The Guardian: Premierul roman abuzeaza sistematic Constitutia, spune UE

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 20:15 Actualitate | Esenţial

Autoritatile europene au intervenit puternic in disputa politica brutala ce paralizeaza Romania, acuzadu-l pe premierul Victor Ponta de incalcarea sistematica a Constitutiei tarii si subminarea statului de drept in campania sa de a-l destitui din functie pe presedintele Traian Basescu, scrie publicatia britanica The Guardian, dupa consultarea proiectului raportului MCV intocmit de Comisia Europeana in privinta Romaniei.

Raportul de 22 de pagini al CE care evidentiaza esecurile Romaniei de respecta standardele legale ale Uniunii Europene, obtinut de The Guardian inaintea publicarii acestuia miercuri, mentioneaza ca Guvernul Ponta a ignorat Constitutia, a amenintat judecatori, a inlaturat in mod ilegal oficiali ai statului din pozitii cheie si a adus atingere sistemului democratic al separarii puterilor in stat in incercarea sa de a duce la indeplinire procesul de suspendare a presedintelui Traian Basescu.

Raportul Comisiei spune ca angajamentul guvernului roman fata de democratie a fost pus la indoiala. Intr-un limbaj neobisnuit de dur, Comisia Europeana a descris sistemul politic din Romania drept "puternic polarizat".

"Cu toate acestea, acest context politic nu poate justifica natura sistematica a mai multor actiuni. Acestea au ridicat serioase indoieli cu privire la angajamentul privind respectarea statului de drept sau a intelegerii principiului de functionare a statului de drept intr-un sistem democratic pluralist. Contestarile politice la deciziile juridice, subminarea Curtii Constitutionale, rasturnarea unor proceduri consacrate si inlaturarea atributiilor unor importante puteri in stat au pus sub semnul intrebarii angajamentul guvernului de a respecta statul de drept si independenta justitiei", se arata in raportul CE.

Bruxellesul a cerut ca Guvernul Ponta sa anuleze toate acele actiuni ce au fost vazute in mare masura drept un asalt asupra ordinii si procedurilor democratice, mai precizeaza The Guardian.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

4028 vizualizari

  • +31 (31 voturi)    
    mda... (Marţi, 17 iulie 2012, 20:26)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    cei mai informati oameni ai planetei se uita numai la antene... restul nu conteaza

    restul "e mincinosi"
  • +21 (21 voturi)    
    ******* (Marţi, 17 iulie 2012, 20:37)

    Andradda [utilizator]

    Unde e Nicolaescu sa ne explice ca acest raport este subiectiv si ca NU se refera la guvernul lui Ponta si la USL ci, asa, la cai verzi pe pereti...!?
    Maine cred ca USL va da lovitura finala, cand Parlamentul USLamist va incalca toate legile si va decide referendumul dupa bunul plac al lui Voiculescu.
    Ramane si decizia de plagiat a lui Ponta, decizie care ar putea intoarce toata situatia.
    Tare ma tem ca cei care vor lua decizia sunt mai interesati de fotoliile lor caldute decat de respectarea demnitatii academice.
    Bine-ar fi sa ma insel!
  • +24 (24 voturi)    
    Viol cu acte in regula ... (Marţi, 17 iulie 2012, 20:43)

    za-k [utilizator]

    la Constitutzie. Antena 3 incearca sa ne convinga
    ca la Constitutzie i-a placut, si n-a fost viol ci doar iubire pasionala.

    Violul e prezentat ca a diversiune si manipulare.
    A3 incearca sa ne convinga ca Constitutzia e de vina ca s-a imbracat ca o femeie usoara si a fost vulgara. Si oricum au auzit ei din surse sigure ca ii placea pe centura.

    Minciuna are picioare scurte orice ar incerca ei.

    Numa' bine,
    za-k/
    • +4 (4 voturi)    
      un comentariu... (Marţi, 17 iulie 2012, 22:50)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      ca un punct, pe 'i'! scurt, clar si la obiect!
  • +17 (17 voturi)    
    da chiar asa...unde e vanghelie? (Marţi, 17 iulie 2012, 20:43)

    adyQ [utilizator]

    ca mai ala lipseste de pe la tveu :))
    sincer parca l-as prefera pe ala presedinte decat pe antonescu, pacat ca nu8 s-au gandit sa zica ca the guardian e ziaru lu basescu si de aia ne minte :)
    • +2 (2 voturi)    
      Mai e un pas, doi (Marţi, 17 iulie 2012, 21:11)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui adyQ

      Fii pe pace, ca avem toate sansele sa ajungem si acolo ! Dupa ce Rusia isi va spune cuvantul despre "gravele" interventii ale UE in Romania( momentan cloceste raspunsurile cu maxima incordare pt cotcodacit!) Ponta & Antonesu +clica de rigoare formata in ultimii ani,vor ajunge sa spuna si asa ceva!! Apoi, se pregateste China. Un lucru sa fie clar: luptele din jurul Romaniei vor lua amploare. Teama mi-e insa ca expulzarea tarii ,in cele din urma , se va produce. Doar noi singuri ne vom putea salva de la acest dezastru. Referendumul si alegerile apropiate sunt o sansa unica.
      Jos Comunismul!!
  • +21 (21 voturi)    
    Deja vad raspunsul USL (Marţi, 17 iulie 2012, 20:46)

    CMihai [utilizator]

    "Comisia Europeana nu intelege nimic, este dezinformat de Monica Macovei si oamenii lui Basescu, si oricum ei nu au dreptul de a ne dicta ce sa facem". Cam asa va arata conferinta de presa dupa publicarea oficiala a documentului ...
    • +6 (6 voturi)    
      si o sa mai zica... (Marţi, 17 iulie 2012, 22:30)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui CMihai

      Da da, comisia n-are nici un consilier care sa verifice inainte o informatie, nici un serviciu secret nimic... citesc toti hotnews si asculta numa ce zice Basescu... Antonescule, nu le mai jigni inteligenta europenilor ca Dambovita nu trece pe la Bruxelles!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Dupa ani lungi de cercetare, (Marţi, 17 iulie 2012, 21:34)

    potaissa [utilizator]

    comisia FBI a clarificat atentatul asupra presedintelui
    american John F. Kennedy.
    La 22 Noiembrie 1963 , in Dallas ,toate gloantele au plecat din carabina manuita de Basescu.Monica Macovei si Elena Udrea au carat munitia.Stirea va fi transmisa in seara asta exclusiv de Antena3.
    La ora actuala , o comisie criminologa internationala cerceteaza dosarul Basescu/Macovei/Udrea si in legatura cu moartea lui Mihai Viteazul.Amanunte , ca de obicei la Antena3. Live.
  • +6 (6 voturi)    
    Vrem sa votam si in diaspora! (Marţi, 17 iulie 2012, 22:03)

    333 [utilizator]

    Nu ne luati sectiile de votare!

    http://www.thepetitionsite.com/264/944/826/ajutai-ne-s-putem-vota-la-referendum-i-n-strintate/
  • +7 (7 voturi)    
    Comunitatea internationala il sprijina pe Ponta (Marţi, 17 iulie 2012, 22:20)

    Trojan.H [utilizator]

    Voronin a declarat ca ii simpatizeaza pe Ponta si Crinzantema.
    Se aude!?! Ciocu' mic basistilor!
  • +2 (2 voturi)    
    nu a trecut (Marţi, 17 iulie 2012, 23:13)

    luci30 [utilizator]

    asa mult timp de cind in Austria a ales ca presedinte un milionar nationalist....Jorg Heider...A trebuit sa aleaga intre el si Comunitatea Europeana, iar ceea ce au ales se vede.....Partidele vin si pleaca,guvernele se fac pe 4 ani,dar TARA ramine. Si romanii....si unora dintre noi ne place Europa, cu tot ce presupune ea.
  • -6 (8 voturi)    
    un roman (Marţi, 17 iulie 2012, 23:23)

    armaghedon [utilizator]

    Serios ? Si de banul public cine a buzat in ultimii 8 ani ,nu scrie THE GUARDIAN ?De jaful facut de mafia PDL in 8 ani de guvernare, nu scrie acest prestigios ziar ? De Roberta Anastase care a abuzat la numaratoarea voturilor la legea pensiilor nu scrie ? De Blejnar care conducea mafia din vami si a fot pus in functie de PDL , nu scrie ?
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate ... (Miercuri, 18 iulie 2012, 0:12)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui armaghedon

      Base' si PDL si toata clica lui e de porc.

      Asta nu inseamna ca USL pot comite ilegalitatzi
      ca sa scape de ei invocind sprijinul popular.

      E ca si cum ai incerca sa vindeci un viol printr-o crima.

      Bineintzeles ca ai dreptul sa il sanctionezi la referendum cu un DA. E dreptul tau.

      Numa' bine,
      za-k/
      • +2 (2 voturi)    
        Păcat că nu e ca la austrieci... (Miercuri, 18 iulie 2012, 2:20)

        333 [utilizator] i-a raspuns lui za-k

        ...acolo, se pare, dacă Preşedintele nu e demis la Referendum, Parlamentul care l-a suspendat e dizolvat!
    • +1 (1 vot)    
      pai sa fure si ponta in liniste (Miercuri, 18 iulie 2012, 2:42)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui armaghedon

      nu sa dea lovitura de stat, ca sa fure 10 ani de acum incolo