Batalia se muta la Curtea Constitutionala

UPDATE Ordinea de zi a sedintei Curtii Constitutionale a fost modificata. Judecatorii dezbat revocarea lui Blaga si a lui Anastase de la sefia Parlamentului, legea atributiilor CCR si legea referendumului/ Traian Basescu a fost la CCR

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 iulie 2012, 13:16 Actualitate | Esenţial

 documente
(09 Iul 2012) PDF, 80KB
Curtea Constitutionala a Romaniei a publicat noua ordine de zi a sedintelor de judecata de luni si marti, printre primele sesizari discutate aflandu-se legea de modificare a CCR si revocarile din functie a presedintelui Senatului, Vasile Blaga, si a presedintelui Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, informeaza Agerpres. De deciziile luate de CCR depinde atit interimatul la presedintia Romaniei, cit si validitatea unor hotariri ale Parlamentului de saptaminia trecuta, hotariri decisive in procesul de suspendare a lui Traian Basescu.

Prima sesizare care va fi discutata este cea referitoare la
  • neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea alin. (1) al art. 27 din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, formulata de un numar de 67 de deputati apartinand grupului parlamentar al PDL,
  • neconstitutionalitatea Hotararii Senatului nr.24 din 3 iulie 2012 privind revocarea din functia de presedinte al Senatului a domnului Vasile Blaga si a Robertei Anastase din calitatea de presedinte si de membru al Biroului Permanent al Camerei Deputatilor.
Pe ordinea de zi se mai afla si cererea de solutionare a conflictului juridic de natura constitutionala dintre Parlament, pe de o parte, si presedinte, pe de alta parte, dar si constatarea existentei imprejurarilor care justifica interimatul in exercitarea functiei de sef al statului.

De asemenea, lista sedintei este continuata de sesizari referitoare la:
  • neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea art.10 din Legea nr.3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, formulata de un numar de 71 de deputati PDL,
  • neconstitutionalitatea Hotararii Parlamentului privind revocarea lui Gheorghe Iancu din functia de Avocat al Poporului, formulata de 58 de deputati PDL
  • neconstitutionalitatea Legii privind cooperarea intre Parlament si Guvern in domeniul afacerilor europene, formulata de 26 de senatori PDL
In cazul in care dezbaterea sesizarilor nu va fi finalizata, judecatorii CCR vor continua discutiile in sedinta de marti.

Pe 3 iulie, Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a decis sa sesizeze Comisia Europeana pentru Democratie prin Drept, Conferinta Curtilor Constitutionale din Europa, precum si celelalte institutii europene, se arata intr-un comunicat al institutiei. Potrivit documentului de presa, CCR a sesizat mai multe institutii europene, precum Comisia Europeana pentru Democratie prin Drept (Comisia de la Venetia) sau Conferinta Curtilor Constitutionale din Europa, cu privire la "atacurile fara precedent la adresa institutiei si a judecatorilor sai, precum si amenintarile cu revocarea lor".

Pe 4 iulie, Guvernul a adoptat o Ordonanta de Urgenta prin care limiteaza atributiile Curtii Constitutionale; mai exact aceasta prevedea ca hotararile Parlamentului nu mai pot fi contestate la Curtea Constitutionala. La cateva ore diferenta, OUG a fost publicata in Monitorul Oficial. 

Limitarea atributiilor CCR simplifica procedura de suspendare a presedintelui Romaniei. Totodata, in urma cu doua saptamani Parlamentul a adoptat un proiect de lege sustinut de USL care continea exact aceleasi prevederi insa proiectul de lege a fost blocat prin contestatia PDL la Curtea Constitutionala. Judecatorii CCR dezbat luni chiar contestatia facuta de PDL in urma cu doua saptamani la proiectul de lege propus de USL si adoptat de Parlament.

Un alt punct pe ordinea de zi a Curtii este revocarea presedintiilor celor doua Camere ale Parlamentului, Vasile Blaga respectiv Roberta Anastase. PDL a contestat la Curtea Constitutionala si hotararile Parlamentului de revocare ale celor doi presedinti si modul cum acestea au fost facute.

Democrat liberalii au sesizat CCR invocand incalcarea Regulamentelor celor doua Camere si a Constitutiei. Incalacand regulamentul intern si Constitutia, USL risca sa-i fie invalidati de catre CCR noii sefi al celor doua Camere ale Parlamentului.







Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

26019 vizualizari

  • +79 (95 voturi)    
    Sperante (Luni, 9 iulie 2012, 13:20)

    Maria [anonim]

    In sfarsit, parca mai sunt sperante!
    • +18 (22 voturi)    
      ordinea de zi (Luni, 9 iulie 2012, 14:05)

      el c... [anonim] i-a raspuns lui Maria

      ce vor astia, ma?
      • +4 (6 voturi)    
        :) (Luni, 9 iulie 2012, 14:19)

        RomaniaMea [utilizator] i-a raspuns lui el c...

        :)
      • -17 (37 voturi)    
        dezbateri fara rost (Luni, 9 iulie 2012, 14:25)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui el c...

        Revocarea lui Anastase trebuia intr-adevar dezbatuta. A fost cam fara motiv, nu? Toata lumea stie ca Anastase a fost un exemplu de corectitudine. As fi curios si in ce calitate participa Basescu la dezbateri. Nu mai e presedinte, deci de ce o persoana civila participa la astfel de sedinte? Daca e vorba de a da lamuriri referitor la conflictul cu Parlamentul, de ce nu participa cineva si din partea Parlamentului / guvernului / USL? Mie mi se pare ca Basescu s-a dus acolo ca sa fie sigur ca lucrurile ies cum vrea el.
        • +6 (10 voturi)    
          prezenta la CC (Luni, 9 iulie 2012, 14:51)

          mmicheline [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Pot participa ambele parti aflate in conflict (constitutional). Antonescu a spus clar ca el nu se duce, fiindca a trimis documentele de la Parlament si crede ca prezenta lui nu este necesara.
          • +1 (3 voturi)    
            prezenta lui Antonescu (Luni, 9 iulie 2012, 19:14)

            Denoro [utilizator] i-a raspuns lui mmicheline

            Prezenta lui Antonescu nu este necesara, asa, in general, nu doar in cazul de fata.
        • +5 (7 voturi)    
          dA (Luni, 9 iulie 2012, 14:51)

          Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Nu intelegi nimic, sorry. Mai asteapta.
        • +11 (13 voturi)    
          Dezbateri cu rost (Luni, 9 iulie 2012, 14:52)

          Eugenia [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          D-l Crin nu a avut chef sa mearga. D-l Basescu este presedinte pana cand CCR se pronunta asupra vacantarii postului si avea dreptul ca petent sa-si sustina cauza.
          Dezbaterile au rost si se desfasoara in ordinea care trebuie, caci suspendarea a fost la capatul unei serii de incalcari ale Constitutiei si ale regulilor Parlamentului.
        • +3 (5 voturi)    
          cand o sa te inveti minte ? (Luni, 9 iulie 2012, 15:25)

          nadia [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Sa nu mai iei in seama ca pelicanu tot ce auzi la antena3. Daca te-ai fi uitat in atributiile CC - adica lege, constitutie ai fi vazut ca : CC poate chema orice parte din dosar pentru lamuriri si poate conexa dosare pentru decizii comune. Intotdeauna superficialitatea in cunoastere este terenul propice pentru manipulare. Concluzia este : crede orice numai dupa ce vei cerceta direct la sursa. Asa nu vei mai avea intrebari prostesti ca cea de mai sus.
        • 0 (2 voturi)    
          Pentru ca este sesizarea lui (Luni, 9 iulie 2012, 17:50)

          avint [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          si pentru ca inca mai este presedinte chiar daca este suspendat. Mai citeste si tu inainte sa pui intrebari tampe.
      • -19 (23 voturi)    
        Problema e: CE NU VOR ? (Luni, 9 iulie 2012, 14:31)

        Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui el c...

        Nu vor sa ajunga la VOTUL POPULAR
        pentru ca VOTUL POPULAR INCALACA DEMOCRATIA !
        • +14 (22 voturi)    
          Vom avea vot popular (Luni, 9 iulie 2012, 14:48)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          in toamna si la anul. Care-i problema ta?
        • +15 (17 voturi)    
          Votul popular (Luni, 9 iulie 2012, 14:50)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          La votul popular trebuie sa ajungi in mod LEGAL ,nu trecand cu tancul peste legi si Constitutie.
          Daca fiecare sef de stat ar trebui sa ajunga la votul popular cand isi pierde popularitatea , am avea alegeri non-stop.
          Mandatele sunt de 4 sau 5 ani , tocmai pentru a putea implementa un program, care oricum nu are cum sa multumeasca pe toata lumea.
          Nu inteleg ce a facut atat de rau dl Basescu. Va deranjeaza ca nu a lasat statul roman sa dea faliment? Nu vedeti ca si Spania ia acum masurile luate de Romania acum 2 ani?
        • +13 (15 voturi)    
          vot popular (Luni, 9 iulie 2012, 14:54)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          un vot popular odata la 3 luni pentru Ponta n-ar fi ok? daca tot o tinem cu votul popular
        • +8 (10 voturi)    
          votul popular? (Luni, 9 iulie 2012, 15:50)

          James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

          Ce a spus VOTUL POPULAR cand cetatenii Romaniei au fost intrebati despre cati parlamentari sa ramana in parlament??

          Votul popular este democratic, dar procedura de ajungere la votul popular este nedemocratica.
          Sincer, incep sa identific imediat analfabetii care nu pot intelege lucrurile din jurul lor.
    • -23 (27 voturi)    
      mai e putin! (Luni, 9 iulie 2012, 14:14)

      gianny [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Sper ca cresedintele Antonescu va dizolva cat de curand aceasta prostie numita Curtea Constitutionala inventata de Basescu pentru a-si apara fundul. Atunci sa va vad. Va tineti cu ghearele portocalii de ultimele sperante si va plangeti ca niste copii la diverse organisme care nu fac decat sa se opuna binelui tarii.
      • +18 (20 voturi)    
        mama ei (Luni, 9 iulie 2012, 15:11)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        de democratie! Mama lor de legi! Mama ei de Constitutie! Mama ei de Curte Constitutionala! Mama ei de separare a puterilor in stat!
        Ce daca executivul da OU care incalca Constitutia! Care ai vrut stat de drept? La canal cu voi, mama voastra de intelectuali ca va permiteti sa ganditi!
      • +14 (16 voturi)    
        tot stau si ma minunez (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

        seba [anonim] i-a raspuns lui gianny

        Vazand astfel de postari stau si ma minunez! Oare se mai poate face ceva? Daca un om poate sa declare ca CCR este inventata de Basescu, procentul celor care au luat BAC-ul anul asta mi se pare de-a dreptul urias.
        • +3 (5 voturi)    
          Nu pricepi? (Luni, 9 iulie 2012, 18:20)

          Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui seba

          Asta-i efectul folosirii zilnice a samponului de spalat pe creier "Antena", cu diversele lui arome ("1", "2" si "3") cu efect de netezire, indreptare si aplatizare a circumvolutiunilor.
          Folositi din plin samponul de spalat pe creier "Antena 1/2/3"! Pentru circumvolutiuni mai curate, mai lucioase si mai netede ca oricand!
          Un produs recomandat de Asociatia Profesionala a Varanilor Turnatori. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului USL. Daca apar manifestari neplacute adresati-va Doctorului Dan Voiculescu sau Dottore-ului Victor Copy-Paste Ponta.
      • +5 (7 voturi)    
        ? (Luni, 9 iulie 2012, 15:26)

        Uzu_buzu [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        si pe urma cine-i mai opreste pe ORICARE aflati la putere sa dea de exemplu o lege cum ca TU nu mai ai drept de vot ?
        te'ntreb asa, ca pari baiat destept ...
        (ma rog, asa pareai inainte sa postezi aci)
      • +4 (6 voturi)    
        Mai nesimtitule! (Luni, 9 iulie 2012, 16:47)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui gianny

        "Curtea Constituţională a României, creaţie a Legii fundamentale aprobată la 8 decembrie 1991, prin referendum, a contribuit în mod decisiv la afirmarea democraţiei renăscute în urma Revoluţiei din Decembrie 1989, stabilind jaloanele şi oferind garanţiile pentru funcţionalitatea sistemului de organizare statală şi pentru apărarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale."

        http://www.ccr.ro/default.aspx?page=publications/buletin/4/popa

        Basescu mai nesimtitule? Doamne fereste de asemenea specimene!
    • -11 (13 voturi)    
      Slabe sanse (Luni, 9 iulie 2012, 14:22)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Dl Blaga a anuntat ca pleaca azi la Bruxelles. Inseamna ca din pacate nu va deveni presedinte interimar?
    • +9 (11 voturi)    
      @ Hotnews (Luni, 9 iulie 2012, 14:57)

      nick [anonim] i-a raspuns lui Maria

      Completati si in titlu faptul ca Traian Basescu a plecat de la CCR.
      Se poate intelege ca este acolo in continuare si face presiuni asuara Curtii.
      Va multumesc.
    • +4 (6 voturi)    
      Haita sconcsilor PNL-isti (Luni, 9 iulie 2012, 15:02)

      Haita sconcsilor PNL-isti [anonim] i-a raspuns lui Maria

      O haită care pute.
      Pute nu de la două poşte, ci de la "Afacerea Poşta" şi multe-multe alte astfel de afaceri şi inginerii financiare care au devalizat România. Nu există tun financiar sau inginerie financiară-n România în care să nu fie băgat până-n gât vr-un PNL-ist. Dar nu asta ar fi problema căci repet, de furat au furat toţi pe ruptelea. Alta-i problema.
      Când samavolnic a preluat şefia PNL-ului, sconcsului Puturelu' Şef i-a crescut brusc nivelul de trai.
      - de la o Grasă de Cotnari pe zi, a ajuns la o bastârcă de whiskey pe zi.
      - de la o Dacie a ajuns la 4X4
      - de "La bloc" a ajuns "La penthouse".
      Vorba aia: "Obrazul aşa-zis subţire cu cheltuială se ţine".
      Şi cum criza asta nenorocită nu prea a permis majorarea salariilor aleşilor neamului, Puturelu' Şef a trebuit să-şi caute un sponsor.
      Şi l-a găsit. Pe Dan Voiculescu- Turnatorul
  • +82 (94 voturi)    
    Ori la bal ori la spital (Luni, 9 iulie 2012, 13:22)

    denvarel [utilizator]

    Vad ca CCR s-a hotarat sa taie in carne vie.
    Prin abordarea prioritarea a modificarii legii CCR si abia apoi a celorlalte probleme este deschisa calea anularii intregii lovituri de stat. Scurt.
    Hai CCR!
    • -38 (44 voturi)    
      mai democratic de asa ce mai vreti? (Luni, 9 iulie 2012, 13:45)

      busola [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Daca si acum Curtea constata ca nu a fost incalcata grav Constitutia prin destituirea maimutoilor portocalii, sprijiniti de o minoritate, din conducerea Parlamentului sa va vad ce atacuri la democratie mai inventati ca sa mentineti tumora maligna Basescu la putere...
      • +22 (24 voturi)    
        NU a inventat nimeni nimic, sunt fapte (Luni, 9 iulie 2012, 14:22)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Nu poti sa-i dai curtii dreptul de a se pronunta pe hotararile parlamentului si peste 2 ani sa vii sa i-l iei argumentand ca acum doi ani nu-l avea si din considerente politice i s-a dat acest drept in 2010.
        Comparativ: Cum ar fi sa spui ca femeile nu mai au de maine drept de vot pentru ca in 1938 le-a fost dat pentru in urma unor interese politice. Acum li se ia inapoi acest drept ca politicul nu mai doreste acest lucru.
        Sau iei un imprumut de la banca, adica dreptul de a te folosi de bani iar peste o perioada de timp vine banca si-ti spune da-mi inapoi toti banii maine ca mi-am schimbat politica de acordare a creditelor.
        Tu intelegi unde este incalcarea constitutiei acum?
      • +19 (21 voturi)    
        Acul tau arata estul, (Luni, 9 iulie 2012, 14:24)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui busola

        de ce nu te muti si tu in Transnistria ca sa te simti si tu bine??Sau in Ucraina.....
        • 0 (2 voturi)    
          Vedeti tot ce este rau in TB drept o iluzie! (Luni, 9 iulie 2012, 19:50)

          busola [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Traim pana la craciun o perioada interesanta in istorie ca efect al inclestarii totale a taberelor pro si anti Basescu. Forumul Hotnews face parte din ceea ce azi ar putea fi numita piata publica a statului planetar, o scena unde ideile si exprimarea tin locul fapturii fizice. Particularitatea este aceea ca a atras mai multe opinii ale romanilor din afara tarii decat reusesc alte agregatoare de stiri si comentarii din presa noastra. Asta nu inseamna ca majoritatea consumatorilor de Hotnews nu sunt tot cei care traiesc in Romania ci mai degraba ca informatii din mediile dinafara tarii ajung deseori cu viteza mai mare pe aici decat in alte parti.
          M-am tot gandit la acuzele de partizanat ale Hotnews si am ajuns la concluzia ca sunt nefondate: este prezentata pertinent informatie din ambele tabere iar adminii cenzureaza nu ideologia forumistilor ci derapajele stilistice. Desi sunt antibasist pot confirma ca nu mi-au fost cenzurate comentariile cu toate ca majoritatea pe aici este probasista, platita sau nu.

          Continui sa cred ca cea mai mare greseala a probasistilor este ca ei vad tot ce este rau in Basescu drept o iluzie.
      • +15 (17 voturi)    
        ... (Luni, 9 iulie 2012, 14:25)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui busola

        busola, vezi ca ai pierdut Vestul !
      • +17 (19 voturi)    
        te-ai activat? (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui busola

        mai busola, tot cu estul, cum te stim? nu prea va pica bine ordinea asta de zi, nu-i asa? in general, nu va place decit ordinea de zi a penalilor lolek si bolek:)))) hai ca mai e putin si faceti poc, si plici si lista poate continua....
        Hai CC si NU demiterii
      • -11 (17 voturi)    
        curat constitutional (Luni, 9 iulie 2012, 14:31)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui busola

        curat constitutional sa participe base la sedinta in care se decide daca a fost suspendat corect sau nu, daca modificarile la legea referendumului sunt constitutionale sau nu
        curat neamestec in treburile justitiei
        • +4 (6 voturi)    
          Gresit (Luni, 9 iulie 2012, 14:55)

          zugurudumba [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          E acolo ca sa-si sustina cauza in fata Curtii, cum a facut si Ponta cand s-a judecat cine sa mearga la Bruxelles.
        • +4 (6 voturi)    
          Curat ! (Luni, 9 iulie 2012, 15:12)

          shuly [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Pona,Dusa si cu Corlatean nu au participat mai latraule la sedinta curtii din 27.06.2012 cand s-a discutat problema reprezentarii la Bruxelles?Ai vostrii au voie ca sunt cu stea in frunte.Du-te si ia-ti un carnat de la Ikea si baga la stomac fomistule.NE-am saturat de minciunile si otrava voastra.Oricum nu veti castiga in toamna alegerile pentru ca romanii nu sunt prosti.
        • 0 (2 voturi)    
          Pana si Antonescu (Luni, 9 iulie 2012, 17:42)

          ciprianmarius [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          a zis astazi ca era dreptul lui Basescu sa mearga la CCR. La o sedinta de judecata au dreptul sa isi expuna punctul de vedere toate partile. Ar fi fost normal daca ar fi ramas si ar fi asistat la dezbateri, ceea ce nu a fost cazul. A fost o simpla audiere. Antonescu a declarat ca el nu a vrut sa participe.
      • +3 (5 voturi)    
        De principiu!!! (Luni, 9 iulie 2012, 15:08)

        Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui busola

        Stimate domn (cu limba rosie care arata estul), e greu sa iti explicam tie care este problema cu aceste actiuni impotriva statului de drept. Nu este vorba de persoana domnilor Basescu, Ponta, Antonescu sau Blaga si nici cu culoarea maimutoilor din parlament (fie ei de stanga de dreapta sau de centru) este vorba de un principiu al democratiei si statului de drept, principiu care a fost terfelit si calcat in picioare.

        Dar cum ziceam e greu sa explici asa ceva unuia ca tine fara principii, morala sau onoare.

        Zat de aici!
  • +79 (89 voturi)    
    Avetzi putzintica rabdare! (Luni, 9 iulie 2012, 13:24)

    enter [utilizator]

    Domnii Ctrl+C si Ctrl+V mai au de asteptat o vreme, pare-se. Si m-as prapadi de ras sa determine CCR ca sunt nule toate shedintele astea de parlament :))
    • +30 (36 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 9 iulie 2012, 13:48)

      edu.alex [utilizator] i-a raspuns lui enter

      genial......Ctrl+C (crin)...Ctrl+V (victor).....copy-paste....genial...ha ha ha!!!!!!!!!!!...
    • +36 (40 voturi)    
      Sper (Luni, 9 iulie 2012, 14:12)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui enter

      sa nu dea cu mucii in fasole si indiferent de deciziile luate acestea sa respecte Constitutia buna,proasta asa cum e. In alta ordine de idei, daca cumva se decide ca tot circul asta e lovit de nulitate, ma astept ca Antonescu sa faca spume la tembelizor. Pai ziceti si voi, e corect sa tii omul treaz atatea zile pentru nimic? :D
      • +19 (21 voturi)    
        Antonescu = Geoana (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

        Ce as mai rade sa-l vad pe Crinulet ca a fost presedinte doar ptr o zi ca si mai marele Geoana :)))
      • +15 (17 voturi)    
        Foarte corect! :) (Luni, 9 iulie 2012, 14:33)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

        Chiar merita nitica insomnie, 'bietul' Cr(et)in... fiindca si-a dorit atat Presedentia. Si a avut-o - sa speram, pentru doar cateva zile! :))) Presedentia nu-i pentru oricine, amice: te poate ingropa! :D
      • +3 (5 voturi)    
        :) (Luni, 9 iulie 2012, 15:13)

        melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui roadrunner2n

        Nu si-a mai facut somnul de frumusete si arata foarte ravasit la fata ultima data. Ba chiar arata f. rau.
    • +11 (13 voturi)    
      Si eu si in cazul asta toate deciziile (Luni, 9 iulie 2012, 14:20)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui enter

      luate de cei 2 tovarasi sint nule . Inclusiv demiterea Presedintelui RO . Deci ar trebui sa revina la la loc iar derbedeii astia 2 linga AN .

      Daca pina acum n-au avut dosare penale sa vezi acum dosare pt miaunel si schiaunel . Plagiatul e zero . Si asa au acuzat-o pe MM de dezinformarea CE , acum CCR ce vina are ..... ?

      As vrea sa vad tot parlamentul actual la inchisoare sub acuzatia de lovitura de stat , doar ca nu sint locuri suficiente .
    • +13 (15 voturi)    
      tu te-ai prapadi de ras, (Luni, 9 iulie 2012, 14:33)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui enter

      dar eu m-as duce sa-i dau jos de pe scaune cu huo!
  • +31 (37 voturi)    
    Sa va vad! (Luni, 9 iulie 2012, 13:28)

    Luk [utilizator]

    .
  • +64 (76 voturi)    
    Sustinem CCR (Luni, 9 iulie 2012, 13:30)

    Eugenia [anonim]

    Mi-am recapatat increderea in acest moment in CCR, acum dupa punerea in ordinea fireasca a sesizarilor existente. Sper sa fie si consecventa in decizii, astfel ca cel putin d-l Crin sa nu ajunga presedinte, chiar si interimar, caci nu merita. Motivare: isteric, chiulangiu, forma fara fond, ranchiunos, etc.
    PS Dupa umila mea parere, toata succesiunea de evenimente, de la debarcarea Avocatul poporului, Blaga...sedinta de suspendare ar trebui reluate, sau cel mai bine pentru tara, anulate.
    • +27 (31 voturi)    
      Corect! (Luni, 9 iulie 2012, 13:43)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Eugenia

      dezbaterea acestor probleme in ordinea fireasca transmite, in sfarsit, un semnal de normalitate. Altfel am fi riscat sa mai consemnam un presedinte de "o noapte" in istoria recenta a Romaniei.
    • +5 (11 voturi)    
      false motive (Luni, 9 iulie 2012, 14:17)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui Eugenia

      Fara suparare, dar sa zici ca Antonescu nu e bun de presedinte pt ca ar fi isteric si ranchiunos, nu te face mai breaz decat cei care rad de defectele fizice ale lui Basescu, dupa cum au ras probabil de cele ale lui Ciorbea.

      Nici daca exprimi o parere proprie nu e ok, pentru ca astfel de alegeri ar trebui sa invatam sa nu le mai facem emotional (desi cand vad rasul lui Anotonescu...).

      Antonescu nu trebuie sa fie presedinte datorita unor motive obiective si inatacabile la nivelul bunului simt si al legii, adica datorita ilegalitatilor extrem de grave pe care le-a facut mai ales in ultima perioada.
      • +1 (3 voturi)    
        Totusi... (Luni, 9 iulie 2012, 15:05)

        Eugenia [anonim] i-a raspuns lui daniel

        Aveti dreptate! Dar tocmai acele caracteristici (isteric, ranchiunos) sunt cele care l-au facut sa declare: "Nu asteptam avizul CCR si incepem sedinta de suspendare"-total anticonstitutional, de exemplu si multe altele. Un presedinte trebuie sa fie mai echilibrat, sa cunoasca legile si Constitutia, cutumele relatiilor internationale, etc. Daca lui TB i s-au reprosat declaratiile, "iesirile", schimbandu-l cu CA ce am obtinut?
        Atitudinea lui CA in propriul partid, in presa, in Parlament- numai ce spune si doreste trebuie obligatoriu sa se faca- indica un veritabil dictator.
        • -1 (1 vot)    
          Cat despre modul in care ne-ar reprezenta... (Luni, 9 iulie 2012, 19:52)

          Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui Eugenia

          pana si tov. Iliescu vorbea nitica engleza, putina rusa... Ce spun eu?! Vb o engleza de Oxford, pe langa Antonescu. Nu ca-i musai sa vb o limba straina, dar, cand vrei, de ani de zile si cu orice pret, Presedentia, atunci fa dracului ceva constructiv - sa te mai si cizelezi, nu doar sa te porcesti!
    • -12 (14 voturi)    
      CCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:17)

      ana ciobanescu [anonim] i-a raspuns lui Eugenia

      aha, deci tu ai incredere in CCR cand sustine toate basismele! bine ca ne-am linistit - hai sa vedem la referendum cine e cu base si cine impotriva si apoi mai vorbim.
      Succesuri! ca sa zic asa...
      • +2 (4 voturi)    
        Atata sarcasm si lipsa de intelegere... (Luni, 9 iulie 2012, 15:09)

        Eugenia [anonim] i-a raspuns lui ana ciobanescu

        N-ar fi meritat sa va raspund.
        In acest sir de mizerii pe care favoritii dvs. le-au facut in ultimele 2 saptamani, calcand in picioare tot ce tine de lege si stat de drept , intre a impartasi bucuria unui infractor ca Voicu sau a unui plagiator ca Ponta, prefer sa fiu basista in acest context.
      • 0 (2 voturi)    
        CCR (Luni, 9 iulie 2012, 15:47)

        Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui ana ciobanescu

        CCR trebuie sa dezbata legea si nu persoanele. Adica trebuie sa ia in discutie hotararile in cauza si sa le "dezbrace" de orice nume incluse. In hotararile analizate de ei nu trebuie sa apara nici numele lui Basescu nici a lui Ponta, ci doar faptele si chestiunile in litigiu.
        Atunci putem fi siguri ca decizia CCR este una justa.
        Orcum CCR se afla intr-un moment istoric. Ramane de vazut daca se va ridica la innaltimea acestuia sau va da doar in raspuns ambiguu si lamentabil. precum cel de vineri.

        Un raspuns decis al CCR la aceste chestiuni grave ar putea sa mareasca incontestabil increderea romanilor in aceasta institutie. Pe de alta parte un raspuns conformist si ambiguu va distruge si bruma de incredere de care aceasta se bucura.
  • +27 (31 voturi)    
    Haideti ca se poate (Luni, 9 iulie 2012, 13:31)

    irinel99 [anonim]

    Abia astept sa coboare rusinea din cer pe USL dupa ce apare decizia CCR asupra tuturor plangerilor.
    Sa il vad pe Crin cum plange (cu microfonu deschis, ca e prea prost sa il mai inchida).

    Din fericire mai exista un cenzor care sa-i cenzure pe cenzorii astia usl-asi.
    • +6 (12 voturi)    
      Ponta: ''Acum noi avem puterea!'' (Luni, 9 iulie 2012, 14:35)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui irinel99

      Ba bine ca nu, atata timp cat au si altii - mai normali si mai indreptatiti - curajul sa va puna un bocanc in gat, comunistilor!!
  • -36 (40 voturi)    
    CCR e in afara legii. (Luni, 9 iulie 2012, 13:32)

    gv [utilizator]

    Nici macar nu mai e in atributiile curtii sa analizeze hotararile parlamentului, inclusiv cele privind schimbarea presedintilor celor 2 camere.
    Dar se pare ca pe "judecatorii" curtii ii doare in cot de legile din tara asta, se pronunta pe ce vrea muschiul lor.
    • +12 (14 voturi)    
      Esti pe langa nene... (Luni, 9 iulie 2012, 14:19)

      AA [anonim] i-a raspuns lui gv

      Art.1. - (1) Curtea Constituţională este garantul supremaţiei Constituţiei.
      (2) Curtea Constituţională este unica autoritate de jurisdicţie constituţională în România.
      (3) Curtea Constituţională este independentă faţă de orice altă autoritate publică şi se supune numai Constituţiei şi prezentei legi.
      LEGEA Nr.47/1992

      Art.2. - (1) Curtea Constituţională asigură controlul constituţionalităţii legilor, a tratatelor internaţionale, a regulamentelor Parlamentului şi a ordonanţelor Guvernului.
      (2) Sunt neconstituţionale prevederile actelor prevăzute la alin.(1), care încalcă dispoziţiile sau principiile Constituţiei.
      (3) Curtea Constituţională se pronunţă numai asupra constituţionalităţii actelor cu privire la care a fost sesizată, fără a putea modifica sau completa prevederile supuse controlului.
    • +12 (14 voturi)    
      Pai da (Luni, 9 iulie 2012, 14:20)

      merlin3 [utilizator] i-a raspuns lui gv

      ca legea e ponta&crin. Ei sunt lege, ei sunt constitutie, ei sunt tot. Ce-i mai meriti.
    • +7 (9 voturi)    
      serios (Luni, 9 iulie 2012, 14:24)

      vg [anonim] i-a raspuns lui gv

      Si asta a decis-o cineva incalcand orice reguli. Ceea ce banuiesc ca-ti pare absolut normal si democratic.
    • +10 (12 voturi)    
      de cand nu mai are dreptul? (Luni, 9 iulie 2012, 14:25)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui gv

      sa se pronunte, de cand guvernul adopta OUG pe banda rulanta? sau tu inca nu ai auzit ca nu se fac modificari privind functionarea cc si legea referendumului prin oug...
      da de hotararile cc ca sunt obligatorii si trebuie respectate ai auzit? zii si lui ponta si mai zi si de hotararea cc cand s-a incercat schimbarea lui nastase...
      asta daca mai puteti gandi normal ca vad ca setea de putere va intunecat de tot mintea...
    • +11 (13 voturi)    
      dar in atributiile guvernului (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui gv

      era sa diminueze rolul CC prin ordonanta de urgenta? Nu iti suna a incalcare a separatiei puterilor in stat?
      Daca vroiau sa umble la ce face CC trebuiau sa o faca legal, prin lege trecuta prin Parlament, nu asa!
    • +7 (9 voturi)    
      hahahaha (Luni, 9 iulie 2012, 14:30)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui gv

      esti de-a dreptul distractiv. nu mai stau sa-ti explic, sunt sigur ca ai idee despre ce vorbesc :))))
      auzi la cine tipa ca nu respecta legile, la ccr :))))
      apropo, voi cand mai rasfirati?
    • +11 (13 voturi)    
      intrebare? (Luni, 9 iulie 2012, 14:35)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui gv

      cine a legitimat aceasta majoritate parlamentara cumparata cu bani, functii, NUP-uri si dreaq mai stie ca???? voi chiar credeti ca parlamentul este atotputernic? sincer, ar trebui sa creeze cineva un precedent si la fiecare incalcare grava, cum e cazul acum, sa-l DIZOLVE. Cine incepe?:))))
      Baieti, cred ca va astepta zile grele...
      NU demiterii si JOS USL!
  • +14 (16 voturi)    
    OUG sau Legi? (Luni, 9 iulie 2012, 13:34)

    alunelu [anonim]

    Credeam ca cele doua acte normative (cel cu organizarea CCR si cel cu referendumul) sunt ordonante de urgenta, nu legi. Cam greu sa fie acceptata sesizarea de neconstitutionalitate depusa de parlamentari.
    Sa nu ma intelegeti gresit, eu sper sa fie declarate neconstitutionale.
    • +5 (7 voturi)    
      si pe mine ma ingrijoreaza (Luni, 9 iulie 2012, 14:19)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui alunelu

      faptul ca sesizarea referitoare la inlocuirea avocatului poporului este ultima pe lista

      sper sa tina macar cont de contextul in care s-a facut sesizarea - anume ca nu avem avocat al poporului
    • +5 (7 voturi)    
      OUG sau Legi? (Luni, 9 iulie 2012, 14:26)

      mmicheline [utilizator] i-a raspuns lui alunelu

      Intai au fost legi votate in Parlament si atacate la CCR de PDL. Apoi, pentru ca era graba mare, guvernul a dat si OUG pe care le-a publicat imediat in MO.
    • +7 (9 voturi)    
      OUG nule (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

      adevar [anonim] i-a raspuns lui alunelu

      pai e simplu, ordonanteele de guvern pe teme de constitutie sunt nule de drep conform Constitutiei Romaniei; asta va spune si CCR
    • +9 (11 voturi)    
      Guvernul nu are dreptul... (Luni, 9 iulie 2012, 14:38)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui alunelu

      sa legifereze orice, prin OUG. In ciuda declaratiilor de zilele trecute, ale lui Zaharescu-Antenescu. Fiindca, in atare caz, ne-am debarasa, usor si pe drept, de Parlament. Mai putine salarii si indemnizatii de platit...
  • +18 (20 voturi)    
    in sfarsit... (Luni, 9 iulie 2012, 13:35)

    lucyan [utilizator]

    urmeaza o logica fireasca a lucrurilor
    acest lucru trebuia sa se intample de vineri, nu trebuia analizata cerea de suspendare pana cnd cc nu se pronuta asupara tuturor schimbarilor din parlament, a oug-urilor emise de guvern, a hotararilor parlamnetului pentru ca se vede si din avion ca s-a incalcat grav constitutioa, hotararile cc si toate actele emise de guvern in cardasie cu parlamentul sunt nule...
    de altfel, de la un repetent care inca mai doarme pe el si de la un mincinos si hot, nu poti avea pretentii... dar sper ca poporul nu este format numai din hoti si mincinosi, asta in cazul in care CC nu va avea curajul sa repuna lucrurile in normal, adica in legalitate,
    propun demisia guvernului care de doua luni incalca zi de zi constitutia punand mai presus de interesul pporului interesul unui grup de parlamentari penali in frunte cu repetentul de crin....
    daca ponta avea un pic de onoare isi dadea demisia si poate putea reveni in politica candva, dar lipsa de educatie, mitocania si-a spus cuvantul si a preferat sa se lase santajat de antonescu si sa puna in aplicare o lovitura de stat care a incalcat toate legile si regulamentele parlamentului...
    dar asta era singura sansa a lui antonescu, daca ponta isi dadea demisia, protocolul usl pica, ca doar psd-istii nu votau cu crin de dragul lui, asa ca pana cand ponta va demisiona, pentru ca este un final inevitabil, singura solutie era sa devina presedinte, chiar si interimar, pentru orgoliul personal, dupa care se conduce de cand a preluat conducera pnl: va mai amintiti, daca nu ma votati cu echipa mea, imi dau demisia, acum , daca basescu nu va fi demis, imi dau demisia.... adica usl va piere asa cum este si normal, era o alianta contra naturii,
    penalul de crin a mai avut neobrazarea sa declare in parlament ca este cel mai vechi partid liberal ca il reprezinta cu succes... cred ca sunt liberali adevarati care doresc sa te jupoaie de piele crinule, liberali care au principii adevarate pentru care au suferit in inchis
  • +37 (39 voturi)    
    Doamnelor/Domnilor Judecatori (Luni, 9 iulie 2012, 13:36)

    SamirIovita [utilizator]

    Sunt un cetatean al acestei tari, infinit mai marunt si mai necunoscut decat onorata Instanta pe care o alcatuiti. Ceea ce vreau sa va spun este ca alaturi de alte milioane de oameni corecti, cinstiti, care isi rup oasele casigandu-si salariile lunare si care au minima cerinta de a fi tratati cu putin respect, MA ROG pentru Dumneavoastra in aceasta zi. Ma rog sa va fie luminata mintea si sa fiti paziti de amenintari si alte rele pentru ca - banuiesc ca stiti deja - ne-am pus toate sperantele in judecata Dumneavoastra!
    Va rog, scapati-ne de acest cosmar, aratati intregii lumi ca STIM ca gasca Copy-Paste a actionat ilegal si avem CURAJUL sa o spunem cu voce tare!
    Ma veti recunoaste usor pe strada: VARA ASTA PORT ALB!
    • +12 (14 voturi)    
      splendid ce ai scris! (Luni, 9 iulie 2012, 14:37)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui SamirIovita

      Ma vei recunoaste si pe mine,familia mea si prietenii;vom fi imbracati in alb.
  • +26 (28 voturi)    
    Toata speranta in CCR. Daca deciziile sunt (Luni, 9 iulie 2012, 13:37)

    Andrei [anonim]

    neconstitutionale, va rog sa faceti dreptate. Avem nevoie ca tara sa restabilim increderea in institutiile statului de drept.
  • +22 (24 voturi)    
    Sper ca domnul Cristoiu sa se fi inselat ! (Luni, 9 iulie 2012, 13:38)

    cicero [anonim]

    Oare CCR va fi in stare sa dea un verdict drept, constitutional asupra tuturor incalcarilor Constitutiei Romaniei, comise cu buna stiinta si subversiv de catre USL ?????...... Daca nu se va intampla asta, inseamna ca ne-a luat dracul pe toti ! Oare presiunile publice venite dinspre USL sunt atat de mari incat CCR va fi obligata sa comita ea insasi o faradelege ???... Daca PDL si Presedintele nu castiga azi la CCR, asa cum ar fi normal sa se intample intr-un stat de drept, cred ca aceasta curte ar trebui desfiintata pe veci... Sunt convinsa ca cetatenii o vor executa public, ca pe ultima c..va de pe fata pamantului !...
  • -9 (17 voturi)    
    CCR pregateste ceva... (Luni, 9 iulie 2012, 13:39)

    demaGOGU [utilizator]

    dar meciul ar trebui castigat la referendum!
    • +12 (14 voturi)    
      Referendumul inseamna bani aruncati... (Luni, 9 iulie 2012, 14:43)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      din buzunarele noastre, daca se constata ca actele intreprinse de USLasi, care au condus la acest deznodamant, nu sunt constitutionale. Mai bine organizam alegerea a DOAR 300 de parlamentari, de aceeasi bani. Fiindca asta s-a votat, la un alt referendum :)
  • +15 (17 voturi)    
    Hai CCR! (Luni, 9 iulie 2012, 13:39)

    Jack37 [utilizator]

    .
  • +22 (24 voturi)    
    CCR... (Luni, 9 iulie 2012, 13:40)

    Mih. [utilizator]

    ...sa-si faca datoria corect si sa stopeze lovitura de stat!
    Apoi, pucistii sa fie judecati pt inalta tradare!
  • +23 (25 voturi)    
    sedinta CCR (Luni, 9 iulie 2012, 13:41)

    Niki [anonim]

    Astazi se scrie o pagina a istoriei si sper din suflet, ca incepand de azi , Europa sa se convinga ca ne meritam statutul de stat democratic.
  • +24 (26 voturi)    
    sustin CCR (Luni, 9 iulie 2012, 13:41)

    bombonel [anonim]

    Daca Blaga si Anastase au fost inlocuiti neconstitutinal inseamna ca sedintele convocate de repetentii Antonscu si Zgonea au fost si ele anticostitutionale.
    deci Antonescu somn usor
  • +27 (29 voturi)    
    Ultima sansa a civilizatiei (Luni, 9 iulie 2012, 13:44)

    CezarN [utilizator]

    Sedinta de astazi/maine a CCR este ULTIMA sansa pe care Romania o are de a rezolva CIVILIZAT, european o situatie aproape de neacceptat pentru cei fideli standardelor europene de democratie.

    Si cred ca judecatorii CCR au nevoie de acelasi curaj si determinare pe care le-au avut cei care au iesit in strada la Timisoara sau in 21 Dec 1989 la Bucuresti. Iar faptul ca dusmanii democratiei sunt, de fapt, ACEIASI comunisti este doar unul dintre motive. Alt motiv ar fi zecile de milioane de EUR "investite" de oameni fara scrupule in caderea guvernului Ungureanu si in lovitura de stat consecventa. Amenintarile si pericolele la adresa judecatorilor CCR, chiar daca nu sunt atat de vizibile ca in 1989, sunt sigur ca exista si nu sunt de neglijat.

    Pe de alta parte, este sansa vietii acestor oameni (judecatorii CCR) de a lasa ceva in urma lor, de a fi retinuti de istorie ca unii dintre parintii fondatori ai noii democratii romanesti sau, dimpotriva, de a fi retinuti ca demolatorii ei si ctitori ai noului zid care desparte Romania de civilizatie.
  • +18 (20 voturi)    
    speranta (Luni, 9 iulie 2012, 13:44)

    vali [anonim]

    Poate ca nu suntem pierduti ,poate CCR isi va face datoria.
  • +14 (16 voturi)    
    AMF (Luni, 9 iulie 2012, 13:45)

    thjokki [utilizator]

    Oare sa fie asa sa aiba oare Romania un inger pazitor?Domnule Zegrean fa-ti datoria si mori cu constitutia in mana, nu-i lasa pe pucisti sa conduca tara.
  • +16 (18 voturi)    
    Curaj CCR (Luni, 9 iulie 2012, 13:48)

    IoDac [utilizator]

    Sper ca macar acum in ceasul al 12-lea CCR sa aiba curaj sa-si faca datoria fata de tara! Mai ales ca toata lumea este cu ochii spre noi. Daca CCR valideaza toate incalcarile flagrante de legi si regulamente facute de USL, nu Presedintele Basescu este suspendata ci Romania este suspendata din Europa, iar de suferit o s fim noi cetatenii Romaniei: adio Schengen, adio fonduri europene, investitii straine, etc.
  • +14 (16 voturi)    
    Nu am incredere in aceasta CCR ! (Luni, 9 iulie 2012, 13:48)

    elena-bc [anonim]

    Din 11 Sesizari facute de PONTANESCU , 7 au fost in favoarea PONTANESTILOR ! Am auzit ca Zgonea a fost mambru PSD si in Guv . Vacaroiu ! NU sunt sigura dar r ecunosc STILUL LOR !! Ambiguitate , SUPERFICIALITATE .... Da Doamne sa n-am dreptate !
    • +5 (7 voturi)    
      nici eu nu am incredere in moliile de (Luni, 9 iulie 2012, 14:39)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui elena-bc

      la CCR.Dar,poate ,daca au sesizat organismele internationale sa le fi luminat Dumnezeu mintea.
  • +17 (19 voturi)    
    CCR a publicat noua ordine de zi... (Luni, 9 iulie 2012, 13:49)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Ceva se misca in sensul adevarului... Nu se putea alfel... Judecatorii (ceausisti/PSD-isti/PDL-listi) isi dau seama ca fiecare decizie trebuie clar motivata ( prin analiza clasica de tipul: ...se incalca art. / se aplica art....) . Oricine dar mai ales istoria ii va putea evalua/judeca...
  • +20 (22 voturi)    
    speranta! (Luni, 9 iulie 2012, 13:52)

    lady_c [utilizator]

    asta e cam ultima speranta!
    daca nu au reusit intre timp sa gaseasca cu ce sa ii santajeze atunci cam ei sunt ultima speranta!
    deja pe la sate s-au negociat locurile in birourile electorale unde se va vota sa fie totul aranjat - am auzit intamplator directivele date si MA INGROZESC!
    Daca nu face CCR ceva suntem pierduti!
  • +17 (19 voturi)    
    CCR (Luni, 9 iulie 2012, 13:52)

    mary [anonim]

    .oate sperantele celor care resping nedreptatea, abuzul, minciuna si tradarea, si sper sa fie multi, sunt indreptate spre CCR. Daca vor dovedi ,ca au curaj vor dovedi lumii intregi, care este cu ochii pe noi, ca s-a schimbat ceva in aceasta tara, spe bine.
    Mesaj pentru CCR : nu uitati, ca in spatele vostru sunt multi oameni din Romania, dar si lumea civilizata din Europa , SUA , Canada si nu numai.
    Sa nu va fie frica ! Nu va lasati intimidati ! Soarta tarii este in mainile voastre ! Numai de voi depinde , daca mergem inainte sau inapoi. Demonstrati ca sunt si romani care nu sunt lasi !
  • +22 (24 voturi)    
    lege vs faradelege (Luni, 9 iulie 2012, 13:54)

    MirceaIo [utilizator]

    demiterea lui Blaga si Anastase - neconstitutionale (ilegale);
    demiterea lui Basescu neconstitutionala (ilegala);
    pucistii pedepsiti exemplar
    Statul Roman puternic = Incredere =investitii
  • +24 (26 voturi)    
    Cand oamenii buni nu fac nimic, raul triumfa (Luni, 9 iulie 2012, 13:58)

    Igriculescu [utilizator]

    Nu stiu cat de 'buni' sint judecatorii CCR dar stiu ca in vremuri grele, pentru ca raul sa nu trimfe, e nevoie ca dreptatea sa traiasca prin cei care o impart.
    Istoria va privi peste ani aceste zile ca un razboi intre bine si rau, intre minciuna si adevar, intre alb si negru.
    Nu exista alta salvare, doar adevarul si dreptatea ne mai pot salva.
  • +23 (25 voturi)    
    prudenta (Luni, 9 iulie 2012, 13:58)

    romanique [utilizator]

    tare imi doresc sa fie cum spuneti, prieteni si sa vedem un verdict logic al cc in problema blaga, legea de mod a cc si, nu in ultimul rind in legea referendum-ului, dar sa fim realisti: la cum a fost formulat avizul la suspendare, cred ca vom avea surprize neplacute. Cred ca e nevoie de mult curaj pentru a dinamita practic tot puciul. Sa-l aiba oare acesti judecatori? Doamne-ajuta!
    Hai CC, NU demiterii!
  • +17 (19 voturi)    
    exact asta asteptam (Luni, 9 iulie 2012, 13:59)

    ghita [anonim]

    ca CCR sa se pronunte in privinta interimatului functiei de presedinte la urma. Daca se constata ca Blaga a fost inlocuit fara respectarea procedurilor si este pus din nou in functie, va fi el presedinte interimar iar nastase 7 case nu va fi gratiat asa cum sugera antonescu. Daca ordonanta care limita atributiile CCR va fi declarata neconstitutionala, atunci CCR se va putea pronunta si asupra deciziilor parlamentului si in felul asta toata lovitura de stat va fi anulata. Nu cred ca CCR se va pronunta altfel decat este constitutional mai ales ca au fost atacati din toate partile de politicienii mafioti.
  • +13 (15 voturi)    
    lege de modificare sau OUG? (Luni, 9 iulie 2012, 14:00)

    filipokRO [anonim]

    Care lege de modificare a legii CCR? Nu era ordonanţă de urgenţă? Sau a fost deja aprobată în parlament şi n-am auzit?
    • -1 (1 vot)    
      ok (Luni, 9 iulie 2012, 18:48)

      filipokRO [anonim] i-a raspuns lui filipokRO

      Ok, m-am lămurit. E proiectul de lege adoptat de senat pe 25 iunie. Dar, chiar dacă e declarat neconstituţional, OUG-ul emis ulterior de guvern pe aceeaşi temă rămâne în vigoare.
      O idee ar fi ca CCR să se autosesizeze pe tema OUG-ului, fiind vorba de acelaşi subiect, dar nu ştiu dacă există precedente pe tema asta...
  • +19 (25 voturi)    
    Doamne ajuta (Luni, 9 iulie 2012, 14:00)

    freedomforall [utilizator]

    ..si sper ca in ultimul ceas , o institutie sa se pronunte clar asupra acestei marsavii comise de parlament
  • +17 (27 voturi)    
    sunteti prea optimisti: CCR e cumparata (Luni, 9 iulie 2012, 14:01)

    ovidiu35 [utilizator]

    1-nu sperati degeaba,USL a 'aranjat' si CCR-ul.Ei sunt stapanii, noi sclavii,Ponta dixit!
    2-Siria de azi, Romania de Maine
    3-Istoria Romaniei e satula de Antonesti
    4-Ei sunt doctori in furt si plagiat!
    5-Pontanescu = adio Shengen?
    6- Puci= Adio fonduri Europene
    7-Felix turnatorul , subjuga poporul
    • -9 (11 voturi)    
      bai nene (Luni, 9 iulie 2012, 14:25)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      lasa-ma mai cu Felix turnatorul dar sus Basescu.. ca si unul si altul tot la Secu au fost gradati.. daca chiar vrei sa nu mai fim condusi de securisti si comunisti pai atunci hai sa-i maturam pe toti nu doar pe ai lor
  • +5 (7 voturi)    
    spell check (Luni, 9 iulie 2012, 14:01)

    ipv6 [anonim]

    de-asi sau de a-si?
  • +31 (35 voturi)    
    Ponta si Antonescu arestati! (Luni, 9 iulie 2012, 14:10)

    nea Nelu [anonim]

    CCR va anula hotararile Parlamentului, iar Ponta si Antonescu imediat vor fi arestati pentru uzurpare de putere!
    • -5 (9 voturi)    
      daca vrei incaierare generala (Luni, 9 iulie 2012, 14:23)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui nea Nelu

      daca vrei incaierare generala in tara.. asa sa fie cum zici!
    • -1 (5 voturi)    
      din pacate (Luni, 9 iulie 2012, 14:29)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui nea Nelu

      esti tare naiv. CCR nu va stopa nimic azi, nu vezi ca si pdl si Base deja sunt in campanie pt referendum? CCR se va spala pe maini cu o argumentatie neutra
    • +5 (7 voturi)    
      ti-as da plusuri (Luni, 9 iulie 2012, 14:41)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui nea Nelu

      cu ambele maini!
  • -30 (32 voturi)    
    Ce cauta (Luni, 9 iulie 2012, 14:10)

    LaurentiuVasiescu [anonim]

    basescu acolo?

    Nu realizeaza ca va fi considerata ca o pozitie de forta si o incercare de intimidare/influentare a deciziilor?
    • +6 (8 voturi)    
      Poate ca a fost chemat chiar de CCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:14)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      Daca s-a decis ca legea de restrangere a dreptului CCR de pronuntarea asupra hotararilor parlamentului e anticonstitutionala inseamna ca CCR trebuie sa decida daca Basescu a incalcat constitutia.
      Pentru luarea acestei decizii este posibila si dezirabila si audierea invinuitului. Nu?
    • +5 (7 voturi)    
      Depinde (Luni, 9 iulie 2012, 14:14)

      ha [anonim] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      Dacă e doar spectator, ascultă, nu zice nimic şi respectă deciziile CCR-ului, nu e nici o poziţie de forţă şi nici de intimidare.
      În schimb, dacă-i ameninţă pe judecători, nu respectă deciziile şi aşa mai departe, poţi zice că e o încercare de intimidare. Aminteşte-ţi cine a făcut chestia asta în ultimele săptămâni.
      Vezi tu, şi acuzatul e prezent la propriul proces, însă nu poate fi acuzat că încearcă să-l intimideze pe judecător.
    • +8 (10 voturi)    
      A mers acolo (Luni, 9 iulie 2012, 14:20)

      Cocosulgarlic [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      in calitate de parte care a sesizat Curtea Constitutionala. Este procedural. Chiar si un om simplu care este parte intr-un dosar primeste citatie de la CCR.
    • +6 (8 voturi)    
      nu reiese din articol (Luni, 9 iulie 2012, 14:23)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      dar singurul motiv pentru care poate fi prezent e pentru ca a fost chemat sa dea explicatii, sa prezinte o pozitie

      in general se trimite un consilier cand pozitia presedentiei este ceruta - cum a fost de ex cand s-a discutat in CCR conflictul ponta-basescu relativ la plecarea la Bruxelles

      nimic insa nu impiedica prezenta fizica a presedintelui (in loc de un consilier) daca pozitia presedentiei este ceruta tete-a-tete
    • -5 (7 voturi)    
      Ba da !! (Luni, 9 iulie 2012, 14:37)

      costica [anonim] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      Asta si urmareste !!
      Care-i problema ?!
      Doar n-o sa sara dna Macovei sa-l parasca la CE ca incalca regulile democratiei ?!!!
    • +5 (7 voturi)    
      isi sustine (Luni, 9 iulie 2012, 14:38)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      cauza, implcit apar democratia in aceasta tara... sau tu te-ai obisnuit cu practicile usl-iste care au refuzat sa citeasca avizul cc...
      de altfel crinulet a recunoscut ca una s-a votat si una s-a tiparit la sedinta birourilor permanente reunite... adica vinovati erau tot cei de la pdl care nu au fost atenti...
      minciuna are picioare scurte iar daca CC isi face datoria, ceea ce n-ar trebui sa constituie un mare efort, doar sa invoce cateva articole din constitutie incalcate, cateva hootarari ale cc incalcate, dorinta de a-si ascunde lovitura de stat prin trecerea mo la guvern, chiar ar trebui ca ponta si crin sa serveasca cina cu nastase, ca doar nu pot invoca ca nu rerpezinta pericol public cand atenteaza la statul de drept....
    • +5 (7 voturi)    
      dar nenorocitii care au dat lovitura de stat (Luni, 9 iulie 2012, 14:42)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      de ce nu sunt la puscarie?
    • -1 (1 vot)    
      Basescu (Luni, 9 iulie 2012, 22:08)

      vasile-roaita [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuVasiescu

      Chiar tu crezi ca Basescu este prost ? Pai acolo sint 9 judecatori plus personal auxiliar, grefieri secretari, camere video. Asta ar fi ultimul lucru pe care l-ar face sa incerce sa influenteze CCR, ar iesi un scandal monstru.
  • -15 (27 voturi)    
    Basescu se "reintoarce" la Cotroceni!!! (Luni, 9 iulie 2012, 14:12)

    costica [anonim]

    De unde nici nu a plecat!!!
    Ma indoiesc ca cei de la CC a Romaniei vor avea curajul sa dea alt verdict cu Basescu prezent in sala !!!
    Ce suspendare, ce Parlament !
    Traian Basescu este unic si imbatabil si irepetabil in istoria Romaniei si nu poate fi inlocuit!!!
    Distractia Basescu - USL continua pana la alegerile din toamna si probabil si dupa !!!
    Ce va face Romania ?!
    Rau !!!
    • +6 (8 voturi)    
      gandesti dupa (Luni, 9 iulie 2012, 14:43)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui costica

      cum te cheama.
    • +8 (10 voturi)    
      legea trebuie respectata (Luni, 9 iulie 2012, 14:44)

      MirceaIo [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Dupa parerea mea este foarte important sa se respecte legea. Chiar mai important decat schimbarea lui Basescu.
    • +7 (9 voturi)    
      sunt de acord cu tine... (Luni, 9 iulie 2012, 14:45)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui costica

      ce PARLAMENT? in mare majoritate o adunatura de golani, proxeneti, repetenti, puscariasi, mincinosi, plagiatori (hoti), apropape ca nu exista categorie rau famata in lumea asta si sa nu aiba reprezentant in parlamentul romaniei... si mai vb si in numele poporului.. rusine sa le fie, mai ales ca se bazeaza pe lipsurile materiale ale unora, pe criza mondiala si, mai ales, pe prostia altora...
      asa ne trebuie daca de douazeci de ani acceptam sa fim condusi de asemenea oameni, acum se vede de ce nu renunta la numarul de parlamentari, majoritatea sunt puscariabili, acum se vede de ce nu au vrut sa modifice constitutia, asta este perfecta, pot face ce vor cu oricine nu gandeste ca ei, cu oricine nu este de acord cu furtisagurile lor....
  • -22 (26 voturi)    
    In ce calitate participa Basescul ? :))) (Luni, 9 iulie 2012, 14:12)

    niculita30 [utilizator]

    :)))
    • +8 (10 voturi)    
      Calitate! (Luni, 9 iulie 2012, 14:16)

      ion [anonim] i-a raspuns lui niculita30

      Presedinte, ales cu peste 5 milioane2 sute de mii de voturi , al Romaniei !!
    • -11 (13 voturi)    
      de mic securist (Luni, 9 iulie 2012, 14:22)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

      participa in calitate de securist care sa vegheze in amanunt ca fetele si baietii sa nu miste in front contra intereselor personale... Avocatul Poporului este singurul care poate pune pe tapet ceea ce tine de ordonantele de urgenta iar acest lucrur nu se intampla.. o astfel de manifestare a lui Basescu ajutat de slugile CCR va aduce un val de protesteale unei populatii pline de ura la adresa sa.. impiedicarea unei mizerii cu alta mizerie este o greseala de neiertat
    • +8 (10 voturi)    
      In calitate (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

      de presedinte suspendat care a sesizat Curtea Constitutionala. E perfect legal. Ponta nu a fost prezent cand s-a dezbatut problema reprezentarii la CE?
    • +10 (12 voturi)    
      ***** (Luni, 9 iulie 2012, 14:28)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

      Cu acelasi drept cu care Ponta s-a dus la CCR (insotit si de cativa lingai) sa-si sustina "nevinovatia" atunci cand CCR a decis ca Basescu este reprezentantul Constitutional al Romaniei.
      Alte nelamuriri mai ai?
    • +8 (10 voturi)    
      In ce calitate ??? (Luni, 9 iulie 2012, 14:34)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui niculita30

      In aceeasi calitate in care a participat si Ponta , data trecuta ! In calitate de parte a contestatiei ! Cind Ponta a fost reprezentat in persoana la CCR , din partea presedintiei a fost prezent consilierul Diaconu . Acum , Diaconu si-a prezentat demisia iar Basescu a decis sa se reprezinte singur , avind acest drept legal , la invitatia CCR !!

      Capisci , domnule propagandist cu dezinformarea ?? !!
    • +7 (9 voturi)    
      este audiat ca cel care a depus o plangere (Luni, 9 iulie 2012, 14:37)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

      Basescu este audiat ca cel care a depus o plangere

      Partea vatamata poate fi audiata ca si partea acuzata
    • +7 (9 voturi)    
      de presedinte (Luni, 9 iulie 2012, 14:43)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

      al Romaniei.
    • +1 (3 voturi)    
      e simplu (Luni, 9 iulie 2012, 14:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui niculita30

      de raspuns ce cauta basescu acolo. E acolo in calitate de parte reclamanta. Ce nu inteleg eu e altceva... Parca CCR nu avea atributii pe ordonante de urgenta... Sunt curios ce motivare ar putea sa aiba daca zic ca macar unul din punctele discutate sunt neconstitutionale.
  • -10 (14 voturi)    
    Participarea lui T Basescu (Luni, 9 iulie 2012, 14:19)

    catalin_mattei [utilizator]

    participarea lui T Basescu echivaleaza cu o presiune suplimentara asupra membrilor CCR .. T Basescu arata ca CCR este ca o femeie de moravuri usoare pe care o silueste cine si cum doreste.. asta este libertatea justitiei de care vorbea presedintele.. un nimic pt domnia sa! M Macovei nu trambiteaza acum de distrugerea statului de drept?
  • +1 (5 voturi)    
    CCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:22)

    Ghorghe de la tara [anonim]

    No fratilor vad ca sunteti multi pro Basescu. Eu vad ca CCR analizeaza si Regulamente. Or fi astea in Constitutie ?. Eu zic ca tot pe Basescu sa il votam.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, sunt. (Luni, 9 iulie 2012, 14:49)

      AA [anonim] i-a raspuns lui Ghorghe de la tara

      Constitutia Romaniei, art. 146, lit. c)

      "c) se pronunţă asupra constituţionalităţii regulamentelor Parlamentului, la sesizarea unuia dintre preşedinţii celor două Camere, a unui grup parlamentar sau a unui număr de cel puţin 50 de deputaţi sau de cel puţin 25 de senatori; "
  • +8 (10 voturi)    
    Participa... (Luni, 9 iulie 2012, 14:27)

    Rammstein [anonim]

    ....in calitatea in care a participat si Ponta cand s-a dezbatut cine are dreptul sa mearga la Bruxelles.
    Mai pe intelesul tau, participa pentru ca are dreptul s-o faca.
  • +10 (12 voturi)    
    USL = PCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:30)

    iulia [anonim]

    Odata cu venirea comunistilor de la USL la putere avem impresia ca ne-am intors in timp si ca traim vremurile de dinainte de 89... Este incredibil modul abuziv cu care se comporta Antonescu ( Ceausescu) si Ponta (copy-paste)... Observ din ce in ce mai multi oameni care regreta cu varf si indesat venirea acestor oameni malefici care confisca statul de drept! Romanii trebuie sa se trezeasca, trebuie sa-si impuna punctul de vedere si sa faca in asa fel incat Romania sa nu fie acaparata in totalitate de regimul Ceausist impus de acesti impostori!!
    • -2 (4 voturi)    
      Care comunisti? (Luni, 9 iulie 2012, 14:49)

      Relutu [anonim] i-a raspuns lui iulia

      Da care comunisti? Comunismul a disparut de 20 ani. Mai terminati odata cu aberatiile astea. Basescu nu a facut parte dintre comunisti? Esti plecata rau de acasa cu mintea!
      • +2 (4 voturi)    
        de ce (Luni, 9 iulie 2012, 15:22)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui Relutu

        esti nepoliticos? voi postacii usl-asi sinteti niste obraznici si niste tate ale net-ului. Comunismul nu a disparut, din pacate! El naste monstrii, ca voi, lolek si bolek, zgonaci si sova-itori.
        LASA-NE! viziteaza liberattea sau cancan, e de nivelul vostru.
  • -6 (10 voturi)    
    Basescu la sedinta CCR ? (Luni, 9 iulie 2012, 14:31)

    Mihai [anonim]

    ma intreb de ce Basescu (suspendat) participa la sedinta CCR ?
    are voie ?
    e legal ?
    in calitatea sa de ce participa la sedinta ?

    csaba
    • +7 (9 voturi)    
      Nu e suspendat inca (Luni, 9 iulie 2012, 14:47)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Pana nu se constata interimatul de catre CCR, Traian Basescu este inca presedinte.
  • -9 (11 voturi)    
    Basescu prezideaza sedinta? (Luni, 9 iulie 2012, 14:32)

    gicu [anonim]

    Mi-e imposibil sa cred ca Basescu se poate duce la sedinta? Ati gresit cu siguranta. Este inacceptabil acest lucru.
    Daca se va intimpla acest lucru inseamna ca suntem o natie de idioti iar nenorocitii aia de la CCR nu mai raspund la santajele celor care detin puterea reala in Romania. ( seviciili)
    • +1 (3 voturi)    
      Unde ai vazut (Luni, 9 iulie 2012, 15:05)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      scris ca Basescu prezideaza sedinta CCR? E procedural deci legal sa mearga acolo din moment ce a sesizat curte.
    • +1 (3 voturi)    
      Eu cred ca ti-e imposibil sa gandesti ! (Luni, 9 iulie 2012, 15:24)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Banuiesc ca la citit te descurci. Nu-ti ramane decat sa citesi cel putin 10 explicatii date mai sus si afli raspunsul, asta in cazul ca nu-l cunosti deja, cum ar fi normal.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca tu (Luni, 9 iulie 2012, 15:51)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      esti idiot, asta nu inseamna ca toata natia romana este asa !
  • +7 (9 voturi)    
    de acuzat... (Luni, 9 iulie 2012, 14:40)

    lucyan [utilizator]

    ai uitat, golanii aia il acuza ca nu-i lase sa lucreze linistiti asa ca stai linistit, usl lucreaza pentru tine si tu pentru voiculescu et company... ghici cine va fi in avantaj?
  • -6 (8 voturi)    
    cat de independenta e ccr (Luni, 9 iulie 2012, 14:40)

    un om [anonim]

    Daca bine am inteles curtea este sfatuita e domnul Basescu cum sa judece lucrurile.Asta nu miroase a ceva putred in danemarca?si inca public,ca ce se mai zice pe la telefoane vom afla poate peste 50 de ani.In rest toate bune si la locul lor,campania a inceput in pdl chiar daca ccr nu s-a pronuntat .
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Luni, 9 iulie 2012, 14:41)

    mara [anonim]

    nu am inteles de unde din articol reiese ca presendintele Basescu participa la "sedinta cheie a ccr"......
  • +6 (8 voturi)    
    Salut decizia CCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:44)

    CezarCiocanel [anonim]

    Stimati cetateni ai Romaniei
    Trebuie sa recunoastem ca in ultimele zile DREPTURILE NOASTRE constituționale au fost serios alterate. Insa faptul ca aceasta Curte Constitutionala a Romaniei, are curajul [sta in atributele ei] sa modifice calendarul de lucru, poate insemna ca orice amenintare grava la adresa ei [vezi declaratiile politice ale actualei puteri TELEVIZATE, preluate ulterior si in presa scrisa] INADMISIBILE IN ORICE DEMOCRATIE, firava sau NU, SUNT LUATE IN SERIOS.

    Curtea constitutionala este singura ramasa si abilitata in acest moment sa mentina PACEA SOCIALA si sa refaca echilibrul puterilor in stat.

    Din acest motiv, CER IN CALITATE DE CETATEAN ca toate institutiile statului (Procuratura, ICCJ, DNA, etc) sa se autosesizez si sa apere statul de drept din Romania.

    Dupa rezolvarea acestor încălcări grave ale legilor Romanești dar si INTERNATIONALE, doresc sa vad lista cu capetele de acuzare adusa INTREGII CLASE POLITICE, NU numai USL-ului. Acesta a dat ocazia acestei lovituri de stat dar fara complicitatea celorlalți politicieni, fara complicitatea anumitor institutii NU PUTEAU SA REUSEASCA.

    Poate gresesc cand fac analogie cu revolutia din 1989 …………..
    Dar din pacate, cu cat ma gandesc mai bine, observ NUMAI doua diferențe, este adevarat majore, intre situatia de azi si atunci:
    1. lipsa interventiei armate, deci fara victime;
    2. moartea celor doi conducatori, in urma unui proces de toata jena……..
    In rest ce observam?
    - Avem aproape toti actorii din acele zile in parlament!!!!!
    - Avem oameni care se opun acestei lovituri de stat (nu se numea asa daca erau respectate constitutia, legile, regulamentele, etc) si oameni care se bucura de acest fapt!!!!
    Consider ca a venit timpul sa schimbam radical pe toti politicienii.
    Hai sa facem o lista scurta pe care s-o impunem clasei politice care va trebui CONSTITUITA.

    Deschid lista:
    - Nu vreau ca in actuala clasa politica sa existe membrii de partid din vechea garda fie inainte de 1989, fie ………………….
    - Vreau
    • -1 (1 vot)    
      dixit (Luni, 9 iulie 2012, 15:51)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui CezarCiocanel

      Subscriu:

      - Vreau amendarea constitutiei astfel incat aceasta sa contina principii clare iar "regula jocului" sa fie bine definita democratica si stabila
  • +6 (8 voturi)    
    Salut decizia CCR (Luni, 9 iulie 2012, 14:45)

    CezarCiocanel [anonim]

    Mesajul a fost prea lung. Il continui.

    Deschid lista:

    - Nu vreau ca in actuala clasa politica sa existe membrii de partid din vechea garda fie inainte de 1989, fie ………………….
    - Vreau parlament compus numai din max 300 oameni
    - Doresc sa pot da in judecata pe orice om politic daca nu-si respecta promisiunile, daca ma minte, deci - fara imunitate parlamentara sau prezidentiala!!!
    - …………….., etc.


    Cu respect,
    Un simplu cetatean,
    Cezar



    PS

    ART. 30 ( Constitutia Romaniei)
    Libertatea de exprimare
    (1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisă
    (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulară a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
    (7) Sunt interzise de lege defăimarea tării si a natiunii, indemnul la război de agresiune, la ură natională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violentă publică, precum si manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.
    (8) Răspunderea civilă pentru informatia sau pentru creatia adusă la cunostintă publică revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestării artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presă se stabilesc prin lege.
  • +10 (12 voturi)    
    domnu Ponta! (Luni, 9 iulie 2012, 14:45)

    mos ion roata [utilizator]

    urgent o ordonanta de urgenta ca in saptamana asta sa nu avem zile de luni si marti!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Despre adevarul puciului USL (Luni, 9 iulie 2012, 14:46)

    Despre adevarul puciului USL [anonim]

    Un jurnalist obiectiv, care cunoaste din interior tot mecanismul si toata mizeria care s-a pus la cale! Puciul USL este corect analizat de Sorina Matei! Cititi blogul ei, ptr a va putea desprinde de minciunile Haznalei anteniste 3! Toata clica bolsevica in frunte cu penalul Voicu, Turnatorul Voiculescu- care a furat averea tarii dupa revolutie, Iliescu criminalul, Ponta criminalul din dosarul Panait, Crin autorul moralal al sinuciderii sotiei, parasind-o pe patul de moarte....ei conduc tara in prezent!!!!! Romani treziti-vaaaaaaaaaaaa! Nu lasati Ciuma USL sa ne izoleze de lumea civilizata, nu ne dati tar aiar Moscovei!!!!!!!!

    http://sorinamatei.blogspot.ro/2012/07/infractorul-catalin-voicu-suspendat-un.html
    http://sorinamatei.blogspot.ro/
    • -1 (1 vot)    
      Asta e de sambata ! (Luni, 9 iulie 2012, 15:54)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui Despre adevarul puciului USL

      Intre timp a mai scris doua articole absolut senzationale. Ar fi frumos sa fie preluate de hotnews. Cred ca ar merita.
  • +3 (9 voturi)    
    raspuns niculita 30 (Luni, 9 iulie 2012, 14:47)

    mary [anonim]

    In ce calitate participa Basescu ?
    Poate in calitate de condamnat, nu ? Chiar si cei condamnati la moarte, au dreptul sa-si expuna punctul lor de vedere. El n-ar avea nici macar acest drept. Dar ce drepturi are el ca presedinte : sa taca si sa se prefaca ca nu vede nimic. In acest fel nu l-ar mai suspenda nimeni. Acesta este presedintele ideal.
    Ei chiar au un model : Iliescu. A tacut si i-a lasat sa fure in liniste. De ce nu a facut si Basescu asa ?
    • -1 (1 vot)    
      Calitate de reprezentant al institutiei prezidenti (Luni, 9 iulie 2012, 15:56)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui mary

      Orice cetatean are dreptul de a fi ascultat de catre justitie in legatura cu chestiunile care il privesc!

      De pilda tu cand vorbesti de "drepturile omului" banuiesc ca este la discretia ta care sunt acele drepturi si cine este omul?!?!?!

      Sper ca tu nu esti de profesie jurist (avocat sau judecator) caci e vai de noi.
  • -9 (11 voturi)    
    La Rahova cu marele carmaci securist ! (Luni, 9 iulie 2012, 14:47)

    gv [utilizator]

    In sfarsit scapam de marele carmaci securist si de toti slugoii lui !
    Poate CCR si sa incalce legea si sa "judece" unde nu are dreptul, tot degeaba. Hotararea parlamentului de suspendare a dictachiorului n-o mai poate intoarce nici o curte din lume, iar poporul ii va trage la referendum un sut in dos matrozului infractor spre Rahova, acolo unde-i este locul.
    • +3 (5 voturi)    
      Varanul felix motanul (Luni, 9 iulie 2012, 15:04)

      Anonimnostim [anonim] i-a raspuns lui gv

      dar de Varanul Felix nu spui nimik? Securistul asta dovedit unde trebuie sa ajunga? ghici ghicitoarea mea? :)
  • +10 (12 voturi)    
    participare Basescu (Luni, 9 iulie 2012, 14:47)

    grivei [utilizator]

    Basescu participa in calitate de implicat ca subiect al acestei dezbateri
  • -13 (15 voturi)    
    Jos Distatura! (Luni, 9 iulie 2012, 14:47)

    Relutu [anonim]

    Sper sa ne scapam odata de cancerul PDL in frunte cu tumora Basescu.
    • +2 (4 voturi)    
      Care dictatura....? (Luni, 9 iulie 2012, 15:14)

      Corina [anonim] i-a raspuns lui Relutu

      Poate de cea USL-ista dle. Sa inteleg ca va place ce se intampla, cum sunt respectate legile, cum euro a ajuns la 4,5 lei, cum s-a scumpit benzina si electricitatea, deci urmeaza scumpirea in lant si cum avem un hot plagiator in frunea tarii?
    • +1 (3 voturi)    
      ce doctori impostori... (Luni, 9 iulie 2012, 15:25)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Relutu

      mai cum le ziceti voi azi cu cancerul, tumorile etc....sinteti specialisti, mai baieti, ca doar din cauza voastra e bolnava tara asta!
      Hai ca va extirpam noi si va facem si niste citostatice. Ca tot i-ati lasat pe bolnavii de cancer fara medicamente.
  • +1 (3 voturi)    
    sa nu renuntam! (Luni, 9 iulie 2012, 14:57)

    adi [anonim]

    doamne ajuta!
  • +1 (3 voturi)    
    Zi mare (Luni, 9 iulie 2012, 15:01)

    Taboo [utilizator]

    Europa e cu ochii pe noi! Ne putem recupera onoarea de stat european democratic!
  • +3 (5 voturi)    
    Cel mai bun lucru (Luni, 9 iulie 2012, 15:02)

    Api [anonim]

    ... ar fi cred să ne manifestăm susţinerea faţă de CC chiar lîngă clădirea lor.
  • +6 (8 voturi)    
    Jos cu dictatura USL-ului! (Luni, 9 iulie 2012, 15:04)

    david [anonim]

    USL inainte de a veni la putere : in prima luna vom mari salariile si pensiile pentru a ajunge la nivelul din 2009, vom crea sute de mii de locuri de munca in primele doua luni, vom face in asa fel incat Romania sa fie ``un greu`` al Uniunii Europene, vom redresa economia, etc....
    USL dupa doua luni de guvernare : Euro atinge un prag maxim in fiecare zi, combustibilul a ajuns la niste preturi enorme, incalcari grave ale constitutiei, demiterea sefilor camerei deputatilor si a senatului, demiterea avocatului poporului, suspendarea presedintelui ( toate acestea fara un motiv intemeiat), etc.... De ce se intampla toate astea ??? Pentru a pune justitia sub controlul lor si probabil pentru a-l gratia pe cel mai corupt om al tarii ( Adrian Nastase) !!! Rusine USL !!
  • +4 (6 voturi)    
    Ordonanta de Urgenta (Luni, 9 iulie 2012, 15:13)

    Alin [anonim]

    Cred ca Guvernul Copy Paste
    urmeaza sa propuna astazi o noua ordonanta de urgenta
    Si anume
    Incepand de maine programul de lucru incepe de la ora 12:00
    sa poata veni si Crinulet la munca
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta a reinstaurat dictatura (Luni, 9 iulie 2012, 15:33)

    Ponta a reinstaurat dictatura [anonim]

    Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat dictatura! Ca Romania nu mai este un stat de Drept, ci un stat al U S L.Toti cei care stiti o limba straina de larga circulatie, nu intarziati si scrieti pe forumurile presei internationale, spuneti adevarul, spuneti ca Ponta si clica bolsevica a reinstaurat
  • -6 (10 voturi)    
    Tovarasul (Luni, 9 iulie 2012, 15:36)

    catalin_mattei [utilizator]

    Tovarasul Nicolae ceausescu .. scuze. Traian Basescu a dat pretioase indicatii justitiei libere si independente.. traiasca tovarasul!/.. si statul sau de drept.. ca e Ponta sau Basescu.. acelasi drac de FSN mancam
  • +2 (4 voturi)    
    e clar (Luni, 9 iulie 2012, 19:01)

    kostake [utilizator]

    Cristal clear cum sta treaba cu usl acum. Dar ma framinta o alta intrebare: totusi cine raspunde penal de incalcarea grosolana a constitutiei? Cineva tot trebuie sa raspunda, si cred ca e de datoria PDL, cel putin, sa ridice, sa sustina si sa inainteze acolo unde trebuie aceasta chestiune. Pentru ca daca nu vii cu batul si sa faci o proper educatie, nimeni nu va invata nimic