Guvernul raspunde declaratiilor Angelei Merkel: Buna functionare a statului de drept nu este afectata in niciun fel de disputele politice, Traian Basescu si PDL duc o campanie de denigrare

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 21:00 Actualitate | Esenţial

Guvernul Romaniei transmite asigurari ferme si fundamentate ca in Romania buna functionare a statului de drept nu este afectata in niciun fel de disputele politice, se arata intr-un comunicat transmis luni de Executiv, care prezinta declaratia premierului Victor Ponta in legatura cu afirmatiile cancelarului german Angela Merkel.

"Evolutiile politice ale ultimelor saptamani se incadreaza in limitele Constitutiei, ale legilor romanesti si ale reglementarilor europene. Nici unei institutii democratice nu i-a fost atinsa independenta. Sistemul de justitie nu a fost si nu va fi vizat de niciun fel de masura sau influenta politica din sfera guvernamentala.

Guvernul Romaniei va continua sa ia toate masurile necesare pentru respectarea cu strictete a obligatiilor Romaniei in baza acordurilor cu FMI, Banca Mondiala si Comisia Europeana, precum si pentru indeplinirea obligatiilor ce ne revin in baza Mecanismului pentru Cooperare si Verificare si a tuturor masurilor necesare pentru a garanta in Romania o justitie independenta si eficienta, la standarde comunitare.

Vrem sa ii asiguram pe toti partenerii nostri europeni de tenacitatea si determinarea cu care impartasim valorile democratiei si ale statului de drept. Vom continua dialogul si cooperarea pentru asigurarea unui climat de stabilitate si de incredere in economia romaneasca.

In acelasi timp, respingem cu fermitate campania de denigrare a Romaniei dusa de presedintele Traian Basescu si PDL, campanie nefundamentata si care aduce atingere intereselor Romaniei prin crearea unei imagini false cu privire la democratia romaneasca.

Cetatenii romani vor avea ocazia, la referendumul national desfasurat pe 29 iulie, sa decida, in mod perfect democratic si constitutional, in privinta presedintelui Romaniei si consideram, in spiritul valorilor democratice pe care le impartasim, ca vocea lor trebuie sa fie respectata", se arata in comunicatul Guvernului.



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2537 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    eu vreau aasigurare (Luni, 9 iulie 2012, 21:19)

    xuleasca [utilizator]

    ca traiesc intr-un stat de drept, unde CONSTITUTIA o respecti si tu Ponta, alaturi de popoe, nemernicule vezu de curs, si pe asta il plagiezi?????
  • +2 (2 voturi)    
    Oameni buni (Luni, 9 iulie 2012, 21:28)

    Pooky [utilizator]

    Intram in istoria universului cosmic!!!

    ,,In acelasi timp, respingem cu fermitate campania de denigrare a Romaniei dusa de presedintele Traian Basescu..."

    Bai nene, totul are o limita. Cat ii mai suportam p-astia?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu va merge (Luni, 9 iulie 2012, 21:29)

    Vizitiul [utilizator]

    Voi credeti ca ii prostiti pe astia asa cum o faceti cu pomanagii din RO nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Guvernul (Luni, 9 iulie 2012, 21:31)

    vasile-roaita [utilizator]

    Guvernul ar trebui bine mersi sa-si dea demisia. Ati dat jos un guvern super competent MRU si Funeriu si ati ales plagiatori, hoti, bolsevici si babe frustrate. Rusine sa va fie parlament de c...romanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Curat constituțional (Luni, 9 iulie 2012, 21:32)

    MarianDa [anonim]

    Acum ei spun că poporul se va exprima într-un mod perfect democratic și constituțional, la referendumul din 29 iulie. Ce au făcut însă cu unicameralul și maxim 300 de parlamentari?
  • 0 (0 voturi)    
    Servil (Luni, 9 iulie 2012, 21:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dar de ce sint chemati la vot cetatenii in 2012, cind alegerile prezidentiale sint in 2014 ??!! Iar presedintele actual nici macar nu mai are dreptul sa candideze

    Domnul Ponta face pe nevinovatul. De fapt atitudinea de elev prins la copiat il tradeaza, dincolo de analiza oricarui text. L-am vazut inclinind capul in fata cancelarului german, cu mimica omului servil. Imi repugna aceste umilinte gratuite, si la oamenii saraci, si la anonimi, cu atit mai mult la premierul Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    Destul! (Luni, 9 iulie 2012, 21:37)

    Batrin [utilizator]

    Destul cu minciunile pe fatza ale USLasilor. Ei au impresia ca luminariile europene sint la nivelul intelectual al bietelor babute de la tara care pot fi convinse cu o galeata si un pix.

    Pierderile pe care invinuitii Ponta Victor, Voiculescu Dan, Marga Andrei, Oprea Gabriel, Constantin Daniel, Hunor Kelemen si ("cu voia dv.", pentru cine-si aduce aminte) Antonescu Crin le cauzeaza natiunii romane nu sint o gluma. Aceste pierderi reprezinta consecinte economice, politice si de prestigiu extrem de grave, trecute de mult de pragul necesar punerii acestor delicventi sub acuzare pentru tradare nationala si judecarii lor.

    Presedintele ales al Romaniei, domnul Traian Basescu, pina in prezent victima unor masinatii uriase si nesimtite, face o greseala enorma parasind supus Cotroceniul, in loc sa aresteze tradatorii de tara. Nu are dreptul sa faca asta. Nu persoana sa este in pericol iar curajul personal al domniei sale, admirabil in principiu, este extrem de prost canalizat in momentul de fata. In pericol sint statul de drept, democratia, sanatatea economica a natiunii, echilibrul puterilor in stat.

    Numitii Voiculescu Dan, Antonescu Crin si Ponta Victor trebuie pusi sub acuzare in regim de urgenta. Presedintele legitim al Romaniei nu are dreptul sa devina un complice, chiar si involuntar, in crimele de distrugere a democratiei romanesti si de inalta tradare.

    Va imploram, domnule presedinte, in al treisprezecelea ceas reveniti-va, amintiti-va de datoriile dv. de presedinte si luati initiativele legale de rigoare pentru a salva tara de la un dezastru care merge mult dincolo de destinul dv. personal si politic.
  • +1 (1 vot)    
    Ca hitler (Luni, 9 iulie 2012, 21:42)

    mariage [utilizator]

    Si ala spunea ca el ia numai masuri defensive, ceilalti incalcau regulile democratice. Ponta nu mai poate prosti pe nimenu.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta (Luni, 9 iulie 2012, 21:45)

    zumper [anonim]

    Io cred ca tampitul de ponta a facut fixatie negativa pe Basescu. Fiecare al 3-lea cuvant este "basescu" Ponta se apropie demisia ta. Si dupa aia te punem la naftalina langa iliescu sa jucati fripta in sifonierul istoriei.
  • +1 (1 vot)    
    JENANT (Luni, 9 iulie 2012, 21:49)

    gorjenii [utilizator]

    Oglinda oglinjoara, nu-i asa ca sunt cel/cei mai frumosi din UE?

    Cat de mult tupeu poti sa ai sa organizezi un referendum in luna cea mai calduroasa a anului, fara sa ai nici un motiv LOGIC: conduci Guvernul si ai suportul majoritatatii in Parlament.

    Ce se ascunde in spatele fricii de Presedintele Basescu?
  • +1 (1 vot)    
    pe paragrafe (Luni, 9 iulie 2012, 21:52)

    Stecfaux [utilizator]

    1. Evolutiile politice ale ultimelor saptamani incalcă normele statului de drept. Mai mult, alte măsuri luate (Arhivele naţionale, ICR, Avocatul poporului, "reorganizarea" CNATCDU etc) arată că noua putere politică incearcă sistematic să pună mâna pe statul de drept.
    2. Guvernul Victor Ponta (nu român) e depăşit de situaţie şi maschează toată evoluţia negativă a încrederii în mediul economic românesc prin violenţă de limbaj (inclusiv faţă de partenerii din UE)
    3. Încearcă timid şi o retorică "democratică", dar nu le iese (cum poţi spune "Vrem sa ii asiguram pe toti partenerii nostri europeni de tenacitatea si determinarea cu care impartasim valorile democratiei si ale statului de drept" când tu faci tocmai invers?).
    4. Evident, ţapul ispăşitor nu lipseşte. Nu noi suntem de vină că ne batem joc de toate instituţiile statului, ci Traian Băsescu (pe care tocmai l-au linşat politic).
    5. Sper ca cetăţenii români ("poporul") să-şi dea seama de ticăloşiile voastre şi să vă elimine politic.
    NU!
  • +1 (1 vot)    
    La la la (Luni, 9 iulie 2012, 21:59)

    Vb2 [utilizator]

    Acesti tovarasi plin de aroganta si inchipuiti pana peste cat putem sa ne imaginam traiesc in alta Romanie. Mai bine haideti sa ne luam Romania inapoi si sa-i lasam pe ei in Transnistria.......
  • 0 (0 voturi)    
    dialogul si cooperarea... (Luni, 9 iulie 2012, 21:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    exact ca ceasca, mai au putin si-o baga pe aia cu ''suvieranitatea si neamestecu' in treburli interne''.
    Poate nu vor sfirsi ca ceasca, dar de sfirsit tot o vor sfirsi, mult mai repedde decit cred ei.
  • 0 (0 voturi)    
    grav (Luni, 9 iulie 2012, 22:04)

    bibicul [utilizator]

    amu-i bai, si bai ramine, pina iese adevarul gol-golut - ca un prunc - la iveala; cale de-ntors nu mai este (sansa merita folosita, mangafalelor!)
  • 0 (0 voturi)    
    Angela Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 22:04)

    Centurion [utilizator]

    va stii foarte bine ca o eventuala confirmare la 29 Julie a suspenadarii lui Traian Basescu se datoreaza masurilor de austeritate impuse in perioada sa de catre guvernul Boc si nicidecum nu va insemna in ochii occidentului un castig de cauza pentru USL. La EU se stie prea bine cine denigreaza.
  • +1 (1 vot)    
    Jos guvernul! (Luni, 9 iulie 2012, 22:21)

    sebagain [utilizator]

    N-am mai vazut o asemenea actiune de desant a trupelor rusesti pe teritoriul Romaniei din 1940. Au reusit performanta de a strica flancul estic al NATO in mai putin de doua luni. Tot ce s-a muncit pana acum atarna de un singur fir de par al lui Antena3. E incredibil cum o sleahta de parlamentari au fost facuti de serviciile din est muci prin intermediul stiti voi cui.