CCR: Ministerul Justitiei a adus la cunostinta Curtii decizia de retragere a sesizarii privind incompatibilitatea Iuliei Motoc

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 15:47 Actualitate | Esenţial

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) informeaza ca Ministerul Justitiei a comunicat decizia de retragere a sesizarii privind incompatibilitatea judecatoarei Iulia Motoc. "Cu adresa nr. 65280 din 5 iulie 2012, Ministerul Justitiei a adus la cunostinta Curtii Constitutionale, decizia de retragere a sesizarii prin care semnala situatia de incompatibilitate a doamnei judecator Iulia Antoanella Motoc", se arata intr-un comunicat al CCR transmis joi si citat de Agerpres.

In 28 iunie, Titus Corlatean a sesizat Agentia Nationala de Integritate (ANI) si Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) cu privire la posibila situatie de incompatibilitate in care s-ar afla judecatoarea Iulia Motoc de la CCR.

In sesizarea trimisa ANI, Titus Corlatean arata ca, potrivit CV-ului, declaratiilor de avere si de interese, precum si altor informatii publice, Iulia Motoc face parte si din urmatoarele structuri: expert in cadrul Comitetului ONU pentru Drepturile Omului, membru al Consiliului de Administratie al Agentiei pentru Drepturile Fundamentale a Uniunii Europene si membru al Comitetului Consultativ al Conventiei-cadru privind protectia minoritatilor nationale.

De asemenea, ministrul sustine ca, in conformitate cu regulamentele organizatiilor internationale mentionate, membrii organismelor mentionate sunt beneficiarii unor drepturi banesti (diurna, cheltuieli de deplasare), dupa cum urmeaza: activitatea in sistem ONU - 400-450 USD pentru fiecare zi de participare; Consiliul de Administratie al Agentiei Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene - 173 euro pentru fiecare zi de participare; Comitetul Consultativ al Conventiei-cadru privind Protectia Minoritatilor Nationale - 175 euro pentru fiecare zi de participare.

Titus Corlatean precizeaza ca, potrivit dispozitiilor art. 144 din Constitutia Romaniei si a art.61 alin.(4) din Legea nr.47/1992 privind organizarea si functionarea Curtii Constitutionale, 'functia de judecator este incompatibila cu oricare alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din invatamantul juridic superior'.

In plus, potrivit art.110 din Capitolul V - 'Reglementari privind magistratii' din Legea nr.161/2003, 'dispozitiile art.101 - 104, 107 si 109 (cele referitoare la: incompatibilitati, interdictii, obligatia de a sesiza orice ingerinta in activitate, posibilitatea participarii la unele activitati) se aplica in mod corespunzator si judecatorilor Curtii Constitutionale'.

Anterior, ANI a transmis, printr-un comunicat de presa, ca judecatorii Curtii Constitutionale (CCR) Augustin Zegrean si Iulia Motoc nu se afla in stare de incompatibilitate sau conflicte de interese.

Precizarea a venit dupa ce Titus Corlatean i-a acuzat pe cei doi judecatori, in cadrul unei emisiuni televizate, ca se afla in stare de incompatibilitate, deoarece au angajamente cu alte institutii.

"Domnul judecator Augustin Zegrean si doamna judecator Iulia Motoc nu se afla in nicio situatie prevazuta de Legea 176/2010, referitoare la respectarea regimului juridic al incompatibilitatilor, conflictelor de interese sau la existenta unor diferente semnificative nejustificate intre averea dobandita si veniturile realizate. Precizam faptul ca pe rolul Agentiei Nationale de Integritate nu exista niciun dosar de evaluare in curs, referitor la domnul judecator Augustin Zegrean, respectiv la doamna judecator Iulia Motoc", se arata in comunicatul ANI.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3595 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    ironic (Joi, 5 iulie 2012, 15:52)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    pai nu mai e nevoie s-o schimbe: le-a inchis gura la toti judecatorii ccr pentru ca, in mod ilegal, le-a uzurpat drepturile conform constitutiei. mi-e scarba de aceasta mafie politico-financiara.
  • +22 (22 voturi)    
    Adica dl. ministru Corlatzean... (Joi, 5 iulie 2012, 15:52)

    Observator [anonim]

    ...s-a cam facut de caca(o)... Pai cin' te-a pus amice? Hai ca esti idiot.
  • +10 (12 voturi)    
    v-ati cam speriat, nu-i asa? (Joi, 5 iulie 2012, 15:52)

    romanique [utilizator]

    cum se ratoieste lumea civilizata la usl-asi, cum le cad lenjeriile intime:)
    • +5 (5 voturi)    
      Eu sunt pesimist... (Joi, 5 iulie 2012, 16:42)

      Duminica_Orbului [utilizator] i-a raspuns lui romanique

      In realitate, cred ca la CCR s-a intamplat ceva in ultimele zile... Nu uitati ca judecatorul care inclina deobici balanta este propus de UDMR, care s-a aliat cu sleahta USLamista si va vota pentru suspendare!
      In concluzie, cred ca CCR va juca de acum incolo asa cum i se canta de la Victoria!
      • +2 (2 voturi)    
        da (Joi, 5 iulie 2012, 17:11)

        romanique [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

        ai dreptate. Mie chiar mi-e teama de ce vor hotari cei de la CC in zilele urmatoare. Sa nu uitam ca psd-ul e bine asezat acolo. In plus, unpr (cih!) are si el 1 . Iata deci cum se vor aseza lucrurile. sa vedem!
  • +12 (12 voturi)    
    ccr-ul (Joi, 5 iulie 2012, 16:02)

    lucyan [utilizator]

    ccr-ul sa se pronunte urgent de demiterile presedintilor camerelor parlamentului, pe toate ordonantele de urgenta emise de parlament si guvern, pe demiterea avocatului poporului, pe trecerea monitorului oficial in subordinea guvernului si folosirea acestuia in lovitura de stat prin publicarea discretionara a hotararilor emise, pe urma sa se pronunte asupra cererii de suspendare, daca mai este cazul , binenteles, daca nu cumva este ilegala, o cerere dezbatuta intr-un parlament cu o conducere ilegala...
  • +6 (6 voturi)    
    tare sunt curios... (Joi, 5 iulie 2012, 16:02)

    egroeg [anonim]

    cum va vota maine dna judecator.
    • +1 (1 vot)    
      vot (Joi, 5 iulie 2012, 18:21)

      skyradio [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      stai linistit va vota impotriva! moralitatea doamnei e mai presus de orice!
  • -3 (9 voturi)    
    Asa, si ? (Joi, 5 iulie 2012, 16:04)

    CezarN [utilizator]

    De ce nu continuati investigarea si de ce nu dati un verdict asupra situatiei doamnei Motoc?
    Daca este, intr-adevar, incompatibila, PSD va introduce altadata o sesizare asemanatoare, iar daca nu este, cum a precizat si ANI, se inchide cazul.
    Dar voi o lasati intre doua ape si preferati sa va supuneti ultimatumului lui Antonescu.
    Ati mieunat un pic pe la portile Europei de frica sa nu va schimbe USL si, in schimbul calduricii garantate de comunisti, va bagati capul in nisip.

    Sincer, eu, in locul vostru, al oricaruia dintre voi, mi-as fi prezentat demisia in momentul imediat urmator celui in care Ponta a schimbat in dispretul Constitutiei avocatul poporului sau a modificat prin OUG o lege organica/constitutionala (cum Dzeu s-o numi). Asta era un PROTEST, nu schelalaielile voastre pe la Comisia de la Venetia pentru ca apoi sa pupati obedienti mana noului jupan.
  • +7 (7 voturi)    
    in alta ordine de idei... (Joi, 5 iulie 2012, 16:04)

    brita [utilizator]

    se cunosc motivele:
    http://www.ziare.com/victor-ponta/premier/ponta-a-ramas-fara-seful-de-cabinet-mihnea-constantinescu-a-demisionat-1177034
    ?
    • 0 (0 voturi)    
      poate (Joi, 5 iulie 2012, 16:12)

      romanique [utilizator] i-a raspuns lui brita

      poate-l trmite ambasador undeva unde le e de mare folos
    • 0 (0 voturi)    
      Toata stima pentru gestul sau! (Joi, 5 iulie 2012, 16:19)

      mman [utilizator] i-a raspuns lui brita

      Un om care a realizat ca nu au sanse de castig aceste actiuni. decat pe un termen extrem de limitat.
    • +1 (1 vot)    
      a picat sfatuitorul (Joi, 5 iulie 2012, 16:31)

      dana eugenia [anonim] i-a raspuns lui brita

      de la ceas de seara :))
  • +1 (1 vot)    
    cum se schimba lucrurile (Joi, 5 iulie 2012, 16:06)

    am [anonim]

    adica brusc nu mai sint incompatibili?
    adica brusc nu pun CC in situatia de a fi inafara "legii"?
  • +1 (1 vot)    
    Pe tobogan! (Joi, 5 iulie 2012, 16:07)

    Sani [utilizator]

    USL-ule sunteti pe topogan.

    Cate procente pierdeti oare pe zi? mai ales cand creste Euro? 4, 5 %?

    Inca 2 saptamani si ati belit-o!
  • +2 (2 voturi)    
    Adica... (Joi, 5 iulie 2012, 16:08)

    Mari.an [utilizator]

    Adica dupa ce distrugi tot, pui fundita rosie.

    Ce importanta mai are acum, in momentul in care atata rau a fost deja facut, ca retrageti o sesizare?
    Toate schimbarile pe care le-ati facut in ultimele zile echivaleaza cu asasinarea statului de drept in Romania. Miscarea asta de "retragere a sesizarii" se presupune ca ar trebui sa ne arate noua ca voi, comunistii, aveti fata umana? Ca "retrageti" ceva?

    Sincer, faptul ca va pregatiti sa dati jos presedintele in momentul asta chiar nu mai are nici o relevanta. Ceea ce ati daramat pana acum este deja suficient cat sa nu mai conteze ce darmati de acum incolo.
  • +2 (2 voturi)    
    Corlatene, sa-i fie rusine! (Joi, 5 iulie 2012, 16:28)

    avint [anonim]

    A renuntat pentru ca se facea de ras.
    Stia ca nu e incompatibila, dar a vrut sa o decredibiliteze asa, in fata prostimii...
    Daca era de buna credinta, inainte sa acuze un magistrat, ar fi putut sa se intereseze la ANI.

    Vai de noi....
  • +2 (2 voturi)    
    Prea tarziu (Joi, 5 iulie 2012, 16:58)

    Adi [anonim]

    Ati aratat deja de ce sunteti in stare..
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sfinti sunt astia din USL (Joi, 5 iulie 2012, 17:09)

    skanda7 [utilizator]

    Normal ca dupa ce au castrat CCR cu o ordonanta de urgenta(!!!!) nu mai era nevoie de manevra cu judecatorii.
  • +1 (1 vot)    
    halal ministru (Joi, 5 iulie 2012, 17:49)

    florentina [anonim]

    eu as pleca acasa,adica te htarasti sa faci plangere in legatura cu incompatibilitatea a doi judecatori de la CCR,si dupa ce crezi ca i-ai speriat,sau dupa ce te-ai speriat tu de ce esti in stare,renunti.de unde ,in tara asta de oameni destepti si integrii apar toti incompetentii.
  • 0 (0 voturi)    
    va este frica pungasilor ? (Joi, 5 iulie 2012, 21:22)

    dezamagitul [utilizator]

    Insist sa intreb ce a facut in viata acest neica nimeni corlateanu ? eu la Brasov nu l-am vazut remarcandu-se decat cu gura si politic?
    Cred ca isi fac cruce Europenii cand vad asa specimene , isi sapa singuri groapa, in plin proces de evaluare a justitiei vine cu asemena tampenii si masurii anti democratice strigatoare la cer . Corlateanu crede ca este la Brasov la partid si toarna tot felul de tampenii ca tot nu il intelegeau colegii .