UPDATE Guvernul a trimis o noua varianta de program al lui Ponta, fara sedinta CSAT. Tema ar fi urmat sa fie atentatul din Burgas, Bulgaria

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2012, 21:43 Actualitate | Esenţial

Guvernul a retransmis comunicatul privind programul de joi al premierului Victor Ponta, in care nu mai este mentionata participarea primului-ministru la sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii (CSAT), aceasta fiind a treia varianta de program trimisa de Guvern in decurs de o ora, precizeaza Mediafax.

Anterior, Guvernul a anuntat oficial ca premierul Ponta participa, joi, la ora 14.00, la sedinta CSAT.

Programul pentru ziua de joi al prim-ministrului Victor Ponta prevedea, pentru ora 14.00, participarea la sedinta Consiliului Suprem de Aparare a Tarii.

"Am vorbit cu presedintele in exercitiu, domnia sa va decide, daca va decide", a comentat Victor Ponta, la B1 TV, dupa publicarea informatiei legate de reuniunea CSAT.

El s-a declarat "absolut socat de ideea ca atat de aproape de noi s-a comis un atentat criminal", referindu-se la explozia de pe aeroportul de langa Burgas, in Bulgaria, in care si-au pierdut viata sapte cetateni israelieni.

Este "genul de atentate pe care suntem obisnuiti sa le vedem foarte departe de Romania" si reprezinta "o problema de siguranta nationala, in mod sigur".

"Confirma faptul ca am discuta acest subiect cu presedintele interimar", a adaugat Ponta, care a mentionat ca "decizia apartine presedintelui" Crin Antonescu.


Citeste mai multe despre   






















2912 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    inainte (Miercuri, 18 iulie 2012, 21:58)

    sebagain [utilizator]

    nici ca se putea scuza mai buna. Lovitura de stat merge inainte.
  • +1 (1 vot)    
    Performance (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:12)

    sebagain [utilizator]

    Hai sa-l vedem si pe Crin Antonescu cum perf ormeaza!
  • +2 (2 voturi)    
    Crin Antonescu e disperat sa fie presedinte (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:16)

    Gryphus [utilizator]

    e interimar de 9 zile si zilnic apare la tv, ori face o declaratie de presa despre nimic ori se invita in emisiuni pe la Antena 3, nu mai stie cum sa faca sa se vada ca e presedinte

    vrea sa fie "aclamat", sa faca bai de mulytime, sa-l iubeasca poporul. e fiert de dorinta de succes politic
  • +2 (2 voturi)    
    Profesionalism (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:17)

    rokoz [utilizator]

    Lipsa de profesionalism a acestui guvern este de neconceput. Chiar nu se gasesc niste consilieri care sa il tina in frau pe Ponta, sa nu ia decizii impulsive la fiecare minut? Sper ca experimentul Ponta ca si prim-ministru sa se termine cat mai repede si in locul lui sa fie pus un politician sau technocrat care GANDESTE inainte sa dea comunicate/interviuri. Ponta ca si leader este o cauza pierduta, atat pentru pardidul care il conduce cat si mai ales (cel mai important!!!) pentru Romania.
    Romania are nevoie de lideri adevarati, care sa reprezinte Romania in UE si in lume, nu de un carlan obraznic si iute de raspunsuri negandite.
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu si siguranta nationala? (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:22)

    Mihail_AD [utilizator]

    dormi linistit...
  • +2 (2 voturi)    
    presedintele (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:36)

    V.R. [utilizator]

    Cred ca presedintele (cu 'p' mic) va gasi in vis cea mai buna cale de a preveni astfel de atacuri pe teritoriu romanesc!
    • +1 (1 vot)    
      CSAT (Joi, 19 iulie 2012, 2:27)

      maria [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      De ce nu scriti care este adevaratul motiv al convocarii CSAT- ului ? Daca nu scriti despre STS- ul lu' basescu credeti ca nu se stie ?
  • +1 (1 vot)    
    Trist! (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:39)

    LiviuStefan [anonim]

    Astia sunt oamenii pe a caror competenta trebuie sa ne bazam in caz de pericol.Un repetent somnoros si un plagiator mincinos.
    Vai de noi!
  • +1 (1 vot)    
    orele 14, sedinta CSAT ??? (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:40)

    grosu [anonim]

    dar la ora aceea domnul presedinte interimar de-abia isi soarbe cafeaua cu lapte, in halat si papuci. dati-le-n colo de atentate, acum si-au gasit si astia sa puna bombe.
  • +2 (2 voturi)    
    Haha (Miercuri, 18 iulie 2012, 22:43)

    Orpheus [utilizator]

    "Guvernul a trimis o noua varianta de program al lui Ponta" - cu siguranta ai fi picat la bac cu asa o cunoastere a limbii romane.
  • +1 (1 vot)    
    Cum va place? (Joi, 19 iulie 2012, 0:21)

    Simon!Simon Temple [anonim]

    Aflat in faza de a promite orice,oricat si oricui, ,numai sa fie lasat in pace,Copyi!Copy Paste, inca prim ministru pana la publicarea deciziei privind plagiatul , a avut astazi doua remarcabile luari de pozitie,semn al unei activitati cerebrale vecina cu aploplexia .
    In prima,si-a chemat la lupta si maxima mobilizare in razboiul cu nazistii lui Basescu trupele deja puse pe picior de razboi de catre de acum de trista amintire presedinte de trei saptamani ultra discret (asta legat de natura ultradiscreta avortata de respectivul)
    Cea de-a doua ,ilustrata de exprimarea provenind parca din meandrele gandirii iliesciene..."Am vorbit cu presedintele in exercitiu, domnia sa va decide, daca va decide"....nu vine decat sa sublinieze odata in plus ca presedinte de trei saptamani ultra discret este deja prea preoucupat sa le-o traga celor de la Bruxelles,si nu mai vrea sa ridice norodul la lupta ca sa-i invete minte pe acestia,folosind prastii cu scuipat,ci se gandeste sa puna in aplicare strategii avansate, inainte chiar de a le gandi,privind desantarea unor formatiuni numeroase de romani,doar doar ii vom putea molipsi de tarele noastre... .
    Si asta in timp ce,un fleac,Comisia Europeana ne da uppercut dupa uppercut pentru mica lor promenada de doua saptamani ,mana in mana in afara cadrului legal,finantarile europene sunt pe faras,leul se pierde in zarile aducatoare de inflatie serioasa si la 200 de km de Bucuresti teroristii islamici arunca in aer un autobuz cu israelieni;am uitat totusi ca,asa ,de o pofta, ni se da pe la nas cu masuri de relansare economica la care nimeni nu se va uita din cauza de certitudini privind unde duce mersul pe aratura!!
    Avand tot timpul din lume, acest presedinte de trei saptamani,si Crin,si discret,se intoarce pe partea cealalta sa mai traga un pui de somn.
    Trebuie sa fie odihnit pentru titanicul efort de a participa la mitingurile anti...sau pentru, ?...asta chiar nu mai stiu....