Financial Times: UE intensifica presiunea asupra Bucurestiului si va trimite reprezentanti in Romania

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 iulie 2012, 10:33 Actualitate | Esenţial

Liderii europeni vor trimite reprezentanti pentru a monitoriza respectarea democratiei in Romania, au declarat luni oficiali pentru Financial Times, intensificand astfel presiunea internationala asupra Bucurestiului, in contextul ingrijorarilor referitoare la criza politica din tara. Potrivit FT, statul "balcanic" va primi un termen limita, pana la sfarsitul anului, pentru a da curs solicitarilor facute de Comisia Europeana de a reafirma statul de drept si independenta justitiei.

"Un raport sensibil al UE", care analizeaza progresul Romaniei in ceea ce priveste lupta impotriva coruptiei si alinierea sistemului juridic la normele europene este asteptat sa apara miercuri, avertizand ca o lupta politica in Bucuresti risca sa anuleze toate eforturile facute de Romania in ultimii ani, scrie Financial Times, referindu-se la raportul pe Mecanismul de Cooperare si Verificare, ce va fi discutat miercuri.

"Romania reusea foarte bine sa isi modernizeze sistemul juridica si sa lupta impotriva crimei organizate, insa evenimentele recente au schimbat totul. Exista riscul anularii progresului facut pana acum", a declarat pentru FT un oficial european familiarizat cu raportul.

Reprezentantii UE care s-au intalnit in Bruxelles luni pentru a finaliza acest raport sustin ca este nevoie ca un "semnal puternic" sa fie trimis Bucurestiului, pentru a adresa problema amenintarilor la adresa democratiei.

Intr-un interviu pentru Financial Times, Victor Ponta, "criticat de liderii europeni si americani pentru ca s-a folosit de ordonante de urgenta pentru a taia din puterile Curtii Constitutionale pentru a il suspenda pe Traian Basescu", a declarat ca parlamentul Romaniei a fost obligat sa il suspende pe Traian Basescu pentru ca bloca programul de reforma al guvernului.

Financial Times mentioneaza ca Ponta a trimis luni raspunsul la solicitarile adresate de presedintele Comisiei, Jose Manuel Barroso. Un purtator de cuvant al Comsiei declarat ca oficialii de la Bruxelles au primit scrisoarea lui Ponta si sunt multumiti ca Bucurestiului merge in directia buna.























6198 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    hmm... (Marţi, 17 iulie 2012, 10:41)

    Laurentiu78 [utilizator]

    daca ajung intr-adevar sa trimita monitori... e lata.
    • +30 (30 voturi)    
      da. (Marţi, 17 iulie 2012, 11:01)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      ne-am facut de poveste.
      • +13 (15 voturi)    
        s-au făcut ei de poveste (Marţi, 17 iulie 2012, 11:21)

        0m [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Pe mine nu mă reprezintă nici Ponta, nici Crin, nici Băsescu.
        în viața de zi cu zi mă feresc de astfel de personaje; iar dacă au treabă cu mine reacționez dur.
        din păcate, pentru criza politică actuală nu văd decât 2 soluții: ne trag occidentalii în rând sau soluția shotgun-ului
        nu înțeleg de ce oamenii au o limită în a reacționa când politicienii nu au nici una în a-și urma scopul
      • +14 (16 voturi)    
        nu noi (Marţi, 17 iulie 2012, 11:27)

        Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui brita

        Nu noi ne-am facut de poveste. Ei ne-au facut. Prostia, aroganta, minciunile, hotiile (intelectuale sau de alt fel), banditismul USL ne-au facut de poveste. Cativa cretini si hoti ca ponta, antonescu, voiculescu, sova, zgonea, andronescu etc etc etc au reusit sa ne impinga iar inapoi cu cine stie cati ani. Nu noi ne-am facut de poveste; ei ne-au facut si noi induram, ca de obicei.
        • +10 (10 voturi)    
          pai... (Marţi, 17 iulie 2012, 11:47)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

          potato...patato

          ne-or fi facut ei de poveste si nu noi, dar noi platim...
        • +3 (3 voturi)    
          ba da, si noi ne-am facut de rusine! (Marţi, 17 iulie 2012, 13:18)

          cris19 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

          nu stiu cat o sa mai dureze pana o depaseasca romanii iluzia asta pe care o au ca ei sunt "victime nevinovate". Daca ce s-a intamplat in Romania s-ar fi intamplat in Franta sau in orice alt stat in care exista o oarecare cultura democratica oamenii ar fi iesit in strada cu miile si ar fi protestat pana cand si-ar fi dat demisia guvernul aflat la putere.

          Cred ca frica de proteste de strada ar fi descurajat orice tentativa pe care guvernul ar fi avut-o de abuz de putere.

          Dar asa...? Romanii stau si injura pe la colturi sau pe forum-uri dar mai mult decat atat....

          Multi nici nu inteleg ce se intampla de fapt in tara asta (desi exista surse de informare la dispozitia tuturor) si voteaza in consecinta.

          nu cred ca o sa se schimbe mare lucru in tara asta atata timp cat o sa continuam sa dam vina pe altii si nu o sa ne asumam si noi macar o parte din vina.
          • +2 (2 voturi)    
            apreciez sinceritatea... (Marţi, 17 iulie 2012, 14:25)

            brita [utilizator] i-a raspuns lui cris19

            dumitale. si vin si adaug: ma sperie si ma dezgusta reactiile cunoscutilor mei (intelectuali, nu altfel!), care refuza orice dialog, orice deschidere a mintii, repetind neincetat sintagme-clisee ca "basescu-conflictual", "basescu-copilul" si altele...
            pot sa mai sper ca cercul cunoscutilor mei e o exceptie nefericita?!
          • +1 (1 vot)    
            Ciuma rosie (Marţi, 17 iulie 2012, 19:25)

            ator2050 [utilizator] i-a raspuns lui cris19

            N-avem lider sa ne scoata-n strada. A incercat MRU in vestul tarii (Arad, Timisoara) dar n-a tinut ; sunt contaminati si ei de ciuma rosie. Resemnati-va pentru 5 ani (trec repede) dupa aceea poate ne imunizam.
      • +11 (13 voturi)    
        Lumea civilizata nu ne lasa cu ciunga in par (Marţi, 17 iulie 2012, 11:34)

        Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui brita

        Imi este suficient de clar ca, dat fiind nivelul de reprezentare al Romaniei prin Dr. Victor Ponta, recentele reuniuni la care a participat doctorul nostru au avut efect de turnesol si au scos in evidenta si in ochii occidentului natura infractionala a dificultatilor noastre. Pai cand vezi ajuns la manetele de comanda pe unul care umbla cu ciunga in par, este firesc sa fii ingrijorat. Poate nu teama ca ne-am putea accidenta cat teama ca i-am putea accidenta pe ei.
  • +14 (16 voturi)    
    Hai Poanta ,Antenescu,Marga, (Marţi, 17 iulie 2012, 11:05)

    potaissa [utilizator]

    haideti fratilor pe platformele antenelor si explicati-ne de ce mint si propagandeaza ``Agintiili occidentale`` din nou impotriva democratiei perfecte de la Cotroceni.Dati-mi un motiv ,unul singur ,cat ar fi el de minuscul sa va cred.
  • +13 (15 voturi)    
    Concluzia mea (Marţi, 17 iulie 2012, 11:09)

    ty [utilizator]

    Dintro tara care se descuraca singura pentru a trece prin criza am ajuns de risul lumi. Vai de noi cu ei.
  • -19 (21 voturi)    
    Din seria : Am auzit la coada la sifoane (Marţi, 17 iulie 2012, 11:22)

    Koczka [utilizator]

    FT nu prea are subiecte ca e vara si cam toti redactorii sunt in vacanta. \Asa ca s-a mai umplut o rubrica in pag 4 cu barfe, smenuri si alte sushe.
    • +6 (8 voturi)    
      Serios? (Marţi, 17 iulie 2012, 12:34)

      Kor [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Tu crezi ca Financial Times e ruda cu Click sau Cancan? Tu crezi ca lumea civilizata gandeste cum gandesti tu?
      • 0 (2 voturi)    
        exact! (Marţi, 17 iulie 2012, 13:04)

        rider [utilizator] i-a raspuns lui Kor

        si pentru ca nu e ruda cu ziarele enumarate de tine, tocmai au spus ca: "sunt multumiti ca Bucurestiului merge in directia buna"

        dar se pare ca nu cititi decat titlul nu si continutul.
  • +10 (12 voturi)    
    e lata rau... (Marţi, 17 iulie 2012, 11:32)

    Leinad [utilizator]

    Nici macar in 2005-2007 cand ne pregateam de aderare nu am avut o astfel de monitorizare. Monitorizarea a fost ridicata atunci cand a picat Guvernul Nastase. Acum, revine... semne ca insusi Europa constata ca situatia de acum a Romaniei este similara cu cea din "epoca Nastase"....
    Nota Bene... Trimiterea unei echipe de monitorizare se face dupa primirea acceptului din partea tuturor statelor U.E. Cum Ponta a spus - printre randuri - la Bruxelles ca nu este impotriva acestui lucru, Comisia Europeana a trimis solicitatea sa tuturor statelor U.E. Iata raspunsul lor: sunt de acord cu monitorizarea... Deci situatia nu este vazuta rau doar de anumite state din UE, cum incearca sa ne convinga Ponta si Antonescu, ci de intreaga Uniune Europeana.
  • +16 (16 voturi)    
    trezeste-te romanule ! (Marţi, 17 iulie 2012, 11:33)

    ivanescu [utilizator]

    ce mai zic usi-isti ?......mai au curaj....daca totul este asa bine cum spun ei ,de ce mai trimit europenii comisii.......au un tupeu fantastic ,si asta ,pentru ca noi le-am permis......de aceea trebuie ca romanul sa se trezeasca din somnul cel de vaci
  • +15 (17 voturi)    
    Europa, ajutor! (Marţi, 17 iulie 2012, 11:35)

    333 [utilizator]

    Ajutati-ne sa continuam intarirea justitiei si a statului de drept!

    http://www.thepetitionsite.com/264/944/826/ajutai-ne-s-putem-vota-la-referendum-i-n-strintate/

    ...cum a blocat Presedintele reformele PSD-PNL? Care reforme?? Acapararea puterilor in stat prin abuzuri neconstitutionale?

    Sa schimbi oamenii dintr-o comisie ca sa spuna ca a copia cuvant-cu-cuvant 85 de pagini nu inseamna plagiat - cam asta e genul de reforme intreprinse de PSD-USL. Altceva au mai facut, inafara de a ne distruge bruma de credibilitate greu muncita pe plan extern?

    Europa, ajutor!
    • -4 (4 voturi)    
      ajutor (Marţi, 17 iulie 2012, 13:05)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui 333

      dar cand Base a schimbat membrii CCR, cu oameni supusi lui de ce nu ati cerut ajutorul europei??
      • +1 (1 vot)    
        Iuda. (Marţi, 17 iulie 2012, 14:27)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui rider

        rider, numele tau e Iuda.
  • +6 (10 voturi)    
    BOICOT (Marţi, 17 iulie 2012, 11:49)

    Raju [utilizator]

    Tot romanul cinstit trebuie sa boicoteze referendumul PSD=PCR. Cu asemenea hoti si plagiatori nu ne putem prezenta in fata organizatiilor europene. Toata presa din Europa prezinta Romania ca tara hotilor, plagiatorilor, mincinosilor, etc. , demni urmasi a lui Ceausescu!
    • +5 (5 voturi)    
      Chestia cu boicotul nu tine (Marţi, 17 iulie 2012, 12:40)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      USL va da o maslina, o grisina si sunt sigura ca va obtine si cvorumul. Plus ca votul impotriva lui Baseacu va fi astronomic (probabil peste 80-85%). Suntem legati de maini si de picioare cel putin 10-15 ani de-acum inainte. Mai aveti 2 saptamani sa va obisnuiti cu idea......si eventul, sa incepeti sa impachetati. E groasa!
  • +8 (8 voturi)    
    programul de reforma al guvernului (Marţi, 17 iulie 2012, 11:52)

    gorjenii [utilizator]

    Este cumva un document strict secret?
    E prima oara cand aud de asa ceva?
    Care este orizontul sau de timp?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu va mai suport pe niciunul, politicieni egoisti (Marţi, 17 iulie 2012, 11:57)

    Faraasfaltangii [utilizator]

    Vin sa-i cunoasca pe regii asfaltului din toate regimurile din ultimii 22 de ani?!
    Sau pe cei care au profitat in ultimii 3-4 ani de subventiile in agricultura si fondurile europene, cu complicitatea functionarilor statului? Cred ca vor avea mari surprize! Ne vor scoate nu numai din Europa, ci si de pe Terra :)
  • +7 (7 voturi)    
    Justitie (Marţi, 17 iulie 2012, 12:11)

    omliber [utilizator]

    Foarte bine! Toti cei care au incalcat legea sa fie judecati! Asa trebuie! Toti!
    Asta inseamna ca inca este libera justitia.
  • +9 (9 voturi)    
    program? (Marţi, 17 iulie 2012, 12:32)

    Kor [utilizator]

    "[Ponta] a declarat ca parlamentul Romaniei a fost obligat sa il suspende pe Traian Basescu pentru ca bloca programul de reforma al guvernului."

    Program? Program de reforma? Care program? Care reforma?

    Si ce anume facuse Basescu ca sa blocheze un program inexistent al unui Guvern abia instalat, dar al carui premier fusese numit tot de Basescu, ca nu-mi aduc aminte?
    • +3 (3 voturi)    
      este in dosarul (Marţi, 17 iulie 2012, 13:23)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Kor

      cu mentiunea strict secret, doar dan voiculescu areacces la el si cativa antenisti... vom vedea deseara ce masuri ar fi luat ponta daca basescu isi dadea demisia (in afara de a-si numi om la dna, sau poate nu-l schimba, ca si pdl -ul a lasat la justitie un liberal, sau gresesc?)
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa trmita (Miercuri, 18 iulie 2012, 8:00)

    nash pandelica [utilizator]

    unul si a tribunalul bucuresti un' se judeca varanu.
    si sa apese oleacape acceleratie.
    celeritate, parca, aaaa ?!