Ponta: Primele estimari INS - in Romania sunt 15 milioane persoane cu drept de vot

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2012, 6:28 Actualitate | Esenţial

Primele estimari ale Institutului National de Statistica (INS) releva ca numarul cetatenilor cu drept de vot se ridica in prezent la 15 milioane persoane, a declarat premierul Victor Ponta.

"Din punctul meu de vedere, este foarte bine sa vina 50% la vot. Avem o singura mare problema: noi nu suntem 18 milioane in acest moment. Conform primelor estimari, s-a redus populatia cu drept de vot cu trei milioane, deci cu drept de vot suntem 15 milioane.Cifra este pe baza unei ponderari, ca la sondaje de opinie, pe baza a ceea ce s-a inregistrat pana acum la INS", a spus Ponta la RTV, scrie Mediafax.

El a aratat ca in prezent nu sunt disponibile toate datele aferente ultimului recensamant. Premierul a precizat anterior ca va solicita presedintilor celor doua camere al Parlamentului sa coreleze Legea referendumului si Ordonanta de urgenta a Guvernului de modificare a acestei legi cu decizia Curtii Constitutionale privind participarea la scrutin a cel putin jumatate plus unu din alegatori.

Curtea Constitutionala a decis, marti, ca legea prin care s-au facut modificari la articolul 10 din Legea referendumului este constitutionala, in masura in care asigura participarea la referendum a cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente.

Guvernul a transmis un comunicat in care anunta ca va respecta decizia Curtii Constitutionale in cazul Legii referendumului, precizand totodata ca este sarcina Parlamentului sa puna cat mai repede in acord legislatia privind referendumul cu decizia luata de Curte.

Ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa, a declarat insa pentru Mediafax ca referendumul din 29 iulie privind demiterea presedintelui Traian Basescu se va desfasura in baza Ordonantei de Guvern, si nu a initiativei legislative asupra careia s-a pronuntat Curtea Constitutionala.






Citeste pe Stirile ProTV​

VIDEO Domeniul in care studentii se pot angaja direct pe 2500 de lei dupa un stagiu gratuit. Angajatorii nu le cer experienta

Chiar daca nu aveti experienta in agricultura, va invatam noi, doar sa veniti sa lucrati pamantul. In felul acesta sunt atrasi studentii si absolventii de Agronomie de cei care au afaceri in domeniul lor de pregatire.








7108 vizualizari
  • +27 (27 voturi)    
    Normal ar fi ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 6:36)

    za-k [utilizator]

    sa dea guvernul o OUG care sa zica ca sint
    256 (incluzind 2 CA+VP) persoane cu drept
    de vot :)
    Restul persoanelor sint doar detalii nesemnificative.

    Numa' bine,
    za-k/
    • +12 (12 voturi)    
      Sau ... (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:09)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Sa dea o ordonanta de urgenta: "Presedintele Romaniei suspendat. Referendumul se anuleaza caci populatia oricum nu conteaza!"
      • +7 (7 voturi)    
        PLAGIAT (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:03)

        OvidiuStan [anonim] i-a raspuns lui Dani.El

        In Romania un plagiator ordinar, vrea sa fie prim ministru!!! Asta este realitatea...
        • 0 (0 voturi)    
          - (Joi, 12 iulie 2012, 15:14)

          zyraxes [anonim] i-a raspuns lui OvidiuStan

          Mai bine plagiator decat hot care vrea sa ramana presedinte.
          • 0 (0 voturi)    
            Plagiator dovedit (Joi, 12 iulie 2012, 22:58)

            oneofthem [utilizator] i-a raspuns lui zyraxes

            ca Basescu e hot e o presupunere, ca Ponta a plagiat e o certitudine.
      • +2 (2 voturi)    
        Sau . . . (Miercuri, 11 iulie 2012, 13:01)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

        Sa dea o ordonanta de urgenta: "La referendum vor putea vota doar membri de partid: PSD, PNL, PC. Timbrul se va lipi pe carnetul de partid"
    • +11 (11 voturi)    
      mai bine... (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:41)

      Kor [anonim] i-a raspuns lui za-k

      mai bine 255, programatorii stiu de ce :)
      • +6 (6 voturi)    
        256 = 2^8 (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:06)

        za-k [utilizator] i-a raspuns lui Kor

        Da, 255 incape in 8 cifre binare la limita, iar 256 da' kix.

        Adica penibilitatea din parlament nu incape intr-un octet. Ceea ce e normal :)

        Numa' bine,
        za-k/
  • +24 (24 voturi)    
    Halucinant... (Miercuri, 11 iulie 2012, 6:42)

    NaeAndrei [anonim]

    Ce tot sunt cretinismele astea? Dacă datele de la ultimul recensământ nu sunt finalizate, conform legii rămâne ultima cifră de ~18Mil de alegători înscriși pe listă!
    Pentru numele lui Dumnezeu, cum ai putea să faci liste de vot pe baza "unei ponderări" cum declară Ponta? CINE ALEGE CARE 3 MILIOANE DE NUME SĂ FIE SCOASE DE PE LISTE, EL ? CHIAR NU GÂNDEȘTE 2 SECUNDE ÎNAINTE DE O DECLARAȚIE ABERANTĂ PRECUM ACEASTA??!
    • +13 (13 voturi)    
      Pai, ma intreb, (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:34)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui NaeAndrei

      astia 3 milioane au murit? Nu sunt tot cetateni romani care traiesc in diaspora si care au si ei drept de vot ca oricare alt cetatean? Uselistii astia sunt ca sarpele, il calci pe cap dar tot se mai zvarcoleste si incearca pana in ultima clipa sa te muste de picior si sa-ti introduca veninul mortal...
      • +4 (4 voturi)    
        cei 3 milioane nu au murit (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:17)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Blackball

        au fost pierduti la procedura Ctrl+C si Ctrl+V. Pontacu plagiator nu stie de Ctrl A :)))
    • +5 (5 voturi)    
      Foarte corect! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:08)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui NaeAndrei

      Asta ma intreb si eu, cum poti sa faci un referendum pe baza UNEI ESTIMARI?!?!?

      Da' ce, suntem la stana, sa numaram oile dupa dimensiunea tarcului?

      Numai tampiti la USL, in frunte cu hotul sef, Ctrl+V!
    • +2 (2 voturi)    
      Vor inventa altceva. (Miercuri, 11 iulie 2012, 22:47)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui NaeAndrei

      Totul se desfasoara conform postulatului " punctul lor de vedere e un punct". Nu stiu altceva, isi urmeaza ideea fixa pe care au construit intregul esafodaj. Sunt convins ca actioneaza acum din disperare. Ori la bal, ori la spital. Gandirea, ratiunea nu mai are niciun rol. Se merge pe principiul: ori ei, ori noi. Indiferent ce victime provoaca, cate daune aduc tarii si acestui popor, vor merge si vor persista in aceeasi aberatie.
  • +19 (19 voturi)    
    liste permanente? (Miercuri, 11 iulie 2012, 6:59)

    Cujba Ion [utilizator]

    Pai cum adica :"Din punctul meu de vedere, este foarte bine sa vina 50% la vot. Avem o singura mare problema: noi nu suntem 18 milioane in acest moment. Conform primelor estimari, s-a redus populatia cu drept de vot cu trei milioane, deci cu drept de vot suntem 15 milioane.Cifra este pe baza unei ponderari, ca la sondaje de opinie, pe baza a ceea ce s-a inregistrat pana acum la INS" zice Ponta . Si daca cum vom fi inscrisi pe liste ,in baza ponderii?
  • +20 (20 voturi)    
    Ponta, ziua si mangleaua (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:01)

    edif [utilizator]

    Nu trece o zi fara ca Ponta sa fure cate ceva ca doar e procuror, PSD-ist si crescut la scoala lui Nastase.
    • +10 (10 voturi)    
      Vad ca Basescu este suspendat! (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:41)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Tontu, tu cand guvernezi?
      Esti mai rau ca serialele tv; esti mereu la televizor!
      Nu se vede nimic in cele doua luni de cand esti prim-sinistru!
  • +19 (19 voturi)    
    mitoman diversionist .......... (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:02)

    MountThor [utilizator]

    Nu INS -ul spune citi si cine sunt cei cu drept de vot in Romania ! Asta este de competentza MAI !!
    Chiar daca INS -ul a facut corect statistica celor aflati - la momentul culegerii datelor- in tzara , INS-ul nu a luat in calcul romanii plecati afara la munca pe o perioada mai mica de 12 luni !
    Asa ca , se stie , multi romani revin in tara odata sau de doua ori pe an , din tarile UE unde lucreaza ......... si sunt cel putin 1,5 - 2 milioane , in acest caz !

    Diversiunea cu INS (care nici nu poate utiliza in statistica pina in 2013 datele culese de pe teren) este doar o alta diversiune a PUCISTILOR USL , ca sa scada pragul de validare al referendumului

    Acum nici doua saptamini , acelasi mitoman jegos , afirma ca la alegerile din toamna se vor folosi tot listele de la alegerile locale !

    Acum s-a schimbat schimbarea , de frica esecului in referendum !
    Hai siktir , pucisti nemernici !
    • 0 (0 voturi)    
      Curata diversiune (Sâmbătă, 28 iulie 2012, 9:28)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui MountThor

      Acest stil de intoxicare este demn de anii '50,cand spalarea creerelor de catre propaganda comunista era in floare.Si acum mai sunt minti contaminate care spun spre exemplu ca "regele Mihai a plecat din tara cu o imensa avere".Am dat doar un exemplu, dar la vremea asta sa existe oameni care ii intrec in prostie pe cei din anii "50, nu mi-as fi imaginat.Cine este cel mai odios comunist care e presedintele unei tzari? Ghici ghicitoarea mea.Rusine sa va fie lacheilor in frunte cu geniul vostru in mizerie.Miine aveti ultima sansa sa va mai spalati pacatele (desi sunteti atei), mergand macar la vot si nu trandavind prin bodegi , dupa chipul si asemanarea piratului insemnat.
  • +16 (16 voturi)    
    Liste electorale ponerate si baietii destepti... (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:08)

    Cujba Ion [utilizator]

    Asa se explica inlocuirea conducerii la Institutul National de Statistica . Metoda este inspirata din spusele lui Stalin ,calaul bolsevic al popoarelor , adresate la Dej , in 1946 , ca raspuns la afirmatia acestuia :' tovarase Stalin ,daca facem alegeri ,castiga reactiunea ,partidele istorice" , "Ghiorghi daragoi , nu este important cine si ce voteaza ,important este cine numara voturile".Asi mai adauga ca acum este important si cine numara cat reprezinta 50% din alegatori.
  • +15 (15 voturi)    
    Ticalosii (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:46)

    ilie [anonim]

    Toata populatia s-a redus, ordinarule, cu aproape 3 milioane. Vezi ca ai gresit, pt. ca ai luat si copiii in calcul, nenorocitule!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Pentru o corecta informare.... (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:49)

    minus [utilizator]

    "Statistica oficiala în România se desfasoara prin serviciile de statistica oficiala si este organizata si coordonata de Institutul National de Statistica, organ de specialitate al administratiei publice centrale, cu personalitate juridica, în subordinea Guvernului, finantat de la bugetul de stat."

    http://www.insse.ro sectiunea "Despre INS"
  • +14 (14 voturi)    
    nu zau ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:52)

    anonim [anonim]

    La alegerile locale au fost pe listele permanente 18.315.880 .

    Si acum 15 ??? Unde au disparut 3 milioane ?

    Apropos cum e cu disapora? La referendum se va putea vota din strainatate.
    • +10 (10 voturi)    
      Exact !!!!! (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:36)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      In 2 saptamani excrocul ...."dispare"....3 milioane de romani !!!!! Baiat de baiat Ponta asta !!!! Aceste detalii tre sa le afle despre el si sleatha lui si UE !!!! Asta e adevarul , asa fura , asa mint !!!!!!
  • +14 (14 voturi)    
    plus cei de afara (Miercuri, 11 iulie 2012, 7:53)

    vera [anonim]

    Mai sunt vreo trei milioane afara, care au si ei drept de vot - deci ajungem de unde am plecat.
  • +13 (13 voturi)    
    OUT (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:08)

    oilman [utilizator]

    Cred ca pina pe 29 iulie nr de persoane cu drept de vot ajunge la citeva sute - asa ca o sa fie de ajuns sa voteze doar gasca lui Ponta si oops - Basescu e demis prin referendum. Atentie Ponta ce faci daca la vot se prezinta 105 % din numarul persoanelor cu drept de vot ? Dispari camarade, ascunde-te prin vre-o gaura si lasa nenorocita asta de tara sa respire putin aer curat fara duhoare de latrina bolshevika
  • +13 (13 voturi)    
    Daaa (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:21)

    eujemoi [anonim]

    Pai normal ca trebuia sa vina cu asta, dupa ce a luat-o in bot de la CCR .

    Du-te bai Ponta si cu Antonescu tau in Africa, precum Tender, si fa acolo ce dracu' vrei.

    Tot Occidentul va arata cu degetul si voi tot pe a voastra o tineti.

    Sunteti in stare sa ne sacrificati pe toti numai sa luati nenorocitul ala de ciolan.

    Nu va mai saturati de bani si putere.

    Chiar nu va credeam in stare sa mergeti asa de departe.

    Nu mi-e era simpatic nici Basescu, dar de voi mi-e scarba.

    Voiculescu pleaca de frica sentintei ICCJ, tu zici ca Basescu ti-a inscenat plagiatul de parca el ti-a facut teza de doctorat iar Antonescu parca nici nu exista.
    Si un copil isi da seama ca sunteti niste marionete in slujba altora.
    Pai avea puterea sa se impuna de capul lui un om ca Antonescu?
    Un om care nu s-a remarcat prin nimic putea sa ajunga interimar si sa faca parte din puciul asta?

    Sa-i ziceti saru-mana lu'Voiculescu ca macar v-a facut actori in mascarada asta.

    Oricum dupa ce se sparge buboiul asta si Basescu ramane in functie v-ati ars forever.

    Mai bine stop loss acum, pentru voi. Dar , de fapt, nici nu mai puteti sa o dati la intors.

    Asa cum erau miliardarii de carton asa sunteti voi.

    Niste politicieni de carton.
    • 0 (0 voturi)    
      - (Joi, 12 iulie 2012, 15:17)

      zyraxes [anonim] i-a raspuns lui eujemoi

      Nu tot occidentul ne arata cu degetul,numai cei din partidele PD din anumite tari,care mananca multi bani de pe urma acordurilor incheiate cu Basescu si care ne-au subjugat pe viata.
  • +11 (11 voturi)    
    Estimari (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:37)

    Mihai [anonim]

    Schimbarea regulamentului in timpul jocului nu este permisa. Oricum ce s-a intimplat in ultimele zile confirma revenirea comunismului in tara noastra. Pacat ca ne intoarcem in timp. Un plagiator nu are ce sa mai comenteze. Are o singura varianta - demisia.
    datele recensamintului se pot eventual folosi la urmatoarele alegeri. Populatia tarii este pe un trend descrescator. Sunt multi care traiesc in strainatate. ar fi interesant sa vedem si numarul lor.
  • +12 (12 voturi)    
    2 probleme (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:39)

    buncrestin [utilizator]

    1. de ce nu s-au actualizat listele inca de la alegerile din iunie? nu e corect ca la doua luni dupa sa schimbi regulile jocului
    2. cele 3 milioane in minus nu au disparut, cea mai mare parte dintre ei sunt cetateni aflati in strainatatie. dar sunt CETATENI ai statului roman cu drept de vot si trebuie inclusi si ei pe listele electorale
  • +11 (11 voturi)    
    Cred ca nu suntem atatia (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:43)

    Andrei [anonim]

    A dat afara conducerea INS. Acum nu vrea sa respecte decizia CC. Urmatorul pas e sa spuna ca nu suntem decat vreo 10 milioane doar doar pot falsifica votul.
  • +9 (9 voturi)    
    poate in tara.. (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:45)

    ia cucu [utilizator]

    Poate in tara sunt 15 milioane cu drept de vot. Daca ii numara si pe cei plecati in strainatate, poate se schimba lucrurile.
  • +11 (11 voturi)    
    Gresit ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:54)

    Toader R. [anonim]

    INS are inregistrate NUMAI persoanele gasite acasa cu ocazia recensamintului ! NU sunt inregistrate persoanele care nu erau la domiciliu cind s-a facut recensamintul, adica diaspora, capsunari, oameni care erau plecati de acasa pe diferite motive.

    De ce nu se foloseste lista de alegatori folosita la 10 iunie 2012? Adica vreo 18.5 milioane alegatori. Evidenta populatiei e locul unde se gasesc toate persoanele cu carte de identitate de Romania, cu adresa cu CNP.

    Alta hotie se pune la cale ! Cit o sa-i mai suportam pe acesti mafioti uslasi?
    • 0 (0 voturi)    
      Liste de alegatori umflate (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:16)

      Tataia [anonim] i-a raspuns lui Toader R.

      De 8 ani de cand 4 vecini de pe scara blocului au plecat in Canada ( si au obtinut si cetatenia), listele de alegatori nu s-au modificat si ei au figurat in lista la fiecare alegeri -locale, parlamentare, referendum. Pe de alta parte ei au fost la vot in Canada. Nu cred ca a facut cineva o excludere a acestor votanti, astfel incat listele sa nu fie umflate artificial (nu exista o procedura prin care cei care voteaza in strainatate sa solicite scoaterea din listele interne- ar fi si complicat, fiind vorba de peste 2 milioane de adulti cu drept de vot). Repet, ei figureaza si in lista din tara ca neprezentati(in cel mai bun caz) dar se adauga ca votanti in diaspora.
      Este o realitate ca in 2012 sunt peste 3,5 milioane de romani sub 18 ani (unii sunt si in afara tarii). Listele de la evidenta populatiei sunt complet depasite. Iar daca unii romani nu se pot rupe de carciuma 10 minute ca sa voteze, sau au altceva mai important de facut, atunci ei nici n-ar mai trebui sa conteze la vot, deci ar trebui sa conteze cei responsabili, cei care considera ca au si obligatia civica sa-si exprime votul, oricare ar fi acesta.
  • -7 (9 voturi)    
    Actualizare liste (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:54)

    korcico [utilizator]

    Trebuie acualizate listele pentru a evita si acum si pe viitor furtul voturilor. Este inadmisibil ca dupa ce sau cheltuit atitea milioane de euro cu recensamintul sa nu avem si un rezultat.
    Basescu va face tot ce poate sa i tina pe Romini in case. Important este ce vor rominii.
    • +8 (8 voturi)    
      România (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:56)

      StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui korcico

      Romini nu exista, cel mult romani ca e mai usor de scris fara â din a.. Recensamantul o sa aiba rezultatele oficial abia la inceputul anului viitor dupa cum au spus de la inceput. Este si normal sa dureze..numara si tu pe degete pana la 18 milioane si vezi cat timp iti ia... Pana cand nu avem nimic oficial, recensamantul ramene o statistica mai "informata" si atat
  • +9 (9 voturi)    
    DEMOGRAFIE (Miercuri, 11 iulie 2012, 8:55)

    john [anonim]

    Un proverb spune ca statistica e mama minciunilor. Dovada, ia uitati-va unde au ajuns grecii, din statistici facute cu omisiune. Suntem 15 milioane daca punem la raboj si mortii din ultimul deceniu.Inclusiv pe procurorii Sega si Panait. Capisci, tov Ponta?
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:04)

    oneofthem [utilizator]

    Bine Ponta, suntem numai 15 milioane cu drept de vot, dar atunci sa scada numarul de senatori si deputati la 300 cum au votat cei 15 milioane.
  • +12 (12 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:06)

    kostel [utilizator]

    inseamna ca ai "dodoasa" mare daca vrei sa scazi nr populatiei ca sa ai avantaj la referendum. si apoi, de unde pana unde premierul se ocupa de recenzia populatiei? inseamna ca nici noaptea nu dormi stiind ca pe 29 revine base la palat si la butoane. vai de usl.
  • +11 (11 voturi)    
    15 milioane? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:09)

    Cristi [anonim]

    Eu cred ca ai vrut sa spui 15,000. De fapt suntem asa de putini cu drept de vot ca nici nu mai are rost sa votam.
  • +7 (7 voturi)    
    institutul INS, in subordinea lui Ponta? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:15)

    horia_m [utilizator]

    parca prima actiune facuta de ponta a fost sa treaca INS-ul in subordinea lui, nu-i asa? sau ma insel? (rog redactia hotnews sa adauge aici si un link catre informatiile despre preluarea/politizarea INS-ului!)
    • +5 (5 voturi)    
      Prima actiune (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:58)

      sirb [utilizator] i-a raspuns lui horia_m

      facuta de Ponta a fost sa treaca - ISC( institutul special in constructii)-in subordinea guvernului si sa il puna pe Adrinan Grajdan Balaban , director ca sa ii salveze pielea lui Nastase , dar nu i-a reusit.
    • 0 (0 voturi)    
      INS..... (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:56)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui horia_m

      este in subordinea Guvernului din vremea lui Nastase Voda- Hotararea 488 din 24 mai 2001!
  • +5 (5 voturi)    
    si cetatenii romani din strainatate? (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:15)

    Andrei [anonim]

    Pai atunci eu zic sa interzica dreptul de vot al persoanelor aflate in strainatate, din moment ce ele nu intra in socoteala asta de 15 milioane. Sa vedem atunci cat d econstitutional ar mai fi aceste referendum.
  • +8 (8 voturi)    
    Minunat (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:16)

    Radu75 [utilizator]

    Atunci va trebui sa scada corespunzator si numarul parlamentarilor. Macar asa daca referendumul lui peste nu a fost luat in seama. Ce ne facem cu alegerile locale, consilierii alesi in baza unor liste false? Ca a trecut doar o luna, doar nu au pierit in ultima luna 3 milioane de alegatori? Astept cu interes si situatia minoritatilor si a reprezentantilor acestora in parlament. Oare cati etnici albanezi, croati, polonezi, italieni etc cetateni romani avem de sunt necesare atatea locuri „asigurate” pentru ei, indiferent daca au sau nu voturi? Etnicii astia, daca chiar or fi existand, voteaza cu ce partid doresc fiind deci reprezentati de 2 ori.
  • +10 (10 voturi)    
    mint deci exist (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:20)

    demaGOGU [utilizator]

    de ce ar trebui sa il credem pe mitoman cand spune ca sunt 15 milioane de votanti?

    INS a spus ca populatia s-a redus de la 22 la 21 de milioane, deci cu 1 mil, um este posibil ca nr electorilor sa scada de la 18 la 15?!?

    acest premier e decredibilizat total!
  • +10 (10 voturi)    
    Mai Xerox (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:21)

    Copy Paste [anonim]

    Restul sunt plecati pe afara...uitat-te la natalitatea de dupa 90'. Mai baga si tu niste "Copiutze" ca sa fim mai multi si noi ca dupa va trebui sa restrangi numarul de penali din parlamentul local si european (e un domn care sta pe ultimul rand ...singurel la Bruxelles)
  • +8 (8 voturi)    
    Aha! (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:23)

    mircea [anonim]

    Probabil ca vom afla cifra exacta dupa referendum.Ponta,"ce tie nu-ti place,altuia nu face".
  • +9 (9 voturi)    
    Populatie cu drept de vot... (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:39)

    mariusdec [anonim]

    "Stimabili" politicieni !
    Listele de vot din cate stiu se fac de catre Evidenta populatiei. De ce trebuie ca nr. de alegatori sa fie dat de INS in baza recensamantului si nu de catre Evidenta populatie care dispune de o baza de date pe care se pot face filtrari (morti, vii, majori, etc....)? Cum adica INS estimeaza la aprox. 15 mil. populatia cu drept de vot cand Evidenta populatiei poate spune exact cati sunt cu drept de vot?
  • +7 (7 voturi)    
    mai ponta (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:45)

    lucyan [utilizator]

    da o ordonanta de urgenta si stabileste exact cate persoane sunt apte pentru vot...
    de exemplu din ale 15 meleoane poti sa mai dai jos vreo 3-4 meleoane, ca sunt plecati din tara, adica pot vota in afara dar sa nu fie trecuti pe liste...
    amu' am ajuns sa votam si pe baza estimarilor unui recensamant care nu are inca toate datele centralizate, verificate, a unui recensamanr greoi, facut in fuga si cu oameni neinstruiti...
    din declaratia ta reiese ca trei milioane de oameni au decedat, nu? sau sunt plecati definitv din tara dar au cetatenie romana si pot vota, conform constitutiei.
    ce vei face, vei verifica fiecare om sa vezi daca a decedat sau este in afara tarii? cum iti permiti sa vii cu niste afirmatii pe care nu le poti sustine, sau cele trei milioane de oameni au decedat in cei 10 ani de la ultimul recensamant. inte timp nu a mai facut nimeni 18 ani? vad ca la bac s-au inscris 200000 de tineri, toti au peste 18 ani, in zece ani deci au intrat 2 milioane in "sistemul de vot"... daca ii mai punem si pe cei care nu au facut un liceu, care nu au mers declo la scoala, care au renuntat la bac, ajungem linistit la 3 milioane care au intrat in circuit...
    deci, ca o concluzie, ca numarul alegatorilor sa scada cu 3 milioane ar fi trebuit ca cei decedati sa fie de 6 milioane, ceea ce ma indoiesc ca s-a intamplat... mai bine merg pe ideea ca recensamantul nu a fost intocmit corect, ca nu a fost foarte clar cu cei plecati din tara, definitiv, temporar, etc., ca acesti oameni oricum au dreptul de a vota prin constitutia tarii, si nu asteapta sa primeasca acest drept de la usl si ca atare trebuie sa se regaseasca pe liste...
    ca atare, nu or mai fi 18 milioane, dar nimeni nu poate sa spuna exact cati suntem, mai ales intr-un termen atat de scurt si nimeni nu poate afirma ca am scazut cu trei milioane in zece ani...
    ps numai de atat aveti nevoie, de trei milioane? ca daca tot nu se poate verifica si ai si om la statistica pus recent, fidel precum zgonea cu parlamentul pus la dis
  • +10 (10 voturi)    
    @ Hotnews (Miercuri, 11 iulie 2012, 9:54)

    demaGOGU [utilizator]

    va rugam sa postati si sa MENTINETI pe prima pagina resultatele preliminare ale recensamantului din 2011:

    -18 milioane recensati
    ~1.9 milioane plecati pe termen scurt <12 luni in strainatate
    ~1 mil(estimarea INS) - persoane care nu au fost gasite acasa

    total~~21.000.000

    in conditiile in care la 22 mil erau 18 mil de electori , nr lor nu poate scade cu mai mult de 100.000 daca populatia totala s-a micsorat cu 1 milion!

    Aceasta noua MANIPULARE ordinare trebuie demascata din fasha!
  • +3 (3 voturi)    
    Spre norocul nostru, (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:45)

    Blackball [utilizator]

    al romanilor, uselistii astia sunt asa de prosti incat pier in fiecare pe limba lor! Aud peste tot, la piata, in autobuz, la munca, in discutiile prin supermarket etc. cum si oameni la care nu te-ai fi asteptat (greseala!) sa-l sustina pe Base, sunt scarbiti de minciunile neocomuniste ale celor ce vremelnic ne conduc acum.
    Raman increzator ca, mai departe de pasiunile politice, bunul simt va prevala, Base va ramane in functie, plagiatorul nu mai pupa vreodata postul, iar antonescu iese pentru totdeauna din viata politica sau se face definitiv de ras.
  • -3 (5 voturi)    
    disperare (Miercuri, 11 iulie 2012, 10:47)

    razvan [anonim]

    Atat de disperati sunt sustinatori lui Basescu incat ar dori ca cifra aceasta de 50%+1 sa ii includa si pe cei fara drept de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Argumente... (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:48)

      mariusdec [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Stimate domn, vis-a-vis de rationametul meu de mai sus dati-mi si mie un argument ca nu ar fi asa.
  • +2 (2 voturi)    
    Se pregatesc fraude masive (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:05)

    marvio [utilizator]

    Oricum, la cate marsavii a facut zilele astea noul regim, avem garantia ca se poate intampla orice, inclusiv fraude masive cu buletinele de vot, la fel ca in 1947.

    Mai mult ca niciodata, avem nevoie de observatori la referendum neangajati politic, inclusiv din afara tarii.
  • 0 (2 voturi)    
    atentie (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:05)

    bedexe [utilizator]

    "este constituţională în măsura în care asigură participarea" ... adica se pun urne de vot in toata tara , nu doar in bucuresti .

    S-a asigurat participarea asa ? Da. Au venit la vot? Nu . Nu conteaza.
    • 0 (0 voturi)    
      Observatia e corecta. (Miercuri, 11 iulie 2012, 22:10)

      Mihail AD [utilizator] i-a raspuns lui bedexe

      CCR a lasat din nou loc de interpretari. Avocatii au tot mai multa nevoie de meditatii de limba romana, mai ales cand acesti Stramba-Lemne guveranti intorc frazele pe toate partile, doar-doar or stoarce de la ele intelesul care le convine
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:07)

    mary48 [utilizator]

    Daca este atat de important, cati oameni cu drept de vot sunt, de ce nu s-a facut atata vorbire si la alegerile locale , care au avut loc acum , nu mai departe de o luna ?
    Mi se pare mie , sau le e cam frica, de recurg la toate tertipurile posibile ?
  • +3 (3 voturi)    
    INS NU poate decide! (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:08)

    cri_m68 [anonim]

    'înscrierea cetăţenilor români cu
    drept de vot în listele electorale permanente pe principiul locului de domiciliu (legal) înscris
    în actele de identitate, indiferent dacă la data desfăşurării scrutinului electoral persoanele
    respective sunt sau nu sunt prezente pe teritoriul naţional';
    'listele electorale permanente sunt documente nominale care se întocmesc şi se actualizează
    de către DEPABD prin prelucrarea şi selectarea datelor privind cetăţenii cu drept de vot
    cuprinşi în Registrul Naţional de Evidenţă a Persoanelor'.

    Recensamantul contine DOAR datele populatiei STABILE!

    http://www.insse.ro/cms/files/diferente%20INS%20vs%20DEPABD%20.pdf
  • +1 (1 vot)    
    Reduceti parlamentarii (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:43)

    Ioana [anonim]

    Alo dar cati parlamentari vreti sa bagati din nou in parlament ? Aud ca mai mult decat cei 470 de acum . Unde sunt cei maxim 300 de parlamentari pe care a votat populatia la referendum ?
  • +1 (1 vot)    
    Asa, si? (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:57)

    George [anonim]

    Pe listele electorale pentru alegerile locale cati cetateni erau inscrisi? Sau ale nu mai sunt valabile pentru ca nu-ti mai convin? Hai, latra la alta masa! Tine minte ceva tovarase Plagiator: lovitura de stat pusa la cale de stapanul tau, Varanul, n-o sa va iasa!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa dea o OUG (Miercuri, 11 iulie 2012, 11:59)

    George [anonim]

    Prin care sa se legalizeze votul la referendum doar pentru "poporul USL"! Asa vei rezolva problema tovarase Plagiator! Demisia!

    P.S. Daca populatia a scazut, atunci conform legii trebuie sa scada considerabil si numarul de parlamentari!!! Da?
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistiti , oameni buni... (Miercuri, 11 iulie 2012, 12:47)

    nedumeritu [utilizator]

    cand va termina ponta, si ai lui, analiza datelor , neomologate inca, vor fi mai putin de 9 milioane de alegatori.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 11 iulie 2012, 14:13)

    george [anonim]

    ..astazi am aflat ca suntem cu 3 milioane mai putini.Asa spune statistica , cifrele recei. Dar oare inima ce spune ?" Ar trebui sa plangem. Vom disparea ca natiune, in ritmul asta demografic. NEBUNILOR nu va mai certati si incepeti sa reconstruiti acum cand se mai poate.
    • 0 (0 voturi)    
      uimeste-ne... (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui george

      unde spune "statistica" ca suntem cu 3 milioane mai putin

      citatul exact, va rog
  • 0 (0 voturi)    
    inca un detaliu ptr INS (Miercuri, 11 iulie 2012, 15:13)

    demaGOGU [utilizator]

    unde apar cei 250.000-300.000 de basarabeni, majoritatea tineri, care au obtinut cetatenia romana in ultimii 10 ani(cf MAE)
  • 0 (0 voturi)    
    Cucuveaua Canta ! (Miercuri, 11 iulie 2012, 17:19)

    Scarecrow [utilizator]

    Daca in nici 3 luni mortalitatea a crescut in Romania cu peste 3 milioane , pana la alegerile din toamna vor vota Albanezi in locul nostru. Date confirmate de statistica, la alegerile locale au fost prezenti aprox 38% din numarul total al alegatorilor si anume 18.357.400 . Cum ne pot minti acesti pucisti cu camarilele lor !
  • 0 (0 voturi)    
    Plagiatorul sef (Miercuri, 11 iulie 2012, 18:31)

    Camelia [anonim]

    Va constata pana la alegeri ca de fapt in Romania au drept de vot doar membrii usl... diasporei o sa i se interzica prin OUG dreptul de a vota, celorlalti care nu sunt membri usl li se va conditiona dreptul de vot si asa va ramane plagiatorul sef cu foarte putini romani care au drepturi... printre care si dreptul de a vota. Cat de prost trebuie sa fie un popor ca sa accepte toate minciunile acestui guvern fara a iesi in strada sa-i ia cu pietre.