Kovesi: Procurorii merita sa fie condusi de profesionisti care au lucrat in sistem, nu de persoane negociate in afara procedurilor legale

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 11:39 Actualitate | Esenţial

Procurorul general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi, a cerut miercuri numirea la conducerea DNA a unor profesionisti care au lucrat in sistem, si nu impunerea unor persoane "negociate in afara procedurilor legale".

"Mandatul meu va expira in scurt timp, colegii mei procurori merita sa fie condusi de persoane care au lucrat in sistem, profesioniste, alese pe criterii transparente si nu negociate in afara procedurilor legale", a spus ea, precizand insa ca nu poate face niciun comentariu legat de scandalul de la CSM, unde sunt anchetati doi procurori, George Balan si Marcel Sampetru.

Pe de alta parte, ea a notat ca, daca acuzatiile la adresa celor doi procurori nu se dovedesc a fi fapte penale, si "abateri deontologice, cred ca e important sa cerem revocarea" acestora din CSM.

"Exista si varianta excluderii din magistratura ca masura disciplinara, daca nu e vorba de fapte penale ci de abateri disciplinare", a adaugat Kovesi.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2547 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Felicitari !!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:42)

    polonyca [utilizator]

    Felicitari Kovesi , felicitari DNA !! In voi e speranta acuma.........toti ochii sunt atintiti spre voi !! Aveti sprijunul toturor romanilor corecti , cinstiti , romani care sa-u saturat de hoti !!!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Da (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:47)

      CristiBa [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Noroc cu procurorii astia ca altfel nu mai aveam ce urmari la scena politica. Totul avea un singur sens .. Poate se mai si schimba.
    • +1 (1 vot)    
      Deci initiativa cinstitilor (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:49)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      este sa inabuse initiativa hotilor. Alte initiative mai aveti? Sa nu-mi spui ca munca ca nu-i intitiativa, e doar unul dintre mijlocele de a duce la bun sfarsit o initiativa.
    • -2 (6 voturi)    
      Adevarul e ca... (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:55)

      ATENTIE [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      "Nea-m" saturat de hoti ...
    • -4 (8 voturi)    
      mamaaaaa, ce de limbi... (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:59)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Da, cu plagiatu', cu plagiatu' lu' Kovesi cum e?
      In rest...DNA.....cine mai are incredere in DNA?
      ca pana acum s-au tinut doar de jocul politic.
  • +9 (9 voturi)    
    ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:58)

    AndreiU. [utilizator]

    Cred ca acest principiu trebuie sa fie aplicat la orice Comisie, Institutie a statului... ISC, ICR, Arhivele Nationale etc.

    Oamenii trebuie alesi pe niste criterii clare, o experienta demonstrata in domeniul respectiv, postul scos la concurs, baremul limpede si public.

    Imi doresc din toata inima depolitizarea adevarata.
    Statul trebuie sa aibe o prezenta minima in domeniile care nu sunt "core business".

    PS.Felicitari DNA, pentru curaj si pozitie. Se pare ca criticile lui Base n-au fost chiar atat de rele pana la urma.
  • -8 (10 voturi)    
    plagiatoarea Kovesi (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:59)

    busola [utilizator]

    isi acopera penalii! Oare cate dosare portocalii vor disparea odata cu plecarea sa?
  • -1 (3 voturi)    
    Vorbeste doamna (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:54)

    miguelito [utilizator]

    numita tot pe criterii politice?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo DNA (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:43)

    coco04 [utilizator]

    In cazul asta Ponta nu are nici-o vina.
    Dar procurorii da! Sper sa fie curatat sistemul de
    "ofertanti".
    Bravo DNA!