​Ministrul german de externe, Guido Westerwelle: "Avem nevoie de mecanisme noi pentru a putea reactiona mai repede in comun in cazul in care o tara partenera din UE ignora grosolan litera legii sau spiritul comunitatii europene de valori"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:42 Actualitate | Esenţial

Guido Westerwelle
Foto: Reuters
Ministrul german de externe, Guido Westerwelle, a exprimat intr-o declaratie pentru Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (F.A.S.) temerea ca "valorile fundamentale ale Europei" ar putea suferi din cauza conflictului politic din Romania. Liberalul german a spus ca "principiile fundamentale ale democratiei, statului de drept si ale separarii constitutionale a puterilor in stat" nu pot fi puse in discutie. Westerwelle a asigurat ca Guvernul Germaniei "nu va ignora evolutiile din Romania".

Seful diplomatiei germane a cerut si introducerea unor instrumente noi de control in UE pentru a sanctiona mai eficient pe viitor incalcarea valorilor europene. "Avem nevoie de mecanisme noi pentru a putea reactiona mai repede in comun in cazul in care o tara partenera din UE ignora grosolan litera legii sau spiritul comunitatii europene de valori". Ministrul federal de externe a adaugat ca "mecanismele existente sunt, in mod evident, prea greoaie". Conform unor surse diplomatice germane citate de ziarul citat, Berlinul ar fi de parere ca posibilitatea impunerii de sanctiuni politice prin Consiliul European sau Parlamentul European ar fi lipsita de relevanta practica pentru ca barierele legale sunt mult prea mari.

Westerwelle a pus sub semnul intrebarii si continuarea integrarii europene a Romaniei. "Incalcari serioase ale legii sau spiritului comunitatii de valori europene ridica semne de intrebare in chestiunea capacitatii Romaniei de a face ultimii pasi ai procesului de integrare europeana", a declarat ministrul. F.A.S. aminteste ca Romania nu a fost primita in spatiul Schengen.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

18013 vizualizari

  • +97 (109 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:47)

    demaGOGU [utilizator]

    ...bye-bye Schengen in mandatul\ele lolek si bolek!
    • +91 (99 voturi)    
      Sper ca romanii au multe poze din Europa, (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:21)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca cine stie daca o s-o mai vada? Eu ma intreb cand naiba curatzam Romania si Moldova de comunisti?
      • +58 (62 voturi)    
        sa ne amintim de Moise (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:41)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        care i-a tinut 40 de ani in desert ca sa dispara o generatie; la noi s-a nascut un Ponta si pamantul fagaduintei e departe
        • -42 (80 voturi)    
          democratia lui Basescu = forme fara fond (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:19)

          xjack [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Hai sa introducem in joc o Curte Constitutionala care se face ca arbitreaza puterile statului, in timp ce voteaza legi prin care mentine salariile nesimtite ale membrilor sai si ia niste decizii absolut stupide in rest. Hai sa ne facem ca punem justitia pe roate, o justitie care aresteaza un individ, ii da drumul, aresteaza pe altul, ii da si lui drumul si se umple de ridicol. Vezi Becali, Diaconescu etc. Asta in timp ce are grija sa nu aresteze pe nimeni *important* de la putere (gen Udrea, Videanu, Berceanu etc). Hai sa luam si niste masuri economice care ii vor face pe patroni sa isi doreasca sa se dea cu capul de pereti. Hai sa ne laudam ca Romania nu va fi afectata de criza, apoi cand criza o afecteaza sa taxam amaratii, bugetarii si pensionarii, si sa ii jignim spunandu-le ca sunt niste putori si nu muncesc suficient. Iar ca sa putem controla oamenii cum trebuie, sa incepem o activitate de ascultare a telefoanelor de o asemenea amploare ca l-ar face pana si pe Nixon sa roseasca. Asta a fost democratia lui Basescu din ultimii ani. Nu am absolut nici-o problema cu faptul ca USL o calca in picioare.
          • +58 (86 voturi)    
            esti incompetent sa traiesti (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:35)

            Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            nu ii apara nimeni pe udrea si compania si mizeriile din pdl

            dar daca tu individule consideri ca ceea ce face usl cu romania acum este bine, iti doresc din suflet ca tu si cei apropiati tie sa aveti credite la banca in euro, ca sa simti cu adevarat ceea ce a facut basescu in atatia ani si ceea ce a facut usl-ul in 5 zile

            si 2. banuiesc ca nu ai diploma de facultate sau masterat sau doctorat. pe tine nu are cum sa te deranjeze ca imaginea celor care invata si muncesc ca sa isi cladeasca un viitor si le este batjocorita munca de cei ca ponta si ca tine.
            • -26 (60 voturi)    
              Domn Doctor (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:16)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              1. Hai sa va vad ca cereti ca Udrea&co sa intre la puscarie dupa care va reevaluam. Ca parca asa era termenul.
              2.O vorba veche spune ca banuiala e arma prostului. Apropo, tu ai? Si o ai pe bune? Ca tot e la moda acum.
              • +37 (43 voturi)    
                Ma, (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:07)

                Jar [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                in puscarie nu se intra ca vrei tu sau eu.In puscarie se intra pe baza de probe admise de o instanta de judecata si nu pe banuieli-arma voastra.
                Doamne ,si sunt multi si cu drept de vot!
                • +31 (37 voturi)    
                  nu-l baga in seama pe postac (Duminică, 8 iulie 2012, 0:35)

                  Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Jar

                  sta si da minus-uri la comenturile care nu sunt pe plac sefilor sai din PSD

                  e un om de cea mai joasa speta
                  isi vinde libertatea pt 30 de arginti
                  • +3 (7 voturi)    
                    nici macar nu se spanzura (Duminică, 8 iulie 2012, 3:32)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

                    dupa... e mai jos si decat Iuda
                  • -11 (15 voturi)    
                    Pina una-alta (Duminică, 8 iulie 2012, 8:52)

                    miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

                    n-ai raspuns la ce am comentat. N-ai argumente? Asta spune totul
                    • +3 (3 voturi)    
                      La parchet ori ai *argumente* ori n-ai :))))) (Duminică, 8 iulie 2012, 11:52)

                      belisarivs [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                      ai *argumente* impotriva lui Udrea ?

                      du-te TU la parchet cu ele
                      (nu acuzatul tb. sa se justifice ca nu-i vinovat; cel care-acuza are datoria sa-si probeze acuzatiile - si nu la televizor - ci la parchet unde acuzatiile sunt verificate pt. minciuni si adevar)

                      nu te duci la parchet - atunci unde-s *argumentele* ? :))))
                  • 0 (4 voturi)    
                    vioiul de prost gust (Duminică, 8 iulie 2012, 11:58)

                    tepes [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

                    Se vede treaba Dotore ca le sti pe toate, poate esti vreun mafalda,dai sentinte si verdicte,jignesti in stinga si-n dreapta,scuipi otravitor ca un Iago fara sa-te gindesti la urmari ,chiar asa?dar spune-ne cine esti tu cu adevarat, sa ne lamurim,,ca asa din spatele unor taste este usor sa jignesti fara argumente-si-sa-nu dai socoteala nimanui.
              • +5 (19 voturi)    
                prostia e a ta coane... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:26)

                Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                cine draq a cerut ce zici tu acolo domnu' spanish guy?

                frate aberezi
              • +20 (22 voturi)    
                Daca justitia (Duminică, 8 iulie 2012, 1:41)

                AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

                nu le-a facut dosare penale, tu doar poti sa banuiesti ca Udrea&co sunt vinovati. Q.E.D. Comunisti de doi bani !
                • -10 (10 voturi)    
                  da? (Duminică, 8 iulie 2012, 2:46)

                  srpc [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

                  pai afla de la mine, banditule, ca aia care crezi tu nu sunt comunisti, dar noi suntem, si vom umple lagarele cu voi, averile voastre furate vor fi confiscate si veti plati pana la a saptea spita, cu durere si sudoare, crimele comise impotriva statului roman! ne vedem curand, banditi tradatori.
                  • +3 (3 voturi)    
                    Asa ! (Duminică, 8 iulie 2012, 12:33)

                    AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                    Infiereaza cu manie proletara ! Daca s-ar fi dat legea lustratiei si punctul 8 de la Timisoara ar fi fost aplicat, aveam la ora asta o tara normala si nu ar mai fi existat tentatia intoarcerii la comunism, cum se incearca in zilele astea. Stiai ca Academia Romana a decretat ca "comunist prost" este pleonasm ? Comunistule !
            • -13 (43 voturi)    
              vorbesti prostii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:24)

              xjack [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              De cate ori i-a luat apararea Basescu lui Udrea? Am pierdut si numarul. Ma uimeste memoria scurta si refuzul realitatii la unii oameni. Referitor la mine, eu NU iau credite. Fie am bani, fie n-am. As simple as that. Am si facultate si master in economie, ca sa vezi ce presupuneri aiurea faci. Si la ce fel de oameni care invata si muncesc te referi? Dupa Basescu si MRU in Romania se leneveste si oamenii nu muncesc suficient. Iar daca astfel de oameni onesti exista, cum anume ii batjocoreste Ponta mai mult decat a facut-o Basescu? Mai mult decat a facut-o PDL? Anastase a facut niste greseli in Parlament care atarna de zeci de ori mai greu decat plagiatul lui Ponta. Ponta e superficial, nu a respectat niste cerinte de realizare a unei lucrari si marcare a citatelor, si e tratat parca ar fi criminal in serie, cand PDL a facut zeci de greseli mult mai mari in toata perioada de guvernare. Voi realizati cat de iprocriti sunteti?
              • +32 (34 voturi)    
                Facultate si Master (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:27)

                slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui xjack

                Le-ai facut cum a facut si Ponta doctoratul. Si "masterul". Spui.. "ponta nu a respectat niste cerinte....." Stii ce face un talhar care-ti sparge casa si-ti fura agoniseala de o viata? Nu respecta niste cerinte. Exact ca Ponta. Ponta a furat. "As simple as that..." ca sa te citez. Ponta si-a insusit munca altuia, munca originala zero, dar titlul i-a fost conferit.. de catre Nastase printre altii. Doctoratul presupune munca asidua de vreo cativa ani. Munca. Nu furt. rezultatele muncii, apoi le publici cu mandrie in Teza de Doctorat. Sunt putine conditii: munca sa fie originala (adica a ta nu a altuia). Ma opresc aici, ca oricum nu intelegi.
                • -9 (11 voturi)    
                  faci niste confuzii (Duminică, 8 iulie 2012, 3:11)

                  floralex [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

                  Furtul intelectual nu e acelasi lucru cu furtul de proprietate fizica. In plus, in cazul lui Ponta nu a fost vorba de furt propriu-zis pentru ca a lipsit intentia. Ti-l imaginezi pe Ponta ranjind diabolic in timp ce copiaza pasaje intregi si spera ca nu o sa se prinda nimeni? Pur si simplu nu i-a pasat, si-a facut lucrarea superficial si nu a marcat citatele cum trebuie. Cam asta se intampla cu multi studenti, pe care mai degraba poti sa ii acuzi de lene si indiferenta decat de furt.
                  • +9 (11 voturi)    
                    MASTERAT ARE PONTA??? (Duminică, 8 iulie 2012, 10:17)

                    hiwelcomeinmyworld1320415200172 [utilizator] i-a raspuns lui floralex

                    Masteratul de la Catania nu are. Deci n-are dreptul de a apica pentru doctorat. Cine i-a aprobat dosarul a inchis ochii la diploma stiind ca nimeni nu verifica dosarul pontosului - pupila lui nastase. Toata cariera pontosului este cladita pe frauda!!!
                  • +7 (7 voturi)    
                    studentii fura (Duminică, 8 iulie 2012, 10:29)

                    marioara1 [anonim] i-a raspuns lui floralex

                    Furtul intelectual este la fel de grav ca oricare furt fie ca vorbim de un ou, un bou sau o tara. Lipsa intentiei este discutabila atunci cand, pe baza patalamalei de masterat/ doctorat, beneficiezi de titluri universitare nemeritate si foloase banesti necuvenite. Ca sa nu mai spunem ca Ponta e co-autor la o alta carte plagiata care o poti cumpara la toneta.A spune: eu fur pentru ca toti studentii fura, sau sunt corupt pentru ca toti politicienii sunt la fel ; nu te absolva de vina si nici nu-ti sterge fapta!
                    • -1 (1 vot)    
                      uite cat de grav e furtul intelectual (Duminică, 8 iulie 2012, 14:05)

                      tjax [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

                      Daca furi de la un singur autor se numeste plagiat; daca furi de la mai multi se numeste documentare sau cercetare (Wilson Mizner). Un artist bun copiaza, un artist mare fura (Picasso). Arta e fie plagiat, fie revolutie (Gauguin). Originalitatea e un plagiat care a scapat nedetectat (William Ralph Inge).
                      • +1 (1 vot)    
                        sau furtul este o arta(ponta) (Duminică, 8 iulie 2012, 21:26)

                        marioara1 [anonim] i-a raspuns lui tjax

                        Incearca si aici vezi poate nimeresti metafora care se muleaza mai bine:
                        http://ro.wikipedia.org/wiki/Furt
              • +6 (6 voturi)    
                Clar ca nu ai (Duminică, 8 iulie 2012, 2:28)

                AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui xjack

                bani la ora asta, de-aia esti postac usl ! Esti un profesionist, dar nu te angajeaza nimeni. Ai dracu' basistii astia care-ti baga bete in roate ! Crezi ca te urmaresc si-ti faca viata un iad? Vezi musculite roz bombon? Iti spun ca nu e Basescu de vina. Contacteaza-l pe vadim si-ti va spune ce si cum .
              • +14 (14 voturi)    
                Prostia sau Incompetenta nu este o scuza (Duminică, 8 iulie 2012, 8:40)

                hepcallvasile1278490666411 [utilizator] i-a raspuns lui xjack

                Nici Iliescu nu a indraznit sa faca ce face USL-ul acum .Concentrarea intregii puteri in mana unui CLAN prin metode de sorginte MAFIOTA este mai nociva decat toate gainariile pe care le fac cersetorii ,prostituatele si hotii de buzunare cu cetatenie romana ,prin europa .Daca in cazul ultimilor este afectata doar "imaginea " tarii , in cazul acestui guvern care manipuleaza legea in interes privat , sustinut ( neconditionat ?) de "Uniunea Salvati Lichelele"este atacata fundatia constructie democratice din Romania cu efecte negative grave asupra prezentului si viitorului tuturor cetatenilor statului.
            • -19 (41 voturi)    
              euro urca si coboara (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:39)

              endymion1 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              Euro urca la orice fel de criza. Si ce ar trebui sa facem, sa stam sa inghitim tot ce ne baga pe gat conducatorii iubiti fara sa protestam? Basescu trebuie sa plece, asta e. Inainte sa ne fie bine o sa ne fie rau. Trece referendumul, urmeaza alegeri prezidentiale, apoi se stabilizeaza situatia si o sa scada si euro. Asta daca nu se mai intampla ceva in Grecia. Sau Spania. Sau Italia. Sau Irlanda. Sau Cipru. Oricand se intampla ceva undeva. Daca stai in banca ta de frica sa nu afectezi bursele si sa nu sperii investitorii, nu o sa fii decat o oaie care isi merita soarta.
              • +9 (9 voturi)    
                pai... (Duminică, 8 iulie 2012, 3:07)

                Reshape [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

                Pai uita-te la monedele statelor din jur: la zlot, la forint, la leva... si alea au scazut? Ca e criza, nu?, si euro urca la orice fel de criza.
                Da, daca stai in banca ta esti o oaie numai buna de taiat care isi merita soarta. Dar si invers e adevarat, daca esti deja o oaie, stai in banca ta altfel te taie stapinul si iar iti meriti soarta. Acu', pe bune, tu crezi ca Romania e vreun pui de dragon sau o oaie?
              • +5 (7 voturi)    
                tocmai se intampla ceva... (Duminică, 8 iulie 2012, 8:32)

                Engel [utilizator] i-a raspuns lui endymion1

                ... aproape de tine, chiar langa tine, in Romania! Si tu nu iti dai seama, pentru ca te uiti la Grecia. Sau Spania. Sau Italia. Sau Irlanda. Sau Cipru. Sau la TV?
            • -10 (12 voturi)    
              hai, lasa-ne cu prostiile (Duminică, 8 iulie 2012, 0:41)

              sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

              Nene, inceteaza sa mai postezi ce-ti dicteaza comunicatele pedele, ce naiba, crezi ca nu putem lua seriile cursului BNR din mandatul Boc-Basescu? Cind sarea cursul capra inainte de 1 octombrie (calcul accize) ce faceai? Dadeai cu masteratul de pamint?
          • +31 (35 voturi)    
            Aici e vorba de lege (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:39)

            JanValjan [anonim] i-a raspuns lui xjack

            Da nu vreau sa-mi pierd timpul prea mult cu tine... Dupa logica ta esti de acord ca unu' sa treaca de vreo 3 ori cu masina peste tine si sa nu i se intample nimic?
            • -9 (11 voturi)    
              Probabil ca ai fost plecat (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:13)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui JanValjan

              a luat 6 cu executare.
          • -12 (14 voturi)    
            Oho... (Duminică, 8 iulie 2012, 1:26)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            ...si de ar fi numai astea. As mai adauga.

            Hai sa votam de cate ori e nevoie in Parlament pana punem pe cine vrem noi Avocatul Poporului care apoi confunda poporul cu PDL si cand este schimbat sa strigam din gura de sarpe "atac la democratie, la separatia puterilor in stat, la Constitutie".

            Hai sa modificam legea referendumului sa fie nevoie de votul a jumatate din populatia SUA pentru demiterea presedintelui si cand se revine la prevederea initiala sa tipam din gura de sarpe "atac la democratie, la separatia puterilor in stat, la Constitutie".

            Hai sa punem noi, un partid cu 30% la alegerile din 2008 si cam 15% la suta in sondaje acum amandoi sefii de camera la Parlament desi seful de la senat trebuia sa ramana al PSD-ului pana la noile alegeri si apoi cand sunt schimbati sa strigam "atac la democratie, la separatia puterilor in stat, la Constitutie".

            Si in general pentru ca suntem o minoritate nesimtita si tupeista, atunci cand majoritatea vrea sa faca ceva sa denigram Romania in exterior mintind ca se intentioneaza arestarea unor judecatori si punand sinecuristii si "bursierii" ICR sa minta prin presa straina.

            AJUNGE!
            • +1 (1 vot)    
              Tu vrei (Duminică, 8 iulie 2012, 15:42)

              dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              un avocat al poporului care să stea în banca lui, să se joace cu lopățelele în nisip, iar voi să faceți tot ce vă trece prin cap în restul curții, inclusiv Constituționale!
              Numai ceașca mai făcea asa ceva, iar la el acest lucru s-a numit dictatură!
              • 0 (0 voturi)    
                Da sigur ... (Duminică, 8 iulie 2012, 18:29)

                Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                ... d'aia au sarit toti "culturistii" (de fapt poeti de casa ai lui Basescu) de fund in sus cand a fost mutat ICR-ul sub Parlament. Nu cumva sa se afle ca diversi "ziaristi independenti" platiti din banii ICR-ului ii confunda pe Caragiale si Eminescu cu "vai cat de rai e USL-ul".
            • 0 (0 voturi)    
              ai idei puţine (Duminică, 8 iulie 2012, 15:50)

              dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              şi fixe - se pare că ai obținut Bacalaureatul acum, după 1989 şi erai prea mic când am auzit acest lucru în 1990: că ziariştii plătiţi denigrează România în străinătate!
              Uiţi însă că sunt oameni care cunosc situaţia din 1990 - când minerii au venit să planteze flori, iar sângele de pe pereţii Universităţii era sos de roşii, sărit din borcanul unui miner flămând (Petre Roman dixit)
              • 0 (0 voturi)    
                Tati... (Duminică, 8 iulie 2012, 18:27)

                Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui dan63

                ... daca ai probleme cu traume din trecut mergi te rog frumos la psihiatru.
                Daca visezi numai mineri si panselute noaptea exista hipnoza, medicatie si alte mijloace specifice pentru rezolvarea problemelor. Legatura dintre mineriade si faptul ca intr-o luna scapam de o rusine nationala este fix aceea dintre o baba si o mitraliera.
          • +3 (3 voturi)    
            revolutionarii (Duminică, 8 iulie 2012, 6:57)

            arminius1 [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            Hai sa ne inchipuim,ca revolutionarii sunt doar niste patrioti,care patrioti fiind si-au facut datoria fata de tara.Hai sa ne inchipuim ca plagiatul intr-adevar se pedepseste.Sau sa ne inchipuim ca USl-ul ar fi avut un plan de redresare si l-a pus in practica.Hai sa ne inchipuim ca Nastase si-ar fi luat pedeapsa meritata,nu 2 ani ori cat a primit(primit pt ca este cadou).Sau sa ne inchipuim ca nu exista un limbaj politic de opozitie si unul de guvernare.
            Ori toate astea si pe langa multe altele, sa ne inchipuim ca punem mana sa muncim,iar constiinta ne-ar produce o durere insuportabila de cate ori am incerca doar sa trecem pe rosul semaforului.Si cate lucruri minunate nu s-ar mai intampla daca......ne-am inchipui ca macar un ochi l-am deschide....Nici nu vreau sa-mi inchipui greutatea argumentului.Dar hai totusi sa fiu in concordanta cu tine si sa mi-l inchipui.Si atunci.....Minune!!!Nu existi!!!Si te caut!Pana la urma esti creatorul reactiei mele.Si ca sa vezi...Tocmai imi inchipuiam ca....
          • +7 (7 voturi)    
            . (Duminică, 8 iulie 2012, 7:37)

            gb [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            bai fratilor de ce nu-i dati in judecata pe Udrea, Videanu sau Berceanu? Ce va opreste? Dupa cum vedeti ministrul Marga si Ponta au fost dati judecata de 65 de pesroane pentru ce au facut la Bruxelles. Daca au fost atat de manjiti si aveti dovezi arestatii. Daca nu, nu mai bateti campii. In ce priveste ascultarea telefoanelor se tem doar ce-i care se stiu cu musca pe caciula. Eu personal nu am nici un stres ca mi se asculta telefonul. Si sa fim seriosi nu cred ca sta cineva sa asculte ce vorbesc toate pipitele la telefon
          • +6 (6 voturi)    
            se pare ca (Duminică, 8 iulie 2012, 8:03)

            cilina [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            te temi de ascultarea telefoanelor....inseamna ca ai de ce!
            se pare ca te temi de separarea puterilor in stat...inseamna ca ai nevoie de interventia executivului si legislativului in justitie!!!!!!!
            va temeti toti . de opt ani , de un singur om! cum este posibil? este posibil pentru ca sunteti niste inpotenti..politic vorbint! toti impotentii ii urasc pe potenti!
            sper sa va bucurati de toate reactiile pe care le-ati starnit in UE!
            Si mai sper ca Base sa "moara" cu repetentul si cu plagiatorul de gat! pentru ca sun t sigura ca voi toti plagiatorii, hotii, lenesii si repetentii din tara asta il vati demite la referendum!
          • +1 (1 vot)    
            Ai doar o mare problema cu logica. (Duminică, 8 iulie 2012, 11:55)

            valjean [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            De asta exista alegeri intru-un sistem democratic pentru a fi sanctionati cu schimbarea persoanele alese.De ce trebuiau sa de -a o lovitura de stat USL -istii (comunisti 100% sau mafia rosie?) cind mai erau doar 3 luni pina la alegeri ?
          • 0 (0 voturi)    
            nu ai probleme cu anarhia (Duminică, 8 iulie 2012, 12:01)

            GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            Zici ca nu ai probleme cu anarhia pretene, e treaba ta , dar unii dintre noi nu vrem sa ne crestem copii cu anarhisti la conducerea tarii.
          • 0 (0 voturi)    
            o fi! (Duminică, 8 iulie 2012, 13:52)

            foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui xjack

            ce crezi tu sau eu e important. Ce crede cel care ar vrea sa vina cu bani in RO e cel mai important! cel la care multi romani se duc sa munceasca iar e important ce gandeste! cand vrei bani pt. ceva de la UE, iar conteaza ce cred ei! Daca te-au prins cu minciuna, de ce sa te creada ca vei fi cuminte de maine? Cand negociezi o crestere a deficitului (si destupi si sampania urland a victorie) si nu te tii nici de aia, vei mai primi bani? NB. deficit la CINCI LUNI este de 1,2% adica 50% din deficitul MARIT negociat deUSL. Am sarit din tinta si tine cont ca in luna mai NU s-a platit nimic din cei 8% si nimic din sumele de la pensii.
        • -17 (17 voturi)    
          Crin lipovean? Si ce importana are? (Duminică, 8 iulie 2012, 0:56)

          Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Observ ca au inceput sa apara afirmatii ca Crin e lipovean.
          Ce vor sa spuna? Ca nu ar fi un bun roman? Ba am vazut ca si Terente, cel mai mare bandit care a trait in Romania, a fost tot lipovean.
          Lipovenii, e adevarat, sunt rusi sectanti care, pentru a-si putea respecta credinta lor sectara, au venit in Delta Dunarii in vremea tarismului. Dar asta nu inseamna ca Crin ar fi acum un agent al Moscovei, cum lasa sa se inteleaga cei care pun accentul pe faptul ca Crin e lipovean. Eu cred ca Crin e la fel de bun roman ca si Ponta, desi sunt altii care se intreaba ce nume mai e si asta: Ponta. Va spun eu: e un nume pur romanesc!
          • +5 (5 voturi)    
            sigur (Duminică, 8 iulie 2012, 9:41)

            romanique [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            prietene, dar nu despre asta e vb neaparat! ci, spre ex, despre casatoria din <dragoste> cu o dna trecuta si de a 2-a tinerete, contra cost de la conu'patriciu...gurile rele zic ceva despre vreo 1 mil de e. pai cam ce statura morala are un asemenea jeg? sau de faptul ca si-a neglijat sotia bolnava grav, care in final, scirbita de tot si de sugerinta si-a curmat viata.
          • 0 (2 voturi)    
            am uitat... (Duminică, 8 iulie 2012, 9:43)

            romanique [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

            nu prea stii cine l-a finantat pe terente, nu? la scoala mai baieti, ca daca faceti toti masterate si doctorate si repetati anul de 10 ori, ca mentorii vostri, e clar ce v eti produce
      • +24 (28 voturi)    
        E nasoala treaba (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:06)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        Baieti, e groasa rau, Ponta si cu Crin ne-au tras-o rau de tot. Cititi mai jos:
        http://www.adevarul.ro/international/Consiliul_Europei-Comisia_de_la_Venetia-Traian_Basescu-suspendare_0_732526868.html
        • +19 (19 voturi)    
          Nu-i chiar asa de grav! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:13)

          madame [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Tot ce stiu eu, este ca din povestea asta, cei doi titirezi, or sa iasa foarte sifonati, iar Antonescu s-ar putea sa faca piruiete mult mai repezi catre disparitia lui din politica. Nu ca ar fi dorinta lui suprema, sau ca s-ar tine de cuvant la cele declarate! :)
          • +20 (20 voturi)    
            Este grav (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:40)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui madame

            E grav doar ca s-a ajuns sa se discute despre asa ceva. E grav ca parlamentul s-a constituit in grup organizat si ca nu mai respecta nici o regula.
      • +6 (6 voturi)    
        voturile ar trebui ponderate ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:00)

        tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        voturile ar trebui ponderate ...
        functie de exportul facut de acea zona !
        macar atata... desi nu e destul nici asta.

        asa de adanc merge problema.
    • +35 (37 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:01)

      non-stop [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      un dezastru previzibil, de care o sa se bucure adeptii unei "romanii inchise"!
      • +23 (23 voturi)    
        Inconstienti (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:42)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui non-stop

        Ce naiba facea SRIu cand Ponta si cu Criz desenau pe servetele lovitura de stat la grivco?
        • +17 (17 voturi)    
          "Puneau umarul" (Duminică, 8 iulie 2012, 0:43)

          Nanavd [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Evident, "puneau umarul", este epoca unor cumetrii vinovate, iar nasul lui Ponta, ia ghici! cine-mi este?
          Raspuns pentru 100 puncte: nasul de cununie si/sau botez al lui Ctrl+V Ponta.
          Ei, acu', pe cine crezi ca ajuta babacu' cu serviciile respective?
          Ce ma distreaza: USLasii au inceput ca si Ceasca teoria cu "agenturili" care-i saboteaza la extern. Unul doarme, altul plagiaza deci un singur neuron care trebuie sa munceasca din greu pentru a le satisface pe ambele. Si iaca, asa ne batem joc de munca de 20 de ani, de aderare, de tot, tot, dar important e sa traiasca si nasu' ca a cinstit masa. Muzicaaaa, aplauzeee, fanfareee....
          • +3 (3 voturi)    
            Cacofonie (Duminică, 8 iulie 2012, 4:37)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Nanavd

            Ideea e ca nu s-au implicat acolo unde trebuie s-au facut ca nu vad prostiile lu Finu daca nu i-a ajutat direct si am ajuns ca rade toata Europa de noi, ba mai mult nici nu mai intelege ce se intampla in tara si e posibil sa ne trezim cu un sut undeva. SRIu nu mai e in subordinea nimanui? Nu mai da socoteala nimanui? Nu au si ei niscai colaborari cu omologii lor din Europa sa-i mai tina cineva sub ochi? CIA-ul si-a luat mana de pe ei?Ce au facut ei submineaza interesele NATO in tot estul Europei. Au atentat la siguranta colectiva. Sunt nebuni sadea.Mai ales cand Iliescu se lupta pe frontul de est la Baku sa le duca si lor lumina capitalismului de cumetrie ei au privatizat Monitoru oficial.
          • +3 (3 voturi)    
            da (Duminică, 8 iulie 2012, 9:31)

            romanique [utilizator] i-a raspuns lui Nanavd

            ai dreptate, din cite stiu nasul de cununie e maior de la sri. si nunta la restaurantul rin a facut-o robert negoita, proxenetul.
        • +3 (3 voturi)    
          Sa traiesti finule! (Duminică, 8 iulie 2012, 8:08)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          Ii zicea Maior lu' finu Ponta.
          Oricum Maior e o rezerva de cadre, un baiat mai destept care sa-l inlocuiasca pe Dottore, dar asta dupa ce Romania e bine bagata in sant..
    • +22 (24 voturi)    
      ... C+P sau CV (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:38)

      arecibo38 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... stiti ce e interesant ?... sunt combinatii incredibile care pot fi realizate cu initialele numelor lor din care doua sunt extrem de vizibile :

      CV ... Curriculum Vitae
      CP ...Copy Paste

      Facem un concurs sa vedem ce iasa din restul combinatilor ?
    • +9 (11 voturi)    
      Bloguri (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:16)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      http://www.tvrinfo.ro/suspendarea-presedintelui-traian-basescu-dezbatuta-pe-bloguri--facebook-si-twitter_18531.html
    • +20 (20 voturi)    
      Poate... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:15)

      puric de otel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...chiar asta si-au dorit.Schengen inseamna un control strict al frontierelor si aceasta era o piedica foarte serioasa in derularea "afacerilor" lor de contrabanda cu orice.
    • +9 (9 voturi)    
      APEL (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:15)

      Sorin111957 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      CITEZ: http://www.mondialisation.ca/index.php?context=va&aid=31789
      "Ponta est aussi actuellement accusé d’allégations de plagiat et de corruption. ...Maintenant, il est accusé, entre autres, d’avoir plagié la moitié de sa thèse de doctorat en droit, à partir de passages d’autres publications scientifiques".
      "De vastes structures de corruption de type mafieux se sont développées en Roumanie sous les yeux des commissaires et des représentants du Fonds monétaire international (FMI)"
      CITEZ:

      SEMNATI "Apelul pentru sesizarea M. Public pt. cercetarea guvernului Ponta"!
      http://www.petitieonline.com/apel_pentru_sesizarea_procuraturii

      SEMNATI "APELUL PENTRU INDEXAREA VENITURILOR POPULATIEI (SALARII, PENSII, ALOCATII DE STAT PENTRU COPII, INDEMNIZAŢIE PENTRU CREŞTERE COPIL) SI PENTRU CRESTEREA SALARIULUI MINIM PE ECONOMIE!"
      http://www.petitieonline.com/apel_pentru_indexarea_veniturilor_populatiei_salarii_pensii_al
  • +46 (54 voturi)    
    poate din noroiul asta (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:48)

    t_roxx [utilizator]

    o sa iasa o chestie foarte buna, tari mai integrate si reguli (nu doar valori) europene care sa beneficieze de sanctiuni dure in caz de incalcare!
  • +58 (64 voturi)    
    gata s-a terminat (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:58)

    serenna [utilizator]

    HUSTON AVEM O PROBLEMA
    Gata baieti s-a terminat cu jucareaua.Europa nu se impiedica de un ciot ca Romania ,deja au un precedent cu Grecia , nu le mai trebuie o alta problema ,,,,,, va fi retezata di fasa orice abatere de la valorile democratice.
  • -62 (72 voturi)    
    de ce se tot teme germania??? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 17:58)

    busola [utilizator]

    se gandesc oare ca prin referendum o sa fim mai mult francezi decat germani, ca pierde asadar influenta in CE?... nu democratia ii doare pe ei, ci controlul!
    • +37 (41 voturi)    
      est (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:50)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui busola

      esti o busola care arata doar estul, tot timpul.
      • +18 (22 voturi)    
        Si mai rau (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:32)

        Centurion [utilizator] i-a raspuns lui romanique

        I-a picat acul de tot.
        • +10 (10 voturi)    
          nup (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:30)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

          ca atunci ai stii ca este stricata si nu te-ai mai uita la ea

          dar tu crezi ca merge si ea te duce numai la comunism si dictatura....
    • +50 (54 voturi)    
      Germania (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:20)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui busola

      ca cea mai puternica economica europeana, si cea mai puternica tara cotizanta in UE (nu are rost sa iti explic eu acum tie cite % din salariu se duc la stat, ca tot nu intelegi) - DA de vocea Germaniei sa va fie frica. Nu este vorba de control, este vorba de democratie, ceea ce Romania nu a inteles in ultimii 22 ani si se pare ca nu va intelege niciodata. Democratia nu inseamna frigiderul plin si excursii in afara tarii, democratia si UE inseamna tratatul de la Maastricht si Lissabona, pe care tarile membre trebuie sa il respecte. Te ajuta google sau wikipedia sa citesti tratatele mentionate mai sus.
      • -18 (20 voturi)    
        alba_neagra (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:10)

        Neculai_ [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Te vad cam activ in ultima vreme si ma intreb oare esti cu adevarat cel ce te semnezi. Daca da atunci ori esti foarte slab pregatit ori dezinformezi intentionat. Ministrul de externe al Germaniei apara interesele Germaniei oriunde in lume. Daca Interesele lor nu erau influentate negativ nu auzei niciun comentariu din partea lui. Mai mult daca Germaniei ii convenea debarcarea marinarului Westerwelle declara ca ceea ce se intamla in Romanie este corect.Nemtii controleaza deja economic o mare parte din Europa si nu le convine ca ev. aranjamentele facute cu Hahaila Voda sa pice. In plus Romania mai devine inca o tara de partea Frantei ceea ce nu este vazut bine la Berlin.
        Dupa ce marinarul va disparea de pe firmament ai sa vezi ca dintr-o data Germania se va impreteni cu actuala putere indiferent care ar fi ea.

        Vorba romaneasca 'interesul poarta fesul' este universal valabila.
        • +22 (22 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:53)

          non-stop [utilizator] i-a raspuns lui Neculai_

          cand te-o intreba nevasta de ce nu va mai ajung banii de masa, sa-i vinzi tot textul asta, dar nu stiu de ce, cred ca nici nevasta-ta n-o sa-l creada.
        • +14 (14 voturi)    
          Ptr. Tov. Neculai (Duminică, 8 iulie 2012, 0:10)

          alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui Neculai_

          Tov. Neculai, gresit. Ceea ce iti pot spune este ca sint membru FDP in NRW de peste 8 ani de zile din convingere ptr platforma liberala germana. Curios este ca am dat ieri din pura curiozitate o cautare despre Romania in presa internationala. Pina si in presa sudamericana din Peru scrie despre nerespectarea constitutiei din Ro. Ma intreb daca toate aceste ziare independente care relateaza, pe toate continentele, sint toate platite - daca e asa TB are o campanie electorala de exceptie! Sau intervine aici ideea fixa romaneasca "nu ne vindem tara" - "toti ne vor resursele" -toti vor sa cistige sclavagindu-ne pe noi". Poate vor si niste gaze naturale, titei, aur, cupru, paduri etc.
          Ajuta mult in cultura generala europeana citirea tratatelor mentionate de mine mai sus, incl. tratatul de la Nice.
          Romania nu poate fii de partea Frantei decit pe hirtie. Franta este a doua tara europeana ca putere economica. Romania este..... prima din coada.
          Germania va avea ca tara UE bezele cu Romania sub actualul regim comunist - si asta numai pentru ca Ro este membru UE.
          In comparatie cu Ro - Germania (cel putin de vest) este o democratie de la Konrad Adenauer (tot o cautare google ajuta si aici) si una din membrele fondatoare ale UE (tot cautare si aici).
          Cu toata stima - o seara placuta va urez din democratie
      • -2 (2 voturi)    
        halal democrat mai sunteti! (Duminică, 8 iulie 2012, 2:52)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Inteleg ca dvs, faceti aici propaganda FDP, ca activist politic asumat al d-lui Westerwelle, care este ministrul de externe al patriei germane. OK, ubi bene, ibi patria, dar recunoasteti ca reprezentati interesele Germaniei prin asertiunile dvs.! Iar daca ati avea mai putina afectare si superioritate in glas poate ati recunoste si ca nu ati citit acele tratate din moment ce nu spuneti ce nu a respectat Romania in ultimile zile in Parlament care sa contravina acelor tratate! Inteleg ca ne dati lectii de democratie care ar insemna frigiderul gol si excursii in curtea blocului...
        • +5 (5 voturi)    
          @busola (Duminică, 8 iulie 2012, 10:33)

          alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Buna dimineata draga Busola.
          Nu, nu fac propaganda FDP - daca ati fii mai cosmopolit ati citi ca FDP-ul se afla in cadere libera din mai multe cauze... Dar o data hotarita ptr o platfoma nu fac partid-hopping din cauza coloanei vertebrale pe care o posed.
          Din superioritatea cu care ma invinovatiti si pentru ca Dvs. vreti sa va dea cineva mura in gura, va explic pe scurt in termeni liberi ceea ce inseamna UE - sper sa imi permiteti:
          UE (sau in termenii interesului german pe care il reprezint EU), este compusa din 3 "coloane" sau piloni:
          1. interese comune (politica agrara, politica sociala, politica sanatate, -> foarte important dupa cele intimplate in Japonia in martie 2011 -> politica atomica etc.
          2. politica externa si de securitate comuna (un punct extrem de important este aici democratia tarilor UE)
          3. justitia

          La punctul nr 2 adica democratia (ptr Dvs. - un cuvint din lb. greaca) - un element important este constitutia. Constitutia, in oricare stat de drept este definita ptr limitele guvernului si al conducatorilor aflati la putere dar si datoria si puterea guvernului.

          Neavind timp sa va dau chiar mura in gura, deoarece este duminica, v-as ruga ca exercitiu sa luati o coala de hirtie alba si sa scrieti Dvs. cu mina Dvs. ce schimbari au fost efectuate de noul guvern in ultimele... hai sa zicem 2 saptamini care ar putea fii - sintem indulgenti acum - o oarecare, minuscula incalcare a constitutiei. Poate intelegeti acum de ce tarile Europene sar "de cur in sus".
          Ptr cultura generala - constitutia Germaniei ca stat de drept, a fost dupa 1949 revizuita doar de 3 ori, ultima data in 1990 dupa renuirea Germaniei. Si de atunci s-au perindat toate partidele politice la guvernat. Nici un partid nu a schimbat nici cea mai mica litera in constitutie.
          intr-un stat democratic (pilonul 2 UE) nu se schimba constitutia prin ordonante de urgenta.
          Va doresc o zi minunata si sa fiti iubit!
          • 0 (0 voturi)    
            sunteti ,democrata' ca si Basescu (Duminică, 8 iulie 2012, 13:13)

            busola [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

            Draga alba_ca_zapada,
            Dezlipiti-va va rog un pic de grija dragilor dvs. pitici portocalii (in special de micul giocatore Basescu) si aduceti-va aminte care ar fi spiritul fundamental in virtutea caruia ar trebui sa functioneze bine un stat de drept: separarea puterii. Legislativa (Parlamentul), executiva (guvernul si Presedintele) si justitia. Eu il acuz pe Basescu de subminarea acestui echilibru prin aceea ca a fost si Presedinte si prim ministru (Boc era de cele mai multe ori de forma, nu lua deciziile majore doar le comunica odata luate) si ca in justitie si-a subordonat oamenii in parchete, DNA, ANI, DIICOT iar pe judecatori i-a speriat prin ascultarea convorbirilor telefonice (orice om poate fi facut de ras, daca nu acuzat in instanta de muuuulte lucruri daca ii asculti telefonul, inclusiv eu sau dvs.! este pur si simplu invadarea spatiul privat…). Cine trebuia sa fie check and balance al acestui echilibru sa-mi spuneti dvs. dar in nici un caz Avocatul Poporului pe care Basescu si l-a facut obedient…Imi spuneti ca pentru a fi sanctionat de aceste abuzuri, eu asa le numesc - abuzuri!- noul guvern instaurat democratic intai prin motiunea de cenzura a celui precedent apoi prin intrunirea unei noi majoritati parlamentare, nu ar fi respectat in totalitate procedurile stipulate pentru schimbarea presedintilor Camerelor, a Avocatului Poporului si in cele din urma a Presedintelui. Dar cine este indreptatit legal intr-un stat de drept sa judece daca acele proceduri au fost incalcate GRAV? Cancelariile occidentale?...Pai ele si-au exprimat doar ‘ingrijorarea’ si atat, nemultumite ca au fost luate pe nepregatite si trebuie sa negocieze noi contacte cu noua putere. Curtea Constitutionala? Democratic, se pare ca a avut aceasta posibilitate, iar in avizul pe care l-a dat mai mult s-a abtinut decat a constatat ca demiterea presedintelui este nefondata!
            Vorbele sunt fapte cand reprezinti tara dar Basescu n-a fost capabil sa o reprezinte pe de-a intregul...ci doar in parte.
            • 0 (0 voturi)    
              raspunsuri la noile intrebari (Duminică, 8 iulie 2012, 19:39)

              alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui busola

              of of of - alte intrebari. Presupun ca raspunsurile mele la intrabarile Dvs de azi de dimineata au fost destul de satisfacatoare.
              Tin sa precicez la inceput un lucru: nu sint nici portocalie, nici rosie, violeta, in picatele sau in dungi. Ce pot spune cu certitudine (dar nu are de aface cu discutia noastra, ca am inima alb-visinie :).
              Eu am o gindire destul de simpla: dintre doua rauri as prefera raul mai "mic" in defavoarea "raului mai mare".
              Cancelariile occidentale nu sint interesate daca TB, MRU, VP sau oricine altcineva este in fruntea tarii. Ptr cancelariile occidentale este importanta directia Romaniei. Si se pare ca directia este un fel de Haider in Austria acum citiva ani daca va amintiti sau Ungaria chiar de curind.
              Pilonul 3 din Charta UE - adica justitia - mai ales intr-o tara extrem de comunista (guvernul Nastase) avea mult de recapitulat, reevaluat, reorganizat. Dvs. credeti ca daca aceste lucruri nu erau refacute in sensul justitiar al UE Ro avea cea mai minuscula sansa de aderare la UE? Eu una zic ca NU.
              Metodele lasa (unele) de dorit, recunosc - de accea am si zis la inceput prefer raul mai mic.
              CC - un raspuns ambiguu, numai ca parere, ca deja nu mai aveau nici un drept. O CC ar trebui intr-un stat de drept sa fie ultima statie inainte de cerul albastru si penultima pina la Dzeu. In Ro este de citeva zile un fel de Urzica... Si ajungem din nou la incalcarea constitutiei, pilonul 2 Charta UE.
              Sper ca am raspuns cu brio intrebarilor Dvs., de aceea am si citeva intrebari directe la adresa Dvs.: il compatimiti pe Nastase ptr cei 2 ani de puscarie, sinteti de parere ca nu merita? Credeti ca trebuie gratiat incl. daune materiale ptr cele suferite? Ce ziceti de Bechtel? Si-o fii bagat "chiorul" banii in buzunar ptr renovarea casei din Neptun? Sau credeti ca taierile de salarii in situatia de austeritate sint bine pusi ptr nunta fiicei EBA?
              TB nu a fost diplomat, dar il prefer in locul unei cirpe rosii, MRU mai are din pacate drum lung.
              • 0 (0 voturi)    
                puneti intrebari dezonorante! (Duminică, 8 iulie 2012, 22:10)

                busola [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

                Asa ca ma abtin.
            • 0 (0 voturi)    
              BTW (Duminică, 8 iulie 2012, 19:47)

              alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui busola

              pfaaaaaai - m-am lasat invaluita de un neocomunist. V-am pus niste intrebari la care nu am primit raspuns: ce schimbari nedemocratice au fost efectuate de noul guvern VP in ultimele 2 saptamini.
              Credeti ca puteti da un raspuns, sau veniti din nou cu intrebari si acuzari la adresa mea? Doresc totusi o dezbatere cu intrebari si raspunsuri, ca altfe invatati prea mult despre democratie de la mine - si nu asta ar fii problema, dar nu puneti in practica - aici este baiul :)
              • 0 (0 voturi)    
                va compatimesc pe dvs. (Duminică, 8 iulie 2012, 23:39)

                busola [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

                Observ ca va purtati in continuare ca un agent de influenta si nicidecum ca o democrata, nemaivorbind despre neeleganta de a asimila pe un anti-basist convins cu un avocat al penalilor, coruptilor sau al PSD-ului. Spre deosebire de dvs. nu am fost niciodata membru al vreunui partid si nu am de gand sa devin vreodata. Cred ca Basescu reprezinta pentru bunastarea si pacea sociala din Romania un pericol mult mai mare decat alianta USL, cel putin deocamdata. Este opinia mea. Sper ca Basescu sa aiba parte de aceeasi echidistanta in justitie asa precum a avut-o Nastase! Sa fie condamnat prin chemarea a 900 de martori si pe baza a zeci de probe indirecte.Daca as fi avut competenta juridica m-as fi pronuntat si asupra deciziei instantelor in cazul Nastase dar nu am. Deci sunt obligat sa ma abtin si sa ma supun deciziilor judecatoresti. Cat despre MRU fost sef la securisti, ce naste din pisica soareci mananca, deci va doresc mariaj fericit! Faptul ca ati avut de suferit din partea comunistilor nu trebuie sa va intunece judecata incat sa va aruncati in bratele primului care condamna comunismul...
            • 0 (0 voturi)    
              saracii judecatori (Duminică, 8 iulie 2012, 19:59)

              alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui busola

              Busola draga, in ceea ce priveste judecatorii am o mare compatimire....
              FYI - Lawful interception este ca pilon 3 (si din nou justitia) o cheie importanta in combaterea criminalitatii :). Si uite cum ajungem din nou la tratatele de la Maastricht de care vorbeam ieri. Tot o dau si o sucesc si tot asta este explicatia.
              Ma rog, informatiile private nu trebuiau publicate, dar stii cum este la educatia copiilor, trebuie sa adopti masuri draconice citeodata ca sa inteleaga ca nu e de gluma :).
              in acest context, o seara buna, o saptamana minunata si imi doresc anul acesta campionatul sau macar Cupa in Giulesti!
              cu stima
              alba_ca_zapada
              • 0 (0 voturi)    
                stima se castiga 'impreuna' (Duminică, 8 iulie 2012, 23:54)

                busola [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

                ok, armistitiu, acum observ si acest mesaj care exprima altceva!...eu din pacate nu sunt copil dar si atunci cand sunt nu sufar sa stiu ca am un securist care ma santajeaza cu masurile lui draconice. Poate sa ajunga in Giulesti vreun titlu, Universitatea Craiova nu are mare sperante in sezonul asta dupa ce au preluat-o apoi desfintat-o mafiotii.
            • 0 (0 voturi)    
              separarea puterii? (Luni, 9 iulie 2012, 8:27)

              foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui busola

              stii macar ce e aia? sau instructorul tau de partid stie? daca parlamentul da o hotarare prin care sa ramana numai doua partide in RO, unde o ataci? si cum? daca prin OUG se interzice Hot-News, unde o ataci si cum? daca se interzice in judetul Vaslui votul celor ce nu sunt membri cu carnet ai USL unde ataci OUG?
              • 0 (0 voturi)    
                te oftici ca extirpam tumoarea basescu? (Luni, 9 iulie 2012, 13:37)

                busola [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

                Parlamentul nu interzice partide ci eventual propune un prag electoral peste care sa nu poata trece decat 2 partide. O ataci la Curtea Constitutionala prin sesizare. Prin ordonante nu se interzice Hotnews ci se anuleaza efectul altor ordonante date de pedelici cand guvernau tara ca haiducii in frunte cu giocatore traditore.
    • +37 (41 voturi)    
      atat poti tu intelege din tot ce se intampla?? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:31)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Atat de de-busolat esti, incat sa confunzi Franta cu urss!! este.. trist !!
      Nici nu cred ca este important pentru cineva care (nu)gandeste ca tine.. insa in caz ca, fericirea nebuna care te-a cuprins, (vazand cum institutii democratice ale statului de drept sunt atacate si supuse una cate una) iti provoaca o eventuala insomnie, te sfatuiesc sa meditezi putin la subiectul Germania, la poporul german, la societatea germana, si in special la autenticitatea democratiei germane ... dar cred ca pentru tine democratia inseamna cu siguranta altceva.. asa ca ..
    • +16 (20 voturi)    
      nu francezi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:42)

      _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Mai degraba bielorusi.
    • +19 (25 voturi)    
      ai pierdut busola , (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:44)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui busola

      amice ; acolo e vestul -francezi , germani - ... in nici-un caz est -ul dupa care oftezi !
    • +21 (27 voturi)    
      Dorogie druzia... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:53)

      Gargui [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Mai răsfiraţi, to'arăşi, mai răsfiraţi!
      Lucraţi şi sâmbăta?
    • +8 (10 voturi)    
      pentru ca ea semneaza cecurile... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:48)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui busola

      cu fondurile pe care noi le vrem!
    • +13 (15 voturi)    
      Cred ca cel mai mult se tem de tine! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:15)

      madame [utilizator] i-a raspuns lui busola

      Prostii sunt mult mai periculosi decat cei inteligenti. Atrag pericolul din prostie, nu din rea credinta!
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu de ce se tem! (Luni, 9 iulie 2012, 8:24)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui busola

      tu stii (de la instructorul tau de partid)!!! dar de la ei vin banii, asa ca nu-i scuip! fa-o tu, daca te despagubesc rusii!
  • +50 (60 voturi)    
    4 ani trec greu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:02)

    petreradu [utilizator]

    toata lumea i si da seama de aceste manevre obscure si murdare la care a apelat USL -ul, noi cei mici vom suferii cel mai mult. Cel mai bine sa ne prezentam la vot si sa sanctionam aceste abuzuri, avem nevoie de opozitie puternica, va fii foarte greu cu un guvern USL reprezentat in proportie de 70 %
    • -19 (27 voturi)    
      Tu siguri crapi de foame (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:23)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui petreradu

      ...bye-bye bani pentru postat cretinisme pe net
      • +16 (18 voturi)    
        tu deja (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:00)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        delirezi de foame, v-a taiat varanul salariile ca s-a vazut cu sacii in caruta. Dar ar fi mai bine sa delirezi la alta masa, asta pentru sanatatea forumului.
  • +53 (59 voturi)    
    cu alte cuvinte (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:03)

    freedomforall [utilizator]

    ...mai aveti putin si "raus" din Europa!
    Da lasa domne ca astea sunt goange d'ale lui Basescu,nemtii nu stiu ce e aia democratie si respectarea legii...cam asa ar suna replica useleilor.
    • +22 (24 voturi)    
      @freedomforall (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:55)

      alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui freedomforall

      nu prea "raus" - asta necesita mult mai mult. Romania, in urma tratatului de la Lissabona semnat are dreptul prin art. 50 sa se retraga de buna voie si nesilita de nimeni din UE. Si prin comportamentul partidului guvernant eu cam am impresia ca ei vor sa se expulzeze singuri din UE. Intrebarea e daca nu mai vin banii de la UE, ei de unde vor mai fura?
      • +24 (24 voturi)    
        Va anuntam oficial ca s-au terminat banutii (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:51)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Pe Ponta si Antonescu o sa-i alerge asistatii sociali pe strada.
      • +15 (15 voturi)    
        hmm... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:51)

        freedomforall [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        ..pai vor fura de la rusi...gazele...produse in urma consumului de fasole.Sper sa nu treaca nimanui nazdravania asta prin cap si sa doreasca sa iesim din EU,ca nu o sa am de ales decat sa-mi scot repede bagajelul deja facut si sa ma duc acolo unde cred ca imi este locul. In Europa (dar nu spre Urali)!
      • +18 (18 voturi)    
        De la buget (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:12)

        California [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        Din devalorizarea galopanta a leului, vor creste veniturile la buget. In concluzie vor fura de acolo de unde este cel mai simplu - buzunarul gaurit al romanilor platitori de taxe, inclusiv al romanilor care au votat si vor mai vota acolo unde le-a indicat cel mai iresponsabil ministru de finante, Negritoiu. Pentru el acest dezastru national care il reprezinta devalorizarea leului, este mana cereasca. Acest guvern este calaul Romaniei, se va vedea acest lucru extrem de repede, din nefericire. Miza lor cea mai mare este salvarea romanilor aflati in dificultate de catre mult denigratii romani din diaspora care trimit bani acasa, celor dragi. Trezeste-te romane, este deja ceasul 25!
      • +1 (9 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:56)

        non-stop [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

        pai nu ne dau ei afara, nici pe greci nu-i dau, dar daca iti taie finantarea, pleci singur.
  • +47 (53 voturi)    
    degeaba.. (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:04)

    marianmarian [utilizator]

    Degeaba reactioneaza, mai anemic sau mai vocal, institutiile de pe-afara sau reprezentantii lor. Daca suntem o tara de slugi lenese, nu ne reformeaza nici mama UE..
  • +75 (83 voturi)    
    ne-au adus inapoi in 1990 (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:09)

    camillus [utilizator]

    In numai doua luni, guvernul Ponta a reusit sa distruga credibilitatea firava a Romaniei ca stat de drept si democratie matura. Sigur ca Ponta da acum vina pe tradatorii de tara si agenturile straine. Dar numai el si ai lui sunt vinovati. Nu Monica Macovei, nu Basescu, nimeni altcineva nu e vinovat de urmatoarele fapte:

    - incalcarea sfidatoare a deciziei Curtii Constitutionale privind reprezentarea in Consiliul European, uzurparea prerogativelor presedintelui si blocarea acestuia atunci cand a insistat ca Guvernul sa revina la legalitate
    - dizolvarea abuziva a institutiei insarcinate cu atestarea titlurilor universitare, pentru a o impiedica sa constate oficial plagiatul lui Ponta
    - amenintarile deschise cu revocarea judecatorilor Curtii Constitutionale (Crin Antonescu, presedintele interimar, a spus foarte clar pe 2 iulie la Antena 3 ca "Guvernul si Parlamentul trebuie sa-i poata revoca pe judecatorii CCR ca sa poata guverna", iar ministrul Justitiei a declarat si el public ca doi dintre judecatori ar trebui revocati)
    - revocarea abuziva a Avocatului Poporului, fara nicio dovada ca acesta ar fi incalcat legea, numai pentru a elimina posibilitatea controlului constitutional asupra ordonantelor de urgenta
    - emiterea unor ordonante de urgenta care incalca in mod clar si deliberat Constitutia, afectand regimul institutiilor fundamentale ale statului (ordonantele vizeaza atributiile legale ale Curtii Constitutionale si conditiile in care poate fi demis presedintele prin referendum)
    • +30 (32 voturi)    
      plus inca: (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:06)

      crispolux [utilizator] i-a raspuns lui camillus

      ati uitat ca in parlament au votat doi "parlamentari"(adica fosti) declarati de ANI si confirmat de ICCJ definitiv incompatibili adica OUT din parlament, cum ar fi la un meci de fotbal doi jucatori eliminati cu cartonas rosu sa joace in continuare, echipa care ii foloseste pierde la masa verde cu 0-3, ce fotbalisti sunt mai prosti,
      • -12 (14 voturi)    
        De (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:19)

        miguelito [utilizator] i-a raspuns lui crispolux

        Ridzi-pitzi nu amintesti?
      • +5 (5 voturi)    
        L-ati uitat pe Voicu... (Duminică, 8 iulie 2012, 8:12)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui crispolux

        ... condamnat de drept comun pentru mita, santaj, influentarea justitiei, etc. Mandrete de deputat!
  • +52 (58 voturi)    
    jenant (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:11)

    easy [utilizator]

    si nu este doar jenant dar imi aduce aminte de reactia lui ceuasescu de negare a realitatii, s-ar putea sa sfarseasca si ei la fel

    curios daca luni il gratiaza crinut pe detinutul lor emblematic si pana cand pot sfida o lume intreaga

    hai romania
  • +41 (47 voturi)    
    Nu pot intzelege unii oameni (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:12)

    FLORIO [utilizator]

    Mai avem vreo 30 de miliarde de euro sa platim dupa "marea natzionalizare a comunistilor" si acum vrem sa-i punem la loc? Inseamna ca nivelul de cultura generala e foarte jos la noi.
  • +60 (66 voturi)    
    Romania nu a fost primita in spatiul Schengen (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:15)

    Valentin Nemes [utilizator]

    ...si nici nu va fi.Guido Westerwelle este fostul sef al FDP-lui. Adica a partidului liberal german. Asta spune mult despre parteneriatul cu PNL.
    • +34 (38 voturi)    
      Exista PNL? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:01)

      LoveRomania [utilizator] i-a raspuns lui Valentin Nemes

      In romania exista PNL?
      • +18 (18 voturi)    
        Nu mai exista PNL (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:29)

        apoliticus [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

        Antonescu a vandut PNL-ul doar ca sa ajunga presedinte, fie doar si pentru o luna. Si-a vandut partidul si sufletul catre PSD pentru un capriciu personal. ADIO PNL, fie-ti tarana usoara!!!
        • +12 (12 voturi)    
          Te referi la pnl..ul contemporan?? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:40)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui apoliticus

          ca daca e asa.. eu le urez tarana cat mai grea, ca sa nu le treaca prin gand sa isi arate fetzele lor murdarite definitiv dupa alianta cu comunistii... si dupa tot ce au facut si nu trebuiau sa faca, si dupa tot ce trebuiau sa faca si nu au facut,,,Unde s-a mai intamplat una ca asta??
          Sper sa se nasca cat de curand o miscare liberala autentica , cu oameni capabili si decenti, care sa nu mai faca in veci de rusine numele acestui partid..
          Si sa am si eu cu cine sa votez
  • +64 (70 voturi)    
    Dedicatie pentru uslashi (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:15)

    Havel [utilizator]

    Unde sunt sustinatorii USL acum? Vreau sa ii aud cum mai spun ei ca povestea cu lovitura de stat e "propaganda basista". Ministrul german de externe probabil e "basist" in mintea felixistilor spalati pe creier de Antena 3...
    • -17 (19 voturi)    
      :( (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:39)

      owl [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      USL si mai ales PSD nu poate face nimic bun pentru Romania. Insa revenirea lor NU e din cauza meritelor lui copy pontacu' sau adormila-antenescu... ci din cauza de bataia de joc cu care a guvernat pdl si Basescu la adresa cetatenilor si institutiilor statului.

      ne va fi mult, mult mai rau decat acum? Cu siguranta....

      avem solutii? poate tu stii una, pentru ca eu nu stiu...
      • +25 (27 voturi)    
        @owl (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:04)

        alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui owl

        ce se intelege prin bataie de joc?
        De acord, TB nu le nimereste prea bine in cuvinte: treaba cu regele a fost dezastruoasa ptr imaginea lui, chestia cu tiganca este impartita in doua: toti romanii injura tiganii, dar daca o face TB se ridica degetul.
        Si-a batut joc cu ce? Uitam ca TB este presedintele tarii care DOAR reprezinta Romania. El nu da decrete, nu da legi. doar le semneaza. Da - a luat masuri de austeritate si, dupa parerea mea, acestea puteau fii mult mai drastice. Nu a bagat banii in buzunarul lui si nu si-a luat nici tablouri de arta. Daca nu facea acest lucru jumatate de tara murea de foame, si o mare parte din cealalta jumatate parasea Romania. Masurile nu le-a luat ca asa a visat el la Cotroceni, ci pentru ca trebuia. Parte din UE inseamna si responsabilitati, nu numai cerinte din partea unei tari. Ar ajuta enorm daca in scoli s-ar face ore de democratie. Macar copiii nostrii sa inteleaga ce inseamna UE, ce atributii au membrii UE, ce responsalibitati etc.

        Romanul ca natie este oportunist. Se da cum bate vintul, nu are directie dreapta. Si din aceasta cauza USL/PNL au reusit spalatura de creieri. Aud numai "Basescu mi-a taiat pensia" - mor cind aud asta. El a fost messengerul - never kill the messenger! El, in jargonul lui a adus aceasta veste populatiei. Dar acest lucru trebuia facut. Asa cum si Nastase trebuia mai demult bagat in puscarie - dar asta e o alta treaba.
        asa ca owl, te rog, explica-mi si mie, ce bataie dejoc a adus TB la adresa cetatenilor si te rog, nu ma lua cu "a vindut flota".
        • -9 (9 voturi)    
          :( (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:12)

          owl [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

          nu ma intereseaza regele, nu ma intereseaza relatia lui cu tiganii.

          ma intereseaza ca a promovat-o pe Udrea si a tinut-o in brate, ma intereseaza ca a reevaluat mafia personala a lui Nastase, ma intereseaza ca l-a promovat pe habarnistul de Boc in ale economiei in plina criza economica, ma intereseaza ca a promovat fica ostentativ in parlamentul european, ma intereseaza ca la promovat pe Videanu - cel care a prelungit contractele cu baietii destepti din energie.

          Nu da decrete? Nu da legi? Imi jugnesti inteligenta.... A miscat ceva fara sa aiba acordul carmaciului? Eu n-am vazut...

          A facut ceva bun? posibil... insa rezultatul final e dezastruos: coruptia e la nivelul lasat de Nastase, PSD e la guvernare, economia e in colaps dupa 8 ani cu Basescu... Ce poate fi mai rau de atat?
          • +15 (15 voturi)    
            @owl (Duminică, 8 iulie 2012, 0:23)

            alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui owl

            Te legi de lucruri personale: promovarea fiicei in PE. Intrebare: cine nu face asta? Arata-mi tu mie statul perfect corect, in care nici macar cel mai mic gram de nepotism nu este existent.
            Udrea: da, a promovat-o, din motive personale sau nu. O gasesc pe Udrea mai competenta decit pe Mazare. Videanu - da, ai dreptate.
            A facut ceva bun? Raspunsul tau este: posibil. Posibil dar nu stii? PSD este la guvernare - din ce cauza? Ptr ca romanul este labil si trage pe partea pe care crede ca merge mai usor, pe partea care i-a promis tinerete fara batrinete si viata fara de moarte. Intrarea in UE si-a inchipuit-o poporul ca in basme: calatorim in lung si in lat, ne stabilim unde vrem noi si totul este maaaarfa. Si nu a fost asa. Nici macar o singura tara nu a avut integrarea in UE ca in basme (cazul Poloniei acum citiva ani ca un mic exemplu).
            Crezi ca gestionarea ta in criza economica ar fii fost mai buna? De ce nu te-ai facut auzit atunci? Economia Ro era in colaps de mai mult timp, totul a fost lent. Romania nu produce decit birfa, birfa si iarasi birfa. Cu birfa nu faci bani destui.
            Ce poate sa fie mai rau decit atit? Min 4 ani USL. Nu a fost/este cel mai stralucit presedinte, dar in timp de criza a gestionat cum a putut mai bine.
            • 0 (0 voturi)    
              de acord. (Duminică, 8 iulie 2012, 10:54)

              brita [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

              si felicitari pt onestitate si obiectivism.
        • 0 (0 voturi)    
          tradare de tara (Duminică, 8 iulie 2012, 12:06)

          batranul [utilizator] i-a raspuns lui alba_ca_zapada

          Prin modul cum privesc si dirijeaza treburile tarii, demonstrat practic in ultimile luni, aceasta trupa numita USL se incadreaza in categoria "tradatori de tara". In permanenta aceasta grupare s-a zbatut pentru acapararea puterii, fara sa tina seama de minimile reguli de moralitate. A racolat parlamentari prin metode comerciale, ajunsi la putere nu mai respecta nici o lege si nici constitutia. In ce priveste economia nu sunt preocupari de cat pentru a duce mai multi bani in buzunarele lor. Justitia este timorata prin diferite metode. Se poate spune ca restaoratia a inceput. Asteptam interventia Europei pentru salvarea democratiei, iar aceste grupari care au dat lovitura de stat sa plateasca!!!!!!
    • +8 (12 voturi)    
      Confiscare spatiu virtual (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:13)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Havel

      Ii gasesti aici. Au confiscat un simbol virtual. Vedeti mai jos. Poate da-ti o raita pe acolo sa votati in scondajul lor.

      https://www.facebook.com/PiataUniversitatii
  • +52 (58 voturi)    
    AMF (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:15)

    thjokki [utilizator]

    Daia nu mai pot usl-isti ii doare in fund,ei au propiile legi,ma intreb ce o sa zica Ctrl+v Ponta joi Basescu Basescu el nu noi dam lovitura de stat el da, nu noi il scapam pe Felix,obraznicule!Fratilor treziti-va NU demiterii!
    • +31 (33 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:53)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui thjokki

      da, prieteni, trebuie sa mergem neaparat la referendum, chiar daca va fi furat si masluit. Poate faptul ca toata lumea e cu ochii pe noi sa aduca si niste observatori. Ati vazut oricum ca base a anticipat parte din posibilele manevre.
      NU demiterii!
    • +23 (25 voturi)    
      Romanii din afara (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:54)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui thjokki

      Care cunoasteti mai bine democratiile europene, sfatuitiva batranii si rudele de acasa sa spuna nu destituirii.
      • +17 (19 voturi)    
        done (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:06)

        alba_ca_zapada [utilizator] i-a raspuns lui mariage

        dar - exista o problema: am auzit acest lucru in ultimele zile de multe ori: ce va bagati voi ce din afara in votul nostru?
        Da - din afara se vede totul cu alti ochi - asta a dovedit si votul nostru din 2008. si da, vrem ptr tara noastra o adevarata democratie, dar daca cei care traiesc in tara nu o vor, noi ce sa facem?
    • +24 (26 voturi)    
      Raul absolut (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:16)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui thjokki

      Sa nu crezi ca au vreo lege. Ceea ce au facut ei reprezinta quintesenta raului absolut. Acolo nu exista nici un fel de regula.
    • +30 (32 voturi)    
      ba ii doare! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:35)

      damocles [utilizator] i-a raspuns lui thjokki

      Da-mi voie sa te contrazic! Ii doare rau de tot! Ce se face Ponta cand se duce la CE si se uita toata lumea la el ca la Dracula? Costul imprumuturilor externe va creste foarte mult, pretul la benzina, telefoane, mancare, gaze... de fapt totul e in euro si leul cade in raport cu euro cu 1% pe zi! Faceti calculul pana pe 29 iulie si vedeti cine din Romania isi permite sa plateasca imensa gafa (lovitura de stat) a USL! Nu vedeti crisparea din ochii lor? Fac pariu ca acum se roaga sa nu fie suspendat Basescu, o sa ajunga sa-si puna electoratul sa voteze NU la referendum, stiu ca au facut-o de oaie si nu stiu pe unde sa scoata camasa!
  • +32 (34 voturi)    
    Unde sunt activistii PNL? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:34)

    Vlad-I [utilizator]

    Domnilor din PNL, ati alunecat in gruapa rusinii, ati ajuns sa atacati democratia si statul de drept, si nu este o fabulatie, oameni cu mare greutate in europa o spun clar.
  • -5 (15 voturi)    
    principii fundamentale (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:42)

    Ar3s [utilizator]

    In timp ce stangacii saluta schimbarile politice din Romania, dreptacii o condamna. Temporar, arena wrestling-ului politic international s-a mutat la noi in tara. Credeam ca este o problema interna. Ma intreb care o fi cota pariurilor la Berlin sau Paris.
    Intr-o buna zi, o sa ia naiba sistemul politic si ideologiile de rahat ale acestuia. Nu reprezinta nimic altceva decat un paravan pentru demagogie, pentru un control aplicat gresit. Un paravan pentru dezbinarea neamurilor.
  • +17 (19 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:47)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Asta mai e si liberal! Dar e altceva liberalismul in Germania. Marga ce pazeste? Un dosar bun, cu probe si dovezi ale abuzurilor marca Ponta&Antonescu si USL-ul va fi ostracizat in Europa! Uneori graba strica treaba! Abuzul de putere se va intoarce impotriva celor ce l-au facut. Si impotriva Romaniei daca acestia nu retrag toate abuzurile comise.
  • +25 (27 voturi)    
    trebuie sa ne "trezim"... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 18:51)

    TDragos [utilizator]

    Uite asa am mai reusit sa intram cu o chestie in Guinness Book, prima tara care isi suspenda presedintele de doua ori in 5 ani.
    Autorii acestui puci si incalcari grave a legii si bunului simt ne-au pus pe toti in situatia jenanta de a fi aratati cu degentul in toate locurile lumii.

    Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa ne sfatuim parintii/ bunicii sa voteze pentru noua generatie si sa nu-i mai lasam pe acesti impostori sa ne confiste viitorul.
    Ponta a promovat prin furt si minciua, el se tine de scaun cum a facut si Severin in PE. Nu mai exista pic de decenta, se calca totul in picioare pentru a obtine controlul absolut al institutilor.
    Recent m-am intors din Paris iar niste amici francezi ma intrebau cum este posibil ca un om care fura sa ramana in functie. A trebuit sa apelez la cateva glume pentru a “scapa”din acesta situatie.
    Este timpul ca societatea civila in ansamblu si fiecare individ in parte sa faca un pas in fata si sa spuna ca nu mai putem continua pe aceasta linie.

    Este timpul unui schimb de generatii, process in care tinerii sa fie promovati pe criterii solide si sanatoase (meritocratie) ci nu nepotism si furt.
  • +26 (28 voturi)    
    Sa inteleg ca si nemtii.... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:03)

    Ronin [utilizator]

    ....sunt tot oamenii lui Basescu??? Io` unu` nu mai inteleg nimic, cum sa demitem un presedinte care are la degetu` mic toata Europa (ca asa zic fanii USL: toti astia de comenteaza prin presa straina sunt platiti de Basescu)? Si sa punem in loc ce??? Un repetent si un hot??? Ne-am tampit rau, fara suparare......sper sa ramana Basescu si sa plece, de ex...Crin, ca asa se lauda....si sa-l ia cu el si pe Copy Paste ca nu sti niciodata cand ai nevoie de un "xerox"......cu ala micu` n-am nimic...sa se consemneze....nu vreau sa ma trezesc cu cei de la protectia copilului pe cap....Pe 29 cu siguranta voi vota impotriva demiterii. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!
    • -6 (10 voturi)    
      pozitie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:36)

      zaphoss [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Oare cine a mai luat o pozitie clara in Europa in afara de PPE. Nici macar nemtii care sunt din aceeasi familie politica ca si PDL (si care guvern si el pe duca). Ei au spus doar ca vor supraveghea sa fie respectata democratia si ca nu accepta ca aceasta sa fie incalcata. Da e adevarat ca toti au fost surprinsi de viteza cu care s-au desfasurat evenimentele, dar fiti siguri ca daca era ceva in neregula si antidemocratic aveam deja reactii oficiale si sanctiuni foarte dure. In ceea ce priveste SUA e datoria lor de jandarm mondial sa zica ceva dar nu au luat o pozitie foarte ferma , drept urmare si prezenta lui Ponta la Ambasada Americii de 4 iulie. Voi credeti ca mai avea loc suspendarea lui Basescu in 6 iulie daca americanii aveau ceva impotriva?
      • +3 (3 voturi)    
        Gresit (Duminică, 8 iulie 2012, 10:42)

        voltaren [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

        Ministrul de externe francez (socialist ) a refuzat sa-l primeasca in audienta pe " marele diplomat " roman Andrei Marga .
    • +11 (11 voturi)    
      mda si mai ziceau... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:39)

      slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      ca Basescu era izolat in Europa, ca nu-l baga nimeni in seama
  • +27 (29 voturi)    
    ne-au facut tara si mai vulnerabila (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:17)

    calfa [utilizator]

    Si uite asa in timp de criza europeana si mondiala tara devine vulnerabila cu o conducere bicefala complet ineficienta pe plan extern. CA este extrem de nexperimentat. Dupa cum a condus sedinta de ieri pare sa aiba o curba de invatare lunga si dificila. Din motive evidente VP este vulnerabil in interior si mai ales in exterior (cel occidental care conteaza).
    Sau, dupa cum scria pe o pancarda la miting:
    Crin & Ponta
    Somn & dr.GROaZA!
  • +20 (24 voturi)    
    "Multumim", tovarasi Ponta si Antonescu (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:19)

    MASD-RO [utilizator]

    Insistam, plecati! Lasati-ne sa ne continuam drumul, asa cum ni l-am ales in urma cu 23 de ani.

    Alaturati-va miscarii pentru apararea statului de drept in Romania http://www.facebook.com/pages/Miscarea-pentru-apararea-statului-de-drept-din-Romania/441712469182648
    Petitia: http://www.petitieonline.com/miscarea_pentru_apararea_statului_de_drept_din_romania
  • +18 (20 voturi)    
    Lovitura de stat pe intelesul tuturor (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 19:39)

    Trojan.H [utilizator]

    http://www.blogary.ro/2012/07/lovitura-de-stat-pe-intelesul-tuturor/
    • +5 (5 voturi)    
      recomand si eu (Duminică, 8 iulie 2012, 9:13)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      bun articol, l-am citit.
  • -8 (18 voturi)    
    sperante (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:31)

    zaphoss [utilizator]

    Nu va mai amagiti degeaba, in scurt timp parlamentul si guvernul Romaniei vor primi felicitari pentru modul democratic in care au reusit sa rezolve situatia in care se afla Europa, cu un stat component condus de un dictator. Cat de curand vor aparea si dovezile.
    • +10 (12 voturi)    
      nu cred (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:38)

      damocles [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

      Nemtii sunt nemti si-n aia goala, de aceea nu pot sa cred!
  • +26 (28 voturi)    
    serios (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 20:36)

    lupi [utilizator]

    poate sa imi spuna cineva de ce nu luptam în strada împotriva ăstora?
    • +13 (13 voturi)    
      Atata poate poporul (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:00)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui lupi

      Pentru ca au organizat un referendum pocit si croit dupa fetele lor de mafioti. Conteaza pe faptul ca Base i-a pus pe oameni la munca, idee de dreapta, nici nu avea ce face.Si cui Dumnezeului ii place sa i se spuna verde in fata ca trebuie sa munceasca mai mult sau ca nu munceste destul? Crin si Ponta speculeaza slabiciunile natiei pentru a instaura diktatura reala de data asta.
    • -15 (17 voturi)    
      Mai lupule (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:21)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui lupi

      s-a vazut citi sunteti. Cu tot cu aia adusi cu autocarele.
      • +1 (7 voturi)    
        Miguel (Duminică, 8 iulie 2012, 8:51)

        lupi [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        Uita-te pe forum sa vezi cati suntem!!
      • +5 (7 voturi)    
        si voi? (Duminică, 8 iulie 2012, 9:17)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        iar voi sinteti vreo 6 postaci pe ditamai site-ul de stiri! v-ati luat vacanta dupa votul penalilior dinparlament? GRESIT!
        stati sa vedeti pe 29.
        NU DEMITERII PRESEDINTELUI
    • +12 (12 voturi)    
      Cititi Constitutia (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:56)

      marvio [utilizator] i-a raspuns lui lupi

      Simplu. Pentru ca exista Referendumul si apoi, daca Basescu nu va fi demis, noi alegeri pentru Presedinte si Parlament. Asa se duce lupta intr-o democratie.

      Desigur este extrem de grav faptul ca s-a ajuns la suspendarea Presedintelui Romaniei pentru niste motive puerile si prin incalcarea legilor de catre Guvern si Parlament. Asta este o alta proveste, pentru care romanii, cu totii, vom fi penalizati de Occident si de investitori. Penalizari am inceput deja sa platim: scade repede leul.
      • +5 (5 voturi)    
        Asta e??? (Duminică, 8 iulie 2012, 9:02)

        lupi [utilizator] i-a raspuns lui marvio

        Constitutional, Referendum corect, dar cum le arati celor care te conduc faptul ca esti inca viu si ca nu pot face ce vor numai pentru ca sunt la putere?
  • +17 (17 voturi)    
    Suntem o tara inapoiata, inca (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:12)

    marvio [utilizator]

    Problema noastra este ca din cauza nerespectarii legilor de catre noii guvernanti, vom suferi cu totii. Inclusiv aceia care acum aplauda faptul ca Presedintele a fost suspendat. Poate ei nu stiu sau nu ineteleg ca multi dintre pasii pregatitori suspendarii au fost complet ilegali. Iar graba suspendarii este cel putin suspecta.

    Daca unii romani mai cred ca nu este o mare problema ca Guvernul sa nu respecte intocmai legile si Constitutia Romaniei, tarile cu adevarat democratice nu vor accepta niciodata acest lucru.

    Adevarul este ca, la fel ca in 2007, nu au existat motive serioase pentru suspendare. Argumentatia politica pe care am ascultat-o nu poate tine loc de motivatie juridica. Faptele prezentate sunt prea subtiri.

    Suntem inca o tara inapoiata. Nu numai economic si social, dar si politic.

    Imi pare rau pentru toti romanii, pentru ca penalizarile pe care le vom suferi le vom resimti cu totii. Prima penalizare va veni de la investitorii starini care nu vor sa vina intr-o tara unde Guvernul insusi isi bate joc de lege. Sau isi vor retrage repede banii, ducand cursul leului la noi valori minime instorice.
    • +8 (8 voturi)    
      subscriu (Duminică, 8 iulie 2012, 0:28)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Subscriu
  • -12 (16 voturi)    
    Wow, Westerwelle (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:17)

    Lucian_Mares [utilizator]

    pai cine altul? Dupa ce a pierdut postul conducerea FDP-ului, pe care l-a adus la fantasticul procent de undeva sub 3%, acuzat de coruptie si alte alea... nici ca se putea aparator mai potrivit al democratiei bashite
  • +9 (11 voturi)    
    doar doua curente politice, nicio doctrina (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 21:54)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    PDL au fost forta progresista, ceilalti sunt toti conservatori. Mult prea conservatori. Conservatori pana la intepenire.
    Sa ne luam deci toti doctorate si grade militare! USL ne sprijina pe toti.
    • 0 (2 voturi)    
      sa ridem cu progresistii tarii (Duminică, 8 iulie 2012, 9:32)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu Raymond

      ...pai mai progresist ca dom' Nae Catavencu, nu cunosc al personaj, dar de umflat l-au umflat, curat constitutional!
  • +7 (9 voturi)    
    AHA! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:06)

    madame [utilizator]

    S-a gandit bine domnul ministru de externe german. Niciodata nu e prea tarziu!
  • +23 (23 voturi)    
    asa ne trebuie (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:13)

    pita [utilizator]

    Daca nu am fost in stare sa eliminam din viata politica macar SECURISTI DOVEDITI, atunci sa-mi fie iertat ,dar ne meritam soarta. Astia sant in stare de orice pentru a-si apara'' camarila''si pe cei care finanteaza ilegal iesirile in strada impotriva lui Basescu , am mai spus-o si repet Basescu trebuie sustinut doar si pentru faptul ca NU-I ESTE FRICA DE CRIPTO-COMUNISTI si SECURISTI , dealtfel c-am de aici incepe DREAPTA.
  • +22 (24 voturi)    
    inalta tradare (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:33)

    zumper [anonim]

    Intr-o tara normala Ponta ar fi fost arestat pentru inalta tradare.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e! (Duminică, 8 iulie 2012, 9:20)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui zumper

      mie imi pare rau ca basescu nu l-a demis! cred ca i-a fost teama de tulburari create de antenisti si sindicate. si poate s-a gindit ca va fi catalogat mai rau decit tradatorii ponta si antonescu.
  • +11 (11 voturi)    
    De observat... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:42)

    gicu-nicu [utilizator]

    Excelenta sa, este liberal!
  • +15 (15 voturi)    
    sa-i dam lui dottore xeroxescu un mesaj pt UE (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 22:58)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Sa luptam cred ca inseamna ca trebuie sa afirmam in strada sistematic cumva in ce credem si in ce nu.Trebuie sa le aratam ca smecheria golaneasca nu merge .Cred ca cei care inteleg trebuie sa riposteze ferm si clar la ipostura .
  • +12 (12 voturi)    
    de ce nu apara o reactie favorabila USL? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:08)

    damocles [utilizator]

    Sunt satul de raspunsuri negative ale guvernului, membrilor USL, ale pensionarilor si gospodinelor din Romania visavis de lovitura de stat a plagiatorului si a somnorosului. Daca aceste ilustre persoane, enumerate mai sus, pot posta articole din presa straina favorabile actiunii intreprinse de USL, sau reactii ale ambasadorilor unor state, exceptand Belorus, Venezuela, Cuba si Coreea de Nord, promit solemn sa nu mai postez nmk pe acest site!
  • +17 (17 voturi)    
    Esantion de gandire USLamista (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:23)

    ionanc [utilizator]

    Cum gandeste paranoidul Ponta:
    1. Azi a cazut grindina in Bucuresti. A fost trimisa de Basescu.
    2. Cutremurul din Vrancea de 4,5 grade a fost provocat de Basescu.
    3. Scaderea ratei de schimba leului a fost planuita de Basescu
    4. Incendiul din comuna Voluntari a fost provocat de Basescu.
    5. Cei ce vor pica la Bac trebuie sa-i ceara socoteala lui Basescu.
    6. Au inflorit magnoliile:este inca un efect pozitiv al guvernarii Pontantonescu!
  • +12 (12 voturi)    
    CCE (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 23:59)

    marvio [utilizator]

    Solutia ar fi crearea unei curti constitutionale la nivel european.

    Sa vedem atunci ce grade de libertate ar mai putea avea specimene ca Ponta, Antonescu si papusarii lor.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca exista ceva de genul (Duminică, 8 iulie 2012, 9:23)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      asta insa ar insemna cedarea unei parti din suveranitate,practic. ceea ce pu....imea nu va accepta cu usurinta. si sa nu uitam si reactia ostila a puterii judecatoresti de la noi, plina de privilegii.
    • -2 (2 voturi)    
      stupid idea (Duminică, 8 iulie 2012, 10:23)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Mata citesti comentariile pe care le scrii? In baza carei constitutii se poate crea o cce, ca doar stii cum s-a soldat tentativa une constitutii comunitare. Solutia e tot la noi, a spus-o Basescu: nu va atingeti de justitie! (Destul ca m-am atins eu!?!)
  • -5 (9 voturi)    
    vi-l dam, fie la voi (Duminică, 8 iulie 2012, 0:28)

    sisipisi [utilizator]

    Auzi, bre, Guido, daca tot v-ati basicat de ce-a patit Basescu al nost', nu vreti sa-l luati la voi si sa-l pregatiti pentru presedintie? Parol ca 'mnealui n-a scris nimic, deci n-a plagiat, apoi cind vine vorba de dosare de securitate, e mai mester decit Gauck al vostru.
    • +5 (7 voturi)    
      iar? (Duminică, 8 iulie 2012, 9:27)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

      voua nu va face nimeni niste texte mai de Doamne-ajuta??? Tot repetati chestia cu dosarul lui base. Gasiti-l frate si publicati-l! stie voiculescu de existenta unui asemenea dosar? poate i l-a fabricat... Pina una alta vad ca singurele dosare descoperite sint ale varanului si pupilului sau, tulceanul cartofor. Despre ce vb?
      • -4 (4 voturi)    
        nu e vina mea ca nu ai inteles comentariul... (Duminică, 8 iulie 2012, 10:26)

        sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui romanique

        ....dar, cum se spune, gura pacatosului adevar graieste... ma refeream, si poate pricepi de data asta din prima, la excelenta basesciana de a administra, identifica, utiliza dosarele altora. Daca nu ma crezi, asteapta oleaca sa inceapa campania.
  • +5 (5 voturi)    
    mai mult! (Duminică, 8 iulie 2012, 0:29)

    Dedalus [utilizator]

    Mana lui Base a apasat CTRL-V.
  • -4 (8 voturi)    
    erratum 6. (Duminică, 8 iulie 2012, 0:32)

    sisipisi [utilizator]

    Nope, magnoliile au inflorit la cercul polar; tot Base e de vina, ca numai el spune adevarul de se dezgheata apele...
  • +15 (15 voturi)    
    Avem nevoie de un tribunal penal international (Duminică, 8 iulie 2012, 0:54)

    marvio [utilizator]

    Ponta, Antonescu, Voiculescu si alti suspecti care au girat puciul de saptamana asta ar trebui judecati de un tribunal penal international iar daca sunt gasiti vinovati, sa suporte integral cheltuielile cu referendumul.

    Procentele exacte sa fie stabilite in functie de cuantumul averii fiecaruia.

    Numai asa, pana la modificarea Constitutiei, ne putem asigura ca nu se mai trezesc si altii sa organizeze referendumuri aiurea, pe banii romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      societatea civica (Duminică, 8 iulie 2012, 13:00)

      iudi [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Noi cetatenii, societatea civica trebuia sa cerem suportarea cheltuielilor de catre cei 322 parlamentari care l-au demis in 2007 si l-au trimis la referendum. Nu am mai fi avut abuzuri acum. Parerea mea ca nu s-a prescris nici acea fapta si ideea este ca s-ar putea sa creiem precedentul pentru taxarea actualului 256.
  • +7 (7 voturi)    
    USL are o mare problema (Duminică, 8 iulie 2012, 2:23)

    vasile78 [utilizator]

    Chiar daca se duce sa discute cu toata lumea buna din Europa, USL are o imensa problema. Tocmai l-au pus pe Crin Antonescu presedinte interimar, aceeasi persoana care declara acum 1 sapt ca Guvernul si Parlamentul ar trebui sa revoce judecatorii Curtii Constitutionale. In aceeasi zi, Ministrul Justitiei declara ca 2 membrii ai Curtii Constitutionale trebuiesc demisi. Si la noi, ca peste tot in lunea democratica, judecatorii sunt inamovibili, adica nimeni si nimic nu ii poate schimba din functie, tocmai pentru ca Justitia sa fie independenta. Revenind, Crin Antonescu si Titus Corlatean, prin declaratiile facute, au atentat la independenta justitiei. In aceste conditii, Europa ne-a cam pus la zid. Pentru cei din Europa USL automat a devenit o alianta care nu respecta statul de drept, deci vor incepe sa puna presiune puternica pe ei si nu ii vor mai trata niciodata cu incredere si bunavointa. Europenii sunt extrem de sensibili la independenta justitiei.
    Revenind in Romania, trebuie sa constat cu alegatorii USL par mai degraba anti europeni in abordare, nu par sa inteleaga sau sa acorde importanta ideii de justitie absolut independenta, par sa fie dispusi sa tolereze abuzurile impotriva Constitutiei. Pana la urma daca majoritarea romanilor vor acceta toata aceasta mizerie antidemocratica si vor sustine USL pana la capat, va trebui poate sa acceptam ca Romania nu mai e o tara in care se poate trai si munci cinstit pentru a trai mai bine. Cred ca indiferent ce zic cei din afara, daca romanii vor pune umarul la distrugerea democratiei, nimeni nu ii va putea proteja de cele mai rele consecinte.
    La urma urmei, acest referendum nu este despre demiterea sau nu a Presedintelui
    • 0 (0 voturi)    
      Furtuna este anuntata,depinde de romani ce vor. (Duminică, 8 iulie 2012, 14:51)

      dracu [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      Nu se duce de bunavoie,este chemat la raport.Si Barosso nu este Voiculescu,nu are timp sa asculte minciunile lui Ponta.
      Adevarul il are deja scris,nu de Macovei,asa cum zbiara ei,ci de ambasadele din Bucuresti,din petitile multor cetateni romani,care au fost inainte lui Barosso,din petitia a celor 10 ONG-uri,care si ei la randul lor au expus cazul fara infloriri.
      Daca 100 spun este negru,Ponta nu poate sa spuna este cer senin si nimic nu s-a schimbat.
      UE nu este Romania,cu natie imbecilizata,ca atare Ro.are mare sansa sa-si faca de unul singur rau .
      Cind citesc si acele sondaje(probabil asemanatoare ca cea de la locale,masluite)ma intreb,oare romanii sunt constienti de ce-i asteapta sau chiar canicula i-a prostit pe toti?
  • -2 (4 voturi)    
    aberezi cu tribunalele (Duminică, 8 iulie 2012, 9:29)

    sisipisi [utilizator]

    Cred ca, dupa cum balivernezi pe aici, tre' sa fi fost seful procuroarei Macovei. Voi va cititi vreodata postarile, apucati sa le supuneti logicii si rationamentului? Pai uita-te si mata in mult iubita constitutie sa vezi cind si de ce e obligatoriu referendumul. Daca mata grijesti asa mult la banii pierduti ai tarii, prin proceduri, de ce nu invoci un 'tribunal galactic" care sa-i puna la plata pe toti magistratii romani care dau hotariri care mai apoi sint sigur-sigur invalidate la CEDO, obligind statul roman la despagubiri. Pina acum s-au dus pe apa simbetei bani de vreo 5-6 referendumuri.
  • +3 (3 voturi)    
    nu ne reprezinta (Duminică, 8 iulie 2012, 9:39)

    zigot [utilizator]

    acesti doi- ponta-plagiatorul si crin repetentul nu ne reprezinta pe romani;
    vrem sa umblam prin lume fara sa purtam acest handicap al reprezentarii natiei de acesti doi nimeni;
    apropo inainte de a fi pus presedinte interimar i s-a facut o expertiza psihiatrica si eventual un test pentru a sti daca se drogheaza?
  • 0 (0 voturi)    
    Corect dar (Duminică, 8 iulie 2012, 9:40)

    sile231 [utilizator]

    Gasiti-le repede si aveti grije sa nu afecteze oamenii obisnuiti.Care s-au saturat sa fie victime colaterale. O zi buna !
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-si ceara scuze! (Duminică, 8 iulie 2012, 9:46)

    Sani [utilizator]

    Nemernicii astia de imperialisti sunt toti impotriva dragilor nostri USL-amisti.

    Nu inteleg sub ce dictatura am fost pana mai ieri!

    Doamne, da-i putere lui Ponta si Antoneeescu sa-l dea jos pe Baseeeescu!

    Doamne fa sa ne dea banii pe care-i vom pierde de la UEEEEEE, Voculescu si Nastaaaase!

    AMIN!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta noul Geniu al Carpatilor (Duminică, 8 iulie 2012, 11:15)

    Raju [utilizator]

    Daca Ponta Copy Paste isi da demisia ar avea timp sa mai copieze niste doctorate. Mai poate lua si niste masterate prin Italia sau Burkina Fasso, sau mai bine de la Nastase, ca si acesta are timp liber mai mult ca suficient.
    • 0 (2 voturi)    
      sa vezi liniste (Duminică, 8 iulie 2012, 13:25)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      sa vezi liniste de la ora 0 a zilei de 30 iulie... o liniste de mormant.. indiferent care va fi rezultatul nimeni nu va mai putea spune ca vointa electoratului este destructurare a statului de drept sau cine stie ce fraze mestesugite..
  • -1 (1 vot)    
    cand esti mic (Duminică, 8 iulie 2012, 13:23)

    catalin_mattei [utilizator]

    cand esti mic mai iei bataie de la cei mari... as dori sa vad mai des asemenea luari de pozitie si in ceea ce priveste Rusia.. evident ca nu vor exista.. pt ca fretele rus nu admite asa ceva iar prietenia ruso-germana este mai importanta decat niscaiva nereguli democratice
    • +1 (1 vot)    
      .... whaaaaat?? (Duminică, 8 iulie 2012, 13:59)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Rusia e in UE!?!? wooow am dormit prea mult :D
    • 0 (0 voturi)    
      cand esti mic.... (Duminică, 8 iulie 2012, 15:02)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Trebuie sa inveti cum sa te comporti in conformitate cu pozitia ta.

      In special sa inveti sa te comporti in asa fel incat sa fi respectat de cei mari.

      Ai inteles mata?
      Este usor sa critici intotdeauna ca tarile din Vest nu ne ajuta, ca sunt lasi, etc....
      Mai greu este sa intelegem unde gresim noi de suntem intotdeauna prosti.

      Nu stiu ce dracu dar in tara asta toti critica, constata, dar nu vin cu solutii!//
      (editat de HotNews.ro)
  • +1 (1 vot)    
    Va mai amintiti de Brucan ? (Duminică, 8 iulie 2012, 13:43)

    val111 [utilizator]

    cei mai batrini o sa isi aminteasca de un comunist de virf foarte ridicat in slavi dupa revolutie si isi dadea cu parerea despre toate, pe nume Silviu Brucan
    Cind a spus asta prin 1990 in iarna ca romanii nu vor invata democratia nici in 20 de ani am sarit toti in sus de nervi...
    Ei bine dragilor , iata ca "mafalda din damaroaia" cum era poreclit A AVUT DREPTATE !
    M-a enervat atunci dar ma doare in suflet acum sa vad ca a avut dreptate !
  • 0 (0 voturi)    
    Dezinformare... (Luni, 9 iulie 2012, 11:06)

    Apolitik [utilizator]

    Am un amic, dintre "tinerii" PDL (neinteresant), iar in urma cu cateva zile, la o bere cu alti 2 amici, am dezbatut tema demiterii presedintelui, iar acum urmeaza partea interesanta. PSD, investeste masiv in campania electorala a ...demisterii presedintelui. Incepand cu antenele lui voiculescu(se stie!), evident si trustul de presa al acestui mafiot, pana la tot felul de ziare, televiziuni regionale etc. Interesant este faptul ca: PSD are o echipa, la nivel national, formata din cel putin 600-800 de persoane cu abilitati de comunicare, din care 50-100, in functie de gravitatea problemelor, se ocupa ,(ATENTIE) cu postarea mesajelor anti-Basescu pe site-uri de acest gen, sa nu mai pomenesc de facebook, twitter ...Unele mesaje sunt elaborate, altele cu injurii la adresa sustinatorilor, uneori si amenintari fanteziste.
    PS: ...totusi acel amic a recunoscut ca si PDL practica , dar cica doar mesaje PRO Basescu. Nu stiu cat de interesant vi se pare, dar ceea ce banuiam, acum e cert.