Vasile Astarastoae: Cazul Serban Bradisteanu - un caz inacceptabil si inadmisibil de atingere a independentei profesionale a unui medic - va fi analizat vineri de Colegiul Medicilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 iunie 2012, 15:24 Actualitate | Esenţial


Vasile Astarastoae
Foto: Agerpres
Presedintele Colegiului Medicilor din Romania, prof. dr. Vasile Astarastoae, a declarat marti pentru Agerpres ca vineri se va analiza in Consiliul National al Colegiului Medicilor "acest caz inacceptabil si inadmisibil de atingere a independentei profesionale a unui medic", cu referire la Serban Bradisteanu, impotriva caruia DNA a inceput urmarirea penala pentru favorizarea infractorului in cazul Adrian Nastase.

"Cat timp nu este niciun element medical care sa infirme diagnosticul stabilit de echipa de medici, chemarea si inceperea urmaririi penale de DNA numai pe baza unor suspiciuni arata ca ne intoarcem la o mentalitate comunisto-ceausista, in care medicii beneficiau de prezumtia de nevinovatie in orice act medical. Chemarea (la DNA - n.r.) dr. Bradisteanu poate fi interpretata si ca o incercare de presiune asupra medicilor care vor face expertiza la acest caz", a afirmat presedintele Colegiului Medicilor.

Directia Nationala Anticoruptie a confirmat marti, prin intermediul unui comunicat de presa, ca procurorii au inceput urmarirea penala fata de trei ofiteri de politie si fata de medicul Serban Bradisteanu, in sarcina carora s-a retinut infractiunea de favorizare a infractorului savarsita in legatura directa cu fapte de coruptie.

"Faptele care fac obiectul dosarului penal constituit se refera la ingreunarea executarii pedepsei aplicate de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie fostului prim-ministru Adrian Nastase", precizeaza DNA.

  • Astarastoae, trimis in judecata de procurorii DNA

Vasile Astarastoae, care este si rectorul UMF Iasi, a fost trimis in judecata de catre procurorii DNA, alaturi de alte doua persoane din conducerea universitatii, in decembrie anul trecut.

Procesul vizeaza trucarea la UMF Iasi a unei licitatii pentru eLearning cu fonduri europene in valoare de peste 6,4 milioane de euro, prin Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















7419 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    LASA-NE (Marţi, 26 iunie 2012, 15:30)

    orm [utilizator]

    Uite cine vorbeste?!!! Seful celor care decid de fiecare data ca nu exista malpraxis!!!! Nici chiar in cazul baiatului care a fost adus la spital cu o fractura la mana si a iesit intre 4 scanduri (si nu erau atele!).
    Corb la corb nu-si scoate ochii!!!!
    • +12 (12 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 26 iunie 2012, 16:24)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui orm

    • +6 (6 voturi)    
      Diagnostic (Marţi, 26 iunie 2012, 16:47)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui orm

      Diagnosticul dat de DNA: plaga impuscata realizata cu ajutorul unui teanc de 100.000 Euro, este posibil ca teancul vinovat sa fi fost mai mare, dar sau gasit doar 2 semne punctiforme.
    • +9 (9 voturi)    
      Oricine este mai presus de lege in Romania (Marţi, 26 iunie 2012, 16:55)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui orm

      Nastase este peste lege, Bradisteanu este peste lege. Nu suntem toti egali in fata legii Romanesti? Daca esti doctor nu are voie nimeni sa iti spuna nimic, Daca esti preot,politist,profesor,politician poti sa incalci legea mai mult decat restul? "Romania nu duce lipsa de inteligenta ..ci de caractere"
  • +23 (23 voturi)    
    mda. (Marţi, 26 iunie 2012, 15:33)

    brita [utilizator]

    corb la corb nu-si scoate ochii.
  • +23 (23 voturi)    
    corb la corb (Marţi, 26 iunie 2012, 15:34)

    adi_82 [utilizator]

    Corb la corb, nu-si scoate ochii, nu , domnule Astarastoae?
  • +17 (17 voturi)    
    USL este... (Marţi, 26 iunie 2012, 15:34)

    El_Dudeinio [utilizator]

    coalitia mainilor murdare...pacat pentru ca trageam sanse la ceva mai bun decat guvernul PDL. La modul in care se acopera coruptii unii pe altii ma duce cu gandul la era Nastase in care se fura pe fata..fara sa se ascunda, insa acum se pare ca institutiile statului nu mai sunt asa de plecate in fata conducatorului.
  • +13 (13 voturi)    
    Colegiul Medicilor (Marţi, 26 iunie 2012, 15:34)

    TheBiggestReckless [utilizator]

    sa analizeze si " cazul inacceptabil si inadmisibil de atingere a independentei " unei decizii judecatoresti...sau aia nu are prioritate?
  • +19 (19 voturi)    
    e timpu (Marţi, 26 iunie 2012, 15:36)

    AdiGeorgescu1328518035517 [anonim]

    ca si mafia voastra sa fie zguduita , spagarilor!!!
  • +20 (20 voturi)    
    trebuie sa facem (Marţi, 26 iunie 2012, 15:36)

    mos ion roata [utilizator]

    distinctie intre medic si infractor chiar cand e vorba de aceiasi persoana.Pentru fiecare fapta este o rasplata.
  • +16 (16 voturi)    
    tovarasii strang randurile (Marţi, 26 iunie 2012, 15:37)

    buncrestin [utilizator]

    ..........
  • +18 (18 voturi)    
    mda... (Marţi, 26 iunie 2012, 15:38)

    lucyan [utilizator]

    un infractor apara un alt infractor...
    nimic nou sub soare...
    "...e intoarcem la o mentalitate comunisto-ceausista, in care medicii beneficiau de prezumtia de nevinovatie in orice act medical"...
    ori nu ati scris cum trebuie, ori e senil si ar trebui schimbat din colegiul medicilor, daramite sa mai ia si decizii de moralitate...
  • +19 (19 voturi)    
    grupul de la Iași (Marţi, 26 iunie 2012, 15:40)

    domu [utilizator]

    la Iași, acolo, e o nucă pesedistă greu de spart.
    Dar așa cum recomandă Murphy, DNA-ul nu trebuie să forțeze nuca, ci doar să folosească un ciocan mai mare ;)
  • +12 (14 voturi)    
    Cirstoiu dixit: (Marţi, 26 iunie 2012, 15:40)

    mariage [utilizator]

    Penali din toate partidele, unitiva in USL, asa ca mi se pare corecta interventia lui Astarastoaie in favoarea lui Bradisteanu.
  • +19 (19 voturi)    
    uite altu (Marţi, 26 iunie 2012, 15:40)

    CraciunOvidiu [anonim]

    Alt certat cu legea. Acusi se finalizeaza si la asta cercetarea pentru magariile facute la UMF Iasi. Exact aceleasi magarii cu licitatii ca si pretenul pe care il sustine. Ii bun ca se baga seama..maimulte argumente ca penalii se apara intre ei.
  • +15 (15 voturi)    
    scarba, scarba (Marţi, 26 iunie 2012, 15:41)

    aschie [utilizator]

    incredibil ce se intampla in tara...colegiul medicilor in loc sa sanctioneze pe cei care incalca legea si deontologia profesionala (nu mai spun de criminalii medici) ii apara, colegiul psihologilor in loc sa ia atitudine fata de psihologii care merg la televiziuni si fac politica, tace in papusoi si incaseaza taxe pt sedii moderne, CNA in loc sa sanctioneze ziaristi care incalca legea si codul deontologic face politica si distuge credibilitatea breslei, colegiul avocatilor in loc sa se sesizeze....si tot asa...
    Intr-o tara europeana normala in colegiile astea lucreaza cei mai profesionisti si morali care vegheaza ca ai lor colegi sa respecte legea si deontologia. La noi, in colegiile astea lucreaza cei mai multi rechini si mafioti, rechini care se opun de 23 de ani modernizarii breslei si domeniului profesional din care fac parte.
  • +16 (16 voturi)    
    independenta? (Marţi, 26 iunie 2012, 15:42)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    adica sa poti face ce vrea muschiu tau, gogule? asta inseamna independenta? tipic usl, cand esti prins incepi sa urli ca esti persecutat politic, ca nu esti lasat sa fii independent si alte janghinoase
  • +8 (8 voturi)    
    Hotnews sau gura pacatosului? (Marţi, 26 iunie 2012, 15:43)

    igorashu [utilizator]

    "ne intoarcem la o mentalitate comunisto-ceausista, in care medicii beneficiau de prezumtia de nevinovatie in orice act medical. "
    Ce-i in neregula cu fraza asta?
  • +13 (13 voturi)    
    umf iasi=psd (Marţi, 26 iunie 2012, 15:51)

    andimi [utilizator]

    hai sa fim seriosi, toata lumea stie ca UMF-ul (Iasi si nu numai) e o pepiniera PSD, caci aici e strinsa toata clica, numai rudenii, il urau pe Funeriu pt legile anti-nepotism!
    Iar acest Astarastoaie e un nimeni in medicina, vine dinspre medicina legala si nu a mai practicat de 20 de ani, de cind e tot sef peste tot felul de institutii!
  • +9 (9 voturi)    
    Si eu care credeam... (Marţi, 26 iunie 2012, 15:54)

    MenInBlack [utilizator]

    ca e vice-varza...dar se-telege ca Distinsul Pr. Dr, nu doreste sa-si piarda nici un moment intaietatea la ''le ciolan''...e firesc suntem inca in penumbra ''Erei Nascase'' ...spre apus ...:) ))
  • -8 (10 voturi)    
    schimbati-l (Marţi, 26 iunie 2012, 15:56)

    un [utilizator]

    Eu zic sa-l schimbati pe A cu b. b mic de la basescu mic.
    Sunt sigur ca ar fi primul doctor al rromaniei, ar fi acuzati de malpraxis toti medicii care nu va convin.
    Si atunci ar fi competent.
    Eu ma gandesc ca Bradisteanu l-a bagat in operatie pe Nastase ca sa-l taie.Si atunci a venit Dr. Lascar, un alt ciocoflender pesedist din punctul vostru de vedere (si al dna) care l-a cusut la loc.
    Ma mira cu nu a bagat kovesi in puscaria tot spitalul floreasca, ca doar toti l-au ajutat pe nastase si infirmierele si asistentele...
    Ati ajuns o gasca de penibili pedeleilor, in frunte cu hotnews.
    • +12 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 26 iunie 2012, 16:10)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui un

      Tu nici daca-l vezi pe Nastase maine jucand fotbal bine-merci n-o sa incetezi sa-i acuzi pe cei care nu inghit toata povestea asta cu sinuciderea. Ca doar tu ai fost acolo si stii mai bine, nu? I-ai dus si flori idolului tau?
    • +3 (3 voturi)    
      amice cu a mic, (Marţi, 26 iunie 2012, 18:04)

      inganduratul [utilizator] i-a raspuns lui un

      Catinel, catinel indreapta-te spre tv-urile iubite (irealitatile si latrina 3) si mananca (cu polonicul) ce ti-au pregatit acestea.
      Papa tot dar tine-te de nas draga dobi!
  • +9 (9 voturi)    
    corb la corb (Marţi, 26 iunie 2012, 15:59)

    coco21 [utilizator]

    Atat domnul doctor Branisteanu cat si cei doi politisti (mai nou cei patru) i-au ingradit dreptul, constitutional de altfel, domnului AN de a face parnaie.
    In urma acestor fapte, mai inainte ca avocatul(avocatii) domnului AN sa faca o plangere, recuzare sau sa conteste in anulare acest abuz, DNA s-a autosesizat si i-a trimis pe cei de mai sus in urmarire penala.
    Daca domnul Astarastoae crede ca traieste intr-o tara de prosti care cred orice inseamna ca cei trei ani de rezidentiat nu i-au ajutat foarte mult.
  • +5 (9 voturi)    
    CSA (Marţi, 26 iunie 2012, 16:01)

    Uzu_buzu [utilizator]

    cred ca ar fi mai corect sa se numeasca Colegiul Spagarilor din Romania.
    Sau stiti voi pe unu care isi face meseria fara sa ia spaga ?
    • -4 (4 voturi)    
      CSB (Marţi, 26 iunie 2012, 16:18)

      un [utilizator] i-a raspuns lui Uzu_buzu

      Este o singura metoda sa afli.
      Sa-ti dai numele public, sa te imbolnavesti si sa ajungi la mine in spital.
      Atunci vei vedea.

      Pardon, de fapt m-am carat cand a ajuns basescu presedinte.Acum am grija de pacienti francezi, faini oameni.Nu tu jeg, nu tu necivilizatie. Chiar se spala zilnic pe dinti.

      Si da, daca ai sange in instalatie, iti dai numele public si atunci eu te dau in judecata pentru calomnie...
  • +12 (12 voturi)    
    RE: (Marţi, 26 iunie 2012, 16:06)

    SDDD [anonim]

    Tu Astarastoae - stai linistit - URMEZI !!!
  • +12 (12 voturi)    
    eu o tin pe-a mea (Marţi, 26 iunie 2012, 16:09)

    Ruhe [utilizator]

    "Cat timp nu este niciun element medical care sa infirme diagnosticul stabilit de echipa de medici'. Deci, care este diagnosticul?
    • +6 (6 voturi)    
      Corect 100% (Marţi, 26 iunie 2012, 16:29)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Ruhe

      Medicii nu au vrut sa dea nici un diagnostic! In afara de plaga impuscata la gat nu stim nimic.
      "Plaga impuscata" poate fi o gaura transversala de 2 cm sau o zgarietura superficiala.
      Familia Nastase s-a folosit de acoperirea legala a dreptului de confidentialitate pentru a da medicilor corupti posibilitatea sa declare ce vor si numai ce vor.
      Daca nu comunica toate datele problemei e ca in bancul cu accidentul de avion:
      Bula se plimba cu un picior in ghips si se intalneste cu un prieten.
      - Ce-ai patit Bula?
      - Am avut un accident de avion.
      - Te-ai prabusit cu avionul? Mammaa ce norocos esti ca ai scapat doar cu un picior rupt.
      - Nu m-am prabusit, mergeam pe strada, uitandu-ma dupa un avion si am cazut intr-un canal.
    • +2 (2 voturi)    
      Diagnosticul (Marţi, 26 iunie 2012, 16:44)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui Ruhe

      Diagnosticul dat de DNA: plaga impuscata realizata cu ajutorul unui teanc de 100.000 Euro, este posibil ca teancul vinovat sa fi fost mai mare, dar sau gasit doar 2 semne punctiforme.
  • +7 (7 voturi)    
    dl. dr. Astarastoae (Marţi, 26 iunie 2012, 16:19)

    egroeg5 [utilizator]

    se face ca nu stie deosebirea intre independenta profesionala si eventuala emitere ,sub acoperirea independentei profesionale ,a unui diagnostic cu rea-credinta vizand eludarea legii.
  • +5 (5 voturi)    
    alta fosila corupta (Marţi, 26 iunie 2012, 16:20)

    draq [utilizator]

    du-te tare si lasa-ne ca s-ar putea sa urmezi
  • +5 (5 voturi)    
    i-auzi (Marţi, 26 iunie 2012, 16:28)

    Trabucodonosor [utilizator]

    del doctor, la inceputul lui 90, una dintre cele mai frumoase fete, colega de facultate, a murit la doar 21 de ani de la o mica bula de aer injectata-n vena de-o asistenta medicala. Doar 21 de ani! N-a ajuns nimeni la zdup pentru asta, ce conteaza, nu? nu eram noi in masura sa punem presiune pe medici, vedea-v-as dupa gratii pana la sfarsitul vietii pe tine si astia ca tine, adevarati Mengele ai democratiei iliesciano-pontice!!
  • +6 (6 voturi)    
    corb la corb (Marţi, 26 iunie 2012, 16:34)

    indignatu [utilizator]

    Simt ca le fuge pamantul de sub picioare.
    Gesturile lor sunt penibile.
    Incet incet si jusitia din aceasta tara intra in normalitate.
    Sa speram ca toti acesti DINOZAURI nu vor scapa de rigorile legii.
  • +5 (5 voturi)    
    MAFIA (Marţi, 26 iunie 2012, 16:45)

    alnimanui [utilizator]

    Astia nu trebuie sa vorbeasca intre ei. Au un dusman comun. DNA !!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    incredibil (Marţi, 26 iunie 2012, 16:49)

    Angoasat [utilizator]

    oamenii astia ar face orice sa mentina un partid mafiot la putere de frica sa nu fie anchetati..dar ratiunea romanilor??/unde este societatea civila??
  • +6 (6 voturi)    
    O alta putere in stat (Marţi, 26 iunie 2012, 16:53)

    Bogdan_1 [utilizator]

    Colegiul medicilor ce isi reclama independenta. Maine colegiul muncitorilor drumari va cere, la fel de intemeiat ca si colegiul medicilor, independenta lui Dorel. Independenta medicului se refera la actul medical (numai pentru binele pacientului) nu si la dispretul pentru lege.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne-am lamurit (Marţi, 26 iunie 2012, 17:41)

    Adi_rus [utilizator]

    Dl asta cu nume greu de pronuntat nu demonstreaza nimic altceva decat ca si el la fel ca politicienii considera ca medicii sunt o casta aflata deasupra legii.
    Ah si ce nu trebuie sa uitam e motivatia cu care acest domn ataca DNA-ul. El la randul lui are un dosar la DNA Iasi pentru coruptie. Deci se pare ca acum orice suspect de coruptie, cum prinde ocazia sa dea in DNA o face fara scrupule. Sa ne mai lase. Nu tine. Nu suntem toti din cei pe care ei ii considera pu..me si deasupra carora se cred, chiar atat de fraieri.
    De exemplu un lucru simplu pe care il stim multi dintre noi e ca si daca DNA incepe o ancheta penala impotriva unui cetatean, indiferent ce profesie are acesta - medic sau politician - asta nu inseamna ca el nu se bucura in continuare de prezumtia de nevinovatie. Ba da. Ca doar sunt destul dosare de ancheta penala care s-au termina cu NUP. Procurorii au cercetat, au ascultat martorii, au luat declaratii au analizat cazul si in final au spus: omul este nevinovat, deci dam NUP si nu trimitem dosarul in instanta.
    Deci de unde tipatul asta ca din gura de sarpe la adresa DNA? Ah te simti cu musca pe caciula? La fel ca Felix Varanul simti ca nu mai tine daca esti corupt? Auzi zanganitul catuselor? Pai atunci se explica de ce tipi asa tare impotriva DNA.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iunie 2012, 18:40)

    James Bond [utilizator]

    dle Astarastoae, de curand se stie motivul pentru care DNA il ancheteaza pe bradisteanu: convorbirile acestuia au fost interceptate, iar intr-o discutie telefonica avuta cu familia infractorului Adrian nastase, inculpatul bradisteanu ii spunea dnei nastase ca Ady este foarte bine, ca se simte excelent.
    Asta contrasteaza ca de la cer la pamant cu declaratiile in presa cum ca dl Adrian Nastase are o stare jalnica...
    Ne leshi? Intelegeti odata pentru totdeauna ca asta este revolutia justitiei in Romania!

    Voi nu realizati raul pe care il provocati tarii noastre, si pentru ce??? Fiti demni si incetati cu minciunile si cu betele in roate!!
  • 0 (0 voturi)    
    Etica stamba a lui averestoaie........ (Marţi, 26 iunie 2012, 18:42)

    icu [utilizator]

    Tare as vrea sa-mi raspunda d-ul dr Astarastoaie , daca arlua atitudine tot asa si in cazul unui ,,gainar" care fura de foame , cum a luat in cazul Nastase ??? Va spun eu ca nu, pt ca gainarul daca avea ranile lui Nastase, era dus direct la RAHOVA !!!!! Asta-i etica voastra !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ...grija mare!!! (Marţi, 26 iunie 2012, 22:12)

    petruangheluta1270071480558 [utilizator]

    Grija mare,Don' profesor fata de colegul penal al Dvs.Sunt curios daca,aveti sau ati avut aceeasi atitudine si fata de un"amarat" de medic,care s-a aflat intro culpa mult mai mica!!!Cotizam,lunar,la CMR,fara a avea niciun fel de sprijin din partea acestui for.Toate manifestarile stiintifice se platesc,la fel cursurile de educatie continua...pe ce duc banii,nu putini,pe care-i gestionati?Luati,in shimb apararea unui medic care a gresit,si nu prima data,fara niciun temei.Rusine!In loc sa faceti medicina,faceti politicaPSD-ista.Halal!!!