Adrian Vasilescu (BNR) despre reintrarea in recesiune: In tara asta, prea putini oameni muncesc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2012, 12:26 Actualitate | Esenţial


Consilierul guvernatorului Bancii Nationale a Romaniei, Adrian Vasilescu, a declarat, marti, ca actuala situatie de recesiune in economie este efectul faptului ca in Romania se munceste putin: "Ceea ce s-a intamplat arata cum merge PIB-ul. In tara asta, prea putini oameni muncesc. Avem cel mai mic numar de salariati, la mia de locuitori, care muncesc, din toata Uniunea Europeana. Munca nu da roadele pe care le asteptam cu totii. Pana cand munca nu se va schimba, pana cand munca nu se va regenera, ne vom plimba prin cifre din acestea de 0,1 - 0,2", a afirmat Adrian Vasilescu, la Realitatea TV, explicand cauzele scaderii PIB, pentru doua trimestre consecutiv, potrivit Agerpres.

"La sfarsitul anului, cand s-a tras linie, a iesit o crestere de 2,5 la suta, una dintre cele mai mari din Uniunea Europeanpa. In comparatie cu ceea ce s-a intamplat, vedem, pe dinamica, la sfarsitul trimestrului unu, minus 0,1, care cu minus 0,2, la finalul trimestrului precedent, inseamna recesiune, dar este o recesiune statistica, spun eu. Si anume, trimestrul unu din acest an, pe care il comparam cu trimestrul unu din anul trecut, vedem cresteri cu plus 0,3 pe serie bruta si plus 0,8 pe serie ajustata, care arata ca, in comparatie cu anul trecut, PIB-ul a crescut", a adaugat consilierul guvernatorului BNR.

Adrian Vasilescu a reafirmat ca "leul se dovedeste mai rezistent decat monedele din tarile vecine" si a respins o conexiune intre cresterile de preturi si inflatia prognozata pentru septembrie, cand este previzionat un puseu inflationist: "De trei ori spun apasat, Nu. Guvernatorul BNR a spus clar ca vom fi in fata unui paradox. Vom vedea cresteri de inflatie, fara cresteri de preturi. Va fi un efect statistic care va duce inflatia in sus", a spus consilierul guvernatorului Mugur Isarescu.

Potrivit datelor estimate, anuntate marti de Institutul National de Statistica, Produsul Intern Brut al Romaniei in trimestrul I din 2012 a fost, in termeni reali, mai mic cu 0,1% comparativ cu trimestrul IV din 2011 (date ajustate sezonier). In aceste conditii, tara a intrat in recesiune tehnica intrucat a consemnat doua trimestre consecutiv de scadere a Produsului Intern Brut. Fata de trimestrul corespunzator din anul 2011, PIB a inregistrat o crestere cu 0,3% pe seria bruta si cu 0,8% pe seria ajustata sezonier.

Prognoza interimara de primavara publicata de Comisia Nationala de Prognoza arata ca Romania va incheia anul 2012 cu o crestere a economiei de 1,7%, Produsul Intern Brut fiind estimat la 609,6 miliarde de lei. Potrivit sefului misiunii Fondului Monetar International, Jeffrey Franks, economia romaneasca va inregistra un avans de 1,5% in acest an, in scadere fata de ultimele previziuni ale institutiei care indicau o crestere a Produsului Intern Brut de 1,8% in 2012.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5257 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    acum si-a dat seama? (Marţi, 15 mai 2012, 12:28)

    skyradio [utilizator]

    de ce sa muncim cind e mai simplu copy paste?
    • -5 (9 voturi)    
      Pai din acelasi motiv (Marţi, 15 mai 2012, 12:45)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      din care in loc sa dandim preluam ce auzim la TV.
      Celelalta sintagma folosita , sau care trebuie sa o adaugi este: Ministrul XEROX, etc, etc
      • +11 (17 voturi)    
        vrajeli (Marţi, 15 mai 2012, 14:17)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Iar aceleasi vrajeli tipice, ca romanii nu muncesc si de-asta tara nu merge bine. Au fost si niste statistici facute acum ceva timp, din care reiesea ca romanii si grecii muncesc mai mult decat nemtii - dar e greu sa renunti la stereotipuri si idei preconcepute. Adevarul e ca am fost si ramanem o tara prost guvernata. Iar cum cei de la conducere nu pot sa-si admita propria incompetenta, dau vina pe populatie. Nu ei sunt de vina, tara e neguvernabila si oamenii nu muncesc. Sigur. Mi-aduc aminte ce spunea un manager, ca nu exista angajati lenesi, exista doar manageri incompetenti.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu cred ca ai prins ideea. (Marţi, 15 mai 2012, 15:10)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Este vorba de munca la negru, aia in care nu platesti taxe la stat.
        • +1 (3 voturi)    
          Altii sunt de vina, nu.... noi (Marţi, 15 mai 2012, 17:50)

          elena [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Statistica respectiva se referea la productivitatea muncii,nemtii produc intr-o zi cat romanii in trei zile. Si produc si bine, de... nemti .
        • 0 (0 voturi)    
          nicio vrajeala (Marţi, 15 mai 2012, 20:47)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Am citit si eu studiile alea.
          Depindeau de o variabila majora: numarul de ore lucrate, sau mai corect numarul de ore pontate, raportate, care nu e neaparata relevant. Cat timp nu creezi, cat timp nu inovezi si productia ta se rezuma doar la produse relativ ieftine nu poti spera sa concurezi cu economiile avansate.

          Problema Romaniei nu e numai una de guvernare. De zeci de ani ni se baga placa asta. Problema tine si de guvernanti dar si de populatie, in mareea ei majoritate. Unii nu pot conduce, altii nu prea pot sa poata crea, inova. Chiar si joburile din sectorul tehnologic sunt in marea lor majoritate oferite de catre companii straine. Asta spune multe.

          Daca avem guvernanti incompetenti e vina populatiei (ghici cine-i voteaza sau cine nu-i voteaza).
          Daca economia nu merge la fel, vina e colectiva (cu notabile exceptii individuale)

          " Mi-aduc aminte ce spunea un manager, ca nu exista angajati lenesi, exista doar manageri incompetenti. " ... DAAAAA, vezi sa nu. Asta e un sofism mare cat casa. Exista si manageri incompetenti si angajati lenesi. Din rahat nu poti face bici spune un proverb romanesc
          • 0 (0 voturi)    
            Eroare. (Miercuri, 16 mai 2012, 11:49)

            sase sase [anonim] i-a raspuns lui mvr

            Managementul are cea mai mare vina .atat cel economic cat si cel politic.Daca guvernantii vor promova politici corecte care sa stimuleze productia,iar angajatorii se vor orienta spre o productie cu valoare adaugata mare si vor retehnologiza unitatile economice in scopul cresterii productivitatii altfel se vor desfasura lucrurile.A miza ca vei creste productivitatea pe exploatarea fortei fizice a lucratorilor este o gandire de ev mediu.Sa se creeze conditii ca lumea de munca,la nivelul timpului in care traim,si atunci si lucratorii romani vor obtine rezultate.Nu poti sa rastorni la concurs,un munte cu lopata ,in timp ce concurentul tau il rastoarna pe al luincu un excavator de ultima generatie,coputerizat ,si cu o producticitate de 100 de ori mai mare ca a muncitorului necalificat.
        • +1 (1 vot)    
          in plus (Marţi, 15 mai 2012, 20:50)

          mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Faptul ca ai doar 4 milioane de angajati, din care vreo 2,5 milioane de angajati la privat, la o populatie de 20 de milioane de angajati spune multe despre cat de putred e sistemul in Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          Brasoave de la BNR (Miercuri, 16 mai 2012, 11:41)

          sase sase [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Nu este prima data cand cei de la BNR si cei de la putere spun ca romanii nu lucreaza si sunt lenesi.Toti se feresc sa spuna ca in tara noastra "excelent" guvernata de 22 de ani nimeni nu se preocua de crearea de locuri de munca ,care sa aduca valoare adaugata mare.Nu este stimulata productia de bunuri materiale (industriale,de larg consum,argro-alimentare).S-a permis ca mare parte din economie sa se bazeze pe esctorul constructiilor si serviciilor.Nu se poate ca economia unei tari sa se bazeze numai pe asa ceva.Locurile de munca care aduc valoare adaugata mare ,ar fi si mai bine platite dar nu este interes pentru acesta.Mugur Isarescu da vina tot pe muncitori ca nu este productivitate.Productivitatea se obtine prin introducerea de tehnologii performante ,lucru care nu depinde de muncitori ci de angajatori.Iar acestia nu sunt stimulati sa faca asa ceva.Dimpotriva.Deci sa ne mai lase in pace cu sloganul ca se munceste prea putin.De ce in strainatate romanii muncesc pe rupte? Pentruca acolo munca le este mai apreciata ca in tara unde am ramas la stadiu "noi ne facem ca-i platim ,ei se fac ca muncesc".
    • -2 (6 voturi)    
      in Romania e sclavie nu munca (Marţi, 15 mai 2012, 14:30)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui skyradio

      Nu muncim pentru ca noua lege a muncii e o lege proasta care face din angajați sclavi.
  • -10 (18 voturi)    
    Mugur Isarescu (Marţi, 15 mai 2012, 12:37)

    Al Capone [anonim]

    Oare chiar nimeni nu se intreaba de ce din 1989 incoace, s-au schimbat presedinti si prim-ministri iar guvernatorul BNR este acelasi??? Asta in conditiile in care leul a fost devalorizat incat nici macar dl. Mugur Isarescu nu-i mai stie adevarata valoare. Sa fie oare vreo legatura intre mentinerea acestui domn la conducerea BNR si faptul ca este secretarul Comisiei Bilderberg??
    • +14 (22 voturi)    
      Unul dintre ei ! (Marţi, 15 mai 2012, 12:45)

      Mierea Naturala [anonim] i-a raspuns lui Al Capone

      Esti un exemplu elocvent al celor care " muncesc " in Romania.

      Ce-are "sula cu prefectura " si ce legatura au cele afirmate de guvernator cu comisia " nu stiu care " ?!

      Pana la urma a grait un mare adevar.
      Suntem o natie de puturosi care traim dupa ajutoarele sociale.
      • -3 (7 voturi)    
        Vorbeste pentru tine! (Marţi, 15 mai 2012, 14:56)

        Corinteni [anonim] i-a raspuns lui Mierea Naturala

        Nu e nimeni vinovat daca tu esti un puturos care traieste din ajutoate sociale. Nu inseamna ca si restul sunt. Mai multa decenta nu ti-ar strica.
    • +16 (18 voturi)    
      hmm (Marţi, 15 mai 2012, 12:55)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Al Capone

      da-mi exemplu de o tara in care se schimba guvernatorul bancii nationale la fiecare 4 ani.

      Daca gasesti posteaza si lumineaza-ne si pe noi!
      • +8 (8 voturi)    
        asa este (Marţi, 15 mai 2012, 14:35)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui ion

        mandatul unui guvenrator de banca centrala este mai lung decat al presedintelui, tine 6-8 ani, in funcite de tara . Politica monetara cere continuitate, ea nu se poate schimba la 2-3 ani cum se schimba un guvern.
        In toate tarile lumii, guvernatorii bancilor centrale se schimba rar.
  • +10 (10 voturi)    
    hmmmm, ce sa schimbi? (Marţi, 15 mai 2012, 12:38)

    Radu [anonim]

    in Romania, raportul nr angajati/ nr pensionari = 1, pe cand in restul Europei trece si de 2. ar mai fi cativa care muncesc "la negru" (ca asa-s unii angajatori de pe-aici), dar "albirea" lor n-ar rezolva problema. si atunci, de unde?
  • +1 (9 voturi)    
    dragii mosului (Marţi, 15 mai 2012, 12:39)

    ehehei [anonim]

    pai dupa ce jumatate din forta de munca lucreaza pe aiurea peste mari si tari acuma v-ati trezit?
    iar aia care mimeaza munca acasa sunt platiti asa cum sunt, deci este normal ca sa nu se inghesuie nimeni la coada lopetii, nu-i asa?
    • +5 (5 voturi)    
      pana cand munca nu se va regenera (Marţi, 15 mai 2012, 13:15)

      celcucoasa [anonim] i-a raspuns lui ehehei

      ehehei,
      nu mai prinde el vremea aia.
  • -5 (13 voturi)    
    barna din ochiul altuia (Marţi, 15 mai 2012, 12:46)

    mielu cret [anonim]

    da, prea putini oameni muncesc in tara asta! Eu personal m-am saturat de clisee din astea! Romanii sunt lenesi, prosti, etc etc! Nu am auzit pe nimeni de la Hotnews sa sustina contrariul! Eu stau si ma intreb daca nu cumva corul celor de alde Vasilescu, Isarescu, Boc(ala de ne-a scos din criza in care nici nu am intrat!!!) etc canta fals? daca cei care ne conduc se fac doar ca muncesc? daca nu cumva din cauza lor, munca celor care "nu muncesc" este in zadar? daca nu cumva din cauza lor, schimbarile in tara sunt asa de lente si de dureroase. daca nu cumva, tot din cauza lor legile se aplica doar in zilele cu sot si doar in anii bisecti?daca nu cumva, tot din vina lor toti "ciumpalacii" nu au unde munci sau muncesc la negru? A nuuuuuu, sunt eu mai prost!
    • -3 (7 voturi)    
      ai luat minusuri (Marţi, 15 mai 2012, 13:53)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mielu cret

      pentru ca ai spus lucrurilor pe nume. asta ca sa iti dai seama ce educatie au cititorii. prin urmare noi nu vrem sa muncim, nu vrem sa fim platiti pe munca noastra. in schimb, bancile muncesc si produc. cineva ar trebui sa le citeasca poveste furnicutei muncitoare, poate incep sa se lamureasca de ce oamenii nu muncesc:
      http://www.ozibuna.net/cartea-cu-povesti/61-furnicuta-muncitoare.html
      PS. de ce oamenii muncesc din greu si eficient in strainatate? pentru ca sunt platiti pentru munca lor
      • +5 (5 voturi)    
        a luat minusuri pentru ca bate campii (Marţi, 15 mai 2012, 21:11)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        A luat minusuri pentru ca bate campii, nu stie ce vorbeste si datele reale il contrazic.

        Uite cum stau lucrurile privite la rece:
        -populatie=20 de milioane de locuitori
        -4 milioane de angajati din care:
        -2.5 milioane anagajati in privat din banii carora (impozite si taxe) se platesc pensii, salariile bugetarilor, etc

        Cand la tine in tara unul care munceste trebuie sa duca 5 insi in spate, cum te astepti sa faci progres ?

        Si da, asta e realitatea: majoritatea nu muncesc (aka sunt lenesi, etc).

        In ceea ce priveste strainatatea multi muncesc din greu, sunt platiti mai bine ca in tara, dar nu sunt neaparat platiti dupa munca lor: ci sunt anagajati doar pentru ca sunt ieftini (mult mai ieftini decat forta de munca locala).

        Tu oricum nu pari sa intelegi un lucru: nivelul de trai ridicat din Vest se datoreaza populatiei locale 99%. La fel si nivelul de trai din Romania. Germania dupa al 2-lea razboi mondial era la pamant (bombardata, cu infrastructura distrusa, fabrici si complexe industriale mutate din Anglia pana in Rusia, oamenii de stiinta si inovatorii luati de catre puterile invingatoare) si inglodata in datorii enorme. Daca acum o duc bine e pentru ca cel putin o Generatie de nemti, dupa WW2, a pus osul serios la treaba.

        Romanii n-au trecut prin etapa asta. Chiar si romanii care lucreaza afara datoreaza o parte din "plata aia pentru munca lor" de care vorbesti contextului din tara respectiv (care a fost cladit pe munca altora). Contextul ala nu-l construiesti batand din palme dupa cum ai tu impresia.

        Cand tara in general si economia in particular e una disfunctionala atunci tot mediul respectiv e vinovat ( in ansamblul sau ). De la politicieni si pana la masele ce nu-si pot depasi conditia mediocra. Normal ca sunt si exceptii, dar alea sunt picaturi intr-un ocean.
        • +1 (1 vot)    
          nu intelegi mai multe lucruri (Miercuri, 16 mai 2012, 14:26)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          nivelul de trai ridicat din Vest se datoreaza populatiei locale 99%? in nici un caz! nivelul de trai ridicat se datoreaza lipsei capusilor care sunt la noi (privati-capusa!) la care se adauga abuzul facut in tarile mai sarace.
        • +1 (1 vot)    
          citeste cum:(Marţi, 15 mai 2012, 14:03) (Miercuri, 16 mai 2012, 14:28)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui mvr

          daca vrei sa vezi cam cum merge treaba cu bugetari vs privati si nu-mi mai da exemplu vestul. acum vorbim de noi, cei cu 200 de euro salar. daca stiai putina istorie economica vedeai ce facilitati a avut vestu (la nivel DECIZIONAL) dupa razboi si dupa aceea comentai
  • +11 (11 voturi)    
    Muncim dar pe ascuns... (Marţi, 15 mai 2012, 12:55)

    Andrei [anonim]

    ... altfel nu vad de unde atatea masini, case noi, concedii cu bani buni cheltuiti. Asta inseamna ca romanul care munceste, are si bani, pe care insa statul nu-i "vede", intocmai ca-n Grecia. Si unde au ajuns ei, nu vreau sa ma gandesc la o paralela, nu-mi doresc asta. Banii pe care ii castig nu vreau sa-i impoziteze statul meu roman pentru ca stiu si vad ce se intampla cu ei: ajung exact unde nu-mi doresc si unde nu ma ajuta pe mine, ca cetatean: drumuri proaste, administratie ineficienta si greoaie, prea putine facilitati fiscale, mult timp pierdut in lupta cu institutiile statului, etc... Atunci va intreb: de ce sa mai platesc acele impozite?? La aceasta intrebare sa ne raspunda domnul Vasilescu.
    P.S.: fara Dl. Mugur Isarescu si echipa dumnealui, aceasta tara ar suferi cumplit.
  • +9 (9 voturi)    
    REPET: SINGURA SURSA A CRESTERII (Marţi, 15 mai 2012, 12:55)

    pointless man [utilizator]

    este dorinta de munca a UNEI PARTI din romani. Cel putin 3 milioane dintre ei i-am pierdut deja din cauza unei administratii pur bolsevice care URASTE munca si pe compatriotii de genul asta. Dl. Isarescu, cind s-a apucat de afacerea aia cu vinul, a simtit imediat pe pielea lui pisica cu 9 cozi a comunistilor-sclavagisti; a glumit nitel si apoi a tacut milc fiindca nu de acolo urma sa se imbogateasca. SI DE FAPT PROVINE DIN ACEASTA MONSTRUOASA ORGANIZATIE care tine Romania strins in gheare de la Gheorghiu-Dej incoace.
  • +4 (10 voturi)    
    Cine vorbeste ! (Marţi, 15 mai 2012, 12:58)

    Ironic [anonim]

    Pai cred ca Dl Vasilescu ar trebui sa dea un exemplu si sa se angajeze in agricultura, unde se vor face banii adevarati in urmatorii ani, si sa uite de BNR si de calitatea de "vorbitor". Avem nevoie de muncitori, deci si un bunic simpatic cum e Dl. Vasilescu ar trebui sa puna osul, nu ?

    Cum naiba sa munceasca cineva in tara asta cand la bugetari li se da amnistie fiscala, salariile marite indiferent de merite pentru un simplu vot in toamna ? Pai privatii credeti ca nu stiu ca tot din taxe si inflatie vor plati tot ei huzurul din campanie ? Ei hai, ca nu s-a intalnit hotul cu prostul, sau s-au intalnit ?
    • +2 (4 voturi)    
      daca ai fi mai putin orbit (Marţi, 15 mai 2012, 14:03)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ironic

      de balanta bugetar/privat (vai da capul lor, a simplilor angajjati) si ai veredea ce fac greii privatilor (clientela politica) impreuna cu greii bugetarilor (aparatul de stat care primeste comisioane de la primii), poate ai reusi sa vezi realitatea. insa oamenii ca tine, pseudoeducati, stiu sa vada doar in culori politice si sa acuze doar pe cel care crede el ca nu face parte din gasca lui. oameni ca tine nu por creea o reactie civica, pentru ca tot timpul gaseste tapi ispasitori si nu mai stie care-i este inamicul. Bine ar fi sa se privatizeze spitalele si scolile (ca doar vrei sistem privat), ca sa te vad de unde scoti bani sa-ti pui un simplu pansament (tu sau tatal tau) sau sa te bucuri ca ai bani sa termine copilul tau macar clasa a 8-a (facultatea va fi un vis, ca in usa). crezi ca invatamantul si altele se fac la ieftineala, pentru ca esti tu un tip valoros, nu? crezi ca daca se vor privatiza, va curge lapte si miere (vezi cat lapte si cata miere curg in urma prrivatizarii combustibililor, bancilor, universitatilor samd). vino cu solutii, nu scuipa oamenii simpli. daca vine un bancher si scupia pe cineva, tu arati cu mana spre vecinul tau, fara sa te intrebi daca bancherul ala are idee ce inseamna munca si productie (ca aici este esenta).
  • -3 (9 voturi)    
    NEA VASILESCULE, (Marţi, 15 mai 2012, 13:01)

    MUNCITOR [anonim]

    In tara asta nu se munceste ? Cine scoate petrolul din solul Romaniei ? austriacul? evreul? NU, ROMANUL SCOATE. Cine face profit la Carrefour ? Francezul ? NU, ROMANUL FACE. Francezul sta la soare, vine si el sa mai verifice daca a incasat destul, mai face o petrecere in Romania dupa care : in vacanta. Mai stii cand Bancorex avea 2 miliarde USD ? UNDE I-ATI DAT? Dar zecile de banci falimentate ? Dar autostrazi platite de 7 ori ? Acum cred ca iti mai amintesti. Apropos : nu vrei sa te pensionezi ?/
  • -2 (6 voturi)    
    o declaratie iresponsabila (Marţi, 15 mai 2012, 13:08)

    Igor [anonim]

    In tara asta multi oameni muncesc la negru pentru ca statul nu a creat conditiile muncii legale.
  • +9 (9 voturi)    
    si o sa fie si mai putin (Marţi, 15 mai 2012, 13:12)

    dann [anonim]

    toti care vor sa munceasca si care vor sa realizeze ceva fara furt sau fara pile, au o singura sansa: sa plece din tara.

    O sa ramna doar pensionarii si asistatii sociali. O sa inceapa sa vanda delta, muntii, ce a mai ramas din bogatiile subsolului, doar ca sa-si mai ia ajutoarele inca un an-doi. cat mai au de trait.

    In maxim doua generatii, natiunea asta o sa dispara. Si nu o sa-i simta nimeni lipsa; o sa fie inlocuita cu ti.. romi. De aia a si aparut denumirea asta; si e si promovata atat in tara cat si in strainatate.
  • +3 (7 voturi)    
    Munca-i grea, (Marţi, 15 mai 2012, 13:13)

    iulian-bz [utilizator]

    ne demonstreaza si programul de guvernare USL,marim pensii,salarii la STAT,ajutoare sociale si tot felul de sporuri de lumina si intuneric,mai scoatem la pensie la 40 de ani,cum sa se mai angajeze cineva la privat pe salariul minim de 700 lei,adaugand si impozitul aferent de aproape 500 lei,mai bine stai acasa,te uiti la latrine si DDTV,ei prin discursurile lor populiste au incurajat aceasta discrepanta intre cei care muncesc si cei care asteapta pomeni ,ca dovada,mergeti pe strada in timpul zilei,prin piete,mall-ri sa vedeti ce aglomeratie,mergeti si in alte tari gen Germania,Austria,Olanda,etc.faceti comparatie unde sunt ei si unde noi!!!
  • +7 (7 voturi)    
    prea putin oameni muncesc? (Marţi, 15 mai 2012, 13:14)

    costache [anonim]

    Impozit pe venit, contributii la sanatate, pensie si somaj, TVA, impozit pe profit si inca o data pe dividente, accize, roviniete, taxa de prima inmatriculare sau prima vanzare, impozite locale si lista continua... Iar ce primim pentru toate astea stie toata lumea. Asa ca, de ce te-ai "chinui" cu munca? Doar ca sa aiba politicienii mai multi bani de "redistribuit"?
  • +1 (3 voturi)    
    iar vorbim de efect ca si cand ar fi cauza... (Marţi, 15 mai 2012, 13:15)

    mda [anonim]

    inca un oficial care continua sa arunce cu noroi in tara sa... ia sa vedem ce conditii au romanii sa munceasca cu spor: programe prelungite (ca prin alte parti) platite mizerabil (zic statisticile si realitatea); in lipsa unor masuri concrete si coerente de stimulare, mediul de afaceri si administratia a ales ca unica solutie pentru cresterea profitabilitatii concedierea; posibilitatile de a face ceva pe cont propriu sunt mai mici de zero (supra taxare, birocratie excesiva, piata opaca, concurentiala doar cu numele, etc; limitarea tot mai accentuata la servicii medicale si de educatie de calitate si nu numai; mai adaugam si cheltuirea iresponsabila a banului public in interese private, coruptia masiva si inalta tradare la nivel guvernamental si in justitie, cu efect direct asupra increderii si motivatiei omului de rand; si astea sunt doar cateva exemple care atesta ca nemunca e un efect, nu o cauza (a "recesiunii tehnice".)
    vreti sa ne fie bine si voi, marii smecheri de la bnr si din guvern,sa predicati satisfacuti? pai hai sa luam exemplul Islandei, sa modificam Constitutia asa incat sa nu mai acceada la putere toate scursurile, sa pedepsim exemplar ceea ce este de pedepsit in mediul privat si in aparatul de stat si sa avem o conducere in interes national.
    altfel, voi, toti analistii lui peste, nu ramaneti decat niste clientelari politic sau economic cu salarii care va pun la adapost de saracia lucie in care traieste 80% din populatia Romaniei, care inchid ochii sau chiar sprijina abuzurile contra romanului: vinderea tarii pe bucati unor hiene dovedite, indatorarea excesiva a tarii concomitent cu reducerea nivelului de trai etc etc. mi-ar placea sa am incredere in BNR, depinde de dvs sa pot sa am.
  • +3 (5 voturi)    
    nu putem noi munci, cit puteti voi fura! (Marţi, 15 mai 2012, 13:17)

    aia e problema [anonim]

    De fapt pagubele nu vin nici de departe de la cei ce nu muncesc, ci de la cei care fura!
    Sint foarte multi dintre cei ce "muncesc", care de fapt fura de sting.
  • +7 (7 voturi)    
    nu e de mirare (Marţi, 15 mai 2012, 13:20)

    george [anonim]

    munca nu este platita iar cei care muncesc sant priviti ca niste fraieri . in schimb sant admirati smecherii , pitipoancele...
  • -1 (3 voturi)    
    Stie cineva ? (Marţi, 15 mai 2012, 13:56)

    unoarecare [anonim]

    Daca in 1989 numarul celor care traiau la limita saraciei era 7%, in prezent numarul acestora s-a triplat ...
    Romania nu avea datorii ... astazi datoria externa este de 100 miliarde de Euro, din aceasta 1/3 reprezinta datorii ale guvernului.
    De ce nu se stie ce dobanda plateste anual guvernul pentru datoria din care se platesc pensii, salarii, pomeni electorale ?
  • 0 (4 voturi)    
    BNR-istul VASILESCU (Marţi, 15 mai 2012, 14:08)

    Stefan Ivan [anonim]

    Cred ca toata conducerea BNR-ului trebuie schimbata, pt. ca ea traieste intr-o realitate virtuala si n-are nici o treaba cu realitatea din Romania. Pai d-le Vasilescu vreau sa deschid o firma cu orice obiect activitate, ma duc in sistemul bancar romanesc, pe care AR TREBUI (dar N-O FACE)sa-l controleze, verifice si sa-l tina fraiele B.N.R-ul si ajuns intr-o BANCA si solicit un credit, la care ofiterul de credit imi spune ca nu indeplinesc conditia "x", parametrul "y", dar dupa zile de umblaturi pe la banci, sa zicem ca obtin creditul, ne intelegem asupra unei rate si a unei DAE si ne apucam de lucru, angajam muncitori, facem locuri de munca . Dupa cca. 6 luni, BANCA ma notifica, ca rata a crescut, aiurea, din motivul "z", peste alte 6 luni, la fel, dupa 3 luni la fel si asa te trezesti intr-un an cu o rata mai mare cu 50%-60%, asa stau treburile in Romania. Se ajunge in acest fel ca BANCHERII sa-ti manance banii prin abuzuri, Statul Roman iti mananca banii cu taxe si impozite si atunci de unde lucru si munca, de unde locuri de munca. Rezultatul: practic, esti impins sa inchizi firma. Si atunci d-le Vasilescu si d-le Isarescu ce facem ? Politica sistemului bancar romanesc trebuie sa sprijine firmele, ca sa le ajute sa cresca, aplicand DAE de nivel minimum minimorum, pe timp de criza ori dificultati sa se acorde perioade gratie, cuprinse intre 6 luni si 1 (un) an pt. firmele care au diferite tipuri probleme, mult mai multa adaptabilitate la conditiile (foarte grele) financiar-economice reale din Romania, o colaborare dintre bancheri si reprezentantii firmelor pt. gasirea solutilor mai bune pt. plata ratelor bancare.
  • +4 (4 voturi)    
    Amice, ești i***t (Marţi, 15 mai 2012, 14:14)

    Mitică [anonim]

    "Avem cel mai mic numar de salariati, la mia de locuitori, care muncesc, din toata Uniunea Europeana."

    Domnule Vasilescu, asta nu înseamnă că oamenii nu muncesc, ci faptul că mulți lucrează la negru, grație noului cod al muncii. Știați că noul cod al muncii îl sancționează și pe cel care acceptă să lucreze la negru? Știți care este rezultatul? Din proprie experiență, vă spun că sunt cazuri în care "angajții" preferă să lucreze la negru, de frică să nu își piardă amărâtul de loc de muncă, dar și de frica sancțiunilor aplicate de autorități. Sunt oameni ținuți în așa-zisa perioadă de probă, plăți la negru apoi. Iată efectele noului cod al muncii...

    Arătați-mi, în țara asta, oameni care refuză un loc de muncă. Ați fost pe la târgurile de joburi ca să vedeți ce bătaie de joc este acolo? Să vedeți cum vin "angajatorii" doar ca să se afle în treabă? V-ați întrebat oare, cam în cât timp își găsește un șomer de lucru? Vă spun eu, cunosc persoane cu studii superioare care își caută serviciu zilnic, de mai bine de jumătate de an.

    V-ați întrebat oare, cum este să fii proaspăt absolvent de facultate?

    Domnule Vasilescu, nu îi mai faceți pe români puturoși. Vorbiți cu imbecilii care ar fi trebuit să găsească soluții pentru crearea locurilor de muncă, nu să își bată joc de oameni.
  • +2 (2 voturi)    
    usor de zis, greu de facut ... (Marţi, 15 mai 2012, 14:15)

    iar [anonim]

    iar confundau cauzele cu efectul... lipsa locurilor de munca se datoreaza scaderii consumului, firmele fiind nevoite sa se restructureze ( cu activitatea principala - disponibilizarea personalului si cresterea productivitatii ). si cand toata europa intra in recesiune tehnica (asta cu crestere 0% este vrajeala electorala ptr fraierii care inca mai cred in politicieni ). stiintele exacte , aici intra si economia , nu au treaba cu politicul , indiferent daca esti de stanga sau de dreapta cand aduni 1+1 obtii acelasi rezultat !!! cu alte cuvinte, lumea trebuie sa inteleaga ca un politician nu are solutii in actuala conjunctura economico-sociala deoarece este tributar anumitor principii care rezulta din doctrina partidului . si cum suntem in plina campanie electorala, cam in toata europa, nu vad care este politicianul dispus la sinucidere dupa 2 ani de criza si austeritate, cine are curajul sa spuna adevarul ???
  • 0 (4 voturi)    
    Declaratii Vasilescu (Marţi, 15 mai 2012, 14:27)

    costel [anonim]

    De ce sa munceasca romanii daca d-ta si Isarescu si Georgescu declarati la toate Tv ca sunt bani sa se mareasca salariile,sa se dea inapoi bani pesionarilor,sa se dea inapoi toate sporurile etc.?Sa va fie rusine slugilor!
  • -1 (3 voturi)    
    In mod sigur Vasilescu s-a referit (Marţi, 15 mai 2012, 14:46)

    Corinteni [anonim]

    ...la postacii PDL.
    • 0 (0 voturi)    
      Te inseli,.... (Miercuri, 16 mai 2012, 15:18)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      ...se refera la urmasii vechilor corinteni, activistii USL de azi! Stie dnul Vasilescu (un altfel de Pavel) ce spune!
  • 0 (0 voturi)    
    O statistica incomplecta ! (Marţi, 15 mai 2012, 15:38)

    Didos [anonim]

    O mare parte din cei care muncesc , muncesc fara sa produca profit ! Sunt ministere , de exemplu , cu cate 5-600 de angajati numai la sediul din Bucuresti ! Ma intreb ce face fiecare 8 ore pe zi , 22-23 de zile pe luna si 12 luni pe an ! Poate ca eu gresesc , dar nu cred !
  • +1 (1 vot)    
    hilar (Marţi, 15 mai 2012, 15:40)

    Diaspora [anonim]

    Pai, nu ? Daca taceai,ramaneai consilier !
    Deplasarea spre munca(era sa zic "spre rosu"), trebuie sa inceapa cu tine,cu sefu' tau Isarescu si cu cei care conduc si "organizeaza" munca in RO din '90 incoace !
    Faceti scarba,multa scarba, jiganii apocaliptice !
  • 0 (0 voturi)    
    da.. ponta stie? (Marţi, 15 mai 2012, 16:20)

    toara [anonim]

    oare ponta stie?

    dar eu cred ca stie... ii are pe antonescu , pe "ala mic" langa el
  • +1 (1 vot)    
    intrebare pentru dobi (Marţi, 15 mai 2012, 16:33)

    tuhutum [anonim]

    sa mori tu,adrian vasilescu ,ca nu muncim ?
  • +1 (1 vot)    
    OK. (Marţi, 15 mai 2012, 16:43)

    Nea Costica [anonim]

    Am cautat acest paradox la magazinul meu din cartier si nu l-am gasit. Imi poate da nea Vasilescu o locatie mai precisa ? Cu stima, NC.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde? (Miercuri, 16 mai 2012, 6:37)

    vasile [anonim]

    Unde vreţi să muncească, domnule Vasilescu?
    Atâta timp cât nu se adoptă programe pentru relansare economică, reducerea fiscalităţii sufocante şi stoparea jafului, unde vreţi să muncim?
    Spuneţi dumneavoastră!
  • 0 (0 voturi)    
    Munca la romani (Miercuri, 16 mai 2012, 6:45)

    Manu [anonim]

    (null)
  • +1 (1 vot)    
    Munca la negru ?!...ce zice Consiliul Fiscal..... (Miercuri, 16 mai 2012, 8:15)

    costica [anonim]

    "Consiliul Fiscal: 2,35 milioane de oameni munceau "la negru" la finalul lui 2011

    Aproximativ 2,35 milioane de persoane munceau "la negru" in Romania la finalul anului trecut, in crestere cu aproape 900.000 fata de finalul lui 2008, reprezentand mai mult de o treime (35%) din totalul salariatilor, se arata in raportul anual pe 2011 al Consiliului Fiscal.

    Potrivit raportului, la finalul lui 2011 lucrau in economie 6,647 milioane de persoane, iar angajatorii au raportat un numar de 4,297 de salariati. Astfel, rezulta ca diferenta de 2,349 milioane de persoane munceau "la negru".

    Totodata, ponderea salariatilor care muncesc "la negru" a crescut de la 22,5% in 2008 la 35,3% in 2011.

    Raportul arata ca numarul celor care muncesc in economia neobservata a crescut constant, de la 1,467 de persoane in 2008, la 1,799 de persoane in 2009, 2,257 de persoane in 2010 si 2,349 de persoane in 2011."

    http://www.ziare.com/economie/deficit-bugetar/consiliul-fiscal-2-35-milioane-de-oameni-munceau-la-negru-la-finalul-lui-2011-1166553