Patriarhia Romana ii indeamna pe credinciosi la "rugaciune pentru ploaie"

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 19 iulie 2012, 15:55 Actualitate | Esenţial

Patriarhia Romana adreseaza  "un indemn staruitor ierarhilor, clericilor si credinciosilor ortodocsi sa intensifice rugaciunea pentru ploi linistite, folositoare vietii oamenilor, vietuitoarelor si aducatoare de rod bogat al pamantului".

"In aceasta perioada de seceta, care afecteaza grav culturile agricole, cu multe consecinte imediate si pe termen lung asupra vietii oamenilor, increzatori in milostivirea lui Dumnezeu, sa avem nadejde ca El va raspunde rugaciunilor noastre, potrivit cuvantului Mantuitorului Iisus Hristos, "toate cate cereti, cand va rugati sa credeti ca le veti lua si le veti avea" (Marcu XI, 24) si va opri seceta care a cuprins intreaga tara", se arata in comunicatul de presa emis de Patriarhie.

Administratia Nationala de Meteorologie a anuntat, joi,  ca vremea va deveni caniculara vineri, sambata si duminica, in regiunile sudice si sud-estice ale tarii. Se vor inregistra frecvent valori de 36...38 de grade si izolat, in dupa-amiaza zilei de sambata, chiar 39 de grade. Indicele temperatura-umezeala (ITU) va atinge si depasi pragul critic de 80 al disconfortului termic.


Citeste mai multe despre   






















2313 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    :))) (Joi, 19 iulie 2012, 15:59)

    dandra [utilizator]

    sunt ateu si ma deranjeaza acest articol!
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Joi, 19 iulie 2012, 16:36)

      0m [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      atunci roagă-o pe Mama Natură să ne dea ploi :D
      • +5 (5 voturi)    
        yeap (Joi, 19 iulie 2012, 16:45)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui 0m

        That'll help. Irigam si noi ceva?
  • +9 (9 voturi)    
    Foarte constructiv (Joi, 19 iulie 2012, 16:01)

    gogu [anonim]

    Ar trebui sa facem si sacrificii umane pentru satisfactia zeului...
    • +1 (1 vot)    
      merita incercat (Joi, 19 iulie 2012, 17:21)

      draq [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ar trebui sacrificata toata clasa politica, niste judecatori si cat mai multi preoti.
  • +8 (8 voturi)    
    prefer o paparuda (Joi, 19 iulie 2012, 16:02)

    Lucian* [utilizator]

    macar acolo sunt fete topless :)
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt un păcătos... (Joi, 19 iulie 2012, 16:03)

    333 [utilizator]

    ...şi nu am voie să comentez ce zic mai marii bisericii ortodoxe române - voi face ascultare, dar poate ar fi bine, noi creştinii, să ne rugăm şi pentru statul de drept în România - pentru Judecătorii şi Procurorii cinstiţi, pentru Comisarii Europeni, pentru ONG-ştii, analiştii şi comentatorii cinstiţi, şi pentru politicienii şi oamenii care au luat o poziţie publică, fie chiar ieşind în stradă, care s-au zbătut pentru statul de drept, şi pentru România!

    Doamne, ajută-le şi miluieşte-i!
  • +5 (7 voturi)    
    Paparuda, ruda, vino de ne uda! (Joi, 19 iulie 2012, 16:04)

    Baba Ana [anonim]

    Tocmai am revazut Season of the Witch.

    Cred ca si BOR.
  • +5 (7 voturi)    
    uite de unde iese profitul patriarhiei (Joi, 19 iulie 2012, 16:05)

    flitmania [utilizator]

    mai o ruga pentru ploaie,mai un ban in cutia milei si asa biserica este business.
  • +6 (8 voturi)    
    NU (Joi, 19 iulie 2012, 16:07)

    _florin_ [utilizator]

    Un asemenea primitivism nu poate duce decat la inapoiere.

    Reusim sa avem un comportament identic cu cel al stramosilor nostrii, iar ei aveau cel putin scuza de a fi analfabeti si lipsiti de orice sursa stiintifica de informare.
  • +12 (14 voturi)    
    vai de capu notru..... (Joi, 19 iulie 2012, 16:12)

    sorin [anonim]

    patriarhia ne indeamna sa ne rugam cu totii pentru ploaie.
    evident e mai usor sa stai sa te milogesti la.... decat sa ne facem instalatii de irigare.
    cine draq mai are chef de lucru in tara asta, avem Dunare,avem mare, avem rauri in aproape toate orasele, avem apa potabila la adancime, dar hai sa stam cu mana in cur si sa ne rugam, poate poate ne iriga ceru, ca noi am furat instalatiile facute de ceasca.
    unde am fost unde am ajuns.......
    • +3 (5 voturi)    
      + (Joi, 19 iulie 2012, 16:35)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Ti-as da 10 plusuri daca as putea!

      sau pe scurt: "Dumnezeu iti da, da' nu-ti baga-n traista!"
  • +4 (6 voturi)    
    Mdah (Joi, 19 iulie 2012, 16:13)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ne indeamna la dansul ploii :|
  • +6 (8 voturi)    
    Cretini (Joi, 19 iulie 2012, 16:17)

    Drac latinu [anonim]

    Evul mediu inca in floare in Romania :(
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Joi, 19 iulie 2012, 16:19)

    adib [anonim]

    primitivi.... dar nu ai ce sa ceri la o institutie care nu s-a mai reformat de sute de ani.
  • +6 (8 voturi)    
    MAI BINE... (Joi, 19 iulie 2012, 16:19)

    Jimmy Hoffa [anonim]

    BOR ar investi in sisteme de irigatii si sisteme de rachete care sa ajute la formarea norilor. O catedrala nu de 500 de milioane de euro, ci de 200 de milioane, iar cu restul de 300 de milioane ar putea iriga tot sudul tarii.
  • +1 (1 vot)    
    nils bohr (Joi, 19 iulie 2012, 17:06)

    florinelul [utilizator]

    acum 25 de ani comunsitii atei ne irigau Baraganul, sudul Romaniei si Moldova. 25 de ani de bunastare mai tarziu, din instalatiile de irigare duse la fier vechi de capitalistii locali cu viziune ne-au mai ramas doar rugaciunile. sa ne rugam Domnului cat mai avem timp, ca poate se gasesc unii sa-l caseze si pe el.
  • +2 (2 voturi)    
    dA (Joi, 19 iulie 2012, 17:18)

    Babilou [utilizator]

    Curios ca BOR-ul n-a luat pozitie in evenimentele din ultimele saptamani. Putea macar sa indemne la "cumparare" politicienii...... dar e mai bine sa astepte finalul ca sa stie unde sa se pozitioneze.....la fel a tacut si pe vremea lui ceasca..... tacea malc si lauda....