UPDATE Angela Merkel considera "inacceptabila" procedura de destituire a lui Traian Basescu, care violeaza principiile statului de drept

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 15:06 Actualitate | Esenţial

Angela Merkel
Foto: AGERPRES
Germania a calificat luni drept "inacceptabila" procedura de destituire a presedintelui roman Traian Basescu, apreciind ca au fost violate principiile statului de drept, relateaza AFP.

"Demersurile guvernului roman al premierului (Victor) Ponta si procedura de destituire a presedintelui (Traian) Basescu sunt inacceptabile", a declarat purtatorul de cuvant al guvernului, Steffen Seibert.

Seibert a precizat ulterior, intr-un
comunicat, ca Angela Merkel i-a telefonat omologului sau roman si i-a "confirmat ingrijorarile guvernului" de la Berlin.

"Cancelarul a subliniat ca va sustine Uniunea Europeana pentru a adopta eventualele consecinte necesare" in urma destituirii lui Basescu, a adaugat Seibert, care a precizat ca masuri in acest sens "ar putea fi adoptate dupa discutiile prevazute cu Victor Ponta din aceasta saptamana, la Bruxelles".

"Suspendarea lui Basescu, vineri, si organizarea unui referendum s-au derulat de o asemenea maniera incat violeaza principiile de baza ale statului de drept si trecand peste toate institutiile constitutiei", a explicat el, in fata ziaristilor.

Seibert a subliniat ca Berlinul si UE asteapta de la guvernul roman sa "restabilirea increderii in tara sa si respectarea statului de drept".

"Razboiul politic" al Parlamentului roman cu o majoritate de centru-stanga impotriva presedintelui de centru-dreapta Traian Basescu ingrijoreaza capitalele occidentale, in special Washingtonul, Berlinul si Parisul, precum si Comisia Europeana, noteaza AFP.

Seibert isi exprimase vineri "indoielile serioase asupra legitimitatii" reformelor promovate de guvernul Victor Ponta pentru a modifica legile legate de Curtea Constitutionala romana.

Saptamana trecuta, in doar patru zile, in Romania au fost schimbate atributiile Curtii Constitutionale, a fost revocat Avocatul Poporului, au fost schimbati rapid si controversat presedintii celor doua Camere ale Parlamentului, a fost depusa si citita cererea de suspendare a sefului statului si a fost modificata Legea referendumului, astfel incat presedintele poate fi demis de 50% plus unu din numarul celor care vin la vot.

Traian Basescu a fost suspendat din functia de presedinte, vineri seara, de Parlament, cu 256 de voturi "pentru". El a atacat decizia la CCR, mentionand ca face acest lucru pentru a epuiza si ultima cale de atac.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
51793 vizualizari
  • +104 (124 voturi)    
    de ce radea Basescu... (Luni, 9 iulie 2012, 15:09)

    demaGOGU [utilizator]

    a primit, probabil, unda verde pentru a intoarce puciul parlamentar prin CCR
    • -109 (131 voturi)    
      Saraca ii pierduse deja pe Sarko si Silvio (Luni, 9 iulie 2012, 15:32)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ia sa vezi ce fericiti vor fi romanii de acest nou
      ”ajutor” fratesc !
      • +58 (62 voturi)    
        "saraca" (Luni, 9 iulie 2012, 15:59)

        marioara1 [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        ia sa vezi ce fericiti vor fi romanii cand o sa auda ca vreti sa mai faceti inca un imprumut cu FMI pentru a va acoperi campania electorala!
        • -15 (23 voturi)    
          ne-ai explicat de ce ne-am imprumutat in 2010 (Luni, 9 iulie 2012, 17:30)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

          ai dat explicatia reala a faptului ca ne-am imprumutat in 2010.
          • -15 (21 voturi)    
            e dezinformata (Luni, 9 iulie 2012, 17:44)

            apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            referendumul e specificat in constitutie
            • +14 (22 voturi)    
              Frau Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 18:06)

              Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

              stie cel mai bine din lume la ce poate duce un referndum. Stii cum au ajuns nazistii la putere in Germania? Deci placa asta ca daca-i referendum e democratic nu tine chiar la toata lumea.
              • -2 (2 voturi)    
                aberezi .. (Marţi, 10 iulie 2012, 9:44)

                adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

                daca poporul vrea comunisti , legionari . fascisti , atunci asta voteaza . nu trebuie sa vina cineva din exterior sa "voteze" pentru ei .
                • 0 (0 voturi)    
                  la nemti presedintele e decorativ (Marţi, 10 iulie 2012, 12:56)

                  busola [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

                  nu are puteri, puterea o are madam Merkel de exemplu, care e profund nemultumita ca pierde un mic vot (al giocatorului) pentru alianta europeana fiscala si financiara la care viseaza si unde Germania se vrea inspector-sef. Frau e oricum pe cale sa piarda sprijinul Budestagului, se da in petic acum la final...
            • +8 (12 voturi)    
              in constitutia USL (Luni, 9 iulie 2012, 18:16)

              marioara1 [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

              Un referendum amendat, in semn de pretuire pentru popor printr-o ordonanta de urgenta neconstitutionala, fara nici o dezbatere publica, care prevede ca DOAR pentru demiterea presedintelu,i se pot prezenta la vot chiar si numai trei persoane - Voiculescu, Iliescu si cu tine- si daca doi voteaza pro si unul contra il trimitem acasa si in plus, pot sa votez in premiera, conform ordonantei de urgenta, ori de cate ori vreau, domiciliul votantului fiind neimportant.
              • +21 (23 voturi)    
                Adio Europa, buna Rusia!!! (Luni, 9 iulie 2012, 18:24)

                Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

                Cancelarul Angela Merkel l-a sunat pe presedintele Traian Basescu cu care a avut o lunga convorbire...nu cu Ponta, cu atat mai putin cu Antonescu...
                Apoi Merkel iese cu o declaratie dura prin care cere o schimbare rapida de curs in Romania...si ameninta cu masuri dure la adresa Romaniei!
                Intre timp apare si Ponta care o ataca mizerabil pe Merkel spunand ca ea nu voteaza la referendum ci romanii care s-au saturat de austeritate!?...Ma intreb daca romanii nu s-au saturat si de banii Europei, la care cea mai mare contributie o are Germania?...s-or baza oare pe banii lui Felix?...
                Interventia disperata si idioata a lui Hrebenciuc care a mintit ca Traian Basescu ar fi sunat-o pe Merkel, fapt infirmat prompt de Administratia prezidentiala, a demonstrat din nou ca USL nu poate ramane decat o banda de mafioti care lupta cu toate mijloacele pentru a se salva de justitie!
                Ceea ce nu vrea Ponta si USL sa inteleaga este ca mesajul lui Merkel este cam asa: "Daca Basescu este demis, ati terminat-o cu Europa!!!".
            • +14 (18 voturi)    
              Asa si ? (Luni, 9 iulie 2012, 18:57)

              shuly [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

              Ai mancat carnatul de la Ikea gata?
              Si referendumul pentru 300 de parlamentari si unicameral nu este valid?Au votat 80% din cei cu drept de vot si USL nu tine cont de asta!Dar asa este democratia nu?Daca este de la noi este referendumul bun daca este de la altii nu este bun!
              • 0 (2 voturi)    
                referendumuri si referendumuri (Marţi, 10 iulie 2012, 7:01)

                GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui shuly

                Da , am votat atunci ca prostu , dar se pare ca referendumurile sunt doar consultari ale prostilor nu trebuie neaparat puse in practica de alesii .. tot al prostilor.
            • +2 (4 voturi)    
              Si ala cu 300 parlamentari... (Luni, 9 iulie 2012, 19:48)

              Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

              ...si unicameral e specificat...ha,ha,ha...
          • +14 (18 voturi)    
            explicatia reala (Luni, 9 iulie 2012, 18:07)

            marioara1 [anonim] i-a raspuns lui apa nu e uda

            Unul dintre motive ar putea fi ca voi ati boicotat constant activitatea parlamentului si guvernului in opozitie, fortand indirect in dezinteresul romanilor, carora le plangeti acum de mila ,cu lacrimi de crocodil, marirea TVA , ati stat acasa si v-ati incasat salarii de parlamentar si beneficii boicotand activitatea parlamentului. V-ati ocupat numai cu Motiuni de Cenzura mincinoase(care merita recitite acum) ati promis un mil de locuri de munca iar acum investitorii se gandesc sa-si faca bagajele sa plece. voi sunbteti un partid totalitar si aveti o doctrina originala iliesciana cu influente mafiote.
      • +27 (35 voturi)    
        mai porumbelule!!!! (Luni, 9 iulie 2012, 16:20)

        ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        Ceausescu zicea la fel ca occidentul vrea sa destabilizeze tarisoara noastra,,, tu maninci
        r____t nu stiu pentru cine si ce vrei sa demonstrezi ca Merkel se inseala iar Ponta are dreptate .
        Dupa ce logica judeci si cui vrei sa arunci praf in ochii ca Basescu trebuie sa fie demis iar noi sa avem referendum.
        Daca primesti bani din aceste reflexii comunistoide du-te mai bine si cauta in pubele ca sa poti trai mai onorabil
      • +11 (17 voturi)    
        muult mai fericiti (Luni, 9 iulie 2012, 16:32)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        decat cu ajutorul asta "fratesc" de la moscova spre care ponta & crin tot incearca sa ne ajute sa trecem strada.
      • +11 (15 voturi)    
        porumbacu , (Luni, 9 iulie 2012, 16:41)

        ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        a ajuns ' porumbelul pacii ' ? este fericit , a dublat pensiile taiate si salariile bugetarilor , taiate de Basescu : ce mai , acum curge lapte si miere peste tot .
      • -16 (24 voturi)    
        Dezamagit de UE (Luni, 9 iulie 2012, 17:13)

        george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        Incep sa ma intreb daca mai are rost sa tot atarnam atat la portile europei. Europa ne umileste se comporta cu noi de parca am fi Coreea de Nord
        • +9 (13 voturi)    
          Pentru ca (Luni, 9 iulie 2012, 17:43)

          strongbox [utilizator] i-a raspuns lui george1979

          suntem o populatie de ratati! Am ajuns sa fim din nou condusi de comunisti si mafioti!
        • +9 (13 voturi)    
          Pentru ca noi ne comportam de parca (Luni, 9 iulie 2012, 17:59)

          it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui george1979

          ... sintem Coreea de Nord.
        • -3 (9 voturi)    
          Hotnews a tradus cum a dorit...textul declaratiei (Luni, 9 iulie 2012, 18:03)

          craker [utilizator] i-a raspuns lui george1979

          NU mi-a venit sa cred ca Germania a avut o pozitie atat de directa, in niciun caz diplomatica, referitor la situatia Romaniei. Am intrat pe pagina cancelariei si surpriza...tradus suna astfel:,

          "Cancelarul Germaniei considera inacceptabil daca intr-o tara UE se incalca....UE are la baza valori comune: toate tarile sunt obligate sa le respecte; acest lucru este valabil si pentru Romania". O cu totul si cu totul ala nuanta...De ce va comportati ca Antena 3 ?
    • -96 (118 voturi)    
      Dacă era Angela (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

      George1ul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      prim-ministru în Romania, Băse era plecat demult de la preşedinţie!...
      Nici un om de bun simţ nu poate coabita cu insul ăsta...
      • +24 (34 voturi)    
        pentru USL si cei ca tine (Luni, 9 iulie 2012, 15:49)

        Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        problema e simpla: ce posibilitatea exista ca in Germania sa fie schimbati primii 3 oameni in stat intr-o saptamana, dupa schimbarea Avocatului Poporului, a atributiilor Curtii Constitutionale si a inca vreo 3-4 legi si regulamente prin Ordonante de Urgenta? Raspunsul este la fel de simplu: 0%. Restul: c-a fost sau nu regulamentar, legal, constitutional e poveste.
      • -14 (24 voturi)    
        dar (Luni, 9 iulie 2012, 15:59)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        daca este asa bun sa il ia ei
      • +40 (46 voturi)    
        Cel mai tare din UE? (Luni, 9 iulie 2012, 16:02)

        LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        Daca avem in presedinte care poate influenta deciziile tuturor sefilor de tara din UE, trebuie pastrat cu orice pret, este o avutie nationala. Inseamna ca este cel mai bun presedinte pe care poate sa il aiba Romania.

        Si cand ma gandesc ca cei de la USL spuneau ca Base este izolat de liderii UE?
        As vrea si eu sa fiu in acest mod izolat, si toata lumea sa sara sa ma ajute.
      • +16 (20 voturi)    
        Daca era vorba de bun simt (Luni, 9 iulie 2012, 16:15)

        1st_gica [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        Poate ne lamuresti tu despre care om cu bun simt este vorba aici ?
        O fi vreun parlamentar or ministru ?
      • +15 (19 voturi)    
        om de bun simt??? (Luni, 9 iulie 2012, 16:17)

        mgbyte [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        La cine te referi? Voiculescu, Nastase, Ponta, Anontescu, Catalin Voicu, Hrebe...?
      • +5 (7 voturi)    
        Gresesti draguta (Luni, 9 iulie 2012, 17:54)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        Nici un escroc nu poate coabita cu Basescu
      • +1 (3 voturi)    
        Dar Pontel a putut coabita... (Luni, 9 iulie 2012, 19:53)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        ...cu copiatul...Un adevarat neamt Ponta...fitzchen, fitzchen...de unde fituici in romaneste...Sau cum sa se supun Felix legilor, c... libidinoasa si democratia... nu pot coabita !!!
      • +1 (3 voturi)    
        Premier (Luni, 9 iulie 2012, 20:01)

        oneofthem [utilizator] i-a raspuns lui George1ul

        Si tu vrei sa te credem ca Ponta e un om de bun simţ ?

        Asta e cel mai bun banc pe care l-am auzit in ultimul timp.
    • +82 (90 voturi)    
      puciul parlamentar ......... (Luni, 9 iulie 2012, 15:34)

      Thor [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      ..... o sa-l intoarca chiar idiotul de Ponta , dupa ce Frau Merkel o sa-i rupa urechile , la Berlin ! eheeeeeee !!
    • -71 (85 voturi)    
      Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 15:36)

      unu [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca e democrata, de ce nu accepta referendumul ? Sa spuna poporul ce vrea. Astia o sa faca scandal in tara asta. Cred ca incepe sa le reuseasca ce nu le-a reusit in 1989 ....
      • +66 (78 voturi)    
        Dragutule politruc, (Luni, 9 iulie 2012, 15:43)

        Parzival [utilizator] i-a raspuns lui unu

        pentru ca nu facem referendum intr-o tara de drept cand avem noi chef si ne gandim ca Basescu e nepopular si probabil va pierde. Nu incalcam constitutia! Nu ne batem joc de CCR.De-aia!
        • +8 (12 voturi)    
          Politica romaneasca (Luni, 9 iulie 2012, 16:31)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

          e o continua bataie de joc, isi dau in cap unii altora ca dementii. Bine macar ca o fac in ringul politic si nu ne mai implica si pe noi. Oricum voi vota cu gandul ca bataia asta de joc sa inceteze daca se va ajunge la referendum.
        • -10 (12 voturi)    
          dar (Luni, 9 iulie 2012, 16:43)

          rider [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

          trebuie sa facem referendum numai cand Basescu e popular nu-i asa?, cum a fost in 2007.
          Nu incalcam constitutia! - Base a facut-o!
          Nu ne batem joc de CCR - Base a facut-o!
          si da...o sa sariti ca sunt politruc si comunist si sluga lui Voiculescu....si ce mai vreti voi......DAR mai intai uitati-va in propria ograda inainte ca HOTUL SA STRIGE HOTII!!
          • +15 (17 voturi)    
            Nu am inteles (Luni, 9 iulie 2012, 17:00)

            Parzival [utilizator] i-a raspuns lui rider

            nici pana acum cand a incalcat Basescu constitutia. Si mai mult decat atat, nu a inteles nimeni prin Europa. Si chiar daca, ipotetic, ar fi facut-o, asta nu ii scuza pe cie ce si-au batut joc de statul de drept in 36 de ore!
        • -2 (6 voturi)    
          Deveniți din ce în ce mai ciudați.. (Luni, 9 iulie 2012, 18:55)

          The Knight [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

          Dar de ce, stimate "alb și mândru" (termen rasist), ești matale atat de împotriva unui referendum? Până la urmă este o ustensilă democratică europeană, iar dacă poporul îl vrea cu adevărat pe Băsescu, îl vor păstra, prin vot Este dreptul oamenilor, pus in aplicare, de ce vă împotriviți dorinței lor. Ce-i cu înverșunarea asta pe hotnews? Deveniți din pro-democrați, pro-fasciști. Răi, de nimeni n-are dreptul la replică în fața voastră. Dumnezeu să vă ierte!
          • +2 (6 voturi)    
            Ai ales , din vitrina cu produse..., (Luni, 9 iulie 2012, 19:57)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

            doar referendum-urile cu Basescu...ala cu parlamentul e cah, nu ?
          • -2 (2 voturi)    
            Am explicat mai sus... (Marţi, 10 iulie 2012, 9:24)

            Parzival [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

            Mai bine alb si mandru decat negru si prost. Nu suntem impotriva referendumului, tocmai de-aia si propun ca la referendum sa votam si daca vrem sa aiba drept de vot de-acu'incolo doar cei albi, cu studii universitare, si care n-au avut vreodata carnet de PCR sau UTC. Ce zici?
      • +62 (70 voturi)    
        ma, unu... (Luni, 9 iulie 2012, 15:45)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui unu

        care referendum, ala ilegitim, cu regulile schimbate de o gloata de retarzi? voi chiar credeti ca va tine tatucu putin in brate cu toate prostiile pe care le faceti? pe cit pui pariu ca pina si rusia va spune ca ati cam cazut cu pianul democratiei pe scari?
      • +72 (80 voturi)    
        Referendumul este constitutional, dar... (Luni, 9 iulie 2012, 15:46)

        James Bond [utilizator] i-a raspuns lui unu

        ...procedura de ajungere la referendum este neconstitutionala si inacceptabila pentru un stat de drept.

        Asa ca lasa intoxicarea!
        • -17 (27 voturi)    
          Nazistilor (Luni, 9 iulie 2012, 15:55)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Va doare ca va aruncam dictatorul la gunoi. Noi vrem democratie, nu dictatura mascata! Poporul decide, asta e democratie!
          • +11 (13 voturi)    
            Hitler a fost ales democratic de popor (Luni, 9 iulie 2012, 17:12)

            V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            Atat am avut de spus.
            • -11 (15 voturi)    
              Hitler (Luni, 9 iulie 2012, 17:40)

              Colonel [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

              Hitler a creat ura intre oameni, exact asa cum face si nazistul vostru Basescu. A inventat un dusman al poporului impotriva caruia a canalizat ura populatiei. Asta se intampla de cand e PDL cu Base, se inventeaza corupti, mogului, comunisti, mineriade, desi toate sunt notiuni ce apartin trecutului, dar trebuie recreate pentru a canaliza ura snobilor din Romania, ca sa creada si ei ca au pentru ce vota.
              • +3 (5 voturi)    
                Sa-ti dai votul motivat de ura (Luni, 9 iulie 2012, 18:09)

                Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                inseamna sa-ti urasti propria tara. Cine castiga voturi pe baza urii nu poate construi nimic, in schimb distruge si daca misca un deget.
              • +3 (5 voturi)    
                coruptii si mogulii... (Luni, 9 iulie 2012, 18:25)

                math [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

                sunt de domeniul trecutului ? Si altceva ce v-a mai spus Gadea ? Mai spune-ne si noua pentru ca tiranul ne-a scos din grila singurele televiziuni independente: Antenele.
          • +12 (14 voturi)    
            Ai folosit (Luni, 9 iulie 2012, 17:13)

            AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            shampoo expirat si in loc sa-ti speli parul ti-ai spalat creierul? Pot sa-ti spun ca e o similitudine foarte mare intre cum a acaparat puterea Hitler (nazistii) in Germania anilor '30 si ce vor sa faca Ponta si acolitii lui in Romania actuala. Dar asta n-o poti afla de la Antenele varanului, pentru ca acolo gasesti numai shampoo expirat. O stii p-aia cu hotu' care striga hotii? Se potriveste si la nazisti.
            • -6 (10 voturi)    
              // (Luni, 9 iulie 2012, 17:36)

              Colonel [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

              Cine cita din seful de propaganda al lui Hitler acum cateva luni ? Era cumva Udrea ? Atat urli ca exista un post media care nu il sustine pe base, cum fac toate celelalte. Asta ce vezi aici pe net, unde nu se spun si argumentele celorlalti, asta e propaganda.(editat de HotNews.ro)
          • +7 (9 voturi)    
            dictator.. pentru ca a avut curajul (Luni, 9 iulie 2012, 17:58)

            Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            .. sa-ti mai dea jos din pensia de lux , nu-i asa.. toarsu' "colonel" ..?!! Cred ca nici intr-un stat din lume, inafara de Romania nu exista categoria sociala inventata de mult iubitul vostru psd si anume :"paraziti de lux"
            Apropo, prededintele, A FOST ALES DE POPOR, prin vot direct! Asta este democratia nu puciul vostru..
            De aceea ne doare vazant ce se intampla.. de aceea cancelariile tarilor civilizate sunt vexate .. caci vedem infractori ca si catalin voicu, tot felul actionand "democratic" pentru suspendarea lui!!
          • +1 (3 voturi)    
            am dat un vot ... (Luni, 9 iulie 2012, 18:22)

            math [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            pozitiv dintr-o greseala regretabila. Ai inteles perfect, Basescu e un nazist si are oameni infiltrati peste tot. Sunt platiti ca sa il apere. Guvernul USL nu are liniste sa se pregateasca pentru Liga Campionilor! Colonele tu nu esti nici prost, nici interesat de ceva contracte de la buget sau de veo slujba "plimba mapa" la stat nici membru PSD. Atunci ce esti ? Vreun liberal convins cazut in admiratia lui Iliescu si Nastase precum Antonescu Dormcatvreau ?
          • -1 (1 vot)    
            Traiasca Democratia si liderii Ei... (Luni, 9 iulie 2012, 19:59)

            Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            ...Doctori in materie precum Domnul Zgonea de meserie lacatus-mecanic...
        • +15 (19 voturi)    
          foarte mare dreptate (Luni, 9 iulie 2012, 16:02)

          Prepeliciu [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          nu am treaba cu suspendarea lui basescu .. votata in parlament ... cum s-a ajuns aici este CURAT MURDAR. Inacceptabil pentru un stat de drept.
        • +8 (12 voturi)    
          fraudarea (Luni, 9 iulie 2012, 16:09)

          swiss [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

          Nu-i intoxicare e siguranta usele ca referendumul va arata ca romanii nu-l vor pe Basescu dar sunt sigura ca au pus mecanismul de fraudare la punct . de aia tot ii dau inainte cu poporul.
      • +10 (16 voturi)    
        Referendumul este una... (Luni, 9 iulie 2012, 15:48)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Modul in care s-a ajuns la referendum, este cu totul si cu totul altceva. Asta va prefaceti voi ca nu intelegeti.

        "Poporul a spus ce vrea" de trei ori pana acum? Ce facem: il destituim pe Basescu de cate ori vrea Voiculescu, pana iese asa "cum trebuie"?

        Presedintele are madatul pana la urmatoarele alegeri, indiferent de pupularitate. Este demis numai daca se constata incalcarea Constitutiei, ceea ce nu s-a constatat.

        Pe de alta parte, Basescu si-a oferit demisia in schimbul acelor doua conditii, deci de ce sa mai facem referendum? Pentru ce? Daca vor sa scape de Basescu si sa faca un bine tarii, accepta reducerea mandatului prezidentiala 4 ani cum era inainte si partea cu cei 300 de parlamentari. E atat de greu? Este asta impotriva Romaniei?
        • -5 (9 voturi)    
          stai putin! (Luni, 9 iulie 2012, 16:49)

          rider [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          In 2004 cand a ajuns presedinte a hotarat ca mandatul sa fie de 5 ani.
          acum cand i se termina mandatele si nu mia poate candida noul presedinte trebuie sa fie pe 4 ani! - pai ti se pare corect? mie nu...

          partea cu cei 300 de parlamentari a fost votata de ceva ani! (chiar nu mai stiu). de ce nu s-a aplicat pana acum?? de ce sa mai facem inca un referendum? pai nu s-a facut unul deja si oamenii au votat pt mai putini parlamentari? ca doar au avut si guvernul si parlamentul si CCR-ul si serviciile secrete si SRI si justitia in mana lor (sau mai bine zi a lui).
          pai ti se pare corect? mie nu...
          • +7 (9 voturi)    
            ? (Luni, 9 iulie 2012, 17:03)

            melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui rider

            Problema e ca USL a stat in greva parlamentara toata iarna iar astia de la PDL nu puteau sa faca singuri Constitutia. Basescu le-a propus sa faca Constitutia si el renunta la restul de mandat. Si n-au vrut
          • +9 (11 voturi)    
            Mai omule.. (Luni, 9 iulie 2012, 17:09)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui rider

            Lasati mai latrinele TV si mai ganditi: nu Basescu a modificat durata mandatului prezidential de la 4 la 5 ani, ci Nascase, cand a fost Prim Ministru si era sigur ca o sa ajunga presedinte. Nu a ajuns el, a ajuns Basescu.

            Asta a fost una. Faptul ca vrea sa renunte la 2 ani de madat, eu zic ca nu e putin. Alta treaba: cea cu 300. Referendumul respectiv a fost consultativ si, pe langa acest fapt, nici chiar cei din PDL nu vor numarul redus la 300 de parlamentari. Asa ca nimeni nu a votat, plus ca asta cu mandatul si cu ce era trecut la referendum, trebuie facute prin modificarea Constitutiei, iar "ei" nu au avut niciodata 2/3 de senatori si deputati (minimul prin lege pentru a putea face o modificare in Constitutie) ca sa "opereze" astfel de schimbari.

            Acum, daca tu zici ca nu e "corect" ca el a stat cate "5" ani la presedintie, eu iti spun ca el a stat pana acum 8 ani, deci ar fi doua mandate de cate 4 ani, asa ca nu vad unde este lipsa de "corectitudine"

            Mai ganditi si voi cu capsorul vostru, nu asteptati sa va manipuleze cei de la latrinele tv si iRealitatea TV.
          • -1 (1 vot)    
            amice, esti in aer (Marţi, 10 iulie 2012, 9:35)

            Parzival [utilizator] i-a raspuns lui rider

            PSD a dat legea cu mandatul de 5 ani in 2004 pentru ca se gandeau la Nastase. Da'uite ca n-a fost pentru cine se pregateste...
      • +6 (12 voturi)    
        !!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:48)

        CMD [utilizator] i-a raspuns lui unu

        NU este corect ca daca parlamemtarilor nu le place Base si se coalizeaza intr-o gasca sa-l dea jos;ce ar mai fi presedintele in tara asta?!
        Constitutia este clara -FAPTE GRAVE!!!
        In rest abuz parlamentar;noi cum putem amenda acest abuz si altele?
      • -9 (15 voturi)    
        Pentru ca nu intereseaza pe nimeni in UE (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

        OrlyOpinions [anonim] i-a raspuns lui unu

        Nimanui din UE nu ii pasa de poporul roman.
        Cand PDL a condus tara prin ordonante de urgenta ignorand complet parlamentul si senatul, a interesat pe cineva din UE ca se abuzeaza de litera legii?
        Cand justitia romana la indicatiile PDL a abuzat de arestari preventive desi nu aveau dosare documentate suficient, a interesat pe cineva ca se abuzeza de litera legii?
        Cand Basescu incerca sa tot modifice constitutia pentru a elimina din atributiile Curtii Constitutionale, operatie mascata de alte modificari insignifiante, a interesat pe cineva din UE ca urmeaza un atac la statul de drept?
        Mesajul meu pentru toate cancelariile UE este sa nu se bage in aceasta lupta interna pentru ca nu este treaba lor. Noi ne-am bagat la lupta Sarkozy vs DSK? Si uite ca francezii tot nu au vrut Sarkozy.
      • +10 (16 voturi)    
        ce-ti scapa (Luni, 9 iulie 2012, 15:55)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui unu

        E faptul ca Merkel nu e-mpotriva referendumului - si-a manifestat ea o opinie similara si-n 2007 sau in 2009? - ci impotriva felului in care s-a ajuns la acest referendum: exista trei runde de alegeri - locale, parlamentare si prezidentiale; uslamul a bypass-at ultimele doua substituindu-le cu primele; primul ministru uslamist a incalcat o decizie a curtii cosntitutionale; uslamul a incalcat constitutia destituind presedintii celor doua camere parlamentare; uslamul a ingradit atributiile curtii constitutionale. Plus ca mismasuri de genul desfiintarea comisiei de judecare a plagiatelor, trecerea MO sub control guvernamental, puzderia de OUG crezi ca scapa neobservate in exterior de catre expertii in drept constitutional? Tu crezi ca fondurile si prerogativele europene se acorda Romaniei la recomandarea expertilor romani sau a analizei expertilor straini?
      • +14 (20 voturi)    
        Hitler (Luni, 9 iulie 2012, 16:08)

        eTester [anonim] i-a raspuns lui unu

        Pentru ca Hitler a distrus Germania fix asa. A repetat alegerile de 3, 4 ori pana a iesit el. De atunci Germania are mare respect pentru durata mandatului celor alesi. Acolo nu exista anticipate sau referendumuri aiurea...
        • +1 (3 voturi)    
          din cauza asta in Germania (Luni, 9 iulie 2012, 18:01)

          Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui eTester

          nu exista referendumuri deloc. Deci asta ca se termina tot circul cu un referendum, pentru nemti e fix de rau, nu-i nimic de bine. Stiu cel mai bine din lume la ce poate duce un referendum.
      • +1 (5 voturi)    
        Adica scoaterea (Luni, 9 iulie 2012, 16:48)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui unu

        bolsevicilor in afara legii? Daca la asta te referi, atunci sper sa le/ne reuseasca. JOS LABELE DE PE ROMANIA, BOLSEVICILOR !
      • +1 (3 voturi)    
        Referendum va fi, fii linistit (Luni, 9 iulie 2012, 18:01)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Cea ce nu poate fi acceptat de la USL-asi este cea ce au facut pina sa poata ajunge la votul din Parlament. Nu poate fi acceptat nici faptul ca au votat parlamentari cu condamnari definitive.
      • 0 (2 voturi)    
        ca sa intelegi! (Luni, 9 iulie 2012, 18:27)

        unnene [utilizator] i-a raspuns lui unu

        auzi cumetre? poporul a mai spus o data parlament unicameral si 300 de parlamentri. ce au facut prietenii tai uslamisti? si-au bagat p..sufletul in el de popor, asa ca nu ne lua cu lectii de democratie.
      • -1 (1 vot)    
        Dar voi de ce nu acceptati... (Luni, 9 iulie 2012, 19:55)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui unu

        ...referendumu votat in procent de 80 si ceva la suta...mingirel dragul meu ??
    • +9 (15 voturi)    
      Haita sconcsilor PNL-isti (Luni, 9 iulie 2012, 15:58)

      bobobobo [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      O haită care pute.
      Pute nu de la două poşte, ci de la "Afacerea Poşta" şi multe-multe alte astfel de afaceri şi inginerii financiare care au devalizat România. Nu există tun financiar sau inginerie financiară-n România în care să nu fie băgat până-n gât vr-un PNL-ist. Dar nu asta ar fi problema căci repet, de furat au furat toţi pe ruptelea. Alta-i problema.
      Când samavolnic a preluat şefia PNL-ului, sconcsului Puturelu' Şef i-a crescut brusc nivelul de trai.
      - de la o Grasă de Cotnari pe zi, a ajuns la o bastârcă de whiskey pe zi.
      - de la o Dacie a ajuns la 4X4
      - de "La bloc" a ajuns "La penthouse".
      Vorba aia: "Obrazul aşa-zis subţire cu cheltuială se ţine".
      Şi cum criza asta nenorocită nu prea a permis majorarea salariilor aleşilor neamului, Puturelu' Şef a trebuit să-şi caute un sponsor.
      Şi l-a găsit. Pe Dan Voiculescu- Turnatorul
    • +1 (1 vot)    
      Ce a spus Merkel in realitate (Luni, 9 iulie 2012, 18:09)

      alvorado [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Aici este traducerea corecta:

      http://www.cotidianul.ro/cancelarul-federal-considera-inacceptabil-daca-intr-o-tara-a-ue-se-incalca-principiile-de-baza-ale-statului-de-drept-188181/
    • 0 (0 voturi)    
      inacceptabil ramane (Marţi, 10 iulie 2012, 13:55)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      in continuare modul cum s-au desfasurat lucrurile privind suspendarea presedintelui, numai ca nu are cine sa ia o decizie in acest sens, curtea fiind neputincioasa in fata guvernului care nu a publicat decizia curtii privind neconstitutionalitatea oug de restrangere a atributiilor cc...
      asta nu este decat o confirmare a faptului ca guvernului, usl-ului ii este frica de o eventuala decizie a cc care sa arate clar ca blaga a fost demis neconstitutional si ca parlamentul a functionat cu un presedinte ilegal, care a permis procesul de suspendare pentru a-si atinge un scop personal si pa care il face public de ani de zile... de altfel, programul usl de givernare este schimbarea lui basescu si antonescu presedinte...
      d-na merkel sa nu uitati s-l intrebati pe ponta de ce nu publica aceasta decizie a curtii care i-ar permite sa judece toate contestatiile, de ce un jurist de talia lui, dottore pe deasupra, minte poporul si lumea internationala spunad ca cc a decis ca demisiile sefilor celor doua camere sunt constitutionale cand curtea le-a respins clar pe motiv ca nu se poate pronunta pana la publicarea in mo a decizie prin care curtea recastiga drepturile care sa-i permita acest lucru...
      si daca nu va face greata sa vorbiti cu un semenea om sa-l intrebati nitel si ce-a cautat la bruxelles, de ce minte cu nerusinare ca era acolo si ca-l astepta pe basescu si vazand ca nu mai vine si ca scaunul romaiei era gol sa gandit sa ne reprezinte el... a uitat de declaratiile facute in tara?a uitat ce i-a ordonat lui marga?
      o ultima rugaminte, umila, sa-l intrebati ceva si de plagiat, ca de masterat suntem satui, sa-i spuneti ca a recunoscut senin ca a copiat 30 de pagini din 400 si nu vede ce-i asa de grav, ca avem un verdict a unei comisii abilitate sa faca acest lucru care spune clar ca a plagiat dar ca nu vrea sa respecte declaratia ca-si da demisia, ca nu are incredere in aceasta comisie (de altfel a numit una) si nu are incredere nici in ce spune el... dvs. aveti incredere in el
  • +89 (97 voturi)    
    Hmm (Luni, 9 iulie 2012, 15:09)

    Adrian1 [utilizator]

    Devine groasa.
    • -75 (91 voturi)    
      asa si? (Luni, 9 iulie 2012, 15:31)

      gianny [anonim] i-a raspuns lui Adrian1

      Cine este Germania? Cu ce ne-a ajutat pe noi vreodata? Toate marile realizari au fost infaptuite de Poporul Roman: Metroul, Canalul, Casa Republicii. Daca am fost sustinuti de cineva, am fost sustinuti de rusi, pe care criminalul poporului, Basescu ii ignora si asta a inceput sa se vada. Mai este putin, doar un hop de trecut. Presedintele Antonescu va fi cel mai mare conducator al acestui popor si va repara greselile. Va fi greu si va dura mult, dar am incredere. DA la referendum! NU Basescu, NU UE. La puscarie cu toti nemernicii. Mai e putin si invingem!
      • +52 (58 voturi)    
        Cine fras' semneaza cecurile pentru fondurile eu? (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        Victor Ponta?
      • +55 (61 voturi)    
        i`auzi (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

        Allexander [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        :))) ma tu te auzi. ia si citeste din nou si daca nu consideri ca ai probleme, mai incearca. candva iti vei da seama ca esti de pe alta planeta
      • +47 (53 voturi)    
        vai (Luni, 9 iulie 2012, 15:40)

        skeptica [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        sper ca esti sarcastic... sper din tot sufletul!
      • +43 (53 voturi)    
        Electoratul USL - se confirma (Luni, 9 iulie 2012, 15:43)

        cristiroma [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        Nu trebuie nicio statistica sau vreun sondaj, ci doar sa te uiti in jur, ca sa constati ca media studiilor electoratului USL este undeva la 4 clase primare (la care se adauga bacalaureate si doctorate downloadate de pe site-uri - vezi CtrlVictorPonta, CtrlVanghelie).

        Iar IQ-ul este putin peste minimul necesar vorbirii, adica undeva peste 70 (adica imbecil, conform DEX)


        Tu ... confirmi media.
        • 0 (2 voturi)    
          electoratul USL (Luni, 9 iulie 2012, 19:50)

          pinguina [utilizator] i-a raspuns lui cristiroma

          Electoratul USL este cel indobitocit de antene cu emisiuni cu nurori, mirese,blonde, etc .Dupa astfel de emisiuni inghit si tot ce le spune Felix la stiri prin vocea "jurnalistilor" de acolo.Si le place asa de mult...., la fel cum sorb si emisiunile acelea idioate.Din pacate sunt multi!!!!!!!!!!!!Apoi ies in piata si isi pun poalele-n cap(ca asa au vazut la antene), respectiv isi dau pantalonii jos asa cum a facut saptamana trecuta acel participant la mitingul USL.
      • +41 (47 voturi)    
        Colosal :) (Luni, 9 iulie 2012, 15:43)

        sln [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        Intr-adevar, cine este Germania? Probabil o cantitate neglijabila, nu? Asa zice pe la antene? Hai ca sinteti simpatici. Era suficienta prima propozitie, restul delirului se putea subintelege.
        Nu vedeti ca deja ordinele de partid in materie de comentarii sint "mission impossible"?
        • +8 (12 voturi)    
          rusia (Luni, 9 iulie 2012, 15:52)

          skeptica [utilizator] i-a raspuns lui sln

          Mie mi-a placut aia cu "Daca am fost sustinuti de cineva, am fost sustinuti de rusi". Inca ne sustin, de exemplu pastreaza tezaurul undeva bine pt noi :))
        • +2 (4 voturi)    
          hehe (Luni, 9 iulie 2012, 15:52)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui sln

          Jarmania da banu, mon cher.

          ps: da, da, am observat sarcasmul.
        • -11 (19 voturi)    
          Germania nazista (Luni, 9 iulie 2012, 15:58)

          Colonel [utilizator] i-a raspuns lui sln

          Germania e o tara care a pornit doua razboaie mondiale. Germania e sinonim cu dictatura nazista. Ei ne vorbesc noua despre statul de drept ? Noi vrem REFERENDUM. POPORUL decide, nu Germania, cine e presedintele Romaniei!
          • +3 (3 voturi)    
            Dom' colonel, (Luni, 9 iulie 2012, 18:04)

            AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui Colonel

            tocmai pentru ca au trecut prin toate grozaviile alea, germanii, nu se mai lasa asa usor dusi de nas, cum incearca usl sa faca cu toata lumea civilizata. Credibilitatea usl-eului era forte scazuta de pe vremea cand o tineau langa prin lume cum ca-i asupreste "dictatorul" Basescu, iar acum a scazut si mai mult cand incearca sa minta din nou cum ca n-ar fi nicio lovitura de stat in Romania.
      • +4 (6 voturi)    
        invingi tu! (Luni, 9 iulie 2012, 15:52)

        skyradio [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        la table in fata blocului sau seara cu sacul de malai in pat!
      • +7 (11 voturi)    
        :) (Luni, 9 iulie 2012, 15:53)

        domu [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        ce ai fumat, amice?
        ”Cine este Germania?” LOL - întrebarea ta, deși idioată, m-a bine dispus pentru întreaga zi.
        Dar, avem și noi o curiozitate.
        Cine este userul ”gianny”? pare că deține adevărul absolut.
      • +5 (9 voturi)    
        "NU UE" USL :-) (Luni, 9 iulie 2012, 16:05)

        hoinar [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        Sau schimba si tu continutul ghilimelelor cu strigatele prietenesti ale galeriilor de folbal ;-).

        In caz ca nu te-au interesat si alte informatii decat cele politice, sa stii ca Germania e cel mai mare partener de afaceri al Romaniei. In bani...daca intelegi conceptul. Ei sunt cei mai mari investitori din tara. Nu Franta, nu SUA, nu alte tari.

        Pe ei ii intereseaza un climat politic, juridic si economic cat mai stabil ca sa poata investi mai departe. Daca vine un regim taliban la putere...ghici cine mai investeste? Ia... gandeste-te o clipa la doamna maica-ta.
      • 0 (2 voturi)    
        Oare (Luni, 9 iulie 2012, 18:12)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        de ce tie frica de Basescu?
    • -16 (34 voturi)    
      e groasa de unde nu te astepti (Luni, 9 iulie 2012, 15:32)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      ""desteptii"" din usl dau ocazia tarilor puternice sa deschida gura in vederea unui ""control"" al uniunii asupra politicilor unui stat suveran, chipurile pentru protectia statului in cauza. am mai auzit asemenea declaratii si de la tarile nordice. cica tarile puternice din UE trebuie sa ia masuri, sa poata CONTROLA statele in asa fel incat acestea sa nu se autiodistruga. aceasta este o idee foarte periculoasa. merkel are dreptate in ce zice, insa imi este teama ca in spatele mesajului ei (si a altor tari ca olanda) se ascunde cu totul altceva (mult mai pervers)
      • -2 (2 voturi)    
        Nu te cred. (Luni, 9 iulie 2012, 18:15)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Oare in spatele tau ce se ascunde?
  • +104 (114 voturi)    
    Danke shon Deutchland! (Luni, 9 iulie 2012, 15:10)

    ovidiu35 [utilizator]

    Multumesc Doamna Merkel,

    Arati-le pucistilor ca exista lege in Uniunea Europeana.La inchisoare cu uzurpatorii, hotii si plagiatorii!
    • +27 (31 voturi)    
      <<< (Luni, 9 iulie 2012, 15:29)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Jawohl.
    • +48 (58 voturi)    
      :) (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Puciști au fost idioți. Dacă făceau toate astea în câteva luni poate treceau neobservate.
      A șocat pe toată lumea perioada scurtă a schimbărilor (4 zile). Așa ceva nu a realizat nici măcar o forță ocupantă în urma unei conflagrații.
      • +11 (15 voturi)    
        Necazul e (Luni, 9 iulie 2012, 15:49)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui domu

        ca nenea Voiculescu nu avea atata timp...
      • +10 (14 voturi)    
        daca lasi copylotul la volan (Luni, 9 iulie 2012, 16:17)

        FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui domu

        Vrea sa dovedeasca ca e bun in orice conditzii. Asa mincinosi ca in USL nu am crezut ca pot exista. Apropo, copylotul s-a ma dat peste cap.
    • -1 (1 vot)    
      "s" (Marţi, 10 iulie 2012, 1:41)

      grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      Sunt convins ca e doar graba, dar corect totusi numele Germaniei este: Deutschland. Daca s-ar scrie undeva despre Romana la fel, ne-am aprinde repede.

      Intre Angela Merkel (din est, olimpiadista la rusa, doctor in fizica- pe bune!) si Victor Ponta (nu vorbeste decat un fel de englezeste, rusa, ideologic apartine acestui spatiu n-a invatat-o pentru ca e o limba grea, doctoratul sau- o marlanie academica) intre acestia doi este fix aceeasi distanta intre Romania si Europa.

      Avem noroc ca Germania reactioneaza asa, cu exceptia nemernicului de Schulz.

      In rest, toate bune!
  • +109 (117 voturi)    
    a mituit-o base (Luni, 9 iulie 2012, 15:10)

    ampersand [utilizator]

    I-a promis o plimbare cu Loganul in jurul vilelor lui nastase.
    • +49 (55 voturi)    
      :)))))))) (Luni, 9 iulie 2012, 15:34)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Bravo dom'le!
      Dupa atat incrancenare, merge si o gluma!!
    • +37 (43 voturi)    
      ioi (Luni, 9 iulie 2012, 15:37)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ca nu m-am putut opri din ris! Dar imi vine iar sa pling...
    • +3 (5 voturi)    
      :)))))))) (Luni, 9 iulie 2012, 15:51)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      buan asta, ampersand! hai sa ne mobilizam sa-i dam cu roatele-n sus pe-astia, ca tot ziceai de logan:)
    • +4 (6 voturi)    
      Esti bun (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

      CosmiN_ [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Si eu rad fara oprire de 2 min. =))
    • +4 (6 voturi)    
      o plimbare la Cornu (Luni, 9 iulie 2012, 15:57)

      mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      scos la licitatie de primaria locala pentru neplata taxelor si impozitelor
    • +1 (7 voturi)    
      Loganul, (Luni, 9 iulie 2012, 16:18)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Are rezervorul prea mic pt asa ceva daca pui si delta dunarii la plimbare.
  • +93 (97 voturi)    
    cea mai buna reclama de campanie (Luni, 9 iulie 2012, 15:10)

    mirceacr [utilizator]

    multumim Angelika !
    • +31 (35 voturi)    
      supraestimezi romanii (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui mirceacr

      sau cel putin partea uslista.
    • -41 (49 voturi)    
      lasa ca in franta nu a mers . (Luni, 9 iulie 2012, 15:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      francezii au fost mai inteligenti , decat sa o lase pe agelica sa dicteze cine iese presedinte .

      dar romanii nu cred ca au "sange" cat au francezii .
      • +5 (7 voturi)    
        abrezi lamentabil (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

        mirceacr [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        prin faptul ca efectiv compari mere cu alune !

        liberalismul si socialismul francez sunt tabere separate care actioneaza in virtutea principiilor democratice

        liberalismul si socialismul romanesc sunt reunite sub umbrela intereselor proprii cunoscut ca USL, cu actori urmariti, condamnati, reclamati, etc; contrar valorilor si principiilor democratice
    • +5 (7 voturi)    
      Si or sa faca multi. (Luni, 9 iulie 2012, 15:48)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Or sa ii faca multi europeni campanie lui Basescu.Si nu pt Ca basescu e guru si d-zeul lor. Dar nu asa se face o demitere. Ba da se faca asa dar in Congo.
      Votam NU pt demitere.
    • +1 (3 voturi)    
      Poate e una mai buna (Luni, 9 iulie 2012, 18:21)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      multumim Ponta! La cite prostii spune si face zilnic Basescu nici nu are nevoie de campanie pentru referendum.
  • +102 (106 voturi)    
    izolare (Luni, 9 iulie 2012, 15:11)

    sfinxuldinbucegi [anonim]

    Nu era Basescu presedintele izolat de Occident? Sau propaganda era falsa? Merkel atitudine transanta! Sper sa faca dreptate CCR, caci ar fi tragic pentru Romania sa devenim paria Europei democratice.
  • +75 (79 voturi)    
    Comisia de la Venetia cand raspunde? (Luni, 9 iulie 2012, 15:11)

    Adrian C. [utilizator]

    Ctrl+C/Ctrl-V o sa spuna ca Merkel e de partea popularilor europeni, deci e normal sa il sustina pe Base. Parca a sesizat un german Comisia de la Venetia ... mai se stie ceva despre aceasta sesizare? Ma gandesc ca daca si ei o sa spuna ca a fost incalcata democratia, poate o sa inteleaga si Ctrl-V.
    • +29 (35 voturi)    
      Comisia de la Venetia (Luni, 9 iulie 2012, 15:27)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      a fost sesizata de CCR si presedintele CE.
    • +35 (39 voturi)    
      Dureaza (Luni, 9 iulie 2012, 15:31)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Este o comisie serioasa si numeroasa. Aduna toate datele si dovezile.
      • +5 (7 voturi)    
        crezi ca in Occident se lucreaza asa eficient (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

        cris19 [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

        ca in Romania, unde un presedinte de stat poate fi demis in doar 2 zile?

        Astia isi pierd timpul si analizeaza prostii din astea de legi, constitutii, practici democratice, dovezi obiective, construiesc decizii argumentate...........
    • +5 (7 voturi)    
      e consultativ (Luni, 9 iulie 2012, 15:48)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      ce-a zs merkel acum e mult mai important! cind spune principalul jucator al ue ca ai luat-o razna, e mai percutant decit avizul com de la venetia. Nu ca aceasta n-ar conta...
    • +8 (10 voturi)    
      Deh... (Luni, 9 iulie 2012, 16:19)

      .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      la Comisia de la Veneția nu merge cu termene de 24h ca la București.

      Ce ineficienți !

      Vă dați seama că nu ne putem baza pe verdictul unor astfel de incompetenți care trebuie să se câcâie zile/săptămâni până să dea un verdict !

      Probabil că o să zică Ponta că tot un ziarist a sesizat Comisia de la Veneția și a fost și singurul martor chemat să depună mărturie pt CCR.

      Cum era domnule Ponta, ”Germania este reprezentată de cancelar (~prim-ministru) la Consiliul European, deci trebuie să mă duc eu să reprezint România” ?

      Acum cancelarul (prim-ministrul) Germaniei nu mai reprezintă Germania, ci doar un partid din Germania ?

      RUȘINE
      RUȘINE
      RUȘINE

      DISPARI CU TOȚI MINIȘTRII TĂI INCOMPETENȚI DIN GUVERNUL ROMÂNIEI
      DISPARI DIN POLITICĂ
      NU MERIȚI SĂ OCUPI NICI LOCUL DIN PARLAMENT, CÂȘTIGAT CU 9000 DE VOTURI, OBȚINUTE MINȚIND CU NERUȘINARE
      IA-ȚI CATRAFUSELE ȘI PLEACĂ

      AZI
  • +85 (91 voturi)    
    A platit-o Basescu (Luni, 9 iulie 2012, 15:12)

    Cristi [anonim]

    Si nu m-ar mira ca el s-o fi pus in functie.
    • -31 (41 voturi)    
      nu , e vorba de informatie (Luni, 9 iulie 2012, 15:35)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      falsa primita .

      persoane cheie nu fac altceva decat sa imprastie minciuni legate de tot ce se intampla .

      vedeti pe alte site-uri web ca mai toti propagandistii de afara au legaturi mai mult sau mai putin directe cu clientela oranj .
      • +9 (11 voturi)    
        Asa? (Luni, 9 iulie 2012, 16:05)

        c.mike [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        "propagandista Merkel " deci are legaturi cu" clientela oranj" Cate clase ar trebui sa ai ca sa scrii asa o ineptie ?
      • +7 (9 voturi)    
        esti slab. (Luni, 9 iulie 2012, 16:25)

        danzigk [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        tu crezi d-na merkel spune ce spune dupa ce sta juma' de ceas la halena3 ca tine ? scutura prafu' de pe neuronu' ala nefolosit si incerca un exercitiu de imaginatie.
      • +6 (8 voturi)    
        inseamna (Luni, 9 iulie 2012, 16:33)

        coor [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ca si pe vremea radioului Europa Libera tot astfel de minciuni se debitau ? aveau te pomenesti informatii false ? !
      • +3 (5 voturi)    
        Da domnule,..... (Luni, 9 iulie 2012, 16:42)

        Vival [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Ai dreptate, nemţii ăştia nu ştiu pe ce lume trăiesc, Angela Merkel sigur nu urmăreşte Antena3 iar legăturile României cu lumea civilizată se realizează în proporţie covârşitoare prin clientela oranj, duşmanul "poporului"...
      • +4 (6 voturi)    
        mda (Luni, 9 iulie 2012, 16:56)

        unnene [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        da, chiar si ambasada germaniei e vanduta lui basescu. se stie ca merkel citeste libertatea si se uita numai la antena 3. RTL e rahat, CNN, Reuters vax.
  • +72 (78 voturi)    
    ... e normal (Luni, 9 iulie 2012, 15:13)

    arecibo38 [utilizator]

    Germania nu va tolera niciodata si nicaieri in UE stilul de politica practicat la noi. Urmarile se vor vedea in cateva zile .... dar stiti ca romanul are o vorba ... "Domnia si Prostia ...costa " ... sa vedem cat !
    • +17 (21 voturi)    
      Doamna Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 15:44)

      Yla [utilizator] i-a raspuns lui arecibo38

      Corect! Fiecare are ce merita iar Doamna Merkel este o doamna orice ar spune oricine
  • +81 (87 voturi)    
    DEMISIE URGENTA (Luni, 9 iulie 2012, 15:14)

    edif [anonim]

    PIONTA si ANTONESCU sa prezinte demisia impreuna cu scuzele de rigoare romanilor.
    • +36 (40 voturi)    
      scuze (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Eu le accept demisia si fara scuze, pentru ca asta ar presupune sa aiba putin bun simt...
  • +62 (70 voturi)    
    Pro Băsescu (Luni, 9 iulie 2012, 15:15)

    Teodor [anonim]

    Vrem dreptate! nu vrem ciorditori la putere;Băsescu președinte

    Nu vreau să mă gândesc ce o să urmeze după el..
  • +74 (80 voturi)    
    ****** (Luni, 9 iulie 2012, 15:15)

    Andradda [utilizator]

    In sfarsit, doamna Merkel a renuntat la "limbajul diplomatic" al purtatorilor de cuvant si a luat atitudine, direct si fara echivoc.
    Asteptam si comunicatul USLamist care ne va informa ca Ponta a discutat la telefon cu Doamna Merkel si ca aceasta i-a dat dreptate deplina plagiatorului comunist din fruntea guvernului!!!!
    • +32 (36 voturi)    
      Ai uitat... (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

      Diogene [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      ..de repetent. O Romanie cu un presedinte repetent si un prim ministru plagiator. Sa ma trezeasca cineva!
  • +72 (78 voturi)    
    Ce inseamna asta dragi tovarasi si serios (Luni, 9 iulie 2012, 15:15)

    anonimm [utilizator]

    de data asta.
    Tu sa fi investitor german ai mai veni in Romania ?
    Dupa ce va raspundeti la aceasta intrebare, restul vine de la sine.
    Vai si amar de viata noastra, am fost si vom ramane codasii Europei.
    Iti multumim tovarase Ponta, iti multumim tovarase Iliescu, iar tu Crin ... Bratianu se intoarce in mormant cand vede ca te-ai dat cu comunistii.
    • +31 (35 voturi)    
      Chuckie (Luni, 9 iulie 2012, 15:32)

      Colebil Clinton [utilizator] i-a raspuns lui anonimm

      S-a dat cu comunistii pentru ca si el, ca si multi altii din preajma lui, e tot un pui de comunist. Faptul ca are sigla pnl-ului deasupra capului, nu-l face liberal.
    • +29 (33 voturi)    
      oricine ar fi in spatele (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui anonimm

      acestei lovituri de stat,in istorie vor ramane autorii ei:Ponta si Antonescu.Iar locul lor este la puscarie.
  • +68 (76 voturi)    
    A. Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 15:15)

    mmicheline [utilizator]

    Nu ii scrie Ponta si dnei Merkel sa isi ceara scuze poporului roman pentru ca l-a jignit, asa cum i-a scris presedintelui grupului PPE din PE? Si pe cancelarul german tot Monica Macovei l-a dezinformat?
    • -30 (38 voturi)    
      that’s all volks (Luni, 9 iulie 2012, 15:29)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mmicheline

      „Traian Băsescu ar pierde pe toate categoriile de vârstă, de venit, de educaţie, în toate regiunile istorice, în toate tipurile de localitate, în rândul bărbaţilor dar şi în rândul femeilor. Diferenţele sunt semnificative.” Merkel are dreptate: un președinte cu 20% încredere trebuie nu să fie demis, ci să se simtă și să își dea demisia.
      • +9 (11 voturi)    
        Zilnic, la radio, cotele popularitatii (Luni, 9 iulie 2012, 15:46)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Nu ati vrea voi, uslamisti pucisti, ca in fiecare zi la ora 12 sa se dea la radio cotele popularitatii presedintelui? Si in momentul cand acestea scad sub 49%, sa fie demis?
        Eventual sa se faca la fel si cu parlamentul, si cu guvernul, nu? La fiecare 48-72 de ore, sa se faca alegeri generale, prin care sa ne alegem parlamentul, presedintele, si eventual presedintele de scara de bloc.
        Iti dai seama cat de retard e argumentul tau? Ce legatura are popularitatea cu demiterea? Tocmai de aia are mandatul 5 ani, ca sa nu actioneze presedintele populist! Pentru ca daca nu ai aflat, iti spun eu acum: un presedinte sau premier popular este cel mai toxic lucru ce se poate intampla unei tari. Vezi exemplul cu Tariceanu, pe care il iubesc toate babele, si care a nenorocit romania pe 2 generatii, devalizand bugetul si vanzand tot ce mai era viabil prin tara.
      • -4 (8 voturi)    
        pedelei pe hotnews (Luni, 9 iulie 2012, 16:06)

        Ripper [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        bre .. nu te mai lua in gura cu astia.... nu vezi ca aici sunt doar pedelei ???


        lasa ca in sondaje cade sigur important e sa le dam nitel pish pe tricourile lor albe.
  • +63 (69 voturi)    
    Bravo (Luni, 9 iulie 2012, 15:16)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Asa mai Angela mai!

    Era si cazul ca cineva din Europa sa ii ia apararea lui Basescu. Nu e nicio rusine in a face asta.

    Daca era suspendat respectand regulile, era total altceva. Asa cum s-a intamplat insa, ar fi o nedreptate sa nu ne manifestam,
  • +57 (61 voturi)    
    Of of (Luni, 9 iulie 2012, 15:16)

    Lol Lolovici [utilizator]

    N-a apucat Monica Macovei sa o dezinformeze pe Merkel ca s-a bagat Basescu in fata :).
  • +63 (67 voturi)    
    Ei, sa vezi acum... (Luni, 9 iulie 2012, 15:17)

    Parzival [utilizator]

    ce spume fac la gura antenistii... O sa ramanem complet izolati in Europa, bai copy paste!
    • +3 (5 voturi)    
      Las`... (Luni, 9 iulie 2012, 16:31)

      .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui Parzival

      ...că o să zică Antonescu și cu Ponta că ne eliberează definitiv de interesata UE și ne recâștigăm independența și libertatea să facem mișcarea pe care ne-am dorit-o de fapt dintotdeauna, alipirea la mama Rusia.

      Nu-i așa că asta vă doriți de fapt, cetățeni ai României ?

      Domnul Marga știe...
  • +41 (51 voturi)    
    marioneta (Luni, 9 iulie 2012, 15:17)

    gechi [utilizator]

    inca o marioneta in mana lui Basescu.
  • +44 (52 voturi)    
    "Camarila" lui Basescu (Luni, 9 iulie 2012, 15:17)

    Trojan.H [utilizator]

    "Camarila" lui Basescu capata noi si noi adepti.
  • -61 (67 voturi)    
    Tocmai in momentul in care CC dezbate ? (Luni, 9 iulie 2012, 15:18)

    Ionescu2 [utilizator]

    Este cumva o incercare de presiune si amenintare asupra Curtii Constitutionale ?

    Eu cred ca de fapt a fost invers, Traian Basescu a incalcat orice lege incercand sa ramana agatat de putere. Si-a pus dulaii sa defaimeze Romania prin toata lumea.
    • +26 (30 voturi)    
      TARE! (Luni, 9 iulie 2012, 15:29)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Merkel dulaul lui Basescu - bai frate, asta e titlul de prima pagina!
    • +27 (29 voturi)    
      Schimba postul (Luni, 9 iulie 2012, 15:30)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Schimba postul, pentru ca multi dintre telespectatorii lor nu mai sunt in stare sa gandeasca cu mintea lor proprie, ei pot doar cita din rahatul cu care improasca ecranul zi de zi, seara de seara...
    • +27 (29 voturi)    
      Pentru Ionescu2 (Luni, 9 iulie 2012, 15:35)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Ionescu2

      Ai posibilitatea sa dai bacul in toamna. Nu pierde vremea pe forum, lasa Antena 3, apucate de invatat.
    • +27 (29 voturi)    
      Ionescule (Luni, 9 iulie 2012, 15:36)

      Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Esti doar inca un ignorant. "Dulaii" de care vorbesti sunt cei mai puternici oameni ai lumii, dar pentru unii ca tine este greu sa priceapa adevarul.
    • -18 (24 voturi)    
      pai doamna merkel a facut si mai rau (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      in timpul campaniei prezidentiale din franta .

      germania are interes major in dominarea europei (economic si decizional) , oricum in curand asa va fi .
      • +8 (10 voturi)    
        ar fi minunat (Luni, 9 iulie 2012, 16:02)

        mntsn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        sa fim sub dominatia Germaniei.
        Ar trebui sa muncim cu adevarat, nu sa ne prefacem, ceea ce nu prea se pupa cu felul nostru de a fi, conturat sub dominatia otomana si mai apoi sub cea bolsevica.
    • +24 (26 voturi)    
      Romania se defaimeaza (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      prin ceea ce face uslamul, cu atat mai mult cu cat acesta se erijeaza in "emanatie a vointei populare".
      • +2 (6 voturi)    
        eri... ce ? (Luni, 9 iulie 2012, 16:44)

        .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        folosești cuvinte prea soflisticate...

        nu te înțelege oameniii...

        vezi că poa` să creadă c-ăi înnjuri...

        Hai liberareeee Voiculeee !

        La mai mare și la mai multe răsturnări de președinți ca să salvăm infractorii înfulărați ai Rrrooomânieeei !

        ---

        Ați uitat probabil oameni buni momentul din 2009, imediat după alegeri, când Ponta și-a jurat în barbă și în microfonul presei că el nu mai stă sub Băsescu 3 ani.
        Ia să facem un calcul..
        Poate am crezut, în inocența noastră că de fapt voia să emigreze. Dar nu... surpriză... premeditarea se dă pe față cu asupra de măsură.
        Dar nuuu... toate mutările, subordonările de instituții, ordonanțele de urgență au avut doar ca efect minor și colateral suspendarea Președintelui...

        Bravo domnule Ponta, sunteți un mare hahaler.
    • +19 (21 voturi)    
      cat de idiot (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      poti sa fii? sau iti incerci limitele?
    • +11 (13 voturi)    
      esti la fel de bolnav (Luni, 9 iulie 2012, 15:40)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      ca si autorii loviturii de stat.
    • +11 (13 voturi)    
      Soarta (Luni, 9 iulie 2012, 15:43)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Iti meriti soarta!
    • +1 (3 voturi)    
      Mda (Luni, 9 iulie 2012, 15:51)

      Veetor [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Hai sa fim seriosi! Tu crezi ca oficialii din Europa sunt la fel ca noi? Ca primu care vine si le zice o chestie, ei o iau de buna?

      Stai linistit ca sunt foarte bine informati.

      Si cu ce dovedesti ca Traian Basescu a incalcat orice lege sa ramana la putere? Deocamdata e fix invers: procedurile urmate de USL in ultima saptamana sunt demonstrate cu citate din lege ca sunt ilegale. Gasesti pe net articole foarte bune in privinta asta (vezi EVZ).
    • +2 (4 voturi)    
      Dobitocule (Luni, 9 iulie 2012, 15:55)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

      Daca avem in presedinte care poate influenta deciziile tuturor sefilor de tara din UE, trebuie pastrat cu orice pret, este o avutie nationala. Inseamna ca este cel mai bun presedinte pe care poate sa il aiba Romania.

      Si cand ma gandesc ca cei de la USL spuneau ca Base este izolat de liderii UE?
      As vrea si eu sa fiu in acest mod izolat, si toata lumea sa sara sa ma ajute.
  • +50 (58 voturi)    
    europa isi revine din soc. (Luni, 9 iulie 2012, 15:18)

    iulianbarlad [utilizator]

    europa isi revine din soc mai repede decat,noi romanii,o facem.mizeriile rosii au de dat socoteala pentru lovirura de stat,din pacate intai in fata europei.dar va veni vremea decontului si in tara.cu siguranta ciumatii vor da vina pe basescu fiindca i-a dat in vileag,dan sova din nouva improsca venin dar mizeria va iesi la suprafata!ponta,antonescu,demisia!
  • +45 (51 voturi)    
    « Sauver les Roumains, c'est plus que sauver la RO (Luni, 9 iulie 2012, 15:18)

    SRA [utilizator]

    A salva ROMANII de PESTA ROSIE, este mai mult decat a salva ROMANIA, este A SALVA UE de acest pericol neo fascito comunist roumain !!!
  • +42 (46 voturi)    
    Victoras (Luni, 9 iulie 2012, 15:18)

    Daniel [anonim]

    Ar trebui urecheat zdravan. Nu stiu daca o sa ii mearga cu cei din UE cum ii merge cu masele romanesti mult prea amagite de clasa politica.
  • +52 (56 voturi)    
    cumparata? (Luni, 9 iulie 2012, 15:19)

    Andrei__ [utilizator]

    Hai, spuneti ca si liderul celei mai mari economii din Europa a fost cumparat de Basescu.

    Romani, treziti-va ! Daca vreti o tara ca in afara, spuneti nu la referendum. Nu putem lasa USL sa ne traga inapoi.
    • +8 (10 voturi)    
      crezi ca mai este nevoie de referendum? (Luni, 9 iulie 2012, 15:42)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Andrei__

      Eu cred ca nu.Trebuie doar sa ajutam Procurorul General al Romaniei cu plangeri impotriva lui Ponta si Antonescu.
      • +1 (3 voturi)    
        sper sa nu (Luni, 9 iulie 2012, 16:04)

        Andrei__ [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

        Daca CCR isi face treaba, nu va mai fi referendum. Daca ei nu si-o fac, trebuie s-o facem noi.
  • +53 (57 voturi)    
    ALOOO! Se aude?! (Luni, 9 iulie 2012, 15:19)

    Florin! [anonim]

    ALOOO! Dottore, Sova, Dragnea, Hrebenciuc, Felix, Corlatean, Catalin Voicu samd... se aude?! Pt cultura voastra generala, Frau Merkel nu e jurnalista la Evenimentul Zilei!
  • +41 (45 voturi)    
    Traducere : (Luni, 9 iulie 2012, 15:19)

    MenInBlack [utilizator]

    '' Romania Raus !

    OUG nu inseamna Democratie atunci cand ataca Institutii ale statului si functionarea lor.
    UE nu e pentru Dictaura Ordonantelor de Urgenta ale Guvernului nici pentru Institutii ale Statului care accepta complice si in tacere siluirea Democratiei in cadrul UE.

    Locul vostru nu e in Comunitatea Europeana bazata pe valorile si exercitiul Democratiei ! ''
    • +34 (36 voturi)    
      Under cover (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

      Pop [anonim] i-a raspuns lui MenInBlack

      Clar ca Madam Merkel este membru PDL sub acoperire.
  • +42 (46 voturi)    
    se impute treaba... (Luni, 9 iulie 2012, 15:20)

    TDragos [utilizator]

    Daca a ajuns cancelarul Germaniei sa spuna aceste lucruri este clar ca ne indreptam in directia gresita si o sa fim penalizati de catre UE.
    Cred ca Ponta si Antonescu tocmai si-au terminat cariera politica...
    • +20 (22 voturi)    
      oh, da! (Luni, 9 iulie 2012, 15:31)

      stork [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Cariera de bisnitari, nu cariera politica. La ghena cu ei!
  • +36 (40 voturi)    
    Sa fie la voi acolo (Luni, 9 iulie 2012, 15:20)

    Pop [anonim]

    Doamna Prof.dr.Merkel, in Germania, dacă se stabilește o regula, o respecta toată lumea. Noi avem o democrație mai originala, legile sunt mai laxe. Trebuie sa va obișnuiți cu ideea, ca noi nu avem de gând sa ne schimbam...tovarășii sunt de moda veche, se schimba greu...eventual in paltonul de scânduri. Pregătiți-vă pentru un val masiv de imigranți tineri din România, cu bac sau fara bac.
  • +52 (54 voturi)    
    Daca asi in locul lui Ponta... (Luni, 9 iulie 2012, 15:21)

    mariage [utilizator]

    As acuza-o de plagiat, au mai spus asta cu inacceptabilul si francezii si americanii si olandezii, etc, etc. D-na Merkel n-a pus nici ghilimele si n-a trecut nici in bibliografie.
  • +51 (55 voturi)    
    e dezinformata! (Luni, 9 iulie 2012, 15:21)

    postacu [utilizator]

    Doamna asta fie nu urmareste a3 (probabil pierde vremea citind publicatia basista Nature), fie e platita de dictator! Altfel cum ar putea cineva sa critice actiunile ce debordeaza de legitimitate si respect fata de lege ale iubitilor nostri conducatori V. Ponta si C. Antonescu?
    • +18 (20 voturi)    
      FAZ (Luni, 9 iulie 2012, 15:37)

      ciprianmarius [utilizator] i-a raspuns lui postacu

      In mod sigur citeste FAZ (dupa cum se stie, un alt ziar vandut lui Basescu).
      Oricum, avand in vedere ca avem un presedinte atat de influent, care ii are la degetul mic pe toti sefii de stat si de guvern din Europa si USA, de ce am vrea sa-l schimbam?
  • +51 (55 voturi)    
    E clar (Luni, 9 iulie 2012, 15:21)

    lulisor [utilizator]

    omul lu' baselu. cum isi permite ea sa-si bage nasul in tara noastra?
    sa-si vada de economia ei, ca d-aia muncesc nemtii, sa ne traga toata europa dupa ei...

    (in cazul in care cineva nu s-a prins, eram ironic)
  • +46 (54 voturi)    
    Deutschland uber alles! (Luni, 9 iulie 2012, 15:21)

    skyradio [anonim]

    Meine Liebe Angela !
  • +46 (50 voturi)    
    ATENTIE ! (Luni, 9 iulie 2012, 15:22)

    Traian [anonim]

    ATENTIE ! Germania nu se joaca in asemenea situatii. Cine a crezut ca poate sa "smechereasca" Westul, o sa se convinga rapid ca se insala.
  • +49 (53 voturi)    
    de fapt (Luni, 9 iulie 2012, 15:22)

    Io. [anonim]

    nu s-a referit la Romania ci doar asa in general...
    oricum stie ca o asteapta suspendarea si pe ea la prima sedinta a guvernului Ponta.
    OUG pt suspendarea cancelarului Germania va fii aprobata in unanimitate de membrii cabinetului Ponta si va fii publicata in MO cu 2 ms inainte sa se usuce cerneala ultimei semnaturi
    • +13 (15 voturi)    
      oug (Luni, 9 iulie 2012, 15:32)

      stork [utilizator] i-a raspuns lui Io.

      :))
    • +1 (3 voturi)    
      și apoi... (Luni, 9 iulie 2012, 16:55)

      .Ana. [utilizator] i-a raspuns lui Io.

      și apoi se va vota în parlament suspendarea Angelei Merkel, obligatoriu cu participarea domnului Voicu

      Hai liberareeeee de fondurile europeneee !...
  • +42 (46 voturi)    
    Haha (Luni, 9 iulie 2012, 15:22)

    Twisted [utilizator]

    O "basista" si Merkel, nu-i asa, USL?
  • +42 (46 voturi)    
    :) (Luni, 9 iulie 2012, 15:23)

    calin [anonim]

    Cred ca stia Crin ceva cand a declarat ca se va retrage din viata politica daca trece Basescu de referendum. Cred ca defapt inevitabil carierele politice ale celor doi circari se vor incheia curand.
    • +22 (24 voturi)    
      Nu poti sa dai lovituri de stat si sa nu platesti (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui calin

      La puscarie! Si sa zica mersi! In multe tari din lume isi luau glontul demult.
    • +11 (13 voturi)    
      Ar fi perfect! (Luni, 9 iulie 2012, 15:46)

      Yla [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Oricum sunt niste papagali. Ceea ce fac ei nu se umeste politica ci kindergarden
  • +50 (54 voturi)    
    Superb .... (Luni, 9 iulie 2012, 15:23)

    za-k [utilizator]

    La cit au incercat cei din USL sa minimizeze
    mesajele UE (ca dezinformari PDL) cred ca
    o sa si-o ia in freza.

    Mai ieri Sova zicea ca nu stiu ce ziarista de la RRA
    a dezinformat-o pe Redding cind de fapt n-a fost
    deloc asa si a mintzit pe fatza.

    Toata A3 se lupta acum contra UE si nu cred
    ca o sa le iasa.

    Plus euro parlamentarii USL au cerut demiterea
    lui Monica Macovei pe niste chestii fabuloase.
    Incredibil cit tupeu de cacao pot avea astia.

    Sper ca Romania sa-si revina rapid din letargie
    si sa ii spulbere pe astia de la USL.

    Numa' bine,
    za-k/
  • +47 (51 voturi)    
    las' ca stim noi mai bine! (Luni, 9 iulie 2012, 15:23)

    daniel [anonim]

    S-a pronuntat si Merkel, acest agent pseudo-basist, activat de lobby-ul extern al serviciilor secrete! Ce sa iti povestesc... Sa stea in banca ei grasana asta!

    Mai, frate! Doar o fraza am scris in stil ciutacian si deja simt ca mi-a scazut IQ-ul. Nu inteleg pur si simplu cum sunt unii oameni care pot sa faca asta - si zi de zi.
    • -1 (1 vot)    
      frumos zis! (Luni, 9 iulie 2012, 16:36)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      :))))
  • +21 (25 voturi)    
    OK. Care sunt sanctiunile? (Luni, 9 iulie 2012, 15:23)

    Metec [utilizator]

    In mod normal, asemenea declaratii intransigente ar trebui sa fie urmate de sanctiuni economice sau politice. Aceste sanctiuni se aplica, desigur, tarii in speta. Care sunt aceste sanctiuni, in cazul Romaniei? Dupa cate am vazut, in cazul Ucrainei, UE este neputincioasa fata de statele nemembre. Este ea la fel, in cazul celor membre?
    • +14 (16 voturi)    
      Pai mai intai (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      se umbla la robinetul fiscal(credit si investitii). Acesta se poate strange treptat sau mai putin treptat ceea ce va fi in perfecta coerelatie cu scaderea nivelului de trai si ca atare nemultumirea maselor (votante). Restul vedem noi in noiembrie.
  • +33 (37 voturi)    
    Natiune!!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

    zuchinni [anonim]

    am ajuns de rasul lumii civilizate
  • +41 (45 voturi)    
    256 (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

    fane [anonim]

    256 de penali si complicii lor au votat pentru un stat care sa le fie aservit in detrimentul unui stat de drept.
    Membrii componenti ai actualului Parlament sunt o rusine pentru aceasta tara.
  • +27 (31 voturi)    
    si cu asta (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

    Vuck [utilizator]

    adio bani de la UE !
    Sa vezi acuma taxe si impozite ca sa compenseze guvernul cele vreo 2 miliarde euro care nu vor mai veni.
  • +23 (39 voturi)    
    Nu mai spuneti asta ! (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

    iorgos [anonim]

    D-na Merkel ,

    Cu cat v-a platit Basescu ca sustineti ca USL a violat principiile statului de drept ?
    Banii aceia nu puteau fi folositi , oare , la marirea pensiilor si salariilor bugetarilor ?
    • +13 (15 voturi)    
      Era o bursiera ICR ... (Luni, 9 iulie 2012, 15:29)

      za-k [utilizator] i-a raspuns lui iorgos

      probabil.

      Numa' bine,
      za-k/
    • -4 (10 voturi)    
      . (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

      dovakhin [utilizator] i-a raspuns lui iorgos

      iti trebuie o mare doza de prostie sa zici asa ceva.
      • +12 (14 voturi)    
        Era doar o ironie (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

        Sorin Blaj [utilizator] i-a raspuns lui dovakhin

        Dar vad ca prea fina pentru tine. :)
    • +2 (4 voturi)    
      nu puteau fi folositi (Luni, 9 iulie 2012, 16:04)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui iorgos

      mai bine banii care se vor da pe un referendum la care s-a ajuns in mod ilegal si rezerva Euro pe care BNR e nevoita sa o arunce pe piata ca sa nu creasca Euro prea mult in prea scurt timp?
      Ca pe Angela Merkel iti dau eu in scris ca n-a platit-o Basescu si asta dintr-un motiv foarte simplu: nu poate fi platita sa declare ce vrea unul si altul.
    • 0 (2 voturi)    
      Sper (Luni, 9 iulie 2012, 16:39)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui iorgos

      ca este doar un sarcasm fim draga iorgos
      • +1 (3 voturi)    
        Corect (Luni, 9 iulie 2012, 17:01)

        iorgos [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

        Asa este batrane ! Imbecilul de Ponta ne pune streangul de gat iar gloata se bucura !
  • +13 (15 voturi)    
    Se strange latu' (Luni, 9 iulie 2012, 15:25)

    zet [anonim]

    Germania este pur si simplu locul in care rasare soarele in Europa, si Merkel este, ca ne convine, ca nu, sefa de facto a Uniunii.
    Cand tuseste Merkel spre Bucuresti, zboara guvernul pe geam.
    Sorry Copy Puci, dar tocmai ai fost transformat de Frau Merkel intr-un cadavru politic.
    Jos Ponta! Jos Antonescu!
  • +14 (16 voturi)    
    foarte grav !!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:26)

    swiss [utilizator]

    MULTUMIM DOAMNA MERKEL ! Ar fi important pentru cei orbiti de ura pentru Basescu si morti de drag pt usele sa auda si sa stie ca asta este cel mai grav moment din ultimul timp, TOTI liderii europeni sunt alaturi de omul care pazeste statul de drept si care acum este rastignit de comunistii-liberali.
  • +11 (13 voturi)    
    angelooooo ai grija!!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:26)

    unnene [utilizator]

    poate iti da usl o OUG de nu te vezi. te dau afara din europa, vei fi deportata in siberia. iar tu barrack e timpul sa te temi de forta "lu' cel mai guvern cinstit"
  • +11 (13 voturi)    
    CCR (Luni, 9 iulie 2012, 15:26)

    SED [utilizator]

    In cazul in care CCR nu restabileste lucrurile din punct de vedere juridic inseamna ca lovitura de stat vizeaza mult mai mult decat salvarea unei bande de mafioti. Imi este teama sa ma gandesc mai departe la sfera de influenta ca ar fi mult, mult mai grav.
    Cum ar lasa rusii ca actiunile americanilor si NATO sa se apropie atat de mult de granita lor ???
  • +11 (13 voturi)    
    E limpede (Luni, 9 iulie 2012, 15:27)

    George [anonim]

    Antonescu, Ponta & co si-o vor lua rau de tot in bot. Meritat. Pentru ce-au facut ar trebui sa ajunga la puscarie.
  • +21 (23 voturi)    
    Bravo Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 15:27)

    flippy [utilizator]

    FOarte bine ca dna Merkel a luat atitudine!
    bai pucistilor..cine mai trebuie sa va zica ca sunteti niste penali? Papa de la Roma? nu vedeti ca Europa nu va va vrea?
  • +15 (17 voturi)    
    trezire (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

    elena [anonim]

    Daca nici acum romanii nu se trezesc, inseamna ca suntem un popor lipsit de curaj!
    Numai sovieticii au procedat la decapitarea tuturor ,cand au ivadat tara!
    Ce dovezi ne mai trebuie ca sa realizam ca avem de-a face cu niste totalitari?
    Asteptam sa fim dati afara din Europa,pt. a realiza cine sunt Ponta si Antonescu?
  • +15 (17 voturi)    
    Nu-l crezi? (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

    Florea [anonim]

    Angela, sa stii ca e si plagiator. Si nu vrea sa recunoasca. Si sa mai stii ca zice ca asta e vointa poporului. Si ca are ,,cel mai cinstit guvern,,. Zice ca el scapa tara de dictatura. Nu-l crezi?
  • +16 (18 voturi)    
    Merkel, mânuța dreapta a lui Base :)) (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

    MariusGh [utilizator]

    Wow, un mesaj direct de la Merkel, e și ea la mânuța lui Base USL-istilor? Va rog sa stați acasă la referendum, e directiva de la Voiculescu, USL-istii voteaza Luni, nu Duminica. Daca nici pana acum nu ați interes ce se petrece în tara asta, e mult prea tarziu pentru voi, trist...
  • +15 (17 voturi)    
    cuceritine (Luni, 9 iulie 2012, 15:28)

    Florin [anonim]

    veniti nemtilor si cuceritine, noi ne furam caciula unu la altul.
  • +16 (18 voturi)    
    Acuma ne-o luam! (Luni, 9 iulie 2012, 15:29)

    MarcelP [utilizator]

    Acuma ne-o luam peste capetele luminate made in rromania. In sfarsit s-au trezit si "cancelariile europene". In sfarsit isi dau seama ca aici sunt probleme mari si ca e cazul sa ne ocupam de ele, nu sa le ignoram, asa cum au facut cu problemele cu euro. Pana a ajuns rah*tu' cat casa.
  • +23 (25 voturi)    
    Bravo!!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

    Kovax [utilizator]

    Bis Ponta, bis Antonescu!!! Mai vrem! Nu va lasati, continuati, faceti un mare bine Romaniei, veti ramane in istorie! Ce sa mai zic... felicitari!!! De ce nu se iese in strada?
  • +16 (18 voturi)    
    caldura mare (Luni, 9 iulie 2012, 15:34)

    d_b [utilizator]

    a declansat probabil comportamentul infantil al guvernului Poanta pe care doar o interventie materna il mai poate opri: "victoras, potoleste-te ca-ti dau peste gurita aia obraznica!"
  • +13 (15 voturi)    
    clar mana lui Paszkany :D (Luni, 9 iulie 2012, 15:35)

    cico [anonim]

    mie mi se pare clar ca e mana lui paszkany de la CFR Cluj ..care a platit-o pe merkel pentru ca o considera si pe ea "arbitru" ... si cum porumbu foloseste toti stiuletzii sa arate ca asta cumpara toti "albitrii" conform unui alt CTRL C/CTRL V..aka MR JIJI .... mie mi se pare clar clar....si e material serios de comentat de catre toata presa lui porumb si a mioarelor pentru vreo luna de acum incolo pe langa incendiarul subiect al siretului rupt al ghetei stangi al marelui fotbalist geniu de renume mondial SI CHIAR PESTE NIVEL MONDIAL (SIC!) ... alegeti orice nulitate de prin cluburile lor ca se potriveste:D
  • +16 (18 voturi)    
    tot raul spre bine!!!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:35)

    Gaby51 [utilizator]

    inteleg ca ne trag de urechi spre binele nostru, asa cum ne-au ajutat si la intrarea ,cu forcepsul, in UE.
  • +18 (20 voturi)    
    mda (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

    eu [anonim]

    Eu zic ca si Merkel este omul lui basescu, e clar altfel n-are cum. Si sigur a fost platita cu bani furati de la pensionari, bugetari si copii orfani cu handicap. La fel si toti aia de la PPE, de la washington si toti care au vorbit negativ despre lupta brava a celor de la USL pentru eliberarea poporului de tirania dictatorului.
  • -21 (25 voturi)    
    Sa voteze cetatenii (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

    paul [anonim]

    De cand e nedemocratic ca cetatenii unei tari sa voteze cum cred ei ca e mai bine? Pana la urma, votul ar trebui sa decida!!
    • +12 (14 voturi)    
      corect (Luni, 9 iulie 2012, 15:43)

      florin_f [utilizator] i-a raspuns lui paul

      numai ca!!!!
      demersul trebue sa fie constitutional, nu cu schimbarea din functii a celor care vegheaza si celor care decid constitutionalitatea demersului.
    • +12 (14 voturi)    
      cetatenii au votat presedintele ? (Luni, 9 iulie 2012, 15:44)

      SED [utilizator] i-a raspuns lui paul

      De ce sa-l mai voteze inca o data ??? Pentru ca asa vor pucistii???
      De ce sa cheltuie banii - si asa putini - din bugetul nostru pentru 3 randuri de alegeri in loc de 1 rand ??? Sunt importante interesele tarii sau ale unui grup mafiot ???
      • +2 (4 voturi)    
        Deocamdata (Luni, 9 iulie 2012, 16:26)

        mmicheline [utilizator] i-a raspuns lui SED

        vad ca in campanie electorala este tot Victor Ponta, si nu Traian Basescu. Pe toate posturile TV asmuteste lumea impotriva Germaniei si a politicilor de dreapta, care sustin austeritatea, se plange de greaua mostenire, spune cat de bine va fi dupa 29 iulie, cand nu ii va mai bloca nimeni...
    • +1 (3 voturi)    
      Cetatenii au votat. (Luni, 9 iulie 2012, 15:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui paul

      De cate ori vrei sa voteze aceeasi? la fiecare sfarsit de an? In fiecare weekend? De doua ori pe zi?

      Da, votul sa decida si a decis, chiar de trei ori pana acum, in cazul lui Basescu.
    • +1 (3 voturi)    
      votul (Luni, 9 iulie 2012, 15:50)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui paul

      votul pentru alegerea presedintelui s-a dat democratic in 2009 si urmeaza sa fie dat din nou in 2014. Nedemocratic s-a mai dat o data in 2007, si se va da si in 2012. Cu alte cuvinte, cand au chef unii mai cheama oamenii la vot ca sa nu-si iasa din mana. In schimb, in 2007, cand s-a constatat ca opinia poporului difere in totalitate de cea a alesilor din Parlament, nu s-a considerat democratic sa se organizeze alegeri parlamentare.
    • +5 (7 voturi)    
      Au votat in 2009 ! (Luni, 9 iulie 2012, 16:18)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui paul

      Ai uitat ! Eu mi-am programat sa mai votez in 2014, adica dupa 5 ani, parca atat era mandatul. Deci cetatenii pot vota " cum cred ei ca e mai bine" in 2014
  • +13 (15 voturi)    
    Deutsche Welle despre mascarada comunistoida (Luni, 9 iulie 2012, 15:38)

    Ovidiu [anonim]

    Cititi aici:

    http://www.dw.de/dw/article/0,,16081789,00.html
  • +15 (17 voturi)    
    crin si ponta (Luni, 9 iulie 2012, 15:39)

    miha [anonim]

    ...iata un citat dintr-un discurs tinut de N.Iorga in 1933:

    ''Dar sa credeti ca ajunge gestul Tartarinului care vi se improvizeaza "comandant" si ca din bietul adolescent care abia si-a tarat examenele se poate face un reformator al Romaniei - aceasta ar insemna ca de pe catedra nu mai avem cui vorbi,caci Sfanta Prostie ar fi stapana noii generatii din acst neam de oameni destepti".
    Jos cu repetentul si cu plagiatorul nesimtit!
  • +12 (14 voturi)    
    mineriada (Luni, 9 iulie 2012, 15:40)

    IonPopescu1 [anonim]

    E ca si la mineriada, dasi la inceput mi se parea exagerare. Nu ma asteptam sa reactioneze asa occidentalii, dar probabil acum se asteapta mai mult de la o tara europeana. Cei putin minerii aveau o scuza ca au fost manipulati. Si atunci probabil 80% din populatie le dadea dreptate.
  • +14 (16 voturi)    
    Telenovela Mioritica (Luni, 9 iulie 2012, 15:41)

    ralooo007 [utilizator]

    In sezonul vara 2012 al telenovelei mioritice aflam despre Conspiratia Merkel-Basescu.

    Crin & Victoras vor sustine in seara asta la Antena 3 ca Basescu a cumparat opinia Uniunii Europene din banii bugetarilor.

    Deci este clar, dl. Basescu nu numai ca a incalcat grav Constitutia, dar este si initiatorul unei Conspiratii grave, careia Ponta ii va pune pune Joi, la Bruxelles.
  • +12 (14 voturi)    
    Salvarea vine din exterior (Luni, 9 iulie 2012, 15:45)

    just.me [utilizator]

    Din pacate, din interior nu putem intoarce lovitura de stat. "Poporul" se afla intr-o stare jalnica dupa aproape zece ani de "prelucrare" de catre antenele lui voiculescu. 90% din cei cu care am discutat repeta prosteste chestii auzite la a3, fara macar sa sesizeze ca nu mai vorbesc cu propriile cuvinte, ci repeta papagaliceste ce li s-a inoculat printr-o propaganda continua. Ati observat ca unii nu rezista intr-o casa fara sa deschida tv-ul pe a3 ?!
    Macar sa ne salveze strainii, noi nici in 2012 nu suntem in stare.
  • +2 (4 voturi)    
    Festung Europa (Luni, 9 iulie 2012, 15:47)

    Landser [utilizator]

    Danke Frau Merkel!Izolati guvernul usl!
  • +2 (4 voturi)    
    multumim Occidentului (Luni, 9 iulie 2012, 15:49)

    flitmania [utilizator]

    ca ne face ordine in tara.Institutiile statului care trebuiau sa actioneze in cazul plecarii plegiatorului la Bruxelles au dormit.Au dormit si cand Marga sfida presedintia.Au dormit si cand Ponta schimba legile precum manusile.Au dormit cand in parlament au votat puscariasi si condamnati .Au dormit cand Antonescu-repetentul national si-a arogat functia de presedinte.Si am mai dormit si noi,romanii,lasandu-i pe altii sa stabileasca ordinea de drept.Si am mai dormit,noi romanii,cand o sleahta de golani asa-zisi revolutionari urlau ca descreieratii pentru 30 de lei la Teatrul National.
  • +4 (6 voturi)    
    Concluzii (Luni, 9 iulie 2012, 15:52)

    lucianmihai23 [utilizator]

    Concluzia "circului" de la Bucuresti:
    1. Ne-am facut (din nou) de ras in Europa
    2. Cursul a sarit peste 4,5
    Restul "e povesti".
    PS: Crin, sa-ti fie rusine ca te numesti liberal! Ma felicit ca am renuntat la politica si carnetul de PNL-ist de cativa ani. Concluzia: cand vei fi ales democratic, si nu numit sau interimar, si pe spatele tau, nu al PSD-ului, atunci vei fi un lider! Pana atunci...
  • -3 (7 voturi)    
    Base are nevoie de mangaieri (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

    marcoprod [utilizator]

    Basescu are nevoie de mangaieri. Merkel cu alte cuvinte ii spune "lasa baietas, nu fi suparat ca ti-au luat jucaria, gasesti tu alta, mai pe calibrul tau, cu care nu-ti rupi unghiile de la toate degetele". "Si te rog, nu mai tine degetul in gura ca iti ies stramb dintii"
  • +1 (3 voturi)    
    E clar domne .. (Luni, 9 iulie 2012, 16:02)

    feelnrg [utilizator]

    Merkel, e omu` lu` Basescu !
  • +3 (5 voturi)    
    Nabucco West (Luni, 9 iulie 2012, 16:02)

    KostasP [utilizator]

    Vestul este ingrijorat si are si motive sa fie. Odata ce usl ajunge sa detina puterea absoluta in stat, adio proiect nabucco si independenta energetica a vestului si a noastra inclusiv. Rusii si guvernul filorus (usl) vor prelua controlul si vor face tot ce le sta in putinta sa amine proiectul. Asta este pretul pe care usl l-a platit ca sa detina putetea politica.
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Luni, 9 iulie 2012, 17:25)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      tu chiar crezi ce scrii?
  • +7 (9 voturi)    
    Agela Merkel (Luni, 9 iulie 2012, 16:03)

    zumper [anonim]

    Futu-i ... Cine ar fi crezut ca e basista si aia ? XD
    (pentru fanii USL: am fost ironic)
  • 0 (4 voturi)    
    Diaspora:Meetinguri de protest pt USL (Luni, 9 iulie 2012, 16:05)

    mman [utilizator]

    Diaspora (in special Germania) : Ar trebui organizate meetinguri de protest pt USL si sustinere pentru pozitia adoptata (sa confirmam ca e cat se poate de adevarata opozitia privind evenimentele petrecute)
  • +5 (7 voturi)    
    :)) (Luni, 9 iulie 2012, 16:06)

    Alexy2 [utilizator]

    sigur Ponta o sa comenteze ca si asta e o chestie politica ... pana la urma si Merkel cu toata Germania sunt de partea lui Basescu si pe el il doare in cot :))
  • +10 (12 voturi)    
    Asteptam telefonul lui Ponta de la Antene (Luni, 9 iulie 2012, 16:10)

    Sartoris [utilizator]

    Acum asteptam ca ilustrul premier al Romaniei, fuguta sa puna mana pe telefon si sa intre in direct la Antena 3 sa ne explica ca de fapt Merkel face parte din partidul lui Basescu si prin urmare e doar o declaratie politica fireasca.

    Sper ca europenii sa-l urecheze pe acest hot dovedit care conduce discretionar Romania.
  • +4 (8 voturi)    
    Marga (Luni, 9 iulie 2012, 16:14)

    pierro [utilizator]

    eu am o intrebare ...unde este domnul Marga ????
    Ce s-a intamplat cu el ?
    Ar trebuii arestat bolsevicul ,parerea mea.
  • +1 (3 voturi)    
    traim vremuri interesante (Luni, 9 iulie 2012, 16:15)

    rgm1989 [utilizator]

    http://www.zf.ro/business-international/interventie-rara-a-presedintelui-germaniei-angela-merkel-sa-explice-mai-bine-criza-euro-9832955
  • +7 (9 voturi)    
    Chiar si acum (Luni, 9 iulie 2012, 16:17)

    Geo777 [utilizator]

    dl. ponta da declaratii de langa dl. ion iliescu... no comment (nume farta majuscule)
  • +12 (14 voturi)    
    Orice roman de buna credinta simte pericolul (Luni, 9 iulie 2012, 16:18)

    bacovia2012 [utilizator]

    Orice ROAN de buna credinta sesizeaza PERICOLUL adus de CIUMA COMUNISTA,capul careia este Victor Ponta si ,,parintii,, lui,Ion Iliescu si Dan Voiculescu.AJUTOR EUROPA,dictarura comunist fascista sa instalat la Bucuresti!!! AJUTOR!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Base (Luni, 9 iulie 2012, 16:25)

    CondreaConstantin [anonim]

    R. Moldova voteaza CONTRA la referendum. JOS USL!
  • +11 (15 voturi)    
    !Agenturili !!! (Luni, 9 iulie 2012, 16:26)

    elena-bc [utilizator]

    Ma uit la tv si nu-mi vine sa cred ca se intampla : ILIESCU ; HREBENCIUC PONTA ANTONESCU =limbajul asta de mahala antenele , aruncarea de petarde si fumigene pentru prostime ..Ca dupa mineriade3 si trebuie sa ma credeti ca eu am participat in P-ta UNIV. si ...nu am certificat de revolutionar !!!!
  • -4 (8 voturi)    
    pozitie (Luni, 9 iulie 2012, 16:33)

    catalin_mattei [utilizator]

    pozitia unor state europene nu va conduce asa cum se crede la o rasturnare de situatie in favoarea presedintelui in ceea ce priveste pozitia omului simplu.. Cu cat face d-na Merkel mai multa galagie cu atat mai mult creste haul dintre cei pro si cei anti iar ura contra lui basescu devine mai puternica si va tinde spre patologic. I Ilici se va simti iubit fata de tovarasul de suferinta Base...
  • +5 (7 voturi)    
    sunteti orbi ?!!! :)))) (Luni, 9 iulie 2012, 16:36)

    vizionarul_lol_lol [utilizator]

    dc sunteti atât de încrâncenati ? :)
    este singura ocazie k PSD să scape de cel mai redutabil candidat la PREȘ.
    După rfrdum, Crina se va ofili și calea-i va fi deschisă candidatului PîSîDî. Oare cine-i? Sorinel sau Adiță? hihihihi
    S-aveti o caniculă rc !
  • +4 (6 voturi)    
    DOAMNA MERKEL (Luni, 9 iulie 2012, 16:41)

    Mirobo [utilizator]

    Postam candva despre atitudinea cancelarului german atunci cand Nokia pleca din Germania.Am spus-o atunci si o spun si acum:aceasta DOAMNA are mai mult sange in..... decat toti politrucii romani la un loc.
  • +5 (7 voturi)    
    Angela merge mai departe (Luni, 9 iulie 2012, 16:54)

    acadea [utilizator]

    A aparut mr.Copy Paste si a zis ca, daca Romanica nu va mai primi fonduri UE, PDL-ul e de vina:))Deja are pampersii umectati....Si euro e asa zburdalnic zilele astea....parca-i mercurul din termometru!Si o sa vina si iarna....sa-i vad atunci pe omuletii batranei....pensii marite vax...euro sus....intretinere idem...papa idem.Complicat!Vor spune ca toti politicienii sunt la fel si vor plange ca milogii pe la antene.Le piere tot avantul electoral de acum:))
  • +5 (9 voturi)    
    Facatura comunista (Luni, 9 iulie 2012, 16:55)

    takada [utilizator]

    Asta vor guzganii , sa ne de-a Uniunea Europeana peste bot, sa ne inchida usile peste tot si ei ce vor face??? hop vor fura si vor mitui in voie, fara jena ca ii mai vede sau controleaza cineva.
    Deja Gazpromu e la portile rafinariilor cand vor cumpara benzinariile NIS! oare cine le da drumul sa intre in forta in Romania?oare puterea aservita maicii rusii???
    • +1 (3 voturi)    
      de la bacul picat la pdl (Luni, 9 iulie 2012, 18:26)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui takada

      da, da, sa va "de-a" peste bot :))))

      mah, toti astia care-ati picat bacu' v-ati angajat la pdl ca postaci? :)
  • +8 (10 voturi)    
    revocare (Luni, 9 iulie 2012, 16:59)

    IonPopescu1 [anonim]

    Eu zic sa o supende sau sa o revoce USL si pe Merkel. Sau sa dea o ordonanta de urgenta ca sa o stopeze. Doar parlamentul e suveran, ati uitat ?
  • +3 (5 voturi)    
    Jos comunistii! (Luni, 9 iulie 2012, 17:40)

    I [utilizator]

    propun arestarea lui Ponta & co. pentru subminarea sigurantei nationale! Nu se mai poate asa. Ponta a trecut pe rosu de destule ori ca sa nu fie nici o problema cu arestarea. 30 de ani inchisoare sau exil.
  • +4 (6 voturi)    
    Cine ne conduce? (Luni, 9 iulie 2012, 17:42)

    Nowhereman [utilizator]

    Cred ca astazi va fi transmis si un comunicat de la Putin prin care acesta va saluta schimbarile democratice din România, expresie a vointei poporului român reprezentat de cel mai "moral" parlament si va afirma sustinerea deplina a guvernului Ponta in lupta contra Uniunii Europene si a liderilor ei dezinformati,
    care vor numai sa distrugă ţara şi să-l sprijine pe tiranul Băsescu. Asta se va întâmla dacă vrea şi Ponta să arate că are şi el un stăpân care-l bagă în seamă.
    Dacă nu, se va mulţumi cu spumele de la Haznantena 3, că acolo are program de lucru integral, la Guvern are juma' de normã.
    Mai am o singurã intrebare de pus?
    Antonescu, Zgonea, Ponta - primii 3 oameni ai statului numit România. Luati o coala de hârtie şi scrieţi 20 de rânduri prin care , din ceea ce ştiţi despre aceşti domni, se demonstrează ca ei sunt demni de această poziţie. Că ei sunt reprezentativi. Ca merită să ne conducă. Că avem încredere în capacitatea lor de a face bine acestei ţări. Citiţi ce aţi scris.Vă place România asta?
  • +2 (4 voturi)    
    Seamana tot mai mult cu puciul sovietic din '46 (Luni, 9 iulie 2012, 17:47)

    Metec [utilizator]

    Si atunci, prostimea se bucura prosteste: bine le face burjuilor, sa le dea la cap, ca nu se mai satura! Jos Malaxa, jos Auschnit, moarte chiaburilor! Dupa aceea, insa, au venit nenorocirile: stabilizarea, nationalizarea, foametea, lagarele de concentrare etc. Iar poporul roman a cazut in bezna. Si acum, dupa ce vor termina cu Basescu si cu PDL, neo-sovieticii vor distruge economia romaneasca abia revenita la normal si vor sabota legaturile ei cu Vestul, pentru a o aduce mai aproape de Rusia si de interesele ei. Iar poporul va saraci iar, nu vor avea de unde plati pensii si salarii, orice revolta va fi innabusita brutal. Dar eu nu voi mai fi in tara, demult...
  • +3 (5 voturi)    
    comportament inacceptabil (Luni, 9 iulie 2012, 17:49)

    misa2002_2006 [utilizator]

    as vrea ca toti sustinatorii astia ai USL sa isi aduca aminte . Cand PSD era la putere cum a fost dat jos ministrul Petre Roman? Ce a facut Iliescu? Cum a multumit minerilor? cum au tratat minerii natiunea??? Astia sunt oamenii care vreti sa va conduca? Lupul isi schimba blana oameni buni, dar nu si naravul!
    Eu zic ca, ne place sau nu, pe Basescu l-am ales si tb sa isi duca mandatul la bun sfarsit..atata vreme cat nu a tradat natiunea, nu a avut abateri care sa oblige la destituire tb sa fie lasat sa isi faca treaba..cum ar fi ca la anul pe vremea asta destituim din nou pe cel de la conducerea tarii, ca nu ne convine?? ce credeti ca suntem echipa de fotbal Steaua, cu patron Gigi Becali? Vi se pare o imagine buna in ochii investitorilor?Mai vreti locuri de munca? credeti ca pune Ponta de vreo industrie ca sa aveti ce duce la gura? hai sa fim seriosi..pe ei nu i-au deranjat decat ca s-a atins subiectul coruptie si s-au rezolvat dosare de rasunet..le e frica sa nu fie toti inchisi..si decat toti inchisi, mai bine unul, doi, trei, schimbati..
    eu vreau dreptate si vreau sa plateasca si cucuveaua aia penala care e in umbra la toate magariile care s-au petrecut..sa raspunda asa cum a raspuns si Ceausescu ..prin executie!
  • +2 (4 voturi)    
    Interesela acestei tari sun pe ultimul loc pentru (Luni, 9 iulie 2012, 17:49)

    Flatron [utilizator]

    Nenorocitii astia vor puterea cu orice pret si nu se gandesc la consecintele pe care le vom plati noi romanii de rand. Nu inteleg de ce Ponta e asa de incrancenat pe Basescu si pune interesul partidului inaintea intereselor tarii. Oare cati bani vom pierde ,si pentru ce doresc cu atata ardoare puterea? Asa de patrioti sunt cei din usl?
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Luni, 9 iulie 2012, 18:00)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Flatron

      puterea o vor pentru ca trebuie numit noul sef DNA prin august. Si o sa puna o sluga USL si gata... liber la furat din nou! Miliarde de euro sunt in joc: toate bugetele locale, centrale, de la companiile de stat s.a.m.d.
  • +1 (1 vot)    
    Eu sint sigur (Luni, 9 iulie 2012, 18:16)

    miguelito [utilizator]

    ca l-a incurajat pentru referendum. :))
  • +2 (4 voturi)    
    agenda de lucru (Luni, 9 iulie 2012, 18:39)

    bibicul [utilizator]

    Daca d-na Merkel a pornit-o asa inca de luni dimineata, urmeaza o saptamina revelatoare in tot spatiul politic european vis-à-vis de "revulutia" bravilor nostri compatrioti; de obicei, ceea ce spune cancelarul german actual are ecou lung si eficient. De altfel, Occidentul a avut timp in ultimii ani sa-si faca o imagine obiectiva asupra problemelor reale ale Romaniei, si nu-si doreste inca un partener instabil - de data asta politic - chiar in interiorul UE (si asa destul de tensionat in ultima vreme). Oricit ar parea de surprinzator, chestiunea romaneasca nu va fi privita ca o neregularitate colaterala. Reactiile vor fi pe masura, tonul de baza s-a dat azi-dimineata. La mai mare!
    "Mai ada un rind, baiete, ca-i cald de ne topim!"
  • -1 (7 voturi)    
    Suntem frați, dar la greu, ne scufundăm separat.. (Luni, 9 iulie 2012, 18:43)

    The Knight [utilizator]

    Hehe. Păi dacă liderii EU pierd 'puppeteering'-ul prin Bășescu și PDL de pe teritoriul acestei țări, pierd indirect și marile interese din România. Să fim sinceri, nu o doare pe Merkel de viața românului de rând și de ratele pe care acesta le suportă prin Bank of Europe, către World Bank. Ei vor să-și asigure doar resurse pentru viitor, prin mulgerea statelor sclave. Ce mi-e un imperiu, ce mi-e EU. Am fost cuceriți prin sclavie fiscală, sistem bancar și legislație care să permită accesul lor la resursele noastre. "Mutually efforts towards a better life". Mda.. give me a break. Cel mai bine a zis-o Barosso : "We either float together or we sink individually".
    • 0 (2 voturi)    
      intrebare (Luni, 9 iulie 2012, 18:56)

      bibicul [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      @The Knight

      Imi permiteti sa consider comentariul dvs. drept o diversiune, si aceea doar aparent inteligenta? Daca raspundeti cu "da", va dau un minus.
    • 0 (4 voturi)    
      Acesta este un razboi economic, dar noi "ciolanul! (Luni, 9 iulie 2012, 18:57)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui The Knight

      indiferent ca este sau nu Basescu, sistemul bancar, care a fost privatizat asa cum stiti pe a carui guvernare si pe ce sume, va continua sa suga sangele economiei nationale!
      Mai avem o banca de stat, dar atunci cand facem o operatiune bancara ne orientam in functie de buzunarul propriu si calitatea serviciilor!
      Exista si interese economice, ai dreptate, dar pe de alta parte sistemul democratic si tendinta de integrare europeana aa fost afectate!
      Numai avem capital romanesc!
      Nici cel uman numai este ce a fost, invatamantul a devenit o fabrica de diplome (domn dottore, procuror, care a copiat 85 de pagini cuvant cu cuvant si a uitat sa treaca sursa la bibliografie), apoi daca mai ai si o "pila' ocupi locul altuia care se straduieste, se sacrifica sa invete! iar cei "cu capul pe umeri" pleaca in strainatate! Si uite asa "mergem tot inainte"!
  • 0 (2 voturi)    
    nemernici (Luni, 9 iulie 2012, 21:16)

    zigot [utilizator]

    cei doi nemernici -ponta si porumbacu- sustinuti de o banda intreaga de corupti,putori si tradatori votati candva pe anumite liste-i-am numit pe asa zisii deputati, nu i-ar mai rabda domnul in functie, au realizat puciul spre consternarea romanilor de bun simt.
    este timpul sa reactionam prin iesirea in strada!
    nu ne trebuie astfel de conducatori frustrati!
    apropo, nu i-am auzit gurita tatucului Iliescu in toata aceasta perioada; o mai fi in viata, sau este si el surprins de ce a mosit?
  • 0 (2 voturi)    
    "impartialitate" si "deontologie" oranj (Marţi, 10 iulie 2012, 9:53)

    Montesquieu [utilizator]

    traducere varianta corecta lingvistic:
    "Cancelarul Germaniei considera inacceptabil daca intr-o tara UE se incalca....UE are la baza valori comune: toate tarile sunt obligate sa le respecte; acest lucru este valabil si pentru Romania"

    traducere varianta hn:
    Angela Merkel considera "inacceptabila" procedura de destituire a lui Traian Basescu, care violeaza principiile statului de drept"

    aveti mai sus exemplul de "impartialitate" si "deontologie" practicat de tabara basista impreuna cu platitii lor din presa
  • 0 (0 voturi)    
    Eu inteleg.. (Marţi, 10 iulie 2012, 12:22)

    akillies [utilizator]

    ..din ce spune Guvernul Germaniei, ca acea OUG a lui Ponta e mai mult decat anticonstitutionala si periculoasa.. Nu procedura in sine, ci OUG de restrictionare a drepturilor CCR..
    Ori asa ceva nu se face intr-un stat de drept: nu da guvernul OUG de restrictionare a drepturilor CCR.
    Daca intr-un stat de drept se intampla asa ceva, atunci acel stat devine un stat totalitar si e foarte aproape de o dictatura.. Asta i-a speriat pe Germani, Francezi, Spanioli si Britanici.. Bine ar mai fi minciunile fatise ale lui Andrei Marga, Nesimtirea fatisa a lui Ponta, dar toate palesc in fata acestei OUG a la Ponta..
  • 0 (0 voturi)    
    si cu asta (Marţi, 10 iulie 2012, 12:58)

    visio [utilizator]

    s-a cam terminat excursia Romaniei in UE; ne cor exclude din tot ceea ce inseamna UE; o parte din romani se vor intoarce la rusi, ca le era dor, altii vor emigra (ceea ce este de inteles), iar restul se vor amagi ca plagiatorul Ponta le va rezolva problemele; este criza economica peste noi iar usl suspenda presedintele; cred ca era ultimul lucru care mai trebuia; deci, sa vina criza ca doar usl a vandut tot din tara asta...
    • 0 (0 voturi)    
      :))ai fost si tu manipulat.. (Marţi, 10 iulie 2012, 13:51)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui visio

      uitara ai tai un daca din text , un daca care schimba totul.. bine ca a fost acel daca caci altfel A Merkel era grav contrariata astazi de pozitia CCR si isi dadea seama cum a fost prostita de Basescu la telefon cu atacul la statul de drept si lovitura de stat
  • +1 (1 vot)    
    :)) (Marţi, 10 iulie 2012, 13:49)

    catalin_mattei [utilizator]

    intre timp au vazut textul si vorbitorii de limba germana care si-au dat seama ca acolo era inserat si un daca care schimba mult din mesajul textului.. si cum nu A Merkel sunase ci Base, si cum nu cancelaria daduse informatia ci venise pe surse.. avem o intreaga retea de manipulare.. deci miroase rau in Romania daca PDL-ul doreste sa castige prin asa mizerii.. daca ai in fata o pleasca precum plagiatul si anumite actiuni mizere ale USL si tu vii cu mizerii la fel de mari.. pai nene.. esti cam la fel si meriti nimic ca si ceilalti
  • +1 (1 vot)    
    Mai lăsați-ne.... (Marţi, 10 iulie 2012, 14:18)

    Krokodilul Chichiricios -Veritabil [utilizator]

    Sigur, Germania tocmai a declarat că va trimite trupe pe graniță. Care graniță ? Cea cu Polonia probabil, dar nu contează. Dacă mințim, să o facem cât mai amenințător, poate face bizonul PD-List în pantaloni. În realitate, madam Merkel se uită mai ales la propria ei poziție- care după ce a pierdut cam toate alegerile din landuri- în ultimul timp- s-ar putea să o ducă către alegeri generale anticipate. Așa că are ea interese pentru ROmânia cât are ciorapi rupți în public- dar dă bine să susții un PP-ist care n-ar fi ajuns fără banii lui Soroș și fără PP decât vânzător de înghețată sau pensionar cu pensia micșorată.După Iușcenko și ceilalți faliți susținuți de PPE în noaptea minții revoluțiilor portocalii- la căderea dlui. Băsescu se va afla cam câți bani a pompat PPE-ul ca să-l păstreze din 2004 încoace- și presimt că vor fi mari, mari scandaluri. Contribuabilul european care a fost amețit cu povești cât de răi sunt grecii, italienii sau spaniolii ar trebui să afle câți bani a dat PPE-Ul mocca prin mecanismele de genul ”fondurilor structurale” să țină în viață dictatori precum Berlusconi sau Băsescu. Va fi extrem de interesant.
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 13 iulie 2012, 12:08)

    paolalaan [utilizator]

    obrazniciile lui ponta antonescu se dovedesc inca o data inacceptabileeeeeeeee!