UPDATE: Ponta la o intalnire cu reprezentanti ai mediului de afaceri: Tocmai am aflat ca presedintele ma lasa fara ministru de externe / Marga: Nu stiu nimic de demitere, sint in drum spre Franta

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 12:34 Actualitate | Esenţial

Premierul Victor Ponta a facut o afirmatie surprinzatoare in cadrul unei intalniri cu reprezentanti ai mediului de afaceri. A spus ca a aflat ca presedintele il lasa fara ministru de externe. In timpul discutiilor, premierul le-a zis la un moment dat oamenilor de afaceri: Ma scuzati, trebuie sa vorbesc la telefon. A iesit din sala, a vorbit maxim 5 minute si cand s-a intors la prezidiu a spus: Tocmai am aflat ca presedintele ma lasa fara ministru de externe! Nu a oferit mai multe detalii.

UPDATE 2: Presedintia afirma ca nu s-a facut niciun demers impotriva ministrului de Externe Andrei Marga, a declarat pentru Agerpres purtatorul de cuvant al presedintelui, Bogdan Oprea.
UPDATE 1: Contactat de HotNews.ro, Andrei Marga a spus: "Nu stiu nimic de demiterea mea. Sint in avion, plec spre Franta, la o intilnire cu ministru de Externe francez"

Vom reveni cu amanunte

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10655 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Marga va fi probabil arestat, asa cum merita (Joi, 5 iulie 2012, 12:36)

    Emil Stoica [anonim]

    Pentru incalcarea constitutiei saptamana trecuta cu mizeria de la Bruxelles.
  • +2 (2 voturi)    
    Marga (Joi, 5 iulie 2012, 12:37)

    Paulp [utilizator]

    L-a propus pe Marga premier :)
  • +6 (6 voturi)    
    !!! (Joi, 5 iulie 2012, 12:40)

    CMD [utilizator]

    Nu ca mi-ar parea rau,dar cum poate face asta constitutional?
    Mai bine ne-ar lasa fara tonta!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Ce bine! (Joi, 5 iulie 2012, 12:40)

    Dan [anonim]

    In curand o sa ramai singur singurel, tu si cu doctoratul tau! In strada oameni buni, nu lasati tara pe mana banditilor astora. De 22 de ani ne fura intr-una si noi nu facem nimic!
  • +9 (9 voturi)    
    "Tocmai am aflat... (Joi, 5 iulie 2012, 12:42)

    Marele Titulescu [anonim]

    ... ca presedintele ma lasa fara ministru de externe"

    - pai cum asa, Victoras, tu credeai ca ai ministru de externe?
  • +5 (5 voturi)    
    ar fi un semn de normalitate (Joi, 5 iulie 2012, 12:42)

    Sorin [anonim]

    La cate potlogarii "gen Stan si Bran" (am citat pe dl. Ponta) s-a pretat ministrul de externe, eu unul nu simt ca ma reprezinta peste hotare. Ba, din contra, ma tem ca desi in ultimul timp Romania s-a chinuit sa prezinte o imagine de normalitate in afara, in curand voi fi vazut peste hotare (din nou) ca un ciudat, cel putin.
    • 0 (0 voturi)    
      Mda (Joi, 5 iulie 2012, 13:20)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Si asa acest Gigi Marga era f apreciat pt profesionalismul sau.
      PSD, PDL, PNL, PP-DD, toti sunt pusi pe furat, acelasi aluat, forme diferite.
      Cu cat mai multi din ei pierd, cu atat ma bucur.
  • -2 (2 voturi)    
    Hi, hi, hi (Joi, 5 iulie 2012, 12:42)

    miguelito [utilizator]

    Nu vom mai avea niciodata guvern. Indiferent daca e de stinga, dreapta, centru...
  • +3 (3 voturi)    
    Explicatie? (Joi, 5 iulie 2012, 12:44)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    E clar! A inceput cercetarea penala pentru abuz in serviciu. Marga nu a trimis la CE lista primita de la Presedintie.
  • +4 (4 voturi)    
    O pierdere memorabila! (Joi, 5 iulie 2012, 12:45)

    Batzanu [utilizator]

    si asa nu era bun de nimic:)
  • +7 (9 voturi)    
    Cata intoxicare! (Joi, 5 iulie 2012, 12:49)

    Eugenn [utilizator]

    Nu presedintele demite un ministru, ci primul-ministru.
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Joi, 5 iulie 2012, 12:49)

    Sorrows [utilizator]

    he he, ce-i chestia asta? sa fie vreo petarda fasaita de-a plagiatorului sau mosneagului de la externe chiar i-o fi aparut un buboi mare, cu puroi?
  • +4 (4 voturi)    
    Pai e logic (Joi, 5 iulie 2012, 12:49)

    Andy [anonim]

    Justitia inca isi face treaba.
    Marga a incalcat legea cand a trimis ce lista avea el chef la Consiliu.
  • +3 (3 voturi)    
    Normal.. (Joi, 5 iulie 2012, 12:49)

    FlorinS [anonim]

    Probabil e acuzat de incalcarea Constitutiei, de subminarea statului, poate chiar de tradare.

    Pana la urma a incalcat legea trimitant alta componenta a delegatiei Romaniei la Consiliu decat cea primita de la Seful Statului.

    E cazul sa se obisnuiasca ca nu pot incalca legea la modul asta fara sa se intample nimic..
  • +3 (3 voturi)    
    Iliescu 3 (Joi, 5 iulie 2012, 12:50)

    berger [utilizator]

    Ticalos si las pana la capat!
  • +4 (4 voturi)    
    Poate era vorba de "noul presedinte" (interimar) (Joi, 5 iulie 2012, 12:51)

    mman [utilizator]

    Poate era vorba de "noul presedinte" (interimar):)))))
  • +5 (5 voturi)    
    Brainhunting (Joi, 5 iulie 2012, 12:53)

    teebee [utilizator]

    Io cre' ca-l angajeaza consilier la presedintie ca sa i-l sufle lu' Ponta. Prea era bun ca ministru :)!
  • +4 (4 voturi)    
    zvon (Joi, 5 iulie 2012, 12:54)

    edu.alex [utilizator]

    chiar si la nivelul de zvon......ar fi bine meritata demiterea lui Marga, sper sa se confirme
  • +10 (10 voturi)    
    curat pontacios ... (Joi, 5 iulie 2012, 12:59)

    Mircea [anonim]

    ... "mami, mami ... traian iar mi-a luat lopatica!" ...
  • +9 (9 voturi)    
    Marga il face pe Ponta mincinos (Joi, 5 iulie 2012, 13:03)

    Andrei Florian [anonim]

    De parca ar mai fi nevoie, Marga de mai ofera inca o marturie a faptului ca premierul minte precum respira.
    Respiratie cu respiratie, ca despre inspiratie nu poate fi vorba in cazul lui ponta decat daca autorii pot fi plagiati.
  • +3 (3 voturi)    
    Petardele astea nu tin la mediul de afaceri (Joi, 5 iulie 2012, 13:08)

    Copy Paste - Masterand [anonim]

    Marga/Ponta s-au lasat fara ministru cand au plecat la Bruxelles de capul lor impotriva deciziei CCR.

    Mediul de afaceri vrea sa vada predictibilitate si investitii in continuare in RO si nu ocolirea Romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    unul la Rahova (Joi, 5 iulie 2012, 13:09)

    flitmania [utilizator]

    alul la Balaceanca.
  • +3 (3 voturi)    
    Șoimul și ochii săi :)) (Joi, 5 iulie 2012, 13:10)

    The Knight [utilizator]

    Salut. Am impresia că acest Marga este cam senil. Asta pe lângă faptul că este un cotoi bătrân corupt și murdarit de toate cele. P.S. Aș avea rugămintea ca, în editarea articolelor de pe hotnews, să folosiți 'sunt', în loc de 'sint'. Ar suna mult mai profesional și v-ar aduce un avantaj competitiv în fața celorlalte agenții. Cu respect.
  • +1 (1 vot)    
    Gata, Marga! Treci akas!!! (Joi, 5 iulie 2012, 13:11)

    Jane Doe [utilizator]

    I-ai servit interesul, marelui Copy/Paste, cand cu Bruxelle-ul! Acum incepe ''marea debarasare'' - se scapa de martori. Asa fac comunistii. Cum, nu stiai - ca doar si tu esti unul dintre ei!

    Ati semanat vant...
  • +5 (5 voturi)    
    Unul (Joi, 5 iulie 2012, 13:14)

    catri81 [utilizator]

    dintre ei minte. Cred ca Ponta ,ca el e marele maestru.
  • +1 (1 vot)    
    Nu ma surprinde... (Joi, 5 iulie 2012, 13:14)

    mihai_pavel1336123555605 [utilizator]

    Pai cum sa se dezica de ceea ce este - pacat ca nu-i creste nasul ca lui pinochio... nu ar mai incapea in masina de serviciu... sau in cladirea guvernului... nu ca ar fi mare paguba dar...
  • +2 (2 voturi)    
    103 (Joi, 5 iulie 2012, 13:36)

    MIRCEA [anonim]

    nu iti este rusine ponta sa mai faci astfel de afirmatii !??? tu ce mai cauti in fruntea guvernului ?
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie rezultatulviztei lui Marga in Israel (Joi, 5 iulie 2012, 16:22)

    El Condor [anonim]

    Oare Ministrul, in urma " discutiilor avute in Israel cu ... a promis ceva, iar ulterior nu a mai respectat promisiunile... Si apoi, conform unei publicatii : " Până la anul 1600, Nicolae Iorga nu găsise nici o menţiune de element evreiesc aşezat “în părţile noastre”, iar cea mai mare parte a evreilor care s-au stabilit în Ţările Române, cu precădere în Moldova, provin din evreii khazari, veniţi dinspre Polonia şi Rusia. Apariţia primilor evrei în Moldova se leagă de răscoala de dezrobire economică a cazacilor poloni din anul 1648. Latifundiarii polonezi şi lituanienii cedaseră treptat evreilor khazari întreaga activitate de administratori şi încasatori de impozite, aceştia devenind astfel exponenţii exploatării celei mai nemiloase. Răscoala cazacilor a aruncat însă în Moldova o mare parte dintre exploatatorii evrei, ca arendaşi şi cămătari, cum a aflat-o, la Iaşi, un călător sirian (Paul din Alep) din gura unuia dintre fugarii evrei, Iancăl, scăpat de masacrul declanşat de cazaci.
    Refugiaţi în ţările româneşti, evreii au adus cel mai perfid mod de exploatare a ţărănimii, înşelând şi furând fără scrupule în orice împrejurare. "
  • 0 (0 voturi)    
    M de la mincinos (Joi, 5 iulie 2012, 21:33)

    Alin [anonim]

    Iarasi minte Marga! Ce avion, ce Franta, ce ministru de externe?! Vezi agenda ministerului de externe francez http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/salle-de-presse/agendas-hebdomadaires/