VIDEO O noua zi de proteste in Capitala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 18:55 Actualitate | Esenţial

Manifestant anti-USL la Piata Universitatii
Foto: Hotnews
Protestele au continuat joi in Bucuresti dupa ce zeci de protestatari au ocupat mai multe zone din capitala. Piata Universitatii, Piata Victoriei si zona Pietei Revolutiei au fost pichetate de sustinatori ai presedintelui Basescu si de opozantii presedintelui. Au fost si mici incidente in zona Pietei Universitatii acolo unde protestatarii anti-USL s-au incaierat cu protestatarii care scandau impotriva presedintelui Traian Basescu.

HotNews.ro a transmis live text desfasurarea evenimentelor


UPDATE 21.00: In Piata Victoriei sunt adunate circa 250 de persoane. Acestea agita pancarte cu mesajele "Romani, nu va lasati manipulati, cititi toata presa, mai ales cea straina", "Oameni buni, treziti-va!, "USL = Uzurpa, Sfideaza, Linseaza", precum si un logo Antena 3 cu secera si ciocan. In Piata Victoriei in jurul orelor 21:30 si-a facut aparitia si Monica Macovei.

Protest Piata Victoriei












UPDATE 20.30:
La Fintina de la Arhitectura au sosit aproximativ 400 de manifestanti care striga impotriva tuturor: anti-USL, anti-Basescu, anti-Rosia Montana si anti-Chevron. Ei spun ca nu i-a convocat nimeni la miting, au venit din proprie initiativa. Unii poarta masti tip Anonymous

Indignatii anti-Chevron
Foto: Hotnews













UPDATE 20.15: Au ramas circa 300 manifestanti anti-Basescu in fata Teatrului National, un protestatar agita un sobolan mort. La Fintina, numarul manifestantilor anti-USL a crescut pina la aproximativ 200

UPDATE 20.10: Un manifestant pro-USL si-a dat pantalonii jos si le-a aratat posteriorul manifestantilor pro-Basescu

UPDATE 20.00: Doi manifestanti s-au incaierat la Universitate si au fost ridicati de jandarmi

UPDATE 19.57: Peste o suta de protestatari din Piata Revolutiei au ajuns in grup la Piata Universitatii, la fintina de la Arhitectura






UPDATE La fantana protestatarii s-au mai dispersat, iar in fata TNB sunt circa 450.

FOTOGALERIE Protest anti-Basescu la Universitate












O parte dintre acestia strigau "Basescu judecat pentru ce a furat!"























12176 vizualizari

  • +83 (87 voturi)    
    au venit milogii (Joi, 5 iulie 2012, 19:03)

    DrInOrice [utilizator]

    cersetorii care vor somaj mai mare, pensii mai mari, ajutoare mai mari
    • +45 (49 voturi)    
      hahaha (Joi, 5 iulie 2012, 19:35)

      ezoteric [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      subscriu!
      • -12 (24 voturi)    
        hotarati-va ! (Joi, 5 iulie 2012, 20:05)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui ezoteric

        ori usl e populist si da pomeni electorale ori usl nu s-a tinut de promisiunea de a mari pensiile si salariile
        • +8 (8 voturi)    
          si una si alta (Joi, 5 iulie 2012, 23:12)

          RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

          ce, ai imporesia ca se exclud reciproc? Poti sa spui ca n-au facut pomeni electorale? Poti sa spui ca le-au marit salariile al oameni? Atunci, unde e dilema ta?
          • +5 (5 voturi)    
            Fara efort nu se poate... (Vineri, 6 iulie 2012, 0:49)

            sebagain [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

            Trebuie sa ne intoarcem din concedii. Unde e totusi societatea civila? Pe Hotnews e o adevarata ideologie. Nici nu mai trebuie sa-si inventeze discursuri sau lozinci. Totul este aici, de-a gata...Doar sa ocupe Piata si sa reziste cat mai mult.Pe rand sa tina flacara aprinsa pana cade guvernul de imposturi.
      • +12 (12 voturi)    
        Iar galeriile de fotbal! (Joi, 5 iulie 2012, 21:08)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui ezoteric

        In fata Teatrului National sunt iarasi galeriile de fotbal. Au tot instrumentarul la ei, fluiere, tobe, steaguri si scandeaza ca pe stadion. Au aparut din nou acesti pierde-vara tocmiti.

        In Piata Revolutiei, langa Ateneu, am vazut o multime de oameni obisnuiti, veniti din convingere. Cred ca au fost de zece ori mai multi decat cei de la Teatru.
    • +2 (14 voturi)    
      partial... (Joi, 5 iulie 2012, 19:52)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      de acord cu tine despre cei care vor somaj mai mare (pt ca nu cauta de munca...ca deh e mai bine sa stai pe banii statului) si despre cei care cer ajutoare mai mari (la fel ca mai sus).

      dar nu sunt de acord despre cei care zici ca cer pensii mai mari. au tot dreptul sa ceara (toti cei care au lucrat 40-50 ani) si acum au ....nimic.
      • +4 (4 voturi)    
        partial (Joi, 5 iulie 2012, 20:40)

        nyckys [utilizator] i-a raspuns lui rider

        cand muncesti 40-50 de ani acumulezi ceva, sau ar trebui,cred ca mai mult ar trebui ajutati cei cu salarii mici,la inceput de drum,cu copii in intretinere,pensionarii nu cred ca mai fac case din pensii,eu cred ca pensionarii sunt doar om asa de manevra pt politicieni si pt ca sunt multi si pt ca le place sa spuna prezent la urne, nu cred ca dl crin a suspinat in opozitie csau acum la putere de grija pensionarilor sau a altcuiva
      • -1 (1 vot)    
        partial partial (Joi, 5 iulie 2012, 21:15)

        ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui rider

        Pentru ca, din cate stiu eu, pensia este o functie de valoarea cotizatiei la fondul de pensi pe perioada serviciului.

        Asa inseamna ca o persoana cu un serviciu bine platit care implicit are si o pregatire pe masura, va avea o pensie mai mare decat o persoana mai putin pregatita cu un serviciu prost platit.

        Sper sa nu gresesc, iar daca gresesc va rog sa ma corectati.
    • +25 (27 voturi)    
      Romani, doriti in ce categorie vreti sa traiti (Joi, 5 iulie 2012, 20:04)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      din gruparea asta indoielnica de milogi care mai cer pomana sau din Romania oamenilor responsabili, harnici, onesti, care se scoala de dimineata, isi platesc taxele, vorbesc frumos si demn.

      Lasati orice iluzii voi cei ce sunteti acum in RO si aveti o minte limpede , sincera, nepervertita. USL nu ne mai da nicio sansa!
      Basescu este cu adevarat un om politic responsabil. Omeneste are greseli, dar cine n-are? Tot respectul pentru fermitatea lui de a infrunta MAFIA ( a se vedea Constantinescu fugarit si in invins de .....).
      Veti ramane in istorie dle. presedinte pentru acest curaj. Daca astazi PSD este obligat sa dea OUG de modificare a legilor si institutiilor democratice, este tocmai pentru ca acestea functionau bine si in defavoarea infractorilor indiferent de culoare politica.
      Si pigmeii au rolul lor, cred ca acela de a constientiza cetatenii adormiti ca sunt in pericol mare de tot.
      Ca se voia schimbarea lui Basescu, poate sa fie de inteles, dar este total de neinteles ca pentru aceasta sa se faca ilegalitati de catre o insitutie fundamentala a statutului de drept, ( parlamentul) care pune in pericol chiar stabilitatea tarii.
      • -6 (6 voturi)    
        Infrunta Mafia? (Joi, 5 iulie 2012, 23:45)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

        Basescu este si el parte din Mafia Securista, ca si restul "purcelusilor". Cum mai puteti sa le luati apararea? Nu va dati seama ca asta e manipularea invatata de la tata Stalin. Eu inca sunt aici: USL, PDL, PC, PNL...
    • +20 (24 voturi)    
      asistaii social, hotii de titluri de revolutionari (Joi, 5 iulie 2012, 20:20)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Hotii de titluri de revolutionari au iesit si ei in strada cu toti asistatii social care fura statul.

      Lasati orice iluzii voi cei ce sunteti acum in RO si aveti o minte limpede , sincera, nepervertita. USL nu ne mai da nicio sansa!
      Basescu este om politic responsabil. Omeneste are greseli? Orice fiinta rationala care pune semnul = intre Basescu si comunistoizii USL de factura Dan Voiculescu si-a pierdut abilitatea de a judeca la rece si integru.
      Tot respectul pentru fermitatea lui de a infrunta MAFIA ( a se vedea Constantinescu fugarit si in invins de .....).
      Veti ramane in istorie dle. presedinte pentru acest curaj. Daca astazi PSD este obligat sa dea OUG de modificare a legilor si institutiilor democratice, este tocmai pentru ca acestea functionau bine si in defavoarea infractorilor indiferent de culoare politica.
      Si pigmeii au rolul lor, cred ca acela de a constientiza cetatenii adormiti ca sunt in pericol mare de tot.
      Ca se voia schimbarea lui Basescu, poate sa fie de inteles, dar este total de neinteles ca pentru aceasta sa se faca ilegalitati de catre o insitutie fundamentala a statutului de drept, ( parlamentul) care pune in pericol chiar stabilitatea tarii.
      • +10 (10 voturi)    
        Iar amaratii de bugetari (Joi, 5 iulie 2012, 20:38)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G

        se bucura la 8% pe cand "revolutionarii" isi iau inapoi indemnizatiile lunare de milioane!
    • +8 (14 voturi)    
      Sunt "revolutionarii" (Joi, 5 iulie 2012, 20:36)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      care tocmai au primit inapoi indemnizatiile!!

      Cum e posibil asa ceva? Boc a rezistat la atatea presiuni din Piata Universitatii iar Copy Paste le da banii inapoi???? Doamne, nu se poate!
    • +4 (4 voturi)    
      mai sunt si lucruri incantatore in Romania (Joi, 5 iulie 2012, 20:41)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      Transilvania, "un rai liniştit, bijuteria din coroana României'", a reuşit să cucerească inima prinţului Charles.

      La o zi după ceremoniile extravagante prilejuite de Jubileul de Diamant al reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, prinţul Charles a plecat în Transilvania, pentru a se bucura de scenele rurale, desprinse parcă din poveştile fraţilor Grimm. În Saschiz, micuţul sat de secol XIII, viaţa pare că s-a oprit din loc, scriu jurnaliştii de la San Francisco Chronicle.

      http://www.b1.ro/stiri/eveniment/pasiunea-printului-charles-pentru-transilvania-de-notorietate-chiar-i-in-sua-32428.html
    • 0 (0 voturi)    
      minunat... (Vineri, 6 iulie 2012, 9:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      deci de fapt nu conteaza ce fac... conteaza cu cine tin...
      daca sunt pro-usl sunt milogi etc


      daca sunt contra sunt buni, liberali etc...

      incep sa am o greata crunta cand citesc ce scrie pe situ asta....

      nu tin nici cu usl nici cu pdl, dar impartialitatea de aici este de-a dreptul jenanta
  • +35 (43 voturi)    
    hehe (Joi, 5 iulie 2012, 19:16)

    MirceaA [utilizator]

    pun pariu ca jumatate sunt galeriile de la fotbal, noii mineri ai Bucurestiului.
  • +54 (58 voturi)    
    Media de varsta (Joi, 5 iulie 2012, 19:18)

    lokkos [utilizator]

    La cele doua proteste simultane:
    universitate - 65 ani (clasa asistata)
    piata victoriei - 30 ani (clasa muncitoare).
    mai mult nu mai spun....
    • +18 (24 voturi)    
      Ai gresit adresa (Joi, 5 iulie 2012, 19:36)

      ezoteric [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      ..Piata Revolutiei...Piata ictoriei a fost ieri!
      • +5 (5 voturi)    
        Sunt si in Piata Victoriei (Joi, 5 iulie 2012, 20:39)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui ezoteric

        cei cu Protestul Ghilimelelor.
        • +6 (6 voturi)    
          ! (Vineri, 6 iulie 2012, 0:51)

          AndreiU. [utilizator] i-a raspuns lui Audit

          Eu sunt in Piata Victoriei de 3 zile(azi inclusiv), am 28 de ani si lucrez la privat. Ce va pot spune despre oamenii de acolo este ca e o lume foarte pestrita, sunt multi oameni care vin cu copii mici, sunt atat oameni tineri cat si batrani, bineinteles ca sunt si agitatori, dar avem o relatie foarte buna cu jandarmeria si ne ajuta sa-i inlaturam.

          Tot ce imi doresc este ca oamenii, cat mai multi, sa inteleaga, ca zilele astea se decide soarta noastra, nu doar a lui Basescu.

          Ca este suspendat sau nu, putin imi pasa, dar stiind ca urmeaza numirea unui nou procuror sef DNA, si unui nou procuror general pe langa ICCJ, si decizia depinde si de presedinte, imi ridica mari semne de intrebare.
    • -6 (18 voturi)    
      clasa asistata? (Joi, 5 iulie 2012, 19:54)

      rider [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      adica pensionarii sunt asistati sociali? dar pana la urma daca Base a spus asta tu te conformezi in pozitie de drepti!

      pai gandeste-te ca poate o sa fi si tu la 65 ani (dupa cel putin 40 ani de munca si plati la bugetle de stat) asistat social cu bani doar de o paine si un ......da e de ajuns.
      • +8 (8 voturi)    
        da (Joi, 5 iulie 2012, 20:50)

        lokkos [utilizator] i-a raspuns lui rider

        Poate nu in sensul folosit de majoritate, dar da, sunt sustinuti financiar de cei care muncesc. Si consider ca e suficient cat dau din salariu. Ajung doi sustinuti, nu vreau 3.

        Si la 65 de ani sub nici o forma nu o sa ma bazez pe ce imi ofera statul, ma zbat cat pot acum, cat sunt tanar si pot munci sa-mi fac un rost in viata, nu sa stau sa cersesc la batranete.

        Si da, ii condamn pe parintii mei pentru cei 45 de ani cat s-au lasat subjugati si umiliti. Intr-o societate normala nu este posibil ca la 30 de ani sa castig mai mult decat amandoi la un loc dupa o vechime de 35 de ani.
    • -7 (19 voturi)    
      nu ai parinti/bunici? (Joi, 5 iulie 2012, 20:03)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      parintii/bunicii tai sunt asistati?
      cum poti sa spui ca un om care a muncit o viata construind tara asta e asistat social?
      cand mai mergi cu metroul gandeste-te ca e construit de oameni pe care acum ii numesti asistati!
    • +4 (12 voturi)    
      soluţie alegeri (Joi, 5 iulie 2012, 20:05)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      reiterez ideea de modificare a legii electorale cu introducerea unui tur de scrutin (după alegeri) pentru validarea lor (cu DA sau BA)
      La acest scrutin de validare să participe doar clasa muncitoare; asta ca să eliminăm alegerile câştigate pe pomeni electorale, pensii mai mari, ajutoare, etc.
      Pe principiul, că eu mă duc zilnic la muncă şi din impozitele pe care le plătesc la stat lunar susţin 2 pensionari, eu ar trebui să am ultimul cuvânt de spus la alegeri.
      • +4 (6 voturi)    
        votul e universal (Joi, 5 iulie 2012, 22:39)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui domu

        dar sa nu uitam cine sunt cumparatorii de voturi, cine da galeti si sacose
    • +4 (8 voturi)    
      Esti oligofren? (Joi, 5 iulie 2012, 20:32)

      dictatorul [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      Adica, dupa mintea ta, pensionarii sunt asistati social?
      Dar cei ce au acum 30 ani, la 65 ce vor fi?
      Ng, ng.
  • +25 (27 voturi)    
    komunistii... (Joi, 5 iulie 2012, 19:34)

    renegatul [utilizator]

    cred ca nu mai e nimic de adaugat!
    • +11 (17 voturi)    
      ar mai fi ceva de adaugat (Joi, 5 iulie 2012, 20:04)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui renegatul

      oamenii care protesteaza din inima sunt prezenti si stau in piata mai mult decat cei care protesteaza pt ca au fost adusi cu autocarul
  • +2 (10 voturi)    
    asta-mi place... (Joi, 5 iulie 2012, 19:40)

    echos [utilizator]

    cu coloneii lui Basescu...
    <nu stiu cine> si Turcescu...
    or fii suparati ca cei doi papitoi sunt numai capitani!
  • +9 (11 voturi)    
    o diversiune mica (Joi, 5 iulie 2012, 19:42)

    marioara1 [anonim]

    Un banner super lucrat facut probabil de un grafician de la trustul de partid care apare in cotrast cu cei care protesteaza, oameni cu goarne care le sufla ce sa tipe si fluiere. O diversiune ieftina pentru a bruia celalalt miting. Apropos, aveau aprobare pentru banner!?

    Cine este organizatorul acestei manifestatii!?
    • +3 (5 voturi)    
      daca e de la "noi" e voie... (Joi, 5 iulie 2012, 20:24)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui marioara1

      aia care sustin "dictatura" nu au voie...;)
  • +22 (26 voturi)    
    Mergeti la referendum! (Joi, 5 iulie 2012, 20:04)

    calin__ [utilizator]

    Singura modalitate de a invinge viermii care s-au instalat la guvernare este sa-i ardem la referendum cu mai mult de 60%. Daca sunt mai putin de 60% voturi impotriva demiterii lui Basescu, atunci o sa avem probleme deoarece mizeriile de la USL acum POT sa faca manevre. Asa ca dragi concentateni (care ati fost pasivi pana acum) va rog sa va mobilizati sa avem o prezenta la referendum de 70%. Macar asa stim ca intr-adevar oricare ar fi situatia este vointa majoritatii, nu doar a pensionarilor si milogilor care nu vor sa inteleaga ca e criza financiara GLOBALA si acesti circ ne va costa mult. Nu s-a facut nimic de cand au venit magarii astia la guvernare. Munca lor e suspendarea presedintelui dupa care vor merge in vacanta. Credeti ca-i intereseaza protestele? Doar daca intram peste ei in parlament poate o sa se ingrijoreze. Oricum sper sa primeasca asa cum ofera.
  • -13 (21 voturi)    
    foarte tare !!! (Joi, 5 iulie 2012, 20:16)

    adrian8 [utilizator]

    manifestatie pro basescu organizata PDL , carati oameni cu autocarele = 2000 persoane .

    manifestatie spontana , fara mobilizari pe tv, radio , facebook , internet = 500 persoane .

    manifestatiile de zilele trecute (pro mafia oranj + capo' basescu) , fara autocare , 100,200 300 persoane .


    minunat , tara e cu voi , ne vedem la referendum !
    • +3 (11 voturi)    
      ... (Joi, 5 iulie 2012, 20:23)

      decem [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Dupa cum vorbesti, esti cu siguranta membru intr-o galerie de fotbal. Sunt sigur si nu am niciun dubiu in aceasta privinta.

      In "peluzele" din tara, acolo unde-s ieftine biletele se mai gasesc cativa tineri cu capul pe umeri, dar marea majoritate sunteti derbedei.
      • -1 (1 vot)    
        detaliaza .. daca ai cu ce . (Joi, 5 iulie 2012, 20:52)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui decem

        ce te face sa crezi ca sunt din galerie de fotbal ?

        cam alea sunt cifrele ale acestor evenimente din aceasta saptamana .

        si tu cam pari membru pdl ...
    • +9 (11 voturi)    
      Spontan esti tu (Joi, 5 iulie 2012, 20:36)

      Paco'ste [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Mai,ai dracu,s-au nimerit vreo 500,aceeasi medie de varsta,in acelasi loc,asa,spontan.
      • -1 (1 vot)    
        probabil ca sunt ... (Joi, 5 iulie 2012, 20:55)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Paco'ste

        da ce legatura are ?

        uite ca sau nimerit , oricum acolo tot vin oameni din iarna (foarte putini , da vin) si ei au aceeasi nemultumire ca si in iarna : basescu .

        cat despre media de varsta .. de unde stii ? ai fost tu la fiecara sa ii interbi ce varsta au ?
  • +10 (16 voturi)    
    sezonieri (Joi, 5 iulie 2012, 20:28)

    uvi [utilizator]

    si-a scos usl-ul protestacii in strada ? astia vad ca 'lucreaza' in regim sezonier ....
    • -6 (6 voturi)    
      astia au venit spontan , (Joi, 5 iulie 2012, 20:57)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui uvi

      cel putin nu a iesit nici un membru usl sa ii mobilizeze , nu au fost convocati pe facebook , pe internet , nu au fost asusi cu autocare ..etc ..

      vrei sa vezi protestaci , uite la cealalta manifestatie , ,,, aia care au stat doar o ora , cat au fost platiti ...sau ca sa nu piarda autocarul ...
    • +2 (2 voturi)    
      protestacii (Vineri, 6 iulie 2012, 8:46)

      ocean [utilizator] i-a raspuns lui uvi

      Plimba steagul de la Spitalul de Urgenta (vezi ziua lui Nastase) la teatrul National !
  • -1 (1 vot)    
    gastile portocalii si rosii (Joi, 5 iulie 2012, 20:43)

    catalin_mattei [utilizator]

    gastile portocalii si rosii isi arata fata hada incercand sa confiste Piata Universitatii caci au nevoie sa para glasul ratiunii.. nu.. nici usl-istii si nici pdl-istii nu sunt vocea ratiunii.. vreti doar pt voi caci va este frica de competitie, va este frica sa traiti in afara cercului oferit de partidele voastre de doi bani... este aiuritor.. si o spun ca unul care a fost si este un indignat!!!
  • +7 (7 voturi)    
    pensionarii condusi cu poratavoce (Joi, 5 iulie 2012, 20:45)

    lkdo [utilizator]

    Nu pot sa nu observ ca tabara anti-Basescu/pro-USL are media de varsta inaintata - probabil ca si au mai mult timp liber - si sloganurile sunt initiate si conduse de peroane cu portavoce.
  • +5 (5 voturi)    
    Cine,,, (Joi, 5 iulie 2012, 21:32)

    nec [utilizator]

    Cine este organizatorul acestei manifestatii?
    usl-ul cel "cinstit" !!!
  • -7 (7 voturi)    
    meritul pdl (Joi, 5 iulie 2012, 22:07)

    adrian8 [utilizator]

    multumita manifestarii cu arcanu facuta de pdl , lumea a fost impulsionata sa iasa din nou in strada si sa ceara demiterea securistului .

    bravo PDL !
  • +14 (14 voturi)    
    Relatari de la protest (Joi, 5 iulie 2012, 22:41)

    georgeb [utilizator]

    M-am intors acum de la Victoriei si a fost o demonstratie foarte numeroasa si foarte frumoasa.

    Am vazut ca ati scris in articol de 250 de persoane la Victoriei. Subestimati masiv. 250 de oameni poate sa fi fost luni sau marti. Azi au fost aproape dublu fata de ieri (miercuri) si au fost cel putin 1000 de persoane, foarte probabil mai mult.

    In afara de Monica Macovei a mai venit printre noi Mihai Neamtu (sâc Dan Nicusor!! :D)

    Oamenii au fost linistiti chiar daca s-a scandat mult fata de ieri. La inceput mi-a fost un pic teama pentru ca vedeam cateva grupuri de "agitatori" si mi-era sa nu fie galeriile si sa iasa cu scandal. Pana la urma au fost niste oameni normali si singurul moment periculos a fost cand un car de reportaj Antena 3 (nemarcat) a incercat sa parcheze fix printre manifestanti, pe trotuarul din fata muzeului Antipa. Spre seara cand a venit Monica Macovei (apropos, a fost vizibil emotionata cand toata multimea a inceput sa ii strige numele!) a mai fost un moment de frustrare revarsata pe reporterita Realitatea TV dar nu a degenerat.

    Maine vom fi mai multi! :D In fiecare zi vom iesi la ora 19:00 la Victoriei! Azi in sfarsit vad o raza de speranta. Oamenii ies in strada si asta se vede, nu ne mai pot ignora!
    • +10 (12 voturi)    
      scurtă comparație... (Joi, 5 iulie 2012, 23:26)

      rgz [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      De acord. Azi am fost în toate piețele în care s-au ținut proteste, să văd ce se întâmplă... Sunt destul de obiectiv, vroiam doar să văd cine cu cine ține.
      Piața Revoluției - deh, miting organizat de PDL, susținători PDL.
      Piața Universității - pensionari cu mult timp liber și cu portofelul plin de la USL, și niște indignați laolaltă cu ultrași dubioși, adică niște puști care nu știu ce-și doresc de la viață.
      Piața Victoriei - oameni educați, civilizați, care știu să arunce o sticlă la gunoi și să nu scuipe. Până și jandarmii zâmbeau aici. Și chiar mirosea frumos în aer!
      • +4 (4 voturi)    
        subscriu! (Vineri, 6 iulie 2012, 0:38)

        RomaniaMea [utilizator] i-a raspuns lui rgz

        Am ajuns acolo, si asta a fost primul lucru care m-a izbit: mirosea frumos in aer! mi s-a parut incredibil.
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Vineri, 6 iulie 2012, 0:44)

        wolfspark [utilizator] i-a raspuns lui rgz

        si eu subscriu :). Cu toate ca s-au infiltrat in protest azi si oameni de la mitingul PDL din Piata Revolutiei, si niste instigatori, protestul a ramas super ok :). Mi-a placut in special cand a venit doamna Macovei la sfarsit. Chiar daca este membru PDL, partid pe care nu il am deloc la inima, am foarte mult respect pentru ea.

        Ramane sa ne vedem de luni pana vineri, in fiecare seara la 19:00 la Piata Victoriei, pana plagiatorul nostru faimos isi da demisia.
  • +10 (10 voturi)    
    principii versus bani (Joi, 5 iulie 2012, 22:43)

    just.me [utilizator]

    e o diferenta enorma sa manifestezi pentru principii, vis-a-vis sa tipi pentru bani mai multi. In piata revolutiei s-a manifestat pentru libertate si democratie
  • 0 (0 voturi)    
    e foarte interesant (Joi, 5 iulie 2012, 23:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cum postaci notorii ca dibulibasa sau colonelu au foarte multe plusuri pe care analiza numerica a comentariilor nu le justifica..
  • +8 (8 voturi)    
    ref piata victoriei (joi) (Joi, 5 iulie 2012, 23:17)

    Luke.x [utilizator]

    Doresc ca confirm cele relatate de [georgeb], am fost mult mai multi in seara aceasta, aproape dublu in comparatie cu ziua de ieri - o estimare a fost la un moment dat intre 800 si 900 la ora 20h si nu 250 (si nici 150 cum ati mentionat initial). La ora noua inca era aprox 500 de manifestanti. Mare parte dintre manifestanti au venit pe jos de la manifestatia din Piata Revolutiei.
    Multumesc.
  • -8 (10 voturi)    
    Guristii pdl (Joi, 5 iulie 2012, 23:51)

    evoque [utilizator]

    vorbesc de o mineriada politica, insa tot ei isi poarta "minerii" cu autocarele la bucuresti.
    Straniu, Nu?
    Vrajeala asta cu atacul asupra institutiilor statului este efectiv stupida.
    Actuala majoritate parlamentare este egala din punct de vedere valoric si reprezentativ ce cea facuta de pdl cu unpr si udmr, dar despre aia urlatoarele din modrogan nu zic nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      ghilimele (Vineri, 6 iulie 2012, 8:58)

      ocean [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Uraaa! ai invatat sa pui macar ghilimele; il poti invata si pe Primul Ministru?
  • +5 (5 voturi)    
    Piata Victoriei (Vineri, 6 iulie 2012, 1:01)

    rosso [utilizator]

    Am fost in piata Victoriei in aceasta seara si cred ca au fost prezente 4-5 sute de persoane la ora 21:00
  • +1 (1 vot)    
    Speranta moare ultima! (Vineri, 6 iulie 2012, 9:04)

    nstefy [utilizator]

    Oameni buni treziti-va!
    Nu este nevoie decat sa sustineti DEMOCRATIA.
    Iata eu am fost in Piata Victoriei aseara,am fost mai multi decat ieri, azi vom fi si mai multi.Vom veni in Piata Victoriei pana cand actualul prim-ministru isi va da demisia.NU va fie frica! Spuneti ceea ce ganditi cu voce tare.Trebuie sa ne facem auziti!
    Imi permit sa atasez un articol,sugestiv si foarte actual.
    Romani treziti-va!
    http://www.contributors.ro/advocacy-public-affairs/pretul-libertatii-doua-ore-de-plimbare-in-fiecare-seara/