Ministrul Apararii, Corneliu Dobritoiu: E posibil sa prelungim durata operationala pentru MIG-uri/ Armata isi va vinde patrimoniul excedentar

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 7 iunie 2012, 16:13 Actualitate | Esenţial


Corneliu Dobritoiu
Foto: AGERPRES
Ministrul Apararii, Corneliu Dobritoiu, spune ca este posibil ca in cazul in care Romania nu va avea bani pentru achizitionarea unui avion multirol sa extinda perioada de folosire a MIG-urilor pe care le detine in prezent. El a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca aceasta ar fi insa "ultima varianta, ultima optiune, ultima rezistenta", relateaza Agerpres.

"Daca nu vom gasi solutii pentru achizitionarea unui avion multirol, atunci nu vom avea alta sansa decat sa revitalizam parte din flota de MIG-uri pe care o avem, sa extindem durata operationala pana in 2018", a afirmat ministrul apararii.

Potrivit acestuia, MIG-urile sunt deja depasite din punct de vedere al perioadei de folosire.

"Si asa termenul acesta este fortat, as putea spune, pentru un avion care a fost proiectat sa opereze pe un ciclu de 25 de ani si noi i-am prelungit durata de viata pana la 40 de ani. Singura solutie ar fi sa folosim in mod inteligent resursele pe care le mai avem, in asa fel incat sa identificam un volum apreciabil de venituri proprii care sa satisfaca nevoia de inzestrare", a mentionat Dobritoiu.

Corneliu Dobritoiu: Armata romana isi va vinde patrimoniul excedentar
    
Ministrul Apararii a mai declarat joi ca armata romana ar urma sa-si vanda patrimoniul excedentar, pentru a putea sa faca rost de banii necesari inzestrarii. El a spus ca pentru acest lucru se va apela probabil la o firma internationala cu reputatie.

"Armata romana abia sta in picioare la capitolul dotari. Bugetul este total dezechilibrat multumita celui care candideaza din partea portocaliilor la Primaria Clujului. In momentul in care cheltuielile de personal se cifreaza la 85% din total buget va dati seama ca bugetul de inzestrare este atat de infim, atat de superb, incat nici nu-l putem zari. Asta nu inseamna ca nu ne intereseaza sa gasim solutii pentru a rezolva aceasta chestiune. La ora actuala suntem intr-un proces de analiza la nivelul guvernului referitoare la patrimoniul in exces al armatei, pentru a gasi solutii de valorificare inteligenta a acestuia, in asa fel incat sa generam resurse pentru bugetul de inzestrare si in felul acesta sa reechilibram toate capitolele bugetului apararii. Asta nu inseamna ca armata se va transforma intr-o agentie imobiliara si atunci vom apela la agentii guvernamentale sau chiar la un agent economic international cu reputatie nestirbita", a mentionat Corneliu Dobritoiu.

Potrivit acestuia, si alte state membre ale NATO au procedat intr-un mod similar.

"N-ar fi o actiune in premiera la nivelul NATO, polonezii au folosit infrastructura in exces pentru a-si cumpara o flota de avioane multirol, britanicii si-au vandut si sediile si sunt in chirie in sediile lor pentru 50 de ani, in scopul de a gasi resurse pentru finantarea programelor lor strategice", a afirmat Corneliu Dobritoiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1992 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    berbecali (Joi, 7 iunie 2012, 16:18)

    alec [anonim]

    patrimoniu in exces? niste terenuri prin orase vandute cui trebuie la pret de agricol? ne bagam!
  • +3 (3 voturi)    
    se repeta smecheria (Joi, 7 iunie 2012, 16:21)

    mos ion roata [utilizator]

    cu Becali?
  • +4 (4 voturi)    
    MIG (Joi, 7 iunie 2012, 16:28)

    skyradio [anonim]

    dobritoiule!!!!!! extinde tu MIG-ul pina in 2018 dar mai intai sa te urci tu in el si sa zbori! de ce trimiti pilotii militari romani la moarte? ca se plimba ponta cu mertzanu? vindeti excedentele militare dar luati avioane moderne de razboi! faceti rost de bani si salvati aviatia militara! pilotii militari sunt oameni pentru care loialitatea fata de tara lor se afla la sol.se numeste familie se numeste casa lor.acolo unde ei se intorc in siguranta seara!
  • +1 (3 voturi)    
    asa e cu greaua mostenire (Joi, 7 iunie 2012, 16:41)

    deutscher [anonim]

    deci armata romana a fost facuta praf in ultimii 4 ani de cel care candideaza la primaria Cluj. Cand o sa inceteze astia cu aruncatul pisicii in curtea fostei guvernari? psd arunca in curtea pdl, care pdl o aruncase in curtea psd cu ceva ani in urma si tot asa. Sunt satul de aceleasi discursuri patetice, de limbajul de lemn mega-rasuflat si de mutrele de porci imbuibati inainte de Ignat.
    Oricum, foarte frumoasa concluzia: Romania nu isi permite nici macar 1 (un) avion. Genial... Cred ca daca ar fi trebuit sa fac armata, o faceam folosind aceleasi arme si vehicule pe care le-a folosit bunicul meu in armata.
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar asa (Joi, 7 iunie 2012, 17:15)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui deutscher

      doar cele folosite de tatal tau.
      Cam cele mai vechi chestii sunt din 1970
      • 0 (0 voturi)    
        si cele mai noi? (Joi, 7 iunie 2012, 17:46)

        deutscher [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        sincer, nu mi se pare corect sa se arunce vina doar pe guvernarea precedenta (cea care oricum m-a convins sa plec din tara cat inca nu eram prea batran ca sa mai am puterea s-o iau de la zero). Toti cei veniti la putere dupa 90 nu au facut altceva decat sa distruga, fara sa mai investeasca nimic.
        Iar in armata... filmul Lord of War cu Nicholas Cage arata fff bine ce s-a intamplat in toate tarile fost comuniste.
  • +4 (4 voturi)    
    mda.. previzibil (Joi, 7 iunie 2012, 16:42)

    zippo [anonim]

    "identificam un volum apreciabil de venituri proprii... patrimoniul in exces ... agentie imobiliara... cheltuielile de personal se cifreaza la 85% din total buget"

    numai adevaruri spune domnu si cam asta e esentialul din bla bla-ul povestit. deci vindem si ce ne-a ramas, eventual la firme cu "reputatie" probabil voicu sau nastase, de ce nu sov.
  • +1 (1 vot)    
    era de asteptat (Joi, 7 iunie 2012, 16:48)

    Lucian* [utilizator]

    au amanat si discutat de avioanele alea de puteau sa dea naibii niste bani sa le faca modernizarea la IAR XT cu motoare noi si sa-l foloseasca pe post de avion de politie aeriana.
    Tot nu inteleg de ce nu au acceptat oferta SAAB care facea offset 100% si investea in industria romaneasca facand practic ca banii sa se intoarca in Romania.
    Imbecilitatea estemare la romani, mai ales la cei care ii conduc.
    • -1 (1 vot)    
      Mai usor cu manipularea (Joi, 7 iunie 2012, 17:57)

      Pensionar MApN [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Acum un an-doi, Romania trebuia sa cumpere ceva F16 fabricate prin 1900 toamna, la pret de avioane noi noute !!! Ca asa vroia Unchiu SAM.

      Cand am iesit la pensie, din bugetul anual, MApN avea bani si pentru salarii si pentru dotare, nu doar 15% ca in ultimii 2 ani.

      Incetati cu prostia / manipularea ca ministrii USL trebuie sa raspunda de furturile PDL-UDMR-UNPR-etc., ca oricum hotii vor plati cu averea si libertatea pentru ce-au facut in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        nu (Joi, 7 iunie 2012, 18:13)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Pensionar MApN

        nimeni nu o sa plateasca pt furt si incompetenta.
        In mod sigur nu in viata asta.

        Nu am vazut inca nici un exemplu si nu cred ca o sa vad asa ceva. Ar fi ... ne-romanesc.
  • +1 (1 vot)    
    ????????? (Joi, 7 iunie 2012, 16:58)

    Mih. [utilizator]

    N-au cazut destule?
    Piloteaza-le tu, Dobritoiule!
  • +1 (1 vot)    
    smenuri, susanele (Joi, 7 iunie 2012, 17:30)

    maestrul [anonim]

    asta suna a justificare a scopului adevarat - care e de fapt sa vanda terenuri, sedii, etc. - bisnita cu bunurile statului.

    nene, mai cauta pe acolo prin hartii ca exista oferta suedeza de avioane noi, cu plata in rate pe 15 ani, cu investirea banilor in Romania.

    terenurile nu e cazul sa le vinzi pe criza asta la pret de nimic.
    • +1 (1 vot)    
      complicat dom'le (Joi, 7 iunie 2012, 18:03)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui maestrul

      si comisionul tot pe 15 ani il seteaza?
      Vine doar la cel care incheie contractul sau primesc si restul cate o rata?
      Chiar trebuie sa dea si la industrie ceva?
      Greu dom'le, greu!
      Nu au sa faca nimic pt ca nici un guvern nu gandeste pe mai mult de cateva luni in fata si uneori nici atat.
      Cel mai bun exemplu este ca ne surprinde iarna in fiecare an, de parca ar fi fost ani in care iarna nu a fost.
  • +1 (1 vot)    
    clar (Joi, 7 iunie 2012, 17:45)

    Mr John [anonim]

    Avem un guvern filo-rus..
  • +1 (1 vot)    
    patrimoniu excedentar (Joi, 7 iunie 2012, 18:08)

    Ari3s [anonim]

    La ce armata avem, normal sa avem patrimoniu excedentar.
    Sunt curios care vor fi bazele legale pentru vinde excedentul. Deocamdata, aceasta baza legala nu prea exista (vezi Becali, Zisu, Babiuc & Co). Ca sa scape de dureri de cap, este posibil ca Armata sa transfere tot excedentul consiliilor locale. Dar, in acest caz, nu se mai poate vorbi de ,,vanzare". Probabil, se va lucra cu HG-uri. Insa HG-urile isi au reversul: DNA. Multi vor fi interesati, lacomi si prosti.
    In conditiile actuale, stabilirea criteriilor de disponibilizare a patrimoniului miroase, de asemenea, a DNA. Corectitudinea, strategia, trebuie asumata si dictata de catre primul militar, nu de catre un ministru politic, cu interese de grup sau cine stie ce comandant de cazarma.
    Oricum, sunt convins ca punerea in aplicare a unui asemenea plan, nu este chiar atat de simpla. Este un plan de amploare, ce presupune multe alte lucruri in afara simplului procesului-verbal de vanzare/cumparare.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 7 iunie 2012, 18:14)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Ari3s

      cred ca asta se va intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      patrimoniu ? (Joi, 7 iunie 2012, 19:30)

      sandu gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Ari3s

      armata are terenuri in patrimoniu ?
      eu stiam ca doar in adminidtrare .
      stie cineva care este situatia exacta ? poate sa o arate aici dar documentat , nu ca si parere .
      85% din bugetul armatei se duce in salarii pentru ca se platesc salarii nejustificat de mare pentru munca ce se face , parerea mea .
      terenurile alea ce nu mai sunt de folos armatei trebuie date in schimbul terenurilor preluate abuziv de statul comunist de la oameni si care nu nmai pot fi restituite acum in natura pentru ca pe ele s-au construit blocuri ori s-au facut chiar unitati militare ! ar fi de rasul curcii ca USL sa vanda terenuri pe care le-a preluat in trecut de la oameni iar acestia sa astepte despagubiri
      de la stat .
  • +1 (1 vot)    
    Cum le extinde perioada de folosire? (Joi, 7 iunie 2012, 18:11)

    ro [anonim]

    Simplu: chemând ruşii să le schimbe bucşile.
    Şi uite-aşa se îmbucă planul lui Dobriţoiu cu strategia lui Marga, de încălzire a relaţiilor româno-ruse.

    Paşol na turbinca, vidma!
  • 0 (0 voturi)    
    Multirolul NOU (Joi, 7 iunie 2012, 18:52)

    Fenchea Marius [anonim]

    http://www.resboiu.ro/2012/05/31/f-16-olandeze-de-ce-ne-e-frica-sunt-sanse-mari-sa-nu-scapam/

    s-au mai discutat aspectele finantarii multirolului deja bloggerii si portalurile din domeniu au obosit sa tot reclame faptul ca exista solutii avantajoase....
    Da exista si sunt cu finantare si offset 100% contract pe 10 ani cu perioada de gratie de 2-5 ani si plata esalonata a ratelor!
    • 0 (0 voturi)    
      oferte (Joi, 7 iunie 2012, 22:34)

      mad max [anonim] i-a raspuns lui Fenchea Marius

      se fac ca ploua - ei au interesele lor si nu se potrivesc.

      interesul e sa se ia avioane vechi - totdeauna s-a tras in directia asta. smecherii vor veni apoi cu oferte sa le resapeze, sa le repare, vor sta mai mult in service decat in aer, dar daca e de dat tzeapa asta e calea.
  • 0 (0 voturi)    
    Dotarea aviaţiei e la pământ... (Joi, 7 iunie 2012, 23:57)

    Rama Crâşma [anonim]

    Să vă fie ruşine pentru starea în care aţi adus aviaţia militară a ţării!