Fundatia Soros, catre Victor Ponta: Abuzul de putere in favoarea unor interese personale ale unor demnitari, inclusiv ale domniei voastre, reprezinta un motiv de ingrijorare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 18:02 Actualitate | Esenţial

​Fundatia Soros Romania (FSR) i-a trimis premierului Victor Ponta o scrisoare deschisa in care ii atrage atentia ca institutia este ingrijorata de unele actiuni ale membrilor Guvernului solicitandu-i sa ceara Cabinetului sa revina la atitudinea corespunzatoare mandatului pe care l-au primit, se arata intr-un comunicat de presa al Fundatiei transmis HotNews.ro. FSR invoca printre motive "abuzul de putere in favoarea unor interese personale ale unor demnitari", facand trimitere la situatiei Comisiei Nationale de Etica a carei activitate a fost locata de ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop, dar si "abuzul de ordonante de urgenta", vizibil in cazul Monitorului Oficial.

Reprezentantii FSR precizeaza ca sunt ingrijoati de  acuzatiile si presiunile asupra puterii judecatoresti, prin exprimarea unor opinii ferme ale membrilor cabinetului cu privire la dosarele aflate in curs de analiza sau la deciziile finale ale judecatorilor.

In scrisoare, FSR mai arata ca e este ingrijorata de graba cu care Guvernul actioneaza in cazul unor institutii publice (Curtea Constitutionala, Televiziunea Romana, Institutul Cultural Roman) si de "abuzul de ordonante de urgenta (a se vedea si situatia Monitorului Oficial)", adaugand ca aceste masuri ar fi trebuit discutate in cadrul unor dezbateri publice reale.

  • Citeste scrisoarea integrala semnata de Fundatia Soros si adresata premierului Victor Ponta.
Stimate domnule Victor Ponta,

Fundatia Soros Romania este o organizatie neguvernamentala cu  o activitate neintrerupta de peste 20 de ani, care promoveaza valorile societatii deschise, drepturile fundamentale ale omului, democratia si statul de drept. Asistam cu ingrijorare, ca de altfel intreaga societate civila si o buna parte a opiniei publice, la punerea sub semnul intrebarii a acestor valori, in buna masura din cauza comportamentului public al institutiei pe care o conduceti.

Nu mai putin ingrijoratoare sunt acuzatiile si presiunile asupra puterii judecatoresti, prin exprimarea unor opinii ferme ale membrilor cabinetului cu privire la dosarele aflate in curs de analiza sau la deciziile finale ale judecatorilor.

Starneste semne de intrebare graba cu care Guvernul actioneaza in cazul unor institutii publice cum sunt Curtea Constitutionala, Televiziunea Romana sau Institutul Cultural Roman, si in general abuzul de ordonante de urgenta (a se vedea si situatia Monitorului Oficial). Toate aceste situatii necesita dezbateri publice adecvate, cu participarea tuturor celor interesati, asa cum prevad si legile in vigoare, dezbateri care sa conduca la decizii cumpatate si bine argumentate.

Un alt motiv de mare ingrijorare este abuzul de putere in favoarea unor interese personale ale unor demnitari, inclusiv ale domniei voastre. Este exemplificator comportamentul nedemn al ministrului interimar al educatiei, domnul Liviu Pop, cel care a blocat activitatea Comisiei Nationale de Etica cu o zi inainte de discutarea acuzatiilor de plagiat la adresa domnului Mang. Domnul Pop a recidivat la finalul saptamanii trecute blocand activitatea CNATCDU si amenintand membrii Consiliului chiar in ziua in care acesta discuta acuzatiile de plagiat la adresa dumneavoastra.

Domnule prim-ministru, Parlamentul v-a dat responsabilitatea de a conduce Romania.  Comportamentul dumneavoastra si al Cabinetului pe care il conduceti trebuie sa fie responsabil, onest si matur, cu atat mai mult cu cat traversam o perioada dificila, marcata de criza economica globala. Va solicitam imperios sa cereti membrilor cabinetului sa revina la atitudinea corespunzatoare insemnatatii mandatului pe care l-ati primit. De asemenea, consideram absolut necesar ca, printr-un gest public, sa garantati, de la inaltimea functiei pe care o detineti, ca Guvernul pe care il conduceti respecta valorile statului de drept si dialogul cu societatea civila in toate deciziile pe care le ia. Un angajament ferm din partea dvs. in aceasta directie ar avea darul sa reduca din tensiunea sociala si ar oferi opiniei publice siguranta ca in Romania nu mai sint posibile derapaje de la principiile democratice.


Citeste mai multe despre   






















3512 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    respect (Luni, 2 iulie 2012, 18:12)

    dpo_bvro [anonim]

    va multumesc, respectul meu pentru luarea de pozitie.
  • +34 (34 voturi)    
    na ponta (Luni, 2 iulie 2012, 18:36)

    valabill [utilizator]

    ca a pus ochii oculta internationala pe tine. Daca iti trimite si clubul de la Roma vreo epistola eu zic sa cauti o pestera mai adanca si sa te zidesti pe dinauntru.
    • +17 (17 voturi)    
      Reactia societatii civile (Luni, 2 iulie 2012, 22:20)

      agentii FAZ [anonim] i-a raspuns lui valabill

      Aiurea, il doare in brisca pe dottore de FSR, clubul de la Roma, oculta internationala.E in stare sa zica si de ei ca-s mana in mana cu Basescu si ca acesta le traseaza sarcini asa cum a facut cu Revista Nature sau cu FAZ si ca sunt astia platiti din proiecte europene acordate de Funeriu pe vremuri cum sunt membrii CNATDCU. Totul e sa ajunga mesajul cu agenturili la electoratul amarastean de la tara care in afara de 8% marire pensii nu mai stie altceva.
  • +35 (35 voturi)    
    Ce glume (Luni, 2 iulie 2012, 18:37)

    nano2k [utilizator]

    "Comportamentul dumneavoastra si al Cabinetului pe care il conduceti trebuie sa fie responsabil, onest si matur, cu atat mai mult cu cat traversam o perioada dificila, marcata de criza economica globala"

    Ar trebui date si definitiile din DEX pentru to(n)ti pentru a intelege cel putin ce inseamna "responsabil", "onest" si "matur".

    Asteptam si alte reactii ale societatii civile.
  • +22 (22 voturi)    
    bravo! (Luni, 2 iulie 2012, 19:32)

    mary_ [utilizator]

    Multumesc Fundatiei Soros!

    Multumesc HN!
  • -22 (26 voturi)    
    :) (Luni, 2 iulie 2012, 20:49)

    catalin_mattei [utilizator]

    Fundatia Soros are inca de dat explicatii asupra unor luari de pozitie la nivelul politicii internationale care nu prea concorda cu dreptul international.. nici macar Soros nu este strain de matrapazlacuri care i-au adus o imbogatire brusca si acuze din partea lumii occidentale... uneori este mai bine sa iti faci curat in propria casa si apoi sa te uiti daca la vecin este sters praful!
    • +15 (15 voturi)    
      Si (Luni, 2 iulie 2012, 22:28)

      mihg [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Poate ar trebui sa veniti si cu argumente sau exemple de "matrapazlacuri", altfel suna a politica de prost gust...Si treaba cu "sa-ti faci curat in propria casa" nu este oare valabil si pt. USL, si bineinteles pt. toate partidele? Chiar daca FSR nu ar fi prea fairplay intotdeauna, din pacate pt. Romania, ceea ce scrie in scrisoare este adevarat.
      • -8 (8 voturi)    
        Rromi = romani (Marţi, 3 iulie 2012, 0:11)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui mihg

        Ei au in sponsorizat toate actiunile prin care a aparut denumirea de rrom, ei sunt cei care au inceput sa indica ideea ce Rromi = Romani
  • +9 (9 voturi)    
    disperare (Luni, 2 iulie 2012, 20:56)

    omliber [utilizator]

    Disperarea pe care o resimt privind in jur se mai poate domoli daca societatea civila intervine. Sunt semne clare ca USL tinde spre o atitudine dicatoriala. Incepe sa ne taie din drepturi, incepe sa taie din independenta institutiilor statului, le desfiinteaza, le muta dintr-un loc in atul...
    Asa ca demersul dvs. este o oaza in ariditatea societatii noastre.
    In plus, manipularea este atat de mare si de grosolana... Este efectiv spalare pe creier... Toate acestea duc a o mare dezbinare. O polarizare a populatiei in "basisti" si "antibasisti"! Eu n ma simt nici una, nici alta; sunt eu cu mintea mea, cu judecata ea...
  • +11 (11 voturi)    
    Va salutam (Luni, 2 iulie 2012, 21:04)

    elwis [utilizator]

    Salutam pozitia dumneavoastra! Avem nevoie !
  • +9 (9 voturi)    
    Respect! (Luni, 2 iulie 2012, 21:05)

    TontonMacoute [anonim]

    Bine zis!
  • -12 (12 voturi)    
    look who's talking! (Luni, 2 iulie 2012, 21:06)

    clujean [anonim]

    mafia lui Soros da lectii despre abuzul de putere! hai ca e tare faza, nici nu merita spus mai mult :)))
  • +8 (8 voturi)    
    se demasca singuri. (Marţi, 3 iulie 2012, 0:03)

    dezamagitul [utilizator]

    Ne intrebam de ce a schimbat stapanul la Monitorul Oficial , iata raspunsul sa nu vada toti prosti cate ordonante de urgenta dau astia . Pana la alegeri cred ca depasesc toate guvernarile luate impreuna din 1989 la emis ordonante .
    Ce tie nu-ti place altuia nu-i face !!!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Mai subtil de atat nici ca se putea (Marţi, 3 iulie 2012, 8:53)

    LauraBalaura [utilizator]

    "de la inaltimea functiei pe care o detineti"
  • 0 (0 voturi)    
    ahaaaa.... (Marţi, 3 iulie 2012, 15:06)

    LIVIUS [anonim]

    asta ca sa nu scrie ambasadorul SUA direct...
    situatia incepe sa functioneze conform planurilor lui base. abia astept sa-i citim memoriile :)

    intrebarea este - CINE MUNCESTE IN TARA ASTA ? Ca de la MRU incoace, o tinem din scandal in scandal, inlocuiri, revizuiri, etc.

    Pt asta platim noi impozit ?
    Sa mearga Marga cu "declaratii de pe un deal" in Belgia ?
  • 0 (0 voturi)    
    schimbari (Marţi, 3 iulie 2012, 17:27)

    A.D.Verescu [anonim]

    USL nu-si poate face propria politica cu oamenii PDL
    La Casa Alba cind pleaca Presedintele pleaca si femeia de serviciu.De ce atita agitatie ? Nu se schimba decit niste oameni din conducerea unor institutii.Ati uitat ce s-a intimplat acum 4,respectiv acum 8 ani? Atunci vi se parea normal,vi se parea democrati.?