VIDEO Manifestatie anti-prezidentiala la Universitate. Protestatarii au primit cu urale anuntul suspendarii lui Traian Basescu

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 6 iulie 2012, 18:41 Actualitate | Esenţial

Peste 300 de persoane iau parte vineri seara la un protest fata de presedintele Traian Basescu organizat in Piata Universitatii. Circa 200 de persoane se afla in fata cladirii Teatrului National Protestatarii, iar alti 100 de oameni s-au adunat in zona Fantanii de la Universitate la fata locului fiind si in jur de 10 jandarmi, fara echipamente speciale. Manifestantii scandeaza: "Jos Basescu", "Iesi afara, javra ordinara", "La palatul Cotroceni canta cucuveaua", transmite reporterul HotNews.ro aflat la fata locului.

UPDATE 21:00 Potrivit Agerpres, anuntul privind suspendarea de catre Parlament a presedintelui Traian Basescu a fost primit cu urale de manifestantii din Piata Universitatii.

UPDATE 18:50 Un grup de persoane cu megafoane a traversat pasajul de la Universitate strigand ca "Basescu s-a autospendat" si ca a parasit cladirea Parlamentului. Manifestantii s-au indreptat catre spatiul din fata Teatrului National.

Cateva sute de persoane s-au adunat, vineri, pentru a patra zi consecutiv, in Piata Universitatii, pentru a protesta impotriva presedintelui Traian Basescu.



Fortele de ordine au instalat garduri inalte de circa 2 m la TNB, de la coltul pietii pana la intrarea in parcare de la Intercontinental. Sunt instalate garduri si pe partea cu Universitatea, de la statia de metrou pana la coltul cladirii Universitatii.

De asemenea, a fost inchis un perimetru in fata Universitatii, cam de 30 m lungime si 3 m latime, pe langa zidul cladirii.

In fata TNB se afla o ambulanta SMURD si cateva masini de politie.

Vineri dupa-amiaza au avut loc proteste la adresa presedintelui si in alte orase din tara. Cateva sute de persoane au iesit in strada la Cluj-Napoca, Focsani, Ramnicu Valcea si Targu Mures la mitinguri de sustinere a suspendarii presedintelui Traian Basescu. Protestatarii au purtat pancarte antiprezidentiale si au scandat lozinci impotriva presedintelui, informeaza Agerpres.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6415 vizualizari

  • +37 (43 voturi)    
    Astia.. (Vineri, 6 iulie 2012, 18:53)

    mariage [utilizator]

    Sunt "revolutionarii" platiti de ponta, sau ma rog numai acontati.
    • +6 (6 voturi)    
      Revolutionari? (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 0:41)

      Trident [utilizator] i-a raspuns lui mariage

      Astia sunt niste mercenari urlatori. Adevaratii revolutionari nu vor sustine niciodata PSD, PC si partidul lui nenea Patriciu care tace ca mortul in papusoi, nu vor sustine niciodata un partid care pute a comunism.
      Am stat 10 zile pe strazile Timisoarei si nopti intregi in fata Operei in acel fierbinte Dec.1989. Nu am carnet de revolutionar, nu am cerut si nici nu voi cere vreodata. Si stiti de ce? Pentru ca eu cred ca fiecare avem o datorie fata de aceasta tara in care ne-am nascut si atunci cand facem ceva pentru ea nu trebuie sa intindem mana. Am prieteni care au ars in crematoriul de la Bucuresti. EI SUNT ADEVARATII EROI!! PARINTII, SOTIILE, SOTII SI COPII LOR TREBUIE SA PRIMEASCA INDEMNIZATII NU NISTE NENOROCITI DE MERCENARI URLATORI.
      Ei bine, pentru ei si pentru sufletul chinuit al acestui neam am de gand sa lupt in continuare. Si nu voi cere niciodata indemnizatie. Si nu voi inceta niciodata sa strig.: JOS COMUNISMUL! JOS BISNITARII DE CARNETE DE REVOLUTIONAR!
      JOS TRADATORII DE NEAM SI DE TARA!
  • +38 (42 voturi)    
    revolutionarii... (Vineri, 6 iulie 2012, 18:55)

    echos [utilizator]

    care tocmai si-au primit inapoi "indemizatiile"
  • +32 (36 voturi)    
    Huliganilor (Vineri, 6 iulie 2012, 18:55)

    ezoteric [utilizator]

    Luav-ar dracul si pe voi de agitatori nenorociti!
    Dementilor! Voi ati adus țara de rapă.
    • +10 (12 voturi)    
      Hoo (Vineri, 6 iulie 2012, 20:14)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui ezoteric

      Nu trebuie sa te comporti ca ei. Noi ii invitam frumos sa isi dea demisia
  • +15 (19 voturi)    
    gata (Vineri, 6 iulie 2012, 18:59)

    Analfabet [utilizator]

    presedintele e in parlament.
  • +22 (26 voturi)    
    !!! (Vineri, 6 iulie 2012, 19:02)

    CMD [utilizator]

    Cit or fi primit pt asta?Cred ca sint oamenii lui hrebe...!
    • +4 (6 voturi)    
      Cat au primit ? (Vineri, 6 iulie 2012, 21:17)

      zumper [anonim] i-a raspuns lui CMD

      30 de arginti.
  • +8 (20 voturi)    
    supercalifragelistic (Vineri, 6 iulie 2012, 19:02)

    sisipisi [utilizator]

    Aoleu, sa fie cumva mineri? Pucisti? Anarhisti? Fani Steaua? Fani Urziceni? Someri de la Dacia Renault?
    • -17 (23 voturi)    
      Nu mai cauta atata... (Vineri, 6 iulie 2012, 19:07)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

      ... sunt doar oameni satui de presedintia lui Basescu (azi) si de mostenirea lui Basescu (maine).
      • +15 (17 voturi)    
        da (Vineri, 6 iulie 2012, 19:50)

        Mztache [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        clar, oameni ca ala care si-a aratat c*rul (!!) sau ala care agita sobolani morti pe sfoara (!!!)
        • +1 (1 vot)    
          >>>>>>>>>> (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 7:28)

          Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Mztache

          aia sunt intelectuali, ca ponta. :))
      • +12 (14 voturi)    
        finutza te uiti la antena 3? (Vineri, 6 iulie 2012, 19:57)

        Andi_Andrei [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        La referendum presedintele va avea sustinerea noastra. Antonescu nu va disparea din viata politica , asa cum a promis. Dac Ponta nu s-a tinut de cuvant, de ce ar face-o Antonescu?
        • +3 (5 voturi)    
          Esti bland!! Dupa lipsa crasa de discernamant (Vineri, 6 iulie 2012, 22:45)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Andi_Andrei

          pe care o afiseaza aceasta "finutza" ( a cui, oare??!!), eu cred ca isi injecteaza si in vene supradoze de venin tip .."antena"
          Probabil ca este vreun pensionar de lux, sau vreun "revolutionar glorios" care se bucura acum, ca pomana de la stat ii este nu ii este in pericol.
      • +5 (7 voturi)    
        fin , raspuns ! (Vineri, 6 iulie 2012, 20:03)

        ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        mai bine zis , cam f. umflat de mostenirea tov. ilici ( de ieri !! ) ...maine ,te vei satura de impostorii uslasi (asta in cazul ca nu faci parte din aceasta casta )
      • +1 (3 voturi)    
        da, da, am fost pe-acolo (Vineri, 6 iulie 2012, 22:50)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        sint numai pensionari ceausisti imbecilizati si ''dogari'' ceausisti imbecilizati cu fete buhaite de bautura. Probabil ca banii primiti de la pdsr ii dau pe bautura ieftina, ca altceva oricum nu stiu sa faca. Sa bea, sa urle si sa stea degeaba pe banii prostilor care platesc impozite, cam asta e tot ce pot. Lumpenproletari se numeau alta data.
  • +18 (22 voturi)    
    ceva fain :) (Vineri, 6 iulie 2012, 19:04)

    ampersand [utilizator]

    EVZ: Clujenii nu au venit la mitingul anti Băsescu. USL a scos în stradă activul de partid

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/clujenii-nu-au-venit-la-mitingul-anti-basescu-usl-a-scos-in-strada-activul-de-partid-990781.html
    • -9 (17 voturi)    
      sursa demna de toata increderea (Vineri, 6 iulie 2012, 19:27)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ei, da, daca recunosc si marii jurnalisti de la EVZ...te credem!
      • +11 (13 voturi)    
        Pentru tine (Vineri, 6 iulie 2012, 20:01)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui sisipisi

        Sursele credibile sunt Cotidianul şi Jurnalul Naţional. Şi, de la sine înţeles a3!
  • +17 (19 voturi)    
    Se stie si pretul: 50 de euro pe zi (Vineri, 6 iulie 2012, 19:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Cu toate astea, de astazi, zilierii Anti-Basescu intra in somaj, in timp ce stapinii lor se vor imbuiba cu miliardele din Sanatate, Educatie, Transporturi, Agricultura, etc.
    • -1 (1 vot)    
      propaganda ieftina ! (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:19)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ai dovezi ceva ?

      daca nu .. atunci si eu pot sa zic ca stiu ca oranji dau 100e pe zi (mai mult ca doar au luat de la buget) ...
  • +12 (14 voturi)    
    numai un grup (Vineri, 6 iulie 2012, 19:13)

    cilina [utilizator]

    numai pentru atatia au mai avut bani? ca-n iarna le-a dat cate 50 de lei... si-au cheltuit banii cu
    palamentarii cumparati la motiune, platiti si pentru votul de azi! Au cheltuieli mari,,,,Voiculescu si ai lui!
  • +10 (12 voturi)    
    minciuni si manipulari (Vineri, 6 iulie 2012, 19:15)

    cboengiu1284466354445 [utilizator]

    munca de profesionisti
  • +7 (9 voturi)    
    Atat. (Vineri, 6 iulie 2012, 20:19)

    Clop [utilizator]

    Suntem jalnici ca natiune. Se speculeaza polul Piata Universitatii de catre noua comenduire mai ales pentru provincia care se uita la TV si cauta sa inteleaga ce ce intampla in Bucuresti. Ea vede Piata Universitatii si intelege fix ca-n trecut.

    Romania este incremenita in proiect.
  • +5 (7 voturi)    
    Ma intreb... (Vineri, 6 iulie 2012, 20:21)

    sln [utilizator]

    De ce nu-i intreaba nimeni de viata? Autorizatiile sint pentru fraieri?
    Ei, nu mi-o luati in nume de rau, era doar o intrebare retorica.
    • -3 (3 voturi)    
      si eu ma intreb.... (Vineri, 6 iulie 2012, 23:20)

      celebra [utilizator] i-a raspuns lui sln

      la Iasi s-au grabit da amendeze pentru ca se striga impotriva lor....aici de....
  • +6 (8 voturi)    
    Sloganizer Universitate (Vineri, 6 iulie 2012, 20:35)

    Clop [utilizator]

    Sloganurile sunt infantile, jenante, stupide, cu rima de un pol. So, de cea mai proasta calitate.

    Eu n-as putea sa particip la un protest unde s-ar striga "iesi afara, javra ordinara" etc. Indiferent cine este javra.
    Aceste sloganuri sunt pentru capetele care nu au mai mult decat un ciocan si o secera pe post de materie cenusie. Si o para ieftina in buzunar, dincolo de principii.

    Expresia acestor sloganuri este pentru prostimea manipulabila din pacate.
    • 0 (0 voturi)    
      diferanta sta in organizare ... (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:21)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      uni sunt acolo veniti spontan , altii au organizatori (pancarde , sloganuri , tricouri .. etc )
  • +3 (5 voturi)    
    cine sunt manifestantii de la TN (Vineri, 6 iulie 2012, 20:46)

    daphina [utilizator]

    i-am vazut sunt numai lupeni, tigani, scursori, oameni ai strazii si mahalagii cu tricourile ridicate si burta goala astia sunt guristii JOS BASESCU
  • +3 (5 voturi)    
    Sila? (Vineri, 6 iulie 2012, 20:55)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Mai degraba mila de bezmeticii astia care behaie cu atata patos "jos Base!"... si cum vor veni ei umili sa-ti ceara un loc de munca in septembrie, dupa ce euro va trece de 5,5 lei!...
    :)
    Si-o sa ma uit zambind in ochii lor de USLamisti tristi si o sa le spun: salariul minim, juvete! salariul MINIM!
  • +2 (4 voturi)    
    iar ne-au pus-o!! (Vineri, 6 iulie 2012, 20:58)

    Wanga [utilizator]

    Numai atitia bani ati mai avut patrihotilor!
    jenant, ma asteptam la citeva mii de golani care sa tipe ce le scrieti acolo.....oamenii lui dogaru in prim plan!
    romani acum trebuie sa cotizati sa ii refaceti conturile varanului, asa ca deschideti lar portofelul!!
  • +2 (6 voturi)    
    HotNews impartial? (Vineri, 6 iulie 2012, 21:30)

    silviu_ [utilizator]

    Despre mascaricii de la Universitate avem articol pe prima pagina!
    Despre manifestatia impotriva Guvernului din Piata Victoriei NIMIC!
    Aveam o parere mai buna despre Hotnews
    • 0 (0 voturi)    
      LOL (Sâmbătă, 7 iulie 2012, 10:23)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_

      nu e asa .

      si daca ar fi fost , la universitate au fost mai multi oameni .
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:34)

    Uzu_buzu [utilizator]

    astia sunt exact aceia care peste inca 6 luni, muritori de foame fiind vor urla impotruiva lui Ponta sau a lui Antonesc.
    daca din nefericire, pe Ponta si Antonescu ii mai prind 6 luni la conducere.
  • +1 (3 voturi)    
    Mars toti la Moscova!!!! (Vineri, 6 iulie 2012, 21:43)

    Marin Bodog [anonim]

    Mars toti la Moscova!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Underground... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:45)

    Columbo [utilizator]

    Pai uitati-va putin cine ...protesteaza..., oameni la peste 50-60 de ani, care nu stiu sa lege doua vorbe inteligente decat jos Basescu, javra ordinara... etc
    Ce poti sa astepti de la niste senili nostalgici dupa Ion Iliescu...
  • +3 (5 voturi)    
    prostimea... (Vineri, 6 iulie 2012, 21:56)

    diasporescu [utilizator]

    ... care a luat credite cu buletinul sa-si cumpere case si masini. si cativa asistati (bugetari, etc.).
    nu s-au prins inca cu cat a crescut euro la creditele lor :)))
  • +3 (5 voturi)    
    de saptamina viitoare (Vineri, 6 iulie 2012, 21:59)

    luci30 [utilizator]

    astept sa vad ciinii din toata tara cu covrigi in coada
  • +3 (5 voturi)    
    pro-uslalala... (Vineri, 6 iulie 2012, 22:46)

    luci30 [utilizator]

    bla bla...astept ciinii cu covrigi in coada si mi se pare ca sunt destui in Bucuresti....asta asa ca sa ma limitez doar la capitala si sa reduc cheltuielile,,celui mai cinstit gu.....noi
  • 0 (0 voturi)    
    rasturnarea valorilor !!!!!!!!!!!!!!!!! (Duminică, 8 iulie 2012, 15:02)

    dezamagitul [utilizator]

    Simbolul democratiei piata universitati a ajuns locul unde se varsa laturi impotriva democratiei adica a institutilor statului.Paturca se rasuceste in mormant.