VIDEO Ministrul Ecaterina Andronescu: S-ar putea ca Bacalaureatul sa fie modificat din toamna, avem legea la Senat

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 iulie 2012, 13:57 Actualitate | Esenţial

Modificarea bacalaureatului ar fi posibila din toamna, intrucat mai multe schimbari la Legea Educatiei, inclusiv cea in acest sens, se afla deja in Senat, care este for decizional, a declarat noul ministru al Educatiei, Ecaterina Adronescu, marti, in prima zi din al treilea mandat la invatamant, relateaza Mediafax.


"Modificarea bacalaureatului ar fi posibila chiar din aceasta toamna. Avem Legea Educatiei in Senat, acesta este for decizional pentru Legea Educatiei. Astfel ca, daca vom decide modificarea bacalaureatului, acest lucru s-ar putea produce din toamna", a spus Andronescu, la preluarea mandatului de la Liviu Pop.

Astfel, daca se aproba modificarile privind bacalaureatul, candidatii din 2013 vor sustine acest examen cu probe diferentiate, in functie de profil si filiera. In forma ei actuala, Legea educatiei nationale prevede introducerea bacalaureatului diferentiat din 2016.

Intrebata ce se va intampla cu candidatii care vor fi respinsi la bacalaureatul din 2012, stiuta fiind initiativa ei din 2011, prin care sustinea inscrierea acestora in anul I la facultate si sustinerea examenului pe parcurs, Andronescu a spus ca nu s-a inteles ceea ce a propus anul trecut. "In 2011, aproape 100.000 de candidati au fost abandonati de societate. Nimeni nu stie ce s-a intamplat cu ei. Trebuie sa cautam solutii, sa vedem la scolile profesionale daca exista locuri, pentru ca acolo pot intra fara bacalaureat", a spus ministrul.



In acelasi context, Ecaterina Andronescu a promis ca va vorbi cu inspectoratele scolare, pentru a vedea daca pot fi valorificate relatiile cu anumiti angajatori care sa poata primi o parte a candidatilor fara bacalaureat.

"Dupa acest examen de bacalaureat vom face o analiza si vom propune o solutie rapida", a mai spus Andronescu.

Intrebata daca va renunta la camerele de supraveghere de la bacalaureat, noul ministru a spus ca si-ar dori sa nu fie nevoie de ele si sa existe o supraveghere corecta, dar nu poate vorbi inca despre asa ceva. "Ar fi bine sa putem renunta la camere. Mie, daca mi s-ar pune in spate o camera cand am examen cu studentii, nu m-as simti bine. Dar acum nu cred ca putem renunta, inca, la aceste camere", a adaugat Andronescu.

Ministrul Educatiei a comentat si problema subiectului ambiguu de la proba de limba romana a evaluarii nationale, subliniind ca astfel de cerinte ar trebui sa dispara.

"Subiectele de la examenele nationale trebuie sa fie de dificultate medie. Sunt pentru examene, nu pentru concursuri. Subiectele nu trebuie sa fie ambigue", a mai spus Andronescu.


Citeste mai multe despre   






















2319 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Stiam... (Marţi, 3 iulie 2012, 14:04)

    MenInBlack [utilizator]

    Nu se mai da Bacu, ci Doctoratul in Copiatoare, stiam...
    Apoi Masteratul...si in final, cine mai are nevoie la CV si de studii universitare...poate merge la Spiru, la FF ;)
    Pentru cei care nu stiu sa scrie sau sa citeasca, adica alegatorii lui Vanghelie, Doctoratul se va da cu ajutorul benzilor desenate ! Are balta usl peste pentru tot ghiolbanul, nu disperati, stati la rand ! Votul micul si diplomaaa ! :)))
  • +1 (1 vot)    
    impur si deloc simplu: (Marţi, 3 iulie 2012, 14:44)

    brod [anonim]

    se declara absolventi toti cei care se inscriu. facultatile particulare ii asteapta, apoi, cu bratele si cu conturile deschise.
  • +1 (3 voturi)    
    270 (Marţi, 3 iulie 2012, 15:08)

    Mihnea [anonim]

    Cum poate sa ajunga Ministru aceasta infractoare care a semnat mii de diplome false de facultate si de doctorate cat a fost Ministru pe vremea PSD-ului ! Cum de aceasta individa nu se afla inca in PUSCARIE !!! ACEASTA TARA CHIAR NU MAI POATE SCAPA, DE JUGUL COMUNIST !!!
    • 0 (0 voturi)    
      mii de diplome false ? (Marţi, 3 iulie 2012, 15:39)

      sanduionescu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      Usor cu pianul pe scari ! Intraba-ti parinti de treptele si admiterile la liceu si facultate ! la mine au fost 17 locuri si 403 candidati , ultima medie a ultimului intrat a fost 9,15. Cand am intrat la liceu in prima sesiune am reusit fara loc fiindca tata era tehnician si nu intra in categoria 'muncitor " .la clasa a X-a se dadea treapta ,adica o noua admitere pe profil -25%din locuri si cine nu intra se ducea la profesionala si-si copleta liceul la seral sau FF Ce sa copiezi vere ca te batea ala pe coridor si te dadea afara imediat .Teteo ,acu e la liberare mare si nu facem fata .Care comunism, cand isi fac toti de cap pe spinarea noastra ? Ori ca vazusi niscaiva programe economice sa altele mai acatarii /Ha, ha , ha ,ce-mi plac glumele mele ! ( e ,citat fara ghilimele,adica PL-u )
  • +1 (1 vot)    
    ...la scolile profesionale???? (Marţi, 3 iulie 2012, 15:20)

    Fre [anonim]

    "La şcolile profesionale se poate intra fără Bacalaureat"???? Abramburica asta-i normală la cap? La şcoile profesionale se intră la 15 ani, Bacalaureatul-l susţii la 19 ani......
    • +1 (1 vot)    
      profesionale / postliceale ... ce conteaza? (Marţi, 3 iulie 2012, 16:45)

      KT [anonim] i-a raspuns lui Fre

      Eu cred ca a vrut sa spuna scoli postliceale pentru ca daca nu stie diferenta intre scoala profesionala si scoala postliceala inseamna ca e dusa rau de tot. Si daca tot veni vorba: care scoli profesionale? Cumva alea pe care le-a desfiintat ... oare cine?
  • 0 (2 voturi)    
    dottori direct din fasa (Marţi, 3 iulie 2012, 18:09)

    zapada reloaded [utilizator]

    ce atata bataie de cap...eu propun sa dea madam abramburici o ordonanta directa: toti nou nascutii de pe teritoriul romaniei sa fie declarati doctori in stiinte (fiecare isi alege dupa preferinte)...ce atata scoala??
  • 0 (0 voturi)    
    PENIBIL (Marţi, 3 iulie 2012, 23:36)

    romanul [anonim]

    Penibila aceasta numire.Dupa doua mandate in care nu numai ca nu a facut nimic,dar a stricat invatamantul romanesc,iar vine sa dea lectii.D-le Ponta continua cu acest tip de numiri si vei vedea ce mai numeri la alegeri.Sa nu aveti impresia ca tara asta are numai hoti si prosti.Va vor taxa oamenii cinstiti si elevii multi care au spus NU schimbarii bac-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    upit (Miercuri, 4 iulie 2012, 22:32)

    ana [anonim]

    Dna Ministru, la UPIT nu este mediul academic potrivit...de fapt, universitatea de stat este condusa de liderul sindicalist barbuceanu...datorita sustinerii lui didea, barbuceanu a primit si rasplata...este director, pleaca in strainatate cu familia pe banii universitatii...asta va doriti?