VIDEO/EXCLUSIV Ce contin oficial documentele depuse de DNA in dosarul Trofeul Calitatii despre telefonul de la ora cinci. Ce au cautat procurorii pe Google in CV-ul lui Adrian Nastase

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 1 iunie 2012, 15:21 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase
Foto: Hotnews
Potrivit documentelor depuse de procurorii DNA pe 30 mai la dosarul Trofeul Calitatii, consultate la instanta de HotNews.ro, pe 22 mai Adrian Balaban Grajdan l-a sunat la ora 5:53 dimineata pe Adrian Nastase, iar apelul a durat 49 de secunde. Pe 22 mai Adrian Grajdan a semnat in calitate de sef al Inspectoratului de Stat in Constructii o adresa prin care a retras institutia din dosarul de coruptie al fostului premier. Documentele DNA arata ca in perioada noiembrie 2011 - mai 2012 Adrian Nastase i-a trimis lui Grajdan trei SMS-uri in timp ce Grajdan i-a trimis fostului premier patru SMS-uri.
  • DNA: In urma verificarilor efectuate cu privire la postul telefonic cu numarul 07xxxx, am procedat la efectuarea cautarii utilizand motorul Google cu ajutor cheii de cautare 07xxxx, rezultat fiind www.parlamentarulprahovean.ro, iar in acest link era atasat un fisier ce continea un CV apartinand domnului Adrian Nastase, imagine salvata .jpeg si anexata.
  • Adrian Nastase a fost condamnat pe fond la 2 ani de inchisoare in dosarul Trofeul Calitatii, in acest moment procesul aflandu-se in faza de recurs la Inalta Curte de Casatie si Jutitie. 
La termenul din 30 mai, DNA a prezentat doua procese verbale care contin analiza listingurilor telefonice dintre Adrian Balaban Grajdan si Adrian Nastase. Ambele procese verbale au fost incheiate pe 29 mai. Potrivit documentului au fost analizate listingurile telefonice din perioada 29 noiembrie 2011 - 29 mai 2012.

Din cele doua procese rezulta ca pe 22 mai, la ora 5:53 dimineata, Grajdan l-a sunat pe Adrian Nastase si apelul a durat 49 de secunde si ca intre cei doi, in perioada noiembrie 2011 - mai 2012, au fost trimise mai multe mesaje SMS. Vezi mai jos lista contactelor telefonice dintre cei doi asa cum reiese din procesele verbale transmise de DNA:
  • 22 mai 2012 ora 5:53 AM Adrian Grajdan il suna pe Adrian Nastase - apel de 49 secunde
  • 16 aprilie 2012 ora 8:37:06 PM SMS trimis de Grajdan lui Nastase
  • 14 aprilie 2012 ora 4:15:19 PM SMS trimis de Nastase lui Grajdan
  • 30 ianuarie 2012  ora 4:11:59 SMS trimis de Grajdan lui Nastase (Nota redactiei: Pe data de 30 ianuarie 2012, Inalta Curte a pronuntat sentinta prin care Nastase a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare)
  • 28 decembrie 2011 SMS trimis de Grajdan lui Adrian Nastase
  • 24 decembrie 2011 ora 11:01:41 AM trimis de Nastase lui Grajdan
  • 15 decembrie 2011 ora 1:12:03 pm SMS trimis de Grajdan lui Nastase 
  • 15 decembrie 2011 ora 6:27:19 pm SMS trimis de Nastase lui Grajdan ((Nota redactiei: La o zi dupa, pe data de 16 decembrie, s-a judecat al 45-lea termen in dosarul Trofeul Calitatii)
In primul proces verbal trimis de DNA se mentioneaza ca pe data de 22 mai 2012 (adica in aceeasi zi in care Adrian Balaban Grajdan a semnat adresa prin care a retras Inspectoratul de Stat in Constructii din dosarul de coruptie Trofeul Calitatii) Adrian Grajdan l-a sunat pe Adrian Nastase la ora 5:53. Potrivit listingurilor apelul a avut o durata de 49 de secunde.

In procesul verbal se mentioneaza ca in perioda noiembrie 2011 mai 2012 intre Adrian Grajdan si Adrian Nastase au existat mai multe mesaje de tip SMS.

Astfel pe 15 decembrie 2011 Adrian Grajda i-a transmis lui Nastase un SMS, iar in aceesi zi Nastase i-a trimis si el un SMS lui Grajdan. Potrivit listingurilor pe 28 decembrie 2011 si pe 30 ianuarie 2012 Adrian Grajdan i-a trimis lui Nastase alte doua mesaje SMS. In document se mentioneaza ca a fost verificat faptul ca numarul apelat de Grajdan ii apartine lui Nastase utilizandu-se motorul de cautare Google.

Vezi mai jos ce contine primul proces verbal depus de DNA in dosarul recurs Trofeul Calitatii:

Astazi, data de mai sus, fiind in continuarea cercetarilor in dosarul numarul 62/P/2012 avand in vedere ordonanata de delegare, am procedat la analizarea listingurilor telefonice (perioada 29.12.2011- 29.05.2012) a postului de telefon detinut de Balaban Grajdan si postul telefonic 07XX utilizat de Adrian Nastase.

Astfel am costat ca in ziua de 22.05.2012 de la acest post telefonic au fost initiate comunicatii de tip SMS si apel telefonic catre mai multe posturi telefonice dintre care la ora 5:53:48 si cu numarul 07XXX. Potrivit datelor mentionate in listingul convorbirilor telefonice rezulta ca postul telefonic cu nr 07XXX este inregistrat ca numar telefonic al Parlamentului Romaniei si apartine lui Adrian Nastase.

De asemenea in urma verificarilor efectualte cu privire la postul telefonic cu numarul 07 xxx am procedata efectuarea cautarii utilizand motorul Google cu ajutor cheii de cautare 07xxxx rezultat fiind www.parlamentarulprahovean.ro, iar in acest link era atasat un fisier ce continea un CV apartinand domnului Adrian Nastase, imagine salvata .jpeg si anexata.

Astfel rezulta ca la data de 22:05 la ora 5:53 AM de la postul 07XXX utilizat de domnul Adrian Balaban Grajdan s-a initiat un apel telefonic de 49 de secunde catre postul telefonic detinut de Adrian Nastase.

Continuand analiza listingului apelurilor telefonice efectuate sau primite de postul 07xxx detinut de Adrian Nastase am constat ca exista si alte comunicatii intre cele doua posturi telefonice:
  • 1. La data de 15.12.2011 ora 1:12:03 PM de la postul utilizat de domnul Adrian Balaban Grajdan s-a trimis un mesaj SMS catre postul telefonic 07XXX utilizat de domnul Adrian Nastase
  • 2. La data de 15.12.2012  ora 6:27:19 PM de la postul 07xxx utiliat de domnul Adrian Nastase s-a trimis un mesaj tip SMS catre postul telefonic 07XXX utilizat de Adrian Balaban Grajdan.
  • 3. La data de 28.12.2011 PM de la postul utilizat de domnul Adrian Balaban Grajdan s-a trimis un mesaj tip SMS catre postul telefonic 07XXX utilizat de domnul Adrian Nastase.
  • 4. La data de 30.01.2012 la ora 4:11:59 de la postul utilizat de domnul Adrian Balaban Grajdan s-a trimis un mesaj tip SMS catre postul telefonic 07XXX utilizat de domnul Adrian Nastase.
In al doilea proces verbal se mentioneaza ca pe 24 decembrie 2011 si pe 14 aprilie 2012 Adrian Nastase i-a trimis lui Adrian Grajdan doua SMS-uri, iar pe 16 aprilie 2012 Adrian Grajdan i-a trimis lui Nastase un SMS. Iata mai jos continutul procesului verbal trimis de DNA:

Astazi, data de mai sus, fiind in continuarea cercetarilor in dosarul 62/P/2012 si avand in vedere ordonanta de delegare am procedat la analizarea listingurilor apelurilor telefonice (din perioada  29.11.2011 - 29.05.2012) efectuate sau primite la postul telefonc aflat pe numele lui Adrian Balaban Grajdan. Astfel am costat ca intre postul telefonic mentionat si numarul 07XXX apartinand lui Adrian Nastase exista mai multe comunicatii de tip SMS dupa cum urmeaza:
  • 1. la data de 24.12.2011 ora 11:01:41 AM de la postul utilizat de catre Adrian Nastase s-a trimis un mesaj tip SMS catre postul 07XXX utilizat de catre Adrian Balaban Grajdan
  • 2. la data de 14.04.2012 ora 4:15:19 PM de la postul 07XX utilizat de Adrian Nastase s-a trimis un mesa de tip SMS catre postul utilizat de domnul Balaban Grajdan
  • 3. La data e 16.04.2012 ora 8:37:06 PM de la postul utilizat de domnul Balaban Grajdan s-a trimis un SMS catre postul 07xXX utilizat de domnul Adrian Nastase.
Context

Pe 30 mai la al VI-lea termen de recurs in Trofeul Calitatii, procurorul de sedinta in dosar a sugerat ca fostul premier Adrian Nastase a vorbit la ora cinci dimineata cu Adrian Balaban Grajdan, fostul sef al ISC, pe data de 22 mai, adica exact ziua in care institutia s-a retras din proces. Procurorul de sedinta a intrebat daca e adevarat ca Adrian Nastase a discutat la ora cinci dimineata cu fostul sef ISC insa instanta, la cererea avocatilor fostului premier, i-a respins intrebarea, admitand insa ca procurorul sa depuna acte la dosare. Nastase a declarat, in timpul procesului, ca nu a discutat cu Grajdan "nimic despre faptele de care sunt cercetat in cauza".

"Pe domnul Grajdan l-am intalnit in cadrul departamentelor partidului. Domnul Grajdan este membrul a departamentelor partidului. Este membru PSD. Il cunosc de vreo doi ani. Iar in fiecare joi a saptamanii ma intalnescu cu Balaban Grajdan la sedintele departamentelor PSD unde sunt peste 100 de persoane", a mai declarat Adrian Nastase in timpul procesului.

Adrian Nastase a mai declarat presei ca nu a discutat pe telefon cu Adrian Grajdan la data de 22 mai. "Nu am discutat cu Grajdan la ora 5 dimineata, este o diversiune a DNA-ului, o incercare de a deturna atentia in acest dosar", a mentionat Adrian Nastase.




Ulterior fostul premier si-a nuantat declaratia dupa ce a vazut documentele DNA. Nastase a precizat ca in documente apare o mentiune despre un apel telefonic pe 22 mai la ora cinci dimineata, dar este vorba de doar 49 de secunde. "Cine ma cunoaste stie ca noaptea tin telefonul la incarcat. Probabil ca a fost un apel care a intrat direct in mesageria vocala si de aici si mentiunea aceea de 49 de secunde, dar trebuie sa vedem ce e cu aceste documente", a declarat Adrian Nastase pe 30 mai. Despre SMS-uri Adrian Nastase a mai mentionat ca probabil sunt mesaje trimise de sarbatori.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12919 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    CV public ... (Vineri, 1 iunie 2012, 15:31)

    Nastase... [anonim]

    http://www.parlamentarulprahovean.ro/index.php?act=show&id=candidat&idc=16
    • -1 (11 voturi)    
      si? (Vineri, 1 iunie 2012, 16:17)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Nastase...

      Care-i treaba cu CV-ul, ca n-am inteles?
    • -2 (12 voturi)    
      ciudat (Vineri, 1 iunie 2012, 16:23)

      Eugenn [utilizator] i-a raspuns lui Nastase...

      Adica asa au verificat procurorii ca respectivul numar chiar e al lui Nastase? Pai poate asa facut legatura, dar verificarea se poate face cu metode mai fiabile decat Google. Nu vad ce relevanta are deci acel CV...
      • +2 (12 voturi)    
        isi cauta servici (Vineri, 1 iunie 2012, 17:14)

        vero [anonim] i-a raspuns lui Eugenn

        pai e clar, bombonel, stramtorat cum il stim, i-a trimis un CV d-lui in chestiune, pentru un servici, ceva, un post la el in schema, nu?
    • +6 (18 voturi)    
      nu raspunde:( (Vineri, 1 iunie 2012, 17:11)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Nastase...

      L-am sunat sa-i urez "La multi ani!" (cu continuarea subinteleasa "la bulau"). Cred ca-i dau SMS...
  • +19 (31 voturi)    
    Apelul a intrat in casuta vocala??? (Vineri, 1 iunie 2012, 15:34)

    denvarel [utilizator]

    Dar ce telefon ai tu mincinosule?
    Nici un telefon mobil nu conecteaza "casuta vocala" inregistrand apelul ca o "convorbire".
    Alea fixe de mai demult intradevar, puteau avea un "robot" care raspundea automat si prelua mesajul. In acest timp se realiza si conexiunea.
    Retelele mobile nu inregistreaza un apel ca preluat daca intra casuta vocala apelatorului. Pentru ca aceasta nu este in telefon, este in "centrala". Apelatorul nu vorbeste cu mobilul tau, vorbeste cu "centrala"
    Pe cine crede Nastase ca prosteste?
    Ce mincinos extraordinar, ce tupeu de hot prins asupra faptului. Neaga pana in panzele albe doar doar il crede cineva.
    • +16 (18 voturi)    
      OK! Adi, ai ascultat casuta? (Vineri, 1 iunie 2012, 18:26)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Pun pariu ca-ti ura susces la proces, ca doar credea saracu' ca e ultima infatisare..
      • 0 (0 voturi)    
        Pai n-auzi ca n-a intrat casuta... (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 7:35)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Iti spune mai sus ca se inregistreaza ca apel doar daca raspunde cineva pe mobilul de destinatie.
        Daca ramane in casuta, deci in centrala nu se inrgistreaza ca apel.
        Ergo, Nastase, doamna sau cine era cu el a raspuns!
    • +4 (6 voturi)    
      SENZATIONAL! (Vineri, 1 iunie 2012, 19:44)

      LOL [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      denvarel, am avut vreo doua telefoane mobile care suportau aceasta functie...

      Rezulta ca domnul Adrian Nastase are telefon facut pe vapor de chinezi - dual-sim :))
      • 0 (0 voturi)    
        Extraordinar! (Luni, 4 iunie 2012, 17:20)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui LOL

        Ai tu telefon mobil cu voicemail built-in. Sau ai avut.
        Cine o fi producatorul acela atat de destept incat sa nu inteleaga logica voicemail pentru mobile.
        Ia sa vedem, la ce este necesar voicemail la mobil? Pai cand e in afara razei si/sau nu mai are curent. In ambele cazuri daca nu e conectat la retea nu are nici cum sa "raspunda robotul". Deci facilitatea aia cu care te lauzi este inutila dar s-a gasit un producator sa o implementeze. Ma lasi?
  • +11 (23 voturi)    
    Nimic relevant (Vineri, 1 iunie 2012, 15:36)

    Cataleya [utilizator]

    Ca si-au transmis felkicitari de sarbatori in 15 Decembrie sau in 30 ianuarie, sigur ca e de rasul curcilor.
    Dar, in rest, nu se poate demonstra decat ca acestia au avut oarecare contacte.
    Ca acele contacte se suprapun exact cu niste date importante din procesul Nastase...asta e cu totul altceva.
    La urma urmei, soarta lui nastase sta in deciziile celor 5 judecatori.
    Restul este irelevant.
    Iar acei judecatori, mai mult ca sigur ca au deja formate parerile.
    Ramane sa vedem care sunt acele pareri.
    • +21 (27 voturi)    
      :) (Vineri, 1 iunie 2012, 16:05)

      mm [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Ce-i bine in tara asta e ca borfasii cu multi bani sunt prosti de bubuie si nu stiu sa se ascunda.
      Ce-i rau e ca cei destepti nu le dau in cap in mod legal sa ii lase in fundul gol.
      Desteapta-te romane.
      • +11 (19 voturi)    
        greatza maxima !!!! (Vineri, 1 iunie 2012, 17:18)

        j [anonim] i-a raspuns lui mm

        in orice alt stat (civilizat) astia doi aveau o conversatie calda... la dush.

        si apoi in pat - in zeghe.
  • +34 (44 voturi)    
    behind the curtain .... (Vineri, 1 iunie 2012, 15:39)

    Reader [anonim]

    Se pare ca planul de a-l face scapat pe Adrian Nastase se punea la punct de mai multa vreme, chiar inainte ca USL sa preia guvernarea. Dar pentru ca se apropiau niste termene la process s-a apasat pedala cu oameni in strada (manifestatii la Universitate, "revolutii" transmise in direct de Antena3 si altele).
    Probabil un plan similar exista si pentru Felix Motanu' in dosarul ICA si chiar pentru Catalin Voicu - omul cu "reteaua" care "poate controla Romania".
    E greu sa crezi in coincidente cu toate datele de mai sus.

    Salutari !
    • +12 (20 voturi)    
      este CLAR, ca pe Grajdan l-a propus Nastase (Vineri, 1 iunie 2012, 16:18)

      bizonul [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Devine evident faptul, ca lui ponta i-a fost bagat pe git grajdan via adrian nastase. chiar daca ponta neaga acest lucru, acum mai mult ca sigur nu dragnea sau altii i-au propus acest lucru. Ramine de aflat cine a decis trecerea in subordinea premierului a ISC. I-a impus-o nastase sau chiar ponta s-a oferit singur (sa-l salveze pe taticul lui in rele)
  • +10 (18 voturi)    
    mesaje de sarbatori :) (Vineri, 1 iunie 2012, 15:41)

    MamaOmida [utilizator]

    "Despre SMS-uri Adrian Nastase a mai mentionat ca probabil sunt mesaje trimise de sarbatori."

    Aici e clar, sarbatoreau inca o amanare:
    "•15 decembrie 2011 ora 6:27:19 pm SMS trimis de Nastase lui Grajdan ((Nota redactiei: Cu o zi dupa, pe data de 16 decembrie, s-a judecat al 45-lea termen in dosarul Trofeul Calitatii)"

    Dar aici, oare ce sarbatoreau?! anul nou chinezesc?

    "•30 ianuarie 2012 ora 4:11:59 SMS trimis de Grajdan lui Nastase (Nota redactiei: Pe data de 30 ianuarie 2012, Inalta Curte a pronuntat sentinta prin care Nastase a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare)"
  • +18 (30 voturi)    
    al dracu google (Vineri, 1 iunie 2012, 15:44)

    sucaa [utilizator]

    si asta face parte serviciile lui basescu care pune umarul la dictatura instaurata de acesta :)
    intr-o tara civilizata, infractorul era deja in arest pana se termina procesul. sa nu mai vb ca in unele state stai in puscarie pana la apel.
    dar la noi se respecta drepturile infractorilor. in schimba daca cineva striga jos ponta primeste fara drept de apel amenda.
    o ducem din ce in ce mai bine. belarus, ai de grija ca la anu iti vom face concurenta...
    • +1 (1 vot)    
      ce prostii spui? (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 12:32)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      unii stau in puscarie, altii nu.
      depinde de gravitatea faptei si de posibilitatea ca cel in cauza sa fuga sau sa mai comita ceva.
      Intr'o tara civilizata nu stai in puscarie pana nu esti decalarat vinovat in general. Dar tu poate consider China tara civilizata... sau Belarusul.
      Adica se apuca un politist sa faca un dosar penal cuiva asa ca are chef si ala trebuie sa intre in puscarie ca i s'a pus pata unui procuror.. Chiar ca iti doresti un stat politienesc. Ti'e dor de comunism ha?
  • +1 (17 voturi)    
    deja vu (Vineri, 1 iunie 2012, 16:07)

    sargo [anonim]

    mai rau ca pe vremea securitatii.
    • 0 (0 voturi)    
      Jos Internetu' securist! (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 7:39)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sargo

      Ai si tu dreptatatea ta. Ai vazut ce-au inventat securistii aia imperialisti cu sinistrul informator Google...
  • +10 (16 voturi)    
    Pai DAAAA !!! (Vineri, 1 iunie 2012, 16:16)

    andreiu [utilizator]

    La process nu a vrut sa raspunda la intrebarea daca a vorbit cu Grajdan la telefon dimineata in ziua respectiva dar apoi a iesit repede din sala si a declarat jurnalistilor ca nu a vorbit la tel.
    Adica poporul e mai prost decat instanta si nu-l poate pedepsi pentru minciuna. Si mai zic antenele ca oamenii l-au si condamnat deja pe Nastase inainte de verdictul final. Pai normal ca in ochii nostri e demult vinovat ca noi nu suntem infranati de toate chitibusauiile avocatesti si lipsurile legislative.
    Nastase PA. Ia si restul PSD-ului cu tine. Si poti sa-l iei si pe Voiculescu ca sa faci o fapta buna.
  • -5 (15 voturi)    
    Hai sa il bagam in brutarie pe Nastase mai rau (Vineri, 1 iunie 2012, 16:18)

    mil [anonim]

    aici gasiti cv-ul
    http://www.parlamentarulprahovean.ro/index.php?act=show&id=candidat&idc=16
    acolo e si numarul de mobil (da, numarul pe care l-a sunat Grajdan pe Nastase E PUBLIC nu stiu de ce a mai pus parchetul xxxuri cand a precizat ca ii gasim numarul cu google si pe ce pagina chiar.

    A, si ce era Grajdan cand i-a trimis Nastase SMS sau cand a dat el SMS lui Nastase...un particular, ca si noi...nu? PDL era la putere nicio perspectiva sa vina Grajdan la ISC. Pai sa ii dam fiecare cate 4 sms-uri lui Nastase si un mesaj pe robot...si mai avem norocul sa ne mai trimita si el niste SMS-uri asa corpul de dovezi se mareste, la 5 mesaje pe robot si 10 sms-uri...inca un an de brutarie. si asa poate intra la puscarie pe viata.


    P.S. DNA mancati leafa degeaba...zau, si pe bune ca o sa va scape cu "dovezi" de astea. Cum va inchipuiti ca o sa il condamnati macar pe Grajdan cu 7 sms-uri (cand era nimeni in strada...ca nici mama omida nu visa in ianuarie ca PDL cade) si un mesaj pe robot, apropo...5:53 nu e 5 dimineata decat pentru propagandisti...e 6 fara 7 minute.
    • +6 (12 voturi)    
      graba (Vineri, 1 iunie 2012, 17:23)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui mil

      cred ca legal se poate obtine, cu ordin judecatoresc, continutul sms-urilor. si mai cred ca astea vor dovedi fara urma de indoiala ca ala chiar e nr lui nastase; operatorii sunt obligati prin lege sa arhiveze mesajele sms pe o perioada de 6 luni parca.

      acum cred ca procurorii au avut f putin timp la dispozitie si e posibil sa nu fi primit de la operatori inca mesajele sms; ordin de la judecatorie trebuie sa aiba din moment ce au obtinut desfasuratoarele.

      nu pot decat sa sper ca stiu ei ce fac mai bine decat stim noi :)
      • -1 (3 voturi)    
        graba e la tine (Vineri, 1 iunie 2012, 19:14)

        iany [anonim] i-a raspuns lui georgeb

        Nu pune carul inaintea boilor ca nu e asa cum zici sau cum ai vrea. Continutul nu se stocheaza decat in cazul numerelor supuse monitorizarii si doar in baza unui ordin judecatoresc. Procurorii trebuie sa dovedeasca judecatorilor de ce vor sa monitorizeze respectivul numar. Daca nu au probe suficiente nu obtin ordinul. Pentru listing nu cred ca e nevoie de ordin judecatoresc.
        Nu spera ca ai sa vezi tu sau altcineva ce e in mesajele alea pentru simplu fapt ca nu s-a stocat nici un continut ci doar paramerii transmiterii.
        Din pacate asta e legea si e bine ca e asa. E totusi suficient ca s-a dovedit corespondenta.
    • 0 (2 voturi)    
      "In curand ... " (Vineri, 1 iunie 2012, 18:15)

      anonymous [anonim] i-a raspuns lui mil

      reusita formularea de la finalul cv-ului
  • +8 (14 voturi)    
    Sa zicem ca as avea 1 miliard de euro (Vineri, 1 iunie 2012, 16:22)

    Ionut [anonim]

    Scenariu de film :
    Am 1 miliard de euro.Nu pot sa-i folosesc pentru ca nu sint bani tocmai curati. Primesc o condamnare pt fapte de coruptie.Sint cu spatele la zid, ce fac ?
    Cumpar niste parlamentari, ii platesc 'afara', dau jos guvernul, imi pun oamenii unde trebuie, produc documente noi.Scap, cel mult iau cu suspendare.
    Ce fac cu presa ? Nu pot sa platesc, n-am cum.In plus a aparut o specie cu totul noua, ziaristul cinstit. Ziaristul cinstit e insotit de omul cinstit.O specie pe care am crezut-o disparuta. Am bani dar nu pot sa cumpar cinstea. As cumpara justitia, alta data era simplu dar e sub lupa europenilor.Se uita la ea cum se uita doctorul in microscop.
    Sint trist, am un miliard si, totusi, ma duc la puscarie.
    • 0 (0 voturi)    
      Dacă faci un sondaj... (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 2:48)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      Pentru un miliard de euro, 99,99% dintre români ar sta 5 ani la pușcărie...
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca nu ai inteles. (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:55)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui meioza

        Stai cinci ani la puscarie si dai si miliardul inapoi.A fost chestia cu "faci puscarie si ramai cu banii",pe timpul lui Vacaroiu,Nastase,Tariceanu.De ce crezi ca sunt asa porniti pe Basescu?Basescu a insistat si a modificat multe,asa cum spune chiar el,ireversibil.Dar mai sunt cateva lucruri care ar permite justitiei sa-si faca treaba:modificarea constitutiei si aplicarea fara discriminare a noilor coduri.USL au avut grija sa dea legi de protectie a hotilor si sa faca populatia sa-i injure pe judecatori ,care chipurile nu-si faceau datoria.In realitate,judecatorii aplicau legile celor de la USL.Astia de la USL sunt mai parsivi decat ii stie lumea.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i nevoie sa cumperi cu cash (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 7:45)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      .. o catedra universitara la, sa zicem Univ. crestina Dimitrie Cantemir nu e mai discreta si mai rentabila? Sunt o puzderie de parlamentari si gazetari care predau acolo, Dna Corina Standford sa traiasca!
  • +1 (7 voturi)    
    Io-te ce face Goagălu lu Vanghele! (Vineri, 1 iunie 2012, 16:54)

    ro [anonim]

    În CV, mai apare, pe lîngă nr. de tel:
    "Competenţe şi aptitudini artistice": simţ artistic, pasiune pentru artă

    http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:-GUJJmTecrYJ:www.parlamentarulprahovean.ro/index.php%3Fact%3Dshow%26id%3Dcandidat%26idc%3D16+&cd=2&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

    Sper să-l vedem exersându-şi simţul artistic pe pereţii celulei.
    La o adică, merge şi tatuajul...
  • +5 (11 voturi)    
    Test de perspicacitate (Vineri, 1 iunie 2012, 17:01)

    ro [anonim]

    Ce asemănări şi ce deosebiri observaţi între următoarele două declaraţii ale lui Adrian Năstase (date în faţa instanţei):

    1.
    "Vreau sa o intrebati pe doamna Jianu daca poate sa existe o determinare, o influenta a unui sef de partid asupra unui sef de institutie? Daca a simtit o influenta la nivel de partid?". Irina Jianu raspunde: "Nu am simtit nici o influenta din partea partidului condus de Adrian Nastase. Nu sunt membru de partid si nici nu am fost."

    2.
    "Pe domnul Grăjdan l-am întâlnit în cadrul departamentelor partidului. Domnul Grăjdan este membrul departamentelor partidului. Este membru PSD. Îl cunosc de vreo doi ani, iar în fiecare joi a săptămânii mă întâlnesc cu Balaban-Grăjdan la şedinţele departamentelor PSD, unde sunt peste 100 de persoane."
    • +6 (12 voturi)    
      dar ponta nu-l cunoaste pe grajdan! (Vineri, 1 iunie 2012, 17:27)

      minciunica [anonim] i-a raspuns lui ro

      Ca sa vezi: bombo zice ca-l intalneste in fiecare joi pe grajdan la sediul psd; pontache, pe de alta parte, zice ca nu stia nimic de ISC si nici nu-l cunoastea pe acest domn grajdan.
      Mai fratilor, lamuriti-ma si pe mine: cat e de mare sediul ala al psd-ului, o fi cat un stadion, vin acolo 80000 de membri psd de n-a apucat pontache sa-l intalneasca si sa-l cunoasca si pe grajdan?
      Cum dl. procuror nu poate minti, ca doar are cinstea si dreptatea in sange, inseamna ca bombo iar mintuleste: la sedintele de joi ale departamentelor psd vin 80.000 de membri si nu doar 100.
    • +3 (7 voturi)    
      Adaugire (Vineri, 1 iunie 2012, 19:44)

      M.Ciobanu [anonim] i-a raspuns lui ro

      Cu voia dumneavoastra as adauga:
      3. In cate departamente este membru Grajdan? Ce pregatire are ca sa fie specialist in mai multe departamente?
  • -2 (8 voturi)    
    zau? (Vineri, 1 iunie 2012, 17:11)

    adrian [anonim]

    "Mandatul sau de premier este considerat drept o perioada de succes a României, marcata de creştere economica, programe de solidaritate sociala si importante progrese in relaţiile externe. "
  • +3 (9 voturi)    
    eu va cunosc (Vineri, 1 iunie 2012, 17:16)

    livius [anonim]

    "Cine ma cunoaste stie ca noaptea tin telefonul la incarcat. " :)))))
    eu va cunosc de la tv, dar nu stiam ....
  • +3 (7 voturi)    
    Ce coi ncidenta (Vineri, 1 iunie 2012, 17:56)

    Anonimul [anonim]

    Poate avrut sa-i ureze la multi ani de ziua copilului?
  • +3 (7 voturi)    
    O investigatie jurnalistica, ceva? (Vineri, 1 iunie 2012, 19:24)

    sile [anonim]

    Verifica cineva cine e Grajdan asta? Ca eu urmarindu-i celebra declaratie despre Cuza si raspunsurile la intrebarile reporterilor, ma intrebam daca omul ala a terminat liceul. Si ma mai intrebam cum e posibil ca un asemenea specimen pe care nu l-as pune administrator pe scara blocului) sa conduca ditamai ISC-ul. Ce il recomanda?
  • +1 (5 voturi)    
    Se strange latul (Vineri, 1 iunie 2012, 21:14)

    ANDA [anonim]

    Acum incepe sa se stranga latul in jurul gatului:A inceput sa-i tremure izmenele.NIci ,,micul Titulescu ,,nu mai e dispus sa-si sacrifice cariera aparandu-si idolul.E incoltit din toate partile.Adio Bombonel;si sa-auzim de tine de la ,,mititica,,
  • 0 (0 voturi)    
    Google, the best ! (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 8:59)

    Klaus_ [utilizator]

    Adica procurorii nostri vanjosi, aia in care ar trebui sa depisteze coruptia, aia care ar trebui sa fie cei mai destepti procurori din tara asta... ei cauta pe Google ca sa gaseasca dovezi impotriva lui Nastase?! Pai asa nu va intra asta niciodata la inchisoare!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:38)

    flori [anonim]

    Ce CV de mare exceptie: Nivelul în clasificarea naţională sau internaţională - foarte bun
  • 0 (0 voturi)    
    nu inteleg. (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 12:36)

    cosminrs [utilizator]

    Procurorii au cautat pe Google numearul lui Nastase?
    Pai de unde stiau de convorbire? Il urmareau pe Grajdan? Nu Nastase era cel urmarit?
    Nu mai inteleg nimic din toata prostia asta. Cum de au ajuns sa intercepteze o convorbire fara sa stie pe cine intercepteaza?
  • 0 (2 voturi)    
    Ascultarea telefonului lui Nastase (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 13:05)

    Doru [anonim]

    L-am dat jos pe Ceausescu pentru ca, ziceam noi, ne asculta telefoanele, regim politienesc, etc. Si am ajuns mai rau. Procurorii romani sunt totalmente incompetenti - se bazeaza exclusiv pe ascultarea telefoanelor si pe extrase de presa. Cine le plateste erorile ?! Tot cei ascultati. Vrem sa vedem si notele convorbirilor dintre procurorii sefi si cel pus in slujba poporului, de popor, nu sa-l conduca.