BAC 2012 Rezultatele de la Bacalaureat se afiseaza dupa ora 14:00, in Bucuresti

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 10:17 Actualitate | Esenţial

Rezultatele examenelor de la Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie, se vor afisa la avizierele liceelor dupa ora 14:00, in Bucuresti, a declarat pentru HotNews.ro purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, Marian Banu.

Potrivit calendarului de BAC 2012, luni vor fi depuse contestatiile (intre orele 08:00 - 12:00), iar pe 13 iulie vor fi afisate rezultatele finale.

La primul examen scris din cadrul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului 2012, s-au prezentat 158.155 de candidati, cu 20% mai putini fata de cati erau asteptati, potrivit Ministerului Educatiei. Toate liceele in care s-a organizat examenul au fost dotate cu camere de supraveghere, a declarat secretarul de stat pentru invatamant preuniversitar, Stelian Fedorca.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Aduna bani pe Facebook iar apoi ii ajuta pe oamenii sarmani din Romania. Gest emotionant al unor romani stabiliti in Germania

Intr-o lume in care avem senzatia ca nimeni nu mai are timp sa-si ajute aproapele, cativa romani stabiliti in Germania ne impresioneaza. Ei au alcatuit pe Facebook o comunitate, iar ai nostri din diaspora aduna periodic bani, alimente si haine. Unii dintre ei vin chiar in tara ca sa ii ajute concret pe batranii si copiii necajiti.








4761 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    SIVECO (Duminică, 8 iulie 2012, 10:27)

    Nila [utilizator]

    De urmarit viteza supersonica cu care se va misca SIVECO - firma care a creat si mentine multe dintre softurile EDU - in preluarea si afisarea online a rezultatelor. Desi nu sunt un "ORACOL" (a se citi ORACLE) in domeniu, parca prevad niste probleme cu baza de date, UPS-uri, servere, etc etc. Vina va fi aruncata pe Oracle, bineinteles (sau pe canicula??)
    • +1 (1 vot)    
      norisor (Duminică, 8 iulie 2012, 10:50)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui Nila

      l-au pus in cloud (pe bacalaureat.edu.ro)
      pacat ca nu s-au gandit prea mult la chestia asta...
      - protectia datelor cu caracter personal (cica n-ai voie sa transferi in alte tari datele, trebuie garantii de securitate si chestii)
      - nu mai merg site-urile vechi de bacalureat, le-au mutat pe static.bacalaureat.edu.ro dar linkurile duc tot catre bacalaureat.edu.ro.

      probabil de banii dati la microsoft pt treaba asta isi mai luau 2-3 servere si macar temporar niste oameni capabili sa le administreze...
    • 0 (0 voturi)    
      Uite (Duminică, 8 iulie 2012, 10:53)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Nila

      ca n-ai avut dreptate. Le-au afisat inca de la 10.00
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Duminică, 8 iulie 2012, 11:22)

        Razvanel [anonim] i-a raspuns lui miguelito

        E 11:21 si nu sunt afisate ONLINE. Deci tu ce vorbesti?
        • 0 (0 voturi)    
          Daca nu esti pe faza.... (Duminică, 8 iulie 2012, 13:23)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Razvanel

          astepti
    • +1 (1 vot)    
      loool (Duminică, 8 iulie 2012, 12:53)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nila

      nici macar nu se incarca toate gif-urile sau ce or fi...

      :)))))))))))))))

      Q: ce cloud e ala care pica ?

      A: unul facut de siveco
  • 0 (0 voturi)    
    camere? (Duminică, 8 iulie 2012, 10:36)

    octopus [anonim]

    anul asta au mers camerele? sau "spiru haret" are nevoie de maruntis, de studenti multi, doctoranzi, si alte copy-paste-uri...
  • -1 (3 voturi)    
    iata (Duminică, 8 iulie 2012, 10:38)

    Mazeta [utilizator]

    Reforma lui Funeriu incepe sa dea rezultate.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce adinc gindesti (Duminică, 8 iulie 2012, 11:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De dottore nu ai nimic de spus?