Guvernul a negociat cu FMI ca pensionarii sa primeasca in 16 transe banii CASS retinuti ilegal

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 16:16 Actualitate | Esenţial


Guvernul a negociat cu FMI ca banii retinuti ilegal pensionarilor drept contributii de asigurari sociale de sanatate sa le fie restituiti in 16 transe, corespunzator celor 16 luni anterioare, din perioada 2011-aprilie 2012, in care pensionarii au fost obligati sa verse la buget aceste sume.

"Varianta discutata cu Fondul Monetar International este ca acesti bani sa nu fie restituiti cu totul deodata, ci corespunzator perioadei in care au fost achitati, respectiv in 16 transe", au declarat surse oficiale citate de Mediafax.

In baza unei ordonante de urgenta adoptate in 2010, persoanelor cu pensii de peste 740 de lei li s-a retinut, de la 1 ianuarie 2011, o cota de 5,5% drept contributii de sanatate.

In mai multe judete, dupa intrarea in vigoare a acestei ordonante mii de pensionari cu pensii mai mari de 740 de lei au depus plangeri prealabile la casele judetene de pensii, in care solicitau restituirea contributiei de sanatate de 5,5%, iar institutiile le-au respins pe considerentul ca o astfel de cerere nu poate modifica o ordonanta de urgenta.

In 13 martie, Curtea Constitutionala a constatat ca dispozitiile art. 259 alin.(2) din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, care au format obiectul exceptiei de neconstitutionalitate ridicate de Kiss Andrei in dosarul 204/33/2011 al Curtii de Apel Cluj - Sectia comerciala, de contencios administrativ si fiscal, sunt constitutionale in masura in care se interpreteaza in sensul ca procentul de 5,5 se aplica numai asupra veniturilor din pensii care depasesc 740 de lei.

Premierul Victor Ponta a anuntat, luni, in plenul Parlamentului, ca va propune in prima sedinta a Guvernului, programata pentru marti, un act normativ pentru restituirea sumelor retinute ilegal pensionarilor pentru CASS.

Ministrul Finantelor, Florin Georgescu, a declarat sambata ca pensionarii vor primi banii incepand cu luna iunie, fara sa mentioneze intervalul in care se vor face platile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4294 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    restituire (Marţi, 8 mai 2012, 16:30)

    catalin_mattei [utilizator]

    este moral ca inclusiv in cazul celor care au decedat in aceasta perioada sa fie restituite sumele caci este vorba de un venit indreptatit al lor pe care statul nu l-a dat... trebuie ca cei vinovati de situatia actuala sa raspunda.. ar fi normal ca in cazul unui management defectuos sa se interzica acelor persoane ocuparea unor functii de decizie pe o anumita perioada ( ca in cazul incompatibilitatilor).. astfel managerii din sistemul de stat ar fi mult mai atenti la modul in care actioneaza.
    • +5 (5 voturi)    
      Cand (Marţi, 8 mai 2012, 17:24)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      CC da un verdict cu 5 la 4,e firesc sa te intrebi care e de fapt adevarul...
      Acesti bani mergeau la fondul de sanatate,unde intarzierea la plata a medicamentelor compensate si gratuite a depasit 330 zile.
      Un pic... si sistemul se prabuseste.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect,dar... (Marţi, 8 mai 2012, 22:12)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      cine o sa restituie pana la urma romanilor nivelul de trai pe care or sa-l piarda,pe care l-au avut la preluarea puterii de catre USL?
  • +8 (12 voturi)    
    A doua mare infrangere a USL! (Marţi, 8 mai 2012, 16:37)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dupa ce "au reusit" sa obtina doar 8% la bugetari, acum le dau la pensionari banii in 16 transe!!!
    Hi,hi,hi! Ce loseri!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Sa nu uitam (Marţi, 8 mai 2012, 17:10)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Aceste doua populisme se dau inapoi cu riscul de crestere al deficitului la 2,4% in loc de 1,9%. Unde sunt masurile economice trambitate?
    • +2 (6 voturi)    
      hai sa râdem ... (Marţi, 8 mai 2012, 18:43)

      adonis84 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ma bucur daca se duce tara de râpa, atâta timp cât este USL ul la putere ... Nu-i asa domnule? Dar nu spui ca legea care a permis sustragerea banilor de pensii a fost data de PDL?
      • 0 (0 voturi)    
        ce-i aia (Marţi, 8 mai 2012, 22:43)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        sustragerea banilor de pensii, ma? Ia explica-ne tu, ca vad ca esti mare economist, de talia lui liviu voinea cel putin. Hai ca poti, sigur profesorul felix varanul ti-a dat nota de trecere.
      • +1 (1 vot)    
        Sustragerea banilor din pensii? (Marţi, 8 mai 2012, 22:47)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

        Tu, ca orice comunist adevarat, habar nu ai ca exista o lege care prevede ca toti pensionarii, ca in toate tarile, sa plateasca CASS. Numai ca Tariceanu, de disperare ca nu mai intra in Parlament, nu a pus-o in aplicare. Deci nu-i vorba decat de aplicarea legii!!!
        Nu mai incerca sa minti, bolsevicule!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Care este valoarea unei rate? (Marţi, 8 mai 2012, 20:45)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      20-30 lei!
      Hai ca ati... infrant!
      Gata pensionari, acum o sa huzuriti!
      Ce credeati ca pontalaul o sa va fie aproape?
      Are si el famelie, obligatii...
      Voi o luati in 16 rate!
      Ce zicea oparescu ca va da pe la nas?!
      Excelent!
      Am spus mai demult ca o sa rad cand trantorii vor plange!
      Am cam inceput sa zambesc!
  • +6 (6 voturi)    
    usurel baieti, ba dati ba nu luati (Marţi, 8 mai 2012, 17:21)

    Baltaretu [utilizator]

    1.interpretarea OG este din cauza neclaritatii ei.Halal de juristii(onor comisie juridica) care concepe legislatie ambigua. pe care o suge avocatii
    2.nu este nici-o problema , privind contributia oricarui cetatean la Asigurarea de sanatate( de stat sau privata)
    3.statul a respirat usurat. pentru fondul de pensii mai mic, concomitent cu colectarea unor sume la sanatate
    4.nu Ponta da banii inapoi, sunt convins ca a consumat mai multi bani pentru sanatatea lui si a familie sale ( vezi prevederi speciale pentru parlamentari. politisti.magistrati etc si neamul lor)
    5.Corect pentru capitalismul USL este : desfiintarea taxei CAS, si invitarea tuturor celor care vor sa se asigure,catre firme de asigurare privata deoarece asistenta medicala este aproape privatizata (si serviciile medicale de la stat - prin spagi si atentii)
    6.pentru a arunca in aer inflatia si mai mult (dupa pomenile guvernului Ponta) propun ca sumele ce vor fi restituite(calculate integral) sa fie platite in decembrie sub forma a 13 a pensie babana, sa murim satui, linistiti si cu medicamentele la cap
    7.Normal ar fi ca bolnavii beneficiari de tratament mai scump si eficient.(si sunt in viata) sa-mi inapoieze banii si nu statul.Acesti bani au fost un supliment extraordinar pentru Ministerul Sanatatii, care plateste din greu medicamentele privatilor tot mai scumpe.Are frina la aceste preturi PONTA sau face frectie la piciorul de lemn pentru ca limbajul de lemn l-a invatat de la preacuratii batrani PSDisti.Dupa asta ce mai da?
    8.Tot interpretare gresita. s-a facut in administratie (prin sefi lor) care au acordat prime si sporuri , care acum beneficiaza de amnistie fiscala.FITI CONSECVENTI dlor GUVERNANTI pentru a va respecta si vota
  • +7 (9 voturi)    
    e decizia CCR nu a lui Ponta (Marţi, 8 mai 2012, 17:34)

    RaduBaldea [anonim]

    returnarea banilor in transe a fost anuntata si de fostul guvern imediat dupa decizia CCR !

    insa e penibil cum angajatii USL din presa scrisa si TV se folosesc de aceasta decizie pt a face campanie electorala
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo (Marţi, 8 mai 2012, 17:51)

    nano2k [utilizator]

    FMI isi freaca mainile, vom avea nevoie de noi imprumuturi.

    Pana mai ieri Pontalaul era anti-FMI, ne tot flutura ca suntem condusi din afara. Lasa, ca acuma vor exploda imprumuturile României, exact ce isi doresc cei care au bani de cumparat tari.
  • +1 (3 voturi)    
    sigur (Marţi, 8 mai 2012, 18:20)

    adonis84 [utilizator]

    Mai degraba prefera sa le dea banii IN TIMP inapoi fara actiune in justitie decat sa fie dati in judecata si sa ii verse pe toti odata, ceea ce mi s-ar parea corect (sa le dea banii toti odata). Este mai usor sa iei cu o mâna si sa dai cu alta ...

    P.S.: De ce trebuie neaparat sa la loghez ca sa dau comentariu? In ultimul timp de cand a intrat USL la putere...
    • +7 (7 voturi)    
      trebuie sa intelegi (Marţi, 8 mai 2012, 19:35)

      Baltaretu [utilizator] i-a raspuns lui adonis84

      ca aceste javre. sunt razbunatoare.Tovmai marele. de la justitie are nevoie de procese in instanta , insemnand onoarriii avocati, plati suplimentare de sedinta la judecatori, tain pentru procurori etc.Ei nu suporta jignirile si crirticile . cum procedau in opozitie.Mult a fost pina s-a suit pe cal. ca dracu ii ma da jos.Vezi cum a trecu azi la senat, legea votului uninominal pur, din care au scos interdictia traseimului politic si nr. de parlamentari de 300. Cine critica , plateste.Mai cu perdea pamfletara,guvernantilor de tara
  • +5 (5 voturi)    
    ???? (Marţi, 8 mai 2012, 19:44)

    John.Doe [utilizator]

    Cum adica trebuie sa ma loghez pentru acest articol?
    Imi scapa mie ceva? Sau simt un lant care incepe sa sufoce dreptul la libera exprimare?
  • +6 (6 voturi)    
    nu conteaza (Marţi, 8 mai 2012, 19:48)

    mamikutza [utilizator]

    16 transe???...cati mai apuca???
  • 0 (0 voturi)    
    nimic ilegal (Miercuri, 9 mai 2012, 0:05)

    argoman [utilizator]

    Nu este nimic ilegal ca si pensionarii sa plateasca asigurari de sanatate,mai ales ca sunt si cei mai mari consumatori.Limita de 740 lei mi se pare injusta.Sunt o multime de tineri care muncesc,au copii mici de crescut si sunt platiti cu mai putin de 740 lei dar sunt platitori de CASS.
    Nu ar trebui sa existe nicio exceptie de la plata taxelor si impozitelor.