    
          Te amuză pocirea limbii române. Ce să mai zic.. (Joi, 19 iulie 2012, 20:35)

          The Knight [utilizator] i-a raspuns lui lalala

          Haha, ce penal ești. Altă scuză mai aerată nu ți-a generat mintea aia putrezită? Ar trebui să plângi, nu să te amuze. Ați început să acoperiți greșelile agramaților, ați devenit sclavii nedreptății? Felicitări HotNews.
  • +4 (6 voturi)    
    praf (Joi, 19 iulie 2012, 18:05)

    Io [anonim]

    Sa inteleg ca azi dimineata nu era nici o problema, dar acuma e.
  • +9 (11 voturi)    
    Noi prieteni la voi (Joi, 19 iulie 2012, 18:20)

    Hassan [anonim]

    Noi nu pus bomba la romania, noi placut, ajutat romani la turism, femei frumos, ajutat mult bun timp arme Ceausescu. الله أكبر
    • 0 (0 voturi)    
      noi (Joi, 19 iulie 2012, 19:47)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Hassan

      bunii pretini cu romanii este, ei ajutat spalat bani aici, ajutat tabere antrenament , de ce facut rau la romanii?
  • 0 (0 voturi)    
    vai mama noastra! (Joi, 19 iulie 2012, 19:31)

    stefan [anonim]

    Daca nu se intampla tragicul eveniment din Bulgaria, mai era cod rosu de alerta? Asemenea evenimente tragice se previn, nu incercam sa ne dam cocosi dupa ce au trecut! Vai mama noastra!...