Politia Romana il contrazice pe ministrul de Interne: Adrian Nastase nu a fost incarcerat intr-un loc de detentie sau intr-un penitenciar. Ioan Rus: Dansul are statut de detinut

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 iunie 2012, 13:53 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase nu se afla "intr-un loc de detentie sau intr-un penitenciar", precizeaza duminica Politia Romana, intr-un comunicat care il contrazice pe ministrul de Interne Ioan Rus, cel care afirma, in urma cu cateva zile, ca fostul premier "are statut de detinut".

''Inca din seara zilei de 20 iunie a.c., imediat dupa primirea mandatului de executare de la Tribunalul Bucuresti, Directia Generala de Politie a Municipiului Bucuresti a intreprins toate demersurile legale pentru punerea in executare a acestuia, conform prevederilor Codului de Procedura Penala. Deoarece, conform Codului de Procedura Penala, nu a fost intocmit procesul verbal de incarcerare si persoana mentionata in mandatul de executare nu a fost incarcerata intr-un loc de detentie sau intr-un penitenciar, se considera ca procedura de executare a mandatului nu a fost incheiata si sunt continuate demersurile pentru punerea sa in aplicare'', precizeaza Inspectoratul General al Politiei Romane, intr-un comunicat citat de Agerpres.

Ministrul de Interne afirma joi, la postul de televiziune B1TV, "dansul (Adrian Nastase, n.r.) are statutul de detinut".

"Dansul nu a apucat sa ajunga, sa spunem, in sistemul penitentciar. S-a intamplat acest lucru exact (tentativa de sinucidere) in momentul in care trebuia sa inceapa acest proces. Astazi cand noi vorbim dansul are statut de detinut. Incepand de astazi, dansul este in situatia aceasta, de a fi detinut. Ca acest lucru se intampla intr-un spital civil, ca se intampla intr-un spital din sistemul penitenciar, deja nu are nicio importanta", sustinea Ioan Rus, care a fost ministru de Interne si in mandatul de prim ministru al lui Adrian Nastase.

VIDEO, minutul 5:35










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12112 vizualizari

  • +131 (133 voturi)    
    eu propun (Duminică, 24 iunie 2012, 14:04)

    dum_i [utilizator]

    Eu propun, mai bine il transferati la o vila de protocol la Sinaia...ii trimiteti si 2 doctori si un fizioterapist

    Ah, si nu uitati de bucatarul personal...ca cine stie ce ii mai pregateste Basescu.

    Asa va avea timp sa mediteze la ce a facut si sa regrete cu adevarat. La rahova, cine stie ce mai invata de la detinutii aia...
    • +52 (56 voturi)    
      Eu propun (Duminică, 24 iunie 2012, 14:22)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ca Rus sa isi dea demisia. Maine, ca azi e duminica.
    • +42 (42 voturi)    
      hihihi (Duminică, 24 iunie 2012, 14:47)

      mary_ [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Stiti ca Madoff a fost arestat,in inchisoare, la un anume moment dat, a dorit sa preia administrarea din penitenciar, evident pentru a o imbunatati...

      Asa ca ma astept ca odata ajuns acolo sa isi continue activitatea politica si cercetarea sociologica, sau alte activitati.
    • +14 (14 voturi)    
      ...sau (Duminică, 24 iunie 2012, 14:53)

      Skiby [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      invers...
    • +37 (37 voturi)    
      corect (Duminică, 24 iunie 2012, 15:11)

      iulianbarlad [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      sau mai bine ii facem un penitenciar privat la monte carlo unde sa stea impreuna cu familia si sa fie imbarbatat de codrin stefanescu.
    • +45 (45 voturi)    
      Mi-e teama ca la Rahova ... (Duminică, 24 iunie 2012, 15:47)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      ..detinutii vor invata de la Nastase.
      Cat timp nu e in penitenciar, pedeapsa inseamna ca nu curge. Altfel, in februarie, ar fi primul detinut care executa pedeapsa fara sa stie unde e penitenciarul.
    • +59 (59 voturi)    
      Ancheta pe care o cere Dna Macovei... (Duminică, 24 iunie 2012, 16:33)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      a dus la o reactie a Politiei,cu toata intarzierea ei. Are scopul de a se mai spala de pacatele din primele momente: de exemplu unde au fost renumitii mascati care l-au ridicat si pe Becali? Unde au fost macar politisti in uniforma? Dar atitudinea Ministrului de Interne este inca inexplicabila. Asteptam cu interes minciunicile acestuia in urmatoarele zile in cazul in care Nastase nu va suferi un atac de cord, un sefraj, un colaps ...Face Branisteanu rost de ceva. De dorit ar fi ca din Comisia de constatare a starii de sanatate a personajului (care astazi ar trebui sa fie chemat cu numarul 11234 ...) sa faca parte si Dr.Arafat care in primele ore a declarat ca nu s-au constatat urme prin impuscare. As avea mai multa incredere.
      • +12 (12 voturi)    
        sova (Duminică, 24 iunie 2012, 18:38)

        elwis [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

        Similitudine cu "anchetele staliniste " tipa Sova !
    • +2 (2 voturi)    
      si eu (Luni, 25 iunie 2012, 4:14)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      propun sa ii mai dea si despagubiri, ca a sarit politaiul pe el, cind incerca sa isi insceneze sinuciderea si era cit pe ce sa il omoare, sa plateasca politaiul ca i-a incurcat planurile:)
  • +57 (57 voturi)    
    am citit (Duminică, 24 iunie 2012, 14:05)

    iulian-bz [utilizator]

    de doua ori,am crezut ca nu vad bine,in cazul asta,d-le aparator de inculpati,de purtator de cuvant,de medic de familie I Rus,este timpul sa plecati,cum unde,alaturi de prietenul si seful lu'matale,condamnatul Bombo!!!! Felicitari ,IGPR!!!!
    • +15 (17 voturi)    
      Ioan Rus şi decenţa (Duminică, 24 iunie 2012, 18:02)

      senator [utilizator] i-a raspuns lui iulian-bz

      Când nu ştii ceva mai bine taci. Dacă vorbeşti aiurea, fie eşti incompetent, fie o faci pe prostul. Şi-ntrun caz, şi-n celălalt, dacă ar avea decenţă, Ioan Rus ar trebui să se dea la o parte. Adică, să DEMISIONEZE.
      Situaţia reală este cea anunţată de IGPR. Ceea ce face Ioan Rus este complicitate la favorizarea infractorului. Şi toate astea vor ieşi la iveală în momentul în care se va afla că internarea la Floreasca este nejustificată, aşa cum nejustificată este şi nefinalizarea acţiunii de încarcerare a infractorului Adrian Năstase.
      În mod normal:
      1. Trebuia dus la un penitenciar;
      2. Dacă ar fi fost vorba de o rănire ar fi trebuit transportat de la penitenciar la un spital-penitenciar;
      3. Dacă spitalul-penitenciar nu ar fi avut posibilitatea de a rezolva problema medicală, abia atunci ar fi trebuit să fie transportat la un spital civil cu astfel de posibilităţi. Şi, în acest caz, ar fi trebuit să fie sub paza de la penitenciar.
      Dar, gogoşile au început cu împuşcătura, au continuat cu rănirea, apoi acoperirea gâtului cu fularul, apoi pseudo-operarea, apoi cu testamentul, apoi cu deţinerea, apoi cu perla lui Iliescu că ar fi fost arestat prea repede şamd.
      Tipic PSD
      Să nu uităm că Brănişteanu a făcut nişte achiziţii nejustificate pentru aparatura medicală de la Spitalul-Penitenciar Rahova şi că acest individ ar fi trebuit să fie şi el condamnat pentru asta.
      Revin cu o precizare: nu uitaţi de Penitenciarul Pantelimon care este penitenciar pentru cei condamnaţi pentru corupţie.
  • +53 (55 voturi)    
    SE INDREAPTA TARA (Duminică, 24 iunie 2012, 14:19)

    Gicuta [utilizator]

    Iata ca dupa CSJC , Dr Beuran , a venit randul Politiei Romane sa se delimiteze de actiunea infractionalo-politicxa pusa la cale de cei doi RUS si INFRACTORUL nastase .
    Sper ca Procuratura Generala sa faca lumina si sa fie trimisi in instanta inclusiv Ponta , pentru colaborarea cu INFRACTORII RUS SI NASTASE .
    Iata sisrtemul in adevarata lui splendoare .
    Capul sarpelui trebuie zdrobit daca vrem ca tara sa aiba ce manca .
    Gheorghe Buhac
  • +42 (46 voturi)    
    Felicitări (Duminică, 24 iunie 2012, 14:22)

    dan63 [utilizator]

    Domnilor, acest guvern este GENIAL! Informația circulă pe canale bine puse la punct, iar WISHFULL THINKING este cel mai bun, fiind infailibil! Felicitări domnului RUS - şi iată, da, prin afirmaţia ministrului MAI se dovedește că arestarea lui A.N. este de ordin politic şi că este pusă la cale şi este organizată chiar de PSD!

    FELICITĂRI TOVARĂSI!
    Nici NIKOLSKI nu putea fi aşa de bine organizat!
  • +51 (51 voturi)    
    La Bruxelles, in locul lui Basescu... (Duminică, 24 iunie 2012, 14:23)

    Atcika [utilizator]

    Ce ministru de interne este acest Ioan Rus care o tine cu " S-a intimplat" dar nu s-a intimplat, s-a nimerit intr-un spital dar era totusi detinut, ba era, ba nu era...precum hopa Mitica, nu se sparge, nu se strica, si-n picioare se ridica...Pai asta e ministru? Poate sinistru...Cit il priveste pe Nastase, sa se duca, domnilor, la Bruxelles, in locul lui Basescu, de minuta cu domnul Ponta.Ei? Ce parere aveti?
    • +8 (8 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 24 iunie 2012, 18:38)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui Atcika

    • +1 (1 vot)    
      nu le da idei! (Luni, 25 iunie 2012, 7:46)

      doyna [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      nu le da idei, lacit de inteligent este Pontelu le si pune in practica!!
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Luni, 25 iunie 2012, 10:32)

      cobra1000 [utilizator] i-a raspuns lui Atcika

      Sa se duca si la Bruxelles. Are experienta. A si negocit intrarea in UE. A fost o asa de mare reusita ca am ramas sarmani lipiti pamantului. Nu mai avem nici o marca romaneasca in afar de "saracie"(marca inregistrata in Romania).Rog sa nu se vanda patentul. E ultimul !
  • +44 (44 voturi)    
    inca un motiv pentru demiterea lui RUS (Duminică, 24 iunie 2012, 14:41)

    mary_ [utilizator]

    Oricine stie si vede cu ochiul liber ca Nastase este inca in stare de libertate.

    Sunt de inteles motivele pentru care nu a ajuns acolo, dar a le tolera si continua nu cred ca este cazul.

    Daca domnul Rus avea un minim de logica recunostea starea de fapt...

    Imi pare ca lipseste logica in scoala noastra - ce pacat - se preda numai arta vorbitului care fara logica ajunge la arta de a da cu bata in balta si avem la balti....
    • +13 (13 voturi)    
      Un lucru (Duminică, 24 iunie 2012, 19:07)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui mary_

      care trebuie ştiut - Ceauşescu s-a temut de materia LOGICA predată la şcoală, indiferent de gradul ei (liceu sau facultăţi). Erau admise logica matematică, circuitele logice, rezolvabile prin înşiruiri de ecuaţii, dar nu logica pe care o învaţă acum liceenii!
      Acum lipsa unei logici se vede în viaţa cu zi a României, fiind o moştenire grea, pe care se bazează şi televiziunile lui felix!
  • +40 (42 voturi)    
    statutul unui detinut de lux (Duminică, 24 iunie 2012, 14:46)

    Gryphus [utilizator]

    dupa USL Nastase ar trebui sa fie "incarcerat" intr-o statiune de lux din Elvetia !

    ce conteaza unde e, in spital de stat, intr-o rezerva de LUX sau in penitenciar, important e "STATUTUL" !
    • +3 (3 voturi)    
      eventual (Duminică, 24 iunie 2012, 21:49)

      flitmania [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      acolo unde au facut baietii lui liceul,Zuoz.
    • +2 (2 voturi)    
      sa dea (Luni, 25 iunie 2012, 4:20)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      in judecata romania , ca nu l-a dus la spital in austria, sa se trateze
  • +34 (34 voturi)    
    Predeal (Duminică, 24 iunie 2012, 14:52)

    aniod [utilizator]

    Prefera Predeal.
  • +43 (43 voturi)    
    Cit a primit Ioan Rus ? (Duminică, 24 iunie 2012, 14:54)

    anaana [utilizator]

    Aveti impresia ca Ioan Rus vorbeste gratis ? Poate ne spune cit a primit din conturile lui Nastase pentru valul de compasiune care l-a lovit acum.
  • +45 (45 voturi)    
    "Dansul" (Duminică, 24 iunie 2012, 14:57)

    _Un stelist_ [utilizator]

    In ce tara ministrul de interne se refera la un puscarias in acest fel???
  • +42 (42 voturi)    
    Condamnat inarmat (Duminică, 24 iunie 2012, 15:02)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dincolo de tentativa de sinucid, sint evidente eforturile familiei si avocatilor de a-l declara inapt de puscarie pe condamnatul Adrian Nastase.

    Dar familia si avocatii nu ma deranjeaza. Ei stiu cum functioneaza sistemul ticalosit, perfectionat in vremurile bune ale condamnatului. De aceea acestia incearca, si nu pot fi acuzati de incercare.

    In mare pericol sint acum institutiile de stat, daca il vor face scapat pe condamnatul Nastase, intr-un fel sau altul. Autoritatile se bilbiie, datorita prieteniei condamnatului cu ministrii actualului guvern.

    Interventiile ministrului de interne, Ioan Rus, au fost nefericite. Acesta e responsabil moral pentru degradarea starii psihicii dinaintea arestarii, pentru conduita neprofesionista a politiei si eludarea procedurilor legale. Increderea politistilor intr-un condamnat inarmat ar fi trebuit sa fie 0 (zero). Dupa dezarmare, procedurile legale ar fi facut imposibila orice tentativa de sinucidere.
    • +15 (15 voturi)    
      ce incredere? (Duminică, 24 iunie 2012, 19:33)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      rus a trimis 2 politisti fara arme, fara uniforma, fara mascati sa ridice un infractor care detinea 20 de arme si spunea limpede ca nu vrea sa se predea;

      de 3 zile il tine intr-un spital "civil" cu vizite in salon, cu cenaclu flacara pe trotuar si zice ca e "incarcerat" - despre ce vorbim?

      astea nu sunt "interventii nefericite" sunt actele unei grupari mafiote care n-are nicio treaba cu statul de drept.
  • +35 (35 voturi)    
    Nastase este in "Limbo" (Duminică, 24 iunie 2012, 15:16)

    dadan [utilizator]

    adica nici in rai nici in iad.... adica mai pe romaneste l-au pierdut politistii pe drum spre Rahova...cand un echipaj de ambulanta privat l-a scos sub un pretext de sinucidere si l-a dus la Floreasca unde au inceput prietenii si rudele un emotional pelerinaj.... politia lui Rus este binenteles complice dand o mana de ajutor actorilor din dramoleta .... ministrul justitiei , adica pupilul lui Nastase tace complice iar cei de la Rahova fac reclamatie la protectia consumatorului ca ei nu si-au primit coletul la timp.... bine ca aia cu ambulanta nu l-au dus pe Nastase la un spital de specialitate din Siria sau oricare alta tara care nu are protocol de extradare semnat cu Romania ca nu-si mai primeau astia de la Rahova coletu....
    In grija cui se afla condamnatul Adrian Nastase?
    • +4 (4 voturi)    
      Limbo (Duminică, 24 iunie 2012, 17:31)

      bodhisattva [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      inca nu, intrucat "limbo" este purgatoriu. O sa fie acolo pe durata detentiei
  • +39 (39 voturi)    
    ce e in tara asta ? (Duminică, 24 iunie 2012, 15:22)

    decem [utilizator]

    ministrul de interne contrazice politia si ia partea infractorului.

    poftim; P S D......
  • +33 (33 voturi)    
    nastase (Duminică, 24 iunie 2012, 15:31)

    mihail nica [utilizator]

    lotul TC , cu exceptia lui nastase, sunt in penitenciar.
    daca nu-i arestat - inseamna ca e urmarit general ( de posturile de televiziune).
    intrebare : cetateanul adrian nastase este liber cugetator ori crestin ?
    • +4 (4 voturi)    
      Buna intrebare! (Duminică, 24 iunie 2012, 19:02)

      madame [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      poate,liber schimbist. :)
  • +47 (47 voturi)    
    La puscarie cu "dansul"! (Duminică, 24 iunie 2012, 16:02)

    uzurpatorul [utilizator]

    Mai Ioan Rus,tu,te-ai pus in fruntea politiei ca sa incalci legile tarii? Nu ti-e rusine,ca poporul te plateste cu bani grei ca sa-l slujesti cu credinta si ai jurat pentru asta.Ba ai si specificat ca "asa sa-mi ajute Dumnezeu".Cum vrei tu sa-ti ajute Dumnezeu,daca tu esti calcatorul juramantului pe care l-ai depus la investire? Chiar asa de nesimtit esti? Dumnezeu va da cu tine de pamant de nu te veazi,nenorocitule. Baga-l ma pe condamnat acolo unde a hotarat justitia si nu-l mai obloji ca pe copilul tau,ca n-are nimic,e sanatos tun si nici un glont nu i-a trecut prin gat. Nastase trebuie imediat bagat in celula si trecut la regim de penitenciar,ca toti oameni,ca el nu e supraom.Nu uita,Ioan Rus,ca pentru orice faradeklege vei da socoteala inaitea legii si inaintea lui Dumnezeu.Sa-ti fie rusine//!(editat de HotNews.ro)
  • +40 (40 voturi)    
    Demisia lui Rus (Duminică, 24 iunie 2012, 16:06)

    JR_BC [utilizator]

    Imi este foarte greu sa inteleg reactia unui ministru de interne al ROMANIEI, care nu STIE LEGEA.
    Domnul Ministru "umanizat"confunda GASCA PSD cu Romania.
    Gestul lui e o incurajare a infractorilor, a condamnatilor justitiei romane pentru a "mitui" ministrul PSD necunascator al legii in slujba careia "lupta".

    Pentru acest lucru si pentru "managementul" incarcerarii prietenului sau Nastase, trebuie sa DEMISIONEZE.
    • +4 (4 voturi)    
      Stie legea (Duminică, 24 iunie 2012, 21:11)

      Cel [anonim] i-a raspuns lui JR_BC

      Stai linistit stiu astia foarte bine legea, dar incearca tot felul de manipulari de tip stalinist, e posibil ca maine sa apara o lege in parlament, ca fiecare zi de spitalizare la floreasca se considera 1 luna de inchisoare, si astfel dupa 24 de zile de spitalizare sa considere ca AN si-a terminat condamnarea.
  • +33 (35 voturi)    
    In momentul in care face asemenea afirmatie (Duminică, 24 iunie 2012, 16:25)

    sile231 [utilizator]

    D-l Rus are obligatia s-o dovedeasca printr-un document oficial. Pai nu ? O zi buna !
  • +39 (41 voturi)    
    vizite (Duminică, 24 iunie 2012, 16:32)

    ruffus [utilizator]

    la cate vizite a primit, normal ca nu avea si nici nu are inca statut de detinut, ministrul de interne habar nu are despre ce vorbeste si doar il apara neconditionat pe Nastase, daca politia a zis clar ca procedura de executare a mandatului nu a fost finaliza sper sa nu i se scada din pedeapsa....ar fi culmea teatrului prost!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      Corect (Duminică, 24 iunie 2012, 18:12)

      griffonu [utilizator] i-a raspuns lui ruffus

      Cum adica are statutul de detinut si nu are nicio importanta in ce spital se intampla asta? Este absolut ridicol. Statutul asta de detinut este asa, un soi de eticheta tip "rusinica" si atat? Nu presupune niste consecinte de ordin practic (privare de libertate, vizite cu program etc.). Pe principiul asta, poate sa fie detinut si la o clinica privata din Caraibe, daca inteleg bine... pentru ca, dupa Dl. Rus, "deja nu mai are nicio importanta". Absolut ridicol.
      • +2 (2 voturi)    
        In caraibe (Duminică, 24 iunie 2012, 21:12)

        Cel [anonim] i-a raspuns lui griffonu

        In caraibe ar fi mai greu, nu ar putea primi atatea vizite si s-ar simti singur, ar intra in depresie
  • +11 (11 voturi)    
    probleme,propleme.... (Duminică, 24 iunie 2012, 16:46)

    crispolux [utilizator]

    cam multe subiecte, si trecem pre usor peste ele, bineinteles ca I. Rus nu isi da demisia, ca de , asta este deviza USL nu facem pe plac dusmanilor.
    Va rog nu treceti prea repede de ICR - ne lauda cei de afara, dar noi patrioti nu ne place cultura, daca se ataca institutia micului si berea era altceva; Hidroelectrica - subminarea economiei de stat, dar parca s-a desfiintat termenul, aparam institutia adrian nastase dar distrugem pirdalnicul de smecheras Hidroelectrica; Plagiatul este furt, pai va spun eu: NU in cazul in care lucrarea o face cel care ar trebui sa fie acuzator(vezi declaratiile lui Diaconu)

    Rog un ziarist cu putina imaginatie sa faca un mic articol cum ar fi fost daca toata mascarada cu Nastase premier era Emil Boc!!!!!...
  • +11 (11 voturi)    
    îmi dau cu părerea (Duminică, 24 iunie 2012, 17:17)

    corvus_coraX [utilizator]

    oare infractorului Năstase Adrian nu ar trebui să i se deschidă dosar penal pentru nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Adică, cum naiba se găsea pistolul ăla sub sau între niște cărți, și nu într-un dulap special așa cum spune legea?!

    presupunând că a fost o tentativă de sinucidere (deși sunt convins că e vorba de un spectacol grotesc pe care numai NA și gașca lui de lingăi îl putea oferi), autorul ratatei sinucideri se face vinovat de nerespectarea acestui regim...

    Imediat după sentință, numitului NA trebuia să îi fie ridicarea autorizașiei de posesie a unor arme letate conform "Legea 295 2004 regimul armelor si munitiilor 2011" din care plagiez:

    Art. 14

    Condiţii de acordare a autorizaţiei de procurare a armelor letale

    (1) Autorizaţia de procurare a armelor letale se acordă persoanelor prevăzute la art. 13 alin. (2)-(5), dacă îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:

    a) au împlinit vârsta de 18 ani;

    b) deţin calitatea impusă de lege, atestată prin prezentarea unor documente stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi, în funcţie de destinaţia armelor;

    c) nu au fost condamnate, prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă, la pedeapsa detenţiunii pe viaţă sau pedeapsa închisorii mai mare de un an pentru infracţiuni comise cu intenţie ori pentru infracţiuni prevăzute de prezenta lege, cu excepţia cazurilor în care a intervenit amnistia sau reabilitarea;

    Primul lucru pe care ar fi trebuit să-l facă pârâciul de Rus ar fi fost acela să trimită un echipaj de poliție să-i ridice autorizația și să-i confiște armele nu să aibă un chat cu infractorul să se intereseze dacă acesta are cumva o zgaibă-n rect sau alergie la meteoriți...
  • +8 (8 voturi)    
    ministrii USL (Duminică, 24 iunie 2012, 17:32)

    bodhisattva [utilizator]

    Mai treceti un ministru USL pe lista marilor habarnisti din guvern
  • +10 (10 voturi)    
    institutiile statutului sunt in pericol (Duminică, 24 iunie 2012, 18:16)

    lamationairetia [utilizator]

    Ne spunea dl Ponta si in general USL-istii ca suntem sub "teroarea unei dictaturii a dlui Basescu". Iata ca acum, cand USL a ajuns la putere ( prin matrapazlac parlamentar, ilegitim deci), isi bate joc efectiv de noi, cetatenii votanti, platitori de taxe, care asistam neputinciosi zilnic la mascaradele televizate. Nu stim daca justitia isi va mai face datoria intr-un stat in care ministrul de interne se amesteca in treburile exclusiv ale politiei, cand se mistifica adevaruri, cand se favorizeaza mituirea de orice fel; intr-un stat in care elevii si studentii sunt indemnati sa copieze ca nu-i ceva grav; intr-un stat in care PM confunda treburile tarii cu rafuielilie personale si "paraste " ca la gradinita pe presedinte , intr-o tara in care Parlamentul voteaza legi anticonstitutionale pe banda rulanta.Eu nu ma ma simt in siguranta intr-o tara in care nu se aplica DREAPTA MASURA pentru toti cetatenii SI IN CARE SUNTEM PE FATA MINTITI.
  • -4 (10 voturi)    
    Seria arestarea gulerelor albe trebuie continuta (Duminică, 24 iunie 2012, 18:31)

    Mereanu [anonim]

    Astept cu nerabdare ca famila Basescu sa ocupe un loc dupa Adrian Nastase. Sa explice de unde au avut bani sa cumpere lu aia mare de 800 mii plus tva o casa, un birou de nus si cat, de ce domnul Popoviciu proprietarul acestora din urma nu este inca arestat dupa 3 ani, si poate sa ne explice domnul Base ca acum dupa cum bine stiti avem in Germania o rata mare de acoperire cu romanasi care povestesc cum s-a incarcat...10 tirulete si asta fara glume cu: gresie, faianta, mobila, etc ptr donsoara Oana, adica cea mai tare notara din Romanica, sa ne mai explice cum anume a castigat alegerile fenomenul sau mai bine spus geniala mezina, alde Udrea de unde dispunea de banisori, fratello di Basa din una regione mafiota, Vidanjel, samd. Asteptam mult si bine ptr ca nu o sa vedem. Dar ce am relatat sunt fapte reale si singurii vinovati de acestea sunt Adrian, Ponta si altii dar numai cei pe care ii are domnul chior (oare cum a fost acceptat in marina) pe lista.
  • +12 (12 voturi)    
    circ (Duminică, 24 iunie 2012, 18:40)

    hotnewsmihai [utilizator]

    institutiile statului sunt batjocorite prin reprezentantii lor.prim ministru care boceste ca o baba la capataiul unui infractor dovedit de instanta judecatoreasca si un ministru de interne vadit implicat emotional si cum a declarat el insusi chiar faptic intr-o relatie de ocrotire si
    si stransa prietenie. imaginea Romaniei are de pierdut enorm din aceasta mascarada orchestrata de niste oameni f bine platiti din taxele si impozitele tuturor romanilor, nu numai a celor care au votat schimbarea fortei politice guvernante.
  • +14 (14 voturi)    
    menajeze (Duminică, 24 iunie 2012, 18:47)

    cotora [utilizator]

    psd-istii nu stiu cum sa-l menajeze mai bine cu condamnult nastase, ioan rus trebuie sa-si dea demisia urgent, si asa ne cred occidentalii neam prost, datorita hotiilor care le face romanii, acuma vrea sa mearga hotul sef (ponta) la bruxelles, sa ne reprezinta
  • +2 (2 voturi)    
    incompetent (Duminică, 24 iunie 2012, 20:56)

    adyQ [utilizator]

    cam atat ar fi de zis.
  • +6 (6 voturi)    
    Derutat (Duminică, 24 iunie 2012, 22:12)

    Draky [utilizator]

    Se pare ca Ioan Rus e usor derutat...Oare ce cauta in postul de ministru?
  • +5 (5 voturi)    
    nu gandesc, deci exist (Duminică, 24 iunie 2012, 22:43)

    meddio [utilizator]

    cel mai aiuristic guvern al tuturor timpurilor ..... si din pacate plin de doctori, masteranzi, si magna cum laude.... dar habar nu au de spiritul si litera legii . azi spunem ca Nastase este detinut, maine spunem ca nu . sunteti de o incompetenta crasa, si pe zi ce trece va pune poporul eticheta de prosti . succesuri tovarasi .
  • 0 (0 voturi)    
    Dansul (Luni, 25 iunie 2012, 1:01)

    AlisCuPar [utilizator]

    hmm, exact cum va adresati cand era prim ministru. Tarele care nu se uita...
  • 0 (0 voturi)