Ministrul britanic de Externe, William Hague: Toti actorii politici romani trebuie sa respecte prevederile Constitutiei, institutiile statului si deciziile adoptate de instantele judecatoresti

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 19:55 Actualitate | Esenţial

Ministrul britanic de Externe, William Hague, a subliniat marti, la Bucuresti, intr-o intrevedere cu premierul Victor Ponta, "necesitatea ca toti actorii politici sa respecte prevederile Constitutiei, institutiile statului si deciziile adoptate de instantele judecatoresti", potrivit unui comunicat al ambasadei britanice din Romania.

"William Hague a apreciat asigurarile date de Premierul Victor Ponta privind aplicarea deciziilor luate de Curtea Constitutionala si organizarea referendumului din data de 29 iulie in conformitate cu decizia privind Legea Referendumului formulata de Curtea Constitutionala", potrivit sursei citate.

Ministrul britanic a adaugat ca, avand in vedere perioada de instabilitate economica prin care traverseaza Europa, este cu atat mai important ca intreaga clasa politica sa demonstreze in mod clar ca litera legii este respectata, sa asigure stabilitatea politica si sa continue progresele in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare.

William Hague a discutat cu Premierul Victor Ponta si despre relatia bilaterala, remarcand trendul ascendent in comertul bilateral si cooperarea excelenta pe probleme de securitate si aparare, inclusiv in Afganistan.

Oficialul britanic a subliniat angajamentul constant al Guvernului de la Londra privind asistenta oferita institutiilor romanesti in reforma justitiei si in lupta impotriva coruptiei, inclusiv prin expertiza britanica in aceste domenii.

Potrivit Mediafax, intalnirea a avut loc pe Aeroportul International Otopeni.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3341 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Sa-i raspunda Marga (Marţi, 17 iulie 2012, 20:08)

    EQUANT [utilizator]

    cu ceva inteligent
    • +14 (16 voturi)    
      da (Marţi, 17 iulie 2012, 20:56)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      mosul ramolit securistoid marga inteligent, contradictie in termeni.
  • +25 (25 voturi)    
    Umilitor (Marţi, 17 iulie 2012, 20:15)

    Petru Moldovan [utilizator]

    S-au intalnit la un butic in aeroportul Otopeni, "nu a avut timp" sa se intalnasca cu el macar la o carciuma din centrul vechi... am ajuns sa fim tratati mai prost decat "republicile" africane...
  • +18 (18 voturi)    
    taman ma intrebam (Marţi, 17 iulie 2012, 20:18)

    nash pandelica [utilizator]

    de ce tac britzii, campionii unei politici reglementate, ai respectarii ordinii, legii si regulamentelor.

    precis, base are o reatie personala cu regina !
    asta e ! iete ca m'am dumirit.
  • +19 (19 voturi)    
    A vorbit si Regatul Unit (Marţi, 17 iulie 2012, 20:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Cine-a mai ramas?
    • +10 (10 voturi)    
      Cine sa mai ramana? (Marţi, 17 iulie 2012, 21:49)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Guvernele vandute lui Base de la Paris si Roma.
    • +1 (1 vot)    
      mai nimeni important (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:09)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      butonul 3 este, cred, al secretarului general al nato.

      presedintele tzarii este cel mai importan roman pentru aliantza.
      este comandantul suprem si membru in conucerea aliantei.
      base are un renume de mare sprijinitor al politicii nato, prin participarea in balcani, in irak, afganistan, politica secuitatii la marea negra, sprijinul dat georgiei, si nu in ultimul rand, scutu antiracheta.
      romania este, pentru alianta, un stat de frontiera.

      actiunile pucistilor, sprijiniti logistic de gazprom, cu declaratii ofensatoare la uniunea europeana, a partenerilor din uniune, precum si cu declaratii pro ruse, mai ales ale lui margafaua marxista, sunt de natura sa ridice semne de intrebare in alianta.

      asa se explica luarile de pozitie, rand pe rand, ale sua, germaniei, frantei, italiei, canadei si regatului unit.
      mutli se mirau dece se baga si canada.
      asta este dovada ca in nato sunt semne de intrebare ref. la ce se intampla in ro.
      canadienii s'au interesat de situatia din romania, ca aliati. deci problema este dincolo de uniunea europeana, este o problema a aliantei atlantice.

      ce incredere sa aiba alianta cand intr'o tzara de frontiera, comandantul suprem este indepartat brutal, printr'o lovitura de palat, data'n parlament ?
      cand primii trei oameni in stat au fost indepartai in cateva zile ?
      poti avea increderea in stabilitatea unui asa aliat ?

      ce incredere poate restabili un repetent, un papitzoi, cu state de parazit al administratiei bugetare, un om care ocupa clandestin locul de comandant suprem ?

      atrag atentia ca reprezentarea la nato este obligatoriu sa fie facuta de presedintele tzarii, care este si comandant suprem al fortelor armate, parte din alianta transatlantica.
      deci, la nato nu va mai merge dr. tonta, ci somnorici. acolo nu merge cu discursuri sforaitoare, cu aranjatul frezei si cu franceza de tulcea.
      presedintele tzarii este comandant suprem si coordonator al politicii externe, singurul apt sa reprezinte tzara, tot la bruxelles
      • 0 (0 voturi)    
        as vrea sa mai adaug (Miercuri, 18 iulie 2012, 12:24)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ref la vizita lui hague, ca n'a venit din partea uniunii, marea britanie fiind mai putin interesata in uniune, ci ca stat membru al aliantei.
        marea britanie este a doua forta militara a nato, ca putere de lupta, este pilonul principal al nato in europa.
        el a venit sa avertizeze, sa intregeasca corul aliatilor, care nu cer altceva decat stabilitate, care nu vor sa vada o bresa in flancul estic.
        mai ales, stiind de unde venim si ce simpatii avem. la varf, nu in popor.
        alianta vrea un sef de stat in care sa aiba incredere.
        w. hague n'a discutat cu ..interimarul.
        ma indoiesc ca va fi bagat in seama in alianta.
        ma indoiesc ca, dupa plecarea lui base, pana la alegerea unui alt sef de stat, prin vot popular, va sta cineva de vorba cu porumbacu de la cotrocesti..

        ce ironic, dupa cucuvea, la cotrocesti s'a instalt proumbacu...
  • +27 (27 voturi)    
    Otopeni (Marţi, 17 iulie 2012, 20:27)

    AliKimiku [utilizator]

    Am vazut acum 30 min la ProTV stirea. Locul intalnirii a fost Aeroportul Otopeni. Deci Ministrul Britanic de Externe, intre doua avioane, l-a convocat pe prim-plagiatorul Romaniei la Otopeni sa-i aduca aminte ca Europa e cu ochii pe el. Superb !
  • +23 (23 voturi)    
    Dupa Merkel, Will Hague (Marţi, 17 iulie 2012, 20:27)

    francoromanul [utilizator]

    Asemenea declaratii sunt - dpdv diplomatic - echivalente cu o palma peste obraz pt dr. P. Inca o data, nu sunt fan Basescu, Ponta sau PNL, PDL, PSD. Tot - repet tot - ce li se cere celor de la guvernare (inclusiv interimarului) este sa respecte legile (evident incepand cu Constitutia). Si asta as dori si eu. Vor sa-l suspende pe Basescu ? OK, dar cu respectarea statului de drept. Vor sa schimbe Avocatul Poporului ? OK, cand isi termina mandatul. Vor ... ? OK, dar dupa cum spune legea. Aaaa, vor sa-l "scoata" pe Bombo ? OK, dupa 2 ani iese si singur. Vor mai repede ? Aici e problema. Si de aici toata mizeria asta, pt ca incep anchetele. Si, ca sa "iasa" mai repede, Bombo o sa dea - pe ici pe colo - cateva declaratii ... jenante pentru multi, multi politicieni (n-are nici o importanta de unde : PSD, PNL, PDL, etc). Asta e "cheia" in care este scrisa partitura.
    • +16 (16 voturi)    
      Ponta si Antonescu (Marţi, 17 iulie 2012, 22:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui francoromanul

      au devenit o povara pentru Romania.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu e vorba de bombo... (Marţi, 17 iulie 2012, 22:46)

    timp tamp [utilizator]

    In joc sunt puscariabilii> voiculescu, fenechiu, andon, ponta, mazare, dragnea, niculescu, sarbu, iliescu, voiculescu felix srs, severin, sova, ...
    Nastase e mort, s-a SINUCIS!
    Viii, hotii hotilor sunt buba neagra a Romaniei..
    nimeni din psd nu mai da 2 banuri pe oale lui Nastase...
  • 0 (6 voturi)    
    actori.... (Marţi, 17 iulie 2012, 22:50)

    luci30 [utilizator]

    politici,asta este ptr. engleji Guvernul Romaniei....pacat ca autorul acestei drame pe care o TRAIM noi romanii este mai rau ca o hidra....si are si conotatii internationale nu numai nationale