VIDEO Cat plateste Romania pentru cele cinci drone achizitionate de un grup de 14 tari din cadrul NATO

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 22 mai 2012, 15:04 Actualitate | Esenţial


RQ-4 Global Hawk
Foto: Wikipedia
Contributia financiara a Romaniei la achizitionarea celor cinci avioane fara pilot (drone) si a echipamentelor de control aferente se ridica la aproape 30 de milioane de euro si a fost stabilita in 2009, au declarat oficiali din Ministerul Apararii pentru HotNews.ro. Intr-o nota de fundamentare a Hotararii de Guvern 1498 din 2009 se mentioneaza ca Romania va contribui cu 25,28 milioane de euro in cadrul programului AGS (Allied Ground Surveillance) in valoare de peste 1 miliard de euro. HG-ul din 2009 vorbeste insa despre achizitia a 8 avioane fara pilot Global Hawk si a unor centre de comanda si control. Un grup de 14 tari din cadrul NATO intre care si Romania a decis sa achizitioneze cinci drone cu echipamentele aferente, a anuntat, duminica, Casa Alba, in prima zi a summit-ul NATO de la Chicago.

Casa Alba mentioneaza, in comunicat, faptul ca operatiunile din Libia au subliniat deficitul de strangere de informatii, supraveghere si misiuni de recunoastere in cadrul Aliantei. La Chicago, NATO a semnat un contract privind dezvoltarea sistemului de supraveghere terestra din cadrul Aliantei, care utilizeaza drone fara munitie pentru obtinerea unor informatii cruciale privind potentiale amenintari.

Ce prevede nota de fundametare a Hotararii de Guvern din 2009 care stabileste conditiile participarii Romaniei in programul AGS:
  • In anul 2007 a fost actualizata strategia de achizitie a programului, prin care se propune o noua structura pentru Nucleul AGS (AGS Core), acesta fiind compus din 8 avioane fara pilot Global Hawk echipate cu senzori MP-RTIP (Multi-Platform Radar Technology Insertion Program), 5 elemente de lansare si recuperare, 2 centre de comanda pentru sprijin, 11 statii terestre mobile, 4 statii terestre transportabile.
  • Programul se va derula pe baza unui singur contract care cuprinde doua faze: Design, Development and Demonstration (D3) si Productie (P). Strategia de achizitie a programului prevede o abordare flexibila a participarii industriale prin care fiecare stat participant la programul AGS va beneficia de comenzi intr-o proportie echitabila.
  • Strategia de contractare prevede realizarea sistemului pe baza unui singur contract cu pret fix, contractantul avand responsabilitatea totala a performantelor sistemului. Costul estimat al programului in noua abordare este cuprins intre 1,2 si 1,6 miliarde Euro (curs valabil la nivelul anului 2007), inclusiv costurile aferente functionarii Agentiei NATO de Management al Programului AGS (NAGSMA) si acordarii sprijinului logistic initial.
  • Strategia de achizitie actualizata a Programului prevede o participare industriala mai redusa a statelor participante, altele decat SUA, deoarece urmeaza a se achizitiona, in principal, echipamente "off the shelf", produse in SUA. Partii romane i-a revenit, initial, un procent de 1,6207% care reprezinta o contributie de 25,28 milioane Euro. In luna septembrie 2008, retragerea Greciei din Program a condus la recalcularea cotelor procentuale ale participantilor. Prin retragerea Spaniei, Poloniei si a Turciei, participarea romaneasca la Program a crescut procentual la 1,8669. Din analiza documentului rezulta ca nu sunt afectate costurile nationale (acestea ramanand in suma de 25,28 milioane Euro), ci doar procentul de participare.
  • Beneficiile participarii Romaniei la program sunt abordate din doua puncte de vedere: militar - prin implicarea directa a Romaniei in indeplinirea obiectivelor Aliantei si integrarea elementelor nationale de aparare in sistemul AGS; De asemenea, calitatea de participant la Programul AGS asigura Romaniei accesul la date/informatii AGS ( statele aliate care nu participa la Program nu vor avea acces la baza de date/informatii AGS si vor primi numai date/informatii strict necesare fortelor lor nationale participante la operatii desfasurate sub egida NATO); industrial - prin accesul la tehnologie de ultima generatie, intrarea in circuitul industrial aerospatial international si posibilitatea unor comenzi pentru realizarea anumitor elemente si subsisteme ale programului AGS.
Vezi integral continutul notei de fundamentare a Hotararii de Guvern din 2009 care stabileste conditiile participarii Romaniei in programul AGS.

Imagini cu avionul fara pilot Global Hawk si detalii tehnice:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4140 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    Ce-i lipsea chelului?! (Marţi, 22 mai 2012, 15:48)

    Timantius Raptor [anonim]

    Jafurile second-hand ale licuriciului cel mare!
    Dar apropo: cum plătim? Cash ori în gaze, aur, argint, cupru și metale rare?
    • -1 (11 voturi)    
      Mai rasfirat (Marţi, 22 mai 2012, 16:08)

      Bird [utilizator] i-a raspuns lui Timantius Raptor

      Daca chelu' a reusit sa convinga 14 tari sa puna banu' impreuna cu noi atunci isi merita comisionul.

      Ma' baieti, chiar nu v-ati prins pana acum ca aici aveti nevoie de alt tip de "argumentatie" decat aia pe care o utilizati pe site-urile antenelor?
      • -4 (6 voturi)    
        Păi voi doar din comisioane trăiți! (Marţi, 22 mai 2012, 16:25)

        Timantius Raptor [anonim] i-a raspuns lui Bird

        Și v-ați îngrășat bine de tot din ele!
        Iar non-argumentația asta încearc-o la beee unu teve! sau la ceilalți colegi de adulare a pedelicilor...
        • -2 (2 voturi)    
          Aaaa... (Marţi, 22 mai 2012, 23:13)

          cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Timantius Raptor

          Stimati concetateni, astea nu este alea care s-au virusat acum un an si aia de la centrul de comanda n-aveau nici macar antivirusi pe calculatoare?
          Si nu e aceleasi chinezarii care au fost capturate cu o plasa de fluturi GPS de catre iranieni?
          Dar unchiului Sam i-au murit cotizantii din USA si are nevoie de bani pt stomacul lui gaurit...
        • +2 (2 voturi)    
          bine graiesti, rromane ! (Miercuri, 23 mai 2012, 9:36)

          fifica ioaroapeanca inteleapta [anonim] i-a raspuns lui Timantius Raptor

          noi nu ne vindem tzara pe o un barzaune american !
          n'avem nevoie de informatii, noua rusii ne spun ce avem de facut. prin tovarasii ilici, margafaua de cluj si anteneski !

          si ca veni vorba de comisioane, azi taman are judecata cel mai mare si primul comisionar al tzarisoarei, El Insusi, Imparatu' ! :))

          si daca vorbim de grasime, apai, bonbonea sta mai bine ca boc, tariceanu si ponta mai bine ca mru.

          este aici un articol, deschis la comentarii numai pentru postacii de partide.
          este despre interviul manifest al lui ciciero anteneski la sticla varanului.
          si zice el ca, scopul usele este desfiintarea altor partide, si formarea unei politichii ca'n anii nouazeci, un pecere impartit numai in doua. ca prea multe aschii aparura !

          adica, penele in mars fortza spre dreapta, prin stanga !

          supcesuri mai flacai !
          bandiera rossa la trionfera !
          hai marga !
          forza usl !
          ilici forever !
      • -1 (1 vot)    
        si care ar fi argumentele alea? (Marţi, 22 mai 2012, 16:29)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bird

        Raptor are dreptate. eu am sarit speriat ca ai sa dai un raspuns asupra modului de plata. din cate vad, bani nu avem, dar mai avem de privatizat ""sanatatea"" (vad ca o luam pe urmele americanilor...curand nu ne mai permitem nici un pansament), metalele, combustibilii (pe astia i-am cam ""terminat"") samd. tine-te bine Grecia, ca te vom intrece. avem toate elementele: coruptie este, imprumuturi suuuunt, minciuni suuuuunt, saracie avem (eee...aici este aici, ca grecii au deja salarii frumusele si mai au de unde scadea, au infrastructura, industrie, potential turistic...noi...avem doar papagali).
  • -2 (12 voturi)    
    dar ati uitat ceva.. (Marţi, 22 mai 2012, 16:16)

    cosminrs [utilizator]

    avioanele o sa fie controlate de catre americani, intretinute de ei, informatiile o sa fie culese de ei pentru ei..
    Noi doar platim un fel de taxa de protectie. SI stam cu caciula in mana in ploaie. Inainte au fost rusii.. acuma sunt americanii..
    • +6 (10 voturi)    
      Tu nu ai inteles.Ti sa dictat sa spui asa. (Marţi, 22 mai 2012, 16:35)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Cu mici deosebiri,comentul tau seamana izbitor de mult cu criticile rusilor la adresa sistemului antiracheta.Ciudat este ,ca sunt argumente halucinante,in sensul ca un sistem de o noutate garantata este prezentat ca ceva second hand.Nu conteaza.Romania are nevoie de un sistem de aparare si este bine ca nu sunt oameni ca tine in forurile de decizie.Tu confuzi NATO cu Tratatul de la Varsovia.Intamplator le cunosc,asa ca taci.Sunt destui care stiu ce facea Tratatul de la Varsovia si care nu ar mai suporta jugul rusesc.
      • -2 (4 voturi)    
        bun propagandist. (Marţi, 22 mai 2012, 17:31)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        esti ca si un fost comunist pe care il stiu de cand eram mic, care certandu'se la un moment dat cu mama mea a facut'o comunista si securista. Stiam cine a fost, stiam cu a facut rost de casa in care statea.. dar a a vut tupeul sa o faca comunista pe mama mea dupa ce tot cei ca el au confiscat terenuri si case familiei mele ...
        Habar nu ai de nimic. Estit otal pe langa dar faci parte din departamentul de propaganda asa ca iti faci datoria.
        Dronele le cumparam ca suntem in NATO, sistemul anti racheta il facem ca suntem "prieteni" cu americanii.
        Ce vorbeam eu e ca Romania da banii, dar dronele o sa fie operate de catre americani nu de romani. Atat. Greu de inteles? Sau e greu sa faci diferenta..
        • +1 (1 vot)    
          Incredibil, dar ai scris ca la carte. (Marţi, 22 mai 2012, 21:12)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

          Ataci cu aceeasi moneda, dai exemple fictive din trecutul tau si arunci totul pe cel care-ti spune ca nu ai dreptate cu argumente. Partea proasta este ca cu propaganda din '80 nu mai merge mai dinozaure!

          Ontopic: prefer taxa de protectie data la americani si nu vreau sa o mai dau la rusi. Ai inteles?
      • -1 (5 voturi)    
        hehe (Marţi, 22 mai 2012, 17:36)

        amicul epaminonda [anonim] i-a raspuns lui mircea

        eh, nostalgice tataie, care odata cu intromisiunea tot mai adanca in gaura vietii ai impresia ca ai dat de miezul intelepciunii!!

        lasa amintirile legate de Tratatul de la Varsovia! este o organizatie defuncta pe care nu o mai activeaza nimeni. rusii aia stalinisti care se ocupau cu jugul si de care iti tzatzaia matale dorsala acum 40 de ani nu mai exista!

        sa nu uitam ca Romania lui nea Cescutza s-a emancipat de sub rusi. ba chiar inainte de El Base Maximo, Nea Nicu a reusit sa ii entuziasmeze pe americani asa de tare incat i-au dat clauza natiunii celei mai favorizate in schimburile comerciale.

        mai bine explica tu cum vor reusi niste drona de first hand si un sistem anti-racheta extraordinar de performant (domnule!) sa impiedice rusii sa nu iti mai dea gaze?
        presimt ca vei spune ca rachetele pot fi folosite si ca sa forezi dupa gaze de sist....
    • +5 (5 voturi)    
      ce preferi? (Marţi, 22 mai 2012, 17:44)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      eu ii prefer pe americani
      • -3 (3 voturi)    
        as aleg raul cel mai mic... (Marţi, 22 mai 2012, 18:08)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        si sunt sigur ca ce cred eu ca e bine acuma o sa fie bine si mai tarziu?
  • +1 (1 vot)    
    Participare alte tari (Marţi, 22 mai 2012, 21:32)

    Marco [anonim]

    Participarea financiara a Germaniei va fii putin mai mare, se vorbeste de 1/3 din cel 1,2 mrd euro calculate. Sa vedem und merg, la ce firma de defense!
    • 0 (2 voturi)    
      d.fence (Miercuri, 23 mai 2012, 10:34)

      jimmy yckx [anonim] i-a raspuns lui Marco

      informatia se plateste, mai draga.

      vrei sa stii, dai paraua.
      viata de azi, ghiolbanizarea nu se poate fara info utile despre...concurenta.

      banii vor merge, calculati in dolari, nu ioroi, catre producator.
      intermediar este pentagonul, care participa si ca coproprietar, cu sistmul de operare.

      operarea se va face din sudul italiei, probabil de la o baza aero americana.
      tzarile mari, neparticipante aici, au deja dronele lor proprii si conf. intelegerii, se vor alatura acestui sistem de informatii care va acoperi tot spatiul operational otan/nato.

      apropo, in limba romana initialele, ca si la francezi, italieni, spanioli, sunt otan. si pe sigla organizatiei scrie nato/otan.
      organizatia tratatului atlanticului de nord/north atlantic treaty organization.

      tzarile astea coproprietare, nu si'ar fi permis sa cumpere fiecare cate o drona.
      este o asociere, asa cum recomanda tov. ilici si guvernul usl, in agricultura romaneasca :))

      base merita felicitari pentru asociere in acest proiect.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 22 mai 2012, 22:50)

    fillip [anonim]

    Eu inteleg ca nemtii platesc taxa asta, pentruca au fost ocupati de americani, dar noi am mai platit-o o data la rusi ?
    • -1 (1 vot)    
      Teoria si practica in Romania (Miercuri, 23 mai 2012, 11:01)

      Desteptu [anonim] i-a raspuns lui fillip

      Mon cher Filip ,

      Cand se schimba stapanul taxele se platesc din nou ! Tu nu stiai ?
      Fiecare stapan are problemele lui ( fete la pansion , remuneratie mica dupa bujet & so on).
      Plata de face cash (cum a fost - printre multe altele - Tezaurul Romaniei la rusi) sau in natura (petrol , cupru , AUR , gaze de sist..........catre west ).
      Uneori se mai plateste si cu vieti omenesti ( trupele romane moarte pentru zdrobirea fascismului , generalii armatei romane care dupa terminarea campania din West au fost cam toti exterminati , anticomunistii executati , taranii omorati pentru ca nu au vrut cooperativizarea , etc , etc.......asta pentru perioada pro-sovietica , pentru perioada pro-westica enumeram: executarea cuplului prezidential pentru atitudine dictatoriala , mortii din armata romana in Irak si Afganistan - care lupta in contra terorismului mondial ,"golanii" din Piata Universitatii omarati pentru ca ..... erau prea anti-comunisti , eventualii viitori morti de foame in cazul unui faliment economic de piata..........). Ei bine , aici la oameni avem si ceva paradoxuri : o dictatoare (Ana Pauker) trimisa frumos - in perioada capitalista - la familie in Israel dupa demolarea marelui Pantheon comunist din Bucuresti (Monumentul Eroilor Patriei , blah , blah , blah....) , un disident anti-comunist veritabil - Paul Goma - care nici cetatenie romana nu are acum in capitalism , stim noi de ce ; o serie intreaga de martiri anti-comunisti pusi la zid si in capitalism pentru ca nu sunt pe placul stim noi cui , diversi secretari UTC promovati in capitalism pentru ca au cultura banului , and so on.............
      OK , ar fi de mirare ca HotNews sa publice ditirambele mele. Doar e un site echidistant , nu-i asa ?
  • 0 (0 voturi)    
    PE CAND SCHIMBAM SI NOI MIGURILE? (Joi, 24 mai 2012, 22:55)

    haoscalm [anonim]

    Bine ca luam drone, dar noi n-avem aviatie supersonica, MIGURILE sunt duse de mult, o sa zburam pe maturi si cu dronele in 1-2 ani...