Mihai Voicu (PNL): Desfasurarea referendumului si sesiunea extraordinara - doua proceduri diferite

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 15:41 Actualitate | Politic

Desfasurarea referendumului si sesiunea extraordinara pe aceasta tema reprezinta doua proceduri diferite, a declarat miercuri vicepresedintele PNL Mihai Voicu, potrivit Agerpres.

"Sunt doua subiecte care de fapt nu au legatura, cu toate ca este vorba de doua proceduri legale. Desfasurarea referendumului are loc, procedura a inceput, Ministerul de Interne a spus foarte clar dupa ce cadru normativ se ghideaza. Despre sedinta parlamentului este vorba de un alt proiect de lege, o alta procedura care nu are neaparat un termen - sau, ma rog, exista 45 de zile. Si parlamentarii, colegii din Birourile permanente si liderii de grupuri vor decide cand va avea loc aceasta sedinta. Mie nu mi se pare nici potrivit, nici nepotrivit, mi-e indiferent cand ne vom reuni. Decizia o vor lua Birourile permanente ale celor doua camere in momentul in care vor primi in mod oficial aceasta solicitare", a declarat Voicu, la sediul USL.

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, ca a trimis presedintilor celor doua Camere ale Legislativului cate o scrisoare in care le cere sa convoace "cat mai rapid" Parlamentul in sesiune extraordinara, pentru a pune in acord textele legate de referendum cu deciziile CCR.

"Domnii ministri de Interne si Administratie, va rog sa luati toate masurile ca referendumul sa se desfasoare in conditii ireprosabile, asa cum au fost si alegerile locale. Eu am adresat azi o scrisoare presedintilor celor doua Camere rugandu-i (...) sa convoace cat mai rapid in sesiune extraordinara camerele Parlamentului pentru a pune in acord toate textele de lege cu deciziile Curtii", a afirmat Ponta, la inceputul sedintei de guvern, aratand ca este vorba despre problema referendumului.























1218 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Tradatorilor de tara poate n-o sa le fie (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:49)

    Grammaticus [anonim]

    indiferent cind ii va lovi ceva foarte neasteptat.
  • +5 (7 voturi)    
    te uiti si nu-ti vine a crede (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:57)

    codo [utilizator]

    Ok il avem pe ponta: hotoman, mincinos, arivist. Dar iti zici, o fi o exceptie, am avut ghinion. Cand colo astia se revarsa valuri-valuri. Si multi tineri si teoretic datatori de speranta. Ca si Ivan turbinca din parlamentul european. Din cate auzisem despre el credeam ca e un bososrog din vremurile apuse, cand colo tanar si nelinistit. Vai de viitorul nostru!
    • +2 (2 voturi)    
      Scuze! (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:09)

      Nationalistul [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Am vrut sa-ti dau plus si ti-am dat minus!
      Ai un plus de la mine!
      Si mi-e rusine, ca Ivan e iesean!
  • +6 (6 voturi)    
    astia sunt complet (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:59)

    lucyan [utilizator]

    nebuni, si ponta merge l bruxelles sa convinga lumea ca in romania se respecta constitutia...
    pai nu constitutia spune ca nu se poate modifica legea electorala prin ordonanta de urgenta?
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo..... (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:03)

    Claude [utilizator]

    Vezi ca PSD-ul tocmai vroia sa va traga la nivel de numiri de procurori..... Cit de prost mai poti fi sa-i sustii pe astia, nu stiu...
  • +4 (4 voturi)    
    D-l Voicu (Miercuri, 11 iulie 2012, 16:06)

    ciprianmarius [utilizator]

    Ori nu stie, ori se face ca nu stie, dar referendumul trebuie validat de CCR, nu de Guvern. Asa ca organizarea referendumului nu are legatura cu validarea lui. Guvernul il organizeaza din punct de vedere administrativ, adica are grija sa existe urne, cabine de vot, buletine de vot etc. Dupa referendum, guvernul nu mai are nici o treaba, nu el trebuie sa valideze rezultatul. Dupa referendum intra in rol CCR care constata:
    1. daca referendumul a fost valid. Iar aici sigur va tine cont de ce tocmai a decis: daca la vot nu s-au prezentat 50% + 1 va decalara referendumul nevalid; daca s-au prezentat mai multi, il va declara valid;
    2. daca referendumul e declarat valid, atunci va valida rezultatul referenumului: cate voturi Da, cate voturi Nu si cate voturi anulate. In functie de asta, CCR ne va spune daca Presedintele este sau nu demis.
    In concluzie, dl. Voicu si nimeni altcineva nu poate decide cum se valideaza referendumul.
    • -1 (1 vot)    
      what´s your point? (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:02)

      Denis70 [utilizator] i-a raspuns lui ciprianmarius

      ...asa..si?? ::))
      • 0 (0 voturi)    
        adica (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:44)

        ciprianmarius [utilizator] i-a raspuns lui Denis70

        degeaba se agita d-l Voicu, ca nu are atributii.
        Substratul e altul: sa ii determine pe votantii pro-Basescu sa mearga la vot, sa nu-i lase numai pe cei anti-Basescu, de frica faptului ca guvernul va valida referendumul indiferent de numarul celor ce voteaza. Dar, cum e clar, nu guvernul valideaza referendumul.
        • -1 (1 vot)    
          om trai si om vedea.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:55)

          Denis70 [utilizator] i-a raspuns lui ciprianmarius

          ...dar toata abureala asta cu 50%+1 din liste si nu 50% +1 din cine-si misca fundul sa vina la vot e prcareala mare..in America asa e tata...50%+1 din ce VINE la vot. Le-am povestit unor prieteni americani cum se vrea la noi (50%+1 din asa zisele slinoase liste electorale ale lui basshicuta traianus) ca cica altfel nu-i "constitutional"....mi-au raspuns WTF !! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    gambling country (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:05)

    Denis70 [utilizator]

    ...parca sintem vorba aia...intr-o sala de jocuri...de pacanele cu spun copiii...alba neagra cu constitutia...ping pong cu plagiatul....JACK POT!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    chemati-l pa Voicu la televizor! (Miercuri, 11 iulie 2012, 19:33)

    calfa [utilizator]

    Sa-l cheme cineva pe acest spalat pe creier la un TV sa vada ca Martin Schulz i-a zis-o in fata lui VP ca trebuie validat referendumul pe baza regulei 50%+1. Ce o tot toaca USL cu acesta gaselnita ca OUG si legea neconstitutionala trebuie sa fie tratate diferit astfel incat sa se ajunga la referendum fara lege si fara implementarea conditiei 50+1?