Romania Libera: Curtea Constitutionala are temei legal pentru a anula Ordonanta de urgenta prin care Guvernul i-a restrins atributiile si Ordonanta de urgenta prin care s-a modificat Legea referendumului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 19:25 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala (CCR) are temeiul legal prin care poate anula doua dintre deciziile-cheie luate in ultimele zile de Guvernul Ponta: Ordonanta de urgenta prin care atributiile CCR au fost restrinse si Ordonanta de urgenta prin care s-a modificat Legea referendumului, scrie Romania Libera. In ce consta acest temei legal? E vorba de doua decizii, date chiar de CCR, in 2011. Ambele arata ca - potrivit Romania Libera - continutul unui text de lege declarat neconstitutional, copiat in alt act normativ (inclusiv ordonanta de urgenta), atrage dupa sine extinderea controlului Curtii Constitutionale si asupra ultimului act si declararea acestuia ca neconstitutional.


Iata cele doua decizii:

Decembrie 2011:"S-a stabilit competenta Curtii Constitutionale de a-si extinde controlul cu privire la textul care a preluat solutia legislativa criticata in conditiile in care a analizat si a constatat neconstitutionalitatea textului legal abrogat cu care a fost sesizata."

Iunie 2011: "De asemenea, decizia nr. 766 din 15 iunie 2011 a CCR obliga Curtea, in calitate de garant al suprematiei Constitutiei, la o atitudine activa, in sensul eliminarii dispozitiei constatate ca fiind neconstitutionala si din actele normative succesive care au intervenit ulterior, indiferent daca acestea sunt sau nu in vigoare la momentul solutionarii exceptiei".


Citeste tot articolul din Romania Libera
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8086 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    vedeti ca se poate !!! (Luni, 9 iulie 2012, 19:28)

    MenInBlack [utilizator]

    Hai mai cu spor si mai vioi !!!
    Dati cu impostorii comunisti de pamant !!!
  • +12 (14 voturi)    
    Deci tot de la copiat li se (poate) trage (Luni, 9 iulie 2012, 19:33)

    Adrian C. [utilizator]

    Super ironie :).
  • -11 (15 voturi)    
    foarte ciudata regia asta (Luni, 9 iulie 2012, 19:38)

    Montesquieu [utilizator]

    ciudat,

    o lege readusa prin OUG la chiar forma initiala in care actul normativ a fost in vigoare pana acu' vreo doi ani, acum cica nu mai e buna?

    deci legea a fost constitutionala aproape 20 de ani dar odata readusa la forma (constituionala) ea nu mai e constitutionala?!?
    si toate "argumentele" astea apar in RL cu o ora inainte de pronuntarea deciziei CC?

    si voi, propaganda portocalie credeti ca a mai ramas cineva care nu s-a prins de toata regia asta penibila?

    imi aduc din nou aminte, a nu stiu cata oara, de felul in care a fost repetat in parlament, pe vremea anastasei, votul pentru desemnarea judecatorilor la CC.
    cand votul a fost repetat de 3 ori pana cand a "iesit" cine trebuie. ce daca precedentele doua voturi il dadusera castigator pe dornean?

    neesential: repetam votul pana iese motoc si zegrean, culmi ale dreptului constitutional, chiar daca niciunul dintre ei n-are nimic de-a face cu ramura asta de drept, experienta 0 si trecut in magistratura kanci.

    evident, dup-aia il facem pe obscurul avocat bistritean zegrean direct presedintele CC

    c-asa-i in tenis; pardon, in romania lui basescu...
    • +1 (1 vot)    
      Mai mult... (Luni, 9 iulie 2012, 21:34)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      ... asa cum se spune in RL, CCR se pronunta asupra "textelor de lege" adica, mai direct, asupra legilor, care, inainte de a fi publicate pentru a intra in vigoare, sunt supuse controlului de constitutionalitate al Curtii. In cazul de fata CCR trebuie sa se pronunte asupra unor Ordonante de Urgenta, care produc efecte imediat, putand fi verificate de Curte doar la sesizarea Avocatului Poporului. Altfel, se poate pronunta asupra lor doar dupa dezbaterea acestor ordonante in Parlament, moment din care pot deveni Lege.
    • +1 (1 vot)    
      amintirile ma dor (Luni, 9 iulie 2012, 21:46)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      poti sa pui un link ceva cu votul lui zegrean?
    • +1 (1 vot)    
      diferenta (Luni, 9 iulie 2012, 22:02)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      una e sa treaca prin parlament si alta prin OG. Poate guvernul sa de ordonante dar pana la un punct.
  • +10 (12 voturi)    
    deci e clar (Luni, 9 iulie 2012, 19:43)

    Pink Z [anonim]

    tot copy/paste il va pierde pe ponta :)
  • +10 (12 voturi)    
    Să sperăm (Luni, 9 iulie 2012, 19:56)

    patrick_higher [utilizator]

    ...că CCR va reacționa, totuși. E imposibil să nu fi știut până acum că are la îndemână această pârghie.
  • +7 (9 voturi)    
    Posibil? (Luni, 9 iulie 2012, 19:58)

    paul155 [utilizator]

    Dupa atacurile primite din partea tov.Corlatean ca M.J putin probabil sa nu lase totul in coada de peste!
  • +6 (8 voturi)    
    :) (Luni, 9 iulie 2012, 20:05)

    oh [utilizator]

    :sublimmmmm.... :)
  • 0 (0 voturi)    
    speranta (Luni, 9 iulie 2012, 20:47)

    traiang [utilizator]

    Toata lumea spera ca abuzurile grosolane sa fie oprite Daca vor ciomageala politica macar sa o pastreze in parlament si sa numai polueze institutii vitale ale statului care deabia s-au pus pe picioare Oricum prezenta si prestatia USL a devenit un cosmar nici numai stii la ce minune le trece prin cap ori de cate ori apar pe scena !!!!
  • -1 (1 vot)    
    anularea referendumului (Luni, 9 iulie 2012, 20:50)

    catalin_mattei [utilizator]

    anularea referendumului va arunca tara in violenta.. cei care chiar si datorita unui sentiment de ura aproape patologica contra lui T Basescu se vor simti iar ingenunchiati de T Basescu si PDL vor raspunde cu violenta ... si T basescu tb sa stie acest lucru..
  • 0 (0 voturi)    
    CCR apara Constitutia (Luni, 9 iulie 2012, 21:01)

    abcde [utilizator]

    Temeiul legal al CCR este Art 142 (1) din Constitutie
  • -1 (1 vot)    
    alegeri prezidenţiale la timpul lor, în 2014 (Luni, 9 iulie 2012, 21:43)

    lila [utilizator]

    cu banii aruncaţi pe referendum să se salveze vieţile unor copii, să se construiască gradiniţe... De hatârul lui ponta să se cheltuiască banii românilor????? Să plătească hoţii uslaşi referendumul, că au furat mai mult decât PIB-ul României.