Reuters: Comisia Europeana va extinde monitorizarea pe MCV a Romaniei

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 14:13 Actualitate | Esenţial

Comisia Europeana intentioneaza sa extinda monitorizarea eforturilor Romaniei de a proteja statul de drept si de a combate coruptia, a declarat pentru Reuters un diplomat european. Potrivit acestuia, un nou raport va fi cel mai probabil realizat pana la finalul anului.

Comisia va decide miercuri asupra raportului pe MCV in cazul Romaniei si Bulgariei, dupa ce si-a exprimat serioase ingrijorari cu privire la nerespectarea statului de drept in Romania.

"In raport se spune ca va fi o noua analiza la sfarsitul anului. Nu este nicio intentie la acest moment de a abandona mecanismul de monitorizare," a declarat diplomatul.

Citeste mai mult despre proiectul raportului:






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4726 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Evident (Marţi, 17 iulie 2012, 14:31)

    dafao [utilizator]

    Poate poate scapam de comunisti in sfarsit, poate poate se trezeste romanul. De ce credeti ca vor intarzia? Pentru ca vor sa vada rezultatul alegerilor din toamna...
    • +9 (9 voturi)    
      din pacate... (Marţi, 17 iulie 2012, 15:15)

      devore [utilizator] i-a raspuns lui dafao

      Mi-e tare teama ca romanul nu se va trezi decit atunci cind vede ca de-odata nu mai poate ajunge in europa decit cu pasaport+viza.
      Sau ca , gata. se opreste veselia cu reabilitarea de blocuri cu fonduri europene. Sau ca are de platit rata recalculate la un curs de schimb dureros.

      Romanul trebuie sa si-o ia (direct si personal) ca sa realizeze ca lasa tara pe mina bolsevicilor ...
      • +2 (2 voturi)    
        A treia conditie... (Marţi, 17 iulie 2012, 17:57)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui devore

        .. e pe cale sa se indeplineasca. Nici primele doua nu-s departe.
  • +19 (19 voturi)    
    Europa, va multumim ca ne salvati! (Marţi, 17 iulie 2012, 14:53)

    333 [utilizator]

    În momentul în care au devenit ţări ale Uniunii Europene (1 ianuarie 2007), Bulgaria şi România mai aveau încă de înregistrat progrese în ceea ce priveşte reforma sistemului judiciar, corupţia şi crima organizată.
    Pentru a ajuta cele două ţări să soluţioneze aceste probleme importante, Uniunea Europeană a decis să instituie un „mecanism de cooperare şi verificare” special, destinat să asigure un proces de aderare armonios şi totodată să protejeze politicile şi instituţiile europene.
    În decembrie 2006, Comisia a stabilit o serie de criterii („obiective de referinţă”) pentru evaluarea progreselor înregistrate în aceste domenii (consultaţi rapoartele ).
    Decizia de a continua evaluarea Bulgariei şi a României arată dorinţa Uniunii Europene de a vedea că aceste două ţări dezvoltă sistemele administrative şi juridice eficiente de care au nevoie pentru a-şi putea respecta obligaţiile care le revin în calitate de state membre, precum şi pentru a se putea bucura de avantajele pe care le oferă acest statut.
    Progresele înregistrate cu privire la reforma sistemului judiciar, corupţie şi crima organizată vor ajuta cetăţenii bulgari şi români să se bucure de drepturi depline în calitate de cetăţeni europeni.

    http://ec.europa.eu/cvm/index_ro.htm

    - fără MCV, Năstase ar fi acum Preşedinte (în al doilea mandat), Voiculescu ar fi Preşedintele Senatului, Vântu ar fi bine, mersi, în Thailanda, în vacanţă, şi ar fi o mare, şi adâncă linişte în ţară... nu ar mai trebui să se plângă securişti ca Ionel Blănculescu că investitorii îşi fac griji de veşti rele, fiindcă oricum nu ar fi investitori, decât din aceia care au plătit comisionare grase partidului-stat.
  • +5 (5 voturi)    
    cine poarta vina? (Marţi, 17 iulie 2012, 16:04)

    MirceaIo [utilizator]

    De vina va fi (sau asa a fost vointa poporului) PARLAMENTU. Nici Crin, nici Ponta nu isi asuma nerespectarea hotararii CCR. De fapt era clar de cand teza de doctorat a lui Ponta a fost declarata neplagiata.

    TRADARE, TRADARE, TRADARE!!!!! NU se va tine cont de nici o recomandare UE. Parlamentu a vrut asa!? "EU RO PA - EUROPA" DE ce va bateti joc de viitorul meu????Parlamentu trebuia desfiint, e o adunatura de INTERLOPI! Si socru (I Sarbu) si nevasta (Daciana) sunteti parlamentari v-ati umplut "gusile" de bani publici!!!. Nu va mai saturati: lacomilor, manipulatori jalnici!!!! Tradatori de tara!!!!!! Tot familionu in parlament, ce mama masi!?noi suntem stapani! avem voie sa facem ce vrem!!!!! PONTA nu mai tin vrajelile aste ieftine!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Nu stiau cu ce motiv sa prelungeasca... (Marţi, 17 iulie 2012, 16:23)

    finutza [utilizator]

    ... monitorizarea, iar ultimile evenimente le-au venit "manusa"! Raportul lor trebuia sa se refere la ce s-a intamplat in ultimul an, iar ei se refera aproape in exclusivitate la ultimile 2-3 saptamani! Credeti ca daca raportul era prezentat acum o luna era mai favorabil? Nu fiti copii...!
    • +1 (1 vot)    
      Finuta draga, (Marţi, 17 iulie 2012, 20:23)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Toata lumea se straduie sa-ti explice si si tu te stradui sa nu intelegi!!! E vorba de perioada de cand au revenit comunistii la putere,adica Uniunea Stalinist Leninista ,adica USL! De atunci totul a luat-o razna.Se schimba peste noapte comisii(pana dau verdictul care trebuie!),se dau legi pentru interese proprii(daca pm si crizutu' au masini albe acestea sunt scutite de impozite) si se dau legi pentru a schimba culorile(de maine albul devine negru,negrul alb si portocaliul nu exista!).Din Europa pana in cele doua Americi si chiar si in Antarctica s-a auzit de ispravile celor doi zapaciti mincinosi si tu nimic:Batman,Batman! Deci,tinand cont ca ai mintea odihnita, iti urez noapte buna!
      • -1 (1 vot)    
        Nu pot dormi... (Marţi, 17 iulie 2012, 21:59)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui dami365

        ... gandind ca fac mult bine explicand si celor mai indaratnici ca gandesc in argumentele lor. Bunaoara tu, te chinui sa gasesti definitii noi de tip acrostih, dai dovada de "intelepciune" parinteasca mangaindu-i pe cei doi "zapaciti", te sperie legiferarea schimbarii culorilor de catre aceiasi, dar nu observi ca tocmai cei simpatizati de tine se joaca cu culorile de ii deruteaza si pe cei mai fideli sustinatori (ba portocaliu, ba verde, ba alb... si cred ca nu s-a terminat...). Deruta asta sa nu va adoarma!
        Si daca tot nu te ia somnul... mai putem vorbi!