Scrisoare deschisa catre presedintele Academiei Romane pentru a analiza acuzatii de plagiat asupra a doi membri ai Academiei

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 16 mai 2012, 18:24 Actualitate | Esenţial


Constantin Cretan, cel care a facut public plagiatul celor peste 50 de medici coordonati de fostul ministru al Sanatatii Mircea Beuran, ii adreseaza o scrisoare deschisa presedintelui Academiei Romane, Ionel Haiduc, in care solicita formarea unei comisii pentru analiza situatiei a doi membri ai Academiei Romane, "plagiatori deja dovediti si sanctionati pentru plagiat de catre UMF Bucuresti, in anul 2003". 

Vezi mai jos textul integral al scrisorii deschise, preluat de pe blogul lui Constantin Cretan:

"SCRISOARE DESCHISA PRESEDINTELUI ACADEMIEI ROMANE

Domnule Presedinte al Academiei Romane,
Nu am crezut ca veti da curs cererii premierului de a analiza niste articole stiintifice despre care insusi presupusul autor, dl. Ioan Mang, spune ca sint niste plagiate.

Vazind insa ca ati declarat presei ca institutia pe care o conduceti se va implica, totusi, in studierea acestui caz de plagiat, va cer public sa formati o comisie a Academiei Romane care sa analizeze si situatia a doi membri ai Academiei Romane, plagiatori deja dovediti si sanctionati pentru plagiat de catre UMF Bucuresti, in anul 2003.

Au trecut noua ani de cind eu am dezvaluit presei acest plagiat comis de peste 50 de autori, care nu au facut altceva decit sa-si puna numele pe copertile a 11 carti traduse. Cu mare mihnire constat ca aproape toti acesti autori ai celui mai mare furt intelectual cunoscut in istoria Romaniei isi continua netulburati ascensiunea universitara si academica, doi dintre ei facind parte acum chiar din Academia Romana.

Domnule Profesor Ionel Haiduc, va asigur de toata consideratia mea, atit pentru Dumneavoastra, cit si pentru Academia Romana, al carei prestigiu risca sa se prabuseasca datorita prezentei printre membrii sai a unor plagiatori dovediti si notorii".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3958 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Poftim educatie (Miercuri, 16 mai 2012, 18:34)

    Luk [utilizator]

    Unde dai si unde crapa :))
    • +12 (12 voturi)    
      sa fie.... (Miercuri, 16 mai 2012, 19:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      ....inceputul? Adica s-a ajuns la punctul critic in care paharul se varsa?
      Sper din tot sufletul pentru ca asta prevesteste trezirea.
      Ce parere aveti domnule Haiduc?
      • +4 (4 voturi)    
        doctori in plagiatorologie (Miercuri, 16 mai 2012, 20:24)

        plagia Tora Tora Tora [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Hehe, tilharimile lor cu titluri kakademice sunt NEGUSTORI CINSTITI pina-s dovediti. Isi dau diplome unii, altora; se acopera unii pe ceilalti; se verifica unii pe ceilalti si se stie, kakademician la cacademician nu-si scoate copipeistu'. Astia-s intelectualii lui Ponta.
    • 0 (0 voturi)    
      Germania nu are o Academie de Stiinte (Vineri, 18 mai 2012, 9:29)

      Diaswpora [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Germania nu are o Academie de Stiinte cu toate ca are cateva zeci de laureati Nobel.
      E penibil ca o tara anonima stiintific sa posede o institutie cu un atat de pompos nume. S-ar putea trai si fara ea, chiar mai bine poate.
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 mai 2012, 18:35)

    apetrei [anonim]

    Sa analizam putin problema: sunt propusi 2 ministri pentru invatamant, ambii au avut minciuni in CV sau au plagiat, ma întreb câți din cei din Academie se stiu cu musca pe căciulă ?
    Probabil sau cu siguranta au plagiat la randul lor, au mintit in cv ca sa primeasca posturi mai bune..
    Este datoria presei sa verifice veridicitatea acestor documente.
  • +6 (6 voturi)    
    Care sunt cei doi? (Miercuri, 16 mai 2012, 18:50)

    Voluntarul [anonim]

    Totusi, care sunt cei „doi membri ai Academiei Romane, plagiatori deja dovediti si sanctionati pentru plagiat de catre UMF Bucuresti, in anul 2003”?
    Mircea Beuran nu este academician!
  • +6 (6 voturi)    
    plagiat (Miercuri, 16 mai 2012, 18:52)

    George P. [anonim]

    Sic transit gloria mundi...
  • +6 (6 voturi)    
    plagiat (Miercuri, 16 mai 2012, 18:57)

    Cata M [utilizator]

    Din pacate, plagiatul s-ar gasi in toate ramurile...De la cel mai mic la cel mai mare au copiat pe branci in scoli, doar sa ia diplome pe banda rulanta. Unii au creierul prea slab sa poata gandi singuri, asa ca fura de la altii in sisteme care le permit sa si prospere, nu doar sa ramana nesanctionati. Nu e doar la nivel de 'valoarea mea'...e istorie pana la urma, se repeta si se tot repeta...
  • +12 (12 voturi)    
    Cei doi academicieni sunt (Miercuri, 16 mai 2012, 19:03)

    anonim [anonim]

    Ioanel Sinescu si Constantin Popa, conform link-ului din articol si listei cu membrii AR. Sunt singurele nume din articolul din 2003 care apar in lista cu membri AR.
    The shit has hit the fan or at least let's hope it did...
    • +5 (5 voturi)    
      Hehe (Miercuri, 16 mai 2012, 19:32)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Sa vedem cati ies pistruiati ;)
  • +10 (10 voturi)    
    METASTAZE (Miercuri, 16 mai 2012, 19:18)

    pointless man [utilizator]

    ale minciunii comuniste si a "intelectualilor pe puncte" creati inca din anii '50.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai oameni buni :) (Miercuri, 16 mai 2012, 19:19)

    Vizitiul [utilizator]

    Voi vreti sa desfiintati Academia Romana? :) Probabil colcaie plagiatorii in institutia asta!
  • +14 (14 voturi)    
    Alo, pulimea! (Miercuri, 16 mai 2012, 19:21)

    nano2k [utilizator]

    Ionel Haiduc si Academia lui nu primeste ordine decat de la copilot, ati inteles?

    Ete la ei, repede sar in sus de parca ei ar fi conducatorii partidului-stat! Pai unde va credeti, pe plantatia voastra? Singurul vostru drept e sa va platiti darile si taxele, in rest mucles ca va taiem si Internetul de nu stati cuminti in bancile voastre!
    Ce, nu va mai incape feisbucul?
    • +1 (3 voturi)    
      :)))))))))) (Miercuri, 16 mai 2012, 19:44)

      skyradio [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      :)))))))))))))))))))))))
  • +10 (10 voturi)    
    Plagiat - Irineu Popa, membru al Academiei (Miercuri, 16 mai 2012, 19:53)

    Popescu [anonim]

    Fa capel la presa sa ia in calcul si alte plagiate ale membrilor straluciti ai Academiei Romane, care au ajuns acolo prin pile si relatii. Irineu Popa, decanul Facultatii de Teologie din Craiova este un plagiator cu state vechi. Sa se analizeze teza acestuia de doctorat in drept, Substanta morala a dreptului, Bucuresti, 2009, cum a plagiat cuvant cu cuvant din TGD de Dogaru si Danisor. Arte alte multe articole plagiate. Sa vedeti cum minte in CV ca a urmat cursuri la Grenoble, Tantur si Londra si sa mai vedeti cum academicianul scrie in CV ca atradus carti din greaca, rusa si engleza, limbi pe care nu le cunoaste. Dl Ionel Haiduc ce face? Desi a fost instintat nu a facut nimic. Jos mafia din Academia Romana!
    • +6 (6 voturi)    
      Irineu - profesor ilegal (Miercuri, 16 mai 2012, 20:29)

      CNATDCU [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Va felicitam ca in sfarsit luati in calcul si situatia mitropolitului Irineu al Olteniei. Puneti-l sa va spuna 3 fraze in limba engleza sau in limba franceza si veti vedea INCULTURA clara, dovedita, a acestui parvenit. Rugam institutiile statului sa investigheze ce se intampla de fapt la Facultatea de Teologie din Craiova. A tradus carti din greaca? Ne bufneste rasul. Omul scrie cu greseli flagrante si in limba romana. Cui trebuie sa trimitem materialele plagiate pe care le detinem? Rugam Academia Romana sa puna in discutie situatia acestui om care nici macar nu are doctoratul recunoscut si nici nu si-l va putea recunoaste niciodata intrucat este facut pe picior, intr-un institut privat al rusilor de la Paris...Cercetati totusi...
    • 0 (0 voturi)    
      Mitropolitul Irineu - articole plagiate (Miercuri, 16 mai 2012, 21:14)

      Adevarul te va face liber [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Stimate domnule presedinte Haiduc, suntem in posesia mai multor articole plagiate efectiv ad litteram de catre mitropolitul Olteniei. De ce nu instituiti o comisie interna a Academiei care sa raspunda acestor sesizari venite din partea societatii civile, ca doar noi va platim sa va plimbati cu masinile statului si din banii nostri va asigurati indemnizatiile, pe langa salariile sau pensiile pe care le aveti....
  • +7 (7 voturi)    
    Academie (Miercuri, 16 mai 2012, 20:16)

    Ion [anonim]

    Este jenant ca Presedintele Academiei Romane a acceptat sa investigheze un caz in care inculpatul recunoaste ca e vorba de un plagiat, dar ca articolul nu-i apartine. Deci Academia Romana trebuie sa dea de urma celui care a postat articolul pe net. Asta e treaba de procuror. Nu mai vorbesc despre slugarnicia fata de noua putere.
    • +1 (1 vot)    
      esti copil? (Miercuri, 16 mai 2012, 22:03)

      PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Asta e cea mai tare chestie, ca s-a trezit cu articole publicate cu numele lui. Trebuie sa fii copil ca sa crezi asa ceva. Cel mai simplu este sa se verifice cu ce lucrari a promovat, si sigur vor aparea ci "plagiatele anonime" printre ele. In cazul asta, procurorul trebuie sa-l duca la cremenal, nu sa caute cai verzi pe pereti.
  • 0 (0 voturi)    
    Haiduc = Curtea Constitutionala a Plagiatorilor ?? (Miercuri, 16 mai 2012, 21:23)

    jango cage [anonim]

    .