Ordonanta de urgenta prin care Guvernul a modificat Legea referendumului a fost publicata in Monitorul Oficial

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 22:43 Actualitate | Esenţial

OUG de modificare a Legii referendumului, publicata in MoF
Foto: Monitorul Oficial
Ordonanta de urgenta prin care Guvernul a modificat Legea referendumului, stabilind ca presedintele poate fi demis cu majoritatea voturilor valabil exprimate ale cetatenilor participanti, a fost publicata in Monitorul Oficial joi seara, la circa doua ore dupa avizul Executivului, anunta Mediafax.

Potrivit actului normativ, "demiterea presedintelui Romaniei este aprobata daca a intrunit majoritatea voturilor valabil exprimate ale cetatenilor care au participat la referendum".

A fost modificat astfel art. 10 din Legea nr. 3/2000 privind organizarea si desfasurarea referendumului, care prevedea ca "demiterea presedintelui Romaniei este aprobata daca a intrunit majoritatea voturilor cetatenilor inscrisi in listele electorale", prin derogare de la art. 5 alin. (2) care prevedea ca "referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale".

De asemenea, ordonanta de urgenta scoate sintagma "la nivelul tarii" legata de voturile exprimate, ministrul pentru Relatia cu Parlamentul, Mircea Dusa, anuntand anterior ca a fost eliminata discriminarea prin care cetatenii romani aflati in strainatate nu puteau vota la referendum si erau valabile doar voturile exprimate pe teritoriul national.

"Guvernul si majoritatea parlamentara considera ca prin textul de lege in vigoare, care a fost modificat acum doua luni, la initiativa unor parlamentari PDL, se aduc atingeri grave drepturilor cetatenesti prevazute de de articolul 16 din Constitutie. Se creeaza discriminari pozitive pentru anumite persoane. De asemenea, prin ordonanta aprobata azi se mai elimina o alta discriminare prevazuta in lege, care impiedica romanii din strainatate sa isi exercite dreptul constitutional de a se exprima prin vot", a explicat Dusa, potrivit Agerpres.

El a mai spus ca PDL a operat modificari pe aceasta lege astfel incat "un referendum sa nu poata fi validat niciodata in Romania".

"Noi, prin aceasta ordonanta de urgenta, am pus de acord legea cu decizia Curtii nr. 420, adica referendumul se valideaza cu majoritatea simpla a voturilor valabil exprimate", a adaugat ministrul pentru relatia cu Parlamentul.

Intrebat de ce Guvernul modifica prin ordonanta de urgenta o lege care este contestata la Curtea Constitutionala, Dusa si-a exprimat indoiala ca aceasta institutie se va pronunta "in timp util".

"Urgenta este motivata si de faptul ca, probabil de poimaine, trebuie sa incepem calendarul pentru organizarea referendumului si consideram ca acest proiect de lege aprobat de PDL sa nu creeze discriminari pozitive", a mai spus Mircea Dusa.

Intrebat de ce Guvernul nu a eliminat discriminarea privind rata de participare la referendum si in cazul primarilor, care nu pot fi demisi decat printr-un referendum la care iau parte cel putin jumatate plus unu din cetatenii respectivelor localitati, Dusa a precizat ca Guvernul va afectua aceasta modificare prin lege, deoarece nu este o urgenta.

"O s-o facem prin lege, nu exista acum o urgenta legata de roganizarea unui referendum local", a precizat Dusa.

Acesta a mai aratat ca, in lipsa datelor finale ale ultimului recensamant al populatiei, la un eventual referendum se vor folosi listele electorale actuale.

OUG care modifica Legea referendumului prevede totodata ca, in termen de cinci zile de la data stabilirii referendumului, se infiinteaza, dupa caz, Biroul Electoral Central, birourile electorale de circumscriptie, oficii electorale, birouri electorale ale sectiilor de votare, dar si biroul electoral pentru sectiile de votare organizate in afara tarii.

Actul normativ precizeaza ca hotararile BEC sunt aduse la cunostinta in sedinta publica, sunt obligatorii pentru toate autoritatile, institutiile publice, birourile electorale, precum si pentru toate organismele cu atributii in materia referendumului, la data aducerii la cunostinta in sedinta publica.

Hotararile BEC se publica in Monitorul Oficial.

In cazul referendumului national, birourile electorale de circumscriptie ale judetelor si al municipiului Bucuresti, oficiile electorale si biroul electoral pentru sectiile de votare organizate in afara tarii se compun dintr-un presedinte si cel mult sase delegati ai partidelor politice reprezentate in Parlament.


Citeste mai multe despre   






















4777 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Bataie de joc (Joi, 5 iulie 2012, 22:52)

    Andradda [utilizator]

    Ponta stie ca este terminat, asa ca nu mai are nimic de pierdut. Il demite pe Basescu, face Romania praf..dar de plecat tot pleaca si el. Cu cele mai urate zorzoane in coada!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 6 iulie 2012, 1:00)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      Problema cea mai mare e ca vazut din Europa si noi, si Poanta, suntem tot romani.
      La fel cum si hotii dusi la furat si cei dusi la muncit si cei dusi la studiat au fost pana acum tot romani.

      Ei ne dau pe toti afara cand nu mai au cu cine discuta, nu-l dau afara doar pe Poanta...
    • 0 (0 voturi)    
      cu elicopterul! (Vineri, 6 iulie 2012, 9:38)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      o sa plece cu hybrida de 100k euro ca ceausescu cu elicopterul! ce mi-ar place sa vad un DNA ca ii citeste vreo 50 de capete de acuzare!
  • +9 (13 voturi)    
    Mare greșeală (Joi, 5 iulie 2012, 22:53)

    Gogu [anonim]

    Mare greșeală ca permit votul si in diaspora. Sau poate le e frica ca nu vor acumula prezenta la vot de 50% pt a putea valida referendumul si sunt absolut convinsi ca lumea va vota demiterea.

    Sau poate nici nu ii interesează cine ce votează, având in vedere ca numai ce au schimbat șefii institutului de statistica.

    Romani, treziti-va!!!!!!!
    • +9 (13 voturi)    
      diaspora (Joi, 5 iulie 2012, 23:27)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      Gogu: diaspora a detinut intotdeauna dreptul de vot. in plus, in mod traditional diaspora voteaza dreapta (basescu). din partea diasporei, nu are basescu de ce se teme, din contra. trebuie ca altele sunt capcanele acestei legi, dar, neavand informatia necesara, nu ma pot pronunta.
      • +3 (3 voturi)    
        referendum (Joi, 5 iulie 2012, 23:46)

        IonPopescu1 [anonim] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        inainte era declarat valid referendumul , daca era votat de jumatate+1 din cei inscrisi.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu prea (Joi, 5 iulie 2012, 23:57)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        Din articol rezulta ca diaspora nu avea drept de vot la referendum, abea acum va avea. Ai dreptate, Basescu va primi voturi de la ei.

        Cat despre capcanele legii... sunt 2 aspecte:
        1. Referendumul nu se poate valida decât dacă cel puțin 50% din persoanele cu drept de vot participa, de unde si cele 2 aspecte: încercarea de a micsorarea numărul de votanti conform (Cică) cu ultimul recensamant; respectiv adaugarea diasporei in procesul de referendum - totul pt. a depăși pragul de 50% participare
        2. Demiterea președintelui in urma votului a 50% din cei PREZENȚI la vot (legea veche: 50% din cei cu drept de vot). Pe asta au rezolvat-o cu OU publicată rapid in MO.

        Eu unul am sa merg si am sa votez antidemitere, nu pentru ca am simpatii pro-PDL sau pro-Base ci pentru ca ceea ce se întâmpla aceste zile e incredibil, atât pe plan politic cat si in media.
        Dau exemplu Antenele care tac malac, spre deosebire de asta iarna, in ultimele zile ale demonstratiilor anti-Base cand mai ramasesera 20 de suporteri in fata la Inter, pe care ii filmau din 3 unghiuri, close-up-uri, interviuri, orice încât sa para ca e mare agitatie.

        Indiferent cine are dreptate, astfel de manipulari grosolane, împreuna cu practici comuniste de ABUZ împotriva legilor statului si democrații firave, așa cum ERA ea, cu bune si rele, deci împotriva acestor lucruri nu pot sa rămân indiferent.

        Dumnezeu sa ne aibă in grija pe toți si sa ne dea intelepciunea din ceasul al 12-lea.
        • +3 (3 voturi)    
          Diaspora a votat in 2007 (Vineri, 6 iulie 2012, 0:54)

          Ana Conda [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

          Iti spun eu, ca am stat la coada la Ambasada.
      • -6 (8 voturi)    
        Diaspora (Vineri, 6 iulie 2012, 0:38)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

        voteaza cu cap, adica pentru suspendarea lui basescu. A trecut vremea furatului voturilor in regia lui Baconski. Marinarul vostru va fi aruncat in suturi de la Cotroceni.
  • +10 (14 voturi)    
    Cenzura!! (Joi, 5 iulie 2012, 22:55)

    hasu37 [utilizator]

    A inceput cenzura si pe televiziuni!! b1 si Realitatea nu mai emit!! Se ingroasa gluma rau de tot!! O sa ajungem iar la program de 2 ore in care o sa il vedem pe Antonescu si pe Ponta ce mari realizari au avut in ultimele 24 de ore si ce depasiri la productia de furaciuni la hectar s-au raportat!!
    • +2 (2 voturi)    
      Cand s-a intrerupt emisia? (Vineri, 6 iulie 2012, 0:44)

      damocles [utilizator] i-a raspuns lui hasu37

      Au intrerupt emisia exact in acest punct:
      '' la un moment dat, pe irealitatea, o moderatoare inconstienta (pentru puterea actuala) a pus urmatoarea intrebare de bun simt: "ce se intampla daca ni se anuleaza votul in Consiliul European?" Un reprezentant al puterii a raspuns la fel de inconstient:: "Va fi un dezastru!"
  • +9 (13 voturi)    
    D-zeu cu mila... (Joi, 5 iulie 2012, 23:00)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    sincer incep sa ma rog la D-zeu, ca sigur populatia este indobitocita de antene si nu o sa faca nimic..
    • +7 (7 voturi)    
      De ce disperi? (Vineri, 6 iulie 2012, 0:17)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pana la urma, cei pe care ii duce mintea se vor descurca oricum, in orice conditii. Tara asta a trecut prin multe, prin razboaie, epidemii, seceta si ce mai vrei tu. Si n-a murit. Ce se intampla acuma e fleac!

      Cat despre idiotii care au votat timp de 22 de ani, la indemnul preotului si politaiului din sat, acelasi primar, chiar daca din 1990 pana in 2012 n-au reusit sa aiba inca o canalizare sau curent in casa, sa fie sanatosi. Fiecare pasare pe limba ei piere.
  • +15 (17 voturi)    
    Da' greu va mai miscati, maica (Joi, 5 iulie 2012, 23:01)

    barbidoc [anonim]

    ,,Tanar si nelinistit" se misca mult mai repede, au ajuns deja la episodul 9734, voi n-ati emanat decat cateva zeci de ordonate astazi?
    Ma asteptam ca aceasta ordonanta sa fie publicata in Monitorul Oficial chiar inainte de a fi discutata in sedinta de guvern, asta pentru mai multa operativitate, se intelege.
    • 0 (0 voturi)    
      treaba asta mare si imputita ... (Vineri, 6 iulie 2012, 3:28)

      coliva [utilizator] i-a raspuns lui barbidoc

      cu "tanar si nelinistit" ni se trage de la patriarhul ilici cel "batran si intzepenit". Amin!
      Ilici e paralizat, nu mai horcaie nimic, e si el uimit ce clona a reusit... de ce nu atat de respectuoasa (ca la ei, cand tziganu' a ajuns imparat..) incat sa dea o OUG (practica zilnica) sa-l matrasaca pe batran pt crimele revolutiei? ha?
  • +4 (4 voturi)    
    Scenarii (Joi, 5 iulie 2012, 23:28)

    palul [utilizator]

    nu shtiu daca Parchetul se poate mishca kiar atat de repede dar sa presupunem ca da.

    1. Parchetul a fost sezizat deja ca Ponta&Marga au incalcat constitutzia mergand la Bruxelles
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/ponta-si-marga-amenintati-cu-suspendarea-daca-basescu-ramane-presedinte-990648.html

    2. Vineri dimieatza - Parchetul dispune inceperea urmaririi penale pt Ponta&Marga.

    3. Vineri la pranz - Basescu ii demite pe amandoi. Ponta&Marga ishi incep drumul spre celula vecina cu Nastase la Rahova.

    4. Tot vineri la pranz - Curtea Constitutzionala trimite un raspuns pe masura cererii USL de suspendare. In care se precizeza ca documentul cu 'motivele' este o abureala si nu contzine nici un fel de exemplu clar de incalcare a constitutziei de catre presedinte. Presedintele nu poate fi suspendat.
    Si mai precizeaza ca orice parlamentar care va vota pentru suspendare incalca constitutzia si va merge pe urmele lui Ponta&Marga

    5. Vineri seara variante, variante:

    5.1 USLashii nu mai au tupeu sa voteze suspendarea. Basescu ramane, Ponta&Marga si cei care au avut tupeul sa voteze suspendarea ajung la pushcarie.

    5.2 Basescu este totushi supendat. Justitzia merge si singura (minune romaneasca a secolului!) si Ponta&Marga si aproape totzi parlamentarii USL ajung la Rahova pt incalcarea constitutziei.

    In concluzie: cu sau fara Basescu, toata floarea USL-ului ajunge la pushcarie.
    ... ce vise domne, ce vise ...
  • +6 (6 voturi)    
    cum e cu validarea? (Joi, 5 iulie 2012, 23:31)

    airamerica [utilizator]

    Cum a ramas cu validarea referendumului? Adica ce e mai bine, sa nu mergem la vot si sa nu fie valid circul pontiac, sau sa mergem cu sapca de marinar pe cap si sa votam pentru Romania, pentru democratie, scuipand in ciorba USL?
    • +4 (4 voturi)    
      omule (Vineri, 6 iulie 2012, 0:15)

      I [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      prostia aia cu "nu mergeti la vot" sau "votul in alb" este o manipulare a politicienilor. Mai exact a partidelor. Nu o sa auzi ideea asta decat de la ei sau de la televiziunile controlate de ei. Lor le convine, pentru ca in felul asta oamenii din partidul lor si cei platiti au un procent mult mai mare daca prezenta la vot e mica. Aia oricum merg la vot. De asta si tot baga manipularea asta cu "scarba de politica" ca sa nu mearga lumea la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    articol confuz (Joi, 5 iulie 2012, 23:32)

    demaGOGU [utilizator]

    #hotnews: puteti clarifica in ce conditii referendumul este declarat legitim\valid

    exista o prevedere ca ptr a fi valid(atentie nu vorbim de procentele pro sau contra) e nevoie ca 50% dintre alegatorii de pe liste sa fie prezenti!
  • 0 (2 voturi)    
    Si totusi !! (Joi, 5 iulie 2012, 23:49)

    Liviu M [anonim]

    Din cate am inteles de la juristi, orice procedura judiciara se desfasoara dupa legislatia valabila la momentul inceperii sale.
    Cum suspendarea este deja inceputa, aceasta modificare a legii referendumului nu s-ar aplica si in acest caz. Doar pt urmatoarele cazuri.
    Adica nu-i pt cine se pregateste , ii pt cine se nimereste!!
    Vom vedea cine va fi BENEFICIARUL !!
    • +3 (3 voturi)    
      sfanta naivitate (Vineri, 6 iulie 2012, 0:52)

      michela [utilizator] i-a raspuns lui Liviu M

      Chiar nu intelegeti ca asta nu conteaza pentru USL? Referendumul se va desfasura dupa ce legislatie vrea Ponta...nu mai invocati prevederi legale in vigoare ca nu au nici o importanta! E pur si simplu inutil sa va iluzionati.
  • +2 (2 voturi)    
    OUG contestata urgent la CCR (Joi, 5 iulie 2012, 23:55)

    Grammaticus [anonim]

    de PRESEDINTE!
    • 0 (0 voturi)    
      Imposibil (Vineri, 6 iulie 2012, 1:19)

      tudorl [utilizator] i-a raspuns lui Grammaticus

      Nu se poate face decat de avocatul poporului care a fost schimbat de Ponta
  • +5 (5 voturi)    
    Mama lor de comunisti! (Joi, 5 iulie 2012, 23:56)

    abcde [utilizator]

    Au publicat ordonanta la 10 noaptea ca sa nu bage lumea de seama.
  • +4 (4 voturi)    
    x (Joi, 5 iulie 2012, 23:56)

    Boro [anonim]

    Ponta, a facut din monitorul oficial..un tabloid....sambata .. editie speciala..la pagina 6, apare Cruduta.
  • +1 (1 vot)    
    Urat foarte urat ! (Vineri, 6 iulie 2012, 0:11)

    mariusxmarius [utilizator]

    matematic, prin aceasta ordonanta de urgenta voturile celor care nu se prezinta la vot trec in contul USL-ului!
    Acesta a fost scopul!
    Cum ?
    daca trebuie sa voteze 9 oameni si la vot se prezinta 3
    din care 2 voteaza pentru si 1 impotriva cei 2 castiga !
    deci 2 pot hotara pentru 9 oameni daca restul nu se prezinta la vot !
    atfel trebuia sa se adune 5 ca sa poata castiga !
  • +4 (4 voturi)    
    doar cateva intrebari (Vineri, 6 iulie 2012, 0:18)

    damocles [utilizator]

    1. la un moment dat, pe irealitatea, o moderatoare inconstienta (pentru puterea actuala) a pus urmatoarea intrebare de bun simt: "ce se intampla daca ni se anuleaza votul in Consiliul European?" Un reprezentant al puterii a raspuns la fel de inconstient:: "Va fi un dezastru!"
    Concluzie: ei stiu foarte bine la ce expun Romania, dar interesele....
    2. Guvernul Ponta incearca sa se disocieze de actele legate de suspendarea Presedintelui! Eu stau ca prostul si ma intreb "cine dracu da ordonantele alea cretine care faciliteaza acest lucru"?
    3. Daca toate actele emise in Parlament in ultima saptamana sunt constitutionale si legale, de ce se amana publicarea Raportului pe justitie al CE?
    PS: Conform Constitutiei, legile de functionare a CCR si a institutiilor fundamentale ale statului nu pot fi modificate prin OUG! Concluzie: miroase a lovitura de stat, chiar pute de-a dreptul!
    Basescu nu a pomenit nimic despre lovitura de stat in Parlament pentru singurul motiv ca stia ca-si ingroapa munca de 8 ani de zile! Deja eram exclusi de la Consiliul European daca facea asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Eu propun (Vineri, 6 iulie 2012, 0:21)

    Arcasu [anonim]

    Sa mai schimbe inca o data legea referndumului care sa spuna ca daca 1.000 de USLasi au votat pentru demiterea presedintelui, referendumul e valabil - ca sa nu mai numaram atata!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 6 iulie 2012, 0:57)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui Arcasu

      De ce? e complicat... 1000 sunt prea multi. S-ar putea sa nu-i gaseasca. Sa decida direct parlamentul... ca doar tot urla ca e republica semi-prezidentiala... sa ne aleaga o jumatate de presedinte - Crinutz - cealalta jumatate fiind deja Poanta... ca nenea ala al treilea oricum nu conteaza la masuratoare...
  • +4 (4 voturi)    
    Minte cu nerusinare Dusa asta! (Vineri, 6 iulie 2012, 0:59)

    Ana Conda [utilizator]

    Dar ce crede el, ca in diaspora nu avem internet, ca sa citim ce gogomanii spune! Cum adica, "se mai elimina o alta discriminare prevazuta in lege, care impiedica romanii din strainatate sa isi exercite dreptul constitutional de a se exprima prin vot"?!?! Alo! Pai ce, la noi Consulatul a organizat Marea Farsa in 2007, urmata de alta Marea Farsa la referendumul din 2009 concomitent cu Prezidentialele?! Noi am stat ore in sir la coada, baiatu', si o sa stam si acum pe soare! Ori e incompetent, ori e rauvoitor, ce sunt populismele astea ieftine! Asa voi ei sa castige voturile de afara? Afara cu voi!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 6 iulie 2012, 1:04)

      Scum Hero [anonim] i-a raspuns lui Ana Conda

      Depinde cat de bine e organizat "planul cincinal". Ca daca fac sectii de votare numai in Gibraltar si Groenlanda pentru toata Europa (ii cred in stare dupa ce-au facut in ultimele zile), nu stiu cine mai voteaza.
      Si-atunci or sa poata sa zica ranjind: Na ca am inclus si diaspora, dar n-au vrut sa voteze...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe când şi monitorul copy-paste? (Vineri, 6 iulie 2012, 1:09)

    Tom2 [utilizator]

    Mi se pare foarte ciudat că pe site-ul monitorului nu se poate da copy-paste pe textul de lege.
    Poate cu Ponta şef o să avem şi noi acces la copy-paste :))
  • +4 (4 voturi)    
    Gandeste liber (Vineri, 6 iulie 2012, 1:13)

    tudorl [utilizator]

    Guvernarea prin ordonante a ratatilor Antonescu ,Ponta si Voiculescu este periculoasa si ilegala, si nu are votul poporului.Antonescu a fost votat de 9000 de cetateni si a participat doar in proportie de 6% la lucrarile Senatului ,iar functia de presedinte al senatului este neconstitutionala: Ponta a plagiat lucrarea de doctorat si a mintit in CV.mentionand un masterat in locul unor cursuri facute in Italia,iar functia de Prim ministru a primit-o ca urmare a trocului politic facut in Parlament .Totodata a incalcat si deciziile Curtii Constitutionale:Voiculescu a primit sentinta definitiva de CNSAS de colaborator al securitatii;
  • 0 (0 voturi)    
    mica precizare... (Vineri, 6 iulie 2012, 12:33)

    Xorciser [utilizator]

    "a fost eliminata discriminarea prin care cetatenii romani aflati in strainatate nu puteau vota la referendum si erau valabile doar voturile exprimate pe teritoriul national.".

    Eu am votat in 2007 bine-mersi la Ambasada Romaniei (care este de altfel "teritoriu national", adica este teritoriu romanesc)... si votul a fost luat in considerare.