CNADNR: Tronsonul Cernavoda-Medgidia al autostrazii Cernavoda-Constanta va fi inaugurat saptamana viitoare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 12 iulie 2012, 13:01 Actualitate | Esenţial

Tronsonul Cernavoda - Medgidia al autostrazii Cernavoda - Constanta va fi inaugurat saptamana viitoare, anunta Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) citata de MEdiafax. Traficul se va desfasura pe o singura cale, in regim de drum national.

Potrivit CNADNR, deschiderea oficiala a circulatiei pe o cale a autostrazii Cernavoda - Constanta, Tronsonul Cernavoda - Medgidia, va avea loc in 19 iulie, de la ora 11:00, la Nodul rutier Cernavoda.

Ministrul Transporturilor, Ovidiu Silaghi, anuntat, la inceputul lunii, ca din 20 iulie se va putea circula de la Bucuresti la Constanta, pe autostrada.

"In 20 iulie, pe sectorul Medgidia - Cernavoda se da drumul in regim de drum national, cu indicatoare de drum national, cu restrictiile de drum national, tocmai pentru a facilita accesul turistilor la mare. Se va circula cu maxim 80 de kilometri la ora, pe o singura cale, pe doua benzi, o banda pe fiecare sens. De la Medgidia la Constanta, inclusiv Centura municipiului Constanta, va fi in regim de autostrada, cu toate segmentarile, cu masurile pentru siguranta circulatiei, se va circula cu 130 de kilometri pe ora. Consideram ca este foarte util sa asiguram accesul turistilor la mare, vedeti ce se intampla in fiecare sfarsit de saptamana si nu numai", a declarat ministrul Ovidiu Silaghi, dupa o vizita pe santierul autostrazii Cernavoda - Medgidia.

Silaghi a adaugat ca este multumit de modul in care lucreaza constructorul si ca, desi termenul de finalizare pentru Cernavoda-Medgidia este la inceputul anului viitor, autostrada ar putea fi terminata mai repede.

Ministerul Transporturilor si Infrastructurii a reziliat anul trecut contractul cu firma Colas, cea care ar fi trebuit sa realizeze tronsonul de autostrada Cernavoda - Medgidia. In urma unei noi licitatii, contractul a fost castigat de consortiul Astaldi - Max Boegl, acelasi care lucreaza si la tronsonul Medgidia - Constanta.

Semnarea contractului a avut loc pe data de 21 septembrie 2011, iar pe 7 octombrie au inceput lucrarile. Cei 20,5 kilometri din acest tronson urmeaza sa fie finalizati complet in ianuarie 2013, dar din vara se va putea circula pe o singura cale.

La sfarsitul lunii iulie 2011 au fost inaugurati 21 de kilometri din autostrada, de la Murfatlar la Constanta, iar timp de doua luni circulatia s-a desfasurat pe o singura cale pana la finalul lui septembrie, cand a fost data circulatiei si cealalta cale.


Citeste mai multe despre   






















5253 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Thanks God! (Joi, 12 iulie 2012, 13:16)

    Rasmus [utilizator]

    22 de ani pentru o autostrada de 220 km in conditiile in care de la Fetesti la Bucuresti lucrarile erau incepute de vechiul regim
    • +6 (8 voturi)    
      Nu ai inteles care e treaba, de fapt? (Joi, 12 iulie 2012, 13:27)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      Sa fie gata din 20 Iulie, pentru ca in 29 Iulie, la Referendum, tinerii sa fie la mare, nu sa voteze! Dar din pacate pentru ei, lucrurile se intampla exact invers :-)))) iar Tonta va taia panglica pe munca altora spre marele lor dezavantaj!

      In mod normal, trebuia sa se deschida in regim de autostrada - cu 2 benzi pe sens, asta asteptam cu totii!! ...Nicidecum in acelasi regim cu ceea ce exista si acum, adica 1 banda pe sens!!!

      Castelul se destrama
      • +3 (3 voturi)    
        Partial adevarat (Joi, 12 iulie 2012, 14:50)

        igorashu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        A3 - Bucuresti-Ploiesti trebuia deschisa de la 1 iulie pentru ca e gata (cauta filme pe youtube sau intra pe forumuri gen skyscrapercity, peundemerg, etc). Deschiderea a fost amanata pentru a castiga capital electoral inainte de referendum (sau sa nu dea credit vechii guvernari, depinde de perspectiva).

        A2 - tronsonul in cauza se deschide fiindca altfel nu s-ar putea folosi si tronsonul Medgidia-Valea Dacilor care este deja gata "in regim de autostrada".

        In orice caz, constructorul a lucrat de-a rupt pe tronsonul asta (20 km in mai putin de 6 luni e ceva) si ofera si 4 ani garantie (sa nu se spuna ca face treaba de mantuiala). Deci, restekpa!
        • 0 (2 voturi)    
          am fost in mai la mare pe A2 (Joi, 12 iulie 2012, 15:22)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui igorashu

          si tronsonul Medgidia-Valea Dacilor-Agigea nu era terminat. Mai bine zis era terminata partea dinspre Agigea, dar nu si cea din Valea Dacilor. La iesirea din Medgidia tot pe drumuri nationale am mers, care trec prin localitati, si abia apoi am ajuns la giratoiriu si am intrat pe autostrada.
          • +2 (2 voturi)    
            Din mai... (Joi, 12 iulie 2012, 15:52)

            igorashu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Uite ce au facut in 3-4 zile:)
            http://a2cernavodamedgidia.ro/imagini/view/6.html
            Imagineaza-ti ce-au facut din mai pana in iulie.
            Tronsonul respectiv e terminat. De-aia o sa se si circule doar 20 km pe cate 1 banda pe sens.
      • +2 (2 voturi)    
        un fir de autostrada (Joi, 12 iulie 2012, 15:08)

        break_noon [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Oare daca deschideau pe un singur sens, in regim de autostrada, nu era mai simplu?

        Adica sa ii dea drumul doar de la Cernavoda la Constanta, sau invers, depinde de ce sens este gata, si sa pastreze toate semnalizarile de autostrada.

        Altfel, o sa puna acuma semne de drum national, apoi, peste o vreme, da jos semnele alea si pun altele, ceea ce inseamna bani cheltuiti.

        Daca ar da drumul pe un singur sens, ca si autostrada, majoritatea ar merge pe autostrada in sensul deschis, si inapoi tot ar fi mai liber, pe drumul vechi, ca ar avea putine masini din sens opus.
        • +1 (1 vot)    
          nu merge (Joi, 12 iulie 2012, 16:01)

          igorashu [utilizator] i-a raspuns lui break_noon

          Cum am scris mai sus, interesul era sa se circule si pe Medgidia-Valea Dacilor si sa se ocoleasca toate localitatile de pe DN3.
          Chiar daca mergi 20 km cu max. 80km/h tot scoti o medie mai buna decat pe DN3 unde ai multe localitati cu limita de 50km/h sau 70km/h, ca sa nu mai vorbim de siguranta (copii, carute, intersectii, curbe stranse, etc.).
  • +12 (12 voturi)    
    Domnului Silaghi (Joi, 12 iulie 2012, 13:21)

    Claude [utilizator]

    Sper ca aveti decenta si eleganta sa o invitati si pe doamna Boagiu, daca tot ati fost multumit de constructor.
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit o veste buna ! (Joi, 12 iulie 2012, 14:04)

    IonPopescu1 [anonim]

    In sfarsit o veste buna ! Noroc cu Boagiu ... ca altfel nu era deschisa
    • +5 (5 voturi)    
      doamna boagiu (Joi, 12 iulie 2012, 14:28)

      neaNelu [utilizator] i-a raspuns lui IonPopescu1

      Numele doamnei Boagiu nu o sa fie pomenit bineinteles, cel putin au inceput lucrarile cam pe toate tronsoanele coridorului 4 si intr-un an sau doi o sa mergem in strainatate, sau la mare, numai pe autostrada
  • +3 (3 voturi)    
    ce penibili sunt astia (Joi, 12 iulie 2012, 14:37)

    Gobelin [utilizator]

    nu conteaza ca nu-i gata, ceea ce conteaza e sa avem cu ce ne lauda in campania electorala.
  • 0 (2 voturi)    
    Macar (Joi, 12 iulie 2012, 15:13)

    evoque [utilizator]

    sa nu mai vedem taieri de panglici.
    Ca in rest...........suntem de rasul curcilor.